Americké akcie ve čtvrtek po smířlivých slovech ruského prezidenta Putina zdražily
|

Americké akcie ve čtvrtek po smířlivých slovech ruského prezidenta Putina zdražily

Americké akcie v úvodu čtvrtečního obchodování navázaly na příznivý středeční vývoj a dále mírně posilovaly. Podpořilo je zejména smířlivé vyjádření ruského prezidenta Vladimira Putina, který v projevu na mimořádném zasedání vlády na Krymu prohlásil, že Rusko udělá vše pro to, aby zastavilo krveprolití na východní Ukrajině. Řekl také, že se Rusové musejí mobilizovat ve prospěch své vlasti, nikoli pro konflikt s okolním světem. Ve druhé polovině obchodování akcie zisky dále navyšovaly a všechny tři nejsledovanější indexy si nakonec připsaly téměř půlprocentní zisk.

Americké akcie Shrnutí obchodování v USA

Dow posílil o 0,37 % na 16 713,58 bodu, širší S&P 500 přidal 0,43 % na 1 955,18 bodu a technologický Nasdaq uzavřel s totožným ziskem 0,43 % na 4 453 bodech. Posílilo osm z deseti hlavních sektorů. Nejvíce zdražily akcie ze sektoru zdravotnictví, cenné papíry z odvětví služeb a telekomunikační tituly. V červených číslech uzavřely pouze energetické odvětví a sektor základních materiálů.

Americké akcie (14. srpna 2014)

"Trh se v několika posledních týdnech řídí takřka výhradně vývojem aktuálních geopolitických témat," řekl podle agentury Bloomberg Chad Morganlander ze společnosti Stifel, Nicolaus & Co. "V posledních 24 hodinách se toho na světové scéně příliš mnoho nezměnilo, což si investoři vyložili jako jednoznačně pozitivní zprávu. Pro trh se tak (mediální) klid slov a zbraní stal prorůstovým signálem."

Hlavní čtvrteční události na amerických trzích

  • Počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti v USA v týdnu do 9. srpna vzrostl o 21 tisíc na 311 tisíc. Čekal se růst na 295 tisíc z předchozích 290 tisíc (revidováno z 289 tisíc). Počet pokračujících žádostí vzrostl v týdnu do 2. srpna na 2,544 milionu z 2,519 milionu (revidováno z 2,518 milionu). Očekávalo se 2,500 milionu.
  • Ceny dovozu v červnu klesly o 0,2 %, ceny vývozu stagnovaly.
  • Cena jedné akcie společnosti Berkshire Hathaway překročila poprvé v historii 200 tisíc dolarů. Během dne se cena jedné akcie třídy A vyšplhala až na 203 081 dolarů, čímž tržní hodnota celé společnosti dosáhla zhruba 330 miliard dolarů. To z firmy činí čtvrtý největší podnik v akciovém indexu S&P 500.
  • David Einhorn ve druhém kvartálu přikoupil do svého portfolia přes 7 milionů akcií Applu. Celkem jich tak ke konci června držel více než 9,4 milionu. Akcie výrobce iPhonů dokupovali v uplynulém čtvrtletí také Carl Icahn nebo Leon Cooperman.
  • Carl Icahn oznámil, že nově drží 6,6% podíl v mediální společnosti Gannett. Jako dříve v případě jiných firem, i nyní usiluje o rozdělení společnosti. Je nyní jejím druhým největším akcionářem.
  • Burza Nasdaq asi dvě hodiny před koncem obchodní seance oznámila, že vyšetřuje problém se "zaseknutými" obchodními příkazy.

Výsledková sezóna

  • Výsledky Kohl's ve 2Q: Zisk na akcii 1,13 USD (odhad: 1,07 USD), tržby 4,24 miliardy USD (odhad: 4,29 miliardy USD).
  • Výsledky Wal-Mart ve 2Q: Zisk na akcii 1,21 USD v souladu s odhady, tržby 120,13 miliardy USD (odhad: 119 miliard USD).
  • Výsledky Perrigo v 4QFY2014: Upravený zisk na akcii 1,74 USD (odhad: 1,55 USD), tržby 1,14 miliardy USD (odhad: 1,09 miliardy USD).
  • Výsledky J.C. Penney v 2Q: Ztráta na akcii 0,56 USD (odhad: 0,91 USD), tržby 2,8 miliardy USD (odhad: 2,78 miliardy USD, loni: 2,66 miliardy USD).

