Americké akcie v úterý uzavřely nejednotně. Po finančních výsledcích zazářily velké banky
|

Americké akcie v úterý uzavřely nejednotně. Po finančních výsledcích zazářily velké banky

Akciové trhy ve Spojených státech v průběhu úterního obchodování výrazně oslabovaly v čele s cennými papíry technologických podniků. Za jejich poklesem stála především slova šéfky americké centrální banky Janet Yellenové, která řekla, že Fed hodlá nadále podporovat americké hospodářství, které se stále plně nezotavilo z poslední finanční krize, sektor sociálních sítí pak jmenovala jako nadhodnocený, pokud jde o ceny akcií. Vzhůru nicméně zamířily akcie obřích bankovních společností JPMorgan Chase a Goldman Sachs, které zveřejnily překvapivě příznivé čtvrtletní výsledky svého hospodaření.

Americké akcie Shrnutí obchodování v USA

Dow posílil o 0,03 % na 17 060,68 bodu, širší S&P 500 ale odepsal 0,19 % na 1 973,28 bodu a technologický Nasdaq klesl o 0,54 % na 4 416,39 bodu. Většina hlavních sektorů uzavřela v červených číslech, největší pokles zasáhl tituly ze sektoru zdravotnictví, odvětví necyklického spotřebního zboží a akcie energetických firem. Dařilo se naopak telekomunikačnímu sektoru, finančním titulům a cenným papírům z odvětví služeb.

Americké akcie (15. července 2014)

"Úterní zprávy vyzněly poměrně příznivě," uvedl v reakci na lepší než očekávané čtvrtletní finanční výsledky investičních bank Goldman Sachs a JPMorgan Chase Peter Cardillo ze společnosti Rockwell Global Capital. "Celkový ekonomický obraz je ve Spojených státech stále jasnější a slibně vypadají i rostoucí výdaje amerických spotřebitelů, třebaže je tento růst stále jen mírný."

Šéfka americké centrální banky (Fed) Janet Yellenová uvedla, že hospodářské podmínky ve Spojených státech se sice dál zlepšují, ekonomika ale ještě nedosáhla plného zotavení z krize let 2007 až 2009. Dodala, že Fed hodlá i nadále podporovat růst domácí ekonomiky a tvorbu nových pracovních míst. Upozornila také, že akcie některých firem se zdají poněkud nadhodnocené, a v této souvislosti jmenovala několik zástupců technologického sektoru, zvláště sociální sítě. Akcie firem Facebook a Twitter v reakci na to oslabily o 1,1 %. Yellenová upozornila, že další kroky centrální banky budou záviset na hospodářském vývoji. Pokud by se podmínky na trhu práce nadále zlepšovaly překvapivě rychlým tempem, mohla by podle ní banka začít zvyšovat úrokové sazby dříve, než se nyní obecně předpokládá.

