Unipetrol ve třetím čtvrtletí dosáhl čistého zisku 1,582 miliardy Kč. Výsledky negativně ovlivnila srpnová nehoda v litvínovském areálu firmy
|

Unipetrol ve třetím čtvrtletí dosáhl čistého zisku 1,582 miliardy Kč. Výsledky negativně ovlivnila srpnová nehoda v litvínovském areálu firmy

Petrochemická společnost Unipetrol v letošním třetím čtvrtletí hospodařila se ziskem EBITDA LIFO 3 miliardy Kč. Objem zpracované ropy se meziročně zvýšil o 34 % na 1,84 milionu tun a čistý zisk Unipetrolu stoupl meziročně o 13 % na 1,582 miliardy Kč. Firma tak vykázala meziročně lepší čísla navzdory srpnové nehodě a následnému dosud trvajícímu omezení výroby v areálu v Chemparku Záluží u Litvínova. Mezičtvrtletně je ale patrný výrazný propad výsledků způsobený nehodou.

Ropa Unipetrol Rafinérie Petrochemie Akcie ČR Výsledková sezóna

Unipetrol již začátkem října oznámil výši modelových marží za třetí čtvrtletí. Rafinérská marže byla v období od července do září 5,8 dolaru na barel, marže z olefinů 429 dolarů na tunu a marže z polyolefinů 514 dolarů na tunu. Společná petrochemická marže meziročně dosáhla 943 dolarů na tunu, a meziročně se tak zvýšila o 31 %. Rozdíl mezi cenou ropy Ural a Brent ve třetím kvartálu činil stejně jako v předchozím tříměsíčním období 1,5 USD na barel.

Unipetrol - modelové marže ve 3Q2015

Provozní zisk před úroky, daněmi, odpisy a amortizací (EBITDA LIFO) dosáhl ve třetím čtvrtletí 3,002 miliardy Kč, před rokem to ve stejném období bylo 2,248 miliardy korun. Zisk EBITDA se meziročně zvýšil na 2,471 miliardy Kč z 1,926 miliardy Kč a zisk EBIT firmě stoupl na 1,975 miliardy Kč z 1,426 miliardy Kč v loňském třetím kvartálu.

Čistý zisk Unipetrolu za letošní třetí čtvrtletí dosáhl 1,582 miliardy Kč při celkových tržbách 29,452 miliardy Kč. Ve druhém čtvrtletí byl čistý zisk 3,277 miliardy Kč a tržby 32,523 miliardy Kč. Loni firma za 3Q vykázala čistý zisk 1,399 miliardy Kč a tržby 33,975 miliardy Kč.

Unipetrol - hospodářské výsledky za 3Q2015

K pozitivnímu výsledku přispěly příznivé makroekonomické podmínky a vyšší meziroční prodeje rafinérských produktů, včetně sítě čerpacích stanic Benzina.

Po očištění o jednorázové položky činil zisk EBITDA LIFO ve 3Q2015 3,643 miliardy Kč (2Q2015: 3,69 miliardy Kč, loni: 2,248 miliardy Kč) a čistý zisk dosáhl 2,11 miliardy Kč (2Q2015: 2,978 miliardy Kč, loni: 1,399 miliardy Kč).

Unipetrol - hospodářské výsledky očištěné o jednorázové položky za 3Q2015

"Čtvrtletní výsledky byly zatíženy nehodou v Chemparku Záluží, ke které došlo téměř v polovině čtvrtletí. Proto firma nebyla schopna naplno využít vyšších marží. Nově zveřejněné datum očekávaného restartu etylénové jednotky je pozdější, než jsme očekávali (1Q2016). Na druhou stranu odstávky, které budou trvat déle než dva měsíce, by měly být kryty pojištěním a vykázaný odpis je relativně mírný. I když očekáváme ještě další odpisy v příštím čtvrtletí, tak to vypadá, že celkové škody vyplývající z této nehody by mohly být nižší než náš odhad 5-7 miliard Kč. Celkově hodnotíme výsledky neutrálně," okomentoval zprávu Martin Krajhanzl, analytik z České spořitelny.

