Americké akcie v pondělí dále posunovaly svá maxima a index S&P 500 se během dne přiblížil na dohled magické hranici 2 000 bodů
|

Americké akcie v pondělí dále posunovaly svá maxima a index S&P 500 se během dne přiblížil na dohled magické hranici 2 000 bodů

Americké akciové trhy do nového týdne vstoupily neutrálně, ihned poté však začaly růst a indexy Dow a S&P 500 vystoupily na nová historická maxima 1 955,55 a 16 970,17 bodu. Investory k nákupům povzbudily zejména nové velké akvizice společností Tyson Foods a Merck. V druhé polovině obchodování se sice růst všech tří nejsledovanějších indexů zastavil, dva z nich se dokonce krátce dostaly pod nulu, nakonec ale přece jen uzavřely v zelených číslech.

Americké akcie Shrnutí obchodování v USA

Dow posílil o 0,11 % na nové zavírací maximum 16 943,10 bodu, širší S&P 500 přidal 0,09 % a uzavřel na novém maximu 1 951,27 bodu a technologický Nasdaq vzrostl o 0,34 % na 4 336,24 bodu. Nejvíce se dařilo průmyslovému odvětví, technologickému sektoru a finančním titulům. V červených číslech naopak skončily sektory služeb, zdravotnictví a také odvětví necyklického spotřebního zboží.

Americké akcie (9. června 2014)

"Na amerických trzích byl v pondělí stále patrný vliv dobrých zpráv z druhé poloviny minulého týdne, o které se zasloužila Evropská centrální banka," řekl stratég z makroekonomického oddělení společnosti Wells Fargo Advisors Gary Thayer. "Investorům se dostalo uklidnění, že mají hlavní světové centrální banky nadále odvahu používat svůj mandát k podpoře globálního ekonomického růstu."

Hlavní pondělní události na amerických trzích

Z indexu Dow v pondělí nejvíce zdražily cenné papíry zábavní společnosti Walt Disney (+1,03 %), technologické firmy United Technologies (+1,00 %) a konglomerátu General Electric (+0,96 %). Nedařilo se naopak cenným papírům výrobce počítačových čipů Intel (-0,92 %), řetězce restaurací s rychlým občerstvením McDonald's (-0,57 %) či softwarové společnosti Microsoft (-0,51 %).

Akcie největšího amerického producenta masa Tyson Foods (-6,53 %) zlevnily o více než šest procent poté, co na trh dorazila zpráva, že se společnost domluvila s podnikem Hillshire Brands (+5,33 %) na jeho převzetí za 7,7 miliardy dolarů. Firma Tyson Foods za jednu akcii Hillshire Brands zaplatí 63 dolarů, čímž přeplatila svého konkurenta Pilgrim's Pride (-6,70 %), který nabídl jen 55 dolarů za akcii. Včetně dluhu dosahuje celková hodnota akvizice 8,55 miliardy dolarů.

Solidní výkon předvedly akcie obchodního řetězce Family Dollar Stores (+13,37 %). Cenné papíry firmy výrazně zdražily poté, co aktivistický investor Carl Icahn v pátek po závěru obchodování v hlášení americkému regulátorovi SEC oznámil, že ve společnosti koupil 9,4% podíl. Dodal, že se bude snažit o zhodnocení akcií podniku.

Raketový růst přes dvě stě procent v úvodu týdne předvedly akcie výrobce léků na hepatitidu Idenix Pharmaceuticals (+229,05 %). Investoři se na cenné papíry společnosti sesypali poté, co na trh dorazila zpráva, že firmu za 3,8 miliardy dolarů koupí farmaceutický obr Merck (+0,16 %). Za jednu akcii Idenix Pharmaceuticals zaplatí Merck 24,50 USD, což je více než trojnásobek páteční závěrečné ceny. Idenix se sídlem v Cambridgi ve státě Massachusetts má podle Mercku slibné portfolio léků na hepatitidu C, firma nyní v klinické fázi testuje tři nové produkty. Převzetí Idenix je nejnovější transakcí v rámci letošní mohutné vlny fúzí a akvizic ve farmaceutickém sektoru. V reakci na oznámenou transakci naopak zlevnily akcie společnosti Gilead Sciences (-4,11 %), která se kromě jiného stejně jako Idenix Pharmaceuticals zabývá také léky proti hepatitidě.

Přes procento a půl vzrostla cena akcií technologické společnosti Apple (+1,60 %), které v pondělí prošly procesem štěpení v poměru 1 ku 7. Firma ke splitu svých akcií přistoupila s očekáváním, že tak naláká více investorů. Jedna akcie bude stát méně než dosud, což podle firmy umožní, aby si ji mohlo koupit více drobných investorů s menším objemem peněz. Stávající investoři, kteří akcie drželi k 2. červnu, budou mít nově místo jedné akcie cenných papírů sedm.

