SLEDOVALI JSME ŽIVĚ: Evropská centrální banka tváří v tvář nízké inflaci zůstává nečinná, je však ochotná použít i nekonvenční nástroje
|

SLEDOVALI JSME ŽIVĚ: Evropská centrální banka tváří v tvář nízké inflaci zůstává nečinná, je však ochotná použít i nekonvenční nástroje

ECB v souladu s odhady ponechala na dubnovém zasedání všechny sazby beze změny. Hlavní úroková sazba zůstává na 0,25 %, depozitní na 0 % a mezní zápůjční na 0,75 %. Tiskovou konferenci Maria Draghiho jsme sledovali živě.

Eurozóna ECB Centrální banky

Většina analytiků v anketě agentury Reuters očekávala, že ECB sazby měnit nebude. Pouze malá skupina ekonomů počítala se snížením sazeb.

Meziroční míra inflace v eurozóně v březnu podle prvního rychlého odhadu klesla na 0,5 % z únorových 0,7 %, a dostala se tak na nejnižší úroveň od listopadu 2009. Cílem ECB je přitom držet inflaci těsně pod dvěma procenty. Už půl roku se navíc inflace drží pod jedním procentem, tedy v oblasti, kterou Draghi označuje za nebezpečnou zónu.

Tisková konference Maria Draghiho

14.30 Draghi: Inflační očekávání zůstávají pevně ukotvená.

14.33 Draghi: Budeme zvažovat všechny možné nástroje a nevylučujeme další uvolnění politiky. Úrokové sazby zůstanou na nynějších nebo nižších hladinách "delší dobu".

14.35 Draghi: Výkonná rada sdílí názor, že je možné použít také "nekonvenční" nástroje v rámci mandátu ECB.

14.36 Draghi: Pokračující oživení je podpořené zlepšením domácí poptávky. Zlepšující se podmínky ve finančním sektoru způsobené uvolněnou politikou se propracují do reálné ekonomiky.

14.37 Draghi: Ačkoli trh práce vykazuje zlepšení, nezaměstnanost je stále příliš vysoká a nevyužitá kapacita velká.

14.38 Draghi: Finanční rizika, stejně jako situace na rozvíjejících se trzích a geopolitické napětí, mohou negativně ovlivnit ekonomická očekávání.

14.39 Draghi: Rizika budeme bedlivě sledovat.

14.40 Draghi: Meziroční růst měnové báze M3 v únoru (1,3 %) byl mírně lepší než v lednu (1,2 %).

14.41 Draghi: Inflace se přiblíží 2 % do konce roku 2016.

14.41 Draghi: Meziroční růst úvěrů domácnostem byl v únoru 0,4%, podobně jako v loňském roce.

14.42 Draghi: Ekonomická analýza potvrzuje naši predikci delšího období nízké inflace. Fragmentace se musí snížit.

14.43 Draghi: Země eurozóny nesmí ukončit svá reformní úsilí, ale tato opatření musejí být nakloněna ekonomickému růstu.

14.44 Draghi: Výkonná rada je zajedno v tom, že můžeme použít "také" nekonvenční nástroje, abychom v rámci svého mandátu a efektivně čelili riziku dlouhého období nízké inflace. Zahrnuje to samozřejmě i plán nákupu vládních dluhopisů.

14.46 Draghi: Měnový kurz je důležitý, ale opakujeme, že není naším cílem. Tím je cenová stabilita.

14.46 Draghi: Index cen výrobců ukázal ještě nižší dynamiku než jiné indexy. Nevidím ale rostoucí riziko deflace.

14.48 Draghi: Inflace je nižší, než se čekalo (0,5 %), ale ne tak, jak si myslíte. Něco jsme čekali, něco ne, a diskuze Výkonné rady byla velmi bohatá. Řešili jsme především to, zda toto číslo mění náš střednědobý výhled, a rozhodli jsme, že potřebujeme více informací.

14.50 Draghi: Výkonná rada diskutovala i možnost snížení depozitní a hlavní sazby.

14.51 Draghi: Volatilita cen služeb a efekt Velikonoc analýzu inflace výrazně ovlivnily. Uvidíme v následujících měsících, potřebujeme více dat.

