Americké akcie v úterý mírně zlevnily, po konci obchodování zveřejnil výsledky Apple
|

Americké akcie v úterý mírně zlevnily, po konci obchodování zveřejnil výsledky Apple

Americké akcie zahájily úterní obchodní seanci poklesem a pod nulou se všechny tři hlavní indexy držely většinu dne. Akcie oslabovaly smíšené firemní výsledky, dílčí ekonomické statistiky a nižší ceny ropy. Investoři také čekali na rozhodnutí měnového výboru americké centrální banky ohledně budoucnosti měnové politiky. Fed výsledek zasedání zveřejní ve středu večer.

Americké akcie Shrnutí obchodování v USA

Dow klesl o 0,24 % na 17 581,43 bodu, širší S&P 500 odepsal 0,26 % na 2 065,89 bodu a Nasdaq Composite uzavřel se ztrátou 0,09 % na 5 030,15 bodu. Index volatility VIX stoupl o 0,92 % na 15,43 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o více než dva bazické body na zhruba 2,032 %.

V červených číslech skončilo devět z deseti hlavních sektorů. Nedařilo se zejména akciím ze sektoru základních materiálů a energetickým a průmyslovým titulům. Nad nulou se udržel jen sektor zdravotní péče.

"Trh zadržuje dech a čeká, co udělá Fed," říká Kim Forrestová z investiční firmy Fort Pitt Capital Group.

Úterní údaje ukázaly na pokles zakázek na investiční zboží již druhý měsíc za sebou. Z maxima také klesl index spotřebitelské důvěry organizace Conference Board.

Americké akcie (27. října 2015)

Z index Dow v úterý nejvíce zlevnily akcie počítačového obra IBM (-4,04 %), výrobce těžké stavební a těžební techniky Caterpillar (-1,58 %) a technologického podniku United Technologies (-1,35 %). Dařilo se naopak cenným papírům chemického obra DuPont (+2,78 %), pojišťovny UnitedHealth Group (+2,44 %) nebo farmaceutické společnosti Pfizer (+2,43 %).

Akcie Pfizeru reagovaly na hospodářské výsledky, které sice byly v meziročním srovnání slabé, avšak překonaly odhad trhu. Čistý zisk Pfizeru se v meziročním srovnání snížil o 19 % na 2,13 miliardy dolarů a tržby klesly o dvě procenta na 12,1 miliardy USD. Tržby podkopal silný kurz dolaru, který snižuje dolarovou hodnotu zahraničních výnosů. Zisk na akcii dosáhl 60 centů, a průměrný odhad analytiků dotázaných agenturou Reuters tak překonal o devět centů. Výsledek podpořila zejména poptávka po vakcíně proti zápalu plic Prevnar a léku na rakovinu prsu Ibrance.

Cenné papíry firmy IBM sráželo oznámení, že americká Komise pro cenné papíry a burzy (SEC) ve firmě vede šetření ohledně vykazování jejích tržeb. Šetření se týká některých transakcí ve Spojených státech, Spojeném království a Irsku. IBM uvedla, že se SEC spolupracuje.

Příznivě na kvartální čísla zareagovaly také akcie čínského internetového prodejce Alibaba (+4,05 %), s nimiž se obchoduje na NYSE. Tržby největšího čínského internetového prodejce ve druhém čtvrtletí vzrostly meziročně o 32 % na 22,2 miliardy jüanů, a překonaly tak očekávání analytiků. Výnosy z nákupů prostřednictvím mobilních zařízení se přitom zvýšily téměř trojnásobně na 10,5 miliardy jüanů. Čistý zisk společnosti vzrostl na 33,75 miliardy jüanů ve srovnání s výsledkem 2,98 miliardy jüanů o rok dříve. Do letošního výsledku je ale započítán jednorázový zisk 16,8 miliardy jüanů z přecenění podílu v dceřiné firmě Alibaba Health. Zisk na akcii očištěný o jednorázové položky dosáhl 57 centů a o tři centy překonal odhad analytiků. Tržby překonaly očekávání o téměř miliardu jüanů.

Akcie technologické společnosti Apple (-0,63 %) v řádném obchodování zlevnily zhruba o půl procenta. Po konci obchodování společnost zveřejnila kvartální hospodářské výsledky. Analytici čekali, že společnost oznámí, že ve svém čtvrtém finančním čtvrtletí vydělala 1,89 USD na akcii při tržbách 50,9 miliardy USD. Čistý zisk Applu ve čtvrtém finančním čtvrtletí vzrostl meziročně o 30 % na 11,1 miliardy USD. Výsledky podpořila silná poptávka po chytrém telefonu iPhone a firma čeká vysoký prodej i v tomto čtvrtletí. Zisk na akcii za tři měsíce do konce prosince činil 1,96 USD. Příjmy se zvýšily o 22 % na 51,5 miliardy USD. Příjmy v Číně se téměř zdvojnásobily na 12,52 miliardy USD a na celkových příjmech se podílely téměř čtvrtinou. Společnost ve čtvrtletí prodala 48 milionů iPhonů, o 22 % více než loni. Minulý měsíc Apple zahájil prodej nových přístrojů 6S a 6S Plus. Akcie Applu na výsledky reagovaly v poobchodní fázi mírným růstem.

