Americké akcie v úterý uzavřely nejednotně. Po finančních výsledcích zazářily velké banky
|

Americké akcie v úterý uzavřely nejednotně. Po finančních výsledcích zazářily velké banky

Akciové trhy ve Spojených státech v průběhu úterního obchodování výrazně oslabovaly v čele s cennými papíry technologických podniků. Za jejich poklesem stála především slova šéfky americké centrální banky Janet Yellenové, která řekla, že Fed hodlá nadále podporovat americké hospodářství, které se stále plně nezotavilo z poslední finanční krize, sektor sociálních sítí pak jmenovala jako nadhodnocený, pokud jde o ceny akcií. Vzhůru nicméně zamířily akcie obřích bankovních společností JPMorgan Chase a Goldman Sachs, které zveřejnily překvapivě příznivé čtvrtletní výsledky svého hospodaření.

Americké akcie Shrnutí obchodování v USA

Dow posílil o 0,03 % na 17 060,68 bodu, širší S&P 500 ale odepsal 0,19 % na 1 973,28 bodu a technologický Nasdaq klesl o 0,54 % na 4 416,39 bodu. Většina hlavních sektorů uzavřela v červených číslech, největší pokles zasáhl tituly ze sektoru zdravotnictví, odvětví necyklického spotřebního zboží a akcie energetických firem. Dařilo se naopak telekomunikačnímu sektoru, finančním titulům a cenným papírům z odvětví služeb.

Americké akcie (15. července 2014)

"Úterní zprávy vyzněly poměrně příznivě," uvedl v reakci na lepší než očekávané čtvrtletní finanční výsledky investičních bank Goldman Sachs a JPMorgan Chase Peter Cardillo ze společnosti Rockwell Global Capital. "Celkový ekonomický obraz je ve Spojených státech stále jasnější a slibně vypadají i rostoucí výdaje amerických spotřebitelů, třebaže je tento růst stále jen mírný."

Šéfka americké centrální banky (Fed) Janet Yellenová uvedla, že hospodářské podmínky ve Spojených státech se sice dál zlepšují, ekonomika ale ještě nedosáhla plného zotavení z krize let 2007 až 2009. Dodala, že Fed hodlá i nadále podporovat růst domácí ekonomiky a tvorbu nových pracovních míst. Upozornila také, že akcie některých firem se zdají poněkud nadhodnocené, a v této souvislosti jmenovala několik zástupců technologického sektoru, zvláště sociální sítě. Akcie firem Facebook a Twitter v reakci na to oslabily o 1,1 %. Yellenová upozornila, že další kroky centrální banky budou záviset na hospodářském vývoji. Pokud by se podmínky na trhu práce nadále zlepšovaly překvapivě rychlým tempem, mohla by podle ní banka začít zvyšovat úrokové sazby dříve, než se nyní obecně předpokládá.

