Americké akcie v úterý po třech dnech růstu zlevnily. Zklamaly výsledky maloobchodníků
|

Americké akcie v úterý po třech dnech růstu zlevnily. Zklamaly výsledky maloobchodníků

Americké akciové trhy v dopolední části úterního obchodování klesaly. Investory zklamaly výsledkové zprávy některých velkých maloobchodníků, například největšího amerického prodejce kancelářského vybavení a potřeb Staples. V závěru obchodování sice všechny tři hlavní indexy část ztrát smazaly, ale i tak zůstaly poměrně hluboko v mínusu.

Americké akcie Shrnutí obchodování v USA

Dow oslabil o 0,83 % na 16 374,31 bodu, širší S&P 500 klesl o 0,65 % na 1 872,83 bodu a technologický Nasdaq uzavřel se ztrátou 0,70 % na 4 096,89 bodu. Pokles zasáhl všechny hlavní sektory, nejvíce odepsaly průmyslové tituly, akcie ze sektoru základních materiálů a tituly z telekomunikačního odvětví. Pouze nepatrně naopak zlevnily cenné papíry firem ze sektoru služeb.

Americké akcie (20. května 2014)

"Investoři si velkou část zisků vybrali s předstihem již na konci minulého roku," řekl hlavní investiční stratég ve společnosti Key Private Bank Bruce McCain. "Jak se totiž ukazuje, výsledky firem nejsou nijak dechberoucí, což kromě jiného znamená, že trhy nemají důvod k tomu, aby zařadily vyšší rychlostní stupeň."

Hlavní úterní události na amerických trzích

Výsledková sezóna

  • Výsledky Home Depot v 1Q2014: Zisk na akcii 0,96 USD (odhad: 0,99 USD), tržby: 19,69 miliardy USD (odhad: 19,95 miliardy USD).
  • Výsledky Staples v 1Q2014: Čistý zisk 96 milionů USD (loni: 170 milionů USD), tržby 5,65 miliardy USD (meziročně -3 %).
  • Výsledky Dick's Sporting Goods v 1Q2014: Zisk na akcii 0,57 USD (odhad: 0,53 USD), tržby 1,4 miliardy USD (odhad: 1,46 miliardy USD).
  • Výsledky TJX v 1Q2014: Zisk na akcii 0,64 USD (odhad: 0,67 USD), tržby 6,49 miliardy USD (odhad: 6,6 miliardy USD).
  • Výsledky Salesforce.com v 1Q2014: Upravený zisk na akcii 0,11 USD (odhad: 0,10 USD), tržby 1,23 miliardy USD (odhad: 1,21 miliardy USD.

Z indexu Dow nejvíce zlevnily akcie výrobce těžebních a stavebních strojů Caterpillar (-3,63 %), mobilního operátora AT&T (-2,42 %) a technologické firmy United Technologies (-1,67 %). V zelených číslech uzavřely pouze akcie maloobchodního řetězce s potřebami pro kutily Home Depot (+1,91 %), výrobce spotřebního zboží Procter & Gamble (+0,38 %) a zábavní společnosti Walt Disney (+0,05 %).

Cena akcií největšího amerického maloobchodního prodejce kancelářského vybavení a potřeb Staples (-12,55 %) propadla poté, co firma oznámila, že v prvním čtvrtletí hospodařila s čistým ziskem 96 milionů dolarů oproti 170 milionům dolarů ve stejném období loni. Tržby společnosti meziročně klesly o 3 % na 5,65 miliardy dolarů. V přepočtu na akcii firma v období od ledna do března vydělala 0,15 USD, čímž zaostala za odhady analytiků, kteří čekali, že vykáže zisk na akcii 0,21 USD. Firma zároveň oznámila, že zahájila proces, na jehož konci uzavře celkem 225 svých obchodů. Prodejce o tomto plánu podrobně informoval již v březnu.

