Americké akcie v úterý po třech dnech růstu zlevnily. Zklamaly výsledky maloobchodníků
|

Americké akcie v úterý po třech dnech růstu zlevnily. Zklamaly výsledky maloobchodníků

Americké akciové trhy v dopolední části úterního obchodování klesaly. Investory zklamaly výsledkové zprávy některých velkých maloobchodníků, například největšího amerického prodejce kancelářského vybavení a potřeb Staples. V závěru obchodování sice všechny tři hlavní indexy část ztrát smazaly, ale i tak zůstaly poměrně hluboko v mínusu.

Americké akcie Shrnutí obchodování v USA

Dow oslabil o 0,83 % na 16 374,31 bodu, širší S&P 500 klesl o 0,65 % na 1 872,83 bodu a technologický Nasdaq uzavřel se ztrátou 0,70 % na 4 096,89 bodu. Pokles zasáhl všechny hlavní sektory, nejvíce odepsaly průmyslové tituly, akcie ze sektoru základních materiálů a tituly z telekomunikačního odvětví. Pouze nepatrně naopak zlevnily cenné papíry firem ze sektoru služeb.

Americké akcie (20. května 2014)

"Investoři si velkou část zisků vybrali s předstihem již na konci minulého roku," řekl hlavní investiční stratég ve společnosti Key Private Bank Bruce McCain. "Jak se totiž ukazuje, výsledky firem nejsou nijak dechberoucí, což kromě jiného znamená, že trhy nemají důvod k tomu, aby zařadily vyšší rychlostní stupeň."

Hlavní úterní události na amerických trzích

Výsledková sezóna

  • Výsledky Home Depot v 1Q2014: Zisk na akcii 0,96 USD (odhad: 0,99 USD), tržby: 19,69 miliardy USD (odhad: 19,95 miliardy USD).
  • Výsledky Staples v 1Q2014: Čistý zisk 96 milionů USD (loni: 170 milionů USD), tržby 5,65 miliardy USD (meziročně -3 %).
  • Výsledky Dick's Sporting Goods v 1Q2014: Zisk na akcii 0,57 USD (odhad: 0,53 USD), tržby 1,4 miliardy USD (odhad: 1,46 miliardy USD).
  • Výsledky TJX v 1Q2014: Zisk na akcii 0,64 USD (odhad: 0,67 USD), tržby 6,49 miliardy USD (odhad: 6,6 miliardy USD).
  • Výsledky Salesforce.com v 1Q2014: Upravený zisk na akcii 0,11 USD (odhad: 0,10 USD), tržby 1,23 miliardy USD (odhad: 1,21 miliardy USD.

Z indexu Dow nejvíce zlevnily akcie výrobce těžebních a stavebních strojů Caterpillar (-3,63 %), mobilního operátora AT&T (-2,42 %) a technologické firmy United Technologies (-1,67 %). V zelených číslech uzavřely pouze akcie maloobchodního řetězce s potřebami pro kutily Home Depot (+1,91 %), výrobce spotřebního zboží Procter & Gamble (+0,38 %) a zábavní společnosti Walt Disney (+0,05 %).

Cena akcií největšího amerického maloobchodního prodejce kancelářského vybavení a potřeb Staples (-12,55 %) propadla poté, co firma oznámila, že v prvním čtvrtletí hospodařila s čistým ziskem 96 milionů dolarů oproti 170 milionům dolarů ve stejném období loni. Tržby společnosti meziročně klesly o 3 % na 5,65 miliardy dolarů. V přepočtu na akcii firma v období od ledna do března vydělala 0,15 USD, čímž zaostala za odhady analytiků, kteří čekali, že vykáže zisk na akcii 0,21 USD. Firma zároveň oznámila, že zahájila proces, na jehož konci uzavře celkem 225 svých obchodů. Prodejce o tomto plánu podrobně informoval již v březnu.

Takřka o pětinu zlevnily akcie prodejce sportovních potřeb Dick's Sporting Goods (-17,98 %), který před otevřením trhů reportoval své čtvrtletní hospodářské výsledky. Společnost uvedla, že na začátku roku hospodařila se ziskem na akcii 0,57 USD nad odhadem trhu 0,53 USD při tržbách 1,4 miliardy USD pod odhadem 1,46 miliardy USD.

Nedařilo se ani cenným papírům prodejce elektroniky Best Buy (-5,59 %), který své kvartální hospodářské výsledky zveřejní ve čtvrtek. Analytici očekávají, že firma za období od ledna do března vykáže zisk na akcii 0,19 USD.

Výrazně naopak posílily akcie biofarmaceutického podniku Ophthotech (+24,48 %), který oznámil, že uzavřel se švýcarskou farmaceutickou společností Novartis smlouvu, která mu umožní komerční distribuci léku Fovista i mimo území USA. Ophthotech má od Novartisu předem získat 200 milionů dolarů a podle vývoje prodejů léku Fovista později další až miliardu dolarů.