Hlavní úterní události na amerických trzích

 • Maloobchodní tržby ve Spojených státech v červnu pokračovaly v růstu a proti předešlému měsíci se zvýšily o 0,2 %. Nárůst je ale menší, než se čekalo, překvapivě totiž klesly tržby prodejců aut. Podrobnosti zprávy amerického ministerstva obchodu ale podle ekonomů naznačují, že největší světová ekonomika na konci druhého čtvrtletí solidně rostla.
 • Index podnikatelské nálady newyorského Fedu (Empire State index) v červenci roste na 25,60 bodu z 19,28 bodu v červnu (odhad: 17 bodů).
 • Dovozní ceny ve Spojených státech v červnu rostou o 0,1 %, vývozní ceny rostou klesají o 0,4 % (květen: 0,3 % respektive 0,1 %).
 • Šéfka Fedu Janet Yellenová v projevu před senátním výborem amerického Kongresu v úterý prohlásila, že nezaměstnanost ve Spojených státech je stále vysoká a pomalý růst mezd dokazuje, že trh práce má stále prostor ke zlepšení. Ekonomika by měla nadále mírně růst. Naproti tomu trh s nemovitostmi letos nepodává dobrý výkon kvůli rostoucím hypotečním sazbám. Yellenová zároveň prohlásila, že pokud ekonomika poroste stejným tempem, Fed ukončí nákupy dluhopisů po říjnovém zasedání. Pokračující oživení ekonomiky je podle banky dostatečné na to, aby podporovalo vývoj na trhu práce a míra nezaměstnanosti výhledově klesla na dlouhodobě rovnovážnou úroveň. Inflace se podle Fedu v současnosti přibližuje cíli banky, ale stále se nachází pod ním.
 • Americký softwarový gigant Microsoft plánuje největší propouštění za pět let a své kroky v tomto směru oznámí zřejmě už tento týden. Sdělila to agentura Bloomberg s odkazem na informované zdroje z firmy. Rušení míst u Microsoftu bude souviset s integrací mobilní divize finské Nokie, jejíž převzetí společnost dokončila letos na jaře. Microsoft bude rušit místa v divizi Nokia a v oblastech, kde se jeho aktivity překrývají s operacemi této divize. Méně pracovníků bude potřebovat i v marketingu.
 • Společnosti IBM a Apple se dohodly na partnerství. Firmy budou společně vyvíjet aplikace pro řízení podnikových procesů pro přístroje iPhone a iPad a IBM bude exkluzivně tyto přístroje nabízet firemním zákazníkům. Přístroje s novými aplikacemi mají být k dispozici od podzimu. IBM se snaží více zaměřit na software a služby, aby vyrovnala pokles v divizi hardwaru. Firma doufá, že software bude mít do roku 2015 na jejím celkovém zisku poloviční podíl. IBM plánuje více než 100 firemních aplikací zaměřených na specifické problémy v odvětvích jako maloobchod, zdravotní péče, bankovnictví, cestovní ruch, doprava a telekomunikace. V rámci partnerství budou firmy nabízet služby zaměřené na bezpečnost, správu mobilních přístrojů a velkých objemů dat a analýzy. Firmy chtějí také rozvinout cloud služby optimalizované pro iOS, mobilní operační systém Applu. Přístroje by měly fungovat prostřednictvím mobilního operátora, kterého si vybere klient, napsala agentura Reuters.
 • Americký výrobce speciálních chemikálií Albemarle koupí za 6,2 miliardy dolarů konkurenční společnost Rockwood Holdings. Rozšířená firma se sídlem v Baton Rouge v Louisianě bude lídrem trhu v několika lukrativních oblastech chemického průmyslu. Podle tiskových agentur to v úterý sdělila Albemarle. Sektor speciálních chemikálií zažívá v posledních letech koncentraci a na obory charakteristické vysokými maržemi se zaměřují i velké koncerny jako Dow Chemical.
 • Prozatímní předseda správní rady americké počítačové společnosti Hewlett-Packard Ralph Whitworth odstoupil kvůli zdravotním problémům z funkce. Podle agentury Reuters není prozatím známo, jakou nemocí osmapadesátiletý Whitworth trpí.
 • Výrobce cigaret Reynolds koupí konkurenční Lorillard za 25 miliard USD.
 • Podle zprávy deníku The Wall Street Journal ředitel společnosti PIMCO Bill Gross, který sám sebe nazývá Justinem Bieberem dluhopisů, vyhrožoval odchodem z firmy. Podle zprávy byli někteří manažeři znepokojeni z Grossových veřejných vystoupení a chtěli, aby přestal s kontroverzními komentáři médiím. Gross v reakci na jejich nespokojenost údajně více než jednou vyhrožoval, že firmu opustí.

Výsledková sezóna

 • Výsledky JPMorgan ve 2Q2014: Zisk na akcii 1,46 USD (odhad: 1,31 USD), výnosy 25,35 miliardy USD (odhad: 23,89 miliardy USD).
 • Výsledky Goldman Sachs ve 2Q2014: Zisk na akcii 4,10 USD (odhad: 3,09 USD), výnosy 9,13 miliardy USD (odhad: 7,98 miliardy USD).
 • Výsledky Johnson & Johnson ve 2Q2014: Zisk na akcii 1,66 USD (odhad: 1,55 USD), tržby: 19,50 miliardy USD (odhad: 18,98 miliardy USD).
 • Výsledky CSX ve 2Q2014: Zisk na akcii 0,53 USD (odhad: 0,52 USD), tržby 3,2 miliardy USD (odhad: 3,26 miliardy USD).
 • Výsledky Intel ve 2Q2014: Zisk na akcii 0,55 USD (odhad: 0,52 USD), tržby 13,8 miliardy USD (odhad: 12,7 miliardy USD).
 • Výsledky Yahoo! v 2Q2014: Upravený zisk na akcii 0,37 USD (odhad: 0,38 USD), tržby 1,04 miliardy USD (odhad: 1,08 miliardy USD).

