Americké akcie ve čtvrtek po smířlivých slovech ruského prezidenta Putina zdražily
|

Americké akcie ve čtvrtek po smířlivých slovech ruského prezidenta Putina zdražily

Americké akcie v úvodu čtvrtečního obchodování navázaly na příznivý středeční vývoj a dále mírně posilovaly. Podpořilo je zejména smířlivé vyjádření ruského prezidenta Vladimira Putina, který v projevu na mimořádném zasedání vlády na Krymu prohlásil, že Rusko udělá vše pro to, aby zastavilo krveprolití na východní Ukrajině. Řekl také, že se Rusové musejí mobilizovat ve prospěch své vlasti, nikoli pro konflikt s okolním světem. Ve druhé polovině obchodování akcie zisky dále navyšovaly a všechny tři nejsledovanější indexy si nakonec připsaly téměř půlprocentní zisk.

Americké akcie Shrnutí obchodování v USA

Dow posílil o 0,37 % na 16 713,58 bodu, širší S&P 500 přidal 0,43 % na 1 955,18 bodu a technologický Nasdaq uzavřel s totožným ziskem 0,43 % na 4 453 bodech. Posílilo osm z deseti hlavních sektorů. Nejvíce zdražily akcie ze sektoru zdravotnictví, cenné papíry z odvětví služeb a telekomunikační tituly. V červených číslech uzavřely pouze energetické odvětví a sektor základních materiálů.

Americké akcie (14. srpna 2014)

"Trh se v několika posledních týdnech řídí takřka výhradně vývojem aktuálních geopolitických témat," řekl podle agentury Bloomberg Chad Morganlander ze společnosti Stifel, Nicolaus & Co. "V posledních 24 hodinách se toho na světové scéně příliš mnoho nezměnilo, což si investoři vyložili jako jednoznačně pozitivní zprávu. Pro trh se tak (mediální) klid slov a zbraní stal prorůstovým signálem."

Hlavní čtvrteční události na amerických trzích

  • Počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti v USA v týdnu do 9. srpna vzrostl o 21 tisíc na 311 tisíc. Čekal se růst na 295 tisíc z předchozích 290 tisíc (revidováno z 289 tisíc). Počet pokračujících žádostí vzrostl v týdnu do 2. srpna na 2,544 milionu z 2,519 milionu (revidováno z 2,518 milionu). Očekávalo se 2,500 milionu.
  • Ceny dovozu v červnu klesly o 0,2 %, ceny vývozu stagnovaly.
  • Cena jedné akcie společnosti Berkshire Hathaway překročila poprvé v historii 200 tisíc dolarů. Během dne se cena jedné akcie třídy A vyšplhala až na 203 081 dolarů, čímž tržní hodnota celé společnosti dosáhla zhruba 330 miliard dolarů. To z firmy činí čtvrtý největší podnik v akciovém indexu S&P 500.
  • David Einhorn ve druhém kvartálu přikoupil do svého portfolia přes 7 milionů akcií Applu. Celkem jich tak ke konci června držel více než 9,4 milionu. Akcie výrobce iPhonů dokupovali v uplynulém čtvrtletí také Carl Icahn nebo Leon Cooperman.
  • Carl Icahn oznámil, že nově drží 6,6% podíl v mediální společnosti Gannett. Jako dříve v případě jiných firem, i nyní usiluje o rozdělení společnosti. Je nyní jejím druhým největším akcionářem.
  • Burza Nasdaq asi dvě hodiny před koncem obchodní seance oznámila, že vyšetřuje problém se "zaseknutými" obchodními příkazy.

Výsledková sezóna

  • Výsledky Kohl's ve 2Q: Zisk na akcii 1,13 USD (odhad: 1,07 USD), tržby 4,24 miliardy USD (odhad: 4,29 miliardy USD).
  • Výsledky Wal-Mart ve 2Q: Zisk na akcii 1,21 USD v souladu s odhady, tržby 120,13 miliardy USD (odhad: 119 miliard USD).
  • Výsledky Perrigo v 4QFY2014: Upravený zisk na akcii 1,74 USD (odhad: 1,55 USD), tržby 1,14 miliardy USD (odhad: 1,09 miliardy USD).
  • Výsledky J.C. Penney v 2Q: Ztráta na akcii 0,56 USD (odhad: 0,91 USD), tržby 2,8 miliardy USD (odhad: 2,78 miliardy USD, loni: 2,66 miliardy USD).

