Americké akcie ve čtvrtek kvůli obavám z neřízené exploze geopolitických rizik krvácely
|

Americké akcie ve čtvrtek kvůli obavám z neřízené exploze geopolitických rizik krvácely

Americké akcie v první polovině čtvrtečního obchodování pod vlivem nových sankcí Spojených států a Evropské unie proti Rusku mírně zlevňovaly. Větší pokles na Wall Street ale brzdily příznivé výsledky hospodaření amerických firem. Vše se změnilo ve druhé polovině obchodování, když se nad východní Ukrajinou zřítil civilní letoun s 295 lidmi na palubě, který byl údajně sestřelen raketou země-vzduch. Obraz zkázy na Wall Street posléze dokonala izraelská armáda, která krátce před 21.45 SELČ zahájila obávanou pozemní ofenzivu v palestinském pásmu Gazy.

Americké akcie Shrnutí obchodování v USA

Dow oslabil o 0,94 % na 16 976,81 bodu, širší S&P 500 odepsal 1,18 % na 1 958,12 bodu (jde o první více než 1% pokles za 62 obchodních dnů) a technologický Nasdaq klesl o 1,41 % na 4 363,45 bodu. Index volatility VIX vystřelil téměř o 40 % na 15,07 bodu, výnosy amerických vládních dluhopisů naopak klesly o 7 bazických bodů na 2,46 %. Oslabily všechny hlavní sektory, nejvíce zlevnily cenné papíry energetických firem, finanční tituly a dále akcie průmyslových podniků.

Americké akcie (17. července 2014)

"Lidé ve strachu prodávají," řekl v telefonickém rozhovoru pro zpravodajskou agenturu Bloomberg Todd Lowenstein ze společnosti Highmark Capital Management. "Trhy jsou velmi citlivé na geopolitická rizika, která bohužel nepolevují. Přihlédneme-li k vysoké aktivitě v oblasti fúzí a akvizic a současným valuacím amerických akcií, jsou geopolitické otřesy přirozeným spouštěčem prodejní nálady," dodal.

Nálada na amerických burzách výrazně zhoustla poté, co se odpoledne nad východní Ukrajinou z radarů ztratil civilní Boeing 777 malajsijských aerolinek s 295 lidmi na palubě. Krátce po zmizení letadla ukrajinský ministr vnitra potvrdil, že došlo k jeho havárii a všichni cestující i členové posádky zemřeli. Let směřoval z nizozemského Amsterodamu do malajsijského Kuala Lumpur a podle agentury Interfax byl stroj sestřelen raketou země-vzduch vypálenou z oblasti poblíž rusko-ukrajinské hranice. Ihned po pádu letadla se vyrojily spekulace, že mohou mít jeho sestřelení na svědomí proruští separatisté operující na východě Ukrajiny, současně s tím se ale objevily také pochybnosti, zda separatisté disponují zbraněmi schopnými dopravní letoun sestřelit. Představitelé samozvané Doněcké republiky později uvedli, že jejich jednotky letadlo nesestřelily, jelikož rakety s dostřelem do letové hladiny 10 kilometrů skutečně nemají.

Posledním hřebíčkem do rakve čtvrtečního obchodování pak byla zpráva, že izraelská armáda na příkaz izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Moše Yaalona zahájila pozemní operaci v pásmu Gazy. Analytici se v prvních okamžicích nedokázali shodnout, jakou strategii Izrael zvolí a jak dlouho své vojáky nechá v Gaze operovat. V každém případě podle nich ale lze očekávat, že si akce vyžádá ztráty na obou stranách, tedy jak v řadách izraelské armády, tak palestinských radikálů i civilistů.

Další střípek do mozaiky názorů představitelů Fedu dodal ve čtvrtek šéf banky v St. Louis James Bullard. "Fed dokáže ukončit QE bez toho, aby zneklidnil trh. Bublina hrozí na dluhopisovém trhu, ne tom s akciemi. QE ale přimělo část investorů riskovat více, než jsou zvyklí," shrnuje jeho veřejné vystoupení ve svých titulcích agentura Bloomberg. Je potřeba připomenout, že ukončení QE1 a QE2 vždy vedlo k vlně výprodejů.