Z indexu Dow v úterý nejvíce zdražily akcie investičních bank JPMorgan Chase (+3,52 %) a Goldman Sachs (+1,30 %) a mobilního operátora AT&T (+1,06 %). Nedařilo se naopak cenným papírům výrobce spotřebního zboží Johnson & Johnson (-1,99 %), počítačového obra IBM (-0,72 %) či zábavní společnosti Walt Disney (-0,70 %).

Z dalších titulů výrazně zdražily například cenné papíry výrobce palivových článků Plug Power (+16,03 %), které začala s doporučením "buy" pokrývat společnost FBR & Co. Dařilo se také cenným papírům konkurenční firmy Ballard Power Systems (+8,36 %) a akciím firmy FuelCell Energy (+3,26 %). Rovných třináct procent si v reakci na nové investiční doporučení "buy" od analytiků ze společnosti JMP Securities připsaly také akcie výrobce sportovních videokamer GoPro (+13,00 %), s nimiž se na technologické burze Nasdaq obchoduje necelý měsíc.

Ceny akcií bank Goldman Sachs (+1,30 %) a JPMorgan Chase (+3,52 %) vzrostly v reakci na solidní kvartální výsledky, které oba finanční ústavy před zahájením obchodování zveřejnily. Goldman Sachs za druhé čtvrtletí vykázala zisk na akcii 4,10 USD nad odhadem trhu 3,09 USD při výnosech 9,13 miliardy USD nad odhadem 7,98 miliardy USD. JPMorgan Chase ve druhém čtvrtletí hospodařila se ziskem na akcii 1,46 USD nad odhadem 1,31 USD při výnosech 25,35 miliardy USD nad odhadem 23,89 miliardy USD.

Solidní zisk si připsaly také cenné papíry energetické společnosti Anadarko Petroleum (+3,59 %), která uvedla, že se jí prostřednictvím různých zdrojů podařilo získat zhruba 6 miliard dolarů. Firma uvedla, že se jí touto cestou podařilo zajistit dostatek zdrojů k posílení své finanční flexibility a stability.

Nedařilo se naopak akciím amerického výrobce cigaret Lorillard (-10,49 %), jehož akvizici za téměř 25 miliard dolarů v úterý potvrdila konkurenční společnost Reynolds American. Za jednu akcii Lorillard zaplatí Reynolds American 68,88 USD. V hotovosti investoři za jeden cenný papír získají 50,50 USD a dále 0,2929 akcie firmy Reynolds.

Po závěru obchodování zveřejnily čtvrtletní výsledky svého hospodaření společnosti CSX, Intel a Yahoo!.

Železniční dopravce CSX (v řádném obchodování +0,39 %) ve druhém čtvrtletí dosáhl zisku 0,53 USD na akcii (odhad: 0,52 USD na akcii) při tržbách 3,2 miliardy dolarů (odhad: 3,26 miliardy dolarů). Akcie CSX na výsledky v poobchodní fázi příliš nereagovaly, když zlevňovaly zhruba o 0,2 %.

CSX - hospodářské výsledky (2Q2014)

Výrobce počítačových čipů Intel (v řádném obchodování +0,70 %) za druhý kvartál vykázal zisk 2,8 miliardy USD neboli 0,55 USD na akcii (odhad: 0,52 USD na akcii, loni: 0,39 USD na akcii) a tržby 13,8 miliardy dolarů (odhad: 12,7 miliardy USD, loni: 12,8 miliardy USD). Společnost současně oznámila, že za třetí čtvrtletí očekává tržby 13,9 až 14,9 miliardy dolarů (odhad trhu: 14,02 miliardy USD). Akcie Intelu v after-marketu v reakci na výsledky zdražovaly zhruba o tři procenta.

