Americké akcie v úterý uzavřely nejednotně. Po finančních výsledcích zazářily velké banky
|

Americké akcie v úterý uzavřely nejednotně. Po finančních výsledcích zazářily velké banky

Akciové trhy ve Spojených státech v průběhu úterního obchodování výrazně oslabovaly v čele s cennými papíry technologických podniků. Za jejich poklesem stála především slova šéfky americké centrální banky Janet Yellenové, která řekla, že Fed hodlá nadále podporovat americké hospodářství, které se stále plně nezotavilo z poslední finanční krize, sektor sociálních sítí pak jmenovala jako nadhodnocený, pokud jde o ceny akcií. Vzhůru nicméně zamířily akcie obřích bankovních společností JPMorgan Chase a Goldman Sachs, které zveřejnily překvapivě příznivé čtvrtletní výsledky svého hospodaření.

Americké akcie Shrnutí obchodování v USA

Dow posílil o 0,03 % na 17 060,68 bodu, širší S&P 500 ale odepsal 0,19 % na 1 973,28 bodu a technologický Nasdaq klesl o 0,54 % na 4 416,39 bodu. Většina hlavních sektorů uzavřela v červených číslech, největší pokles zasáhl tituly ze sektoru zdravotnictví, odvětví necyklického spotřebního zboží a akcie energetických firem. Dařilo se naopak telekomunikačnímu sektoru, finančním titulům a cenným papírům z odvětví služeb.

Americké akcie (15. července 2014)

"Úterní zprávy vyzněly poměrně příznivě," uvedl v reakci na lepší než očekávané čtvrtletní finanční výsledky investičních bank Goldman Sachs a JPMorgan Chase Peter Cardillo ze společnosti Rockwell Global Capital. "Celkový ekonomický obraz je ve Spojených státech stále jasnější a slibně vypadají i rostoucí výdaje amerických spotřebitelů, třebaže je tento růst stále jen mírný."

Šéfka americké centrální banky (Fed) Janet Yellenová uvedla, že hospodářské podmínky ve Spojených státech se sice dál zlepšují, ekonomika ale ještě nedosáhla plného zotavení z krize let 2007 až 2009. Dodala, že Fed hodlá i nadále podporovat růst domácí ekonomiky a tvorbu nových pracovních míst. Upozornila také, že akcie některých firem se zdají poněkud nadhodnocené, a v této souvislosti jmenovala několik zástupců technologického sektoru, zvláště sociální sítě. Akcie firem Facebook a Twitter v reakci na to oslabily o 1,1 %. Yellenová upozornila, že další kroky centrální banky budou záviset na hospodářském vývoji. Pokud by se podmínky na trhu práce nadále zlepšovaly překvapivě rychlým tempem, mohla by podle ní banka začít zvyšovat úrokové sazby dříve, než se nyní obecně předpokládá.