Hlavní úterní události na amerických trzích

 • Maloobchodní tržby ve Spojených státech v červnu pokračovaly v růstu a proti předešlému měsíci se zvýšily o 0,2 %. Nárůst je ale menší, než se čekalo, překvapivě totiž klesly tržby prodejců aut. Podrobnosti zprávy amerického ministerstva obchodu ale podle ekonomů naznačují, že největší světová ekonomika na konci druhého čtvrtletí solidně rostla.
 • Index podnikatelské nálady newyorského Fedu (Empire State index) v červenci roste na 25,60 bodu z 19,28 bodu v červnu (odhad: 17 bodů).
 • Dovozní ceny ve Spojených státech v červnu rostou o 0,1 %, vývozní ceny rostou klesají o 0,4 % (květen: 0,3 % respektive 0,1 %).
 • Šéfka Fedu Janet Yellenová v projevu před senátním výborem amerického Kongresu v úterý prohlásila, že nezaměstnanost ve Spojených státech je stále vysoká a pomalý růst mezd dokazuje, že trh práce má stále prostor ke zlepšení. Ekonomika by měla nadále mírně růst. Naproti tomu trh s nemovitostmi letos nepodává dobrý výkon kvůli rostoucím hypotečním sazbám. Yellenová zároveň prohlásila, že pokud ekonomika poroste stejným tempem, Fed ukončí nákupy dluhopisů po říjnovém zasedání. Pokračující oživení ekonomiky je podle banky dostatečné na to, aby podporovalo vývoj na trhu práce a míra nezaměstnanosti výhledově klesla na dlouhodobě rovnovážnou úroveň. Inflace se podle Fedu v současnosti přibližuje cíli banky, ale stále se nachází pod ním.
 • Americký softwarový gigant Microsoft plánuje největší propouštění za pět let a své kroky v tomto směru oznámí zřejmě už tento týden. Sdělila to agentura Bloomberg s odkazem na informované zdroje z firmy. Rušení míst u Microsoftu bude souviset s integrací mobilní divize finské Nokie, jejíž převzetí společnost dokončila letos na jaře. Microsoft bude rušit místa v divizi Nokia a v oblastech, kde se jeho aktivity překrývají s operacemi této divize. Méně pracovníků bude potřebovat i v marketingu.
 • Společnosti IBM a Apple se dohodly na partnerství. Firmy budou společně vyvíjet aplikace pro řízení podnikových procesů pro přístroje iPhone a iPad a IBM bude exkluzivně tyto přístroje nabízet firemním zákazníkům. Přístroje s novými aplikacemi mají být k dispozici od podzimu. IBM se snaží více zaměřit na software a služby, aby vyrovnala pokles v divizi hardwaru. Firma doufá, že software bude mít do roku 2015 na jejím celkovém zisku poloviční podíl. IBM plánuje více než 100 firemních aplikací zaměřených na specifické problémy v odvětvích jako maloobchod, zdravotní péče, bankovnictví, cestovní ruch, doprava a telekomunikace. V rámci partnerství budou firmy nabízet služby zaměřené na bezpečnost, správu mobilních přístrojů a velkých objemů dat a analýzy. Firmy chtějí také rozvinout cloud služby optimalizované pro iOS, mobilní operační systém Applu. Přístroje by měly fungovat prostřednictvím mobilního operátora, kterého si vybere klient, napsala agentura Reuters.
 • Americký výrobce speciálních chemikálií Albemarle koupí za 6,2 miliardy dolarů konkurenční společnost Rockwood Holdings. Rozšířená firma se sídlem v Baton Rouge v Louisianě bude lídrem trhu v několika lukrativních oblastech chemického průmyslu. Podle tiskových agentur to v úterý sdělila Albemarle. Sektor speciálních chemikálií zažívá v posledních letech koncentraci a na obory charakteristické vysokými maržemi se zaměřují i velké koncerny jako Dow Chemical.
 • Prozatímní předseda správní rady americké počítačové společnosti Hewlett-Packard Ralph Whitworth odstoupil kvůli zdravotním problémům z funkce. Podle agentury Reuters není prozatím známo, jakou nemocí osmapadesátiletý Whitworth trpí.
 • Výrobce cigaret Reynolds koupí konkurenční Lorillard za 25 miliard USD.
 • Podle zprávy deníku The Wall Street Journal ředitel společnosti PIMCO Bill Gross, který sám sebe nazývá Justinem Bieberem dluhopisů, vyhrožoval odchodem z firmy. Podle zprávy byli někteří manažeři znepokojeni z Grossových veřejných vystoupení a chtěli, aby přestal s kontroverzními komentáři médiím. Gross v reakci na jejich nespokojenost údajně více než jednou vyhrožoval, že firmu opustí.

