SLEDOVALI JSME ŽIVĚ: Evropská centrální banka tváří v tvář nízké inflaci zůstává nečinná, je však ochotná použít i nekonvenční nástroje
|

SLEDOVALI JSME ŽIVĚ: Evropská centrální banka tváří v tvář nízké inflaci zůstává nečinná, je však ochotná použít i nekonvenční nástroje

ECB v souladu s odhady ponechala na dubnovém zasedání všechny sazby beze změny. Hlavní úroková sazba zůstává na 0,25 %, depozitní na 0 % a mezní zápůjční na 0,75 %. Tiskovou konferenci Maria Draghiho jsme sledovali živě.

Eurozóna ECB Centrální banky

Většina analytiků v anketě agentury Reuters očekávala, že ECB sazby měnit nebude. Pouze malá skupina ekonomů počítala se snížením sazeb.

Meziroční míra inflace v eurozóně v březnu podle prvního rychlého odhadu klesla na 0,5 % z únorových 0,7 %, a dostala se tak na nejnižší úroveň od listopadu 2009. Cílem ECB je přitom držet inflaci těsně pod dvěma procenty. Už půl roku se navíc inflace drží pod jedním procentem, tedy v oblasti, kterou Draghi označuje za nebezpečnou zónu.

Tisková konference Maria Draghiho

14.30 Draghi: Inflační očekávání zůstávají pevně ukotvená.

14.33 Draghi: Budeme zvažovat všechny možné nástroje a nevylučujeme další uvolnění politiky. Úrokové sazby zůstanou na nynějších nebo nižších hladinách "delší dobu".

14.35 Draghi: Výkonná rada sdílí názor, že je možné použít také "nekonvenční" nástroje v rámci mandátu ECB.

14.36 Draghi: Pokračující oživení je podpořené zlepšením domácí poptávky. Zlepšující se podmínky ve finančním sektoru způsobené uvolněnou politikou se propracují do reálné ekonomiky.

14.37 Draghi: Ačkoli trh práce vykazuje zlepšení, nezaměstnanost je stále příliš vysoká a nevyužitá kapacita velká.

14.38 Draghi: Finanční rizika, stejně jako situace na rozvíjejících se trzích a geopolitické napětí, mohou negativně ovlivnit ekonomická očekávání.

14.39 Draghi: Rizika budeme bedlivě sledovat.

14.40 Draghi: Meziroční růst měnové báze M3 v únoru (1,3 %) byl mírně lepší než v lednu (1,2 %).

14.41 Draghi: Inflace se přiblíží 2 % do konce roku 2016.

14.41 Draghi: Meziroční růst úvěrů domácnostem byl v únoru 0,4%, podobně jako v loňském roce.

14.42 Draghi: Ekonomická analýza potvrzuje naši predikci delšího období nízké inflace. Fragmentace se musí snížit.

14.43 Draghi: Země eurozóny nesmí ukončit svá reformní úsilí, ale tato opatření musejí být nakloněna ekonomickému růstu.

14.44 Draghi: Výkonná rada je zajedno v tom, že můžeme použít "také" nekonvenční nástroje, abychom v rámci svého mandátu a efektivně čelili riziku dlouhého období nízké inflace. Zahrnuje to samozřejmě i plán nákupu vládních dluhopisů.

14.46 Draghi: Měnový kurz je důležitý, ale opakujeme, že není naším cílem. Tím je cenová stabilita.

14.46 Draghi: Index cen výrobců ukázal ještě nižší dynamiku než jiné indexy. Nevidím ale rostoucí riziko deflace.

14.48 Draghi: Inflace je nižší, než se čekalo (0,5 %), ale ne tak, jak si myslíte. Něco jsme čekali, něco ne, a diskuze Výkonné rady byla velmi bohatá. Řešili jsme především to, zda toto číslo mění náš střednědobý výhled, a rozhodli jsme, že potřebujeme více informací.

14.50 Draghi: Výkonná rada diskutovala i možnost snížení depozitní a hlavní sazby.

14.51 Draghi: Volatilita cen služeb a efekt Velikonoc analýzu inflace výrazně ovlivnily. Uvidíme v následujících měsících, potřebujeme více dat.

14.52 Draghi: Nemyslím si, že náš výhled ztrácí kredibilitu. Naopak si myslím, že je velmi úspěšný.

14.54 Draghi: Minulý měsíc jsme výslovně QE nediskutovali, proto jsme možnost použití kvantitativního uvolňování řešili dnes. Problém je, že čím delší je období nízké inflace, tím více roste riziko, že se promítne i do střednědobého a dlouhodobého očekávání inflace.

