Americké akcie ve čtvrtek kvůli obavám z neřízené exploze geopolitických rizik krvácely
|

Americké akcie ve čtvrtek kvůli obavám z neřízené exploze geopolitických rizik krvácely

Americké akcie v první polovině čtvrtečního obchodování pod vlivem nových sankcí Spojených států a Evropské unie proti Rusku mírně zlevňovaly. Větší pokles na Wall Street ale brzdily příznivé výsledky hospodaření amerických firem. Vše se změnilo ve druhé polovině obchodování, když se nad východní Ukrajinou zřítil civilní letoun s 295 lidmi na palubě, který byl údajně sestřelen raketou země-vzduch. Obraz zkázy na Wall Street posléze dokonala izraelská armáda, která krátce před 21.45 SELČ zahájila obávanou pozemní ofenzivu v palestinském pásmu Gazy.

Americké akcie Shrnutí obchodování v USA

Dow oslabil o 0,94 % na 16 976,81 bodu, širší S&P 500 odepsal 1,18 % na 1 958,12 bodu (jde o první více než 1% pokles za 62 obchodních dnů) a technologický Nasdaq klesl o 1,41 % na 4 363,45 bodu. Index volatility VIX vystřelil téměř o 40 % na 15,07 bodu, výnosy amerických vládních dluhopisů naopak klesly o 7 bazických bodů na 2,46 %. Oslabily všechny hlavní sektory, nejvíce zlevnily cenné papíry energetických firem, finanční tituly a dále akcie průmyslových podniků.

Americké akcie (17. července 2014)

"Lidé ve strachu prodávají," řekl v telefonickém rozhovoru pro zpravodajskou agenturu Bloomberg Todd Lowenstein ze společnosti Highmark Capital Management. "Trhy jsou velmi citlivé na geopolitická rizika, která bohužel nepolevují. Přihlédneme-li k vysoké aktivitě v oblasti fúzí a akvizic a současným valuacím amerických akcií, jsou geopolitické otřesy přirozeným spouštěčem prodejní nálady," dodal.

Nálada na amerických burzách výrazně zhoustla poté, co se odpoledne nad východní Ukrajinou z radarů ztratil civilní Boeing 777 malajsijských aerolinek s 295 lidmi na palubě. Krátce po zmizení letadla ukrajinský ministr vnitra potvrdil, že došlo k jeho havárii a všichni cestující i členové posádky zemřeli. Let směřoval z nizozemského Amsterodamu do malajsijského Kuala Lumpur a podle agentury Interfax byl stroj sestřelen raketou země-vzduch vypálenou z oblasti poblíž rusko-ukrajinské hranice. Ihned po pádu letadla se vyrojily spekulace, že mohou mít jeho sestřelení na svědomí proruští separatisté operující na východě Ukrajiny, současně s tím se ale objevily také pochybnosti, zda separatisté disponují zbraněmi schopnými dopravní letoun sestřelit. Představitelé samozvané Doněcké republiky později uvedli, že jejich jednotky letadlo nesestřelily, jelikož rakety s dostřelem do letové hladiny 10 kilometrů skutečně nemají.

Posledním hřebíčkem do rakve čtvrtečního obchodování pak byla zpráva, že izraelská armáda na příkaz izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Moše Yaalona zahájila pozemní operaci v pásmu Gazy. Analytici se v prvních okamžicích nedokázali shodnout, jakou strategii Izrael zvolí a jak dlouho své vojáky nechá v Gaze operovat. V každém případě podle nich ale lze očekávat, že si akce vyžádá ztráty na obou stranách, tedy jak v řadách izraelské armády, tak palestinských radikálů i civilistů.

Další střípek do mozaiky názorů představitelů Fedu dodal ve čtvrtek šéf banky v St. Louis James Bullard. "Fed dokáže ukončit QE bez toho, aby zneklidnil trh. Bublina hrozí na dluhopisovém trhu, ne tom s akciemi. QE ale přimělo část investorů riskovat více, než jsou zvyklí," shrnuje jeho veřejné vystoupení ve svých titulcích agentura Bloomberg. Je potřeba připomenout, že ukončení QE1 a QE2 vždy vedlo k vlně výprodejů.

