Americké akcie ve středu po zasedání Fedu klesly, poté ale vystřelily prudce vzhůru
|

Americké akcie ve středu po zasedání Fedu klesly, poté ale vystřelily prudce vzhůru

Americké akcie zahájily středeční obchodování mírným růstem a indexy zisky postupně navyšovaly až na zhruba 0,8 %. Po rozhodnutí Fedu nezvýšit úrokové sazby se sice všechny tři nejsledovanější benchmarky svezly pod nulu, rychle se ale vzpamatovaly a vystřelily zpět do kladného teritoria.

Americké akcie Shrnutí obchodování v USA

Dow nakonec zpevnil o 1,13 % na 17 779,52 bodu, širší S&P 500 připsal 1,18 % na 2 090,35 bodu a Nasdaq Composite uzavřel se ziskem 1,3 % na 5 095,69 bodu. Index volatility VIX klesl o 7,13 % na 14,33 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil téměř o šest bazických bodů na 2,096 %.

V zelených číslech uzavřelo devět z deseti hlavních sektorů. Růst si užívaly zejména akcie v energetickém odvětví, které podpořil výrazný růst cen ropy, finančním odvětví a technologickém sektoru. Pod nulou skončilo odvětví veřejných služeb.

Americké akcie (28. října 2015)

Měnový výbor Fedu na říjnovém zasedání ponechal úrokové sazby na rekordně nízké úrovni 0-0,25 %, naznačil ale, že by první růst sazeb po více než devíti letech mohl přijít již v prosinci. "Výbor předpokládá, že se při vhodné akomodaci měnové politiky podaří udržet přiměřené tempo růstu americké ekonomiky," napsal FOMC. "Rizika dalšího vývoje hospodářství USA a situace na trhu práce ve Spojených státech považuje výbor za vyrovnaná, nadále ale pozorně sleduje vývoj ve světě," uvedl také FOMC. Inflace podle výboru v krátkodobém horizontu setrvá na nízkých úrovních, v delším horizontu by se nicméně měla postupně zvyšovat.

K otázce možnosti zvýšení úrokových sazeb na prosincovém zasedání měnový výbor uvedl, že provede podrobné zhodnocení ekonomických ukazatelů, včetně dat z trhu práce, inflačních tlaků a inflačních očekávání a informací o vývoji globální ekonomiky. Měnový výbor však nezopakoval větu ze zářijového prohlášení, která říkala, že globální rizika se zřejmě dotknou i americké ekonomiky. Právě oslabování velkých rozvojových ekonomik v čele s Čínou a srpnové otřesy na finančních trzích Fed minulý měsíc označil za důvod pro zachování sazeb na rekordním minimu.

Analytici slova Fedu vyhodnocují jako relativně optimistická a říkají, že lze vyjádření interpretovat tak, že by se sazby mohly poprvé po více než devíti letech zvýšit v prosinci. Upozorňují přitom zejména na vyjádření, že výbor "zváží, zda bude oprávněné zvýšit sazby na příštím zasedání". Dosud Fed nikdy nehovořil o konkrétním termínu.

"Věděli jsme, že úrokové sazby nezvýší, oni se ale odvrátili od předešlého opatrného prohlášení, které se zaměřovalo na Čínu a Asii, a místo toho připravili půdu pro prosincové zvýšení," řekl agentuře Reuters Paul Schatz, investiční šéf společnosti Heritage Capital.

"Pro dluhopisové trhy je to obrovská vzpruha," říká John Canally, tržní stratég a ekonom z LPL Financial. "Říkali to, nikdy to ale zatím nenapsali. Až teď. Prosincové zasedání bude živé," dodal Canally.

Po sdělení Fedu prudce zrychlil růst cen akcií z finančního sektoru, jemuž vyšší úroky prospějí. Index sektoru posílil o zhruba 1,7 %. Těžce naopak klesly akcie podniků z odvětví veřejných služeb, které růst úroků finančně oslabuje.

Z indexu Dow nejvíce zdražily akcie technologické společnosti Apple (+4,13 %), farmaceutické firmy Merck (+3,05 %) a investičních bank JPMorgan Chase (+2,92 %) a Goldman Sachs (+2,69 %). Nedařilo se naopak cenným papírům výrobce spotřebního zboží Procter & Gamble (-1,01 %), maloobchodního řetězce s potřebami pro kutily Home Depot (-0,52 %), výrobce letadel Boeing (-0,39 %) a průmyslového konglomerátu General Electric (-0,24 %).

Akcie Applu pozitivně reagovaly na hospodářské výsledky, které společnost zveřejnila již v úterý večer. Apple po konci úterního obchodování oznámil, že mu ve fiskálním čtvrtém čtvrtletí vzrostl čistý zisk o 30 % na 11,1 miliardy USD. Výsledky podpořila silná poptávka po chytrém telefonu iPhone. Zisk na akcii za tři měsíce do konce září činil 1,96 USD, analytici čekali zisk 1,89 dolaru na akcii. Příjmy se zvýšily o 22 % na 51,5 miliardy USD. Příjmy v Číně se téměř zdvojnásobily na 12,52 miliardy USD a na celkových příjmech se podílely téměř čtvrtinou. Společnost ve čtvrtletí prodala 48 milionů iPhonů, o 22 % více než loni. Tržby z prodeje iPhonů dosáhly 32,21 miliardy USD, z prodeje tabletů iPad 4,28 miliardy USD, z prodeje počítačů Mac 6,88 miliardy USD, ze služeb 5,09 miliardy USD a tržby z prodeje ostatních produktů, mimo jiné chytrých hodinek Apple Watch, které do této kategorie spadají, dosáhly 3,05 miliardy USD.

