Evropské akcie ve čtvrtek v reakci na zasedání ECB a pokles americké nezaměstnanosti zdražily
|

Evropské akcie ve čtvrtek v reakci na zasedání ECB a pokles americké nezaměstnanosti zdražily

Evropské akcie ve čtvrtek zamířily vzhůru, když investory v nákupech podpořil výsledek zasedání Evropské centrální banky. ECB rozhodla, že sazby ponechá na rekordních minimech, na která je snížila před měsícem, a oznámila, že se připravuje na nákupy aktiv. Investory podpořila také americká statistika z trhu práce, podle které v červnu míra nezaměstnanosti v USA klesla na o 0,2 procentního bodu na 6,1 %.

Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě

Britský FTSE 100 posílil o 0,72 %, německý DAX vzrostl o 1,19 % a francouzský CAC 40 posílil o 1,02 %. Dařilo se všem hlavním sektorům s výjimkou odvětví služeb. Největší zisky si připsaly akcie ze sektoru základních materiálů, technologické tituly a cenné papíry z odvětví dopravy a cestovního ruchu.

Evropské akcie (3. července 2014)

Americká ekonomika v červnu vytvořila 288 tisíc nových pracovních míst, přičemž analytici predikovali jen 215 tisíc. Červen je tak již pátým měsícem za sebou, kdy v USA vzniklo více než 200 tisíc pracovních míst. To je nejdelší období vysokého růstu počtu pracovních míst od rozkvětu technologického odvětví koncem 90. let. Počet nových pracovních míst mimo zemědělství byl za předchozí měsíc zrevidován na 224 tisíc proti původnímu údaji 217 tisíc.

Hlavní čtvrteční události na amerických trzích

 • Evropská centrální banka na svém červencovém zasedání podle očekávání měnovou politiku nezměnila. Hlavní úroková sazba zůstává na 0,15 %, depozitní sazba na -0,1 % a refinanční na 0,4 %. Tiskovou konferenci Maria Draghiho jsme sledovali živě.
 • Maloobchodní tržby se v eurozóně meziměsíčně nezměnily, v celé Evropské unii se snížily o 0,1 %. V dubnu se v eurozóně snížily o 0,2 %, zatímco v EU28 o 0,2 % rostly. Meziročně se obrat maloobchodů v eurozóně zvýšil o 0,7 %. Tento růst vyvolaly tržby v oblasti nepotravinářského sektoru, které vzrostly o procento, pohonné hmoty se zvýšily o 0,8 % a potraviny, nápoje a tabák o 0,3 %. V EU28 do 1,2% meziročního růstu přispěl 2,1% růst v odvětví nepotravinářského sektoru a 0,4% růst v odvětví potravin, nápojů a tabáku, zatímco pohonné hmoty zůstaly stabilní.
 • Sektor služeb v eurozóně v červnu expandoval pomalejším tempem. Index nákupních manažerů klesl z květnových 53,2 bodu na 52,8 bodu v souladu s odhady. Kompozitní index klesl rovněž na 52,8 bodu z 53,5 bodu v souladu s předběžnými daty.
 • Sektor služeb v Německu v červnu expandoval pomalejším tempem. Index nákupních manažerů klesl z květnových 56 bodů na 54,6 bodu, očekávalo se, že klesne na 54,8 bodu. Kompozitní index klesl na 54 bodů z 55,6 bodu, předběžná data počítala s mírnějším poklesem na 54,2 bodu.
 • Sektor služeb ve Francii v červnu dále klesal. Index nákupních manažerů spadl z květnových 49,1 bodu na 48,2 bodu v souladu s předběžnými odhady. Kompozitní index klesl na 48,1 bodu z 49,3 bodu, předběžná data počítala s poklesem na 48 bodů.
 • Sektor služeb v Itálii v květnu expandoval rychlejším tempem. Index nákupních manažerů vzrostl z květnových 51,6 bodu na 53,9 bodu, očekával se přitom mírnější nárůst na 52 bodů. Kompozitní index vyskočil na 54,2 bodu z 52,7 bodu.
 • Sektor služeb ve Španělsku v červnu expandoval pomalejším tempem. Index nákupních manažerů klesl z květnových 55,7 bodu na 54,8 bodu, očekával se přitom mírný růst na 55,9 bodu. Kompozitní index klesl na 55,2 bodu z 55,6 bodu.
 • Sektor služeb ve Spojeném království v červnu expandoval mírně pomalejším tempem. Index nákupních manažerů klesl z květnových 58,6 bodu na 57,7 bodu, očekával se přitom pokles na 58,3 bodu. Kompozitní index klesl na 58 bodů z 59 bodů, očekával se mírnější pokles na 58,6 bodu.
 • Irská ekonomika obnovila v prvním čtvrtletí silný růst a smazala pokles z konce loňského roku, který byl ale oproti původním údajům mnohem mírnější. Hrubý domácí produkt (HDP) Irska se od ledna do března meziročně zvýšil o 2,7 %, sdělil ve čtvrtek irský statistický úřad. Jeho údaje zvýšily naděje vlády na zmírnění úsporných opatření, s jejichž pomocí musí Dublin po dluhové krizi dál snižovat rozpočtové deficity.
 • Inflační tlaky v eurozóně se zvyšují a jejich ukazatel dosáhl v květnu maxima za více než dva roky. Uvedl to ve čtvrtek americký institut ECRI, který se zabývá výzkumem ekonomických cyklů. Jeho údaje naznačují, že uvolněná měnová politika Evropské centrální banky může být v boji proti hrozbě deflace účinná, uvedla agentura Reuters.
 • Švédská centrální banka snižuje hlavní úrokovou sazbu o 50 bazických bodů na 0,25 %.
 • Dolní komora německého parlamentu ve čtvrtek drtivou většinou schválila plošné zavedení minimální mzdy 8,5 eura za hodinu. O zavedení minimální mzdy musí ještě hlasovat horní komora. Zákon by měl začít platit od příštího roku.
 • Německá energetická skupina RWE otevřela novou pobočku v Rumunsku. Spadá pod RWE East, která z Prahy řídí činnost ve střední a jihovýchodní Evropě a Turecku. Oznámil to ve čtvrtek mluvčí skupiny Martin Chalupský. Nová RWE Energie Srl se zatím bude soustředit na dodávky elektřiny pro průmyslovou a komerční sféru. Rumunská ekonomika je podle firmy na vzestupu a stoupá poptávka po energiích. Třeba česká firma ČEZ ale měla na Balkáně řadu problémů, konkrétně v Rumunsku s dotacemi pro větrné elektrárny.
 • Řecký sázkový monopol OPAP nabídl program dobrovolného odchodu z firmy za odstupné zhruba třem čtvrtinám zaměstnanců. Firma tak chce snížit své náklady. Agentuře Reuters to ve čtvrtek řekl zástupce odborového svazu. Firma se ke zprávě odmítla vyjádřit. V OPAP má významný podíl český investor Jiří Šmejc.
 • Ruská vláda podpořila plán prodat téměř pětinu akcií největší domácí ropné společnosti Rosněfť už v příštím roce. Novinářům to řekl ruský ministr financí Anton Siluanov. Moskva vlastní ve firmě 69,5 % prostřednictvím společnosti Rosněftěgaz.
 • Německá automobilová skupina Volkswagen ve čtvrtek popřela zprávy, podle nichž se chystá podat nabídku na převzetí amerického výrobce nákladních vozů Paccar. S touto informací přišel ve středu večer šéf divize nákladních vozů německé automobilky Daimler Wolfgang Bernhard.
Zdroj: CNBC
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
před 39 minutami

