Americké akcie po úvodním sešupu napravily většinu ztrát, týden ale zahájily poklesem
|

Americké akcie po úvodním sešupu napravily většinu ztrát, týden ale zahájily poklesem

Na výkonu amerických akcií se v pondělí podepsaly nepokoje v Hongkongu a horší než očekávaná americká makrodata. Na trhu je cítit výrazně vyšší volatilita, než na jakou si investoři zvykli během uplynulých měsíců. Ze situace tradičně těží americké státní dluhopisy.

Americké akcie Shrnutí obchodování v USA

Indexy zahájily pondělní obchodní seanci propadem zhruba o procento, později ale ztráty zmírnily. Nakonec index Dow oslabil jen o 0,25 % na 17 071,22 bodu, S&P 500 odepsal shodně čtvrt procenta na 1 977,80 bodu a Nasdaq klesl o 0,14 % na 4 505,85 bodu. V plusu se udržel pouze sektor síťových služeb, téměř procento naopak odepsaly telekomunikace, odvětví základních materiálů, finanční a energetické společnosti. Index volatility VIX stoupl o 7 % na 15,89 bodu, když se v úvodu obchodování dotkl dokonce 17bodové hranice. Výnos 10letých amerických státních dluhopisů se snížil o 4 bazické body na 2,49 %.

"Zdá se, že američtí investoři obracejí pozornost k dění v zahraničí," upozorňuje Art Hogan, hlavní tržní stratég Wunderlich Securities. "Návrat indexů k pátečním závěrečným hodnotám je pozoruhodný," doplňuje JJ Kinahan z TD Ameritrade. Dodává ale, že výnosy státních amerických dluhopisů zůstaly v pondělí na sestupné trajektorii, což znamená, že velká část peněz na trhu v pondělí zkrátka hledala bezpečí.

Minulý týden klesly hlavní akciové indexy o procento a více a zažily svůj nejhorší týden od začátku srpna. V úterý končí třetí čtvrtletí, což může znamenat další nárůst volatility. Zatím je index S&P 500 mírně v plusu, červenec zahajoval na 1 960 bodech.

"Investoři se podle mě budou nyní soustředit také na data z ekonomiky, určitě do doby, než začne výsledková sezóna za třetí kvartál," říká Peter Cardillo, hlavní tržní ekonom Rockwell Global Capital. V úterý budou trhy čekat na index nákupních manažerů v oblasti Chicaga a na americkou spotřebitelskou důvěru, ve středu na celonárodní indexy průmyslové aktivity. V pátek pak dorazí údaje týdne v podobě statistiky z amerického trhu práce. "Silné indexy nákupních manažerů a uklidnění situace v Hongkongu by trhu velice pomohly," věří Jack Ablin, investiční ředitel Harris Private Bank. Nervozitu může podporovat i blížící se konec kvantitativního uvolňování ze strany Fedu.

V Hongkongu o víkendu eskalovaly protesty za demokratické volby, proti nimž policie tvrdě zasahuje. Jde o nejvážnější nepokoje od chvíle, kdy se Hongkong v roce 1997 vrátil pod čínskou správu. Vliv nepokojů na čínskou ekonomiku je sice dosud nejasný, Čína byla ale pro růst na světových akciových trzích klíčovým faktorem. Delší nepokoje by mohly zesílit otázky ohledně vyhlídek druhé největší světové ekonomiky.

"Stabilitu na trhy podle mě dodá až výsledková sezóna, ohledně které jsem celkem optimistou," nabízí svůj pohled na současné obchodování Dan Veru, investiční ředitel Palisade Capital Management. Čtvrtý kvartál bude podle něj pro akcie úspěšný.

Největší procentní pokles v rámci indexu S&P 500 zaznamenaly akcie automobilky Ford (-7,47 %). Společnost snížila odhad letošního zisku před zdaněním na šest miliard dolarů z původního odhadu až osmi miliard a uvedla, že marže na severoamerickém trhu budou na nižším okraji předešlé prognózy.

Poprvé se obchodovalo s opcemi na akcie Alibaby. V první hodině se zobchodovalo 21 tisíc call opcí a 19 tisíc put opcí. Akcie Alibaby nakonec odepsaly 1,89 %. Cenné papíry dalšího letošního tržního nováčka, výrobce kamer GoPro (+10,77 %), se vyšplhaly na nové maximum a jsou téměř na trojnásobku ceny, při které byly v červnu uvedeny na trh.

Cena akcií společnosti Apple (-0,64 %) mírně klesla po zprávě, že Evropská komise pravděpodobně potrestá vysokou pokutou daňové praktiky výrobce telefonů iPhone. Apple měl přes 20 let díky dohodám s irskou vládou výrazně krátit své daňové odvody. Naopak mírně na burze posílil Facebook (+0,27 %), kterému pomohla informace o tom, že by banky mohly začít požadovat přístup k profilům svých klientů na Facebooku a na základě stability sítě přátel se rozhodovat o možné úvěrové rizikovosti daného člověka.