"Dopady mimořádné situace v Záluží na výsledky společnosti se podařilo zmírnit i díky spolupráci s majoritním akcionářem PKN Orlen, s jehož pomocí jsme zajistili dodávky některých surovin a produktů," řekl generální ředitel a předseda představenstva Unipetrolu Marek Świtajewski. "Situace v místě nehody je zcela stabilizovaná a bezpečná, zařízení bylo kompletně inertizováno od zbylých uhlovodíků," dodal.

V souvislosti s havárií etylénové jednotky společnost v rámci výsledků za třetí čtvrtletí zaúčtovala jednorázový odpis odhadovaného poškození majetku ve výši 597 milionů Kč (zůstatkové účetní hodnoty). Unipetrol má sjednáno pojištění jak proti poškození majetku, tak proti souvisejícímu přerušení provozu. Firma odhaduje, že ušlý zisk, na který se nevztahuje pojištění přerušení provozu, bude ve třetím čtvrtletí činit přibližně 1,6 miliardy Kč.

Po požáru v Záluží stála v srpnu celá petrochemická výroba, v menším rozsahu pracovala rafinérie. Některé výroby Unipetrol postupně obnovuje. Podle aktuálních odhadů bude etylénová jednotka uvedena zpět do provozu na minimální výkon s přibližně 65% využitím kapacity v červenci 2016. Naplno by měla jednotka fungovat v říjnu příštího roku.

Podle firmy je stále příliš brzy na odhad škod, jejichž proplacení si bude nárokovat na pojistiteli. Náklady shořelých zásob a náklady na čištění se do účetnictví promítly částkou 44 milionů korun.

Výsledky podpořily vyšší prodej a levnější ropa

V rámci segmentu downstream, který se skládá z rafinérské a petrochemické části, společnost za třetí čtvrtletí vykázala provozní zisk EBITDA LIFO 2,719 miliardy korun. Výsledku segmentu pomohly meziročně vyšší prodeje rafinérských produktů a nižší ceny ropy, které podpořily výši marží na rafinérských produktech. Na druhou stranu společnost zaúčtovala jednorázový odpis poškozeného majetku (-597 milionů korun) v souvislosti s mimořádnou událostí v Záluží z poloviny srpna.

V rafinérské části segmentu downstream Unipetrol ve třetím čtvrtletí zpracoval 1,84 milionu tun ropy, meziročně o 34 % více. Nárůst objemu zpracované ropy podpořilo převzetí podílu společnosti Eni v České rafinérské na konci dubna, díky němuž se Unipetrolu zvýšila rafinérská kapacita.

Využití rafinérských kapacit kvůli mimořádné události v Záluží kleslo na 85 %. Prodejní objemy rafinérských produktů meziročně vzrostly o 43 % na 1,679 milionu tun.

Výsledky petrochemické části segmentu downstream byly nejvíce ovlivněny mimořádnou situací na zařízení etylénové jednotky. Ta je v jejím důsledku od 13. srpna odstavena. Prodejní objemy petrochemických produktů tak meziročně klesly o 26 % na 332 tisíc tun. Postupně Unipetrol v litvínovském závodě v omezeném rozsahu obnovil výrobu polymerů – polyetylén a polypropylén, a to díky externím dodávkám vstupních surovin, jež jsou za normálních okolností produkovány právě etylénovou jednotkou v litvínovském závodě. Využití etylénové jednotky spadlo na 38 % z 89 % v letošním druhém a loňském třetím čtvrtletí.

Unipetrol - prodejní objemy, objem zpracované ropy a využití etylénové jednotky ve 3Q2015

Maloobchodní segment zaznamenal ve třetím čtvrtletí velmi dobrý výsledek na úrovni provozního zisku EBITDA LIFO, který dosáhl 283 milionů Kč. Pozitivně se do výsledku maloobchodního segmentu promítly zejména lepší palivové marže. Meziročně se podařilo v síti Benzina zvýšit objem prodaných paliv. Dalším pozitivním faktorem byly vyšší prodeje nepalivového segmentu. Společnost Benzina meziročně zvýšila svůj tržní podíl na 15,3 %.

