PŘEKVAPENÍ OD ECB: Draghi oznámil zahájení programu odkupu ABS, sazby ECB byly v září sníženy na nová minima
|

PŘEKVAPENÍ OD ECB: Draghi oznámil zahájení programu odkupu ABS, sazby ECB byly v září sníženy na nová minima

ECB překvapivě snížila základní sazbu na 0,05 %, depozitní sazbu na -0,20 % a zápůjční sazbu na 0,30 %. Strašák deflace přiměl Draghiho družinu k překvapivé akci. ECB začne odkupovat cenné papíry, zda jde o kvantitativní uvolňování, ale Draghi úplně nevysvětlil.

Eurozóna Inflace ECB EUR/USD Deflace Euro

Část analytiků upozorňuje na dosud nevyzkoušenou kombinaci negativních sazeb a programu odkupu aktiv, jiní ale považují zásah do sazeb za pouze kosmetický. Řada komentářů tak ukazuje na očekávání zavádění dalších opatření v následujících měsících.

"Jde o nakopnutí plechovky o něco dále po silnici, po které se z kopce sune ekonomika eurozóny. Je jen otázkou času, kdy ECB přijde s plným QE. ECB se konejší tím, že očekávání inflace jsou stále mimo záporné teritorium, ale to si říkali i Japonci, než jim deset let stagnovala ekonomika," nešetří kritikou například Ben Brettell, ekonom z Hargreaves Lansdown.

"ECB byla na svém zářijovém zasedání poněkud nečekaně aktivní. Spustila program odkupu ABS a krytých dluhopisů, navíc i snížila sazby (všechny o 0,1 procentního bodu). Prezident ECB Draghi po minulém zasedání připustil možnost technického snížení sazeb, nyní jasně řekl, že prostor pro další pokles sazeb je vyčerpán. Motivem snížení sazeb, jak naznačil, bylo zabránit tomu, aby banky u programu TLTRO čekaly na případný pokles sazeb. Další dopad tohoto snížení by měl být minimální. Odkup ABS a krytých dluhopisů by mohl mít dopad větší. Půjde o odkup jak stávajících, tak nových instrumentů. Podle Draghiho by měl vést k podstatnému růstu bilance ECB. Celkový rozsah tohoto programu je však nejistý. Důležité je, že Draghi také zopakoval, že v případě potřeby je ECB připravena dále rozšířit opatření, v úvahu například přichází odkup širšího spektra aktiv včetně státních dluhopisů," říká Ľuboš Mokráš, analytik z České spořitelny.

Po skončení tiskové konference EUR/USD bojoval o udržení hladiny 1,30.

Tisková konference Maria Draghiho

15.31: Deflace ještě nepřišla, pouze nízká inflace. Soustředění se na rizika poklesu inflace (od roku 2011 o 2,7 procentního bodu na současných 0,3 %) není chybou.

15.30: Nebudou sazby na minimu a připravovaný program TLTRO snižovat atraktivitu odkupu ABS? Draghi: Program odkupu ABS začíná v době, kdy je oživení pomalé a sazby minimální. Odkup bude atraktivnější v době, kdy sazby porostou. Odkup ale má uvolnit bilance bankám, které svou činností mají podpořit ekonomiku, a tedy i růst sazeb.

15.29: Mandátem ECB je držet inflaci těsně pod 2 %. Nyní je 0,3 %. Proto musíme konat.

15.26: Je na adresátech odkupu, tedy prodávajících, jak s penězi naloží. ECB může pouze svou politikou motivovat k určitému způsobu využití. Rozhodnutí bude ale na těch, kdo budou mít peníze v ruce.

Praktickým vyloučením dalšího snižování sazeb ECB vzkázala bankám, že na něj nemají čekat. Měly by naopak začít více půjčovat do ekonomiky, aby podpořily její růst. V tom jim má pomoci TLTRO později v letošním roce. Fadi Zaher, šéf dluhopisových a měnových strategií v Kleinwort Benson (7 miliard USD ve správě), k tomu poznamenal: "Skvělý den pro investory do dluhopisů zemí eurozóny. Program odkupu podpoří spíše země jižního křídla a povede k dalšímu snižování výnosů dluhopisů."