Takřka o pětinu zlevnily akcie prodejce sportovních potřeb Dick's Sporting Goods (-17,98 %), který před otevřením trhů reportoval své čtvrtletní hospodářské výsledky. Společnost uvedla, že na začátku roku hospodařila se ziskem na akcii 0,57 USD nad odhadem trhu 0,53 USD při tržbách 1,4 miliardy USD pod odhadem 1,46 miliardy USD.

Nedařilo se ani cenným papírům prodejce elektroniky Best Buy (-5,59 %), který své kvartální hospodářské výsledky zveřejní ve čtvrtek. Analytici očekávají, že firma za období od ledna do března vykáže zisk na akcii 0,19 USD.

Výrazně naopak posílily akcie biofarmaceutického podniku Ophthotech (+24,48 %), který oznámil, že uzavřel se švýcarskou farmaceutickou společností Novartis smlouvu, která mu umožní komerční distribuci léku Fovista i mimo území USA. Ophthotech má od Novartisu předem získat 200 milionů dolarů a podle vývoje prodejů léku Fovista později další až miliardu dolarů.

Necelá dvě procenta si připsaly akcie maloobchodního řetězce s potřebami pro kutily Home Depot (+1,91 %), který před otevřením trhů oznámil, že v prvním čtvrtletí dosáhl zisku na akcii 0,96 USD při tržbách 19,69 miliardy USD. Analytici sice odhadovali, že firma vykáže mírně vyšší zisk (0,99 USD na akcii) i lepší tržby (19,95 miliardy USD), investoři nicméně pozitivně přijali výhled společnosti pro zbytek roku, v rámci něhož maloobchodník zvýšil odhad celoročního zisku na akcii na 4,42 USD z 4,38 USD.

Po závěru trhů zveřejnila čtvrtletní výsledky hospodaření technologická společnost Salesforce.com (v řádném obchodování -0,64 %). Firma uvedla, že v prvním čtvrtletí hospodařila s upraveným ziskem na akcii 0,11 USD při tržbách 1,23 miliardy USD. Odhady byly nastaveny na upravený zisk 0,10 USD na akcii při tržbách 1,21 miliardy USD. Akcie Salesforce.com v after-marketu v reakci na výsledky zdražovaly o více než dvě procenta.

Dolar mírně posílil k euru, vůči jenu ale klesl pátým dnem v řadě

Dolar v úterý k jednotné evropské měně mírně posílil, když kurz eurodolaru klesl z 1,371 na 1,370. Analytici před nadcházejícími volbami do Evropského parlamentu očekávají, že by jejich potenciálně destabilizační výsledek mohl vyvíjet další tlak na pokles eura. Očekává se totiž, že by mohla stoupnout podpora euroskeptických stran, které se stavějí proti úsporným opatřením.

K jenu se dolar v úvodu úterního obchodování pohyboval kolem 101,45 USD/JPY a krátce po desáté hodině klesal na 101,28 USD/JPY. Vůči japonské měně tak dolar oslabil již pátým dnem v řadě. Měnu podkopává pokračující pokles výnosů amerických vládních dluhopisů, který odráží nejistotu ohledně vyhlídek globálního ekonomického růstu. "Silná korelace mezi měnovým párem USD/JPY a výnosy amerických vládních dluhopisů nadále zůstává hlavním hybatelem," řekl agentuře Reuters analytik Joe Manimbo ze společnosti Western Union Business Solutions. Výnos klíčového desetiletého dluhopisu americké vlády v úterý během dne klesl až na 2,53 %.

Světové ceny ropy se v úterý vyvíjely nejednotně. Severoamerická lehká ropa WTI mírně zlevnila, severomořská ropa Brent naopak zdražila. Na vývoj cen měl kromě jiného vliv i nejistý vývoj situace v Libyi, kde jsou na západě země dvě ropná pole již více než týden stále zavřená, přestože vláda uvedla, že protesty v oblasti už skončily. Těžba v zemi tak zůstává beze změny na 210 tisících barelů denně. Americkou ropu naopak brzdila očekávání, že zásoby ropy v USA v posledním týdnu stouply.