Výsledková sezóna

 • Výsledky JPMorgan ve 2Q2014: Zisk na akcii 1,46 USD (odhad: 1,31 USD), výnosy 25,35 miliardy USD (odhad: 23,89 miliardy USD).
 • Výsledky Goldman Sachs ve 2Q2014: Zisk na akcii 4,10 USD (odhad: 3,09 USD), výnosy 9,13 miliardy USD (odhad: 7,98 miliardy USD).
 • Výsledky Johnson & Johnson ve 2Q2014: Zisk na akcii 1,66 USD (odhad: 1,55 USD), tržby: 19,50 miliardy USD (odhad: 18,98 miliardy USD).
 • Výsledky CSX ve 2Q2014: Zisk na akcii 0,53 USD (odhad: 0,52 USD), tržby 3,2 miliardy USD (odhad: 3,26 miliardy USD).
 • Výsledky Intel ve 2Q2014: Zisk na akcii 0,55 USD (odhad: 0,52 USD), tržby 13,8 miliardy USD (odhad: 12,7 miliardy USD).
 • Výsledky Yahoo! v 2Q2014: Upravený zisk na akcii 0,37 USD (odhad: 0,38 USD), tržby 1,04 miliardy USD (odhad: 1,08 miliardy USD).

Z indexu Dow v úterý nejvíce zdražily akcie investičních bank JPMorgan Chase (+3,52 %) a Goldman Sachs (+1,30 %) a mobilního operátora AT&T (+1,06 %). Nedařilo se naopak cenným papírům výrobce spotřebního zboží Johnson & Johnson (-1,99 %), počítačového obra IBM (-0,72 %) či zábavní společnosti Walt Disney (-0,70 %).

Z dalších titulů výrazně zdražily například cenné papíry výrobce palivových článků Plug Power (+16,03 %), které začala s doporučením "buy" pokrývat společnost FBR & Co. Dařilo se také cenným papírům konkurenční firmy Ballard Power Systems (+8,36 %) a akciím firmy FuelCell Energy (+3,26 %). Rovných třináct procent si v reakci na nové investiční doporučení "buy" od analytiků ze společnosti JMP Securities připsaly také akcie výrobce sportovních videokamer GoPro (+13,00 %), s nimiž se na technologické burze Nasdaq obchoduje necelý měsíc.

Ceny akcií bank Goldman Sachs (+1,30 %) a JPMorgan Chase (+3,52 %) vzrostly v reakci na solidní kvartální výsledky, které oba finanční ústavy před zahájením obchodování zveřejnily. Goldman Sachs za druhé čtvrtletí vykázala zisk na akcii 4,10 USD nad odhadem trhu 3,09 USD při výnosech 9,13 miliardy USD nad odhadem 7,98 miliardy USD. JPMorgan Chase ve druhém čtvrtletí hospodařila se ziskem na akcii 1,46 USD nad odhadem 1,31 USD při výnosech 25,35 miliardy USD nad odhadem 23,89 miliardy USD.

Solidní zisk si připsaly také cenné papíry energetické společnosti Anadarko Petroleum (+3,59 %), která uvedla, že se jí prostřednictvím různých zdrojů podařilo získat zhruba 6 miliard dolarů. Firma uvedla, že se jí touto cestou podařilo zajistit dostatek zdrojů k posílení své finanční flexibility a stability.

Nedařilo se naopak akciím amerického výrobce cigaret Lorillard (-10,49 %), jehož akvizici za téměř 25 miliard dolarů v úterý potvrdila konkurenční společnost Reynolds American. Za jednu akcii Lorillard zaplatí Reynolds American 68,88 USD. V hotovosti investoři za jeden cenný papír získají 50,50 USD a dále 0,2929 akcie firmy Reynolds.

Po závěru obchodování zveřejnily čtvrtletní výsledky svého hospodaření společnosti CSX, Intel a Yahoo!.