14.55 Draghi: Když se podíváte na inflaci ve Spojených státech, které jsou ve fázi oživení dále než my, nebo třeba ve Švédsku, všimnete si, že nízká inflace je globální fenomén.

14.58 Draghi: Druhou nevýhodou nízké inflace, obzvláště v regionu, jako je eurozóna, je to, že činí vyrovnání nerovností velmi obtížným. První je riziko pro střednědobý výhled, jak jsem již zmínil. S nízkou inflací navíc mají obtížný život i dlužníci. Veřejný i soukromý dluh je stále vysoký a nízká inflace neumožňuje odpákování. Také se může stát, že se inflace naoko nachází nad nulou, ale ve skutečnosti se jedná o deflaci, proto by měla být blízko, ale pod hranicí 2 %. Opakuji však, že riziko deflace nevidíme.

15.01 Draghi: Moje největší obava ohledně ekonomiky eurozóny je dlouhodobá stagnace, delší, než máme ve scénáři. Například míra nezaměstnanosti je stabilně vysoká a zlepšení jsou jen marginální. Obávám se, že čím delší bude, tím více poroste riziko, že by se mohla stát strukturální nezaměstnaností. Monetární politika je důležitá, ale není jediná podstatná pro ekonomické oživení. Mnoho problémů v zemích eurozóny je strukturálních.

15.03 Draghi: Řešili jsme možnost negativních sazeb, ale náš mandát je cenová stabilita. Neřešíme sazby s ohledem na jejich vliv na měnový kurz.

15.04 Draghi: Na začátku fungování této instituce jsme řešili, jestli bude klíčovým sledovaným faktorem inflace, nebo jádrová inflace. Tehdy jsme rozhodli, že to bude inflace. Hlavním argumentem bylo to, že pokud používáte jádrovou inflaci, vynecháváte tím všechno pohyblivé. Ale máte samozřejmě pravdu. Jádrová inflace v březnu klesla méně (z 1,0 % na 0,8 %) a je nad headlinovou inflací. Už jsem řekl, že částečně rozdíl mezi jádrovou a hlavní inflací vysvětluje volatilita cen služeb v období Velikonoc i ceny energií, ale ne zcela. I pro nás byl výsledek 0,5 % překvapivý.

15.08 Draghi: Projekce ECB v několika případech podcenily inflaci. Podcenily totiž ceny energií, jejich pokles, nebo lépe řečeno malé změny.

15.10 Draghi: Je potřeba brát v potaz také geopolitická rizika, která mohou mít další vliv na ceny energií.

15.13 Draghi: Když Fed nakupuje státní dluhopisy, mění tím ceny, a to má okamžitý vliv na kredit. V našem případě celý tento efekt cestuje skrze banky, proto velmi závisí na zdraví těchto bank. Nemůžeme pomocí QE dosáhnout růstu, pokud bude bankovní systém nevyrovnaný. Proto je program AQR (Asset Quality Review, zátěžové testy jsou součástí) tak klíčový a nezbytný. Po AQR budeme mít silnější banky.

15.15 Draghi: Mezinárodní měnový fond je poslední dobou velmi štědrý ohledně svých doporučení, co bychom měli, nebo neměli dělat, a my jsme za to vděční. Byl bych rád, kdyby MMF byl stejně štědrý tak, jako je k nám, i k dalším institucím, například aby zveřejňoval svá doporučení ohledně americké monetární politiky den před zveřejněním rozhodnutí FOMC.

15.17 Draghi: V eurozóně je mnoho nevyužité kapacity. Problém je, že ji každý měří jinak. Ale vidíme mezeru v produkci, která se jen pomalu pohybuje k našemu střednědobému očekávání.

15.20 Draghi: Nové úvěry rostou solidním tempem, hrubé úvěry však kvůli vlivu umoření nerostou. Toto odpákování není způsobené AQR, ale samotnou iniciativou bank očistit rozvahy od nevýdělečných úvěrů.

15.24 Draghi: Probírali jsme i velmi zběžně možnost dalšího LTRO. Máme mnoho nástrojů. Každý z nich řeší jiné riziko. LTRO necílovaný by řešil riziko likvidity, cílovaný poskytování úvěrů.

15.28 Draghi: Jsme ekonomika založená na bankách.

Tisková konference končí.

