Americké akcie v závěru týdne posílily díky zmírnění geopolitického napětí i zprávám z trhu práce
|

Americké akcie v závěru týdne posílily díky zmírnění geopolitického napětí i zprávám z trhu práce

Americké akcie v závěru týdne posílily a index S&P 500 smazal ztráty z celého týdne díky uklidnění geopolitického napětí i špatným makrodatům ze Spojených států.

Americké akcie Shrnutí obchodování v USA

Index Dow v pátek zpevnil o 0,40 %, S&P 500 připsal 0,50 % a technologický Nasdaq 0,45 %. Nejvíce se v indexu Dow dařilo akciím Nike, Home Depot a Merck, ztrácely naopak Boeing, Coca-Cola a United Technologies.

Americké akcie (5. září 2014)

Investory potěšilo uzavření příměří mezi ukrajinskou vládou a proruskými separatisty, kteří se dohodli na klidu zbraní počínaje pátkem 17.00 SELČ. Vyvíjí se také situace v Iráku. Spojené státy podle britského deníku The Guardian začínají budovat koalici, jejímž úkolem bude zabránit dalším územním ziskům teroristické organizace Islámský stát a ochránit menšinové skupiny obyvatel, které jsou džihádisty terorizovány.

Trhy navíc pozitivně přijaly i vesměs negativní zprávy z trhu práce, protože by mohly zbrzdit plány Fedu na zpřísňování měnové politiky. Americká ekonomika v srpnu vytvořila jen 142 tisíc nových pracovních míst, nejméně v letošním roce.

"Tato data jsou mnohem více holubičí," říká Alan Gayle z RidgeWorth Investments. "Podporují argument, že Fed podrží úrokové sazby níže po delší dobu, a opatrný postoj Yellenové k utahování měnové politiky."

Fed by měl být trpělivý se zvyšováním úrokových sazeb, protože slabost trhu práce je velice významná, míní Eric Rosengren, šéf bostonského Fedu. "S tím, jak se ekonomika blíží bodu, který bude možné vnímat jako plnou zaměstnanost, měla by centrální banka přestat s náznaky toho, kdy začne zvyšovat sazby," uvedl v pátek. "Nejde mi o menší transparentnost, pouze tvrdím, že upínání se k určitému datu znamená vždy nepřesnost."

Ve čtvrtek investory příjemně překvapila Evropská centrální banka, která nečekaně více uvolnila svou politiku, snížila sazby a ohlásila zahájení programu odkupu dluhopisů. Tiskovou konferenci Maria Draghiho jsme sledovali živě.

NRG Energy, PG&E a Xcel Energy zpevňovaly o více než 1,7 % a vedly síťová odvětví v indexu S&P 500 nahoru. Akcie Walgreen posilovaly o necelá 3 % a rozšiřovaly zisky z předchozího dne v reakci na zprávu, že celkové tržby za fiskální čtvrtletí končící 31. srpna vzrostly o 6,2 % na 19,06 miliardy dolarů, čímž překonaly odhady analytiků počítající s 19,01 miliardy dolarů.

Módní řetězec Gap naopak ztrácel přes 4 %. Tržby obchodů otevřených nejméně rok klesly v srpnu o 2 %, analytici očekávali 1,7% růst. Dollar General ztrácela 2,5 % poté, co Family Dollar odmítla zvýšenou akviziční nabídku s tím, že by bylo obtížnější získat souhlas regulačních úřadů než v případě nižší nabídky od Dollar Tree, jejíž cenné papíry zpevnily o procento.

Za celý týden (kromě pondělí, kdy burzy zůstaly zavřené kvůli státnímu svátku) Dow posílil o 0,21 %, S&P 500 rovněž připsal 0,2 % a Nasdaq zakončil jen lehce nad nulou se ziskem 0,07 %.