Hlavní úterní události na amerických trzích

 • Maloobchodní tržby ve Spojených státech v červnu pokračovaly v růstu a proti předešlému měsíci se zvýšily o 0,2 %. Nárůst je ale menší, než se čekalo, překvapivě totiž klesly tržby prodejců aut. Podrobnosti zprávy amerického ministerstva obchodu ale podle ekonomů naznačují, že největší světová ekonomika na konci druhého čtvrtletí solidně rostla.
 • Index podnikatelské nálady newyorského Fedu (Empire State index) v červenci roste na 25,60 bodu z 19,28 bodu v červnu (odhad: 17 bodů).
 • Dovozní ceny ve Spojených státech v červnu rostou o 0,1 %, vývozní ceny rostou klesají o 0,4 % (květen: 0,3 % respektive 0,1 %).
 • Šéfka Fedu Janet Yellenová v projevu před senátním výborem amerického Kongresu v úterý prohlásila, že nezaměstnanost ve Spojených státech je stále vysoká a pomalý růst mezd dokazuje, že trh práce má stále prostor ke zlepšení. Ekonomika by měla nadále mírně růst. Naproti tomu trh s nemovitostmi letos nepodává dobrý výkon kvůli rostoucím hypotečním sazbám. Yellenová zároveň prohlásila, že pokud ekonomika poroste stejným tempem, Fed ukončí nákupy dluhopisů po říjnovém zasedání. Pokračující oživení ekonomiky je podle banky dostatečné na to, aby podporovalo vývoj na trhu práce a míra nezaměstnanosti výhledově klesla na dlouhodobě rovnovážnou úroveň. Inflace se podle Fedu v současnosti přibližuje cíli banky, ale stále se nachází pod ním.
 • Americký softwarový gigant Microsoft plánuje největší propouštění za pět let a své kroky v tomto směru oznámí zřejmě už tento týden. Sdělila to agentura Bloomberg s odkazem na informované zdroje z firmy. Rušení míst u Microsoftu bude souviset s integrací mobilní divize finské Nokie, jejíž převzetí společnost dokončila letos na jaře. Microsoft bude rušit místa v divizi Nokia a v oblastech, kde se jeho aktivity překrývají s operacemi této divize. Méně pracovníků bude potřebovat i v marketingu.
 • Společnosti IBM a Apple se dohodly na partnerství. Firmy budou společně vyvíjet aplikace pro řízení podnikových procesů pro přístroje iPhone a iPad a IBM bude exkluzivně tyto přístroje nabízet firemním zákazníkům. Přístroje s novými aplikacemi mají být k dispozici od podzimu. IBM se snaží více zaměřit na software a služby, aby vyrovnala pokles v divizi hardwaru. Firma doufá, že software bude mít do roku 2015 na jejím celkovém zisku poloviční podíl. IBM plánuje více než 100 firemních aplikací zaměřených na specifické problémy v odvětvích jako maloobchod, zdravotní péče, bankovnictví, cestovní ruch, doprava a telekomunikace. V rámci partnerství budou firmy nabízet služby zaměřené na bezpečnost, správu mobilních přístrojů a velkých objemů dat a analýzy. Firmy chtějí také rozvinout cloud služby optimalizované pro iOS, mobilní operační systém Applu. Přístroje by měly fungovat prostřednictvím mobilního operátora, kterého si vybere klient, napsala agentura Reuters.
 • Americký výrobce speciálních chemikálií Albemarle koupí za 6,2 miliardy dolarů konkurenční společnost Rockwood Holdings. Rozšířená firma se sídlem v Baton Rouge v Louisianě bude lídrem trhu v několika lukrativních oblastech chemického průmyslu. Podle tiskových agentur to v úterý sdělila Albemarle. Sektor speciálních chemikálií zažívá v posledních letech koncentraci a na obory charakteristické vysokými maržemi se zaměřují i velké koncerny jako Dow Chemical.
 • Prozatímní předseda správní rady americké počítačové společnosti Hewlett-Packard Ralph Whitworth odstoupil kvůli zdravotním problémům z funkce. Podle agentury Reuters není prozatím známo, jakou nemocí osmapadesátiletý Whitworth trpí.
 • Výrobce cigaret Reynolds koupí konkurenční Lorillard za 25 miliard USD.
 • Podle zprávy deníku The Wall Street Journal ředitel společnosti PIMCO Bill Gross, který sám sebe nazývá Justinem Bieberem dluhopisů, vyhrožoval odchodem z firmy. Podle zprávy byli někteří manažeři znepokojeni z Grossových veřejných vystoupení a chtěli, aby přestal s kontroverzními komentáři médiím. Gross v reakci na jejich nespokojenost údajně více než jednou vyhrožoval, že firmu opustí.

Výsledková sezóna

 • Výsledky JPMorgan ve 2Q2014: Zisk na akcii 1,46 USD (odhad: 1,31 USD), výnosy 25,35 miliardy USD (odhad: 23,89 miliardy USD).
 • Výsledky Goldman Sachs ve 2Q2014: Zisk na akcii 4,10 USD (odhad: 3,09 USD), výnosy 9,13 miliardy USD (odhad: 7,98 miliardy USD).
 • Výsledky Johnson & Johnson ve 2Q2014: Zisk na akcii 1,66 USD (odhad: 1,55 USD), tržby: 19,50 miliardy USD (odhad: 18,98 miliardy USD).
 • Výsledky CSX ve 2Q2014: Zisk na akcii 0,53 USD (odhad: 0,52 USD), tržby 3,2 miliardy USD (odhad: 3,26 miliardy USD).
 • Výsledky Intel ve 2Q2014: Zisk na akcii 0,55 USD (odhad: 0,52 USD), tržby 13,8 miliardy USD (odhad: 12,7 miliardy USD).
 • Výsledky Yahoo! v 2Q2014: Upravený zisk na akcii 0,37 USD (odhad: 0,38 USD), tržby 1,04 miliardy USD (odhad: 1,08 miliardy USD).

Z indexu Dow v úterý nejvíce zdražily akcie investičních bank JPMorgan Chase (+3,52 %) a Goldman Sachs (+1,30 %) a mobilního operátora AT&T (+1,06 %). Nedařilo se naopak cenným papírům výrobce spotřebního zboží Johnson & Johnson (-1,99 %), počítačového obra IBM (-0,72 %) či zábavní společnosti Walt Disney (-0,70 %).