Hlavní čtvrteční události na amerických trzích

Výsledková sezóna

  • Výsledky Philip Morris International ve 2Q2014: Zisk na akcii 1,41 USD (odhad: 1,24 USD), tržby 21,1 miliardy USD.
  • Výsledky Morgan Stanley ve 2Q2014: Zisk na akcii 0,94 USD (odhad: 0,55 USD), výnosy 8,61 miliardy USD (odhad: 8,19 miliardy USD).
  • Výsledky UnitedHealth Group ve 2Q2014: Zisk na akcii 1,42 USD (odhad: 1,25 USD), tržby 32,6 miliardy USD (odhad: 31,9 miliardy USD).
  • Čistý zisk největšího světového výrobce hraček Mattel se ve druhém čtvrtletí propadl o více než polovinu na 28,3 milionu dolarů. Oznámila to ve čtvrtek firma. Zaznamenala již třetí pokles čtvrtletních tržeb za sebou, a to zejména kvůli slabší poptávce po panenkách Barbie a hračkách Fisher-Price určených pro předškoláky.
  • Výsledky Google ve 2Q2014: Upravený zisk na akcii 6,08 USD (odhad: 6,23 USD), tržby 12,67 miliardy USD (odhad: 12,32 miliardy USD).
  • Výsledky IBM ve 2Q2014: Provozní zisk na akcii 4,32 USD (odhad: 4,30 USD), tržby 24,36 miliardy USD (odhad: 24,13 miliardy USD.

Z indexu Dow ve čtvrtek zlevnila naprostá většina titulů. Nejvíce klesla cena akcií výrobce počítačových čipů Intel (-2,74 %), provozovatele platebních karet Visa (-2,15 %) a farmaceutické společnosti Johnson & Johnson (-1,81 %). V zelených číslech dokázaly uzavřít pouze cenné papíry zdravotní pojišťovny UnitedHealth Group (+1,61 %), softwarové firmy Microsoft (+1,02 %) a počítačového obra IBM (+0,07 %).

Akcie softwarové společnosti Microsoft (+1,02 %) zdražily poté, co firma oznámila, že v průběhu příštího roku propustí 18 tisíc zaměstnanců. Na svoji restrukturalizaci vynaloží 1,1 až 1,6 miliardy dolarů. Oznámené propouštění pro trhy samo o sobě překvapením není, nečekaný je však jeho rozsah. Očekávalo se totiž, že o své místo přijde jen zhruba 6 tisíc lidí. Společnost dále uvedla, že propouštění z velké části souvisí s nedávnou akvizicí divize na výrobu mobilních telefonů finské společnosti Nokia, kterou Microsoft koupil v dubnu za 7,2 miliardy dolarů.

Dále se dařilo například cenným papírům zdravotní pojišťovny UnitedHealth Group (+1,61 %), která zveřejnila překvapivě dobré čtvrtletní hospodářské výsledky. Za druhý kvartál firma vykázala zisk 1,41 miliardy dolarů neboli 1,42 USD na akcii (odhad: 1,25 USD na akcii, loni: 1,40 USD na akcii) při tržbách 32,6 miliardy USD (odhad: 31,9 miliardy USD). Firma zároveň zlepšila svůj výhled a za celý letošní rok nyní čeká dosažení tržeb 130 miliard dolarů (předchozí odhad: 128 až 129 miliard dolarů) a zisku na akcii 5,50 až 5,60 USD (předchozí odhad: 5,40 až 5,60 USD).

Na pozitivní středeční vývoj navázaly akcie mediální skupiny Time Warner (+3,60 %), která v červnu obdržela od společnosti 21st Century Fox mediálního magnáta Ruperta Murdocha nabídku na převzetí za 80 miliard dolarů. Management společnosti Time Warner sice uvedl, že nabídku odmítl, Murdoch se však podle svých slov nevzdává a je připraven nabídnout vyšší částku. Společnost Time Warner vlastní téměř poloviční podíl v majiteli české televize Nova, společnosti Central European Media Enterprises (CME).