Z indexu Dow ve čtvrtek nejvíce zdražily cenné papíry farmaceutické společnosti Pfizer (+1,84 %), výrobce letadel Boeing (+1,75 %) a farmaceutického podniku Merck (+1,61 %). Nedařilo se naopak akciím technologické společnosti Cisco Systems (-2,62 %), energetické firmy Chevron (-0,50 %) nebo výrobce počítačových čipů Intel (-0,47 %).

Cena akcií investiční společnosti Berkshire Hathaway (+1,62 %) amerického miliardáře Warrena Buffetta ve čtvrtek poprvé v historii překonala hranici 200 tisíc dolarů za kus. Cena jedné akcie třídy A se během dne vyšplhala až na 203 081 dolarů, čímž tržní hodnota celé společnosti dosáhla zhruba 330 miliard dolarů. To z firmy činí čtvrtý největší podnik v akciovém indexu S&P 500. Hranici 100 tisíc dolarů pokořily akcie Berkshire Hathaway teprve 5. října 2006, což znamená, že se jejich tržní hodnota během necelých osmi let zdvojnásobila. Začátkem srpna společnost oznámila, že její čistý zisk ve druhém čtvrtletí stoupl o více než 40 % na rekordních 6,4 miliardy dolarů. Za růstem stál vysoký zisk z investic a zlepšené výsledky aktivit ve zpracovatelském sektoru, službách a maloobchodě.

Dařilo se také cenným papírům maloobchodního řetězce Kohl’s (+3,27 %), který před začátkem obchodování oznámil, že ve druhém čtvrtletí hospodařil se ziskem na akcii 1,13 USD při tržbách 4,24 miliardy dolarů. Loni firma ve stejném období dosáhla zisku na akcii 1,04 USD. Analytici očekávali, že letos firma vykáže zisk na akcii 1,07 USD a tržby 4,28 miliardy dolarů. Hrubá marže řetězci klesla o desetinu procentního bodu na 39 %.

Z indexu S&P 500 však nejvíce zdražily cenné papíry farmaceutické společnosti Perrigo (+7,29 %), která zveřejnila výrazně lepší než očekávané kvartální hospodářské výsledky. Společnost v posledním čtvrtletí svého fiskálního roku dosáhla zisku 131,7 milionu dolarů neboli 0,98 USD na akcii. Loni firma ve stejném období vydělala jen 118,5 milionu dolarů. Upravený zisk pak vzrostl dokonce na 234 milionů dolarů neboli 1,74 USD na akcii (loni: 148,1 milionu dolarů). Čisté tržby podniku meziročně stouply o 18 % na 1,14 miliardy dolarů. Analytici odhadovali, že firma vykáže upravený zisk na akcii 1,55 USD při tržbách 1,09 miliardy dolarů.

Nedařilo se naopak akciím technologické společnosti Cisco Systems (-2,62 %), které oslabily o necelá tři procenta. Firma sice ve středu po závěru obchodování zveřejnila lepší než očekávané kvartální hospodářské výsledky (upravený zisk na akcii 0,55 USD nad odhadem 0,53 USD, tržby 12,4 miliardy dolarů nad odhadem 12,15 miliardy dolarů) a také plán na zrušení zhruba 6 tisíc pracovních míst, mezi investory však ve čtvrtek zavládla v převažující míře prodejní nálada.

Během dne mírně zlevňovaly také akcie největší americké automobilky General Motors, které nově začali pokrývat analytici z Credit Suisse. Svoje úvodní investiční doporučení nastavili na "underperform" (ekvivalent "sell") a 12měsíční cílovou cenu na 33,30 USD. Akcie GM ale nakonec ve čtvrtek uzavřely proti středečnímu závěru beze změny na 33,95 USD.

Po závěru obchodování zveřejnil čtvrtletní výsledky svého hospodaření maloobchodní řetězec J.C. Penney (v řádném obchodování +4,17 %). Společnost oznámila, že v uplynulém čtvrtletí hospodařila se ztrátou 172 milionů dolarů neboli 0,56 USD na akcii při tržbách 2,8 miliardy dolarů. Analytici v průměru odhadovali, že společnost vykáže ztrátu 0,91 USD na akcii a tržby 2,78 miliardy dolarů. Loni firma ve stejném období hospodařila se ztrátou 586 milionů dolarů neboli 2,66 USD na akcii při tržbách 2,66 miliardy dolarů. Akcie J.C. Penney v poobchodní fázi v reakci na výsledky zdražovaly o více než pět procent.

