Americké akcie ve čtvrtek po smířlivých slovech ruského prezidenta Putina zdražily
|

Americké akcie ve čtvrtek po smířlivých slovech ruského prezidenta Putina zdražily

Americké akcie v úvodu čtvrtečního obchodování navázaly na příznivý středeční vývoj a dále mírně posilovaly. Podpořilo je zejména smířlivé vyjádření ruského prezidenta Vladimira Putina, který v projevu na mimořádném zasedání vlády na Krymu prohlásil, že Rusko udělá vše pro to, aby zastavilo krveprolití na východní Ukrajině. Řekl také, že se Rusové musejí mobilizovat ve prospěch své vlasti, nikoli pro konflikt s okolním světem. Ve druhé polovině obchodování akcie zisky dále navyšovaly a všechny tři nejsledovanější indexy si nakonec připsaly téměř půlprocentní zisk.

Americké akcie Shrnutí obchodování v USA

Dow posílil o 0,37 % na 16 713,58 bodu, širší S&P 500 přidal 0,43 % na 1 955,18 bodu a technologický Nasdaq uzavřel s totožným ziskem 0,43 % na 4 453 bodech. Posílilo osm z deseti hlavních sektorů. Nejvíce zdražily akcie ze sektoru zdravotnictví, cenné papíry z odvětví služeb a telekomunikační tituly. V červených číslech uzavřely pouze energetické odvětví a sektor základních materiálů.

Americké akcie (14. srpna 2014)

"Trh se v několika posledních týdnech řídí takřka výhradně vývojem aktuálních geopolitických témat," řekl podle agentury Bloomberg Chad Morganlander ze společnosti Stifel, Nicolaus & Co. "V posledních 24 hodinách se toho na světové scéně příliš mnoho nezměnilo, což si investoři vyložili jako jednoznačně pozitivní zprávu. Pro trh se tak (mediální) klid slov a zbraní stal prorůstovým signálem."

Hlavní čtvrteční události na amerických trzích

  • Počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti v USA v týdnu do 9. srpna vzrostl o 21 tisíc na 311 tisíc. Čekal se růst na 295 tisíc z předchozích 290 tisíc (revidováno z 289 tisíc). Počet pokračujících žádostí vzrostl v týdnu do 2. srpna na 2,544 milionu z 2,519 milionu (revidováno z 2,518 milionu). Očekávalo se 2,500 milionu.
  • Ceny dovozu v červnu klesly o 0,2 %, ceny vývozu stagnovaly.
  • Cena jedné akcie společnosti Berkshire Hathaway překročila poprvé v historii 200 tisíc dolarů. Během dne se cena jedné akcie třídy A vyšplhala až na 203 081 dolarů, čímž tržní hodnota celé společnosti dosáhla zhruba 330 miliard dolarů. To z firmy činí čtvrtý největší podnik v akciovém indexu S&P 500.
  • David Einhorn ve druhém kvartálu přikoupil do svého portfolia přes 7 milionů akcií Applu. Celkem jich tak ke konci června držel více než 9,4 milionu. Akcie výrobce iPhonů dokupovali v uplynulém čtvrtletí také Carl Icahn nebo Leon Cooperman.
  • Carl Icahn oznámil, že nově drží 6,6% podíl v mediální společnosti Gannett. Jako dříve v případě jiných firem, i nyní usiluje o rozdělení společnosti. Je nyní jejím druhým největším akcionářem.
  • Burza Nasdaq asi dvě hodiny před koncem obchodní seance oznámila, že vyšetřuje problém se "zaseknutými" obchodními příkazy.

Výsledková sezóna

  • Výsledky Kohl's ve 2Q: Zisk na akcii 1,13 USD (odhad: 1,07 USD), tržby 4,24 miliardy USD (odhad: 4,29 miliardy USD).
  • Výsledky Wal-Mart ve 2Q: Zisk na akcii 1,21 USD v souladu s odhady, tržby 120,13 miliardy USD (odhad: 119 miliard USD).
  • Výsledky Perrigo v 4QFY2014: Upravený zisk na akcii 1,74 USD (odhad: 1,55 USD), tržby 1,14 miliardy USD (odhad: 1,09 miliardy USD).
  • Výsledky J.C. Penney v 2Q: Ztráta na akcii 0,56 USD (odhad: 0,91 USD), tržby 2,8 miliardy USD (odhad: 2,78 miliardy USD, loni: 2,66 miliardy USD).