14.52 Draghi: Nemyslím si, že náš výhled ztrácí kredibilitu. Naopak si myslím, že je velmi úspěšný.

14.54 Draghi: Minulý měsíc jsme výslovně QE nediskutovali, proto jsme možnost použití kvantitativního uvolňování řešili dnes. Problém je, že čím delší je období nízké inflace, tím více roste riziko, že se promítne i do střednědobého a dlouhodobého očekávání inflace.

14.55 Draghi: Když se podíváte na inflaci ve Spojených státech, které jsou ve fázi oživení dále než my, nebo třeba ve Švédsku, všimnete si, že nízká inflace je globální fenomén.

14.58 Draghi: Druhou nevýhodou nízké inflace, obzvláště v regionu, jako je eurozóna, je to, že činí vyrovnání nerovností velmi obtížným. První je riziko pro střednědobý výhled, jak jsem již zmínil. S nízkou inflací navíc mají obtížný život i dlužníci. Veřejný i soukromý dluh je stále vysoký a nízká inflace neumožňuje odpákování. Také se může stát, že se inflace naoko nachází nad nulou, ale ve skutečnosti se jedná o deflaci, proto by měla být blízko, ale pod hranicí 2 %. Opakuji však, že riziko deflace nevidíme.

15.01 Draghi: Moje největší obava ohledně ekonomiky eurozóny je dlouhodobá stagnace, delší, než máme ve scénáři. Například míra nezaměstnanosti je stabilně vysoká a zlepšení jsou jen marginální. Obávám se, že čím delší bude, tím více poroste riziko, že by se mohla stát strukturální nezaměstnaností. Monetární politika je důležitá, ale není jediná podstatná pro ekonomické oživení. Mnoho problémů v zemích eurozóny je strukturálních.

15.03 Draghi: Řešili jsme možnost negativních sazeb, ale náš mandát je cenová stabilita. Neřešíme sazby s ohledem na jejich vliv na měnový kurz.

15.04 Draghi: Na začátku fungování této instituce jsme řešili, jestli bude klíčovým sledovaným faktorem inflace, nebo jádrová inflace. Tehdy jsme rozhodli, že to bude inflace. Hlavním argumentem bylo to, že pokud používáte jádrovou inflaci, vynecháváte tím všechno pohyblivé. Ale máte samozřejmě pravdu. Jádrová inflace v březnu klesla méně (z 1,0 % na 0,8 %) a je nad headlinovou inflací. Už jsem řekl, že částečně rozdíl mezi jádrovou a hlavní inflací vysvětluje volatilita cen služeb v období Velikonoc i ceny energií, ale ne zcela. I pro nás byl výsledek 0,5 % překvapivý.

15.08 Draghi: Projekce ECB v několika případech podcenily inflaci. Podcenily totiž ceny energií, jejich pokles, nebo lépe řečeno malé změny.

15.10 Draghi: Je potřeba brát v potaz také geopolitická rizika, která mohou mít další vliv na ceny energií.

15.13 Draghi: Když Fed nakupuje státní dluhopisy, mění tím ceny, a to má okamžitý vliv na kredit. V našem případě celý tento efekt cestuje skrze banky, proto velmi závisí na zdraví těchto bank. Nemůžeme pomocí QE dosáhnout růstu, pokud bude bankovní systém nevyrovnaný. Proto je program AQR (Asset Quality Review, zátěžové testy jsou součástí) tak klíčový a nezbytný. Po AQR budeme mít silnější banky.

15.15 Draghi: Mezinárodní měnový fond je poslední dobou velmi štědrý ohledně svých doporučení, co bychom měli, nebo neměli dělat, a my jsme za to vděční. Byl bych rád, kdyby MMF byl stejně štědrý tak, jako je k nám, i k dalším institucím, například aby zveřejňoval svá doporučení ohledně americké monetární politiky den před zveřejněním rozhodnutí FOMC.

15.17 Draghi: V eurozóně je mnoho nevyužité kapacity. Problém je, že ji každý měří jinak. Ale vidíme mezeru v produkci, která se jen pomalu pohybuje k našemu střednědobému očekávání.

15.20 Draghi: Nové úvěry rostou solidním tempem, hrubé úvěry však kvůli vlivu umoření nerostou. Toto odpákování není způsobené AQR, ale samotnou iniciativou bank očistit rozvahy od nevýdělečných úvěrů.

15.24 Draghi: Probírali jsme i velmi zběžně možnost dalšího LTRO. Máme mnoho nástrojů. Každý z nich řeší jiné riziko. LTRO necílovaný by řešil riziko likvidity, cílovaný poskytování úvěrů.

