Americké akcie po úvodním sešupu napravily většinu ztrát, týden ale zahájily poklesem
|

Americké akcie po úvodním sešupu napravily většinu ztrát, týden ale zahájily poklesem

Na výkonu amerických akcií se v pondělí podepsaly nepokoje v Hongkongu a horší než očekávaná americká makrodata. Na trhu je cítit výrazně vyšší volatilita, než na jakou si investoři zvykli během uplynulých měsíců. Ze situace tradičně těží americké státní dluhopisy.

Americké akcie Shrnutí obchodování v USA

Indexy zahájily pondělní obchodní seanci propadem zhruba o procento, později ale ztráty zmírnily. Nakonec index Dow oslabil jen o 0,25 % na 17 071,22 bodu, S&P 500 odepsal shodně čtvrt procenta na 1 977,80 bodu a Nasdaq klesl o 0,14 % na 4 505,85 bodu. V plusu se udržel pouze sektor síťových služeb, téměř procento naopak odepsaly telekomunikace, odvětví základních materiálů, finanční a energetické společnosti. Index volatility VIX stoupl o 7 % na 15,89 bodu, když se v úvodu obchodování dotkl dokonce 17bodové hranice. Výnos 10letých amerických státních dluhopisů se snížil o 4 bazické body na 2,49 %.

"Zdá se, že američtí investoři obracejí pozornost k dění v zahraničí," upozorňuje Art Hogan, hlavní tržní stratég Wunderlich Securities. "Návrat indexů k pátečním závěrečným hodnotám je pozoruhodný," doplňuje JJ Kinahan z TD Ameritrade. Dodává ale, že výnosy státních amerických dluhopisů zůstaly v pondělí na sestupné trajektorii, což znamená, že velká část peněz na trhu v pondělí zkrátka hledala bezpečí.

Minulý týden klesly hlavní akciové indexy o procento a více a zažily svůj nejhorší týden od začátku srpna. V úterý končí třetí čtvrtletí, což může znamenat další nárůst volatility. Zatím je index S&P 500 mírně v plusu, červenec zahajoval na 1 960 bodech.

"Investoři se podle mě budou nyní soustředit také na data z ekonomiky, určitě do doby, než začne výsledková sezóna za třetí kvartál," říká Peter Cardillo, hlavní tržní ekonom Rockwell Global Capital. V úterý budou trhy čekat na index nákupních manažerů v oblasti Chicaga a na americkou spotřebitelskou důvěru, ve středu na celonárodní indexy průmyslové aktivity. V pátek pak dorazí údaje týdne v podobě statistiky z amerického trhu práce. "Silné indexy nákupních manažerů a uklidnění situace v Hongkongu by trhu velice pomohly," věří Jack Ablin, investiční ředitel Harris Private Bank. Nervozitu může podporovat i blížící se konec kvantitativního uvolňování ze strany Fedu.

V Hongkongu o víkendu eskalovaly protesty za demokratické volby, proti nimž policie tvrdě zasahuje. Jde o nejvážnější nepokoje od chvíle, kdy se Hongkong v roce 1997 vrátil pod čínskou správu. Vliv nepokojů na čínskou ekonomiku je sice dosud nejasný, Čína byla ale pro růst na světových akciových trzích klíčovým faktorem. Delší nepokoje by mohly zesílit otázky ohledně vyhlídek druhé největší světové ekonomiky.

"Stabilitu na trhy podle mě dodá až výsledková sezóna, ohledně které jsem celkem optimistou," nabízí svůj pohled na současné obchodování Dan Veru, investiční ředitel Palisade Capital Management. Čtvrtý kvartál bude podle něj pro akcie úspěšný.

Největší procentní pokles v rámci indexu S&P 500 zaznamenaly akcie automobilky Ford (-7,47 %). Společnost snížila odhad letošního zisku před zdaněním na šest miliard dolarů z původního odhadu až osmi miliard a uvedla, že marže na severoamerickém trhu budou na nižším okraji předešlé prognózy.

Poprvé se obchodovalo s opcemi na akcie Alibaby. V první hodině se zobchodovalo 21 tisíc call opcí a 19 tisíc put opcí. Akcie Alibaby nakonec odepsaly 1,89 %. Cenné papíry dalšího letošního tržního nováčka, výrobce kamer GoPro (+10,77 %), se vyšplhaly na nové maximum a jsou téměř na trojnásobku ceny, při které byly v červnu uvedeny na trh.

Cena akcií společnosti Apple (-0,64 %) mírně klesla po zprávě, že Evropská komise pravděpodobně potrestá vysokou pokutou daňové praktiky výrobce telefonů iPhone. Apple měl přes 20 let díky dohodám s irskou vládou výrazně krátit své daňové odvody. Naopak mírně na burze posílil Facebook (+0,27 %), kterému pomohla informace o tom, že by banky mohly začít požadovat přístup k profilům svých klientů na Facebooku a na základě stability sítě přátel se rozhodovat o možné úvěrové rizikovosti daného člověka.