Z indexu Dow ve čtvrtek nejvíce zdražily cenné papíry farmaceutické společnosti Pfizer (+1,84 %), výrobce letadel Boeing (+1,75 %) a farmaceutického podniku Merck (+1,61 %). Nedařilo se naopak akciím technologické společnosti Cisco Systems (-2,62 %), energetické firmy Chevron (-0,50 %) nebo výrobce počítačových čipů Intel (-0,47 %).

Cena akcií investiční společnosti Berkshire Hathaway (+1,62 %) amerického miliardáře Warrena Buffetta ve čtvrtek poprvé v historii překonala hranici 200 tisíc dolarů za kus. Cena jedné akcie třídy A se během dne vyšplhala až na 203 081 dolarů, čímž tržní hodnota celé společnosti dosáhla zhruba 330 miliard dolarů. To z firmy činí čtvrtý největší podnik v akciovém indexu S&P 500. Hranici 100 tisíc dolarů pokořily akcie Berkshire Hathaway teprve 5. října 2006, což znamená, že se jejich tržní hodnota během necelých osmi let zdvojnásobila. Začátkem srpna společnost oznámila, že její čistý zisk ve druhém čtvrtletí stoupl o více než 40 % na rekordních 6,4 miliardy dolarů. Za růstem stál vysoký zisk z investic a zlepšené výsledky aktivit ve zpracovatelském sektoru, službách a maloobchodě.

Dařilo se také cenným papírům maloobchodního řetězce Kohl’s (+3,27 %), který před začátkem obchodování oznámil, že ve druhém čtvrtletí hospodařil se ziskem na akcii 1,13 USD při tržbách 4,24 miliardy dolarů. Loni firma ve stejném období dosáhla zisku na akcii 1,04 USD. Analytici očekávali, že letos firma vykáže zisk na akcii 1,07 USD a tržby 4,28 miliardy dolarů. Hrubá marže řetězci klesla o desetinu procentního bodu na 39 %.

Z indexu S&P 500 však nejvíce zdražily cenné papíry farmaceutické společnosti Perrigo (+7,29 %), která zveřejnila výrazně lepší než očekávané kvartální hospodářské výsledky. Společnost v posledním čtvrtletí svého fiskálního roku dosáhla zisku 131,7 milionu dolarů neboli 0,98 USD na akcii. Loni firma ve stejném období vydělala jen 118,5 milionu dolarů. Upravený zisk pak vzrostl dokonce na 234 milionů dolarů neboli 1,74 USD na akcii (loni: 148,1 milionu dolarů). Čisté tržby podniku meziročně stouply o 18 % na 1,14 miliardy dolarů. Analytici odhadovali, že firma vykáže upravený zisk na akcii 1,55 USD při tržbách 1,09 miliardy dolarů.

Nedařilo se naopak akciím technologické společnosti Cisco Systems (-2,62 %), které oslabily o necelá tři procenta. Firma sice ve středu po závěru obchodování zveřejnila lepší než očekávané kvartální hospodářské výsledky (upravený zisk na akcii 0,55 USD nad odhadem 0,53 USD, tržby 12,4 miliardy dolarů nad odhadem 12,15 miliardy dolarů) a také plán na zrušení zhruba 6 tisíc pracovních míst, mezi investory však ve čtvrtek zavládla v převažující míře prodejní nálada.

Během dne mírně zlevňovaly také akcie největší americké automobilky General Motors, které nově začali pokrývat analytici z Credit Suisse. Svoje úvodní investiční doporučení nastavili na "underperform" (ekvivalent "sell") a 12měsíční cílovou cenu na 33,30 USD. Akcie GM ale nakonec ve čtvrtek uzavřely proti středečnímu závěru beze změny na 33,95 USD.