Železniční dopravce CSX (v řádném obchodování +0,39 %) ve druhém čtvrtletí dosáhl zisku 0,53 USD na akcii (odhad: 0,52 USD na akcii) při tržbách 3,2 miliardy dolarů (odhad: 3,26 miliardy dolarů). Akcie CSX na výsledky v poobchodní fázi příliš nereagovaly, když zlevňovaly zhruba o 0,2 %.

CSX - hospodářské výsledky (2Q2014)

Výrobce počítačových čipů Intel (v řádném obchodování +0,70 %) za druhý kvartál vykázal zisk 2,8 miliardy USD neboli 0,55 USD na akcii (odhad: 0,52 USD na akcii, loni: 0,39 USD na akcii) a tržby 13,8 miliardy dolarů (odhad: 12,7 miliardy USD, loni: 12,8 miliardy USD). Společnost současně oznámila, že za třetí čtvrtletí očekává tržby 13,9 až 14,9 miliardy dolarů (odhad trhu: 14,02 miliardy USD). Akcie Intelu v after-marketu v reakci na výsledky zdražovaly zhruba o tři procenta.

Intel - hospodářské výsledky (2Q2014)

Internetová společnost Yahoo! (v řádném obchodování (-0,25 %) ve druhém čtvrtletí hospodařila se ziskem 272,56 milionu dolarů neboli 0,26 USD na akcii (loni: 0,30 USD na akcii). Po očištění výsledků firma vykázala upravený zisk na akcii 0,37 USD (odhad: 0,38 USD) při tržbách 1,04 miliardy USD (odhad: 1,08 miliardy USD, loni: 1,07 miliardy USD). Akcie Yahoo! v after-marketu v reakci na výsledky zdražovaly zhruba o dvě procenta.

Yahoo! - hospodářské výsledky (2Q2014)

Dolar v reakci na slova šéfky Fedu posílil k euru i jenu

Dolar v úterý na devizových trzích posílil k euru i japonskému jenu. Americkou měnu povzbudily příznivé údaje o červnových maloobchodních tržbách ve Spojených státech. Trh ale čekal i na vyjádření šéfky americké centrální banky Yellenové v americkém Senátu, což dolaru během dne bránilo ve výraznějším nárůstu.

Šéfka Fedu před bankovním výborem Senátu řekla, že americká centrální banka hodlá nadále výrazně podporovat růst domácí ekonomiky. Hospodářské podmínky v USA se prý zlepšují, ekonomika ale ještě nedosáhla plného zotavení z finanční krize z let 2007 až 2009. Kdyby se však podmínky na trhu práce nadále zlepšovaly překvapivě rychlým tempem, mohl by podle ní Fed začít zvyšovat úrokové sazby dříve, než se teď obecně předpokládá.

Kurz eurodolaru se v úvodu úterního obchodování pohyboval kolem 1,362 a po počáteční oscilaci poblíž této úrovně nakonec v reakci na projev Janet Yellenové klesl až pod 1,357.

K japonskému jenu dolar posílil z 101,50 USD/JPY na 101,67 USD/JPY.

Světové ceny ropy v úterý klesaly, barel severoamerické lehké ropy WTI během dne zlevnil dokonce až pod 99 USD. Trh dolů tlačí slabá poptávka a rostoucí dodávky suroviny z Libye, což zastiňuje i nové násilnosti v této severoafrické zemi. Podle poradenské společnosti Energy Aspects poptávku po ropě mimo jiné snížila i nižší globální rafinační činnost. Trh nyní čeká na zprávy o stavu zásob ropy a ropných produktů v USA.

Severomořská ropa Brent během dne v jednu chvíli ztrácela až dva dolary, když se obchodovala na intradenním minimu 105,64 USD za barel. Nakonec však Brent dokázal část ztrát umazat a krátce po desáté hodině se prodával za 106,63 USD za barel. Cena severoamerické lehké ropy WTI během dne spadla až na 98,71 USD za barel, přičemž se pod hranici 100 dolarů za barel dostala vůbec poprvé od května. Krátce po uzavření amerických burz se cena ropy WTI pohybovala poblíž 99,40 USD za barel.

