Americké akcie v pátek vystřelily vzhůru, pokles z předchozích dní ale smazat nedokázaly
|

Americké akcie v pátek vystřelily vzhůru, pokles z předchozích dní ale smazat nedokázaly

Americké akcie v první polovině páteční obchodní seance posilovaly zhruba o čtyři desetiny procenta. V reakci na revizi růstu americké ekonomiky ve druhém čtvrtletí na 4,6 % z 4,2 % odpoledne zdražování cenných papírů nabralo na síle a nakonec uzavřely všechny tři nejsledovanější indexy téměř o procento silnější. Ani solidní páteční růst cen akcií ale nedokázal smazat poklesy z předchozích dní.

Americké akcie Shrnutí obchodování v USA

Dow posílil o 0,99 % na 17 113,15 bodu, širší S&P 500 přidal 0,86 % na 1 982,85 bodu a technologický Nasdaq uzavřel se ziskem 1,02 % na 4 512,19 bodu. V zelených číslech uzavřelo všech deset hlavních sektorů. Největší zisky si připsaly energetické tituly, akcie technologických společností a cenné papíry ze sektoru cyklického spotřebního zboží. Jen mírné zisky byly naopak k vidění v sektoru základních materiálů a odvětví služeb. Index volatility VIX klesl o 5,63 % na 14,76 bodu. Výnosy 10letých vládních dluhopisů USA vzrostly o tři bazické body na 2,53 %.

Za celý týden akciový index Dow klesl o 0,97 %, index S&P 500 se snížil o 1,39 % a technologický Nasdaq odepsal od pondělí do pátku 1,48 %.

V příštím týdnu budou investoři netrpělivě vyhlížet klíčovou statistiku z amerického trhu práce, která bude zveřejněna v pátek. Podle posledních údajů v srpnu celková míra nezaměstnanosti v USA sice klesla o desetinu procentního bodu na 6,1 %, americká ekonomika však vytvořila pouze 142 tisíc nových pracovních míst, což bylo výrazně méně, než se čekalo.

Americké akcie (26. září 2014)

"Páteční rally amerických akcií lze vysvětlit jejich předchozí přeprodaností," řekl podle finanční televize CNBC Art Hogan, hlavní tržní stratég Wunderlich Securities. "Za pár dní navíc nekončí jen další měsíc, ale i třetí čtvrtletí, čehož investoři využívají k přeskupování svých portfolií, tentokrát zřejmě převážně ve znamení nákupů."

Z indexu Dow v pátek zdražila naprostá většina titulů. Nejvíce posílily akcie výrobce sportovního oblečení a obuvi Nike (+12,23 %), technologické společnosti Cisco Systems (+1,87 %) a provozovatele platebních karet American Express (+1,86 %). V červených číslech skončily pouze cenné papíry farmaceutických společností Pfizer (-0,87 %) a Merck (-0,42 %) a konglomerátu 3M (-0,04 %).

Akcie výrobce sportovního oblečení a obuvi Nike (+12,23 %) posílily o více než dvanáct procent na nové maximum v reakci na skvělé čtvrtletní hospodářské výsledky, které firma zveřejnila již ve čtvrtek po závěru obchodování. Společnost oznámila, že v prvním čtvrtletí svého fiskálního roku hospodařila se ziskem 962 milionů dolarů neboli 1,09 USD na akcii. Loni firma za stejné období vykázala zisk 0,86 USD na akcii. Tržby podniku meziročně vzrostly o 15 % na 7,98 miliardy dolarů. Analytici v anketě agentury FactSet odhadovali, že firma vykáže zisk na akcii 0,88 USD při tržbách 7,78 miliardy dolarů.

Dařilo se také cenným papírům technologické společnosti Apple (+2,94 %), které ve čtvrtek výrazně oslabily kvůli problémům s aktualizací operačního systému iOS 8. Společnost již pro mobilní telefony iPhone 6 vydala opravu operačního systému. Zároveň poznamenala, že si jí dosud kvůli ohnutým telefonům iPhone 6 Plus stěžovalo pouze devět majitelů těchto zařízení, a nejedná se tedy o rozšířený problém.

Téměř o pět procent vzrostla cena akcií kanadského výrobce mobilních telefonů BlackBerry (+4,69 %). Společnost před začátkem obchodování oznámila, že ve druhém čtvrtletí svého fiskálního roku hospodařila s čistou ztrátou 0,39 USD na akcii oproti ztrátě 1,84 USD na akcii před rokem. Upravená ztráta na akcii se meziročně snížila na 0,02 USD. Analytici v anketě agentury FactSet odhadovali, že firma vykáže upravenou ztrátu na akcii 0,15 USD. Tržby podniku se meziročně snížily na 916 milionů dolarů z 1,57 miliardy dolarů. Očekával se pokles tržeb na 951 milionů dolarů.

O necelá dvě procenta posílily akcie amerického distributora ovoce Chiquita Brands International (+2,43 %), který se s irskou ovocnářskou firmou Fyffes dohodl na navýšení svého podílu v budoucím spojeném podniku ChiquitaFyffes. Pokud k fúzi společností dojde, měla by podle nynější dohody americká Chiquita ve spojeném podniku držet místo 50,7 % akcií 59,6% podíl.