Hlavní čtvrteční události na amerických trzích

Výsledková sezóna

  • Výsledky Philip Morris International ve 2Q2014: Zisk na akcii 1,41 USD (odhad: 1,24 USD), tržby 21,1 miliardy USD.
  • Výsledky Morgan Stanley ve 2Q2014: Zisk na akcii 0,94 USD (odhad: 0,55 USD), výnosy 8,61 miliardy USD (odhad: 8,19 miliardy USD).
  • Výsledky UnitedHealth Group ve 2Q2014: Zisk na akcii 1,42 USD (odhad: 1,25 USD), tržby 32,6 miliardy USD (odhad: 31,9 miliardy USD).
  • Čistý zisk největšího světového výrobce hraček Mattel se ve druhém čtvrtletí propadl o více než polovinu na 28,3 milionu dolarů. Oznámila to ve čtvrtek firma. Zaznamenala již třetí pokles čtvrtletních tržeb za sebou, a to zejména kvůli slabší poptávce po panenkách Barbie a hračkách Fisher-Price určených pro předškoláky.
  • Výsledky Google ve 2Q2014: Upravený zisk na akcii 6,08 USD (odhad: 6,23 USD), tržby 12,67 miliardy USD (odhad: 12,32 miliardy USD).
  • Výsledky IBM ve 2Q2014: Provozní zisk na akcii 4,32 USD (odhad: 4,30 USD), tržby 24,36 miliardy USD (odhad: 24,13 miliardy USD.

Z indexu Dow ve čtvrtek zlevnila naprostá většina titulů. Nejvíce klesla cena akcií výrobce počítačových čipů Intel (-2,74 %), provozovatele platebních karet Visa (-2,15 %) a farmaceutické společnosti Johnson & Johnson (-1,81 %). V zelených číslech dokázaly uzavřít pouze cenné papíry zdravotní pojišťovny UnitedHealth Group (+1,61 %), softwarové firmy Microsoft (+1,02 %) a počítačového obra IBM (+0,07 %).

Akcie softwarové společnosti Microsoft (+1,02 %) zdražily poté, co firma oznámila, že v průběhu příštího roku propustí 18 tisíc zaměstnanců. Na svoji restrukturalizaci vynaloží 1,1 až 1,6 miliardy dolarů. Oznámené propouštění pro trhy samo o sobě překvapením není, nečekaný je však jeho rozsah. Očekávalo se totiž, že o své místo přijde jen zhruba 6 tisíc lidí. Společnost dále uvedla, že propouštění z velké části souvisí s nedávnou akvizicí divize na výrobu mobilních telefonů finské společnosti Nokia, kterou Microsoft koupil v dubnu za 7,2 miliardy dolarů.

Dále se dařilo například cenným papírům zdravotní pojišťovny UnitedHealth Group (+1,61 %), která zveřejnila překvapivě dobré čtvrtletní hospodářské výsledky. Za druhý kvartál firma vykázala zisk 1,41 miliardy dolarů neboli 1,42 USD na akcii (odhad: 1,25 USD na akcii, loni: 1,40 USD na akcii) při tržbách 32,6 miliardy USD (odhad: 31,9 miliardy USD). Firma zároveň zlepšila svůj výhled a za celý letošní rok nyní čeká dosažení tržeb 130 miliard dolarů (předchozí odhad: 128 až 129 miliard dolarů) a zisku na akcii 5,50 až 5,60 USD (předchozí odhad: 5,40 až 5,60 USD).