V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled

Další týden plný tržních výkyvů, podpora ekonomiky ze strany vlád i centrálních bank, kondice jednotlivých akciových...
Světové akcie Americké akcie Akcie ČR
Piloti společnosti KLM odmítli zmrazení platů
15:11

Piloti společnosti KLM odmítli zmrazení platů

Odborová organizace pilotů společnosti KLM, která je součástí francouzsko-nizozemské skupiny Air France-KLM, odmítla...
Nizozemsko Doprava Odbory
Firmě Sazka Group v Británii pomůže muž, který dostal do Londýna OH
08:22

Firmě Sazka Group v Británii pomůže muž, který dostal do Londýna OH

Sázkové společnosti Sazka Group ze skupiny KKCG miliardáře Karla Komárka pomůže ve výběrovém řízení o provozování...
Spojené království Sázky a hazard Nejbohatší investoři a byznysmeni
Aktivita v čínské ekonomice podle oficiálního indexu v říjnu mírně…
06:00

Aktivita v čínské ekonomice podle oficiálního indexu v říjnu mírně vzrostla

Kompozitní index nákupních manažerů v Číně vzrostl na 55,3 bodu ze zářijových 55,1 bodu. Index v oblasti výroby mírně...
Čína Emerging Markets Indexy nákupních manažerů (PMI)
Soud zablokoval restrikce uvalené na čínskou aplikaci TikTok v USA
včera v 23:30

Soud zablokoval restrikce uvalené na čínskou aplikaci TikTok v USA

Americký soud zablokoval nařízení administrativy prezidenta Donalda Trumpa, které mělo od 12. listopadu zavést...
Spojené státy americké (USA) Čína Geopolitická rizika
Facebook před volbami v USA přestal doporučovat politické skupiny
včera v 21:51