Oslabily naopak akcie módního domu Michael Kors Holdings (-2,27 %), největšího světového výrobce hraček Mattel (-1,25 %), kosmetického gigantu Avon Products (-1,32 %) či prodejce elektroniky Best Buy (-0,96 %).

Hlavní páteční události na amerických trzích

  • Podle finálních údajů expandovala americká ekonomika v letošním druhém čtvrtletí tempem 4,6 % anualizovaně. Statistika tak dopadla v souladu s očekáváními. Předchozí revize hovořila o růstu o 4,2 %. Osobní spotřeba mezičtvrtletně narostla v souladu s odhady o 2,3 %. V prvním čtvrtletí osobní spotřeba meziročně vzrostla o 1,4 %. Jádrová osobní spotřeba se ve druhém čtvrtletí zvýšila taktéž v souladu s odhady o 2 %.
  • Spotřebitelská důvěra ve Spojených státech se v září citelně zlepšila, zejména díky optimismu spotřebitelů ohledně dalšího vývoje ekonomického růstu a budoucích příjmů. Vyplývá to z výsledků průzkumu agentury Reuters a Michiganské univerzity. Souhrnný index spotřebitelské důvěry stoupl na 84,6 bodu, nejvýše od července 2013, ze srpnových 82,5 bodu.
  • Dluhopisový guru Bill Gross opouští společnost Pacific Investment Management Company (PIMCO). Od příštího týdne nastoupí spoluzakladatel a jeden z investičních ředitelů PIMCO do společnosti Janus Capital, v níž bude mít na starosti dluhopisový fond Janus Global Unconstrained Bond Fund. Firma Janus Capital to oznámila ve svém pátečním prohlášení. PIMCO Total Return Fund, kterému Gross dosud šéfoval, má ve správě přes 220 miliard USD, fond Janus Global Unconstrained Bond Fund má ve správě jen něco přes 12,5 milionu USD. Akcie Janus v reakci na zprávu posílily o více než 40 %, akcie Allianz, mateřské firmy PIMCO, ztratily okolo 6 %.
  • Goldman Sachs zakázala svým investičním bankéřům obchodovat s jednotlivými akciemi. Firma se tak snaží omezit důvody pro nařčení z konfliktu zájmů.
  • Irská ovocnářská firma Fyffes souhlasí s navýšením podílu amerického distributora ovoce Chiquita Brands International ve společném podniku ChiquitaFyffes. Pokud k fúzi společností dojde, měla by podle nynější dohody americká Chiquita ve spojeném podniku držet místo 50,7 % akcií 59,6% podíl. Společnosti to v pátek uvedly ve společném prohlášení.
  • Janney zvyšuje investiční doporučení na akcie Nike na "buy" z "neutral".
  • Kanadský výrobce mobilních telefonů BlackBerry ve druhém čtvrtletí svého fiskální roku výrazně snížil ztrátu. Společnost v pátek oznámila, že v 2QFY2015 hospodařila s čistou ztrátou 0,39 USD na akcii oproti ztrátě 1,84 USD na akcii před rokem. Upravená ztráta na akcii se meziročně snížila na 0,02 USD. Analytici v anketě agentury FactSet odhadovali, že firma vykáže upravenou ztrátu na akcii 0,15 USD. Tržby podniku se meziročně snížily na 916 milionů dolarů z 1,57 miliardy dolarů. Očekával se pokles tržeb na 951 milionů dolarů.
  • Americký výrobce čipů Intel zaplatí 1,5 miliardy USD za pětinový podíl ve dvou čínských výrobcích čipů pro mobilní přístroje s napojením na čínskou vládu. Intel doufá, že investice v Číně mu pomůže posílit pozici na trhu s čipy pro chytré telefony, kterému nyní dominuje konkurenční americká společnost Qualcomm.

Dolar po zlepšené zprávě o vývoji HDP posílil

Americký dolar na závěr týdne posiloval a ke koši hlavních světových měn si připsal již jedenáctý růstový týden v řadě, což je nejdelší období od roku 1971. K pátečnímu posílení americké měny přispěla zpráva o vývoji hrubého domácího produktu USA za druhé čtvrtletí, který podle finálních údajů vzrostl o 4,6 % anualizovaně. Tempo růstu bylo nejvyšší za dva a půl roku a přispěly k němu hlavně vyšší firemní výdaje a vysoký růst vývozu.

Kurz eurodolaru se v úvodu obchodování pohyboval poblíž 1,276. Dopoledne dolar převážně stagnoval, krátce po zveřejnění zprávy o vývoji amerického HDP ve druhém čtvrtletí ale americká měna začala posilovat a dostala se až na 1,268 EUR/USD.

K japonskému jenu dolar během dne posílil z 108,60 USD/JPY až na 109,40 USD/JPY.

Světové ceny ropy se v pátek vyvíjely nejednotně. Severomořská ropa Brent kvůli obavám ze slabé poptávky v Evropě a Číně zlevnila o 11 centů na 97 USD za barel.