Kvartální hospodářská čísla po konci obchodování na amerických burzách zveřejnil také provozovatel mikroblogovací sociální sítě Twitter (+1,46 %), jehož akcie v řádném obchodování zpevnily zhruba o procento a půl. Twitteru klesla ve třetím čtvrtletí čistá ztráta na 131,7 milionu USD z loňských srovnatelných 175,5 milionu USD. Příjmy pak prudce vzrostly. Firma však zklamala investory slabším výhledem na čtvrté čtvrtletí, což stáhlo dolů její akcie v rámci elektronických obchodů po oficiálním uzavření trhů o více než deset procent.

Příjmy Twitteru ve třetím čtvrtletí stouply o 57,6 % na 569,2 milionu USD, což bylo více, než čekali analytici. Firma však uvedla, že ve čtvrtém čtvrtletí čeká příjmy v rozmezí 695 až 710 milionů USD. Zklamala tak analytiky, kteří v anketě agentury Reuters očekávali v průměru až 739,7 milionu USD. Počet pravidelných uživatelů mírně vzrostl. Firma uvedla, že zhruba 321 milionů uživatelů nyní využívá službu nejméně jednou měsíčně. To je o 1,6 % více než v předchozím čtvrtletí.

Dále výsledky po konci obchodování zveřejnila biotechnologická společnosti Gilead Sciences (v řádném obchodování +2,14 %). Firma oznámila, že ve třetím čtvrtletí vydělala po očištění výsledků o jednorázové položky 3,22 USD na akcii při tržbách 8,3 miliardy USD. Analytici oslovení agenturou FactSet čekali v průměru zisk na akcii 2,87 USD a tržby 7,8 miliardy USD. Akcie Gileadu v poobchodní fázi zlevňovaly zhruba o dvě procenta.

Dolar zpevnil k euru, ropa zlevnila na několikatýdenní minima

Americký dolar v úterý mírně posílil k euru, oslabil ale naopak k japonskému jenu. Investoři čekají na konec zasedání měnového výboru Fedu. Banka by mohla naznačit, zda zvýší úrokové sazby ještě do konce letošního roku, když poslední zprávy naznačují, že růst americké ekonomiky zpomaluje. Všeobecně se očekává, že Fed nechá úroky na současném rekordním minimu blízko nuly. Zvýšit by je však mohl na svém prosincovém zasedáním, případně na počátku příštího roku.

Kolem desáté hodiny euro k dolaru oslabovalo o 0,15 % na 1,104 EUR/USD a dolar k japonskému jenu ztrácel 0,43 % na 120,48 USD/JPY.

Americký dolar od minulého týdne zažíval mírné oživení. Přispělo k tomu šesté snížení úrokových sazeb v Číně za necelý rok. Evropská centrální banka také naznačila, že by mohla rozšířit svůj program nákupu dluhopisů. Relativně silný dolar však poškozuje americký vývoz a aktivitu ve zpracovatelském sektoru, napsala agentura Reuters.

Světové ceny ropy v úterý opět klesly a odpoledne sestoupily na minima za šest až devět týdnů. Na trhu sílí obavy z přetrvávajícího globálního přebytku suroviny, protože i přes signály omezování těžby zůstává poptávka slabá.

Severomořská ropa Brent kolem desáté hodiny zlevňovala o 0,79 % na 46,98 USD za barel a cena severoamerické lehké ropy WTI klesala o 0,73 % na 43,40 USD za barel.

Ceny ropy klesají už déle než dva týdny a ztratily více než deset procent. Rostoucí převis nabídky na trhu podle analytiků naznačuje růst rozdílu mezi cenami na promptním trhu a cenami termínových kontraktů s dodáním za jeden rok na nejvyšší úroveň za více než půl roku. Odráží to očekávání, že nabídka ropy je v současnosti vyšší, než bude v budoucnu. Analytici čekají, že rovnováha na trhu se obnoví až ve druhé polovině příštího roku, uvedla agentura Reuters.

Snižování těžby ropy v USA z maxima 9,6 milionu barelů denně na dnešních asi 9,1 milionu barelů se stále neodráží v růstu cen. Trh bude sledovat týdenní údaje o vývoji zásob na americkém trhu, kde se čeká pátý vzestup za sebou.