Více než šestiprocentní pokles naopak postihl akcie výrobce hraček Mattel (-6,58 %), jehož čistý zisk se ve druhém čtvrtletí propadl o více než polovinu na 28,3 milionu dolarů. Společnost uvedla, že výsledek jejího hospodaření negativně poznamenala slabší poptávka po panenkách Barbie a hračkách Fisher-Price určených pro předškoláky.

Nedařilo se ani cenným papírům společnosti Yum! Brands (-6,89 %), která je provozovatelem sítí rychlého občerstvení KFC, Taco Bells a Pizza Hut. Firma již ve středu po závěru obchodování uvedla, že ve druhém čtvrtletí hospodařila se ziskem 334 milionů dolarů neboli 0,73 USD na akcii při tržbách 3,2 miliardy dolarů. V meziročním srovnání sice společnost dosáhla lepšího výsledku na úrovni zisku i tržeb, ale zveřejněná čísla mírně zaostala za odhady analytiků, kteří čekali zisk na akcii 0,74 USD a tržby 3,26 miliardy dolarů.

Po závěru obchodování zveřejnily čtvrtletní výsledky svého hospodaření například společnosti Google a IBM.

Internetová a technologická společnost Google (v řádném obchodování -1,66 %) za druhý kvartál vykázala zisk 3,422 miliardy dolarů neboli 4,99 USD na akcii při tržbách 12,67 miliardy dolarů. Po očištění výsledků firma dosáhla upraveného zisku na akcii 6,08 USD. Odhady hovořily o tom, že firma vykáže upravený zisk 6,23 USD na akcii a tržby 12,32 miliardy dolarů. Cena za jeden reklamní proklik meziročně klesla o 7 %. Akcie Google v after-marketu v reakci na výsledky zdražovaly přibližně o dvě procenta.

Google - hospodářské výsledky (2Q2014)

Počítačový gigant IBM (v řádném obchodování +0,07 %) ve druhém čtvrtletí dosáhl zisku 4,1 miliardy dolarů neboli 4,12 USD na akcii při tržbách 24,36 miliardy dolarů. Provozní zisk na akcii dosáhl 4,32 USD. Loni firma ve stejném období vydělala 3,23 miliardy dolarů a utržila 24,92 miliardy dolarů. Analytici očekávali, že IBM za letošní druhé čtvrtletí vykáže zisk na akcii 4,30 USD při tržbách 24,13 miliardy dolarů. Společnost dále uvedla, že za celý letošní rok očekává zisk 18 dolarů na akcii. Cenné papíry IBM v after-marketu v reakci na výsledky nejdříve prudce posílily, krátce poté ale zisky odevzdaly a zlevňovaly zhruba o procento.

Dolar po uvalení nových sankcí na Rusko oslabil k jenu

Dolar ve čtvrtek na devizových trzích stagnoval k euru a oslabil k japonskému jenu, který profitoval z nových sankcí, které na Rusko uvalily Spojené státy a Evropská unie. "Postoj k riziku se v souvislosti s vývojem kolem Ruska zhoršuje, což tlačí japonský jen vzhůru," řekl agentuře Reuters analytik devizového trhu Judžiro Goto ze společnosti Nomura.

Eurodolar zahajoval mírně nad 1,352 a během většiny dne se pohyboval v úzkém pásmu 1,352 až 1,353. Kolem desáté hodiny se dolar obchodoval za 1,353 EUR/USD.

K japonskému jenu dolar oslabil z 101,60 USD/JPY na 101,22 USD/JPY.

Světové ceny ropy se ve čtvrtek kvůli růstu obav kolem ukrajinské krize, za kterým stojí nové sankce vůči Rusku a pád malajsijského letadla na východě Ukrajiny, a eskalaci napětí mezi Izraelem a palestinským hnutím Hamás kontrolujícím pásmo Gazy výrazně zvýšily. Ceny suroviny tlačí vzhůru rovněž zpráva o prudkém poklesu jejích zásob ve Spojených státech, nejistota ohledně dodávek z Libye a pokračující boje v Iráku.