Z indexu Dow ve čtvrtek nejvíce zdražily cenné papíry farmaceutické společnosti Pfizer (+1,84 %), výrobce letadel Boeing (+1,75 %) a farmaceutického podniku Merck (+1,61 %). Nedařilo se naopak akciím technologické společnosti Cisco Systems (-2,62 %), energetické firmy Chevron (-0,50 %) nebo výrobce počítačových čipů Intel (-0,47 %).

Cena akcií investiční společnosti Berkshire Hathaway (+1,62 %) amerického miliardáře Warrena Buffetta ve čtvrtek poprvé v historii překonala hranici 200 tisíc dolarů za kus. Cena jedné akcie třídy A se během dne vyšplhala až na 203 081 dolarů, čímž tržní hodnota celé společnosti dosáhla zhruba 330 miliard dolarů. To z firmy činí čtvrtý největší podnik v akciovém indexu S&P 500. Hranici 100 tisíc dolarů pokořily akcie Berkshire Hathaway teprve 5. října 2006, což znamená, že se jejich tržní hodnota během necelých osmi let zdvojnásobila. Začátkem srpna společnost oznámila, že její čistý zisk ve druhém čtvrtletí stoupl o více než 40 % na rekordních 6,4 miliardy dolarů. Za růstem stál vysoký zisk z investic a zlepšené výsledky aktivit ve zpracovatelském sektoru, službách a maloobchodě.

Dařilo se také cenným papírům maloobchodního řetězce Kohl’s (+3,27 %), který před začátkem obchodování oznámil, že ve druhém čtvrtletí hospodařil se ziskem na akcii 1,13 USD při tržbách 4,24 miliardy dolarů. Loni firma ve stejném období dosáhla zisku na akcii 1,04 USD. Analytici očekávali, že letos firma vykáže zisk na akcii 1,07 USD a tržby 4,28 miliardy dolarů. Hrubá marže řetězci klesla o desetinu procentního bodu na 39 %.

Z indexu S&P 500 však nejvíce zdražily cenné papíry farmaceutické společnosti Perrigo (+7,29 %), která zveřejnila výrazně lepší než očekávané kvartální hospodářské výsledky. Společnost v posledním čtvrtletí svého fiskálního roku dosáhla zisku 131,7 milionu dolarů neboli 0,98 USD na akcii. Loni firma ve stejném období vydělala jen 118,5 milionu dolarů. Upravený zisk pak vzrostl dokonce na 234 milionů dolarů neboli 1,74 USD na akcii (loni: 148,1 milionu dolarů). Čisté tržby podniku meziročně stouply o 18 % na 1,14 miliardy dolarů. Analytici odhadovali, že firma vykáže upravený zisk na akcii 1,55 USD při tržbách 1,09 miliardy dolarů.

Nedařilo se naopak akciím technologické společnosti Cisco Systems (-2,62 %), které oslabily o necelá tři procenta. Firma sice ve středu po závěru obchodování zveřejnila lepší než očekávané kvartální hospodářské výsledky (upravený zisk na akcii 0,55 USD nad odhadem 0,53 USD, tržby 12,4 miliardy dolarů nad odhadem 12,15 miliardy dolarů) a také plán na zrušení zhruba 6 tisíc pracovních míst, mezi investory však ve čtvrtek zavládla v převažující míře prodejní nálada.

Během dne mírně zlevňovaly také akcie největší americké automobilky General Motors, které nově začali pokrývat analytici z Credit Suisse. Svoje úvodní investiční doporučení nastavili na "underperform" (ekvivalent "sell") a 12měsíční cílovou cenu na 33,30 USD. Akcie GM ale nakonec ve čtvrtek uzavřely proti středečnímu závěru beze změny na 33,95 USD.

Po závěru obchodování zveřejnil čtvrtletní výsledky svého hospodaření maloobchodní řetězec J.C. Penney (v řádném obchodování +4,17 %). Společnost oznámila, že v uplynulém čtvrtletí hospodařila se ztrátou 172 milionů dolarů neboli 0,56 USD na akcii při tržbách 2,8 miliardy dolarů. Analytici v průměru odhadovali, že společnost vykáže ztrátu 0,91 USD na akcii a tržby 2,78 miliardy dolarů. Loni firma ve stejném období hospodařila se ztrátou 586 milionů dolarů neboli 2,66 USD na akcii při tržbách 2,66 miliardy dolarů. Akcie J.C. Penney v poobchodní fázi v reakci na výsledky zdražovaly o více než pět procent.