Americké akcie (v týdnu od 2. do 5. září 2014)

Ceny ropy po zprávě o vývoji nezaměstnanosti v USA klesly

Ceny ropy na závěr týdne klesají. Ke ztrátám přispěla zpráva o vývoji nezaměstnanosti ve Spojených státech, která naznačila, že hospodářský růst v zemi, která je největším spotřebitelem ropy na světě, možná není tak velký, jak analytici předpokládali.

Severomořská ropa Brent kolem 21.30 SELČ ztrácela přes jeden dolar na zhruba 100,78 dolaru za barel a od počátku týdne je levnější o zhruba 2,2 %. Americká lehká ropa WTI klesala o 1,08 dolaru na 93,37 USD za barel. Za celý týden zatím ztrácí 2,4 %.

Ekonomika Spojených států v srpnu podle údajů tamního ministerstva práce vytvořila zhruba 142 000 nových pracovních míst, což bylo nejméně za posledních osm měsíců. Analytici v anketě agentury Reuters přitom čekali, že vznikne zhruba 225 000 nových míst.

Obchodníci i analytici také nadále sledují geopolitický vývoj, který by mohl mít dopady na těžbu ropy nebo na poptávku po ní. Ukrajinská vláda a proruští povstalci v pátek v Minsku uzavřeli dohodu o příměří na východní Ukrajině. Dohoda je prvním krokem k uklidnění vztahů mezi Moskvou a Západem.

Cenu ropy tlačí dolů také růst těžby v USA a možné zvýšení vývozu z Libye a z Íránu. Těžba v Libyi tento týden vystoupila na 725 000 barelů denně, což je zhruba šestinásobek objemu před dvěma měsíci.