Ve výhledu společnost uvedla, že očekává stabilizaci cen ropy na současných úrovních. Připomněla ale, že ceny ropy závisejí mimo jiné na geopolitických rizicích. Unipetrol také očekává mírný meziroční nárůst ročního průměru integrované marže (kombinace rafinérské a petrochemické marže), a to díky příznivému makroprostředí, tedy stabilním cenám ropy a nárůstu spotřeby paliv a petrochemických produktů

Zdroj: Unipetrol, ČTK

Co musíte ráno vědět (27. ledna)
Co musíte ráno vědět (27. ledna)
00:00

Co musíte ráno vědět (27. ledna)

Jak zakončily uplynulý týden akcie v Evropě a v USA, o kom se nelichotivě vyjádřil George Soros a jaké "tajemství"...
Musíte vědět
Faltýnek: Digitální daň by mohla začít platit ještě letos
včera v 14:21

Faltýnek: Digitální daň by mohla začít platit ještě letos

Digitální daň pro internetové firmy v Česku by mohla začít platit ještě letos. V pořadu Otázky Václava Moravce v...
Daně Internet Česká republika
Schillerová zvažuje zrušení několika daňových výjimek
včera v 12:41

Schillerová zvažuje zrušení několika daňových výjimek

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) zvažuje zrušení několika daňových výjimek. Jedna z nich se týká...
Daně Česká republika Nemovitosti
OECD by měla návrhy na provedení důchodové reformy v Česku dodat do…
včera v 12:14

OECD by měla návrhy na provedení důchodové reformy v Česku dodat do konce července

Odborníci Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) by měli dodat vládě své návrhy na provedení...
Důchody Česká republika
Analytici: Samotné vystoupení Británie z EU ekonomiku nezasáhne,…
včera v 11:06

Analytici: Samotné vystoupení Británie z EU ekonomiku nezasáhne, rizikem je konec roku

Od samotného formálního vystoupení Velké Británie z EU na konci ledna nelze čekat žádné výrazné dopady na vývoj trhů...
Spojené království Evropská unie Evropská ekonomika
Čínský koronavirus: Až 250 tisíc nakažených během 10 dnů? Možné to je…
Čínský koronavirus: Až 250 tisíc nakažených během 10 dnů? Možné to je…
včera v 09:43

Čínský koronavirus: Až 250 tisíc nakažených během 10 dnů? Možné to je, varuje vědec

Jak rychle se může šířit nákaza koronavirem, která již Peking přiměla k uzavření města Wu-chan, rušení mnoha...
Čína Ekonomické a politické hrozby Krása a zdraví
Boeing 777X úspěšně absolvoval první zkušební let, ve vzduchu byl…
Boeing 777X úspěšně absolvoval první zkušební let, ve vzduchu byl…
25. 1. 2020 23:26

Boeing 777X úspěšně absolvoval první zkušební let, ve vzduchu byl zhruba čtyři hodiny

Nový dálkový letoun 777X americké společnost Boeing v sobotu úspěšně absolvoval první zkušební let, který byl tento...
Boeing Doprava
Boeing 777X po dvou odkladech vzlétl ke zkušebnímu letu
Boeing 777X po dvou odkladech vzlétl ke zkušebnímu letu
25. 1. 2020 21:31

Boeing 777X po dvou odkladech vzlétl ke zkušebnímu letu

Americká společnost Boeing v sobotu zahájila zkušební let nového letounu 777X. Stroj vzlétl v 10.09 místního času (19...
Boeing Doprava Americké akcie
Fitch zvýšila úvěrový rating Řecka o jeden stupeň
25. 1. 2020 12:15

Fitch zvýšila úvěrový rating Řecka o jeden stupeň

Mezinárodní ratingová agentura Fitch zlepšila hodnocení úvěrové spolehlivosti Řecka o jeden stupeň na úroveň BB....
Řecko Rating
V dozorčí radě Deutsche Bank zasedne bývalý vicekancléř Gabriel
25. 1. 2020 10:14