Na pozitivní středeční vývoj navázaly akcie mediální skupiny Time Warner (+3,60 %), která v červnu obdržela od společnosti 21st Century Fox mediálního magnáta Ruperta Murdocha nabídku na převzetí za 80 miliard dolarů. Management společnosti Time Warner sice uvedl, že nabídku odmítl, Murdoch se však podle svých slov nevzdává a je připraven nabídnout vyšší částku. Společnost Time Warner vlastní téměř poloviční podíl v majiteli české televize Nova, společnosti Central European Media Enterprises (CME).

Více než šestiprocentní pokles naopak postihl akcie výrobce hraček Mattel (-6,58 %), jehož čistý zisk se ve druhém čtvrtletí propadl o více než polovinu na 28,3 milionu dolarů. Společnost uvedla, že výsledek jejího hospodaření negativně poznamenala slabší poptávka po panenkách Barbie a hračkách Fisher-Price určených pro předškoláky.

Nedařilo se ani cenným papírům společnosti Yum! Brands (-6,89 %), která je provozovatelem sítí rychlého občerstvení KFC, Taco Bells a Pizza Hut. Firma již ve středu po závěru obchodování uvedla, že ve druhém čtvrtletí hospodařila se ziskem 334 milionů dolarů neboli 0,73 USD na akcii při tržbách 3,2 miliardy dolarů. V meziročním srovnání sice společnost dosáhla lepšího výsledku na úrovni zisku i tržeb, ale zveřejněná čísla mírně zaostala za odhady analytiků, kteří čekali zisk na akcii 0,74 USD a tržby 3,26 miliardy dolarů.

Po závěru obchodování zveřejnily čtvrtletní výsledky svého hospodaření například společnosti Google a IBM.

Internetová a technologická společnost Google (v řádném obchodování -1,66 %) za druhý kvartál vykázala zisk 3,422 miliardy dolarů neboli 4,99 USD na akcii při tržbách 12,67 miliardy dolarů. Po očištění výsledků firma dosáhla upraveného zisku na akcii 6,08 USD. Odhady hovořily o tom, že firma vykáže upravený zisk 6,23 USD na akcii a tržby 12,32 miliardy dolarů. Cena za jeden reklamní proklik meziročně klesla o 7 %. Akcie Google v after-marketu v reakci na výsledky zdražovaly přibližně o dvě procenta.

Google - hospodářské výsledky (2Q2014)

Počítačový gigant IBM (v řádném obchodování +0,07 %) ve druhém čtvrtletí dosáhl zisku 4,1 miliardy dolarů neboli 4,12 USD na akcii při tržbách 24,36 miliardy dolarů. Provozní zisk na akcii dosáhl 4,32 USD. Loni firma ve stejném období vydělala 3,23 miliardy dolarů a utržila 24,92 miliardy dolarů. Analytici očekávali, že IBM za letošní druhé čtvrtletí vykáže zisk na akcii 4,30 USD při tržbách 24,13 miliardy dolarů. Společnost dále uvedla, že za celý letošní rok očekává zisk 18 dolarů na akcii. Cenné papíry IBM v after-marketu v reakci na výsledky nejdříve prudce posílily, krátce poté ale zisky odevzdaly a zlevňovaly zhruba o procento.

Dolar po uvalení nových sankcí na Rusko oslabil k jenu

Dolar ve čtvrtek na devizových trzích stagnoval k euru a oslabil k japonskému jenu, který profitoval z nových sankcí, které na Rusko uvalily Spojené státy a Evropská unie. "Postoj k riziku se v souvislosti s vývojem kolem Ruska zhoršuje, což tlačí japonský jen vzhůru," řekl agentuře Reuters analytik devizového trhu Judžiro Goto ze společnosti Nomura.

Eurodolar zahajoval mírně nad 1,352 a během většiny dne se pohyboval v úzkém pásmu 1,352 až 1,353. Kolem desáté hodiny se dolar obchodoval za 1,353 EUR/USD.

K japonskému jenu dolar oslabil z 101,60 USD/JPY na 101,22 USD/JPY.