Necelá dvě procenta si připsaly akcie maloobchodního řetězce s potřebami pro kutily Home Depot (+1,91 %), který před otevřením trhů oznámil, že v prvním čtvrtletí dosáhl zisku na akcii 0,96 USD při tržbách 19,69 miliardy USD. Analytici sice odhadovali, že firma vykáže mírně vyšší zisk (0,99 USD na akcii) i lepší tržby (19,95 miliardy USD), investoři nicméně pozitivně přijali výhled společnosti pro zbytek roku, v rámci něhož maloobchodník zvýšil odhad celoročního zisku na akcii na 4,42 USD z 4,38 USD.

Po závěru trhů zveřejnila čtvrtletní výsledky hospodaření technologická společnost Salesforce.com (v řádném obchodování -0,64 %). Firma uvedla, že v prvním čtvrtletí hospodařila s upraveným ziskem na akcii 0,11 USD při tržbách 1,23 miliardy USD. Odhady byly nastaveny na upravený zisk 0,10 USD na akcii při tržbách 1,21 miliardy USD. Akcie Salesforce.com v after-marketu v reakci na výsledky zdražovaly o více než dvě procenta.

Dolar mírně posílil k euru, vůči jenu ale klesl pátým dnem v řadě

Dolar v úterý k jednotné evropské měně mírně posílil, když kurz eurodolaru klesl z 1,371 na 1,370. Analytici před nadcházejícími volbami do Evropského parlamentu očekávají, že by jejich potenciálně destabilizační výsledek mohl vyvíjet další tlak na pokles eura. Očekává se totiž, že by mohla stoupnout podpora euroskeptických stran, které se stavějí proti úsporným opatřením.

K jenu se dolar v úvodu úterního obchodování pohyboval kolem 101,45 USD/JPY a krátce po desáté hodině klesal na 101,28 USD/JPY. Vůči japonské měně tak dolar oslabil již pátým dnem v řadě. Měnu podkopává pokračující pokles výnosů amerických vládních dluhopisů, který odráží nejistotu ohledně vyhlídek globálního ekonomického růstu. "Silná korelace mezi měnovým párem USD/JPY a výnosy amerických vládních dluhopisů nadále zůstává hlavním hybatelem," řekl agentuře Reuters analytik Joe Manimbo ze společnosti Western Union Business Solutions. Výnos klíčového desetiletého dluhopisu americké vlády v úterý během dne klesl až na 2,53 %.

Světové ceny ropy se v úterý vyvíjely nejednotně. Severoamerická lehká ropa WTI mírně zlevnila, severomořská ropa Brent naopak zdražila. Na vývoj cen měl kromě jiného vliv i nejistý vývoj situace v Libyi, kde jsou na západě země dvě ropná pole již více než týden stále zavřená, přestože vláda uvedla, že protesty v oblasti už skončily. Těžba v zemi tak zůstává beze změny na 210 tisících barelů denně. Americkou ropu naopak brzdila očekávání, že zásoby ropy v USA v posledním týdnu stouply.

Cena severomořské ropy Brent vzrostla zhruba o 40 centů na 109,75 USD za barel.

Severoamerická lehká ropa WTI zlevnila o 25 centů na 102,06 USD za barel. Průzkumy agentury Reuters naznačují, že zásoby ropy ve Spojených státech minulý týden stouply o milion barelů, a jsou tak nejvyšší za nejméně 20 let. Americký vládní Úřad pro energetické informace (EIA) zveřejní údaje o zásobách ve středu. "Zpráva o zásobách ropy je pro další vývoj ceny americké suroviny značně limitujícím faktorem," řekl analytik John Kilduff ze společnosti Partner Again Capital. Na celý trh ale podle něj nadále bude mít zdaleka největší vliv vývoj situace v Libyi.

Zlato v úterý zdražilo o necelé dva dolary na 1 294,65 USD za trojskou unci.

Zdroj: ČTK, CNBC
Co musíte ráno vědět (11. prosince)
Co musíte ráno vědět (11. prosince)
00:00

Co musíte ráno vědět (11. prosince)

Jak se v úterý obchodovalo na obou stranách Atlantiku, jaká byla v listopadu inflace v Česku a za co se musel omluvit...
Musíte vědět
Nový argentinský prezident Alberto Fernández složil přísahu
včera v 23:25

Nový argentinský prezident Alberto Fernández složil přísahu

Nový argentinský prezident Alberto Fernández v úterý složil slavnostní přísahu. Levicový politik v projevu v...
Argentina Politika
Americké akcie v úterý nepatrně oslabily, čeká se na vývoj kolem cel
Americké akcie v úterý nepatrně oslabily, čeká se na vývoj kolem cel
včera v 22:30

Americké akcie v úterý nepatrně oslabily, čeká se na vývoj kolem cel

Akcie ve Spojených státech v úterý nepatrně oslabily. Investoři nyní čekají na nové informace o tom, zda koncem...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Francie pokutovala Morgan Stanley kvůli manipulacím s dluhopisy
včera v 18:47