15.28 Draghi: Jsme ekonomika založená na bankách.

Tisková konference končí.

Podle předběžných dat tempo inflace v eurozóně v březnu zpomalilo na 0,5 % meziročně z 0,7 % v únoru. Očekávalo se mírnější zpomalení na 0,6 %. Jádrová inflace zpomalila na 0,8 % meziročně v souladu s odhady z únorových 1,0 %. Inflace se tak nachází hluboko pod dvouprocentním cílem ECB a začínají se množit názory, že by banka měla zasáhnout.

Míra nezaměstnanosti v eurozóně je už od loňského října stabilní na 11,9 %. V celé evropské osmadvacítce dosáhla míra nezaměstnanosti v únoru 10,6 %, tedy o 0,1 procentního bodu méně než v lednu a 0,3 procentního bodu méně než ve stejném měsíci před rokem. Údaje přinesl v úterý evropský statistický úřad Eurostat.

Aktivita v sektoru služeb eurozóny v březnu mírně zpomalila. Stále se však v regionu zjevně blýská na lepší časy. Kompozitní index roste již devátý měsíc v řadě a nachází se bezpečně nad padesátibodovou hranicí dělící expanzi od kontrakce. Podporují ho zejména solidní podmínky na trhu a příliv nových společností do sektorů služeb i zpracovatelského. Index nákupních manažerů ve službách v eurozóně v březnu klesl na 52,2 bodu z únorových 52,6 bodu (flash: 52,4 bodu). Kompozitní index klesl na 53,1 bodu, předběžné odhady počítaly s poklesem na 53,2 bodu z únorových 53,3 bodu.

Oživení zpracovatelského sektoru v eurozóně se v březnu protáhlo na devět měsíců v řadě, přestože index v souladu s předběžnými daty mírně klesl na 53 bodů z únorových 53,2 bodu. Průměrný výsledek za celé čtvrtletí však byl 53,4 bodu, což představuje nejlepší výkon od druhého kvartálu roku 2011.

Zdroj: Bloomberg
Boeing 777X po dvou odkladech vzlétl ke zkušebnímu letu
včera v 21:31

Boeing 777X po dvou odkladech vzlétl ke zkušebnímu letu

Americká společnost Boeing v sobotu zahájila zkušební let nového letounu 777X. Stroj vzlétl v 10.09 místního času (19...
Boeing Doprava
Fitch zvýšila úvěrový rating Řecka o jeden stupeň
včera v 12:15

Fitch zvýšila úvěrový rating Řecka o jeden stupeň

Mezinárodní ratingová agentura Fitch zlepšila hodnocení úvěrové spolehlivosti Řecka o jeden stupeň na úroveň BB....
Řecko Rating
V dozorčí radě Deutsche Bank zasedne bývalý vicekancléř Gabriel
včera v 10:14

V dozorčí radě Deutsche Bank zasedne bývalý vicekancléř Gabriel

Největší německá bankovní společnost Deutsche Bank jmenovala do své dozorčí rady bývalého německého vicekancléře a...
Deutsche Bank Evropské banky Management
Agentura Fitch potvrdila rating České republiky na stupni AA-
včera v 08:13

Agentura Fitch potvrdila rating České republiky na stupni AA-

Mezinárodní ratingová agentura Fitch Ratings potvrdila hodnocení úvěrové spolehlivosti České republiky na stupni AA-....
Rating Česká republika Česká ekonomika
Boeing kvůli počasí opět odložil zkušební let letounu 777X
24. 1. 2020 23:25

Boeing kvůli počasí opět odložil zkušební let letounu 777X

Americká strojírenská společnost Boeing v pátek stejně jako ve čtvrtek odložila zkušební let svého širokotrupého...
Boeing Doprava
Americké akcie v pátek oslabily kvůli obavám z koronaviru, za celý…
Americké akcie v pátek oslabily kvůli obavám z koronaviru, za celý…
24. 1. 2020 22:30

Americké akcie v pátek oslabily kvůli obavám z koronaviru, za celý týden hlavní indexy klesly zhruba o procento

Americké akcie v pátek klesly, protože rostoucí obavy ohledně koronaviru šířícího se z Číny převážily nad příznivými...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Reuters: Boeingy 737 MAX podle FAA mohou létat dříve než v půlce roku
24. 1. 2020 22:05