Světové ceny ropy se ve čtvrtek kvůli růstu obav kolem ukrajinské krize, za kterým stojí nové sankce vůči Rusku a pád malajsijského letadla na východě Ukrajiny, a eskalaci napětí mezi Izraelem a palestinským hnutím Hamás kontrolujícím pásmo Gazy výrazně zvýšily. Ceny suroviny tlačí vzhůru rovněž zpráva o prudkém poklesu jejích zásob ve Spojených státech, nejistota ohledně dodávek z Libye a pokračující boje v Iráku.

Severomořská ropa Brent zdražila o necelý dolar na 107,85 USD za barel a cena severoamerické lehké ropy WTI vzrostla téměř o dva dolary na 102,10 USD za barel.

"Byl tu úbytek zásob ve Spojených státech, proto cena ropy WTI stoupla výrazněji než cena Brentu. Máme tu rovněž záležitost sankcí vůči Rusku," řekl k nárůstu cen ropy obchodník Christopher Bellew ze společnosti Jefferies Bach.

Úřad pro energetické informace (EIA), který působí při americkém ministerstvu energetiky, již ve středu oznámil, že se v USA minulý týden zásoby ropy snížily o 7,5 milionu barelů. To představuje nejvýraznější týdenní úbytek od letošního ledna. Analytici počítali s poklesem o 2,1 milionu barelů.

Zlato ve čtvrtek zdražilo o více než 20 dolarů na 1 319,65 USD za trojskou unci. Odklon od rizika byl ve čtvrtek velice patrný nejen na trhu s dluhopisy.

Zdroj: ČTK, CNBC, Bloomberg, MarketWatch

Renault v prvním pololetí zvýšil prodej o 9,8 %, je na rekordu
Renault v prvním pololetí zvýšil prodej o 9,8 %, je na rekordu
před 40 minutami

Renault v prvním pololetí zvýšil prodej o 9,8 %, je na rekordu

Francouzský výrobce automobilů Renault v prvním pololetí zvýšil prodej o 9,8 procenta na 2,07 milionu vozů a je na...
Francie Auta
V daňových rájích má vlastníka 12 970 firem, letos jich 61 ubylo
před hodinou

V daňových rájích má vlastníka 12 970 firem, letos jich 61 ubylo

Z daňových rájů řídí české společnosti 12 970 firem, což je nejméně od roku 2013. Za letošní první pololetí se jejich...
Česká republika Daně
Přebytek obchodní bilance eurozóny v květnu mírně klesl
před hodinou

Přebytek obchodní bilance eurozóny v květnu mírně klesl

Přebytek obchodní bilance eurozóny dosáhl v květnu hodnoty 16,5 miliardy eur. Je to mírné snížení oproti dubnu, kdy...
Eurozóna Evropská ekonomika Mezinárodní obchod
Asijské akcie začaly nový týden převážné v červených číslech
Asijské akcie začaly nový týden převážné v červených číslech
10:30

Asijské akcie začaly nový týden převážné v červených číslech

Většina asijských akciových trhů v pondělí klesla, když se investoři soustředili na čínská makrodata a čekali na...
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii
Babiš bude muset prokázat, že neovládá svěřenecký fond
10:16

Babiš bude muset prokázat, že neovládá svěřenecký fond

Evropský parlament začátkem července schválil nová pravidla pro střet zájmů při čerpání dotací. Nařízení nově...
Česká republika Politika
Trh s kryptoměnami v úvodu týdne mírně roste
09:40

Trh s kryptoměnami v úvodu týdne mírně roste

Většina digitálních měn se v pondělí pohybuje v plusových číslech. Nejpopulárnější kryptoměna bitcoin navázala na...
Kryptoměny Bitcoin
Babiš má prý jasno o budoucnosti ČEZ. Dělit firmu podle něj není…
Babiš má prý jasno o budoucnosti ČEZ. Dělit firmu podle něj není…
08:50

