Americké akcie v pátek vystřelily vzhůru, pokles z předchozích dní ale smazat nedokázaly
|

Americké akcie v pátek vystřelily vzhůru, pokles z předchozích dní ale smazat nedokázaly

Americké akcie v první polovině páteční obchodní seance posilovaly zhruba o čtyři desetiny procenta. V reakci na revizi růstu americké ekonomiky ve druhém čtvrtletí na 4,6 % z 4,2 % odpoledne zdražování cenných papírů nabralo na síle a nakonec uzavřely všechny tři nejsledovanější indexy téměř o procento silnější. Ani solidní páteční růst cen akcií ale nedokázal smazat poklesy z předchozích dní.

Americké akcie Shrnutí obchodování v USA

Dow posílil o 0,99 % na 17 113,15 bodu, širší S&P 500 přidal 0,86 % na 1 982,85 bodu a technologický Nasdaq uzavřel se ziskem 1,02 % na 4 512,19 bodu. V zelených číslech uzavřelo všech deset hlavních sektorů. Největší zisky si připsaly energetické tituly, akcie technologických společností a cenné papíry ze sektoru cyklického spotřebního zboží. Jen mírné zisky byly naopak k vidění v sektoru základních materiálů a odvětví služeb. Index volatility VIX klesl o 5,63 % na 14,76 bodu. Výnosy 10letých vládních dluhopisů USA vzrostly o tři bazické body na 2,53 %.

Za celý týden akciový index Dow klesl o 0,97 %, index S&P 500 se snížil o 1,39 % a technologický Nasdaq odepsal od pondělí do pátku 1,48 %.

V příštím týdnu budou investoři netrpělivě vyhlížet klíčovou statistiku z amerického trhu práce, která bude zveřejněna v pátek. Podle posledních údajů v srpnu celková míra nezaměstnanosti v USA sice klesla o desetinu procentního bodu na 6,1 %, americká ekonomika však vytvořila pouze 142 tisíc nových pracovních míst, což bylo výrazně méně, než se čekalo.

Americké akcie (26. září 2014)

"Páteční rally amerických akcií lze vysvětlit jejich předchozí přeprodaností," řekl podle finanční televize CNBC Art Hogan, hlavní tržní stratég Wunderlich Securities. "Za pár dní navíc nekončí jen další měsíc, ale i třetí čtvrtletí, čehož investoři využívají k přeskupování svých portfolií, tentokrát zřejmě převážně ve znamení nákupů."

Z indexu Dow v pátek zdražila naprostá většina titulů. Nejvíce posílily akcie výrobce sportovního oblečení a obuvi Nike (+12,23 %), technologické společnosti Cisco Systems (+1,87 %) a provozovatele platebních karet American Express (+1,86 %). V červených číslech skončily pouze cenné papíry farmaceutických společností Pfizer (-0,87 %) a Merck (-0,42 %) a konglomerátu 3M (-0,04 %).

Akcie výrobce sportovního oblečení a obuvi Nike (+12,23 %) posílily o více než dvanáct procent na nové maximum v reakci na skvělé čtvrtletní hospodářské výsledky, které firma zveřejnila již ve čtvrtek po závěru obchodování. Společnost oznámila, že v prvním čtvrtletí svého fiskálního roku hospodařila se ziskem 962 milionů dolarů neboli 1,09 USD na akcii. Loni firma za stejné období vykázala zisk 0,86 USD na akcii. Tržby podniku meziročně vzrostly o 15 % na 7,98 miliardy dolarů. Analytici v anketě agentury FactSet odhadovali, že firma vykáže zisk na akcii 0,88 USD při tržbách 7,78 miliardy dolarů.

Dařilo se také cenným papírům technologické společnosti Apple (+2,94 %), které ve čtvrtek výrazně oslabily kvůli problémům s aktualizací operačního systému iOS 8. Společnost již pro mobilní telefony iPhone 6 vydala opravu operačního systému. Zároveň poznamenala, že si jí dosud kvůli ohnutým telefonům iPhone 6 Plus stěžovalo pouze devět majitelů těchto zařízení, a nejedná se tedy o rozšířený problém.