Z dalších titulů výrazně zdražily například cenné papíry výrobce palivových článků Plug Power (+16,03 %), které začala s doporučením "buy" pokrývat společnost FBR & Co. Dařilo se také cenným papírům konkurenční firmy Ballard Power Systems (+8,36 %) a akciím firmy FuelCell Energy (+3,26 %). Rovných třináct procent si v reakci na nové investiční doporučení "buy" od analytiků ze společnosti JMP Securities připsaly také akcie výrobce sportovních videokamer GoPro (+13,00 %), s nimiž se na technologické burze Nasdaq obchoduje necelý měsíc.

Ceny akcií bank Goldman Sachs (+1,30 %) a JPMorgan Chase (+3,52 %) vzrostly v reakci na solidní kvartální výsledky, které oba finanční ústavy před zahájením obchodování zveřejnily. Goldman Sachs za druhé čtvrtletí vykázala zisk na akcii 4,10 USD nad odhadem trhu 3,09 USD při výnosech 9,13 miliardy USD nad odhadem 7,98 miliardy USD. JPMorgan Chase ve druhém čtvrtletí hospodařila se ziskem na akcii 1,46 USD nad odhadem 1,31 USD při výnosech 25,35 miliardy USD nad odhadem 23,89 miliardy USD.

Solidní zisk si připsaly také cenné papíry energetické společnosti Anadarko Petroleum (+3,59 %), která uvedla, že se jí prostřednictvím různých zdrojů podařilo získat zhruba 6 miliard dolarů. Firma uvedla, že se jí touto cestou podařilo zajistit dostatek zdrojů k posílení své finanční flexibility a stability.

Nedařilo se naopak akciím amerického výrobce cigaret Lorillard (-10,49 %), jehož akvizici za téměř 25 miliard dolarů v úterý potvrdila konkurenční společnost Reynolds American. Za jednu akcii Lorillard zaplatí Reynolds American 68,88 USD. V hotovosti investoři za jeden cenný papír získají 50,50 USD a dále 0,2929 akcie firmy Reynolds.

Po závěru obchodování zveřejnily čtvrtletní výsledky svého hospodaření společnosti CSX, Intel a Yahoo!.

Železniční dopravce CSX (v řádném obchodování +0,39 %) ve druhém čtvrtletí dosáhl zisku 0,53 USD na akcii (odhad: 0,52 USD na akcii) při tržbách 3,2 miliardy dolarů (odhad: 3,26 miliardy dolarů). Akcie CSX na výsledky v poobchodní fázi příliš nereagovaly, když zlevňovaly zhruba o 0,2 %.

CSX - hospodářské výsledky (2Q2014)

Výrobce počítačových čipů Intel (v řádném obchodování +0,70 %) za druhý kvartál vykázal zisk 2,8 miliardy USD neboli 0,55 USD na akcii (odhad: 0,52 USD na akcii, loni: 0,39 USD na akcii) a tržby 13,8 miliardy dolarů (odhad: 12,7 miliardy USD, loni: 12,8 miliardy USD). Společnost současně oznámila, že za třetí čtvrtletí očekává tržby 13,9 až 14,9 miliardy dolarů (odhad trhu: 14,02 miliardy USD). Akcie Intelu v after-marketu v reakci na výsledky zdražovaly zhruba o tři procenta.

Intel - hospodářské výsledky (2Q2014)

Internetová společnost Yahoo! (v řádném obchodování (-0,25 %) ve druhém čtvrtletí hospodařila se ziskem 272,56 milionu dolarů neboli 0,26 USD na akcii (loni: 0,30 USD na akcii). Po očištění výsledků firma vykázala upravený zisk na akcii 0,37 USD (odhad: 0,38 USD) při tržbách 1,04 miliardy USD (odhad: 1,08 miliardy USD, loni: 1,07 miliardy USD). Akcie Yahoo! v after-marketu v reakci na výsledky zdražovaly zhruba o dvě procenta.

Yahoo! - hospodářské výsledky (2Q2014)

Dolar v reakci na slova šéfky Fedu posílil k euru i jenu

Dolar v úterý na devizových trzích posílil k euru i japonskému jenu. Americkou měnu povzbudily příznivé údaje o červnových maloobchodních tržbách ve Spojených státech. Trh ale čekal i na vyjádření šéfky americké centrální banky Yellenové v americkém Senátu, což dolaru během dne bránilo ve výraznějším nárůstu.