Dolar k euru během dne sestoupil z 9měsíčního maxima

Kurz dolaru k euru během čtvrtečního obchodování sestoupil z téměř devítiměsíčního maxima. Americká měna se v úvodu obchodování pohybovala poblíž 1,337 EUR/USD a během dne oslabila až nad 1,340 EUR/USD. Evropským investorům se ulevilo, když po ranní zprávě o poklesu německé ekonomiky ve druhém čtvrtletí a stagnaci hospodářství Francie následné údaje ukázaly, že se celá eurozóna propadu vyhnula. Dolar všeobecně oslabil také po údajích o výrazném růstu týdenního počtu nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti. Nakonec ovšem americká měna ožila a posílila zpět k ranní úrovni 1,337 EUR/USD.

K japonskému jenu se dolar během dne obchodoval v relativně úzkém pásmu 102,30 až 102,65 USD/JPY. Kolem desáté hodiny se kurz USD/JPY pohyboval poblíž 102,45, tedy zhruba na stejné hladině jako ráno.

Cena severomořské ropy Brent ve čtvrtek klesla o více než dva dolary za barel, a dostala se tak na nejnižší úroveň za více než rok. Slabé ekonomické údaje z Evropy totiž zvýšily obavy ohledně vývoje poptávky po této surovině. Barel Brentu během dne zlevnil až na 101,95 dolaru, tedy na nejnižší úroveň od loňského července. Později ropa Brent malou část ztrát smazala a prodávala se za 102,16 dolaru. Oproti středečnímu závěru tak byla její cena nižší o 2,12 dolaru. Cena severoamerické lehké ropy WTI klesala krátce po desáté hodině proti středečnímu závěru téměř o dva a půl dolaru na 94 USD za barel.

"Vyhlídky pro dodávky ropy jsou poměrně příznivé. Produkce Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) je poměrně dobrá a dodávky z Iráku nebyly narušeny," uvedl podle agentury Reuters ekonom Phin Ziebell ze společnosti National Australia Bank (NAB). "Na trhu s ropou nyní panuje všeobecný útlum. Nejen kvůli (více než dostatečným) dodávkám, ale i kvůli poptávce," doplnil analytik Abhishek Deshpande z londýnské společnosti Natixis.

Cena zlata ve čtvrtek stagnovala.

Zdroj: ČTK, Bloomberg, MarketWatch

Co musíte ráno vědět (16. prosince)
Co musíte ráno vědět (16. prosince)
před 14 minutami

Co musíte ráno vědět (16. prosince)

Jak zakončily uplynulý týden akcie v Evropě a ve Spojených státech, jak pokročilo jednání o obchodu mezi USA a Čínou...
Musíte vědět
Odbory vyzvaly zaměstnance německého skladu Amazonu ke stávce
včera v 18:11

Odbory vyzvaly zaměstnance německého skladu Amazonu ke stávce

Německý odborový svaz Verdi vyzval pracovníky logistického centra americké společnosti Amazon v Bad Hersfeldu k...
Amazon Německo
ČNB podle analytiků nechá ve středu úrokové sazby beze změny
včera v 13:16

ČNB podle analytiků nechá ve středu úrokové sazby beze změny

Bankovní rada České národní banky nechá na zasedání ve středu 18. prosince úrokové sazby beze změny, shodují se...
ČNB Centrální banky Úrokové sazby
Madridská konference o změnách klimatu skončila bez výsledku, diskuse…
včera v 12:38

Madridská konference o změnách klimatu skončila bez výsledku, diskuse byla odložena

Dvoutýdenní konference OSN o změnách klimatu v Madridu v neděli skončila bez shody o základních problémech, přestože...
Ekologie a životní prostředí Politika
Firmy v ČR přibývají rychleji než lidé, je jich 47 na člověka
včera v 11:11

Firmy v ČR přibývají rychleji než lidé, je jich 47 na člověka

V ČR přibývají firmy rychleji než obyvatelé. V loňském roce na každých 1 000 obyvatel připadalo 46,6 firmy, aktuálně...
Byznys a podnikání Česká republika
ČEZ: Brexit oslabí státy EU, které provozují jaderné elektrárny
včera v 10:02

ČEZ: Brexit oslabí státy EU, které provozují jaderné elektrárny

Odchod Velké Británie z Evropské unie podle společnosti ČEZ oslabí jaderný blok, tedy skupinu států v unii, které...
ČEZ Energetika Jaderná energetika
Škoda Auto: Zpoždění brexitu představuje ohrožení investic a míst
včera v 08:24

Škoda Auto: Zpoždění brexitu představuje ohrožení investic a míst

Jakékoli další zpoždění v rozhodovacím procesu o brexitu představuje ohrožení investic a pracovních míst v...
Auta Volkswagen Spojené království
Čeští exportéři: Vývoz do Británie letos i přes nejasnosti s brexitem…
včera v 07:21