V dozorčí radě Deutsche Bank zasedne bývalý vicekancléř Gabriel

Největší německá bankovní společnost Deutsche Bank jmenovala do své dozorčí rady bývalého německého vicekancléře a...
Deutsche Bank Evropské banky Management
Agentura Fitch potvrdila rating České republiky na stupni AA-
25. 1. 2020 08:13

Agentura Fitch potvrdila rating České republiky na stupni AA-

Mezinárodní ratingová agentura Fitch Ratings potvrdila hodnocení úvěrové spolehlivosti České republiky na stupni AA-....
Rating Česká republika Česká ekonomika
Boeing kvůli počasí opět odložil zkušební let letounu 777X
24. 1. 2020 23:25

Boeing kvůli počasí opět odložil zkušební let letounu 777X

Americká strojírenská společnost Boeing v pátek stejně jako ve čtvrtek odložila zkušební let svého širokotrupého...
Boeing Doprava
Americké akcie v pátek oslabily kvůli obavám z koronaviru, za celý…
Americké akcie v pátek oslabily kvůli obavám z koronaviru, za celý…
24. 1. 2020 22:30

Americké akcie v pátek oslabily kvůli obavám z koronaviru, za celý týden hlavní indexy klesly zhruba o procento

Americké akcie v pátek klesly, protože rostoucí obavy ohledně koronaviru šířícího se z Číny převážily nad příznivými...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Reuters: Boeingy 737 MAX podle FAA mohou létat dříve než v půlce roku
24. 1. 2020 22:05

Reuters: Boeingy 737 MAX podle FAA mohou létat dříve než v půlce roku

Šéf amerického Federálního úřadu pro letectví (FAA) Steve Dickson v pátek telefonicky sdělil představitelům...
Boeing Doprava
Evropské akcie v pátek výrazně zdražily, za celý týden se indexy na…
Evropské akcie v pátek výrazně zdražily, za celý týden se indexy na…
24. 1. 2020 18:00

Evropské akcie v pátek výrazně zdražily, za celý týden se indexy na směru neshodly

Evropské akciové trhy zakončily páteční obchodování v zelených číslech, když investory uklidnilo čtvrteční rozhodnutí...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Dukovany o víkendu odstaví 3. blok, výroba proudu bude poloviční
Dukovany o víkendu odstaví 3. blok, výroba proudu bude poloviční
24. 1. 2020 17:18

Dukovany o víkendu odstaví 3. blok, výroba proudu bude poloviční

Jaderná elektrárna Dukovany odstaví o víkendu třetí výrobní blok, jehož odstávka měla podle plánu začít počátkem...
ČEZ Akcie ČR Jaderná energetika
Pražská burza v pátek zpevnila, za celý týden si připsala 0,9 %
Pražská burza v pátek zpevnila, za celý týden si připsala 0,9 %
24. 1. 2020 16:45

Pražská burza v pátek zpevnila, za celý týden si připsala 0,9 %

Pražská burza se v pátek po čtvrtečním poklesu vrátila na téměř devítileté maximum. Index PX stoupl o 0,66 procenta...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
ČNB: Objem nově poskytnutých hypoték loni klesl o 13,6 %
ČNB: Objem nově poskytnutých hypoték loni klesl o 13,6 %
24. 1. 2020 16:19

ČNB: Objem nově poskytnutých hypoték loni klesl o 13,6 %

Objem nově poskytnutých hypoték, které podléhají od října 2018 novým limitům ukazatelů pro posuzování žadatelů, klesl...
Česká republika Hypotéky Nemovitosti
USA: Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru v lednu…
24. 1. 2020 16:00

USA: Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru v lednu podle předběžných dat klesl na 51,7 bodu, tempo růstu sektoru služeb se naopak zvýšilo

Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru USA v lednu podle předběžných údajů společnosti Markit klesl na...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Indexy nákupních manažerů (PMI)