Bez kurzotvorných zpráv naopak ztrátu přes pět procent zaznamenaly akcie producenta kávy a výrobce kávovarů a přístrojů na výrobu sycených nealkoholických nápojů Keurig Green Mountain (-6,53 %). Pokles ceny akcií firmy byl do značné míry korekcí jejího předchozího růstu, který v poslední obchodní seanci minulého týdne dosáhl osmi procent. Od začátku roku akcie Keurig Green Mountain zdražily již o více než padesát procent.

Dolar v pondělí posílil k euru, ale mírně oslabil k jenu

Dolar v pondělí na devizových trzích po úvodní stagnaci následované mírným oslabením zabral a k jednotné evropské měně posílil z 1,367 EUR/USD až pod 1,359 EUR/USD. Na trzích je nadále patrný dopad rozdílného směřování americké a evropské centrální banky. Zatímco americká centrální banka postupně omezuje podpůrné nákupy dluhopisů a analytici čekají, že už příští rok začne zvyšovat krátkodobé úroky, Evropská centrální banka minulý čtvrtek rozhodla o dalším snížení úrokových sazeb, oznámila program na cílené dodání likvidity evropským bankám (TLTRO) a předznamenala přípravu programu na odkup strukturovaných dluhopisů krytých aktivy (ABS).

K japonskému jenu dolar během dne příliš volatilní nebyl, když se pohyboval v relativně úzkém pásmu 102,35 až 102,60 USD/JPY. Ráno americká měna zahajovala poblíž 102,60 USD/JPY a krátce po uzavření amerických burz mírně oslabovala na 102,53 USD/JPY.

Světové ceny ropy nový týden zahájily růstem, díky kterému se cena severomořské ropy Brent znovu dostala nad 109 dolarů na 109,04 USD za barel. Ropný trh podporují poslední statistické údaje z americké a čínské ekonomiky, které u dvou největších světových spotřebitelů ropy naznačily vcelku solidní ekonomický růst. Ceny nahoru tlačí i nejistota ohledně dalšího vývoje ukrajinské krize spojená s hrozbou přerušení ruského exportu ropy a plynu do Evropy a také pokračující výpadek dodávek ropy z Libye.

Ve středu se ve Vídni sejdou ministři Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC). Očekává se, že beze změny zachovají dosavadní těžební limit 30 milionů barelů denně, protože nynější cenová úroveň ropnému kartelu plně vyhovuje.

Cena severoamerické lehké ropy WTI vzrostla přes procento a půl na 104,40 USD za barel.

Zlato v pondělí zdražilo zhruba o tři dolary na 1 254,10 USD za trojskou unci.

Zdroj: ČTK, CNBC, MarketWatch

Americké akcie v pondělí po zmírnění obchodního napětí mezi USA a…
Americké akcie v pondělí po zmírnění obchodního napětí mezi USA a…
včera v 22:30

Americké akcie v pondělí po zmírnění obchodního napětí mezi USA a Čínou vzrostly

Akcie ve Spojených státech na začátku nového týdne posílily. Trhy reagovaly na výsledky obchodního jednání mezi USA a...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
NextEra koupí za 5,1 miliardy USD část Southern Company, posílí na…
včera v 21:23

NextEra koupí za 5,1 miliardy USD část Southern Company, posílí na Floridě

Americká energetická společnost NextEra Energy koupí za 5,08 miliardy USD téměř veškerý energetický majetek firmy...
Energetika Americké akcie Fúze a akvizice
Obamovi se budou podílet na tvorbě pořadů pro Netflix
včera v 20:46

Obamovi se budou podílet na tvorbě pořadů pro Netflix

Bývalý americký prezident Barack Obama a jeho manželka Michelle se dohodli na spolupráci s internetovou televizí...
Netflix Média Barack Obama
Bulharský prezident vybídl k účasti Ruska na projektu Belene
včera v 20:26

Bulharský prezident vybídl k účasti Ruska na projektu Belene

Bulharsko oživuje plán rozvoje jaderné elektrárny Belene a je otevřeno ruské účasti na projektu, uvedl bulharský...
Bulharsko Energetika Jaderná energetika
IHS Markit koupí za 1,86 miliardy USD poskytovatele dat Ipreo
včera v 20:12

IHS Markit koupí za 1,86 miliardy USD poskytovatele dat Ipreo

Britský poskytovatel dat a informací IHS Markit koupí od soukromých investičních fondů Blackstone a Goldman Sachs...
Spojené království Fúze a akvizice
Výrobce telefonů značky Nokia získal od investorů 100 milionů USD
včera v 19:07

