Americké akcie v úterý po třech dnech růstu zlevnily. Zklamaly výsledky maloobchodníků
|

Americké akcie v úterý po třech dnech růstu zlevnily. Zklamaly výsledky maloobchodníků

Americké akciové trhy v dopolední části úterního obchodování klesaly. Investory zklamaly výsledkové zprávy některých velkých maloobchodníků, například největšího amerického prodejce kancelářského vybavení a potřeb Staples. V závěru obchodování sice všechny tři hlavní indexy část ztrát smazaly, ale i tak zůstaly poměrně hluboko v mínusu.

Americké akcie Shrnutí obchodování v USA

Dow oslabil o 0,83 % na 16 374,31 bodu, širší S&P 500 klesl o 0,65 % na 1 872,83 bodu a technologický Nasdaq uzavřel se ztrátou 0,70 % na 4 096,89 bodu. Pokles zasáhl všechny hlavní sektory, nejvíce odepsaly průmyslové tituly, akcie ze sektoru základních materiálů a tituly z telekomunikačního odvětví. Pouze nepatrně naopak zlevnily cenné papíry firem ze sektoru služeb.

Americké akcie (20. května 2014)

"Investoři si velkou část zisků vybrali s předstihem již na konci minulého roku," řekl hlavní investiční stratég ve společnosti Key Private Bank Bruce McCain. "Jak se totiž ukazuje, výsledky firem nejsou nijak dechberoucí, což kromě jiného znamená, že trhy nemají důvod k tomu, aby zařadily vyšší rychlostní stupeň."

Hlavní úterní události na amerických trzích

Výsledková sezóna

  • Výsledky Home Depot v 1Q2014: Zisk na akcii 0,96 USD (odhad: 0,99 USD), tržby: 19,69 miliardy USD (odhad: 19,95 miliardy USD).
  • Výsledky Staples v 1Q2014: Čistý zisk 96 milionů USD (loni: 170 milionů USD), tržby 5,65 miliardy USD (meziročně -3 %).
  • Výsledky Dick's Sporting Goods v 1Q2014: Zisk na akcii 0,57 USD (odhad: 0,53 USD), tržby 1,4 miliardy USD (odhad: 1,46 miliardy USD).
  • Výsledky TJX v 1Q2014: Zisk na akcii 0,64 USD (odhad: 0,67 USD), tržby 6,49 miliardy USD (odhad: 6,6 miliardy USD).
  • Výsledky Salesforce.com v 1Q2014: Upravený zisk na akcii 0,11 USD (odhad: 0,10 USD), tržby 1,23 miliardy USD (odhad: 1,21 miliardy USD.

Z indexu Dow nejvíce zlevnily akcie výrobce těžebních a stavebních strojů Caterpillar (-3,63 %), mobilního operátora AT&T (-2,42 %) a technologické firmy United Technologies (-1,67 %). V zelených číslech uzavřely pouze akcie maloobchodního řetězce s potřebami pro kutily Home Depot (+1,91 %), výrobce spotřebního zboží Procter & Gamble (+0,38 %) a zábavní společnosti Walt Disney (+0,05 %).

Cena akcií největšího amerického maloobchodního prodejce kancelářského vybavení a potřeb Staples (-12,55 %) propadla poté, co firma oznámila, že v prvním čtvrtletí hospodařila s čistým ziskem 96 milionů dolarů oproti 170 milionům dolarů ve stejném období loni. Tržby společnosti meziročně klesly o 3 % na 5,65 miliardy dolarů. V přepočtu na akcii firma v období od ledna do března vydělala 0,15 USD, čímž zaostala za odhady analytiků, kteří čekali, že vykáže zisk na akcii 0,21 USD. Firma zároveň oznámila, že zahájila proces, na jehož konci uzavře celkem 225 svých obchodů. Prodejce o tomto plánu podrobně informoval již v březnu.

Takřka o pětinu zlevnily akcie prodejce sportovních potřeb Dick's Sporting Goods (-17,98 %), který před otevřením trhů reportoval své čtvrtletní hospodářské výsledky. Společnost uvedla, že na začátku roku hospodařila se ziskem na akcii 0,57 USD nad odhadem trhu 0,53 USD při tržbách 1,4 miliardy USD pod odhadem 1,46 miliardy USD.

Nedařilo se ani cenným papírům prodejce elektroniky Best Buy (-5,59 %), který své kvartální hospodářské výsledky zveřejní ve čtvrtek. Analytici očekávají, že firma za období od ledna do března vykáže zisk na akcii 0,19 USD.

Výrazně naopak posílily akcie biofarmaceutického podniku Ophthotech (+24,48 %), který oznámil, že uzavřel se švýcarskou farmaceutickou společností Novartis smlouvu, která mu umožní komerční distribuci léku Fovista i mimo území USA. Ophthotech má od Novartisu předem získat 200 milionů dolarů a podle vývoje prodejů léku Fovista později další až miliardu dolarů.

