Americké akcie v pátek vystřelily vzhůru, pokles z předchozích dní ale smazat nedokázaly
|

Americké akcie v pátek vystřelily vzhůru, pokles z předchozích dní ale smazat nedokázaly

Americké akcie v první polovině páteční obchodní seance posilovaly zhruba o čtyři desetiny procenta. V reakci na revizi růstu americké ekonomiky ve druhém čtvrtletí na 4,6 % z 4,2 % odpoledne zdražování cenných papírů nabralo na síle a nakonec uzavřely všechny tři nejsledovanější indexy téměř o procento silnější. Ani solidní páteční růst cen akcií ale nedokázal smazat poklesy z předchozích dní.

Americké akcie Shrnutí obchodování v USA

Dow posílil o 0,99 % na 17 113,15 bodu, širší S&P 500 přidal 0,86 % na 1 982,85 bodu a technologický Nasdaq uzavřel se ziskem 1,02 % na 4 512,19 bodu. V zelených číslech uzavřelo všech deset hlavních sektorů. Největší zisky si připsaly energetické tituly, akcie technologických společností a cenné papíry ze sektoru cyklického spotřebního zboží. Jen mírné zisky byly naopak k vidění v sektoru základních materiálů a odvětví služeb. Index volatility VIX klesl o 5,63 % na 14,76 bodu. Výnosy 10letých vládních dluhopisů USA vzrostly o tři bazické body na 2,53 %.

Za celý týden akciový index Dow klesl o 0,97 %, index S&P 500 se snížil o 1,39 % a technologický Nasdaq odepsal od pondělí do pátku 1,48 %.

V příštím týdnu budou investoři netrpělivě vyhlížet klíčovou statistiku z amerického trhu práce, která bude zveřejněna v pátek. Podle posledních údajů v srpnu celková míra nezaměstnanosti v USA sice klesla o desetinu procentního bodu na 6,1 %, americká ekonomika však vytvořila pouze 142 tisíc nových pracovních míst, což bylo výrazně méně, než se čekalo.

Americké akcie (26. září 2014)

"Páteční rally amerických akcií lze vysvětlit jejich předchozí přeprodaností," řekl podle finanční televize CNBC Art Hogan, hlavní tržní stratég Wunderlich Securities. "Za pár dní navíc nekončí jen další měsíc, ale i třetí čtvrtletí, čehož investoři využívají k přeskupování svých portfolií, tentokrát zřejmě převážně ve znamení nákupů."

Z indexu Dow v pátek zdražila naprostá většina titulů. Nejvíce posílily akcie výrobce sportovního oblečení a obuvi Nike (+12,23 %), technologické společnosti Cisco Systems (+1,87 %) a provozovatele platebních karet American Express (+1,86 %). V červených číslech skončily pouze cenné papíry farmaceutických společností Pfizer (-0,87 %) a Merck (-0,42 %) a konglomerátu 3M (-0,04 %).

Akcie výrobce sportovního oblečení a obuvi Nike (+12,23 %) posílily o více než dvanáct procent na nové maximum v reakci na skvělé čtvrtletní hospodářské výsledky, které firma zveřejnila již ve čtvrtek po závěru obchodování. Společnost oznámila, že v prvním čtvrtletí svého fiskálního roku hospodařila se ziskem 962 milionů dolarů neboli 1,09 USD na akcii. Loni firma za stejné období vykázala zisk 0,86 USD na akcii. Tržby podniku meziročně vzrostly o 15 % na 7,98 miliardy dolarů. Analytici v anketě agentury FactSet odhadovali, že firma vykáže zisk na akcii 0,88 USD při tržbách 7,78 miliardy dolarů.

Dařilo se také cenným papírům technologické společnosti Apple (+2,94 %), které ve čtvrtek výrazně oslabily kvůli problémům s aktualizací operačního systému iOS 8. Společnost již pro mobilní telefony iPhone 6 vydala opravu operačního systému. Zároveň poznamenala, že si jí dosud kvůli ohnutým telefonům iPhone 6 Plus stěžovalo pouze devět majitelů těchto zařízení, a nejedná se tedy o rozšířený problém.

Téměř o pět procent vzrostla cena akcií kanadského výrobce mobilních telefonů BlackBerry (+4,69 %). Společnost před začátkem obchodování oznámila, že ve druhém čtvrtletí svého fiskálního roku hospodařila s čistou ztrátou 0,39 USD na akcii oproti ztrátě 1,84 USD na akcii před rokem. Upravená ztráta na akcii se meziročně snížila na 0,02 USD. Analytici v anketě agentury FactSet odhadovali, že firma vykáže upravenou ztrátu na akcii 0,15 USD. Tržby podniku se meziročně snížily na 916 milionů dolarů z 1,57 miliardy dolarů. Očekával se pokles tržeb na 951 milionů dolarů.