Výrobce telefonů značky Nokia získal od investorů 100 milionů USD

Finská společnost HMD Global, která vlastní práva na používání značky Nokia pro mobilní telefony, získala od...
Finsko Nokia Mobilní telefony
Evropské burzy v úvodu týdne stouply, nedařilo se však italským akciím
Evropské burzy v úvodu týdne stouply, nedařilo se však italským akciím
včera v 18:00

Evropské burzy v úvodu týdne stouply, nedařilo se však italským akciím

Většina evropských akciových trhů zakončila pondělní obchodování v plusu, když po nedělních slovech amerického...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Čtvrtletní zisk firmy Aston Martin klesl o více než polovinu
Čtvrtletní zisk firmy Aston Martin klesl o více než polovinu
včera v 17:45

Čtvrtletní zisk firmy Aston Martin klesl o více než polovinu

Hrubý zisk britského výrobce luxusních automobilů Aston Martin se v prvním čtvrtletí propadl o více než polovinu na 2...
Spojené království Auta Výsledková sezóna
GE sloučí svou dopravní divizi s firmou Wabtec
včera v 17:34

GE sloučí svou dopravní divizi s firmou Wabtec

Americký konglomerát General Electric se dohodl na sloučení své dopravní divize s americkým výrobcem zařízení pro...
General Electric Americké akcie Fúze a akvizice
Arca Capital se postaví proti plánu privatizace AmTrustu
včera v 17:23

Arca Capital se postaví proti plánu privatizace AmTrustu

Česko-slovenská investiční skupina Arca Capital se společně s americkým investorem Carlem Icahnem postaví proti...
Česká republika Privatizace
Čína poukázala na možnost obnovení obchodního napětí s USA
Čína poukázala na možnost obnovení obchodního napětí s USA
včera v 17:04

Čína poukázala na možnost obnovení obchodního napětí s USA

Čínská vláda nemůže zaručit, že se neobnoví napětí v obchodních vztazích se Spojenými státy. Uvedl to dnes mluvčí...
Čína Spojené státy americké (USA) Mezinárodní obchod
Pražská burza v pondělí uzavřela v mínusu, objem obchodů byl výrazně…
Pražská burza v pondělí uzavřela v mínusu, objem obchodů byl výrazně…
včera v 16:45

Pražská burza v pondělí uzavřela v mínusu, objem obchodů byl výrazně podprůměrný

Pražská burza v pondělí prohloubila ztrátu z minulého týdne, když index PX přišel o 0,22 % na 1 102,15 bodu. Dolů...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
CEFC Shanghai International nesplatila v termínu své dluhopisy
včera v 16:21

CEFC Shanghai International nesplatila v termínu své dluhopisy

Společnost CEFC Shanghai International, která je dceřinou firmou čínské CEFC China Energy podnikající i v České...
Čína Firemní dluhopisy Dluhopisový trh
Ze světa investičních doporučení (21. května)
včera v 16:00

Ze světa investičních doporučení (21. května)

Které akcie si v pondělí vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Investiční doporučení Americké akcie
IIF: Ukrajina bude zřejmě potřebovat další záchranný program
IIF: Ukrajina bude zřejmě potřebovat další záchranný program
včera v 15:29

IIF: Ukrajina bude zřejmě potřebovat další záchranný program

Ukrajina pravděpodobně bude v příštích letech od Mezinárodního měnového fondu potřebovat další záchranný program....
Ukrajina Zadlužení Mezinárodní měnový fond
Zlato je na letošním minimu, rostou akcie a dolar
Zlato je na letošním minimu, rostou akcie a dolar
včera v 15:14

Zlato je na letošním minimu, rostou akcie a dolar

Cena zlata v pondělí zaznamenala nové letošní minimum. Během dopoledne se snížila až na 1 281,76 dolaru za troyskou...
Zlato Komodity
Globální dividendy byly v prvním čtvrtletí rekordní
Globální dividendy byly v prvním čtvrtletí rekordní
včera v 14:58

Globální dividendy byly v prvním čtvrtletí rekordní

Firmy po celém světě vyplatily v letošním prvním čtvrtletí na dividendách rekordních 244,7 miliardy dolarů. Hodnota...
Dividendy Světová ekonomika
Kreml kritizoval Británii za průtahy s vízem pro Abramoviče
včera v 14:42

Kreml kritizoval Británii za průtahy s vízem pro Abramoviče

Kreml se v pondělní pozastavil nad váháním britských úřadů s prodloužením víza oligarchovi Romanu Abramovičovi, jehož...
Spojené království Rusko Politika