Severomořská ropa Brent zdražila o necelý dolar na 107,85 USD za barel a cena severoamerické lehké ropy WTI vzrostla téměř o dva dolary na 102,10 USD za barel.

"Byl tu úbytek zásob ve Spojených státech, proto cena ropy WTI stoupla výrazněji než cena Brentu. Máme tu rovněž záležitost sankcí vůči Rusku," řekl k nárůstu cen ropy obchodník Christopher Bellew ze společnosti Jefferies Bach.

Úřad pro energetické informace (EIA), který působí při americkém ministerstvu energetiky, již ve středu oznámil, že se v USA minulý týden zásoby ropy snížily o 7,5 milionu barelů. To představuje nejvýraznější týdenní úbytek od letošního ledna. Analytici počítali s poklesem o 2,1 milionu barelů.

Zlato ve čtvrtek zdražilo o více než 20 dolarů na 1 319,65 USD za trojskou unci. Odklon od rizika byl ve čtvrtek velice patrný nejen na trhu s dluhopisy.

Zdroj: ČTK, CNBC, Bloomberg, MarketWatch

Neovlivní: Brusel poslal do Prahy další reakci k Babišovu auditu
11:05

Neovlivní: Brusel poslal do Prahy další reakci k Babišovu auditu

Evropská komise poslala do Prahy svou reakci na české stanovisko k auditní zprávě komise o údajném střetu zájmů...
Česká republika Evropská unie Politika
Přes 700 ekonomů se v otevřeném dopise staví proti zvolení Trumpa
10:47

Přes 700 ekonomů se v otevřeném dopise staví proti zvolení Trumpa

Více než 700 ekonomů, včetně sedmi laureátů Nobelovy ceny, se v otevřeném dopise, na nějž upozornil web CNN, staví...
Spojené státy americké (USA) Donald Trump Volby
AstraZeneca a Johnson & Johnson obnovují testování vakcíny v USA
včera v 23:17

AstraZeneca a Johnson & Johnson obnovují testování vakcíny v USA

Společnost AstraZeneca v pátek oznámila, že v USA obnovila konečnou fázi testů své očkovací látky proti covidu-19. Na...
Johnson & Johnson Farmacie Koronavirus
Americké akcie se v pátek na směru neshodly, za týden vykázaly hlavní…
Americké akcie se v pátek na směru neshodly, za týden vykázaly hlavní…
včera v 22:30

Americké akcie se v pátek na směru neshodly, za týden vykázaly hlavní indexy pokles

Americké akcie zakončily páteční obchodování smíšeně. Za celý týden pak všechny tři hlavní indexy vykázaly pokles....
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Italská vláda zamezila firmě Fastweb brát vybavení pro 5G od…
včera v 22:08

Italská vláda zamezila firmě Fastweb brát vybavení pro 5G od společnosti Huawei

Italská vláda vetem zamezila telekomunikační skupině Fastweb, aby si nechala od čínské společnosti Huawei dodat...
Telekomunikace Itálie Čína
Biden čelí dalšímu obvinění ze zapletení do synova podnikání
včera v 21:37

Biden čelí dalšímu obvinění ze zapletení do synova podnikání

Demokratický kandidát na prezidenta USA Joe Biden se účastnil diskuzí kolem snahy jeho syna Huntera o společný...
Spojené státy americké (USA) Politika Volby
Ruská centrální banka zlepšila odhad letošního vývoje ekonomiky
včera v 20:26

Ruská centrální banka zlepšila odhad letošního vývoje ekonomiky

Ruská centrální banka v pátek mírně zlepšila odhad letošního vývoje tamní ekonomiky. Nyní počítá s poklesem hrubého...
Rusko Centrální banky Investiční a ekonomický výhled
Evropské akcie v pátek posílily, za celý týden ale ztratily více než…
Evropské akcie v pátek posílily, za celý týden ale ztratily více než…
včera v 18:00