O necelá dvě procenta posílily akcie amerického distributora ovoce Chiquita Brands International (+2,43 %), který se s irskou ovocnářskou firmou Fyffes dohodl na navýšení svého podílu v budoucím spojeném podniku ChiquitaFyffes. Pokud k fúzi společností dojde, měla by podle nynější dohody americká Chiquita ve spojeném podniku držet místo 50,7 % akcií 59,6% podíl.

Oslabily naopak akcie módního domu Michael Kors Holdings (-2,27 %), největšího světového výrobce hraček Mattel (-1,25 %), kosmetického gigantu Avon Products (-1,32 %) či prodejce elektroniky Best Buy (-0,96 %).

Hlavní páteční události na amerických trzích

  • Podle finálních údajů expandovala americká ekonomika v letošním druhém čtvrtletí tempem 4,6 % anualizovaně. Statistika tak dopadla v souladu s očekáváními. Předchozí revize hovořila o růstu o 4,2 %. Osobní spotřeba mezičtvrtletně narostla v souladu s odhady o 2,3 %. V prvním čtvrtletí osobní spotřeba meziročně vzrostla o 1,4 %. Jádrová osobní spotřeba se ve druhém čtvrtletí zvýšila taktéž v souladu s odhady o 2 %.
  • Spotřebitelská důvěra ve Spojených státech se v září citelně zlepšila, zejména díky optimismu spotřebitelů ohledně dalšího vývoje ekonomického růstu a budoucích příjmů. Vyplývá to z výsledků průzkumu agentury Reuters a Michiganské univerzity. Souhrnný index spotřebitelské důvěry stoupl na 84,6 bodu, nejvýše od července 2013, ze srpnových 82,5 bodu.
  • Dluhopisový guru Bill Gross opouští společnost Pacific Investment Management Company (PIMCO). Od příštího týdne nastoupí spoluzakladatel a jeden z investičních ředitelů PIMCO do společnosti Janus Capital, v níž bude mít na starosti dluhopisový fond Janus Global Unconstrained Bond Fund. Firma Janus Capital to oznámila ve svém pátečním prohlášení. PIMCO Total Return Fund, kterému Gross dosud šéfoval, má ve správě přes 220 miliard USD, fond Janus Global Unconstrained Bond Fund má ve správě jen něco přes 12,5 milionu USD. Akcie Janus v reakci na zprávu posílily o více než 40 %, akcie Allianz, mateřské firmy PIMCO, ztratily okolo 6 %.
  • Goldman Sachs zakázala svým investičním bankéřům obchodovat s jednotlivými akciemi. Firma se tak snaží omezit důvody pro nařčení z konfliktu zájmů.
  • Irská ovocnářská firma Fyffes souhlasí s navýšením podílu amerického distributora ovoce Chiquita Brands International ve společném podniku ChiquitaFyffes. Pokud k fúzi společností dojde, měla by podle nynější dohody americká Chiquita ve spojeném podniku držet místo 50,7 % akcií 59,6% podíl. Společnosti to v pátek uvedly ve společném prohlášení.
  • Janney zvyšuje investiční doporučení na akcie Nike na "buy" z "neutral".
  • Kanadský výrobce mobilních telefonů BlackBerry ve druhém čtvrtletí svého fiskální roku výrazně snížil ztrátu. Společnost v pátek oznámila, že v 2QFY2015 hospodařila s čistou ztrátou 0,39 USD na akcii oproti ztrátě 1,84 USD na akcii před rokem. Upravená ztráta na akcii se meziročně snížila na 0,02 USD. Analytici v anketě agentury FactSet odhadovali, že firma vykáže upravenou ztrátu na akcii 0,15 USD. Tržby podniku se meziročně snížily na 916 milionů dolarů z 1,57 miliardy dolarů. Očekával se pokles tržeb na 951 milionů dolarů.
  • Americký výrobce čipů Intel zaplatí 1,5 miliardy USD za pětinový podíl ve dvou čínských výrobcích čipů pro mobilní přístroje s napojením na čínskou vládu. Intel doufá, že investice v Číně mu pomůže posílit pozici na trhu s čipy pro chytré telefony, kterému nyní dominuje konkurenční americká společnost Qualcomm.