Čínský vyhledávač Baidu (+0,66 %) se dočkal nákupního doporučení od UBS. Pojišťovna **AIG (-0,64 %) ztrácela, soud má totiž rozhodovat o tom, zda státní pomoc firmě v roce 2008 byla legální. Ani zpráva o tom, že maloobchod Macy's (-1,26 %) na sváteční sezónu přijme o 3,6 % sezónních pracovníků více než před rokem, nepomohla akciím firmy do plusu.

A ještě jednou Facebook. Mark Zuckerberg se za uplynulý rok stal Američanem, který nejvíce zbohatl (nominálně), konkrétně o 15 miliard USD. Pomohl mu růst ceny akcií Facebooku. Na procenta ho ale do kapsy s přehledem strčil zakladatel GoPro Nick Woodman, který je s 3,9 miliardy USD o 200 % bohatší než před rokem.

Žebříček Forbes 400: Kteří Američané za poslední rok nejvíce zbohatli?

Mírný ústup dolaru z maxim, další zlevnění ropy

Americký dolar v pondělí zastavil růst z předchozích seancí a nepatrně oslaboval. Investoři jsou nervózní kvůli víkendovým demokratickým protestům v Hongkongu a čekají, jak na ně odpoví čínská vláda. V sázce je pověst Hongkongu jako finančního centra Asie. "Situace v Hongkongu začíná působit. Je patrné vybírání zisků," řekl agentuře Reuters analytik z BK Asset Management Boris Schlossberg.

Dolar přitom v uplynulých seancích výrazně posiloval díky očekávání, že centrální banka USA začne zvyšovat úrokové sazby v polovině příštího roku. Evropská centrální banka ani japonská centrální banka zatím zvyšování úroků neplánují, naopak podnikají další kroky k podpoře svých ekonomik. Podle analytiků byl však poslední růst dolaru přehnaný a je čas na jeho mírný ústup.

Světové ceny ropy v úvodu týdne obnovily pokles a severomořská ropa Brent se opět přiblížila svému dvouletému minimu z minulého týdne. Ropný trh podkopaly slabé údaje z čínské ekonomiky spolu se stále relativně silným kurzem dolaru. Ceny navíc sráží vysoká nabídka suroviny ve světě. Oba hlavní typy ropy směřují ke třetí měsíční ztrátě za sebou.

Brent ztrácí tento měsíc zhruba 6 %, což by byl jeho nejhlubší pokles od dubna 2013. V červnu se cena barelu kvůli konfliktům na Blízkém východě vyšplhala až na 115 dolarů. Vysoké dodávky a známky slabé světové poptávky cenu však od té doby srazily a minulou středu klesla až na 95,60 USD, minimum od července 2012.

Víkendové údaje z Číny ukázaly, že zisky tamních průmyslových firem v srpnu meziročně klesly. Druhou největší ekonomiku světa nyní podkopává nestabilní vývoz, útlum na realitním trhu a ochlazení růstu investic. "Obchodníci se nyní zaměřují hlavně na makroekonomické údaje. Čínská čísla byla slabá, takže trend poklesu cen trvá," řekl agentuře Reuters Andrej Krjučenkov z londýnské pobočky ruské VTB Capital.

Kurz dolaru během pondělí na chvíli vystoupil na čtyřleté maximum ke koši hlavních měn, což ropu dále oslabilo. Po úvodním poklesu cen amerických akcií ale dolar zisky smazal, což zmírnilo ztráty na ropném trhu. Ropu WTI rovněž podpořily příznivé údaje o silném růstu výdajů a příjmů v USA.

Takřka beze změny vyšlo z pondělní obchodní seance zlato.

Hlavní pondělní události na amerických trzích

Zdroj: CNBC, ČTK, Bloomberg, MarketWatch

Evropské burzy v úterý zpevnily, výrazně stoupl sektor základních…
Evropské burzy v úterý zpevnily, výrazně stoupl sektor základních…
18:00

Evropské burzy v úterý zpevnily, výrazně stoupl sektor základních materiálů

Evropské akciové trhy zakončily úterní obchodování v zelených číslech, když se investoři soustředili na jednání...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
EK vyšetřuje plán Vodafonu zahrnující i převzetí české firmy UPC
17:42

EK vyšetřuje plán Vodafonu zahrnující i převzetí české firmy UPC

Evropská komise zahájila hloubkové vyšetřování plánu britské telekomunikační společnosti Vodafone na převzetí aktivit...
Evropská unie Spojené království
Rusko pokutovalo Google kvůli zakázaným výsledkům vyhledávání
Rusko pokutovalo Google kvůli zakázaným výsledkům vyhledávání
17:04

Rusko pokutovalo Google kvůli zakázaným výsledkům vyhledávání

Rusko vyměřilo americkému internetovému vyhledávači Google pokutu ve výši půl milionu rublů, protože z výsledků...
Rusko Alphabet (Google) Americké akcie
Pražská burza v úterý ztratila více než procento, nedařilo se…
Pražská burza v úterý ztratila více než procento, nedařilo se…
16:45