Podle předběžných dat tempo inflace v eurozóně v březnu zpomalilo na 0,5 % meziročně z 0,7 % v únoru. Očekávalo se mírnější zpomalení na 0,6 %. Jádrová inflace zpomalila na 0,8 % meziročně v souladu s odhady z únorových 1,0 %. Inflace se tak nachází hluboko pod dvouprocentním cílem ECB a začínají se množit názory, že by banka měla zasáhnout.

Míra nezaměstnanosti v eurozóně je už od loňského října stabilní na 11,9 %. V celé evropské osmadvacítce dosáhla míra nezaměstnanosti v únoru 10,6 %, tedy o 0,1 procentního bodu méně než v lednu a 0,3 procentního bodu méně než ve stejném měsíci před rokem. Údaje přinesl v úterý evropský statistický úřad Eurostat.

Aktivita v sektoru služeb eurozóny v březnu mírně zpomalila. Stále se však v regionu zjevně blýská na lepší časy. Kompozitní index roste již devátý měsíc v řadě a nachází se bezpečně nad padesátibodovou hranicí dělící expanzi od kontrakce. Podporují ho zejména solidní podmínky na trhu a příliv nových společností do sektorů služeb i zpracovatelského. Index nákupních manažerů ve službách v eurozóně v březnu klesl na 52,2 bodu z únorových 52,6 bodu (flash: 52,4 bodu). Kompozitní index klesl na 53,1 bodu, předběžné odhady počítaly s poklesem na 53,2 bodu z únorových 53,3 bodu.

Oživení zpracovatelského sektoru v eurozóně se v březnu protáhlo na devět měsíců v řadě, přestože index v souladu s předběžnými daty mírně klesl na 53 bodů z únorových 53,2 bodu. Průměrný výsledek za celé čtvrtletí však byl 53,4 bodu, což představuje nejlepší výkon od druhého kvartálu roku 2011.

Zdroj: Bloomberg
Reddit: Corbyn zřejmě v kampani použil dokument vypuštěný Rusy
včera v 17:21

Reddit: Corbyn zřejmě v kampani použil dokument vypuštěný Rusy

Dokument britské vlády o obchodních rozhovorech se Spojenými státy, který v předvolební kampani využila opoziční...
Spojené království Politika Rusko
Senát možná zpřísní možnost členství v radě pro fondy EU
včera v 15:14

Senát možná zpřísní možnost členství v radě pro fondy EU

Senát možná výslovně doplní do novely o vládní Radě pro Evropské strukturální a investiční fondy, že její předseda...
Česká republika Politika Strukturální fondy EU, operační programy, komunitární programy, národní programy
Ericsson zaplatí přes miliardu dolarů kvůli korupci v USA
včera v 11:50

Ericsson zaplatí přes miliardu dolarů kvůli korupci v USA

Společnost Ericsson se přiznala k dlouholetému korupčnímu chování ve Spojených státech a dalších zemích včetně Číny,...
Telekomunikace Spojené státy americké (USA) Evropské akcie
Boeing zaplatí 3,9 milionu USD za montáž vadných součástek
včera v 09:24

Boeing zaplatí 3,9 milionu USD za montáž vadných součástek

Americký výrobce letecké techniky Boeing zaplatí pokutu 3,9 milionu dolarů za montáž vadných součástek do 133 letadel...
Boeing Americké akcie
Plán: Náročné profese by mohly chodit do penze dříve od roku 2023
včera v 07:12

Plán: Náročné profese by mohly chodit do penze dříve od roku 2023

Pracovníci v náročných profesích by mohli od roku 2023 chodit do penze dříve než ostatní. Počítá s tím návrh...
Důchody Česká republika Česká ekonomika
O2 Czech Republic v týdnu do 6. prosince pokračovala ve zpětném…
6. 12. 2019 23:18

O2 Czech Republic v týdnu do 6. prosince pokračovala ve zpětném odkupu akcií

Telekomunikační společnost O2 Czech Republic v uplynulém týdnu pokračovala ve zpětném odkupu akcií, tentokrát v...
O2 Czech Republic (dříve Telefónica C.R.) Akcie ČR Zpětné odkupy akcií
Americké akcie v pátek v reakci na data z trhu práce posílily, za…
Americké akcie v pátek v reakci na data z trhu práce posílily, za…
6. 12. 2019 22:30

Americké akcie v pátek v reakci na data z trhu práce posílily, za celý týden ale z hlavních indexů stoupl jen S&P 500