Hlavní páteční události na amerických trzích

Nejdůležitější události uplynulého týdne na amerických trzích

 • Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru ve Spojených státech v srpnu vzrostl na nejvyšší úroveň od dubna 2010. Dosáhl 57,9 bodu, předběžná data počítala s ještě o něco lepším výsledkem (58 bodů) po červencových 55,8 bodu.
 • Aktivita v americkém zpracovatelském průmyslu v srpnu dále výrazně vzrostla a dosáhla maxima za takřka tři a půl roku. V pásmu vzestupu se její ukazatel nachází už 15. měsíc za sebou. Uvedla to v úterý organizace ISM, která zkoumá ekonomickou aktivitu pomocí anket u nákupních manažerů amerických firem.
 • Americké výdaje ve stavebnictví v červenci prudce oživily z červnového poklesu a vzrostly o 1,9 %, nejrychleji za více než dva roky. V meziročním srovnání byly výdaje vyšší o 8,2 % a jejich celoročně přepočtená hodnota se dostala na maximum od konce roku 2008.
 • Společnost Dollar General zvýšila svou akviziční nabídku za Family Dollar na 80 dolarů za akcii v hotovosti z původní nabídky 78,50 dolaru za akcii, kterou Family Dollar 21. srpna odmítla. Family Dollar první nabídku Dollar General v objemu devět miliard dolarů z poloviny srpna odmítla a podpořila místo toho nižší návrh od společnosti Dollar Tree. Ta koncem července nabídla převzetí za 8,5 miliardy dolarů a podle Family Dollar má její nabídka větší šanci na schválení u regulačních úřadů.
 • Největší ruská ropná společnost Rosněfť a její americký partner ExxonMobil zahájily průzkumné práce v Moři Laptěvů severně od Sibiře. Oznámila to v úterý agentura AFP. Rosněfť se spolu s několika dalšími ruskými podniky stala na konci července terčem sankcí, které Západ uvalil na Rusko kvůli ukrajinské krizi.
 • Stifel Nicolaus zvyšuje doporučení na akcie společnosti Tesla Motors na "kupovat" z "držet", cílová cena 400 dolarů.
 • Firma Halliburton se dohodla na urovnání většiny žalob souvisejících s její úlohou při nehodě ropné plošiny provozované britskou firmou BP v Mexickém zálivu v roce 2010, která způsobila rozsáhlý únik ropy do moře. Celkem by měla zaplatit 1,1 miliardy USD, uvedla v úterý agentura Reuters.
 • Hackeři mohli ukrást data z neupřesněného množství kreditních karet zákazníků Home Depot.
 • Uniklé fotografie a videa celebrit z iCloudu od Applu jsou podle firmy výsledkem prolomení uživatelských jmen a hesel, ne systémové chyby. Celá událost zaměstnává nejen bulvární média, protože právě cloudové služby jsou podle odborníků budoucností firemní i soukromé správy dat. Nedůvěra v ně může celý byznys významně poškodit.
 • Ruské činy na Ukrajině podle prezidenta Baracka Obamy škodí Rusku a Moskva musí mít stejný zájem na prosperující Ukrajině jako Západ. "Lepší Ukrajina znamená lepší Rusko," řekl. Dodal, že cesta k takovému řešení je stále otevřená. Během projevu v estonském Tallinnu Obama potvrdil, že USA podpoří a ochrání spojence v rámci NATO a že do Pobaltí zamíří američtí vojáci. Na pátek je naplánována schůzka NATO.
 • Ekonomika Spojených států expandovala v červenci a srpnu ve všech regionech. Silný růst vykazuje automobilový průmysl a bankovní podmínky se zlepšují. Plyne to z pravidelné situační zprávy o vývoji ekonomiky zvané Béžová kniha, kterou ve středu vydala americká centrální banka. Podle zprávy založené na dílčích hlášeních od Federálních rezervních bank z jednotlivých dvanácti měnových distriktů všech 12 regionů rostlo. V šesti byl růst "mírný", ve zbývajících oblastech expanze nepatrně zpomalila.
 • ISM index aktivity pro oblast New Yorku v srpnu klesl na 57,1 bodu (červenec: 68,1 bodu).
 • Podnikové objednávky ve Spojených státech v červenci vzrostly o 10,5 % (odhad: +10,9 %, červen: +1,1 %).
 • Prodeje aut v USA v srpnu překvapily významným nárůstem. Meziročně byly prodeje všech aut o 5,5 % vyšší a vzrostly na anualizovanou hodnotu 17,53 milionu z 15,94 milionu před rokem. Čekalo se jen 16,5 milionu. Lepší byly i prodeje osobních aut.
 • Podle průzkumu Pensions & Investments a Towers Watson se jmění tří set největších světových penzijních fondů na světě v loňském roce rozrostlo na 14,9 bilionu dolarů. Tento meziroční nárůst o 6,2 % nicméně představuje mírné zpomalení oproti 9,8% růstu v roce 2012. Největší podíl drží severoamerické fondy (41,4 %), druhé v pořadí je Japonsko (13 %), následují Nizozemsko (7 %), Norsko a Kanada (obě přes 6 %).
 • Soukromý sektor ve Spojených státech v srpnu vytvořil podle zprávy agentury ADP 204 tisíc nových pracovních míst. Čekalo se 223 tisíc po červencových 212 tisících (revidováno z 218 tisíc). Investoři nyní budou netrpělivě očekávat páteční souhrnná data za celou ekonomiku.
 • Počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti v USA v týdnu do 30. srpna vzrostl o 4 tisíce na 302 tisíc. Čekal se mírnější růst na 300 tisíc z předchozích 298 tisíc. Počet pokračujících žádostí vzrostl v týdnu do 23. srpna na 2,464 milionu z 2,528 milionu (revidováno z 2,527 milionu). Čtyřtýdenní průměr nových žádostí vzrostl o 3 tisíce na 302,75 tisíce.
 • Schodek zahraničního obchodu Spojených států v červenci pokračoval v poklesu a snížil se na nejnižší úroveň za šest měsíců. Vývoz se vyšplhal na nový rekord, rostl i dovoz. Vyplývá to ze čtvrtečních údajů amerického ministerstva obchodu.
 • Růst aktivity v americkém sektoru služeb v srpnu zpomalil. Index nákupních manažerů v sektoru služeb klesl na 59,5 bodu z červencové úrovně 60,8 bodu. Vyplývá to ze čtvrteční zprávy společnosti Markit Economics. Čekal se pokles indexu na 58,5 bodu. Kompozitní index nákupních manažerů klesl na 59,7 bodu z 60,6 bodu v červenci.
 • Tempo růstu v americkém nevýrobním sektoru v srpnu vzrostlo na nejvyšší úroveň za posledních devět let. Vyplývá to ze čtvrtečních údajů institutu ISM. Index nákupních manažerů v nevýrobním sektoru vzrostl na 59,6 bodu z 58,7 bodu v červenci. Dostal se tak na nejvyšší hodnotu od srpna 2005. Čekal se přitom pokles indexu na 57,3 bodu. Nevýrobní sektor v USA zajišťuje více než dvě třetiny celkové ekonomické aktivity. Dílčí index zaměstnanosti se vyhoupl na 57,1 bodu, a dostal se tak nejvýše od února 2006.
 • Výsledky Joy Global v 3QFY2014: Upravený zisk na akcii 0,80 USD (loni: 1,70 USD), čisté tržby 876 milionů USD (meziročně -34 %).
 • Výsledky Ciena v 3QFY2014: Upravený zisk na akcii 0,32 USD (odhad: 0,28 USD), tržby 603,6 milionu USD (odhad: 601 milionů USD).
 • Výsledky VeriFone v 3QFY2014: Upravený zisk na akcii 0,40 USD (odhad: 0,42 USD), tržby 476 milionů USD (odhad: 459 milionů USD).