Severoamerická lehká ropa WTI naopak po zlepšených údajích o vývoji ekonomiky USA, které podporují očekávání zvýšené poptávky po této strategické surovině, a růstu indexu spotřebitelské důvěry na nejvyšší hodnotu za 14 měsíců o necelý dolar zdražila.

Zlato v pátek zlevnilo o více než šest dolarů na zhruba 1 215 USD za trojskou unci.

Nejdůležitější události uplynulého týdne na amerických trzích

Zdroj: CNBC, MarketWatch, ČTK

Evropské akcie vesměs klesaly, v hlavní roli byly firemní výsledky
Evropské akcie vesměs klesaly, v hlavní roli byly firemní výsledky
18:05

Evropské akcie vesměs klesaly, v hlavní roli byly firemní výsledky

Ceny akcií na velkých burzách západní Evropy směřovaly během čtvrtečního obchodování převážně dolů, když investoři...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Čínská taxislužba Didi bude od podzimu působit v Japonsku
17:41

Čínská taxislužba Didi bude od podzimu působit v Japonsku

Čínský provozovatel taxislužby Didi Chuxing se ve spolupráci s japonskou investiční skupinou SoftBank chystá od...
Doprava Japonsko Čína
MMF: Brexit bez dohody bude stát EU 1,5 procenta HDP
17:19

MMF: Brexit bez dohody bude stát EU 1,5 procenta HDP

Pokud Británienapřesrok opustí Evropskou unii bez dohody o volném obchodu, způsobí to zemím EU dlouhodobé škody,...
Spojené království Evropská unie
USA: Zásoby zemního plynu zbytněly o 46 miliard krychlových stop
16:37

USA: Zásoby zemního plynu zbytněly o 46 miliard krychlových stop

Objem zásob zemního plynu na území Spojených států v týdnu do 13. července vzrostl o 46 miliard kubických stop. Po...
Americká ekonomika Zemní plyn
Pražskou burzu táhly ve čtvrtek dolů ztráty bank
Pražskou burzu táhly ve čtvrtek dolů ztráty bank
16:32

Pražskou burzu táhly ve čtvrtek dolů ztráty bank

Index pražské burzy PX během čtvrtečního obchodování ztratil 0,31 procenta své hodnoty, když zakončil seanci na 1083...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Comcast už nechce aktiva 21st Century Fox, vzdává boj s Disney
16:11

Comcast už nechce aktiva 21st Century Fox, vzdává boj s Disney

Americká společnost Comcast už nechce aktiva společnosti 21st Century Fox podnikatele Ruperta Murdocha. Vzdává tak...
Americké akcie Walt Disney Fúze a akvizice
Analytici: Čistý zisk Unipetrolu ve 2. čtvrtletí výrazně klesl
15:04

Analytici: Čistý zisk Unipetrolu ve 2. čtvrtletí výrazně klesl

Čistý zisk petrochemického holdingu Unipetrol ve druhém čtvrtletí meziročně výrazně klesl z loňských 3,57 miliardy...
Unipetrol Výsledková sezóna Akcie ČR
USA: Index výrobní aktivity v červenci prudce stoupl
14:41

USA: Index výrobní aktivity v červenci prudce stoupl

Index aktivity výrobního sektoru v oblasti spadající pod působnost filadelfského Fedu dosáhl v červenci hodnoty 25,7...
Americká ekonomika Fed
USA: Týdenní počet žádostí o podporu poklesl na 207 tisíc
14:34

USA: Týdenní počet žádostí o podporu poklesl na 207 tisíc

Americké úřady práce zaregistrovaly v týdnu do 14. července 207 čerstvě podaných žádostí o podporu v nezaměstnanosti....
Americká ekonomika Nezaměstnanost
Bulharský regulátor zablokoval prodej bulharské Novy skupině PPF
14:07

Bulharský regulátor zablokoval prodej bulharské Novy skupině PPF

Bulharský regulační úřad zablokoval plánovaný prodej bulharské mediální společnosti Nova Broadcasting Group české...
PPF Bulharsko Média
Suspendovaný šéf Audi podal stížnost na vyšetřovací vazbu
13:44

Suspendovaný šéf Audi podal stížnost na vyšetřovací vazbu

Suspendovaný šéf německé automobilky Audi Rupert Stadler podal stížnost na vyšetřovací vazbu, která na něj byla...
Auta Evropské akcie Volkswagen
Dodavatelem energie na železnici bude Amper Market, vystřídá ČEZ
13:19

Dodavatelem energie na železnici bude Amper Market, vystřídá ČEZ

Společnost Amper Market bude pro příští rok novým dodavatelem elektřiny pro trakční vedení na české železnici. Firma...
ČEZ Akcie ČR
Bulharský úřad nedovolí místní firmě převzít aktivity podniku ČEZ
13:02

Bulharský úřad nedovolí místní firmě převzít aktivity podniku ČEZ

Bulharský antimonopolní úřad nedovolí místní firmě Inercom převzít bulharské aktivity české energetické společnosti...
ČEZ Energetika Bulharsko