Denní produkce ropy v Libyi podle tamního úřadujícího ministra ropných zdrojů stoupla na 588 tisíc barelů. Od víkendu to je nárůst o zhruba 28 %, a to i přes nové boje mezi milicemi v libyjské metropoli Tripolis. Obchodníci pozorně sledují také situaci v Iráku, kde armáda zahájila nový útok s cílem dobýt zpět město Tikrít, které je od června v rukou sunnitských bojovníků.

Cena zlata v úterý klesla o necelých 13 dolarů na 1 294,65 USD za trojskou unci.

Zdroj: ČTK, CNBC, MarketWatch

Americké akcie v úterý po kolísavém obchodování převážně mírně…
Americké akcie v úterý po kolísavém obchodování převážně mírně…
včera v 22:00

Americké akcie v úterý po kolísavém obchodování převážně mírně ztratily, v centru pozornosti jsou vztahy Číny a USA

Americké akcie mírně oslabily navzdory počátečnímu optimismu ohledně obchodních rozhovorů mezi Spojenými státy a...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Babiš: Otázka údajného střetu zájmů je věcí výkladu předpisů EU
včera v 21:55

Babiš: Otázka údajného střetu zájmů je věcí výkladu předpisů EU

Otázka údajného střetu zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO) kvůli Agrofertu je věcí výkladu nových evropských předpisů...
Česká republika Evropská unie Strukturální fondy EU, operační programy, komunitární programy, národní programy
Francouzské banky zmrazí poplatky účtované domácnostem
včera v 20:37

Francouzské banky zmrazí poplatky účtované domácnostem

Šéfové velkých francouzských bank souhlasili, že v příštím roce zmrazí poplatky účtované domácnostem. Podpořili tak...
Francie Evropské banky Banky
Google teď spuštění čínského vyhledávače neplánuje, řekl jeho šéf
včera v 19:51

Google teď spuštění čínského vyhledávače neplánuje, řekl jeho šéf

Společnost Google nyní spuštění čínského vyhledávače neplánuje, řekl šéf internetového gigantu Sundar Pichai...
Alphabet (Google) Internet Čína
Iráčané chtějí v USA vyjednat výjimku pro sankce proti Íránu
včera v 19:36

Iráčané chtějí v USA vyjednat výjimku pro sankce proti Íránu

Irácký premiér Ádil Abdal Mahdí v úterý oznámil, že vyšle do USA delegaci s úkolem vyjednat výjimku z amerických...
Irák Spojené státy americké (USA) Írán
Německý ministr hospodářství zhoršil odhad růstu ekonomiky
Německý ministr hospodářství zhoršil odhad růstu ekonomiky
včera v 19:01

Německý ministr hospodářství zhoršil odhad růstu ekonomiky

Hrubý domácí produkt Německa se v letošním roce zvýší pouze o zhruba 1,5 až 1,6 procenta. Předpověděl to podle...
Německo HDP Hospodářský růst
Čína zadržela Kanaďana, možná v odvetě za držení Mengové z Huawei
včera v 18:34

Čína zadržela Kanaďana, možná v odvetě za držení Mengové z Huawei

Bývalý kanadský diplomat Michael Kovrig byl začátkem týdne zadržen v Číně. Stalo se tak v době čínsko-kanadské...
Čína Kanada Politika
Evropské burzy v úterý zpevnily, výrazně stoupl sektor základních…
Evropské burzy v úterý zpevnily, výrazně stoupl sektor základních…
včera v 18:00

Evropské burzy v úterý zpevnily, výrazně stoupl sektor základních materiálů

Evropské akciové trhy zakončily úterní obchodování v zelených číslech, když se investoři soustředili na jednání...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Evropská komise vyšetřuje plán Vodafonu zahrnující i převzetí české…
včera v 17:42