Evropské akcie v pátek posílily, za celý týden ale ztratily více než procento

Akcie na západoevropských trzích v pátek posílily, když je do zelených čísel táhly dobré firemní výsledky. V týdenním...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Pražská burza se v pátek obrátila k růstu, přidala 0,62 %
Pražská burza se v pátek obrátila k růstu, přidala 0,62 %
včera v 16:50

Pražská burza se v pátek obrátila k růstu, přidala 0,62 %

Pražská burza se na konci týdne obrátila k růstu, index PX přidal 0,62 % na 863,10 bodu. Posilovaly akcie bank,...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Pokles tržeb automobilky Renault ve třetím čtvrtletí zpomalil
včera v 16:18

Pokles tržeb automobilky Renault ve třetím čtvrtletí zpomalil

Tržby francouzské automobilky Renault se ve třetím čtvrtletí meziročně snížily o osm procent na 10,4 miliardy eur....
Evropské akcie Výsledková sezóna
Electrolux ztrojnásobil čtvrtletní zisk, těžil ze zotavení prodeje
včera v 16:04

Electrolux ztrojnásobil čtvrtletní zisk, těžil ze zotavení prodeje

Největší evropský výrobce domácích spotřebičů, švédská společnost Electrolux, ve třetím čtvrtletí ztrojnásobil...
Evropské akcie Výsledková sezóna
Růst podnikatelské aktivity v USA v říjnu zrychlil
včera v 15:45

Růst podnikatelské aktivity v USA v říjnu zrychlil

Růst podnikatelské aktivity ve Spojených státech v říjnu zrychlil. Ve své předběžné zprávě to v pátek uvedla...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Indexy nákupních manažerů (PMI)
Ze světa investičních doporučení (23. října)
včera v 14:46

Ze světa investičních doporučení (23. října)

Které akcie si v pátek vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Americké akcie Investiční doporučení
BBC: Americký prodejce oděvů Gap zvažuje odchod z Evropy
včera v 13:10

BBC: Americký prodejce oděvů Gap zvažuje odchod z Evropy

Americký prodejce oděvů Gap zvažuje, že zavře všechny své prodejny v Británii, Francii, Irsku a Itálii. Prodej mu už...
Móda a design Maloobchod Americké akcie
Výsledky American Express ve 3Q: Zisk na akcii 1,30 USD (loni: 2,08…
včera v 13:05

Výsledky American Express ve 3Q: Zisk na akcii 1,30 USD (loni: 2,08 USD, odhad: 1,34 USD), tržby 8,75 miliardy USD (odhad: 8,66 miliardy USD)

Vydavateli kreditních karet American Express klesl ve třetím čtvrtletí čistý zisk o 40 procent na 1,07 miliardy...
American Express Platební karty Výsledková sezóna
Britské firmy podle kontrolorů neprávem získaly až 3,9 miliardy liber
včera v 11:14

Britské firmy podle kontrolorů neprávem získaly až 3,9 miliardy liber

Britské podniky mohly z veřejných financí neprávem získat až 3,9 miliardy liber na podporu zaměstnanosti v době krize...
Spojené království Byznys a podnikání Podvod
Slovenská továrna Volkswagenu zahájila výrobu modelu Karoq
včera v 11:03

Slovenská továrna Volkswagenu zahájila výrobu modelu Karoq

Německá automobilka Volkswagen v pátek ve svém závodě na Slovensku zahájila výrobu sportovně-užitkového vozu (SUV)...
Volkswagen Auta Slovensko
EY: Aktivita na trhu s primárními úpisy akcií výrazně stoupla
včera v 10:54

EY: Aktivita na trhu s primárními úpisy akcií výrazně stoupla

Aktivita na globálním trhu s primárními úpisy akcií (IPO) zaznamenala ve třetím čtvrtletí výrazné oživení. Díky...
Primární úpis akcií (IPO) Akciový trh