Intel - hospodářské výsledky (2Q2014)

Internetová společnost Yahoo! (v řádném obchodování (-0,25 %) ve druhém čtvrtletí hospodařila se ziskem 272,56 milionu dolarů neboli 0,26 USD na akcii (loni: 0,30 USD na akcii). Po očištění výsledků firma vykázala upravený zisk na akcii 0,37 USD (odhad: 0,38 USD) při tržbách 1,04 miliardy USD (odhad: 1,08 miliardy USD, loni: 1,07 miliardy USD). Akcie Yahoo! v after-marketu v reakci na výsledky zdražovaly zhruba o dvě procenta.

Yahoo! - hospodářské výsledky (2Q2014)

Dolar v reakci na slova šéfky Fedu posílil k euru i jenu

Dolar v úterý na devizových trzích posílil k euru i japonskému jenu. Americkou měnu povzbudily příznivé údaje o červnových maloobchodních tržbách ve Spojených státech. Trh ale čekal i na vyjádření šéfky americké centrální banky Yellenové v americkém Senátu, což dolaru během dne bránilo ve výraznějším nárůstu.

Šéfka Fedu před bankovním výborem Senátu řekla, že americká centrální banka hodlá nadále výrazně podporovat růst domácí ekonomiky. Hospodářské podmínky v USA se prý zlepšují, ekonomika ale ještě nedosáhla plného zotavení z finanční krize z let 2007 až 2009. Kdyby se však podmínky na trhu práce nadále zlepšovaly překvapivě rychlým tempem, mohl by podle ní Fed začít zvyšovat úrokové sazby dříve, než se teď obecně předpokládá.

Kurz eurodolaru se v úvodu úterního obchodování pohyboval kolem 1,362 a po počáteční oscilaci poblíž této úrovně nakonec v reakci na projev Janet Yellenové klesl až pod 1,357.

K japonskému jenu dolar posílil z 101,50 USD/JPY na 101,67 USD/JPY.

Světové ceny ropy v úterý klesaly, barel severoamerické lehké ropy WTI během dne zlevnil dokonce až pod 99 USD. Trh dolů tlačí slabá poptávka a rostoucí dodávky suroviny z Libye, což zastiňuje i nové násilnosti v této severoafrické zemi. Podle poradenské společnosti Energy Aspects poptávku po ropě mimo jiné snížila i nižší globální rafinační činnost. Trh nyní čeká na zprávy o stavu zásob ropy a ropných produktů v USA.

Severomořská ropa Brent během dne v jednu chvíli ztrácela až dva dolary, když se obchodovala na intradenním minimu 105,64 USD za barel. Nakonec však Brent dokázal část ztrát umazat a krátce po desáté hodině se prodával za 106,63 USD za barel. Cena severoamerické lehké ropy WTI během dne spadla až na 98,71 USD za barel, přičemž se pod hranici 100 dolarů za barel dostala vůbec poprvé od května. Krátce po uzavření amerických burz se cena ropy WTI pohybovala poblíž 99,40 USD za barel.

Denní produkce ropy v Libyi podle tamního úřadujícího ministra ropných zdrojů stoupla na 588 tisíc barelů. Od víkendu to je nárůst o zhruba 28 %, a to i přes nové boje mezi milicemi v libyjské metropoli Tripolis. Obchodníci pozorně sledují také situaci v Iráku, kde armáda zahájila nový útok s cílem dobýt zpět město Tikrít, které je od června v rukou sunnitských bojovníků.

Cena zlata v úterý klesla o necelých 13 dolarů na 1 294,65 USD za trojskou unci.