Babiš má prý jasno o budoucnosti ČEZ. Dělit firmu podle něj není potřeba

Premiér Andrej Babiš v rozhovoru pro MF DNES uvedl, že má o budoucnosti společnosti ČEZ jasno. Dle něj jde o...
ČEZ Akcie ČR Jaderná energetika
Čínská ekonomika vzrostla ve druhém čtvrtletí o 6,7 % a naplnila…
Čínská ekonomika vzrostla ve druhém čtvrtletí o 6,7 % a naplnila…
07:00

Čínská ekonomika vzrostla ve druhém čtvrtletí o 6,7 % a naplnila odhady

Růst čínské ekonomiky ve druhém čtvrtletí meziročně podle očekávání zpomalil na 6,7 % z 6,8 % v prvním kvartálu. Za...
Čína HDP Asijská ekonomika
Tusk vyzval USA, Rusko a Čínu, aby neničily světový řád
06:22

Tusk vyzval USA, Rusko a Čínu, aby neničily světový řád

Předseda Evropské rady Donald Tusk v pondělí vyzval prezidenta USA Donalda Trumpa, ruského prezidenta Vladimira...
Rusko Spojené státy americké (USA) Čína
E15: ČD Cargo vydá kvůli investicím dluhopisy za miliardu korun
04:02

E15: ČD Cargo vydá kvůli investicím dluhopisy za miliardu korun

Nákladní dopravce ČD Cargo vydá kvůli investicím dluhopisy za miliardu korun. Informuje o tom pondělní deník E15....
Doprava Firemní dluhopisy Dluhopisový trh
USA odmítají udělit EU výjimku ze sankcí vůči Íránu
02:40

USA odmítají udělit EU výjimku ze sankcí vůči Íránu

Spojené státy odmítly žádosti Evropské unie, aby evropským společnostem udělily výjimku ze sankcí vůči Íránu....
Evropská unie Írán Spojené státy americké (USA)
Rolls-Royce navrhl systém elektrického pohonu s vertikálním vzletem a…
00:40

Rolls-Royce navrhl systém elektrického pohonu s vertikálním vzletem a přistáním pro létající taxi

Britská strojírenská firma Rolls-Royce navrhla systém elektrického pohonu s vertikálním vzletem a přistáním pro...
Doprava Technologie Evropské akcie
Pro polovinu Čechů jsou nejstabilnější investicí zlato a drahé kovy
včera v 14:20

Pro polovinu Čechů jsou nejstabilnější investicí zlato a drahé kovy

Nejstabilnější alternativní investicí jsou pro Čechy zlato nebo jiné drahé kovy. Drahé kovy jako nástroj pro uložení...
Zlato Vzácné kovy Bezpečné investice
Objem veřejných stavebních zakázek v 1. pololetí vzrostl o 75 %
včera v 14:15

Objem veřejných stavebních zakázek v 1. pololetí vzrostl o 75 %

Veřejní investoři v Česku zadali v prvním pololetí stavebním firmám 2 373 nových zakázek za 99,5 miliardy korun....
Česká republika Česká ekonomika Stavebnictví
Do roku 2020 se má realizovat 22 opatření na snížení byrokracie
včera v 11:40

Do roku 2020 se má realizovat 22 opatření na snížení byrokracie

Stát se chce v příštích letech zaměřit na snižování administrativní zátěže podnikatelů. Konkrétně jde o elektronizaci...
Česká republika Česká ekonomika Politika
V červnu byl rekordní počet reorganizací krachujících firem
včera v 10:15

V červnu byl rekordní počet reorganizací krachujících firem

Letošní červen přinesl rekordně vysoký počet schválených reorganizací podniků v jednom měsíci, celkem šest. Za...
Česká ekonomika Byznys a podnikání Bankrot
Voda v krajině se musí řešit jako celek, vyzvali vědci politiky
včera v 08:55

Voda v krajině se musí řešit jako celek, vyzvali vědci politiky

Vědci z České limnologické společnosti (ČLS) upozornili v otevřeném dopisu na nedostatečné řešení problémů s vodou a...
Voda Česká republika Česká ekonomika