Reuters: Boeingy 737 MAX podle FAA mohou létat dříve než v půlce roku

Šéf amerického Federálního úřadu pro letectví (FAA) Steve Dickson v pátek telefonicky sdělil představitelům...
Boeing Doprava
Evropské akcie v pátek výrazně zdražily, za celý týden ale mírně…
Evropské akcie v pátek výrazně zdražily, za celý týden ale mírně…
24. 1. 2020 18:00

Evropské akcie v pátek výrazně zdražily, za celý týden ale mírně klesly

Evropské akciové trhy zakončily páteční obchodování v zelených číslech, když investory uklidnilo čtvrteční rozhodnutí...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Dukovany o víkendu odstaví 3. blok, výroba proudu bude poloviční
Dukovany o víkendu odstaví 3. blok, výroba proudu bude poloviční
24. 1. 2020 17:18

Dukovany o víkendu odstaví 3. blok, výroba proudu bude poloviční

Jaderná elektrárna Dukovany odstaví o víkendu třetí výrobní blok, jehož odstávka měla podle plánu začít počátkem...
ČEZ Akcie ČR Jaderná energetika
Pražská burza v pátek zpevnila, za celý týden si připsala 0,9 %
Pražská burza v pátek zpevnila, za celý týden si připsala 0,9 %
24. 1. 2020 16:45

Pražská burza v pátek zpevnila, za celý týden si připsala 0,9 %

Pražská burza se v pátek po čtvrtečním poklesu vrátila na téměř devítileté maximum. Index PX stoupl o 0,66 procenta...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
ČNB: Objem nově poskytnutých hypoték loni klesl o 13,6 %
ČNB: Objem nově poskytnutých hypoték loni klesl o 13,6 %
24. 1. 2020 16:19

ČNB: Objem nově poskytnutých hypoték loni klesl o 13,6 %

Objem nově poskytnutých hypoték, které podléhají od října 2018 novým limitům ukazatelů pro posuzování žadatelů, klesl...
Česká republika Hypotéky Nemovitosti
USA: Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru v lednu…
24. 1. 2020 16:00

USA: Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru v lednu podle předběžných dat klesl na 51,7 bodu, tempo růstu sektoru služeb se naopak zvýšilo

Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru USA v lednu podle předběžných údajů společnosti Markit klesl na...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Indexy nákupních manažerů (PMI)
Čínský vlastník firmy British Steel by mohl propustit až 500 lidí
24. 1. 2020 15:22

Čínský vlastník firmy British Steel by mohl propustit až 500 lidí

Čínská společnost Jingye Group, která přebírá ocelárnu British Steel, by mohla v této britské firmě propustit až 500...
Ocelářské firmy Spojené království
Ze světa investičních doporučení (24. ledna)
24. 1. 2020 15:00

Ze světa investičních doporučení (24. ledna)

Které akcie si v pátek vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Investiční doporučení
Kanada: Maloobchodní tržby v listopadu meziměsíčně vzrostly o 0,9 %
24. 1. 2020 14:32

Kanada: Maloobchodní tržby v listopadu meziměsíčně vzrostly o 0,9 %

Kanadské maloobchodní tržby se v listopadu meziměsíčně zvýšily o 0,9 % po poklesu o 1,2 % v říjnu. Tržby bez...
Kanada Maloobchod Tržby
Většina kryptoměn v závěru týdne ztrácí, bitcoin naopak mírně roste
24. 1. 2020 14:04

Většina kryptoměn v závěru týdne ztrácí, bitcoin naopak mírně roste

Trh s digitálními měnami se v závěru týdne pohybuje převážně v červených číslech; proti trendu ale jde bitcoin, který...
Kryptoměny Bitcoin
Ambasáda: Vláda USA formulovala postoj k digitální dani jasně
24. 1. 2020 13:35

Ambasáda: Vláda USA formulovala postoj k digitální dani jasně

Vláda Spojených států podle mluvčího ambasády v Praze Eda Findlayho jasně formulovala svou pozici na téma digitální...
Spojené státy americké (USA) Česká republika Politika
Euler Hermes: Letos počtvrté v řadě stoupne počet insolvencí
24. 1. 2020 13:02

Euler Hermes: Letos počtvrté v řadě stoupne počet insolvencí

Rok 2020 se stane čtvrtým rokem v řadě, ve kterém poroste ve světě platební neschopnost firem. Ačkoli se od roku 2016...
Zadlužení Bankrot