15.16: Strukturální reformy něco stojí, ale je potřeba jednat. Nezaměstnanost je stále vysoká, HDP se stále v mnoha zemích nevzpamatoval z krize.

15.06: Fiskální politika by měla více podporovat růst.

Reakce eura na zaváděná opatření je jednoznačná - výrazný pokles.

Takto aktuálně vypadají bilance centrálních bank:

15.03: Klíčové jsou nadále strukturální reformy na straně fiskální politiky. Jakákoli politika ECB musí být v rámci pravidel.

14.58: Nákup ABS bude zahrnovat nové cenné papíry i stávající cenné papíry, včetně těch navázaných na realitní trh.

14.56: Nákup ABS může posílit stávající TLTRO.

14.53: Sazby jsou nyní na dolní hraně uvažovaného spektra, další snižování sazeb podle Draghiho není pravděpodobné.

14.51: O přímých nákupech (od států i privátního sektoru), tedy o QE, jsme jednali.

14.48: Otázka: Kdy máme v EMU mluvit o kvantitativním uvolňování (QE)? Draghi: Nejde o velikost, ale o mechanismus. QE je otevřený a přímý program odkupů. Může jít o privátní i státní dluhy. Nyní stále usilujeme o zlepšení úvěrování, opatření jsou zaměřena na úvěrování. ABS nejsou v politice ECB ničím novým, přes deset let jsou přijímány jako kolaterál, takže umíme dobře ocenit a nakládat s těmito cennými papíry. Naším cílem je zajistit, aby tyto ABS byly prostředkem k další podpoře úvěrování. Sám Draghi ale označil připravované odkupy za přímé. Chytil se tedy do své vlastní pasti definic?

14.44: Draghiho bazuka opět vystřelila, ale zatím stále lehčí municí.

14.43: Rozhodnutí o sazbách nebylo jednomyslné. To jistě vzbudí spekulace o tom, kdo byl proti. Německo? Draghi ale uvedl, že opatření schválila pohodlná většina rady.

14.42: Evropské státy by měly pokračovat ve fiskálních opatřeních. Strukturální reformy musejí pokračovat, a to s větší intenzitou.

14.41: ECB sleduje geopolitiku a pokračuje v analýze bilancí evropských bank (zátěžové testy).

14.37: ECB snižuje výhled růstu ekonomiky HDP eurozóny v letech 2014 a 2015, v roce 2015 by naopak měl růst zrychlit více, než ECB předpokládala. To vše s rizikem dalšího zhoršení výhledu. Snížen byl také výhled inflace, letos na 0,6 % z 0,7 %.

14.34: ECB je připravena v případě potřeby dále podpořit ekonomiku novými opatřeními.

14.33: ECB při rozhodnutí zohlednila nízká inflační očekávání, zpomalení růstu ekonomiky (stagnace HDP ve 2Q2014) a neuspokojivý stav úvěrování v eurozóně.

14.32: Opatření budou mít významný vliv na bilanci ECB. Politika významných centrálních bank se dále rozchází.

Celý úvodní projev Maria Draghiho v odkazu níže.

14.30: Tisková konference začíná. Draghi oznamuje vedle snížení sazeb také zahájení programu odkupu ABS. Má jít o privátní úvěry nefinančního sektoru. Draghi řekl, že nákupy krytých dluhopisů a cenných papírů tvořených balíky bankovních úvěrů zahájí ECB v říjnu. Podrobnosti plánu oznámí po zasedání 2. října.

14.00: Co čekat od tiskové konference Maria Draghiho? Nepochybně velice holubičí rétoriku. Trh ale snížení sazeb nečekal, na rozdíl od zahájení programu odkupu aktiv. Znamená to, že ECB s programem ještě počká, ale nižšími sazbami dává najevo, že vnímá zhoršující se data z evropské ekonomiky? Dozvíme se za půl hodiny.