Zdroj: Bloomberg, ČTK, MarketWatch

Americké akcie v pátek klesly, v týdenním horizontu se indexy na…
Americké akcie v pátek klesly, v týdenním horizontu se indexy na…
včera v 22:30

Americké akcie v pátek klesly, v týdenním horizontu se indexy na směru neshodly

Akciové trhy ve Spojených státech v pátek oslabily. Negativní zprávy ohledně společností Boeing a Johnson & Johnson a...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Křetínského CMI koupila 4% podíl v německé ProSiebenSat.1
včera v 20:17

Křetínského CMI koupila 4% podíl v německé ProSiebenSat.1

Skupina Czech Media Invest (CMI), kterou spoluvlastní český podnikatel Daniel Křetínský, koupila podíl zhruba 4,07 %...
Média Německo Fúze a akvizice
Protivládní protesty v Libanonu si vyžádaly desítky zraněných
včera v 19:46

Protivládní protesty v Libanonu si vyžádaly desítky zraněných

Libanonci v pátek druhým dnem protestovali proti vládě, kterou viní z drancování ekonomiky. Jde o největší protesty...
Blízký a Střední východ Politika Geopolitická rizika
Výrobce čipů AMS podal novou nabídku na převzetí výrobce osvětlení…
včera v 19:40

Výrobce čipů AMS podal novou nabídku na převzetí výrobce osvětlení Osram

Rakouský producent čipů AMS se rozhodl podat nový návrh na převzetí německého výrobce osvětlení Osram. Za každou...
Evropské akcie Fúze a akvizice
Reuters: Boeing možná poskytl zavádějící data o letounech 737 MAX
včera v 19:29

Reuters: Boeing možná poskytl zavádějící data o letounech 737 MAX

Interní komunikace mezi dvěma pracovníky americké strojírenské společnosti Boeing z roku 2016 naznačuje, že firma...
Boeing Doprava
Lufthansa: Odbory zrušily plánovanou nedělní stávku palubního…
včera v 18:51

Lufthansa: Odbory zrušily plánovanou nedělní stávku palubního personálu

Odborový svaz UFO zrušil na neděli plánovanou stávku palubního personálu německé letecké společnosti Lufthansa. K...
Doprava Německo
Paříž, Berlín a Řím prý chystají kroky proti digitální měně firmy…
Paříž, Berlín a Řím prý chystají kroky proti digitální měně firmy…
včera v 18:10