Americké akcie na závěr týdne posílily. K nákupu cenných papírů v pátek povzbudila investory příznivá zpráva o vývoji...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Rakouská firma AMS uspěla s nabídkou na převzetí Osramu
6. 12. 2019 20:39

Rakouská firma AMS uspěla s nabídkou na převzetí Osramu

Rakouský výrobce čipů AMS uspěl se svou nabídkou na převzetí německého výrobce osvětlení Osram za 4,6 miliardy eur....
Evropské akcie Fúze a akvizice
Evropské akcie v pátek výrazně stouply, v týdenním horizontu velké…
Evropské akcie v pátek výrazně stouply, v týdenním horizontu velké…
6. 12. 2019 18:00

Evropské akcie v pátek výrazně stouply, v týdenním horizontu velké západoevropské burzy ztratily

Evropské akciové trhy zakončily páteční seanci v zelených číslech, když investory potěšila data z amerického trhu...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Phoenix koupí za 3,2 miliardy GBP divizi zajišťovny Swiss Re
6. 12. 2019 17:44

Phoenix koupí za 3,2 miliardy GBP divizi zajišťovny Swiss Re

Pojišťovací skupina Phoenix Group Holdings se dohodla na koupi ReAssure, britské divize švýcarské zajišťovny Swiss Re...
Fúze a akvizice Pojišťovny Evropské akcie
Průzkum: Kladně hodnotí svou životní úroveň nejméně lidí za 3 roky
6. 12. 2019 17:22

Průzkum: Kladně hodnotí svou životní úroveň nejméně lidí za 3 roky

Čechů hodnotících kladně svou životní úroveň je nejméně za poslední více než tři roky. Životní úroveň své domácnosti...
Česká republika Životní úroveň
Digitální měny v závěru týdne posilují, bitcoin se drží nad úrovní 7…
6. 12. 2019 17:04

Digitální měny v závěru týdne posilují, bitcoin se drží nad úrovní 7 400 USD

Trh s kryptoměnami se v závěru pracovního týdne pohybuje v plusu. Bitcoin kolem 17.00 SEČ podle serveru coinmarketcap...
Kryptoměny Bitcoin
Pražská burza v pátek stoupla, za celý týden si připsala procento
Pražská burza v pátek stoupla, za celý týden si připsala procento
6. 12. 2019 16:45

Pražská burza v pátek stoupla, za celý týden si připsala procento

Pražská burza zakončila páteční obchodování v pozitivním pásmu, index PX vzrostl o 0,67 % na 1 091,19 bodu. Nejvyšší...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
S akciemi firmy Aramco se začne obchodovat v Rijádu 11. prosince
S akciemi firmy Aramco se začne obchodovat v Rijádu 11. prosince
6. 12. 2019 16:32

S akciemi firmy Aramco se začne obchodovat v Rijádu 11. prosince

S akciemi saúdskoarabského státního ropného gigantu Saudi Aramco se začne obchodovat na burze v Rijádu 11. prosince....
Saudi Aramco Primární úpis akcií (IPO) Saúdská Arábie
USA: Index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity v prosinci…
6. 12. 2019 16:00

USA: Index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity v prosinci podle předběžných dat stoupl na 99,2 bodu

Index spotřebitelské důvěry ve Spojených státech v prosinci stoupl na 99,2 bodu z 96,8 bodu v listopadu. Analytici...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Spotřebitelská důvěra
Ze světa investičních doporučení (6. prosince)
6. 12. 2019 15:00

Ze světa investičních doporučení (6. prosince)

Které akcie si v pátek vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Investiční doporučení
Míra nezaměstnanosti v Kanadě v listopadu stoupla na 5,9 %
6. 12. 2019 14:30

Míra nezaměstnanosti v Kanadě v listopadu stoupla na 5,9 %

Nezaměstnanost v Kanadě v listopadu vzrostla na 5,9 % z 5,5 % v předchozím měsíci. Oznámil to tamní statistický úřad....
Kanada Nezaměstnanost
Americká ekonomika v listopadu vytvořila 266 tisíc pracovních míst,…
Americká ekonomika v listopadu vytvořila 266 tisíc pracovních míst,…
6. 12. 2019 14:30

Americká ekonomika v listopadu vytvořila 266 tisíc pracovních míst, míra nezaměstnanosti klesla na 3,5 %

Ve Spojených státech v listopadu mimo zemědělství vzniklo asi 266 tisíc pracovních míst. Analytici odhadovali, že...
Nezaměstnanost Americká ekonomika Spojené státy americké (USA)