Dolar k euru během dne sestoupil z 9měsíčního maxima

Kurz dolaru k euru během čtvrtečního obchodování sestoupil z téměř devítiměsíčního maxima. Americká měna se v úvodu obchodování pohybovala poblíž 1,337 EUR/USD a během dne oslabila až nad 1,340 EUR/USD. Evropským investorům se ulevilo, když po ranní zprávě o poklesu německé ekonomiky ve druhém čtvrtletí a stagnaci hospodářství Francie následné údaje ukázaly, že se celá eurozóna propadu vyhnula. Dolar všeobecně oslabil také po údajích o výrazném růstu týdenního počtu nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti. Nakonec ovšem americká měna ožila a posílila zpět k ranní úrovni 1,337 EUR/USD.

K japonskému jenu se dolar během dne obchodoval v relativně úzkém pásmu 102,30 až 102,65 USD/JPY. Kolem desáté hodiny se kurz USD/JPY pohyboval poblíž 102,45, tedy zhruba na stejné hladině jako ráno.

Cena severomořské ropy Brent ve čtvrtek klesla o více než dva dolary za barel, a dostala se tak na nejnižší úroveň za více než rok. Slabé ekonomické údaje z Evropy totiž zvýšily obavy ohledně vývoje poptávky po této surovině. Barel Brentu během dne zlevnil až na 101,95 dolaru, tedy na nejnižší úroveň od loňského července. Později ropa Brent malou část ztrát smazala a prodávala se za 102,16 dolaru. Oproti středečnímu závěru tak byla její cena nižší o 2,12 dolaru. Cena severoamerické lehké ropy WTI klesala krátce po desáté hodině proti středečnímu závěru téměř o dva a půl dolaru na 94 USD za barel.

"Vyhlídky pro dodávky ropy jsou poměrně příznivé. Produkce Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) je poměrně dobrá a dodávky z Iráku nebyly narušeny," uvedl podle agentury Reuters ekonom Phin Ziebell ze společnosti National Australia Bank (NAB). "Na trhu s ropou nyní panuje všeobecný útlum. Nejen kvůli (více než dostatečným) dodávkám, ale i kvůli poptávce," doplnil analytik Abhishek Deshpande z londýnské společnosti Natixis.

Cena zlata ve čtvrtek stagnovala.

Zdroj: ČTK, Bloomberg, MarketWatch

Pro polovinu Čechů jsou nejstabilnější investicí zlato a drahé kovy
včera v 14:20

Pro polovinu Čechů jsou nejstabilnější investicí zlato a drahé kovy

Nejstabilnější alternativní investicí jsou pro Čechy zlato nebo jiné drahé kovy. Drahé kovy jako nástroj pro uložení...
Zlato Vzácné kovy Bezpečné investice
Objem veřejných stavebních zakázek v 1. pololetí vzrostl o 75 %
včera v 14:15

Objem veřejných stavebních zakázek v 1. pololetí vzrostl o 75 %

Veřejní investoři v Česku zadali v prvním pololetí stavebním firmám 2 373 nových zakázek za 99,5 miliardy korun....
Česká republika Česká ekonomika Stavebnictví
Do roku 2020 se má realizovat 22 opatření na snížení byrokracie
včera v 11:40

Do roku 2020 se má realizovat 22 opatření na snížení byrokracie

Stát se chce v příštích letech zaměřit na snižování administrativní zátěže podnikatelů. Konkrétně jde o elektronizaci...
Česká republika Česká ekonomika Politika
V červnu byl rekordní počet reorganizací krachujících firem
včera v 10:15

V červnu byl rekordní počet reorganizací krachujících firem

Letošní červen přinesl rekordně vysoký počet schválených reorganizací podniků v jednom měsíci, celkem šest. Za...
Česká ekonomika Byznys a podnikání Bankrot
Voda v krajině se musí řešit jako celek, vyzvali vědci politiky
včera v 08:55

Voda v krajině se musí řešit jako celek, vyzvali vědci politiky

Vědci z České limnologické společnosti (ČLS) upozornili v otevřeném dopisu na nedostatečné řešení problémů s vodou a...
Voda Česká republika Česká ekonomika
Šéf OECD představí v Praze hodnocení ekonomiky ČR
včera v 03:05

Šéf OECD představí v Praze hodnocení ekonomiky ČR

Do Česka v neděli přicestuje generální tajemník Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) Ángel Gurría,...
Česká republika Česká ekonomika
V Libyi byli uneseni dva pracovníci ropné společnosti, produkce…
14. 7. 2018 14:21

V Libyi byli uneseni dva pracovníci ropné společnosti, produkce suroviny na místě klesne

Při útoku zatím neznámé skupiny na zařízení největšího ropného naleziště v Libyi, ropného pole Sharara, byli v sobotu...
Ropa Komodity Těžba
La Repubblica: Je pravda, že se po vodě hubne?
La Repubblica: Je pravda, že se po vodě hubne?
14. 7. 2018 08:58

La Repubblica: Je pravda, že se po vodě hubne?