Zdroj: ČTK, CNBC, MarketWatch

Ze světa investičních doporučení (23. října)
před 28 minutami

Ze světa investičních doporučení (23. října)

Které akcie si ve středu vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Investiční doporučení
Experti: Český autoprůmysl je stabilní, musí investovat do vývoje
před hodinou

Experti: Český autoprůmysl je stabilní, musí investovat do vývoje

Automobilový průmysl v Česku je stabilní, ale musí reagovat na vývoj v odvětví. Celosvětově jsou šéfové firem v...
Auta Česká republika
EP chce víc peněz na inovace a zmrazení financí Ankaře
před hodinou

EP chce víc peněz na inovace a zmrazení financí Ankaře

Evropský parlament požaduje, aby v rozpočtu Evropské unie na příští rok bylo více peněz na inovace, boj proti...
Evropská unie Turecko Rozpočet
HK: V Evropě se na rozdíl od ČR zvedá nálada menších firem
14:06

HK: V Evropě se na rozdíl od ČR zvedá nálada menších firem

Navzdory rizikům plynoucím z brexitu ve většině zemí EU nečekaně roste Index podnikatelské nálady malých a středních...
Evropa Byznys a podnikání Česká republika
Huawei zahájí v listopadu prodej ohebného telefonu Mate X v Číně
Huawei zahájí v listopadu prodej ohebného telefonu Mate X v Číně
13:52

Huawei zahájí v listopadu prodej ohebného telefonu Mate X v Číně

Čínská společnost Huawei Technologies zahájí 15. listopadu prodej svého ohebného telefonu Mate X v Číně. Firma ve...
Čína Mobilní telefony Telekomunikace
Zisk Boeingu kvůli odstávce letadel 737 MAX klesl o polovinu
Zisk Boeingu kvůli odstávce letadel 737 MAX klesl o polovinu
13:30

Zisk Boeingu kvůli odstávce letadel 737 MAX klesl o polovinu

Čistý zisk amerického výrobce letecké techniky Boeing se ve třetím čtvrtletí meziročně propadl o 51 procent na 1,17...
Boeing Americká ekonomika
USA: Počet žádostí o hypotéku v týdnu do 18. října se snížil o 11,9 %…
13:00

USA: Počet žádostí o hypotéku v týdnu do 18. října se snížil o 11,9 % (předchozí týden: +0,5 %)

Počet žádostí o hypotéku ve Spojených státech v týdnu do 18. října po sezónním očištění údajů klesl proti předchozímu...
Spojené státy americké (USA) Hypotéky Nemovitosti
Moody's: Brexit podkopává úvěrovou spolehlivost Británie
Moody's: Brexit podkopává úvěrovou spolehlivost Británie
12:06

Moody's: Brexit podkopává úvěrovou spolehlivost Británie

V souvislosti s připravovaným odchodem z Evropské unie čelí Británie stále velké nejistotě, což má negativní vliv na...
Spojené království Evropská unie Rating
Facebook dá miliardu dolarů na byty pro lidi s běžnými příjmy
Facebook dá miliardu dolarů na byty pro lidi s běžnými příjmy
11:48

Facebook dá miliardu dolarů na byty pro lidi s běžnými příjmy

Americká internetová společnost Facebook věnuje miliardu dolarů na výstavbu bydlení pro lidi s běžnými příjmy v...
Facebook Americké akcie
Automobilky: Paralelně bude existovat více alternativních pohonů
11:30

Automobilky: Paralelně bude existovat více alternativních pohonů

V automobilovém průmyslu bude vedle sebe existovat v nejbližších deseti až 30 letech více alternativních pohonů a až...
Auta Doprava
ČSA koupí od Airbusu sedm letadel, první dostane příští rok
11:05

ČSA koupí od Airbusu sedm letadel, první dostane příští rok

České aerolinie (ČSA) odeberou od společnosti Airbus sedm nových letadel, čtyři stroje A220-300 a tři letouny A321XLR...
Airbus Doprava
Automobilka PSA díky poptávce po SUV zvýšila čtvrtletní tržby
10:48

Automobilka PSA díky poptávce po SUV zvýšila čtvrtletní tržby

Francouzská automobilová skupina PSA Group ve třetím čtvrtletí zvýšila tržby meziročně o jedno procento na 15,6...
Auta Výsledková sezóna Francie
Asijské akcie v polovině týdne uzavřely převážně v červených číslech
Asijské akcie v polovině týdne uzavřely převážně v červených číslech
10:30

Asijské akcie v polovině týdne uzavřely převážně v červených číslech

Asijské akciové trhy v pátek převážně klesly, když se pozornost investorů nadále soustředila zejména na brexitová...
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii