SLEDOVALI JSME ŽIVĚ: Evropská centrální banka tváří v tvář nízké inflaci zůstává nečinná, je však ochotná použít i nekonvenční nástroje
|

SLEDOVALI JSME ŽIVĚ: Evropská centrální banka tváří v tvář nízké inflaci zůstává nečinná, je však ochotná použít i nekonvenční nástroje

ECB v souladu s odhady ponechala na dubnovém zasedání všechny sazby beze změny. Hlavní úroková sazba zůstává na 0,25 %, depozitní na 0 % a mezní zápůjční na 0,75 %. Tiskovou konferenci Maria Draghiho jsme sledovali živě.

Eurozóna ECB Centrální banky

Většina analytiků v anketě agentury Reuters očekávala, že ECB sazby měnit nebude. Pouze malá skupina ekonomů počítala se snížením sazeb.

Meziroční míra inflace v eurozóně v březnu podle prvního rychlého odhadu klesla na 0,5 % z únorových 0,7 %, a dostala se tak na nejnižší úroveň od listopadu 2009. Cílem ECB je přitom držet inflaci těsně pod dvěma procenty. Už půl roku se navíc inflace drží pod jedním procentem, tedy v oblasti, kterou Draghi označuje za nebezpečnou zónu.

Tisková konference Maria Draghiho

14.30 Draghi: Inflační očekávání zůstávají pevně ukotvená.

14.33 Draghi: Budeme zvažovat všechny možné nástroje a nevylučujeme další uvolnění politiky. Úrokové sazby zůstanou na nynějších nebo nižších hladinách "delší dobu".

14.35 Draghi: Výkonná rada sdílí názor, že je možné použít také "nekonvenční" nástroje v rámci mandátu ECB.

14.36 Draghi: Pokračující oživení je podpořené zlepšením domácí poptávky. Zlepšující se podmínky ve finančním sektoru způsobené uvolněnou politikou se propracují do reálné ekonomiky.

14.37 Draghi: Ačkoli trh práce vykazuje zlepšení, nezaměstnanost je stále příliš vysoká a nevyužitá kapacita velká.

14.38 Draghi: Finanční rizika, stejně jako situace na rozvíjejících se trzích a geopolitické napětí, mohou negativně ovlivnit ekonomická očekávání.

14.39 Draghi: Rizika budeme bedlivě sledovat.

14.40 Draghi: Meziroční růst měnové báze M3 v únoru (1,3 %) byl mírně lepší než v lednu (1,2 %).

14.41 Draghi: Inflace se přiblíží 2 % do konce roku 2016.

14.41 Draghi: Meziroční růst úvěrů domácnostem byl v únoru 0,4%, podobně jako v loňském roce.

14.42 Draghi: Ekonomická analýza potvrzuje naši predikci delšího období nízké inflace. Fragmentace se musí snížit.

14.43 Draghi: Země eurozóny nesmí ukončit svá reformní úsilí, ale tato opatření musejí být nakloněna ekonomickému růstu.

14.44 Draghi: Výkonná rada je zajedno v tom, že můžeme použít "také" nekonvenční nástroje, abychom v rámci svého mandátu a efektivně čelili riziku dlouhého období nízké inflace. Zahrnuje to samozřejmě i plán nákupu vládních dluhopisů.

14.46 Draghi: Měnový kurz je důležitý, ale opakujeme, že není naším cílem. Tím je cenová stabilita.

14.46 Draghi: Index cen výrobců ukázal ještě nižší dynamiku než jiné indexy. Nevidím ale rostoucí riziko deflace.

14.48 Draghi: Inflace je nižší, než se čekalo (0,5 %), ale ne tak, jak si myslíte. Něco jsme čekali, něco ne, a diskuze Výkonné rady byla velmi bohatá. Řešili jsme především to, zda toto číslo mění náš střednědobý výhled, a rozhodli jsme, že potřebujeme více informací.

14.50 Draghi: Výkonná rada diskutovala i možnost snížení depozitní a hlavní sazby.

14.51 Draghi: Volatilita cen služeb a efekt Velikonoc analýzu inflace výrazně ovlivnily. Uvidíme v následujících měsících, potřebujeme více dat.

14.52 Draghi: Nemyslím si, že náš výhled ztrácí kredibilitu. Naopak si myslím, že je velmi úspěšný.

14.54 Draghi: Minulý měsíc jsme výslovně QE nediskutovali, proto jsme možnost použití kvantitativního uvolňování řešili dnes. Problém je, že čím delší je období nízké inflace, tím více roste riziko, že se promítne i do střednědobého a dlouhodobého očekávání inflace.

14.55 Draghi: Když se podíváte na inflaci ve Spojených státech, které jsou ve fázi oživení dále než my, nebo třeba ve Švédsku, všimnete si, že nízká inflace je globální fenomén.

14.58 Draghi: Druhou nevýhodou nízké inflace, obzvláště v regionu, jako je eurozóna, je to, že činí vyrovnání nerovností velmi obtížným. První je riziko pro střednědobý výhled, jak jsem již zmínil. S nízkou inflací navíc mají obtížný život i dlužníci. Veřejný i soukromý dluh je stále vysoký a nízká inflace neumožňuje odpákování. Také se může stát, že se inflace naoko nachází nad nulou, ale ve skutečnosti se jedná o deflaci, proto by měla být blízko, ale pod hranicí 2 %. Opakuji však, že riziko deflace nevidíme.

15.01 Draghi: Moje největší obava ohledně ekonomiky eurozóny je dlouhodobá stagnace, delší, než máme ve scénáři. Například míra nezaměstnanosti je stabilně vysoká a zlepšení jsou jen marginální. Obávám se, že čím delší bude, tím více poroste riziko, že by se mohla stát strukturální nezaměstnaností. Monetární politika je důležitá, ale není jediná podstatná pro ekonomické oživení. Mnoho problémů v zemích eurozóny je strukturálních.

15.03 Draghi: Řešili jsme možnost negativních sazeb, ale náš mandát je cenová stabilita. Neřešíme sazby s ohledem na jejich vliv na měnový kurz.

15.04 Draghi: Na začátku fungování této instituce jsme řešili, jestli bude klíčovým sledovaným faktorem inflace, nebo jádrová inflace. Tehdy jsme rozhodli, že to bude inflace. Hlavním argumentem bylo to, že pokud používáte jádrovou inflaci, vynecháváte tím všechno pohyblivé. Ale máte samozřejmě pravdu. Jádrová inflace v březnu klesla méně (z 1,0 % na 0,8 %) a je nad headlinovou inflací. Už jsem řekl, že částečně rozdíl mezi jádrovou a hlavní inflací vysvětluje volatilita cen služeb v období Velikonoc i ceny energií, ale ne zcela. I pro nás byl výsledek 0,5 % překvapivý.

15.08 Draghi: Projekce ECB v několika případech podcenily inflaci. Podcenily totiž ceny energií, jejich pokles, nebo lépe řečeno malé změny.

15.10 Draghi: Je potřeba brát v potaz také geopolitická rizika, která mohou mít další vliv na ceny energií.

15.13 Draghi: Když Fed nakupuje státní dluhopisy, mění tím ceny, a to má okamžitý vliv na kredit. V našem případě celý tento efekt cestuje skrze banky, proto velmi závisí na zdraví těchto bank. Nemůžeme pomocí QE dosáhnout růstu, pokud bude bankovní systém nevyrovnaný. Proto je program AQR (Asset Quality Review, zátěžové testy jsou součástí) tak klíčový a nezbytný. Po AQR budeme mít silnější banky.

15.15 Draghi: Mezinárodní měnový fond je poslední dobou velmi štědrý ohledně svých doporučení, co bychom měli, nebo neměli dělat, a my jsme za to vděční. Byl bych rád, kdyby MMF byl stejně štědrý tak, jako je k nám, i k dalším institucím, například aby zveřejňoval svá doporučení ohledně americké monetární politiky den před zveřejněním rozhodnutí FOMC.

15.17 Draghi: V eurozóně je mnoho nevyužité kapacity. Problém je, že ji každý měří jinak. Ale vidíme mezeru v produkci, která se jen pomalu pohybuje k našemu střednědobému očekávání.

15.20 Draghi: Nové úvěry rostou solidním tempem, hrubé úvěry však kvůli vlivu umoření nerostou. Toto odpákování není způsobené AQR, ale samotnou iniciativou bank očistit rozvahy od nevýdělečných úvěrů.

15.24 Draghi: Probírali jsme i velmi zběžně možnost dalšího LTRO. Máme mnoho nástrojů. Každý z nich řeší jiné riziko. LTRO necílovaný by řešil riziko likvidity, cílovaný poskytování úvěrů.

15.28 Draghi: Jsme ekonomika založená na bankách.

Tisková konference končí.

Podle předběžných dat tempo inflace v eurozóně v březnu zpomalilo na 0,5 % meziročně z 0,7 % v únoru. Očekávalo se mírnější zpomalení na 0,6 %. Jádrová inflace zpomalila na 0,8 % meziročně v souladu s odhady z únorových 1,0 %. Inflace se tak nachází hluboko pod dvouprocentním cílem ECB a začínají se množit názory, že by banka měla zasáhnout.

Míra nezaměstnanosti v eurozóně je už od loňského října stabilní na 11,9 %. V celé evropské osmadvacítce dosáhla míra nezaměstnanosti v únoru 10,6 %, tedy o 0,1 procentního bodu méně než v lednu a 0,3 procentního bodu méně než ve stejném měsíci před rokem. Údaje přinesl v úterý evropský statistický úřad Eurostat.

Aktivita v sektoru služeb eurozóny v březnu mírně zpomalila. Stále se však v regionu zjevně blýská na lepší časy. Kompozitní index roste již devátý měsíc v řadě a nachází se bezpečně nad padesátibodovou hranicí dělící expanzi od kontrakce. Podporují ho zejména solidní podmínky na trhu a příliv nových společností do sektorů služeb i zpracovatelského. Index nákupních manažerů ve službách v eurozóně v březnu klesl na 52,2 bodu z únorových 52,6 bodu (flash: 52,4 bodu). Kompozitní index klesl na 53,1 bodu, předběžné odhady počítaly s poklesem na 53,2 bodu z únorových 53,3 bodu.

Oživení zpracovatelského sektoru v eurozóně se v březnu protáhlo na devět měsíců v řadě, přestože index v souladu s předběžnými daty mírně klesl na 53 bodů z únorových 53,2 bodu. Průměrný výsledek za celé čtvrtletí však byl 53,4 bodu, což představuje nejlepší výkon od druhého kvartálu roku 2011.

Zdroj: Bloomberg
Úterní setkání europoslanců s Zuckerbergem se bude vysílat živě
Úterní setkání europoslanců s Zuckerbergem se bude vysílat živě
před hodinou

Úterní setkání europoslanců s Zuckerbergem se bude vysílat živě

Setkání zástupců vedení Evropského parlamentu s šéfem Facebooku Markem Zuckerbergem se bude vysílat živě přes...
Evropská unie Mark Zuckerberg Facebook
MONETA prodala další balík nesplácených úvěrů
11:46

MONETA prodala další balík nesplácených úvěrů

Finanční ústav MONETA Money Bank oznámil, že v průběhu dubna a května prodal balík nesplácených úvěrů v nominální...
MONETA Money Bank (dříve GE Money Bank) Banky Úvěry
Polská průmyslová výroba v dubnu stoupla na šestiměsíční maximum
11:31

Polská průmyslová výroba v dubnu stoupla na šestiměsíční maximum

Průmyslová výroba v Polsku v dubnu meziročně vzrostla o 9,3 %, což je nejvyšší hodnota od října 2017. Analytici však...
Polsko Průmysl Průmyslová výroba
Škoda Praha Invest ze skupiny ČEZ podala dvě žaloby na společnost Noen
11:14

Škoda Praha Invest ze skupiny ČEZ podala dvě žaloby na společnost Noen

Společnost Škoda Praha Invest ze skupiny ČEZ podala dvě žaloby na společnost Noen, která se mimo jiné zabývá výrobou...
ČEZ Těžba Právo
Kryptoměny v úvodu nového týdne rostou, bitcoin se pohybuje okolo 8…
11:02

Kryptoměny v úvodu nového týdne rostou, bitcoin se pohybuje okolo 8 500 USD

Trh s kryptoměnami se v pondělí pohybuje v plusu. Nejpopulárnější digitální měna bitcoin krátce před jedenáctou...
Kryptoměny Bitcoin
Asijské trhy v úvodu týdne uzavřely v plusu
Asijské trhy v úvodu týdne uzavřely v plusu
10:30

Asijské trhy v úvodu týdne uzavřely v plusu

Většina asijských akciových trhů zakončila pondělní obchodování v zelených číslech, když investoři vyhodnocovali...
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii
Poslanci vyzvali Mayovou, aby bojovala s ruskými špinavými penězi
Poslanci vyzvali Mayovou, aby bojovala s ruskými špinavými penězi
10:14

Poslanci vyzvali Mayovou, aby bojovala s ruskými špinavými penězi

Vlivná komise britského parlamentu v pondělí vyzvala vládu premiérky Theresy Mayové, aby zesílila boj proti přílivu...
Spojené království Rusko Mezinárodní obchod
Dolarový index poprvé po pěti měsících přesáhl hranici 94 bodů
Dolarový index poprvé po pěti měsících přesáhl hranici 94 bodů
09:58

Dolarový index poprvé po pěti měsících přesáhl hranici 94 bodů

Americký dolar v pondělí posiluje v reakci na nedělní slova ministra financí Spojených států Stevena Mnuchina, který...
Americký dolar Měny Forex
J&T převzala vedení i v některých dceřiných firmách CEFC
J&T převzala vedení i v některých dceřiných firmách CEFC
09:00

J&T převzala vedení i v některých dceřiných firmách CEFC

Skupina J&T převzala vedení také v některých dceřiných firmách CEFC Europe. Jde například o projekt Florentinum,...
J&T Banky Evropské banky
Mnuchin: Obchodní válka mezi USA a Čínou se odkládá
včera v 20:18

Mnuchin: Obchodní válka mezi USA a Čínou se odkládá

Spojené státy a Čína se dohodly, že prozatím nenaplní své hrozby ohledně uvalení nových cel na vzájemnou obchodní...
Spojené státy americké (USA) Čína Mezinárodní obchod
BBC: Labouristé plánují zavést socialismus bez vykořisťování
včera v 18:30

BBC: Labouristé plánují zavést socialismus bez vykořisťování

Britská Labouristická strana v případě volebního vítězství radikálně změní ekonomiku země a vytvoří socialistickou...
Spojené království Politika
Ministr Hüner chystá personální změny ve výboru pro jadernou…
včera v 16:26

Ministr Hüner chystá personální změny ve výboru pro jadernou energetiku

Ministr průmyslu a obchodu v demisi Tomáš Hüner (za ANO) chystá personální změny ve Stálém výboru pro jadernou...
Energetika Jaderná energetika ČEZ
Zemřel předseda správní rady jihokorejského konglomerátu LG
včera v 14:53

Zemřel předseda správní rady jihokorejského konglomerátu LG

Ve věku 73 let zemřel po roční nemoci předseda správní rady jihokorejského konglomerátu LG Group Ku Pon-mu, který se...
Jižní Korea Management
Nová italská vláda může podle Paříže ohrozit stabilitu eurozóny
včera v 13:04

Nová italská vláda může podle Paříže ohrozit stabilitu eurozóny

Stabilita eurozóny může být ohrožena, pokud příští italská vláda nesplní závazky v otázce veřejného dluhu,...
Itálie PIIGS Eurozóna
ČR: Objem veřejných stavebních zakázek za první čtyři měsíce roku…
včera v 11:16

ČR: Objem veřejných stavebních zakázek za první čtyři měsíce roku vzrostl meziročně o 73 %

Veřejní investoři v Česku zadali do konce dubna stavebním firmám 1 737 zakázek za 64,5 miliardy korun. Jejich hodnota...
Česká republika Stavebnictví Infrastruktura
Řecko se dohodlo s věřiteli ohledně reforem
19. 5. 2018 21:14

Řecko se dohodlo s věřiteli ohledně reforem

Zástupci Řecka a mezinárodních věřitelů dosáhli technické dohody ohledně reforem požadovaných pro úspěšné dokončení...
Řecko Eurozóna Dluhová krize