Francie pokutovala Morgan Stanley kvůli manipulacím s dluhopisy

Francouzský úřad pro regulaci finančních trhů AMF vyměřil americké bance Morgan Stanley pokutu 20 milionů eur kvůli...
Morgan Stanley Francie Americké banky
Dodávky Boeingu v prvních 11 měsících roku klesly na polovinu
Dodávky Boeingu v prvních 11 měsících roku klesly na polovinu
včera v 18:10

Dodávky Boeingu v prvních 11 měsících roku klesly na polovinu

Dodávky Boeingu se v prvních 11 měsících roku snížily na polovinu. Zatímco loni do konce listopadu dodal americký...
Boeing Americké akcie
Evropské akcie v úterý převážně zlevnily po zprávě o možném odkladu…
Evropské akcie v úterý převážně zlevnily po zprávě o možném odkladu…
včera v 18:00

Evropské akcie v úterý převážně zlevnily po zprávě o možném odkladu amerických cel na dovoz čínského zboží

Evropské akciové trhy zakončily úterní obchodování převážně v červených číslech, když investoři vyhodnocovali zprávu...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Kanada žaluje Volkswagen kvůli emisnímu skandálu
Kanada žaluje Volkswagen kvůli emisnímu skandálu
včera v 17:04

Kanada žaluje Volkswagen kvůli emisnímu skandálu

Kanada žaluje Volkswagen kvůli emisnímu skandálu. Automobilka podle ní dovezla v letech 2008 až 2015 na kanadský trh...
Volkswagen Auta Kanada
Pražská burza v úterý mírně klesla, akcie Avastu zlevnily o 1,5 %
Pražská burza v úterý mírně klesla, akcie Avastu zlevnily o 1,5 %
včera v 16:45

Pražská burza v úterý mírně klesla, akcie Avastu zlevnily o 1,5 %

Pražská burza zakončila úterní obchodování v červených číslech, index PX přišel o 0,18 % na 1 085,32 bodu. Nedařilo...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Svaz průmyslu chce euro, současná vláda datum nestanoví
včera v 16:02

Svaz průmyslu chce euro, současná vláda datum nestanoví

Svaz průmyslu a dopravy ČR podporuje přijetí eura v ČR. Na úterním Setkání lídrů průmyslu a exportu na Pražském hradě...
Česká republika Euro Česká koruna
Průzkum: Strojírenským firmám vzrostou tržby z exportu o 0,7 %
včera v 15:21

Průzkum: Strojírenským firmám vzrostou tržby z exportu o 0,7 %

Strojírenským firmám v Česku příští rok stoupnou tržby z exportu meziročně v průměru o 0,7 procenta, v roce 2021...
Česká republika Průmysl
Ze světa investičních doporučení (10. prosince)
včera v 15:00

Ze světa investičních doporučení (10. prosince)

Které akcie si v úterý vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Investiční doporučení
Analytici: Za překvapivým růstem inflace jsou ceny potravin
včera v 14:31

Analytici: Za překvapivým růstem inflace jsou ceny potravin

Překvapivý nárůst inflace nad tři procenta je podle analytiků oslovených ČTK především důsledkem rozkolísaných cen...
Česká republika Česká ekonomika Inflace
Volkswagen na Slovensku zvýší podíl vyráběných elektrických aut
Volkswagen na Slovensku zvýší podíl vyráběných elektrických aut
včera v 14:05

Volkswagen na Slovensku zvýší podíl vyráběných elektrických aut

Slovenská továrna německé automobilky Volkswagen zvýší podíl čistě elektrických vozidel v segmentu výroby malých...
Volkswagen Auta Slovensko
Listopadová inflace byla vyšší, než odhadovala ČNB
včera v 13:40

Listopadová inflace byla vyšší, než odhadovala ČNB

Listopadová meziroční inflace byla o 0,2 procentního bodu vyšší, než odhadovala Česká národní banka ve své prognóze....
ČNB Centrální banky Inflace
Italská banka Popolare di Bari potřebuje injekci až miliardu eur
včera v 13:21

Italská banka Popolare di Bari potřebuje injekci až miliardu eur

Italská družstevní banka Popolare di Bari potřebuje okamžitou finanční injekci až jednu miliardu eur. Největšímu...
Itálie Banky
Sazka ovládne Casinos Austria, koupí podíl od firmy Novomatic
včera v 12:49

Sazka ovládne Casinos Austria, koupí podíl od firmy Novomatic

Rakouská společnost Novomatic se dohodla s českou sázkovou společností Sazka Group, že jí prodá svých 17,19 procenta...
Rakousko Sázky a hazard
Fitch: Soukromé firmy v Číně mají problémy se splácením dluhů
včera v 12:22

Fitch: Soukromé firmy v Číně mají problémy se splácením dluhů

Soukromé firmy v Číně mají letos vážné problémy se splácením dluhů a podobnému tlaku budou čelit i v příštím roce....
Čína Byznys a podnikání
BAT: Zahřívané produkty glo v ČR využívá už 60 tisíc lidí
včera v 12:07

BAT: Zahřívané produkty glo v ČR využívá už 60 tisíc lidí

Marketingový ředitel společnosti British American Tobacco (BAT) pro střední a východní Evropu Štěpán Michlíček uvedl,...
Tabák a cigarety Philip Morris ČR