"Na vysoko nasazenou laťku, kam ji svými projevy v posledních dvou týdnech šéf centrální banky nastavil, Draghi zatím dosahuje a ocitá se po snížení základních sazeb na její úrovni," píše Petr Hlinomaz, analytik z BH Securities. "I když postupně rostl počet analytiků sázejících na další pokles sazeb, většina počítala s nečinností ECB. Krok centrální banky proto může nyní na finančních trzích fungovat. Draghi a ECB ale skok ještě nedokončili a není jasné, zda laťka ještě nespadne. Prostor pro snižování sazeb byl minimální a reálný účinek může být jen symbolický. Hlavní bude komentář."

13.45: ECB na zářijovém zasedání snížila sazby. Základní sazba klesá na 0,05 % z 0,15 %, zápůjční na 0,30 % z 0,40 % a depozitní jde hlouběji do mínusu na -0,20 % z -0,15 %. Sazby vstoupí v platnost 10. září 2014. Euro po oznámení okamžitě spadlo pod 1,31 USD. Akcie posilují, výnos německého 10letého dluhopisu spadl na 0,92 %. "Pokles inflačních očekávání nemohla banka ignorovat. Byl totiž signálem toho, že předchozí opatření nebyla přijata jako dostatečná," uvedl Nick Matthews, ekonom z Nomury, který pokles sazeb předpokládal.

13.00: ECB podle dostupných informací ze zasedání jedná o programu odkupu ABS v objemu 500 miliard eur. Program by měl trvat tři roky a měl by začít ještě letos. Informaci přinesla agentura Reuters. Euro na zprávu reaguje rychlým poklesem.

"Odkup ABS by byl nejlogičtějším krokem, který momentálně ECB může podniknout. Pomohl by jak dodat další likviditu do finančního systému, tak především uvolnit bilance bank od rizikovějších aktiv, a tím jim zvětšit prostor pro větší poskytování úvěrů. Oslabení eura je logickou reakcí na podobné spekulace, více likvidity ve finančním systému by logicky vedlo ke snaze část z ní převést do jiných měn," uvedl analytik Ľuboš Mokráš z České spořitelny.

Ředitel Deutsche Bank je skeptický ke kvantitativnímu uvolňování v eurozóně. Jaké vůbec může mít podoby?
Jeden ze ředitelů Deutsche Bank Anshu Jain se domnívá, že je prioritou zabránit problémům spojeným s nízkoúrokovým prostředím, a neočekává, že by poskytnutí dodatečné likvidity evropským trhům ze strany ECB mělo velký efekt. Jeho komentáře přicházejí ve chvíli, kdy trhy napjatě očekávají spuštění programu nákupů dluhopisů po zasedání ECB.

Prostor pro nákupy ABS je ale omezený. Podle různých zdrojů jde o 700 miliard až 1 bilion eur.

Zde se můžete podívat na kompletní tiskovou konferenci Maria Draghiho:

Zářijové zasedání ECB v kostce (ČTK)

Evropská centrální banka začne poprvé podporovat slábnoucí ekonomiku eurozóny a bránit jejímu sklouznutí do deflace odkupováním zajištěných cenných papírů a dluhopisů od komerčních bank. Na tiskové konferenci to po zasedání bankovní rady ECB oznámil její šéf Mario Draghi. ECB také nečekaně snížila svou základní úrokovou sazbu na nové rekordní minimum 0,05 % z dosavadní úrovně 0,15 %.

Zatímco snížení sazeb bylo překvapivé, oznámení nekonvenčních stimulačních a antideflačních kroků trhy s ohledem na Draghiho nedávná prohlášení všeobecně očekávaly. Draghi ve čtvrtek řekl, že nákupy krytých dluhopisů a cenných papírů tvořených balíky bankovních úvěrů (ABS) zahájí ECB v říjnu. Podrobnosti plánu oznámí po zasedání 2. října.

ECB si od nákupů aktiv od bank slibuje "usnadnění přílivu nových úvěrů do ekonomiky", řekl Draghi. Už v červnu ECB vedle snížení úroků podpořila úvěrovou aktivitu programem levných půjček pro komerční banky v objemu 400 miliard eur.