Cena severomořské ropy Brent vzrostla zhruba o 40 centů na 109,75 USD za barel.

Severoamerická lehká ropa WTI zlevnila o 25 centů na 102,06 USD za barel. Průzkumy agentury Reuters naznačují, že zásoby ropy ve Spojených státech minulý týden stouply o milion barelů, a jsou tak nejvyšší za nejméně 20 let. Americký vládní Úřad pro energetické informace (EIA) zveřejní údaje o zásobách ve středu. "Zpráva o zásobách ropy je pro další vývoj ceny americké suroviny značně limitujícím faktorem," řekl analytik John Kilduff ze společnosti Partner Again Capital. Na celý trh ale podle něj nadále bude mít zdaleka největší vliv vývoj situace v Libyi.

Zlato v úterý zdražilo o necelé dva dolary na 1 294,65 USD za trojskou unci.

Zdroj: ČTK, CNBC
Itálie: Index výrobních cen v dubnu meziročně stoupl o 1,3 %
před 10 minutami

Itálie: Index výrobních cen v dubnu meziročně stoupl o 1,3 %

Index výrobních cen v Itálii v dubnu meziročně vzrostl o 1,3 %. Březen byl revidován z 2 % na 1,8 %. Meziměsíčně se v...
Itálie Inflace
SoftBank už o převzetí podílu ve Swiss Re nejedná, důvody neudala
před 31 minutami

SoftBank už o převzetí podílu ve Swiss Re nejedná, důvody neudala

Švýcarská zajišťovna Swiss Re a japonská SoftBank zastavily jednání, jehož výsledkem měla být investice japonského...
Švýcarsko Japonsko Fúze a akvizice
Austrálie stahuje z trhu další auta vybavená airbagy Takata
Austrálie stahuje z trhu další auta vybavená airbagy Takata
před hodinou

Austrálie stahuje z trhu další auta vybavená airbagy Takata

Austrálie stahuje z trhu dalších 1,1 milionu aut vybavených potenciálně nebezpečnými airbagy od japonské společnosti...
Austrálie Japonsko Auta
Conte se vzdal možnosti sestavovat italskou vládu, nejistota v zemi…
včera v 20:33

Conte se vzdal možnosti sestavovat italskou vládu, nejistota v zemi opět roste

Designovaný italský premiér Giuseppe Conte se v neděli vzdal jmenování do funkce. U prezidenta Sergia Mattarelly...
Itálie PIIGS Eurozóna
Ceny chat a chalup v ČR loni meziročně vzrostly téměř o desetinu
včera v 18:32

Ceny chat a chalup v ČR loni meziročně vzrostly téměř o desetinu

Ceny chat a chalup v Česku v posledních letech rostou, loni se meziročně zvýšily o pět až deset procent. Největší...
Nemovitosti Realitní trh Česká republika
Tři čtvrtiny evropských firem letos více investují do IT
včera v 13:31

Tři čtvrtiny evropských firem letos více investují do IT

Více než tři čtvrtiny evropských firem letos zvýšily rozpočty na IT a technologie. Zvýšení výdajů cílí na technologie...
Informační technologie Evropa
Analýza: Rozdíl v kurzu mezi bankami je až 50 haléřů za euro
včera v 13:11

Analýza: Rozdíl v kurzu mezi bankami je až 50 haléřů za euro

Rozdíl v kurzu se mezi českými bankami pohybuje až okolo 50 haléřů za euro. Kurz eura je stěžejní i při přepočtu měn...
Měny Česká koruna Spotřebitelé
Ze státního rozpočtu ČR je letos placeno 453 400 zaměstnanců,…
včera v 11:37

Ze státního rozpočtu ČR je letos placeno 453 400 zaměstnanců, meziročně o osm tisíc více