Dolar po zlepšené zprávě o vývoji HDP posílil

Americký dolar na závěr týdne posiloval a ke koši hlavních světových měn si připsal již jedenáctý růstový týden v řadě, což je nejdelší období od roku 1971. K pátečnímu posílení americké měny přispěla zpráva o vývoji hrubého domácího produktu USA za druhé čtvrtletí, který podle finálních údajů vzrostl o 4,6 % anualizovaně. Tempo růstu bylo nejvyšší za dva a půl roku a přispěly k němu hlavně vyšší firemní výdaje a vysoký růst vývozu.

Kurz eurodolaru se v úvodu obchodování pohyboval poblíž 1,276. Dopoledne dolar převážně stagnoval, krátce po zveřejnění zprávy o vývoji amerického HDP ve druhém čtvrtletí ale americká měna začala posilovat a dostala se až na 1,268 EUR/USD.

K japonskému jenu dolar během dne posílil z 108,60 USD/JPY až na 109,40 USD/JPY.

Světové ceny ropy se v pátek vyvíjely nejednotně. Severomořská ropa Brent kvůli obavám ze slabé poptávky v Evropě a Číně zlevnila o 11 centů na 97 USD za barel.

Severoamerická lehká ropa WTI naopak po zlepšených údajích o vývoji ekonomiky USA, které podporují očekávání zvýšené poptávky po této strategické surovině, a růstu indexu spotřebitelské důvěry na nejvyšší hodnotu za 14 měsíců o necelý dolar zdražila.

Zlato v pátek zlevnilo o více než šest dolarů na zhruba 1 215 USD za trojskou unci.

Nejdůležitější události uplynulého týdne na amerických trzích

Zdroj: CNBC, MarketWatch, ČTK

Americké akcie se v úterý zotavily z prudkého pondělního propadu,…
Americké akcie se v úterý zotavily z prudkého pondělního propadu,…
včera v 22:30

Americké akcie se v úterý zotavily z prudkého pondělního propadu, investoři čekají na výsledek zasedání Fedu

Americké akcie se v úterý po prudkém pondělním propadu zotavily, většinu zisků ale postupně odevzdaly. Nahoru je táhl...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Itálie a Evropská komise se dohodly na rozpočtu, jednat budou ve…
včera v 21:44

Itálie a Evropská komise se dohodly na rozpočtu, jednat budou ve středu

Itálie se s Evropskou komisí (EK) dohodla na sporném rozpočtu na rok 2019. Uvedla to v úterý mluvčí italského...
Itálie Evropská unie Rozpočet
Německá IAV zaplatí v USA kvůli emisím 35 milionů dolarů
včera v 20:48

Německá IAV zaplatí v USA kvůli emisím 35 milionů dolarů

Německá strojírenská společnost IAV zaplatí v USA pokutu 35 milionů dolarů, protože tam pomáhala automobilce...
Německo Spojené království Životní prostředí
USA přislíbily miliardy dolarů na pomoc v Mexiku a střední Americe
včera v 20:32

USA přislíbily miliardy dolarů na pomoc v Mexiku a střední Americe

Spojené státy přislíbily 5,8 miliardy dolarů na podporu ekonomického rozvoje a lepší zvládání nelegální migrace ve...
Spojené státy americké (USA) Mexiko Politika
Protesty podle statistiků zpomalily francouzskou ekonomiku
Protesty podle statistiků zpomalily francouzskou ekonomiku
včera v 18:45

Protesty podle statistiků zpomalily francouzskou ekonomiku

Francouzský statistický úřad INSEE v úterý kvůli protivládním protestům a slabší podnikatelské důvěře zhoršil odhad...
Francie HDP
Nizozemská firma Eneco bude prodána v aukci
včera v 18:16

Nizozemská firma Eneco bude prodána v aukci

Nizozemská energetická společnost Eneco bude v příštím roce privatizována prostřednictvím aukčního prodeje. Dohoda...
Nizozemsko
Evropské akcie v úterý klesly, výrazně ztratil sektor ropy a zemního…
Evropské akcie v úterý klesly, výrazně ztratil sektor ropy a zemního…
včera v 18:00

Evropské akcie v úterý klesly, výrazně ztratil sektor ropy a zemního plynu

Evropské akciové trhy zakončily úterní obchodování v minusu. Důvodem jsou obavy investorů z nedostatečného pokroku v...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
BCC: Britská ekonomika poroste nejpomaleji od poslední recese
BCC: Britská ekonomika poroste nejpomaleji od poslední recese
včera v 17:46