Ceny ropy by mohl podpořit Fed, pokud by ve středu naznačil, že bude zvyšování úrokových sazeb odkládat déle, než se předpokládá. To by oslabilo kurz dolaru, což by posílilo ceny komodit, řekl Ric Spooner z makléřské firmy CMC Markets.

Zlato v úterý zdražilo zhruba o dva a půl dolaru na 1 166,65 USD za trojskou unci a cena stříbra stoupla o jeden cent na 15,88 USD za trojskou unci.

Hlavní úterní události na amerických trzích

Výsledková sezóna

  • Mediální společnost CME, která je majitelkou televize Nova a dalších stanic, vykázala za letošní třetí čtvrtletí provozní zisk 28,85 milionu USD. Loni byla přitom ve ztrátě 8,02 milionu USD. Čisté tržby firmě při vyloučení vlivu změn měnových kurzů meziročně stouply o 5 % na 117,32 milionu USD a čistá ztráta klesla na 21,78 milionu USD z 52,48 milionu USD. Výsledky ale i tak zaostaly za odhady analytiků.
  • Výsledky DuPont ve 3Q: Provozní zisk na akcii 0,13 USD (odhad: 0,10 USD), tržby 4,87 miliardy USD (odhad: 5,27 miliardy USD).
  • Výsledky Alibaba ve 3Q: Očištěný zisk na akcii 3,63 jüanu (odhad: 3,43 jüanu), tržby: 22,2 miliardy jüanů (odhad: 21,3 miliardy jüanů).
  • Výsledky Pfizer ve 3Q2015: Upravený zisk na akcii 0,60 USD (odhad: 0,51 USD), tržby 12,09 miliardy USD (odhad: 11,56 miliardy USD, loni: 12,36 miliardy USD)
  • Výsledky Merck ve 3Q2015: Upravený zisk na akcii 0,96 USD (odhad: 0,92 USD), tržby 10,07 miliardy USD (odhad: 10,08 miliardy USD).
  • Výsledky UPS ve 3Q2015: Zisk na akcii 1,39 USD (odhad: 1,37 USD), tržby 14,24 miliardy USD (odhad: 14,41 miliardy USD, loni: 14,29 miliardy USD).
  • Výsledky Ford Motor ve 3Q: Upravený zisk na akcii 0,45 USD (odhad: 0,46 USD), tržby 38,1 miliardy USD (meziročně +3,2 miliardy USD).
  • Výsledky Apple ve 4QFY2015: Zisk na akcii 1,96 USD (odhad: 1,89 USD), tržby 51,5 miliardy USD (meziročně +22 %).
  • Výsledky Twitter ve 3Q Čistá ztráta 131,7 milionu USD (loni: 175,5 milionu USD), tržby 569,2 milionu USD (meziročně +57,6 %).

Zdroj: CNBC, MarketWatch, ČTK

Evropské akcie v úterý pokračovaly v pádech, dostaly se na…
Evropské akcie v úterý pokračovaly v pádech, dostaly se na…
18:00

Evropské akcie v úterý pokračovaly v pádech, dostaly se na pětiměsíční minimum

Akcie na západoevropských trzích v úterý prohloubily své ztráty a index STOXX Europe 600 uzavřel na nejnižší hodnotě...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
EK schválila záměr maďarské MVM koupit českou innogy
17:49

EK schválila záměr maďarské MVM koupit českou innogy

Maďarská státní energetická společnost MVM Group může koupit energetickou skupinu innogy Česká republika. Akvizici v...
Energetika Česká republika Maďarsko
Pražská burza se dnes vrátila k růstu, přidala 0,56 procenta
Pražská burza se dnes vrátila k růstu, přidala 0,56 procenta
16:50

Pražská burza se dnes vrátila k růstu, přidala 0,56 procenta

Pražská burza dnes smazala pondělní pokles a začala znovu růst. Index PX přidal 0,56 procenta na 865,12 bodu. Vzhůru...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Soud: Akcionáři Jukosu zabavili obchodní známky k vodce nelegálně
16:24

Soud: Akcionáři Jukosu zabavili obchodní známky k vodce nelegálně

Bývalí akcionáři někdejší ruské ropné společnosti Jukos zabavili obchodní známky k proslulé ruské vodce nezákonně....
Rusko Právo
COVID nájemné bude k dispozici dalším oborům, schválila vláda
15:52

COVID nájemné bude k dispozici dalším oborům, schválila vláda

Pokračování programu COVID nájemné se rozšířilo o další odvětví. Žádat o dotaci na komerční nájem budou moci prodejci...
Podpora ekonomiky Česká republika Koronavirus
Státy EU zatím nejeví zájem o úvěrovou polovinu krizového fondu
Státy EU zatím nejeví zájem o úvěrovou polovinu krizového fondu
15:33