Po závěru obchodování zveřejnil čtvrtletní výsledky svého hospodaření maloobchodní řetězec J.C. Penney (v řádném obchodování +4,17 %). Společnost oznámila, že v uplynulém čtvrtletí hospodařila se ztrátou 172 milionů dolarů neboli 0,56 USD na akcii při tržbách 2,8 miliardy dolarů. Analytici v průměru odhadovali, že společnost vykáže ztrátu 0,91 USD na akcii a tržby 2,78 miliardy dolarů. Loni firma ve stejném období hospodařila se ztrátou 586 milionů dolarů neboli 2,66 USD na akcii při tržbách 2,66 miliardy dolarů. Akcie J.C. Penney v poobchodní fázi v reakci na výsledky zdražovaly o více než pět procent.

Dolar k euru během dne sestoupil z 9měsíčního maxima

Kurz dolaru k euru během čtvrtečního obchodování sestoupil z téměř devítiměsíčního maxima. Americká měna se v úvodu obchodování pohybovala poblíž 1,337 EUR/USD a během dne oslabila až nad 1,340 EUR/USD. Evropským investorům se ulevilo, když po ranní zprávě o poklesu německé ekonomiky ve druhém čtvrtletí a stagnaci hospodářství Francie následné údaje ukázaly, že se celá eurozóna propadu vyhnula. Dolar všeobecně oslabil také po údajích o výrazném růstu týdenního počtu nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti. Nakonec ovšem americká měna ožila a posílila zpět k ranní úrovni 1,337 EUR/USD.

K japonskému jenu se dolar během dne obchodoval v relativně úzkém pásmu 102,30 až 102,65 USD/JPY. Kolem desáté hodiny se kurz USD/JPY pohyboval poblíž 102,45, tedy zhruba na stejné hladině jako ráno.

Cena severomořské ropy Brent ve čtvrtek klesla o více než dva dolary za barel, a dostala se tak na nejnižší úroveň za více než rok. Slabé ekonomické údaje z Evropy totiž zvýšily obavy ohledně vývoje poptávky po této surovině. Barel Brentu během dne zlevnil až na 101,95 dolaru, tedy na nejnižší úroveň od loňského července. Později ropa Brent malou část ztrát smazala a prodávala se za 102,16 dolaru. Oproti středečnímu závěru tak byla její cena nižší o 2,12 dolaru. Cena severoamerické lehké ropy WTI klesala krátce po desáté hodině proti středečnímu závěru téměř o dva a půl dolaru na 94 USD za barel.

"Vyhlídky pro dodávky ropy jsou poměrně příznivé. Produkce Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) je poměrně dobrá a dodávky z Iráku nebyly narušeny," uvedl podle agentury Reuters ekonom Phin Ziebell ze společnosti National Australia Bank (NAB). "Na trhu s ropou nyní panuje všeobecný útlum. Nejen kvůli (více než dostatečným) dodávkám, ale i kvůli poptávce," doplnil analytik Abhishek Deshpande z londýnské společnosti Natixis.

Cena zlata ve čtvrtek stagnovala.

Zdroj: ČTK, Bloomberg, MarketWatch

Americké akciové indexy ve čtvrtek po úvodních propadech výrazně…
Americké akciové indexy ve čtvrtek po úvodních propadech výrazně…
včera v 22:00

Americké akciové indexy ve čtvrtek po úvodních propadech výrazně posílily, pomohl jim optimismus ohledně obchodních vztahů USA a Číny

Americké akcie ve čtvrtek posílila naděje na uvolnění obchodního napětí mezi USA a Čínou, hlavní akciové indexy...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Agentura S&P pohrozila možným zhoršením úvěrové spolehlivosti Británie
Agentura S&P pohrozila možným zhoršením úvěrové spolehlivosti Británie
včera v 18:39

Agentura S&P pohrozila možným zhoršením úvěrové spolehlivosti Británie

Ratingová agentura S&P Global pohrozila opětovným zhoršením úvěrové spolehlivosti Británie. Podle svého sdělení by k...
Spojené království Evropská unie Ekonomické a politické hrozby
Aerolinky China Southern opustí leteckou alianci SkyTeam
včera v 18:13

Aerolinky China Southern opustí leteckou alianci SkyTeam

Největší čínská letecká společnost China Southern Airlines se rozhodla opustit leteckou alianci SkyTeam, do které...
Doprava Asijské akcie
Evropské akcie ve čtvrtek klesaly kvůli obavám z boje o brexit, libra…
Evropské akcie ve čtvrtek klesaly kvůli obavám z boje o brexit, libra…
včera v 18:00