Paříž, Berlín a Řím prý chystají kroky proti digitální měně firmy Facebook

Francie, Německo a Itálie společně připravují opatření, která by v Evropě zamezila používání plánované digitální měny...
Facebook Kryptoměny Německo
Evropské akcie v pátek zlevnily, v týdenním horizontu uzavřely bez…
Evropské akcie v pátek zlevnily, v týdenním horizontu uzavřely bez…
včera v 18:00

Evropské akcie v pátek zlevnily, v týdenním horizontu uzavřely bez výraznějších změn

Evropské akciové trhy v pátek klesly, když investoři monitorovali výsledkovou sezónu a čekali na zprávy, které by...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Akcie Renaultu po varování před poklesem zisku prudce klesly
včera v 17:22

Akcie Renaultu po varování před poklesem zisku prudce klesly

Akcie francouzské automobilky Renault po čtvrtečním varování před letošním poklesem zisku a tržeb výrazně oslabují....
Evropské akcie Francie Auta
Koncern Volkswagen v září zvýšil odbyt skoro o desetinu
Koncern Volkswagen v září zvýšil odbyt skoro o desetinu
včera v 17:04

Koncern Volkswagen v září zvýšil odbyt skoro o desetinu

Německý automobilový koncern Volkswagen v září meziročně zvýšil odbyt o 9,2 procenta na 904 200 vozů. V srpnu odbyt...
Volkswagen Auta Evropské akcie
Pražská burza v pátek zpevnila, za celý týden stoupla o 2,9 %
Pražská burza v pátek zpevnila, za celý týden stoupla o 2,9 %
včera v 16:45

Pražská burza v pátek zpevnila, za celý týden stoupla o 2,9 %

Pražská burza v pátek uzavřela v pozitivním pásmu, index PX získal 0,83 % na 1 042,9 bodu. O 4,42 % na 118 Kč...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Summit EU se neshodl na rozšíření ani víceletém rozpočtu
včera v 16:21

Summit EU se neshodl na rozšíření ani víceletém rozpočtu

Bez zásadní shody na důležitých tématech rozšíření Evropské unie či víceletého rozpočtu skončilo páteční jednání...
Evropská unie Rozpočet Politika
Ze světa investičních doporučení (18. října)
včera v 16:00

Ze světa investičních doporučení (18. října)

Které akcie si v pátek vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Investiční doporučení
Státní dluh letos ke konci září stoupl na 1,685 bilionu korun
včera v 15:00

Státní dluh letos ke konci září stoupl na 1,685 bilionu korun

Státní dluh letos ke konci září stoupl o 63,2 miliardy na 1,685 bilionu korun. Informovalo o tom v pátek ministerstvo...
Česká republika Zadlužení
Nezaměstnanost na Slovensku stoupla nad hranici pět procent
Nezaměstnanost na Slovensku stoupla nad hranici pět procent
včera v 14:19

Nezaměstnanost na Slovensku stoupla nad hranici pět procent

Nezaměstnanost na Slovensku v září mírně stoupla a dostala se nad hranici pěti procent. Dosáhla 5,04 procenta oproti...
Slovensko Nezaměstnanost
EU připravuje uvalení cel na americké zboží kvůli Boeingu
EU připravuje uvalení cel na americké zboží kvůli Boeingu
včera v 13:59

EU připravuje uvalení cel na americké zboží kvůli Boeingu

Evropská unie zavede "v pravou chvíli" vlastní cla na americké zboží kvůli dotacím pro amerického výrobce letadel...
Evropská unie Boeing Spojené státy americké (USA)
Coca-Cola ve čtvrtletí zvýšila zisk o 42 % na 2,6 miliardy USD
Coca-Cola ve čtvrtletí zvýšila zisk o 42 % na 2,6 miliardy USD
včera v 13:10

Coca-Cola ve čtvrtletí zvýšila zisk o 42 % na 2,6 miliardy USD

Americký nápojový gigant Coca-Cola zvýšil ve třetím čtvrtletí čistý zisk meziročně o 42 procent na 2,59 miliardy...
Coca-Cola Americké akcie Výsledková sezóna