Facebook před volbami v USA přestal doporučovat politické skupiny

Technologická společnost Facebook oznámila, že uživatelům své sociální sítě v USA dočasně přestane doporučovat...
Facebook Sociální sítě Americké akcie
Americké akcie v pátek zlevnily, mají za sebou nejhorší týden od…
Americké akcie v pátek zlevnily, mají za sebou nejhorší týden od…
včera v 21:30

Americké akcie v pátek zlevnily, mají za sebou nejhorší týden od března

Americké akcie v pátek oslabily v čele s technologickými podniky. Na trhu nyní panuje nejistota kvůli rostoucímu...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Nestlé koupila za 950 milionů dolarů americkou donáškovou službu
včera v 19:53

Nestlé koupila za 950 milionů dolarů americkou donáškovou službu

Švýcarský potravinářský gigant Nestlé koupil za 950 milionů dolarů americkou donáškovou službu Freshly. Uvedl to ve...
Evropské akcie Potraviny Fúze a akvizice
ECB vyzývá evropské vlády k selektivnímu omezování ekonomiky
včera v 18:19

ECB vyzývá evropské vlády k selektivnímu omezování ekonomiky

Evropské vlády musejí při boji s koronavirem omezovat pouze vybrané ekonomické aktivity a pokračovat ve výdajích na...
Evropa Evropská ekonomika ECB
Evropské akcie v pátek skončily smíšeně, mají za sebou nejhorší týden…
Evropské akcie v pátek skončily smíšeně, mají za sebou nejhorší týden…
včera v 18:00

Evropské akcie v pátek skončily smíšeně, mají za sebou nejhorší týden od března

Akciové trhy v západní Evropě sice zakončily páteční obchodování smíšeně, ale v týdenním hodnocení za sebou mají...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Firma Huawei se na trhu se smartphony vrátila na druhé místo za…
včera v 17:58

Firma Huawei se na trhu se smartphony vrátila na druhé místo za Samsung

Čínská společnost Huawei Technologies se ve třetím čtvrtletí vrátila na trhu se smartphony na druhé místo za Samsung,...
Technologie Mobilní telefony 5G sítě
Maďarská MVM Group je od pátku vlastníkem innogy v ČR
včera v 17:33

Maďarská MVM Group je od pátku vlastníkem innogy v ČR

Maďarská státní společnost MVM Group je ode pátku novým stoprocentním vlastníkem společnosti innogy Česká republika a...
Energetika Česká republika Maďarsko
Pražská burza v pátek uzavřela nejníže za posledního půl roku
Pražská burza v pátek uzavřela nejníže za posledního půl roku
včera v 16:50

Pražská burza v pátek uzavřela nejníže za posledního půl roku

Index pražské burzy PX v pátek klesl o 0,7 % na 842,92 bodu. Je to jeho nejnižší závěrečná hodnota od 22. dubna. Dolů...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Hotelová firma Marriott dostala pokutu za rozsáhlý únik údajů
včera v 16:31

Hotelová firma Marriott dostala pokutu za rozsáhlý únik údajů

Britský úřad pro ochranu osobních údajů vyměřil hotelové společnosti Marriott International pokutu 18,4 milionu liber...
Turismus a cestovní ruch Spojené království
Poslanci už mají návrh rozpočtu se schodkem 320 miliard Kč
včera v 16:08

Poslanci už mají návrh rozpočtu se schodkem 320 miliard Kč

Poslanci už mají na stolech návrh státní rozpočtu na příští rok. Pátek byl podle zákona posledním dnem, do kdy jim ho...
Česká ekonomika Rozpočet
Spotřebitelská důvěra v USA v říjnu překonala očekávání
včera v 15:00

Spotřebitelská důvěra v USA v říjnu překonala očekávání

Spotřebitelská důvěra ve Spojených státech v říjnu překonala očekávání. Finální hodnota indexu spotřebitelské důvěry...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Spotřebitelská důvěra
Ropné firmě Total ve třetím čtvrtletí klesl zisk o 93 %, dividendu…
včera v 14:44

Ropné firmě Total ve třetím čtvrtletí klesl zisk o 93 %, dividendu ale zachová

Francouzské ropné společnosti Total ve třetím čtvrtletí klesl čistý zisk o 93 procent na 202 milionů dolarů. Výsledek...
Total Výsledková sezóna Energetika
Ze světa investičních doporučení (30. října)
včera v 14:00

Ze světa investičních doporučení (30. října)

Které akcie si v pátek vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Americké akcie Investiční doporučení Cílové ceny
ČR: Elektronická evidence tržeb se odkládá až do konce roku 2022
včera v 13:35

ČR: Elektronická evidence tržeb se odkládá až do konce roku 2022

Odklad elektronické evidence tržeb (EET) se prodlouží až do konce roku 2022. Prezident Miloš Zeman tuto změnu zákona...
Daně Byznys a podnikání Česká republika