Šéfka Fedu před bankovním výborem Senátu řekla, že americká centrální banka hodlá nadále výrazně podporovat růst domácí ekonomiky. Hospodářské podmínky v USA se prý zlepšují, ekonomika ale ještě nedosáhla plného zotavení z finanční krize z let 2007 až 2009. Kdyby se však podmínky na trhu práce nadále zlepšovaly překvapivě rychlým tempem, mohl by podle ní Fed začít zvyšovat úrokové sazby dříve, než se teď obecně předpokládá.

Kurz eurodolaru se v úvodu úterního obchodování pohyboval kolem 1,362 a po počáteční oscilaci poblíž této úrovně nakonec v reakci na projev Janet Yellenové klesl až pod 1,357.

K japonskému jenu dolar posílil z 101,50 USD/JPY na 101,67 USD/JPY.

Světové ceny ropy v úterý klesaly, barel severoamerické lehké ropy WTI během dne zlevnil dokonce až pod 99 USD. Trh dolů tlačí slabá poptávka a rostoucí dodávky suroviny z Libye, což zastiňuje i nové násilnosti v této severoafrické zemi. Podle poradenské společnosti Energy Aspects poptávku po ropě mimo jiné snížila i nižší globální rafinační činnost. Trh nyní čeká na zprávy o stavu zásob ropy a ropných produktů v USA.

Severomořská ropa Brent během dne v jednu chvíli ztrácela až dva dolary, když se obchodovala na intradenním minimu 105,64 USD za barel. Nakonec však Brent dokázal část ztrát umazat a krátce po desáté hodině se prodával za 106,63 USD za barel. Cena severoamerické lehké ropy WTI během dne spadla až na 98,71 USD za barel, přičemž se pod hranici 100 dolarů za barel dostala vůbec poprvé od května. Krátce po uzavření amerických burz se cena ropy WTI pohybovala poblíž 99,40 USD za barel.

Denní produkce ropy v Libyi podle tamního úřadujícího ministra ropných zdrojů stoupla na 588 tisíc barelů. Od víkendu to je nárůst o zhruba 28 %, a to i přes nové boje mezi milicemi v libyjské metropoli Tripolis. Obchodníci pozorně sledují také situaci v Iráku, kde armáda zahájila nový útok s cílem dobýt zpět město Tikrít, které je od června v rukou sunnitských bojovníků.

Cena zlata v úterý klesla o necelých 13 dolarů na 1 294,65 USD za trojskou unci.

Zdroj: ČTK, CNBC, MarketWatch

Co musíte ráno vědět (20. října)
Co musíte ráno vědět (20. října)
00:00

Co musíte ráno vědět (20. října)

Jak světové trhy začaly nový týden, jak se čínská ekonomika vzpamatovává z řádění koronaviru a proč je nabídka akcií...
Musíte vědět
Americké akciové indexy na úvod týdne výrazně klesly, investoři jsou…
Americké akciové indexy na úvod týdne výrazně klesly, investoři jsou…
včera v 22:00

Americké akciové indexy na úvod týdne výrazně klesly, investoři jsou nervózní kvůli chybějící podpoře ekonomiky

Americké akcie zahájily týden poklesem. Investoři se obávají, že dohoda o novém balíku pomoci hospodářství nebude...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Plánovaný schodek 320 miliard Kč? Vláda podle ekonomů rezignovala na…
včera v 21:20

Plánovaný schodek 320 miliard Kč? Vláda podle ekonomů rezignovala na konsolidaci veřejných financí

Vláda při schválení návrhu rozpočtu na příští rok podle ekonomů oslovených ČTK rezignovala na konsolidaci veřejných...
Česká republika Ekonomické a politické hrozby Česká ekonomika
Vláda schválila návrh rozpočtu se schodkem 320 miliard Kč
včera v 18:31

Vláda schválila návrh rozpočtu se schodkem 320 miliard Kč

Vláda dnes schválila návrh státního rozpočtu na příští rok se schodkem 320 miliard korun. Na tiskové konferenci po...
Rozpočet Česká ekonomika Česká republika
Londýn přivítal Barnierova slova, dál však volá po ústupcích EU
včera v 18:14

Londýn přivítal Barnierova slova, dál však volá po ústupcích EU

Britský ministr Michael Gove v pondělí přivítal slova hlavního vyjednavače Evropské unie Michela Barniera o ochotě...
Spojené království Evropská unie Ekonomické a politické hrozby
Evropské akcie na úvod týdne ztrácely, dopoledne se kvůli výpadku na…
Evropské akcie na úvod týdne ztrácely, dopoledne se kvůli výpadku na…
včera v 18:00