"Dnešní rozhodnutí spolu s dalšími opatřeními jsme podnikli s cílem podpořit pevné zakotvení střednědobých až dlouhodobých inflačních očekávání," řekl Draghi. Před dvěma týdny na konferenci centrálních bankéřů v americkém Jackson Hole šéf ECB řekl, že inflační očekávání v srpnu "vykazují výrazný pokles" a že ECB "využije všech dostupných nástrojů", aby zajistila cenovou stabilitu.

Draghi dal také najevo, že ECB je připravena pomoci ekonomice dalším pumpováním peněz. "Pokud by bylo nutné ještě více zasáhnout proti riziku příliš dlouhého období nízké inflace, bankovní rada se shoduje na použití dodatečných nekonvenčních nástrojů v rámci svého mandátu," řekl Draghi.

Meziroční míra inflace v eurozóně v srpnu klesla na nové pětileté minimum 0,3 %. Je tak už hluboko pod cílovou úrovní 2 % i pod úrovní 1 %, kterou ECB označuje za "nebezpečnou zónu". Ekonomický růst v zemích eurozóny se navíc v letošním druhém čtvrtletí zastavil vlivem poklesu německé ekonomiky a pokračující stagnace ve Francii.

Kurz eura v reakci na kroky ECB spadl vůči dolaru poprvé za více než rok pod hranici 1,30 USD. Západoevropské akcie výrazně posílily a rostly i ceny dluhopisů zemí eura. Výnosy dluhopisů řady zemí tak klesaly na nová rekordní minima.

Nákupy dluhopisů a dalších aktiv jsou podle ekonomů nejúčinnějším nástrojem, který může ECB použít. Tyto nákupy používají po poslední recesi na konci minulého desetiletí k podpoře ekonomiky i centrální banky Spojených států či Japonska. Namísto státních dluhopisů, které vesměs skupuje americký Fed, je ale pro ECB vzhledem k politickým sporům v eurozóně mnohem snazší odkupovat od bank balíky firemních nebo hypotečních úvěrů.

Britská centrální banka ve čtvrtek svou hlavní úrokovou sazbu ponechala beze změny na rekordním minimu 0,5 %. Analytici ale očekávají, že vzhledem k silnému oživení britské ekonomiky bude Bank of England první centrální bankou z velkých vyspělých zemí, která své sazby po poslední recesi zvýší. Podle poslední ankety agentury Reuters čeká většina ekonomů zvýšení úroků v prvním čtvrtletí příštího roku.

Na závěr jeden výrok Maria Draghiho z tiskové konference. Trochu to připomíná Havlovo "naše země nevzkvétá".

Co musíte ráno vědět (22. srpna)
Co musíte ráno vědět (22. srpna)
před hodinou

Co musíte ráno vědět (22. srpna)

Jak se ve středu vedlo akciím v Evropě a na Wall Street, co ukázal záznam z posledního zasedání měnového výboru Fedu...
Musíte vědět
Americké akcie ve středu zpevnily, dařilo se cenným papírům…
Americké akcie ve středu zpevnily, dařilo se cenným papírům…
včera v 22:30

Americké akcie ve středu zpevnily, dařilo se cenným papírům maloobchodních prodejců

Americké akcie ve středu posílily, protože překvapivě příznivé hospodářské výsledky některých významných...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
CBO: Rozpočtový deficit USA napřesrok překročí bilion dolarů
včera v 22:03

CBO: Rozpočtový deficit USA napřesrok překročí bilion dolarů

Deficit federálního rozpočtu Spojených států v příštím fiskálním roce překročí hranici bilionu dolarů. Vyplývá to z...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Zadlužení
Představitelé Fedu se na červencovém zasedání rozcházeli v názorech…
Představitelé Fedu se na červencovém zasedání rozcházeli v názorech…
včera v 21:04

Představitelé Fedu se na červencovém zasedání rozcházeli v názorech na snížení úroků

Představitelé americké centrální banky (Fed) se rozcházeli v názorech na červencové snížení úrokových sazeb. Někteří...
Fed Centrální banky Úrokové sazby
RWE koupila od innogy podíl ve slovenské firmě VSEH
včera v 18:20