Téměř o pět procent vzrostla cena akcií kanadského výrobce mobilních telefonů BlackBerry (+4,69 %). Společnost před začátkem obchodování oznámila, že ve druhém čtvrtletí svého fiskálního roku hospodařila s čistou ztrátou 0,39 USD na akcii oproti ztrátě 1,84 USD na akcii před rokem. Upravená ztráta na akcii se meziročně snížila na 0,02 USD. Analytici v anketě agentury FactSet odhadovali, že firma vykáže upravenou ztrátu na akcii 0,15 USD. Tržby podniku se meziročně snížily na 916 milionů dolarů z 1,57 miliardy dolarů. Očekával se pokles tržeb na 951 milionů dolarů.

O necelá dvě procenta posílily akcie amerického distributora ovoce Chiquita Brands International (+2,43 %), který se s irskou ovocnářskou firmou Fyffes dohodl na navýšení svého podílu v budoucím spojeném podniku ChiquitaFyffes. Pokud k fúzi společností dojde, měla by podle nynější dohody americká Chiquita ve spojeném podniku držet místo 50,7 % akcií 59,6% podíl.

Oslabily naopak akcie módního domu Michael Kors Holdings (-2,27 %), největšího světového výrobce hraček Mattel (-1,25 %), kosmetického gigantu Avon Products (-1,32 %) či prodejce elektroniky Best Buy (-0,96 %).

Hlavní páteční události na amerických trzích

  • Podle finálních údajů expandovala americká ekonomika v letošním druhém čtvrtletí tempem 4,6 % anualizovaně. Statistika tak dopadla v souladu s očekáváními. Předchozí revize hovořila o růstu o 4,2 %. Osobní spotřeba mezičtvrtletně narostla v souladu s odhady o 2,3 %. V prvním čtvrtletí osobní spotřeba meziročně vzrostla o 1,4 %. Jádrová osobní spotřeba se ve druhém čtvrtletí zvýšila taktéž v souladu s odhady o 2 %.
  • Spotřebitelská důvěra ve Spojených státech se v září citelně zlepšila, zejména díky optimismu spotřebitelů ohledně dalšího vývoje ekonomického růstu a budoucích příjmů. Vyplývá to z výsledků průzkumu agentury Reuters a Michiganské univerzity. Souhrnný index spotřebitelské důvěry stoupl na 84,6 bodu, nejvýše od července 2013, ze srpnových 82,5 bodu.
  • Dluhopisový guru Bill Gross opouští společnost Pacific Investment Management Company (PIMCO). Od příštího týdne nastoupí spoluzakladatel a jeden z investičních ředitelů PIMCO do společnosti Janus Capital, v níž bude mít na starosti dluhopisový fond Janus Global Unconstrained Bond Fund. Firma Janus Capital to oznámila ve svém pátečním prohlášení. PIMCO Total Return Fund, kterému Gross dosud šéfoval, má ve správě přes 220 miliard USD, fond Janus Global Unconstrained Bond Fund má ve správě jen něco přes 12,5 milionu USD. Akcie Janus v reakci na zprávu posílily o více než 40 %, akcie Allianz, mateřské firmy PIMCO, ztratily okolo 6 %.
  • Goldman Sachs zakázala svým investičním bankéřům obchodovat s jednotlivými akciemi. Firma se tak snaží omezit důvody pro nařčení z konfliktu zájmů.
  • Irská ovocnářská firma Fyffes souhlasí s navýšením podílu amerického distributora ovoce Chiquita Brands International ve společném podniku ChiquitaFyffes. Pokud k fúzi společností dojde, měla by podle nynější dohody americká Chiquita ve spojeném podniku držet místo 50,7 % akcií 59,6% podíl. Společnosti to v pátek uvedly ve společném prohlášení.
  • Janney zvyšuje investiční doporučení na akcie Nike na "buy" z "neutral".
  • Kanadský výrobce mobilních telefonů BlackBerry ve druhém čtvrtletí svého fiskální roku výrazně snížil ztrátu. Společnost v pátek oznámila, že v 2QFY2015 hospodařila s čistou ztrátou 0,39 USD na akcii oproti ztrátě 1,84 USD na akcii před rokem. Upravená ztráta na akcii se meziročně snížila na 0,02 USD. Analytici v anketě agentury FactSet odhadovali, že firma vykáže upravenou ztrátu na akcii 0,15 USD. Tržby podniku se meziročně snížily na 916 milionů dolarů z 1,57 miliardy dolarů. Očekával se pokles tržeb na 951 milionů dolarů.
  • Americký výrobce čipů Intel zaplatí 1,5 miliardy USD za pětinový podíl ve dvou čínských výrobcích čipů pro mobilní přístroje s napojením na čínskou vládu. Intel doufá, že investice v Číně mu pomůže posílit pozici na trhu s čipy pro chytré telefony, kterému nyní dominuje konkurenční americká společnost Qualcomm.