Lidské tělo si žádá zhruba dva litry vody denně. Dvacet procent naší potřeby pochází z potravin, které sníme, zejména...
Voda Potraviny Zajímavost dne
Facebook nehodlá na své síti mazat falešné zprávy
14. 7. 2018 06:20

Facebook nehodlá na své síti mazat falešné zprávy

Americká internetová společnost Facebook nehodlá na své sociální síti mazat falešné zprávy. Podle firmy by to bylo v...
Facebook Sociální sítě Média
Americké akcie uzavřely ziskový týden mírným pátečním růstem, S&P 500…
Americké akcie uzavřely ziskový týden mírným pátečním růstem, S&P 500…
13. 7. 2018 22:00

Americké akcie uzavřely ziskový týden mírným pátečním růstem, S&P 500 je nejvýše od února

Americké akcie uzavřely páteční obchodování především díky ziskům průmyslových a energetických firem růstem. Širší...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
USA zrušily zákaz dodávek amerického zboží čínské firmě ZTE
13. 7. 2018 19:00

USA zrušily zákaz dodávek amerického zboží čínské firmě ZTE

Ministerstvo obchodu Spojených států v pátek zrušilo dubnové nařízení, podle kterého americké společnosti nesměly...
Spojené státy americké (USA) Čína Politika
Evropské akcie v pátek uzavřely v zelených číslech, za celý týden si…
Evropské akcie v pátek uzavřely v zelených číslech, za celý týden si…
13. 7. 2018 18:00

Evropské akcie v pátek uzavřely v zelených číslech, za celý týden si připsaly více než půl procenta

Evropské akciové trhy zakončily páteční seanci v plusu, když se investoři soustředili na výsledkovou sezónu ve...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Zahraniční investice v EU loni klesly o téměř 90 procent
Zahraniční investice v EU loni klesly o téměř 90 procent
13. 7. 2018 17:44

Zahraniční investice v EU loni klesly o téměř 90 procent

Přímé zahraniční investice v Evropské unii loni klesly o 89,2 procenta na 36,7 miliardy eur. Snížily se již druhý rok...
Evropská unie Investice
Italská centrální banka zhoršila výhled domácí ekonomiky
Italská centrální banka zhoršila výhled domácí ekonomiky
13. 7. 2018 17:27

Italská centrální banka zhoršila výhled domácí ekonomiky

Italská centrální banka v pátek zhoršila výhled domácí ekonomiky pro letošní i příští rok. Reagovala tak na...
Itálie Centrální banky HDP
Přední těžaři ropy by podle Ruska mohli dál zvyšovat produkci
Přední těžaři ropy by podle Ruska mohli dál zvyšovat produkci
13. 7. 2018 17:03

Přední těžaři ropy by podle Ruska mohli dál zvyšovat produkci

Rusko a další přední těžaři ropy by mohli pokračovat ve zvyšování produkce v případě, že se ropný trh bude potýkat s...
Rusko Těžba Ropa
Pražská burza v pátek mírně stoupla, za celý týden zpevnila o 0,7 %
Pražská burza v pátek mírně stoupla, za celý týden zpevnila o 0,7 %
13. 7. 2018 16:45

Pražská burza v pátek mírně stoupla, za celý týden zpevnila o 0,7 %

Pražská burza se v pátek odrazila od ztráty ze čtvrtečního obchodování, když index PX vzrostl o 0,15 % na 1 084,79...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Trh s kryptoměnami v závěru pracovního týdne mírně roste
13. 7. 2018 16:20

Trh s kryptoměnami v závěru pracovního týdne mírně roste

Nejpopulárnější kryptoměny se v pátek pohybují v plusových číslech. Bitcoin krátce po 16.00 podle serveru...
Kryptoměny Bitcoin
USA: Index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity v červenci…
13. 7. 2018 16:00

USA: Index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity v červenci podle předběžných dat klesl na 97,1 bodu

Index spotřebitelské důvěry ve Spojených státech v červenci klesl na 97,1 bodu z 98,2 bodu v červnu. Analytici...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Spotřebitelská důvěra
Ze světa investičních doporučení (13. července)
13. 7. 2018 15:20

Ze světa investičních doporučení (13. července)

Které akcie si v pátek vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Investiční doporučení Americké akcie