Evropské akcie ve čtvrtek klesaly kvůli obavám z boje o brexit, libra se propadla

Ceny akcií na velkých evropských burzách směřovaly během čtvrtečního obchodování převážně dolů, když čtyři členové...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Čeští podnikatelé vítají návrh nové dohody o brexitu
včera v 17:37

Čeští podnikatelé vítají návrh nové dohody o brexitu

Podnikatelské svazy vítají návrh nové dohody o brexitu, její případné uzavření by snížilo rizika ekonomického...
Spojené království Evropská unie Česká republika
USA: Zásob ropy a plynu přibylo, benzinu ubylo
včera v 17:08

USA: Zásob ropy a plynu přibylo, benzinu ubylo

Objem zásob ropy na území Spojených států vzrostl v týdnu do 9. listopadu o 10,27 milionu barelů, čímž předčil...
Americká ekonomika Ropa Zemní plyn
Pražská burza klesala, nejvíce ztrácely akcie O2 C.R.
Pražská burza klesala, nejvíce ztrácely akcie O2 C.R.
včera v 16:30

Pražská burza klesala, nejvíce ztrácely akcie O2 C.R.

Index pražské burzy PX odepsal během čtvrtečního obchodování 0,31 procenta a zakončil seanci na hodnotě 1081,03 bodu....
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Čtvrtletní zisk Walmartu překonal očekávání
včera v 16:11

Čtvrtletní zisk Walmartu překonal očekávání

Americká společnost Walmart ve třetím čtvrtletí meziročně snížila konsolidovaný čistý zisk o 2,2 procenta na 1,71...
Wal-Mart Americké akcie Výsledková sezóna
USA: Týdenní počet žádostí o podporu mírně stoupl na 216 tisíc
včera v 15:46

USA: Týdenní počet žádostí o podporu mírně stoupl na 216 tisíc

Americké úřady práce evidovaly v týdnu do 10. listopadu 216 tisíc čertevě podaných žádostí o podporu v...
Americká ekonomika
Exportéři: Vývoz z ČR letos dosáhne rekordních 4,3 bilionu Kč
včera v 15:03

Exportéři: Vývoz z ČR letos dosáhne rekordních 4,3 bilionu Kč

Vývoz zboží z České republiky do zahraničí by měl letos vzrůst o dvě procenta na nový rekord 4,3 bilionu korun po...
Česká ekonomika Mezinárodní obchod
USA: Maloobchodní tržby zrychlily díky automobilům
včera v 14:30

USA: Maloobchodní tržby zrychlily díky automobilům

Američtí maloobchodníci utržili v říjnu o 0,8 procenta více než v září (kdy byly jejich tržby o 0,1 procenta vyšší...
Americká ekonomika Maloobchod
ČSOB klesl v prvních třech čtvrtletích letošního roku čistý zisk o 15…
včera v 14:13

ČSOB klesl v prvních třech čtvrtletích letošního roku čistý zisk o 15 % na 11,5 miliardy Kč

Čistý zisk skupiny ČSOB za tři čtvrtletí klesl meziročně o 15 procent na 11,5 miliardy korun. Důvodem byly mimořádné...
Evropské banky ČSOB Výsledková sezóna
Instituty: Letošní růst HDP Německa bude nižší, než čeká vláda
včera v 14:06

Instituty: Letošní růst HDP Německa bude nižší, než čeká vláda

Růst německé ekonomiky v letošním roce bude slabší, než očekává vláda. Po poklesu ve třetím čtvrtletí není již odhad,...
Německo HDP
Saúdské aerolinky kupují deset letounů Airbusu
včera v 13:39

Saúdské aerolinky kupují deset letounů Airbusu

Saúdská letecká společnost SaudiGulf bude mít deset nových letadel A320neo evropského konsorcia Airbus. Dohodu s ním...
Airbus (EADS) Doprava Saúdská Arábie
IKEA chce vyrábět z rýžové slámy, která se nyní pálí v Indii
včera v 13:03

IKEA chce vyrábět z rýžové slámy, která se nyní pálí v Indii

Švédský nábytkářský řetězec IKEA hodlá využít rýžovou slámu při výrobě předmětů pro domácnosti. Kupovat ji chce od...
Evropské akcie Ekologie