RWE koupila od innogy podíl ve slovenské firmě VSEH

Německá energetická skupina RWE koupila od dceřiné společnosti innogy podíl 49 procent ve slovenském dodavateli...
Německo RWE Fúze a akvizice
Evropské akcie ve středu vystoupily na dvoutýdenní maximum, nejvíce…
Evropské akcie ve středu vystoupily na dvoutýdenní maximum, nejvíce…
včera v 18:00

Evropské akcie ve středu vystoupily na dvoutýdenní maximum, nejvíce stoupl automobilový sektor

Evropské akciové trhy zakončily středeční obchodování v plusu a index STOXX Europe 600 den uzavřel na dvoutýdenním...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Reuters: Regulátoři EU zkoumají plány Facebooku na digitální měnu
Reuters: Regulátoři EU zkoumají plány Facebooku na digitální měnu
včera v 17:08

Reuters: Regulátoři EU zkoumají plány Facebooku na digitální měnu

Antimonopolní regulátoři Evropské unie se rozhodli prozkoumat plány americké internetové společnosti Facebook na...
Facebook Americké akcie Kryptoměny
Pražská burza v polovině týdne zpevnila, akcie Avastu zdražily o…
Pražská burza v polovině týdne zpevnila, akcie Avastu zdražily o…
včera v 16:45

Pražská burza v polovině týdne zpevnila, akcie Avastu zdražily o necelá 2 %

Pražská burza ve středu uzavřela v plusu, index PX stoupl o 0,41 % na 1 037,98 bodu. Nejvíce se dařilo akciím výrobce...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
USA: Prodeje starších domů v červenci stouply o 2,5 %
včera v 16:00

USA: Prodeje starších domů v červenci stouply o 2,5 %

Prodeje starších domů ve Spojených státech v červenci podle očekávání meziměsíčně stouply o 2,5 % na celoročně...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Americký realitní trh
Ze světa investičních doporučení (21. srpna)
včera v 15:00

Ze světa investičních doporučení (21. srpna)

Které akcie si ve středu vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Investiční doporučení
Inflace v Kanadě v červenci stagnovala na 2 %
včera v 14:30

Inflace v Kanadě v červenci stagnovala na 2 %

Spotřebitelské ceny v Kanadě v červenci meziročně vzrostly o 2 %, a rostly tak stejným tempem jako v předchozím...
Kanada Inflace
Výroba aut v Česku zatím roste, zpomalování ekonomiky se projeví…
včera v 14:00

Výroba aut v Česku zatím roste, zpomalování ekonomiky se projeví později

Výroba automobilů v Česku zatím nadále roste, zpomalování světové ekonomiky je však pro výrobce varováním. V případě...
Auta Česká ekonomika Průmysl
Německá vláda poprvé prodala 30leté dluhopisy se záporným výnosem
Německá vláda poprvé prodala 30leté dluhopisy se záporným výnosem
včera v 13:50

Německá vláda poprvé prodala 30leté dluhopisy se záporným výnosem

Německá vláda ve středu v aukci poprvé prodala 30leté státní dluhopisy se záporným výnosem. Prodala jich za 824...
Německo Státní dluhopisy Dluhopisový trh
Portugalský palubní personál Ryanairu zahájil pětidenní stávku
Portugalský palubní personál Ryanairu zahájil pětidenní stávku
včera v 13:28

Portugalský palubní personál Ryanairu zahájil pětidenní stávku

Palubní personál irských nízkonákladových aerolinek Ryanair v Portugalsku ve středu vstoupil do pětidenní stávky....
Portugalsko Doprava Odbory
USA: Počet žádostí o hypotéku v týdnu do 16. srpna klesl o 0,9 % …
včera v 13:10

USA: Počet žádostí o hypotéku v týdnu do 16. srpna klesl o 0,9 % (předchozí týden: +21,7 %)

Počet žádostí o hypotéku ve Spojených státech v týdnu do 16. srpna po sezónním očištění údajů klesl proti předchozímu...
Spojené státy americké (USA) Hypotéky Americký realitní trh
Německá vláda schválila zrušení solidární daně pro většinu plátců
včera v 12:58

Německá vláda schválila zrušení solidární daně pro většinu plátců

Německá vláda schválila návrh zákona, který osvobodí většinu poplatníků od takzvané solidární daně. Ta byla zavedena...
Německo Daně