Ministerstva, úřady a jejich příspěvkové organizace zaměstnávají letos 453 400 lidí, což je proti loňskému roku...
Česká republika Rozpočet
Putin a Abe se shodli na urychlení aktivit ohledně sporných Kuril
26. 5. 2018 18:11

Putin a Abe se shodli na urychlení aktivit ohledně sporných Kuril

Japonský premiér Šinzó Abe se v sobotu shodl s ruským prezidentem Vladimirem Putinem, že je třeba urychlit společné...
Japonsko Rusko Politika
Babiš: Eurozóna není prioritou, s korunou jsem spokojený
26. 5. 2018 17:48

Babiš: Eurozóna není prioritou, s korunou jsem spokojený

Premiér v demisi Andrej Babiš v sobotu na festivalu Re:publika v Brně uvedl, že český vstup do eurozóny, a tedy...
Česká republika Česká koruna Eurozóna
RTR: Granite City je díky Trumpovým clům opět skvělé. Ale za jakou…
26. 5. 2018 11:08

RTR: Granite City je díky Trumpovým clům opět skvělé. Ale za jakou cenu?

Poté, co byl Donald Trump zvolen v roce 2016 prezidentem USA díky slibu, že Americe opět vrátí její velikost a oživí...
Ocelářské firmy Spojené státy americké (USA) Průmysl
Počet velkých fúzí, které loni posuzoval ÚOHS, mírně klesl
26. 5. 2018 09:16

Počet velkých fúzí, které loni posuzoval ÚOHS, mírně klesl

Počet velkých fúzí, které loni posuzoval Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS), mírně klesl. Antimonopolní úřad...
Fúze a akvizice Česká republika Fúze a akvizice
Americké akcie v pátek kvůli energetice ztratily, za celý týden ale…
Americké akcie v pátek kvůli energetice ztratily, za celý týden ale…
25. 5. 2018 22:00

Americké akcie v pátek kvůli energetice ztratily, za celý týden ale udržely mírný zisk

Akcie na amerických trzích v pátek oslabily. Dolů je stáhl prudký pokles cen ropy a s ním spojený tlak na tituly...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Americké sankce jsou součástí boje, řekl šéf Hizballáhu
25. 5. 2018 20:16

Americké sankce jsou součástí boje, řekl šéf Hizballáhu

Americké sankce neohrozí libanonské hnutí Hizballáh, ale mohou mít negativní dopad na jeho podporovatele. Nová...
Spojené státy americké (USA) Izrael Blízký a Střední východ
USA se s Čínou dohodly, ZTE bude moci opět podnikat
25. 5. 2018 19:57

USA se s Čínou dohodly, ZTE bude moci opět podnikat

Vláda USA uzavřela s Čínou dohodu, která umožní čínské telekomunikační firmě ZTE Corp opět podnikat. Podle listu The...
Spojené státy americké (USA) Čína Politika
Kvůli růstu cen ropy rejdař Maersk Line zvyšuje ceny přepravy
25. 5. 2018 18:15

Kvůli růstu cen ropy rejdař Maersk Line zvyšuje ceny přepravy

Dánská společnost Maersk Line, největší kontejnerový přepravce na světě, reaguje na růst cen ropy na nejvyšší úroveň...
Dánsko Ropa Doprava
Evropské burzy v pátek mírně stouply, za celý týden však ztratily…
Evropské burzy v pátek mírně stouply, za celý týden však ztratily…
25. 5. 2018 18:00

Evropské burzy v pátek mírně stouply, za celý týden však ztratily zhruba o procento

Evropské akciové trhy zakončily páteční obchodování v mírném plusu, když je dolů tlačila politická nejistota v Itálii...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Siemens podpoří výstavbu největší továrny na baterie v Evropě
25. 5. 2018 17:46

Siemens podpoří výstavbu největší továrny na baterie v Evropě

Německý průmyslový koncern Siemens je další společností, která se rozhodla přispět k projektu firmy Northvolt na...
Siemens Investice Lithium