Dolar po zlepšené zprávě o vývoji HDP posílil

Americký dolar na závěr týdne posiloval a ke koši hlavních světových měn si připsal již jedenáctý růstový týden v řadě, což je nejdelší období od roku 1971. K pátečnímu posílení americké měny přispěla zpráva o vývoji hrubého domácího produktu USA za druhé čtvrtletí, který podle finálních údajů vzrostl o 4,6 % anualizovaně. Tempo růstu bylo nejvyšší za dva a půl roku a přispěly k němu hlavně vyšší firemní výdaje a vysoký růst vývozu.

Kurz eurodolaru se v úvodu obchodování pohyboval poblíž 1,276. Dopoledne dolar převážně stagnoval, krátce po zveřejnění zprávy o vývoji amerického HDP ve druhém čtvrtletí ale americká měna začala posilovat a dostala se až na 1,268 EUR/USD.

K japonskému jenu dolar během dne posílil z 108,60 USD/JPY až na 109,40 USD/JPY.

Světové ceny ropy se v pátek vyvíjely nejednotně. Severomořská ropa Brent kvůli obavám ze slabé poptávky v Evropě a Číně zlevnila o 11 centů na 97 USD za barel.

Severoamerická lehká ropa WTI naopak po zlepšených údajích o vývoji ekonomiky USA, které podporují očekávání zvýšené poptávky po této strategické surovině, a růstu indexu spotřebitelské důvěry na nejvyšší hodnotu za 14 měsíců o necelý dolar zdražila.

Zlato v pátek zlevnilo o více než šest dolarů na zhruba 1 215 USD za trojskou unci.

Nejdůležitější události uplynulého týdne na amerických trzích

Zdroj: CNBC, MarketWatch, ČTK

G20 se shodla na přísnější regulaci kryptoměn typu stablecoin
12:18

G20 se shodla na přísnější regulaci kryptoměn typu stablecoin

Finanční představitelé zemí ze skupiny G20 zahrnující 20 největších ekonomik světa se shodli na přísnějších regulací...
Kryptoměny Regulace Měny
Venezuelská ekonomika v 1. čtvrtletí klesla o 26,8 %
11:25

Venezuelská ekonomika v 1. čtvrtletí klesla o 26,8 %

Hrubý domácí produkt (HDP) Venezuely v prvním čtvrtletí ve srovnání se stejným obdobím loňského roku klesl o 26,8 %....
Venezuela Latinská Amerika HDP
MMF odložil změny ve struktuře akcionářů na prosinec 2023
10:28

MMF odložil změny ve struktuře akcionářů na prosinec 2023

Mezinárodní měnový fond (MMF) odložil rozhodnutí o navýšení kapitálu a změně struktury akcionářů, které by dalo větší...
Mezinárodní měnový fond
Američtí demokraté nechtějí summit G7 v Trumpově rezortu
09:17

Američtí demokraté nechtějí summit G7 v Trumpově rezortu

Američtí demokratičtí poslanci předložili v pátek v Kongresu návrh zákona, jehož cílem je zabránit prezidentovi...
Spojené státy americké (USA) Politika Světová ekonomika
Americké akcie v pátek klesly, v týdenním horizontu se indexy na…
Americké akcie v pátek klesly, v týdenním horizontu se indexy na…
včera v 22:30

Americké akcie v pátek klesly, v týdenním horizontu se indexy na směru neshodly

Akciové trhy ve Spojených státech v pátek oslabily. Negativní zprávy ohledně společností Boeing a Johnson & Johnson a...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Křetínského CMI koupila 4% podíl v německé ProSiebenSat.1
včera v 20:17

Křetínského CMI koupila 4% podíl v německé ProSiebenSat.1

Skupina Czech Media Invest (CMI), kterou spoluvlastní český podnikatel Daniel Křetínský, koupila podíl zhruba 4,07 %...
Média Německo Fúze a akvizice
Protivládní protesty v Libanonu si vyžádaly desítky zraněných
včera v 19:46

Protivládní protesty v Libanonu si vyžádaly desítky zraněných

Libanonci v pátek druhým dnem protestovali proti vládě, kterou viní z drancování ekonomiky. Jde o největší protesty...
Blízký a Střední východ Politika Geopolitická rizika
Výrobce čipů AMS podal novou nabídku na převzetí výrobce osvětlení…
včera v 19:40