Evropská komise vyšetřuje plán Vodafonu zahrnující i převzetí české firmy UPC

Evropská komise zahájila hloubkové vyšetřování plánu britské telekomunikační společnosti Vodafone na převzetí aktivit...
Evropská unie Spojené království Fúze a akvizice
Rusko pokutovalo Google kvůli zakázaným výsledkům vyhledávání
Rusko pokutovalo Google kvůli zakázaným výsledkům vyhledávání
včera v 17:04

Rusko pokutovalo Google kvůli zakázaným výsledkům vyhledávání

Rusko vyměřilo americkému internetovému vyhledávači Google pokutu ve výši půl milionu rublů, protože z výsledků...
Rusko Alphabet (Google) Americké akcie
Pražská burza v úterý ztratila více než procento, nedařilo se…
Pražská burza v úterý ztratila více než procento, nedařilo se…
včera v 16:45

Pražská burza v úterý ztratila více než procento, nedařilo se finančním titulům

Pražská burza v úterý prohloubila ztrátu z pondělního obchodování, když index PX přišel o 1,14 % na 1 017,36 bodu....
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
CzechTrade: Pro exportéry je nejhorší nejistota spojená s brexitem
včera v 16:23

CzechTrade: Pro exportéry je nejhorší nejistota spojená s brexitem

Horší než případný tvrdý brexit je pro exportéry nejistota spojená s vyjednáváním odchodu Velké Británie z EU. České...
Mezinárodní obchod Česká republika Spojené království
Chmelař: Státy chtějí shodu na víceletém rozpočtu do podzimu 2019
včera v 16:02

Chmelař: Státy chtějí shodu na víceletém rozpočtu do podzimu 2019

Na přesné podobě příštího dlouhodobého rozpočtu Evropské unie po roce 2020 se členské země budou chtít shodnout do...
Evropská unie Rozpočet
Prodejce letenek Kiwi.com získal podíl v izraelské AeroCRS
včera v 15:21

Prodejce letenek Kiwi.com získal podíl v izraelské AeroCRS

Brněnská společnost Kiwi.com, která se zabývá prodejem letenek, získala menšinový podíl v izraelské společnosti...
Doprava
Ze světa investičních doporučení (11. prosince)
včera v 15:00

Ze světa investičních doporučení (11. prosince)

Které akcie si v úterý vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Investiční doporučení Americké akcie
Trump napsal, že pohraniční zeď může postavit armáda
Trump napsal, že pohraniční zeď může postavit armáda
včera v 14:47

Trump napsal, že pohraniční zeď může postavit armáda

Pokud američtí zákonodárci nevyčlení peníze na stavbu zdi na hranicích s Mexikem, je prezident Spojených států Donald...
Spojené státy americké (USA) Mexiko Donald Trump
USA: Index výrobních cen v listopadu meziročně vzrostl o 2,5 %
včera v 14:30

USA: Index výrobních cen v listopadu meziročně vzrostl o 2,5 %

Index výrobních cen ve Spojených státech v listopadu meziročně stoupl o 2,5 % (odhad: 2,5 %, říjen: 2,9 %)....
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Inflace
EP souhlasil s využíváním systému reverse charge u DPH
včera v 14:12

EP souhlasil s využíváním systému reverse charge u DPH

Evropský parlament v úterý souhlasil se zavedením pravidel, která umožňují používat v boji proti daňovým únikům...
Evropská unie Daně
MF a ČNB zřejmě opět nedoporučí vládě nyní přijímat euro
MF a ČNB zřejmě opět nedoporučí vládě nyní přijímat euro
včera v 13:55

MF a ČNB zřejmě opět nedoporučí vládě nyní přijímat euro

Ministerstvo financí a Česká národní banka zřejmě opět doporučí vládě zatím nestanovovat cílové datum vstupu do...
Česká republika Euro Měny