BCC: Britská ekonomika poroste nejpomaleji od poslední recese

Britská ekonomika zřejmě v letošním a příštím roce poroste nejpomalejším tempem od poslední recese. Předpověděla to v...
Spojené království HDP Hospodářský růst
Počet pracovníků ve stavebnictví do října meziročně stagnoval
včera v 17:23

Počet pracovníků ve stavebnictví do října meziročně stagnoval

Ve stavebních firmách v Česku pracovalo letos na konci třetího čtvrtletí 374 104 zaměstnanců a živnostníků, meziročně...
Česká republika Pracovní trh Stavebnictví
ČEZ postaví teplovod z Temelína pro Budějovice za stovky milionů
včera v 17:05

ČEZ postaví teplovod z Temelína pro Budějovice za stovky milionů

ČEZ postaví teplovod, který přivede teplo z jaderné elektrárny Temelín do Českých Budějovic. Stavba za stovky milionů...
ČEZ Akcie ČR Energetika
Pražská burza v úterý uzavřela v minusu, akcie Avastu zlevnily téměř…
Pražská burza v úterý uzavřela v minusu, akcie Avastu zlevnily téměř…
včera v 16:45

Pražská burza v úterý uzavřela v minusu, akcie Avastu zlevnily téměř o 2 %

Pražská burza v úterý prohloubila mírnou ztrátu z pondělního obchodování, když index PX odepsal 0,12 % na 1 026,64...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
EY: Počet primárních úpisů akcií letos klesl, výnosy ale vzrostly
EY: Počet primárních úpisů akcií letos klesl, výnosy ale vzrostly
včera v 16:35

EY: Počet primárních úpisů akcií letos klesl, výnosy ale vzrostly

Primární veřejné úpisy akcií (IPO) v letošním roce vynesly svým emitentům více než loni. Od začátku roku bylo...
Primární úpis akcií (IPO) Světové akcie
Investice do kvalitního vína se v roce 2018 vyplatily více než do…
včera v 16:18

Investice do kvalitního vína se v roce 2018 vyplatily více než do akcií

Index Liv-ex 100, který sleduje cenové pohyby 100 nejsledovanějších vín na trhu, si v roce 2018 dokázal udržet...
Víno Investice Světové akcie
NSS zamítl stížnost operátora 02, pokuta 4,5 milionu korun platí
včera v 15:58

NSS zamítl stížnost operátora 02, pokuta 4,5 milionu korun platí

Společnosti 02 Czech Republic se nepodařilo zpochybnit pokutu 4,5 milionu korun, kterou dostala za automatické a...
O2 Czech Republic (dříve Telefónica C.R.) Akcie ČR Telekomunikace
Investoři hodnotí vyhlídky světové ekonomiky nejhůře za deset let
Investoři hodnotí vyhlídky světové ekonomiky nejhůře za deset let
včera v 15:21

Investoři hodnotí vyhlídky světové ekonomiky nejhůře za deset let

Investoři hodnotí vyhlídky světové ekonomiky nejpesimističtěji za posledních deset let. Vyplývá to z prosincového...
Světová ekonomika Výhled na rok 2019
Ze světa investičních doporučení (18. prosince)
včera v 15:00

Ze světa investičních doporučení (18. prosince)

Které akcie si v úterý vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Investiční doporučení Americké akcie
Huawei žádá po USA a dalších vládách důkazy bezpečnostních rizik
Huawei žádá po USA a dalších vládách důkazy bezpečnostních rizik
včera v 14:42

Huawei žádá po USA a dalších vládách důkazy bezpečnostních rizik

Čínský výrobce telekomunikační techniky Huawei Technologies v úterý vyzval Spojené státy, Austrálii a další země, aby...
Mobilní telefony Čína Spojené státy americké (USA)
USA: Počet stavebních povolení v listopadu stoupl, zvýšila se i…
včera v 14:30

USA: Počet stavebních povolení v listopadu stoupl, zvýšila se i zahájená výstavba

Čerstvě schválených povolení na stavbu rodinného domu bylo v USA v listopadu o 5 procent více než v říjnu. Tehdy...
Spojené státy americké (USA) Stavebnictví Nemovitosti
Slovenská centrální banka zvýšila odhad růstu HDP na tento rok
Slovenská centrální banka zvýšila odhad růstu HDP na tento rok
včera v 14:23

Slovenská centrální banka zvýšila odhad růstu HDP na tento rok

Slovenská centrální banka (NBS) zvýšila výhled letošního růstu domácí ekonomiky na 4,2 procenta z dosavadních čtyř...
Slovensko HDP Hospodářský růst