Státy EU zatím nejeví zájem o úvěrovou polovinu krizového fondu

Zatímco plány na využití přímých dotací z krizového fondu Evropské unie v členských státech mnohdy vysoce přesahují...
Evropská unie Podpora ekonomiky Koronavirus
Timmer (Fidelity Investments): Růst cen aktiv navzdory koronaviru byl…
14:51

Timmer (Fidelity Investments): Růst cen aktiv navzdory koronaviru byl dán rychlými a masivními stimuly

Růst cen aktiv navzdory pandemii covidu-19 mohl vyvolávat dojem, že se trhy odpoutaly od reality, rally ale byla dána...
Americké akcie Koronavirus Rally
Růst cen domů ve Spojených státech podle indexu S&P/Case-Shiller v…
14:10

Růst cen domů ve Spojených státech podle indexu S&P/Case-Shiller v srpnu dosáhl 5,2 %

Ceny domů ve Spojených státech v srpnu podle indexu S&P/Case-Shiller, který sleduje ceny nemovitostí ve dvaceti...
Spojené státy americké (USA) Nemovitosti Americký realitní trh
Hamáček navrhl zrušit superhrubou mzdu, chce sazby 19 a 23 %
14:04

Hamáček navrhl zrušit superhrubou mzdu, chce sazby 19 a 23 %

Vicepremiér a předseda ČSSD Jan Hamáček předložil ve sněmovně návrh na zrušení takzvané superhrubé mzdy. Místo toho...
Česká republika Daně
Draghi: Pro Evropu a USA je pozitivním faktorem ožívání Číny, cesta…
14:04

Draghi: Pro Evropu a USA je pozitivním faktorem ožívání Číny, cesta nahoru ale bude hrbolatá

Pro Evropu a Spojené státy, hlavně pro jejich exportéry, je pozitivní ožívání Číny. Musíme však počítat s tím, že...
Mario Draghi Evropská ekonomika Americká ekonomika
OSN: Přímé zahraniční investice v pololetí klesly o 49 procent
13:47

OSN: Přímé zahraniční investice v pololetí klesly o 49 procent

Přímé zahraniční investice na celém světě v první polovině letošního roku klesly o 49 procent na 399 miliardy USD....
Investice Světová ekonomika
Joschka Fischer: Bez nákladů bychom v ekonomice ničeho nedosáhli, …
13:32

Joschka Fischer: Bez nákladů bychom v ekonomice ničeho nedosáhli, "ozeleňování" hospodářství se vyplatí

Bez nákladů bychom v ekonomice ničeho nedosáhli. Jde o to, abychom si řekli, co díky vynaložení určitých prostředků...
Ekologie a životní prostředí Životní úroveň
Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby v USA v září překvapily
13:30

Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby v USA v září překvapily

Objem objednávek zboží dlouhodobé spotřeby ve Spojených státech zaznamenal v září rychlejší růst, než se čekalo. V...
Americká ekonomika Osobní spotřeba
Výrobce čipů AMD převezme konkurenční firmu Xilinx za 35 miliard…
13:18

Výrobce čipů AMD převezme konkurenční firmu Xilinx za 35 miliard dolarů

Americký výrobce čipů Advanced Micro Devices převezme konkurenční podnik Xilinx. Hodnota transakce, která má být...
Americké akcie Fúze a akvizice
Poslanci vyzývají Johnsona, aby přišel s pomocí pro sever Anglie
12:20

Poslanci vyzývají Johnsona, aby přišel s pomocí pro sever Anglie

Britský premiér Boris Johnson musí ukázat, jak hodlá pomoci severní Anglii. Podle agentury Reuters to ve veřejném...
Spojené království Koronavirus
Ned Salter (Fidelity International): Ocenění čínských akcií hraje do…
12:06

Ned Salter (Fidelity International): Ocenění čínských akcií hraje do karet hospodářský růst

Otázka možné nadhodnocenosti aktiv se nevztahuje jen na Čínu, ale na celý svět. Obecně ovšem platí, že investoři jsou...
Čína Asijské akcie Ocenění
Výsledky Harley-Davidson ve 3Q: Upravený zisk na akcii 1,05 USD (loni…
12:05

Výsledky Harley-Davidson ve 3Q: Upravený zisk na akcii 1,05 USD (loni: 0,7 USD odhad: 0,28 USD), tržby 1,166 miliardy USD (loni: 1,273 miliardy USD, odhad: 844 milionů USD)

Americký výrobce motocyklů Harley-Davidson ve třetím čtvrtletí zvýšil čistý zisk o 39 procent na 120 milionů USD....
Americké akcie Výsledková sezóna