Evropské akcie na úvod týdne ztrácely, dopoledne se kvůli výpadku na některých trzích neobchodovalo

Akcie na západoevropských trzích nadále ovlivňuje zhoršující se pandemická situace, stejně jako neschopnost uzavřít...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Tesla bude sedan Model 3 vyráběný v Číně vyvážet do Evropy
včera v 17:33

Tesla bude sedan Model 3 vyráběný v Číně vyvážet do Evropy

Americký výrobce elektromobilů Tesla bude od sklonku tohoto měsíce svůj sedan Model 3 vyráběný v Šanghaji vyvážet na...
Tesla Auta
Pražské burze v pondělí pomohly k růstu hlavně akcie Erste Bank
Pražské burze v pondělí pomohly k růstu hlavně akcie Erste Bank
včera v 16:50

Pražské burze v pondělí pomohly k růstu hlavně akcie Erste Bank

Pražská burza v úvodu týdne posílila. Index PX vzrostl o 0,59 procenta na 872,2 bodu. Vzhůru mu pomohly hlavně akcie...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
ConocoPhillips koupí za 9,7 miliardy USD těžaře z břidlic Concho
včera v 16:39

ConocoPhillips koupí za 9,7 miliardy USD těžaře z břidlic Concho

Společnost ConocoPhillips koupí za 9,7 miliardy USD amerického těžaře ropy z břidlic Concho Resources. Akvizice...
Ropa Fúze a akvizice
Toyota začne příští rok prodávat v ČR auto na vodík
včera v 16:19

Toyota začne příští rok prodávat v ČR auto na vodík

Automobilka Toyota začne příští rok v Česku nabízet svůj první sériový vůz na vodík Mirai. Prodej chce spustit po...
Česká republika Auta
Zkrachovalá Flybe bude znovu létat, koupil ji bývalý akcionář
včera v 16:16

Zkrachovalá Flybe bude znovu létat, koupil ji bývalý akcionář

Britská regionální letecká společnost Flybe, která v březnu zkrachovala, bude příští rok patrně znovu létat....
Spojené království Doprava Koronavirus
Pákistán zrušil zákaz TikToku, síť bude moderovat obsah
včera v 16:03

Pákistán zrušil zákaz TikToku, síť bude moderovat obsah

Pákistánský telekomunikační úřad zruší blokování čínské aplikace pro sdílení krátkých videí TikTok. Rozhodnutí...
Sociální sítě Pákistán Americké akcie
Vláda schválila půl miliardy korun na pomoc cestovnímu ruchu
včera v 16:00

Vláda schválila půl miliardy korun na pomoc cestovnímu ruchu

Cestovním kancelářím, agenturám a průvodcům bude v programu COVID cestovní ruch k dispozici 500 milionů korun,...
Česká ekonomika Podpora ekonomiky Koronavirus
Ze světa investičních doporučení (19. října)
včera v 15:56

Ze světa investičních doporučení (19. října)

Které akcie si v pondělí vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Investiční doporučení Americké akcie
Nezaměstnanost na Slovensku v září druhý měsíc po sobě klesla
včera v 14:57

Nezaměstnanost na Slovensku v září druhý měsíc po sobě klesla

Míra nezaměstnanosti na Slovensku v září druhý měsíc po sobě klesla, zůstává ale vyšší než před vypuknutím...
Slovensko Nezaměstnanost
Philips díky poptávce po lékařské technice zvýšil zisk o třetinu
včera v 13:36

Philips díky poptávce po lékařské technice zvýšil zisk o třetinu

Nizozemský výrobce elektroniky a lékařské techniky Philips ve třetím čtvrtletí překvapivě zvýšil zisk před zdaněním,...
Evropské akcie Výsledková sezóna
CETIN si vybral za výhradního dodavatele technologií pro 5G firmu…
včera v 13:25

CETIN si vybral za výhradního dodavatele technologií pro 5G firmu Ericsson

Rychlou mobilní síť 5G postaví společnost CETIN na technologiích firmy Ericsson. Na svém twitterovém účtu to uvedl...
CETIN Telekomunikace 5G sítě
EU i Británie tvrdí, že uzavření obchodní dohody je stále možné
včera v 13:20

EU i Británie tvrdí, že uzavření obchodní dohody je stále možné

Evropská unie chce s Británií uzavřít dohodu o budoucích vztazích a bude do poslední minuty pracovat na tom, aby se...
Spojené království Evropská unie Politika