Čínský vyhledávač Baidu (+0,66 %) se dočkal nákupního doporučení od UBS. Pojišťovna **AIG (-0,64 %) ztrácela, soud má totiž rozhodovat o tom, zda státní pomoc firmě v roce 2008 byla legální. Ani zpráva o tom, že maloobchod Macy's (-1,26 %) na sváteční sezónu přijme o 3,6 % sezónních pracovníků více než před rokem, nepomohla akciím firmy do plusu.

A ještě jednou Facebook. Mark Zuckerberg se za uplynulý rok stal Američanem, který nejvíce zbohatl (nominálně), konkrétně o 15 miliard USD. Pomohl mu růst ceny akcií Facebooku. Na procenta ho ale do kapsy s přehledem strčil zakladatel GoPro Nick Woodman, který je s 3,9 miliardy USD o 200 % bohatší než před rokem.

Žebříček Forbes 400: Kteří Američané za poslední rok nejvíce zbohatli?

Mírný ústup dolaru z maxim, další zlevnění ropy

Americký dolar v pondělí zastavil růst z předchozích seancí a nepatrně oslaboval. Investoři jsou nervózní kvůli víkendovým demokratickým protestům v Hongkongu a čekají, jak na ně odpoví čínská vláda. V sázce je pověst Hongkongu jako finančního centra Asie. "Situace v Hongkongu začíná působit. Je patrné vybírání zisků," řekl agentuře Reuters analytik z BK Asset Management Boris Schlossberg.

Dolar přitom v uplynulých seancích výrazně posiloval díky očekávání, že centrální banka USA začne zvyšovat úrokové sazby v polovině příštího roku. Evropská centrální banka ani japonská centrální banka zatím zvyšování úroků neplánují, naopak podnikají další kroky k podpoře svých ekonomik. Podle analytiků byl však poslední růst dolaru přehnaný a je čas na jeho mírný ústup.

Světové ceny ropy v úvodu týdne obnovily pokles a severomořská ropa Brent se opět přiblížila svému dvouletému minimu z minulého týdne. Ropný trh podkopaly slabé údaje z čínské ekonomiky spolu se stále relativně silným kurzem dolaru. Ceny navíc sráží vysoká nabídka suroviny ve světě. Oba hlavní typy ropy směřují ke třetí měsíční ztrátě za sebou.

Brent ztrácí tento měsíc zhruba 6 %, což by byl jeho nejhlubší pokles od dubna 2013. V červnu se cena barelu kvůli konfliktům na Blízkém východě vyšplhala až na 115 dolarů. Vysoké dodávky a známky slabé světové poptávky cenu však od té doby srazily a minulou středu klesla až na 95,60 USD, minimum od července 2012.

Víkendové údaje z Číny ukázaly, že zisky tamních průmyslových firem v srpnu meziročně klesly. Druhou největší ekonomiku světa nyní podkopává nestabilní vývoz, útlum na realitním trhu a ochlazení růstu investic. "Obchodníci se nyní zaměřují hlavně na makroekonomické údaje. Čínská čísla byla slabá, takže trend poklesu cen trvá," řekl agentuře Reuters Andrej Krjučenkov z londýnské pobočky ruské VTB Capital.

Kurz dolaru během pondělí na chvíli vystoupil na čtyřleté maximum ke koši hlavních měn, což ropu dále oslabilo. Po úvodním poklesu cen amerických akcií ale dolar zisky smazal, což zmírnilo ztráty na ropném trhu. Ropu WTI rovněž podpořily příznivé údaje o silném růstu výdajů a příjmů v USA.

Takřka beze změny vyšlo z pondělní obchodní seance zlato.

Hlavní pondělní události na amerických trzích

Zdroj: CNBC, ČTK, Bloomberg, MarketWatch

Polská placená televize Canal+ Polska chystá vstup na burzu
před 15 minutami

Polská placená televize Canal+ Polska chystá vstup na burzu

Polská placená televize Canal+ Polska chystá vstup na varšavskou burzu. Uvedla to ve čtvrtek agentura Reuters. Podíl...
Média Televize Polsko
Asijské akcie ve čtvrtek klesaly v reakci na zhoršení výhledu regionu…
Asijské akcie ve čtvrtek klesaly v reakci na zhoršení výhledu regionu…
10:30

Asijské akcie ve čtvrtek klesaly v reakci na zhoršení výhledu regionu ze strany MMF

Obchodování na akciových trzích v Asii a Tichomoří ve čtvrtek skončilo pod nulou. Mírně v plusu se udržel jenom trh v...
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii
Zaměstnavatelé: Vláda by měla prodloužit program Antivirus B
10:23

Zaměstnavatelé: Vláda by měla prodloužit program Antivirus B

Zaměstnavatelé vyzvali vládu, aby do konce roku prodloužila program Antivirus B v nezměněné podobě. Může podle nich...
Byznys a podnikání Česká republika Podpora ekonomiky
Majitel British Airways má kvůli koronaviru vysokou ztrátu
10:20

Majitel British Airways má kvůli koronaviru vysokou ztrátu

Společnost International Airlines Group (IAG), která vlastní největší britské aerolinky British Airways a další...
Doprava Turismus a cestovní ruch Evropské akcie
Internetový prodejce módy About You chystá vstup na burzu
10:12