Výrobce čipů AMS podal novou nabídku na převzetí výrobce osvětlení Osram

Rakouský producent čipů AMS se rozhodl podat nový návrh na převzetí německého výrobce osvětlení Osram. Za každou...
Evropské akcie Fúze a akvizice
Reuters: Boeing možná poskytl zavádějící data o letounech 737 MAX
včera v 19:29

Reuters: Boeing možná poskytl zavádějící data o letounech 737 MAX

Interní komunikace mezi dvěma pracovníky americké strojírenské společnosti Boeing z roku 2016 naznačuje, že firma...
Boeing Doprava
Lufthansa: Odbory zrušily plánovanou nedělní stávku palubního…
včera v 18:51

Lufthansa: Odbory zrušily plánovanou nedělní stávku palubního personálu

Odborový svaz UFO zrušil na neděli plánovanou stávku palubního personálu německé letecké společnosti Lufthansa. K...
Doprava Německo
Paříž, Berlín a Řím prý chystají kroky proti digitální měně firmy…
Paříž, Berlín a Řím prý chystají kroky proti digitální měně firmy…
včera v 18:10

Paříž, Berlín a Řím prý chystají kroky proti digitální měně firmy Facebook

Francie, Německo a Itálie společně připravují opatření, která by v Evropě zamezila používání plánované digitální měny...
Facebook Kryptoměny Německo
Evropské akcie v pátek zlevnily, v týdenním horizontu uzavřely bez…
Evropské akcie v pátek zlevnily, v týdenním horizontu uzavřely bez…
včera v 18:00

Evropské akcie v pátek zlevnily, v týdenním horizontu uzavřely bez výraznějších změn

Evropské akciové trhy v pátek klesly, když investoři monitorovali výsledkovou sezónu a čekali na zprávy, které by...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Akcie Renaultu po varování před poklesem zisku prudce klesly
včera v 17:22

Akcie Renaultu po varování před poklesem zisku prudce klesly

Akcie francouzské automobilky Renault po čtvrtečním varování před letošním poklesem zisku a tržeb výrazně oslabují....
Evropské akcie Francie Auta
Koncern Volkswagen v září zvýšil odbyt skoro o desetinu
Koncern Volkswagen v září zvýšil odbyt skoro o desetinu
včera v 17:04

Koncern Volkswagen v září zvýšil odbyt skoro o desetinu

Německý automobilový koncern Volkswagen v září meziročně zvýšil odbyt o 9,2 procenta na 904 200 vozů. V srpnu odbyt...
Volkswagen Auta Evropské akcie
Pražská burza v pátek zpevnila, za celý týden stoupla o 2,9 %
Pražská burza v pátek zpevnila, za celý týden stoupla o 2,9 %
včera v 16:45

Pražská burza v pátek zpevnila, za celý týden stoupla o 2,9 %

Pražská burza v pátek uzavřela v pozitivním pásmu, index PX získal 0,83 % na 1 042,9 bodu. O 4,42 % na 118 Kč...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Summit EU se neshodl na rozšíření ani víceletém rozpočtu
včera v 16:21

Summit EU se neshodl na rozšíření ani víceletém rozpočtu

Bez zásadní shody na důležitých tématech rozšíření Evropské unie či víceletého rozpočtu skončilo páteční jednání...
Evropská unie Rozpočet Politika
Ze světa investičních doporučení (18. října)
včera v 16:00

Ze světa investičních doporučení (18. října)

Které akcie si v pátek vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Investiční doporučení
Státní dluh letos ke konci září stoupl na 1,685 bilionu korun
včera v 15:00

Státní dluh letos ke konci září stoupl na 1,685 bilionu korun

Státní dluh letos ke konci září stoupl o 63,2 miliardy na 1,685 bilionu korun. Informovalo o tom v pátek ministerstvo...
Česká republika Zadlužení
Nezaměstnanost na Slovensku stoupla nad hranici pět procent
Nezaměstnanost na Slovensku stoupla nad hranici pět procent
včera v 14:19

Nezaměstnanost na Slovensku stoupla nad hranici pět procent

Nezaměstnanost na Slovensku v září mírně stoupla a dostala se nad hranici pěti procent. Dosáhla 5,04 procenta oproti...
Slovensko Nezaměstnanost