Necelá dvě procenta si připsaly akcie maloobchodního řetězce s potřebami pro kutily Home Depot (+1,91 %), který před otevřením trhů oznámil, že v prvním čtvrtletí dosáhl zisku na akcii 0,96 USD při tržbách 19,69 miliardy USD. Analytici sice odhadovali, že firma vykáže mírně vyšší zisk (0,99 USD na akcii) i lepší tržby (19,95 miliardy USD), investoři nicméně pozitivně přijali výhled společnosti pro zbytek roku, v rámci něhož maloobchodník zvýšil odhad celoročního zisku na akcii na 4,42 USD z 4,38 USD.

Po závěru trhů zveřejnila čtvrtletní výsledky hospodaření technologická společnost Salesforce.com (v řádném obchodování -0,64 %). Firma uvedla, že v prvním čtvrtletí hospodařila s upraveným ziskem na akcii 0,11 USD při tržbách 1,23 miliardy USD. Odhady byly nastaveny na upravený zisk 0,10 USD na akcii při tržbách 1,21 miliardy USD. Akcie Salesforce.com v after-marketu v reakci na výsledky zdražovaly o více než dvě procenta.

Dolar mírně posílil k euru, vůči jenu ale klesl pátým dnem v řadě

Dolar v úterý k jednotné evropské měně mírně posílil, když kurz eurodolaru klesl z 1,371 na 1,370. Analytici před nadcházejícími volbami do Evropského parlamentu očekávají, že by jejich potenciálně destabilizační výsledek mohl vyvíjet další tlak na pokles eura. Očekává se totiž, že by mohla stoupnout podpora euroskeptických stran, které se stavějí proti úsporným opatřením.

K jenu se dolar v úvodu úterního obchodování pohyboval kolem 101,45 USD/JPY a krátce po desáté hodině klesal na 101,28 USD/JPY. Vůči japonské měně tak dolar oslabil již pátým dnem v řadě. Měnu podkopává pokračující pokles výnosů amerických vládních dluhopisů, který odráží nejistotu ohledně vyhlídek globálního ekonomického růstu. "Silná korelace mezi měnovým párem USD/JPY a výnosy amerických vládních dluhopisů nadále zůstává hlavním hybatelem," řekl agentuře Reuters analytik Joe Manimbo ze společnosti Western Union Business Solutions. Výnos klíčového desetiletého dluhopisu americké vlády v úterý během dne klesl až na 2,53 %.

Světové ceny ropy se v úterý vyvíjely nejednotně. Severoamerická lehká ropa WTI mírně zlevnila, severomořská ropa Brent naopak zdražila. Na vývoj cen měl kromě jiného vliv i nejistý vývoj situace v Libyi, kde jsou na západě země dvě ropná pole již více než týden stále zavřená, přestože vláda uvedla, že protesty v oblasti už skončily. Těžba v zemi tak zůstává beze změny na 210 tisících barelů denně. Americkou ropu naopak brzdila očekávání, že zásoby ropy v USA v posledním týdnu stouply.

Cena severomořské ropy Brent vzrostla zhruba o 40 centů na 109,75 USD za barel.

Severoamerická lehká ropa WTI zlevnila o 25 centů na 102,06 USD za barel. Průzkumy agentury Reuters naznačují, že zásoby ropy ve Spojených státech minulý týden stouply o milion barelů, a jsou tak nejvyšší za nejméně 20 let. Americký vládní Úřad pro energetické informace (EIA) zveřejní údaje o zásobách ve středu. "Zpráva o zásobách ropy je pro další vývoj ceny americké suroviny značně limitujícím faktorem," řekl analytik John Kilduff ze společnosti Partner Again Capital. Na celý trh ale podle něj nadále bude mít zdaleka největší vliv vývoj situace v Libyi.

Zlato v úterý zdražilo o necelé dva dolary na 1 294,65 USD za trojskou unci.

Zdroj: ČTK, CNBC
Co musíte ráno vědět (3. prosince)
Co musíte ráno vědět (3. prosince)
00:00

Co musíte ráno vědět (3. prosince)

Jak se ve středu dařilo akciím v Evropě a v USA, která země jako první využije novou vakcínu a kdo se mohl proletět...
Musíte vědět
Americké akcie ve středu po zprávě o vakcíně a statistice z trhu…
Americké akcie ve středu po zprávě o vakcíně a statistice z trhu…
včera v 22:30

Americké akcie ve středu po zprávě o vakcíně a statistice z trhu práce uzavřely smíšeně

Akcie ve Spojených státech se ve středu na směru neshodly. Náladu na trhu ovlivnily nové zprávy o vakcíně proti...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Fed: Ekonomická aktivita v několika regionech kvůli koronaviru…
včera v 21:31

Fed: Ekonomická aktivita v několika regionech kvůli koronaviru zpomalila

Ekonomická aktivita v několika regionech Spojených států v listopadu kvůli růstu počtu nových případů nemoci covid-19...
Americká ekonomika Fed Koronavirus
Evropské burzy ve středu skončily smíšeně, dařilo se zejména britským…
Evropské burzy ve středu skončily smíšeně, dařilo se zejména britským…
včera v 18:00