Čeští exportéři: Vývoz do Británie letos i přes nejasnosti s brexitem rostl

Čeští exportéři letos své obchody do Británie navzdory odkládání brexitu posílili. Export se sice vyvíjel...
Česká republika Česká ekonomika Spojené království
CITIC Europe Holdings má nového šéfa
14. 12. 2019 15:54

CITIC Europe Holdings má nového šéfa

Předsedou představenstva CITIC Europe Holdings se stal Cchaj Chua-siang, který je také předsedou dozorčí rady celé...
Čína Management
Klimatická konference v Madridu pokračuje, dohoda zatím není
14. 12. 2019 14:46

Klimatická konference v Madridu pokračuje, dohoda zatím není

Dvoutýdenní konference OSN o změnách klimatu v Madridu pokračuje, přestože měla v pátek skončit. Účastnické státy se...
Ekologie a životní prostředí
Kvůli korupční kauze se v Alžírsku zastavila montáž aut VW
14. 12. 2019 14:31

Kvůli korupční kauze se v Alžírsku zastavila montáž aut VW

Montáž vozů německého koncernu Volkswagen byla v Alžírsku pozastavena, důvodem je protikorupční vyšetřování šéfa...
Afrika Volkswagen Korupce
Rakouská centrální banka snížila odhad růstu HDP v příštím roce o půl…
14. 12. 2019 10:37

Rakouská centrální banka snížila odhad růstu HDP v příštím roce o půl procentního bodu

Rakouská centrální banka (ONB) snížila odhad růstu domácí ekonomiky v příštím roce o půl procentního bodu na 1,1 %....
Rakousko Centrální banky Hospodářský růst
GM investuje do závodu v Missouri 1,5 miliardy USD
14. 12. 2019 09:54

GM investuje do závodu v Missouri 1,5 miliardy USD

Americká automobilka General Motors (GM) investuje v závodě v Missouri 1,5 miliardy USD do výroby středně velkých...
Auta Spojené státy americké (USA)
Rozhodnutí Volkswagenu o novém závodě v Turecku bude nejdříve v únoru
14. 12. 2019 08:14

Rozhodnutí Volkswagenu o novém závodě v Turecku bude nejdříve v únoru

Automobilka Volkswagen se rozhodla věnovat více času rozhodnutí o výstavbě nové továrny v Turecku. Konečné rozhodnutí...
Volkswagen Auta Turecko
Americké akcie v pátek uzavřely téměř beze změny, dolarový index klesl
Americké akcie v pátek uzavřely téměř beze změny, dolarový index klesl
13. 12. 2019 22:30

Americké akcie v pátek uzavřely téměř beze změny, dolarový index klesl

Akcie ve Spojených státech v pátek v reakci na zprávu, že Peking a Washington dojednaly první fázi obchodní dohody,...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Italská banka Popolare di Bari byla umístěna pod zvláštní správu
13. 12. 2019 22:12

Italská banka Popolare di Bari byla umístěna pod zvláštní správu

Italská centrální banka umístila kvůli rostoucím kapitálovým ztrátám pod zvláštní správu družstevní banku Popolare di...
Itálie Evropské banky
Evropské akcie v pátek díky obchodní dohodě zpevnily, za celý týden…
Evropské akcie v pátek díky obchodní dohodě zpevnily, za celý týden…
13. 12. 2019 18:00

Evropské akcie v pátek díky obchodní dohodě zpevnily, za celý týden stouply zhruba o procento

Evropské akciové trhy zakončily páteční obchodování výrazně v plusu, když je nahoru poslalo oznámení, že Spojené...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Účastníci konference OSN o klimatu se zatím nedohodli
13. 12. 2019 17:40

Účastníci konference OSN o klimatu se zatím nedohodli

Navzdory tomu, že v pátek má v Madridu skončit dvoutýdenní konference OSN o změnách klimatu (COP25), ještě odpoledne...
Světová ekonomika Ekologie a životní prostředí Politika
Světová banka získá rekordních 82 miliard dolarů pro chudé země
13. 12. 2019 17:23

Světová banka získá rekordních 82 miliard dolarů pro chudé země

Světová banka dostala příslib rekordních 82 miliard dolarů na podporu nejchudších států světa. V příštích třech...
Chudoba Banky
Alitalia zrušila kvůli stávce přes 350 letů, i jeden do Prahy
13. 12. 2019 17:05

Alitalia zrušila kvůli stávce přes 350 letů, i jeden do Prahy

Italská letecká společnost Alitalia v pátek kvůli jednodenní stávce svých zaměstnanců zrušila přes 350 letů, včetně...
Itálie Doprava Odbory