Internetový prodejce módy About You chystá vstup na burzu

Německý internetový prodejce módy About You chystá vstup na burzu. Doufá, že oceněním akcií dosáhne tržní hodnoty...
Móda a design Německo Evropské akcie
Průzkum: Většina menších firem v Evropě má existenční obavy
09:52

Průzkum: Většina menších firem v Evropě má existenční obavy

Více než polovina malých a středně velkých podniků v Evropě má obavy, zda příštích 12 měsíců přežije. Vyplývá to z...
Byznys a podnikání Evropa Koronavirus
ČSÚ: Přebytek veřejných financí ČR loni klesl na 0,27 % HDP
09:51

ČSÚ: Přebytek veřejných financí ČR loni klesl na 0,27 % HDP

Přebytek českých veřejných financí loni klesl na 0,27 % hrubého domácího produktu z předloňských 0,91 % HDP. Uvedl to...
Česká republika
Antivirová společnost McAfee stanovila cenu primárního úpisu svých…
09:42

Antivirová společnost McAfee stanovila cenu primárního úpisu svých akcií na 20 USD

Vývojář antivirového softwaru McAfee ve středu večer stanovil cenu primárního úpisu svých akcií na 20 USD, což je...
Americké akcie Software Primární úpis akcií (IPO)
S akciemi Kofoly se ve čtvrtek obchoduje naposledy s právem na…
09:34

S akciemi Kofoly se ve čtvrtek obchoduje naposledy s právem na dividendu

Čtvrtek 22. října je posledním dnem obchodování s akciemi společnosti Kofola ČeskoSlovensko s právem na dividendu ze...
Akcie ČR Kofola ČeskoSlovensko Dividendy
Facebook spouští svou seznamku v evropských zemích včetně ČR
08:45

Facebook spouští svou seznamku v evropských zemích včetně ČR

Americká internetová společnost Facebook spouští svou seznamovací službu Facebook Dating. Bude v 32 evropských zemích...
Facebook Sociální sítě
Spotřebitelská důvěra v Německu pro listopad klesla více, než se…
08:38

Spotřebitelská důvěra v Německu pro listopad klesla více, než se čekalo

Spotřebitelská důvěra v Německu klesla kvůli druhé vlně koronaviru více, než se čekalo. Množící se případy nákazy...
Německo Spotřebitelská důvěra
Co musíte ráno vědět (22. října)
Co musíte ráno vědět (22. října)
00:00

Co musíte ráno vědět (22. října)

Jak se ve středu dařilo akciím v Evropě a v USA, jak se šéfka ECB snaží naslouchat veřejnosti a v čem je covid-19...
Musíte vědět
Automobilce Tesla ve třetím čtvrtletí stoupl zisk o 131 % na 331…
včera v 23:11

Automobilce Tesla ve třetím čtvrtletí stoupl zisk o 131 % na 331 milionů dolarů

Americkému výrobci elektromobilů Tesla ve třetím čtvrtletí stoupl čistý zisk o 131 % na 331 milionů dolarů. Za...
Tesla Auta Výsledková sezóna
Americké akcie ve středu klesly kvůli nejistotě stran podpůrného…
Americké akcie ve středu klesly kvůli nejistotě stran podpůrného…
včera v 22:30

Americké akcie ve středu klesly kvůli nejistotě stran podpůrného balíku pro ekonomiku

Americké akcie ve středu mírně oslabily. Investoři s obavami vyhlíží, jak dopadne jednání o dalším stimulačním balíku...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Fed: Ekonomická aktivita na většině území USA ožívá pozvolna
včera v 20:33

Fed: Ekonomická aktivita na většině území USA ožívá pozvolna

Ekonomická aktivita na většině území Spojených států nyní po prvotním odrazu ožívá pozvolna. Vyplývá to z pravidelné...
Americká ekonomika Spojené státy americké (USA) Fed
Putin slíbil, že další tvrdá omezení kvůli koronaviru nebudou
včera v 20:11

Putin slíbil, že další tvrdá omezení kvůli koronaviru nebudou

Ruská vláda se kvůli koronaviru nechystá zavést tvrdá omezující opatření, ujistil ve středu ruský prezident Vladimir...
Rusko Koronavirus
Purdue Pharma zaplatí kvůli opiátové krizi v USA 8 miliard dolarů
včera v 18:57

Purdue Pharma zaplatí kvůli opiátové krizi v USA 8 miliard dolarů

Americká farmaceutická společnost Purdue Pharma, výrobce návykového analgetika OxyContin, ve středu přiznala u...
Farmacie Americká ekonomika
MMF zhoršil odhad poklesu HDP Asie na 2,2 procenta
včera v 18:43

MMF zhoršil odhad poklesu HDP Asie na 2,2 procenta

Mezinárodní měnový fond zhoršil svůj odhad vývoje hrubého domácího produktu Asie v letošním roce kvůli očekávanému...
Asijská ekonomika Mezinárodní měnový fond Hospodářský růst