Americké akcie ve středu kolísaly, S&P 500 nové zavírací maximum těsně nevybojoval
Americké akcie ve středu kolísaly a pohybovaly se kolem nuly. Investoři zvažovali nejistou situaci na Ukrajině i slabší než očekávaná data z trhu práce od ADP.
Dow odepsal 0,22 %, S&P 500 se těsně před koncem obchodování přehoupl přes nulu a připsal 0,03 bodu, vzápětí však spadl zpátky do červených čísel, odepsal 0,1 bodu a historické zavírací maximum nepřekonal. V průběhu dne si však připsal nové intradenní maximum, když se dotkl 1 876,53 bodu. Technologický Nasdaq posílil o 0,14 %.
"Trhy stále sledují situaci na Ukrajině a tamní situace stále dominuje titulkům," říká Jeffrey Kleintop, hlavní tržní stratég LPL Financial. "Trhy mají tendenci odpouštět slabá makrodata kvůli počasí. Mohlo by se to týkat i většiny čísel, která se budou týkat února. Akcie budou ignorovat špatná data a budou pozitivně reagovat na ta dobrá."
Po středeční zprávě organizace ADP investoři vyčkávají na páteční souhrnná data o zaměstnanosti pro celou ekonomiku.
Akcie společnosti ExxonMobil ztrácely téměř 3 % a vedly celý sektor těžařů níže kvůli zlevňující ropě.
Cenné papíry výrobce ručních zbraní Smith & Wesson zpevnily o více než 17 %, nejvíce od roku 2012, poté, co společnost zvýšila odhad ročního zisku na 1,39 až 1,42 dolaru za akcii z původní predikce 1,35 dolaru. Predikci celoročního zisku zvýšila po lepších výsledcích za svůj třetí kvartál také společnost Brown-Forman. Akcie výrobce alkoholu na zprávu reagovaly posílením na nové historické maximum 87,13 dolaru.
Facebook připsal přes čtyři procenta a vyšplhal se na nové maximum díky zvýšení cílové ceny od Stifel Nicolaus & Co. na 82 dolarů ze 72 dolarů. Doporučení analytik ze Stifel Nicolaus & Co. Jordan Rohan ponechal na "kupovat".
Největší objem obchodů zaznamenaly akcie Bank of America, a to bez významnější firemní zprávy. Analytici se dohadují, co nečekaný růst ceny emise způsobilo. John Maxfield se domnívá, že chuť investorů podpořily tři faktory - obecně pozitivní nálada kolem bankovních titulů, přijetí Petera Guenthardta do asijské pobočky banky a možné ohlášení vyšší dividendy pro následující fiskální rok.
Hlavní středeční události na amerických trzích
- Nepříznivé počasí podle pravidelné zprávy americké centrální banky stálo za zpomalením růstu ekonomiky ve sledovaných oblastech, někde dokonce poklesem aktivity. Lidé méně nakupovali, takže osobní spotřeba, nosný pilíř americké ekonomiky, citelně zaostávala za úrovněmi běžnými v tomto období.
- Podle zprávy ADP vytvořil soukromý sektor ve Spojených státech v únoru jen 139 tisíc pracovních míst, očekávalo se 155 tisíc po lednových 127 tisících (revidováno ze 175 tisíc).
- Aktivita v americkém sektoru služeb podle agentury Markit v únoru mírně zpomalila, stále se však index nákupních manažerů nachází nad padesátibodovou hranicí. Kompozitní index také klesl, a to na 54,1 bodu z lednových 56,2 bodu.
- ISM index nákupních manažerů ve službách v únoru nečekaně spadl na 51,6 bodu z lednových 54 bodů (odhad: 53,5 bodu).
- Jeremy Siegel, profesor na ekonomické fakultě Pensylvánské univerzity, který je jedním z nejznámějších býků, v úterním rozhovoru pro televizní stanici CNBC potvrdil svou predikci růstu indexu Dow na 18 tisíc bodů. Dvě věci ho však znepokojují - pracovní síla a ceny komodit.
- Aktivistický investor Carl Icahn se opět opřel do vedení společnosti eBay. Prohlásil, že má firma nejhorší vedení, jaké kdy viděl, což je podle něj příznakem toho, jak špatně jsou v současnosti americké společnosti řízeny.
- Bývalý šéf americké centrální banky Ben Bernanke přednesl svůj první veřejný projev od odchodu z čela Fedu. Podle zdrojů obeznámených se situací obdržel za přednášku v hlavním městě Spojených arabských emirátů Abú Zabí nejméně 250 tisíc USD. Za 40 minut si tak podle agentury Reuters vydělal více peněz než za celý loňský rok v čele Fedu.
Ceny ropy po zmírnění napětí na Ukrajině klesají
Ceny ropy ve středu na komoditních trzích již druhý den za sebou klesaly. Přispělo k tomu zmírnění napětí na Ukrajině. Cena severomořské ropy Brent krátce po 21.30 ztrácela zhruba jeden a půl dolaru na zhruba 107,83 dolaru za barel, americká lehká ropa WTI odepisovala přes dva dolary na zhruba 101,19 dolaru za barel.
Na začátku týdne Brent kvůli obavám z vojenského konfliktu na Ukrajině zdražoval a jeho cena se dostala na dvouměsíční maximum 112,39 USD. Od té doby však Brent ztratil už více než čtyři dolary.
Americká ropa zlevňuje pomaleji než Brent. Mohou za to údaje o zásobách, zvláště ve středozápadním překladišti Cushing, kde zásoby už pět týdnů klesají, od konce ledna o více než 20 %.
Zpráva o poklesu zásob v Cushingu zastínila i jinak příznivé údaje o vývoji zásob ropy v USA. Americký institut API uvedl, že zásoby ropy v USA v uplynulém týdnu stouply asi o 1,2 milionu barelů, v souladu s očekáváním analytiků. V Cushingu však o 2,6 milionu barelů klesly.
Zdroj: Bloomberg, ČTK, Reuters