Pražská burza v úterý ztratila více než procento, nedařilo se finančním titulům

Pražská burza v úterý prohloubila ztrátu z pondělního obchodování, když index PX přišel o 1,14 % na 1 017,36 bodu....
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
CzechTrade: Pro exportéry je nejhorší nejistota spojená s brexitem
16:23

CzechTrade: Pro exportéry je nejhorší nejistota spojená s brexitem

Horší než případný tvrdý brexit je pro exportéry nejistota spojená s vyjednáváním odchodu Velké Británie z EU. České...
Mezinárodní obchod Česká republika Spojené království
Chmelař: Státy chtějí shodu na víceletém rozpočtu do podzimu 2019
16:02

Chmelař: Státy chtějí shodu na víceletém rozpočtu do podzimu 2019

Na přesné podobě příštího dlouhodobého rozpočtu Evropské unie po roce 2020 se členské země budou chtít shodnout do...
Evropská unie Rozpočet
Prodejce letenek Kiwi.com získal podíl v izraelské AeroCRS
15:21

Prodejce letenek Kiwi.com získal podíl v izraelské AeroCRS

Brněnská společnost Kiwi.com, která se zabývá prodejem letenek, získala menšinový podíl v izraelské společnosti...
Doprava
Ze světa investičních doporučení (11. prosince)
15:00

Ze světa investičních doporučení (11. prosince)

Které akcie si v úterý vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Investiční doporučení Americké akcie
Trump napsal, že pohraniční zeď může postavit armáda
Trump napsal, že pohraniční zeď může postavit armáda
14:47

Trump napsal, že pohraniční zeď může postavit armáda

Pokud američtí zákonodárci nevyčlení peníze na stavbu zdi na hranicích s Mexikem, je prezident Spojených států Donald...
Spojené státy americké (USA) Mexiko Donald Trump
USA: Index výrobních cen v listopadu meziročně vzrostl o 2,5 %
14:30

USA: Index výrobních cen v listopadu meziročně vzrostl o 2,5 %

Index výrobních cen ve Spojených státech v listopadu meziročně stoupl o 2,5 % (odhad: 2,5 %, říjen: 2,9 %)....
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Inflace
EP souhlasil s využíváním systému reverse charge u DPH
14:12

EP souhlasil s využíváním systému reverse charge u DPH

Evropský parlament v úterý souhlasil se zavedením pravidel, která umožňují používat v boji proti daňovým únikům...
Evropská unie Daně
MF a ČNB zřejmě opět nedoporučí vládě nyní přijímat euro
MF a ČNB zřejmě opět nedoporučí vládě nyní přijímat euro
13:55

MF a ČNB zřejmě opět nedoporučí vládě nyní přijímat euro

Ministerstvo financí a Česká národní banka zřejmě opět doporučí vládě zatím nestanovovat cílové datum vstupu do...
Česká republika Euro Měny
Trh s kryptoměnami se v úterý znovu pohybuje v červených číslech
13:35

Trh s kryptoměnami se v úterý znovu pohybuje v červených číslech

Nejpopulárnější digitální měny v úterý pokračují v poklesu z poslední doby. Bitcoin podle serveru coinmarketcap.com...
Kryptoměny Bitcoin
Ve Francii i přes kroky ohlášené Macronem pokračují blokády
12:57

Ve Francii i přes kroky ohlášené Macronem pokračují blokády

Na mnoha místech Francie v úterý pokračují blokády silnic na protest proti vládě prezidenta Emmanuela Macrona....
Francie Politika
Státy EU potvrdily dohodu s europarlamentem o rozpočtu EU na 2019
Státy EU potvrdily dohodu s europarlamentem o rozpočtu EU na 2019
12:02

Státy EU potvrdily dohodu s europarlamentem o rozpočtu EU na 2019

Členské země EU v úterý podpořily nedávnou dohodu s Evropským parlamentem o novém návrhu rozpočtu unie na rok 2019....
Evropská unie Rozpočet
ČEZ chystá modernizaci slapské vodní elektrárny
11:48

ČEZ chystá modernizaci slapské vodní elektrárny

Energetická skupina ČEZ chystá modernizaci slapské vodní elektrárny za 150 milionů Kč, díky níž chce zvýšit objem...
ČEZ Energetika Akcie ČR
Nákup dluhopisů ECB je podle soudu v souladu se zákony EU
Nákup dluhopisů ECB je podle soudu v souladu se zákony EU
11:41

Nákup dluhopisů ECB je podle soudu v souladu se zákony EU

Program nákupů dluhopisů Evropské centrální banky je v souladu se právem EU, a nepřekračuje tak mandát ECB. Rozhodl o...
ECB Centrální banky Kvantitativní uvolňování
Reklamní společnost WPP plánuje snížit náklady a propouštět
11:20

Reklamní společnost WPP plánuje snížit náklady a propouštět

Britská společnost WPP, která je největší reklamní firmou na světě, hodlá v příštích třech letech snížit náklady o...
Reklama a marketing Spojené království