Evropské burzy ve středu skončily smíšeně, dařilo se zejména britským akciím

Akcie na západoevropských trzích za sebou mají středu se smíšenými výsledky. Ztrácely zejména akcie v Německu, ale...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Bentley si dodávky pojistilo rezervací pěti letadel Antonov
včera v 17:35

Bentley si dodávky pojistilo rezervací pěti letadel Antonov

Britský výrobce luxusních automobilů Bentley, který spadá pod koncern Volkswagen, si rezervoval pět nákladních...
Auta Evropská unie
Pražská burza ve středu potřetí za sebou klesla, ztratila čtvrt…
Pražská burza ve středu potřetí za sebou klesla, ztratila čtvrt…
včera v 16:50

Pražská burza ve středu potřetí za sebou klesla, ztratila čtvrt procenta

Pražská burza ve středu potřetí za sebou klesla. Index PX se snížil o 0,26 % na 961,70 bodu. Proti růstu akcií bank...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
CVVM: S rozšířením Dukovan souhlasí necelá polovina Čechů
včera v 16:23

CVVM: S rozšířením Dukovan souhlasí necelá polovina Čechů

S výstavbou nového bloku jaderné elektrárny v Dukovanech souhlasí 47 procent Čechů. Proti je 38 procent lidí, zbytek...
Energetika Jaderná energetika ČEZ
Britský oděvní řetězec Bonmarché vstoupil pod nucenou správu
včera v 15:52

Britský oděvní řetězec Bonmarché vstoupil pod nucenou správu

Britský řetězec s dámskou módou Bonmarché se dostal pod nucenou správu, ohroženo je přes 1 500 pracovních míst. O...
Spojené království Maloobchod Bankrot
Analýza: Na 13. platy a odměny bude mít letos třetina firem
včera v 15:06

Analýza: Na 13. platy a odměny bude mít letos třetina firem

Na vyplacení 13. platů a mimořádných odměn bude mít kvůli vládním zákazům podnikat, propadu tržeb a vyčerpaným...
Pracovní trh Česká ekonomika
ECB: Spotřebitelé kvůli viru více využívají bezhotovostní platby
včera v 14:31

ECB: Spotřebitelé kvůli viru více využívají bezhotovostní platby

Řada spotřebitelů v eurozóně v době pandemie covidu-19 začala více využívat bezhotovostní platby a plánují v tom...
ECB Spotřebitelé Platební karty
ADP: Zaměstnanost v soukromém sektoru opět nenaplnila očekávání
včera v 14:15

ADP: Zaměstnanost v soukromém sektoru opět nenaplnila očekávání

V americkém soukromém sektoru si v listopadu našlo práci 307 000 lidí, oznámila ve středu organizace ADP. Po říjnovém...
Spojené státy americké (USA) Pracovní trh
Ze světa investičních doporučení (2. prosince)
včera v 13:30

Ze světa investičních doporučení (2. prosince)

Které akcie si ve středu vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Americké akcie Evropské akcie Investiční doporučení
Šéf republikánů v Senátu Mitch McConnell sestřelil podpůrný balík v…
včera v 11:55

Šéf republikánů v Senátu Mitch McConnell sestřelil podpůrný balík v objemu přes 900 miliard dolarů

Šéf republikánské senátní většiny Mitch McConnell odmítl návrh na podpůrný balík v objemu 908 miliard dolarů z pera...
Americká ekonomika Spojené státy americké (USA) Podpora ekonomiky
Nezaměstnanost v EU v říjnu zůstala na 7,6 %, v eurozóně klesla na 8…
včera v 11:21

Nezaměstnanost v EU v říjnu zůstala na 7,6 %, v eurozóně klesla na 8,4 %

Míra nezaměstnanosti v Evropské unii v říjnu zůstala na 7,6 %. Nejnižší byla i nadále v České republice, ačkoli...
Eurozóna Evropská unie Evropská ekonomika
Eurozóna: Index výrobních cen v listopadu meziročně klesl o 2 % …
včera v 11:04

Eurozóna: Index výrobních cen v listopadu meziročně klesl o 2 % (odhad: -2,4 %, říjen: -2,3 %)

Meziměsíčně se ukazatel zvýšil o 0,4 %, čekal se 0,2% růst po 0,4% zvýšení v předchozím měsíci.
Evropská ekonomika Eurozóna Inflace
Finanční ředitel Erste Group Bank kupoval akcie společnosti
včera v 10:36

Finanční ředitel Erste Group Bank kupoval akcie společnosti

Finanční ředitel Erste Group Bank Stefan Dörfler koupil v pondělí 30. listopadu 700 akcií banky za 24,25 eura za kus....
Erste Group Bank Evropské banky Banky
TMR plánuje novou emisi dluhopisů pro refinancování starších bondů
včera v 10:33

TMR plánuje novou emisi dluhopisů pro refinancování starších bondů

Provozovatel sportovních a zábavních areálů Tatry Mountain Resorts (TMR) oznámil, že v únoru 2021 pravděpodobně vydá...
Tatry Mountain Resorts (TMR) Sport Firemní dluhopisy