Zlevnily naopak akcie sociální sítě Twitter (-1,5 %), která výsledky zveřejnila taktéž po konci úterního obchodování. Čistá ztráta Twitteru ve třetím čtvrtletí klesla na 131,7 milionu USD z loňských 175,5 milionu USD a příjmy podniku stouply o 57,6 % na 569,2 milionu USD, což bylo více, než čekali analytici. Firma ale uvedla, že ve čtvrtém čtvrtletí čeká příjmy v rozmezí 695 až 710 milionů USD. Zklamala tak analytiky, kteří v anketě agentury Reuters očekávali pro 4Q v průměru až 739,7 milionu USD. Počet pravidelných uživatelů Twitteru mírně vzrostl. Firma uvedla, že zhruba 321 milionů uživatelů nyní využívá službu nejméně jednou měsíčně. To je o 1,6 % více než v předchozím čtvrtletí.

Analytici hromadně aktualizují doporučení na akcie Applu a Twitteru
Americká technologická společnost Apple a provozovatel mikroblogovací sociální sítě Twitter v úterý večer zveřejnili výsledky za uplynulé čtvrtletí. Analytici v reakci na čerstvá čísla aktualizují svá investiční doporučení i cílové ceny.

Akcie italské automobilky Ferrari (-3,68 %), s nimiž se na NYSE začalo obchodovat teprve minulý týden, odepsaly přibližně tři a půl procenta poté, co firma zveřejnila hospodářské výsledky za třetí kvartál. Čistý zisk Ferrari dosáhl 94 milionů eur, loni to ve stejném období bylo 58 milionů eur. Tržby společnosti ve srovnání s loňským třetím čtvrtletím stouply o 9,2 % na 723 milionů eur. Ferrari očekává, že v letošním roce prodá 7 700 automobilů, loni za celý rok prodala 7 200 vozů. Tržby Ferrari za celý rok by měly dosáhnout 2,8 miliardy eur a hrubý provozní zisk by měl činit 725 až 745 milionů eur. Čistý dluh by na konci roku měl dosahovat 1,98 až 2,03 miliardy eur, odhaduje firma.

Po konci středečního obchodování zveřejnily čtvrtletní výsledky například PayPal, GoPro nebo Yelp.

Provozovatel internetového platebního systému PayPal (v řádném obchodování +1,61 %), který se v červenci oddělil od internetové aukční sítě eBay, vykázal za třetí čtvrtletí upravený zisk na akcii 0,31 USD při tržbách 2,25 miliardy USD. Trh čekal, že firma vykáže upravený zisk na akcii 0,29 USD po 0,24 USD v loňském třetím čtvrtletí a tržby 2,27 miliardy USD po 1,97 miliardy USD za 3Q2014. Akcie PayPalu na výsledky v after-marketu reagovaly téměř 5% zlevňováním.

Výrobce minikamer GoPro (v řádném obchodování +7,01 %) uvedl, že ve třetím čtvrtletí dosáhl upraveného zisku na akcii 0,25 USD pod odhadem trhu 0,29 USD při tržbách 400,3 milionu USD, rovněž pod odhadem trhu, který čekal 433,4 milionu USD. Loni firma za třetí kvartál vykázala tržby 280 milionů USD. Akcie GoPro na výsledky v poobchodní fázi reagovaly více než 15% zlevňováním.

Provozovatel recenzní sociální sítě Yelp (v řádném obchodování -3,62 %) dosáhl ve třetím kvartálu upraveného zisku na akcii 0,03 USD při tržbách 143,6 milionu USD. Na úrovni upraveného zisku na akcii výsledek skončil v souladu s odhadem trhu, na úrovni tržeb odhad trhu 141,3 milionu USD mírně překonal. Akcie Yelpu na výsledky v after-marketu reagovaly zhruba 2% růstem.

Dolar v reakci na náznaky brzkého růstu sazeb výrazně zpevnil

Kurz dolaru na devizovém trhu po vyjádření Fedu o možnosti brzkého zvýšení sazeb výrazně vzrostl a dostal se na maximum za více než dva měsíce. Euro vůči dolaru v závěru kleslo o 1,2 % na 1,0915 EUR/USD a během dne sestoupilo poprvé od počátku srpna pod 1,09 EUR/USD.

Dolar vystoupil na sedmiměsíšní vrchol proti švýcarskému franku a dvoutýdenní maximum vůči britské libře. Vůči japonskému jenu americká měna posílila o 0,6 % na 121,16 USD/JPY.

Světové ceny ropy ve středu po více než dvoutýdenním poklesu výrazně stouply. Nákupy podpořily neutrální údaje o týdenním vývoji zásob na americkém trhu a oznámení, že mexická společnost Pemex získala licenci na dovoz americké ropy do Mexika pro další zpracování v tamních rafinériích.

Severomořská ropa Brent kolem desáté hodiny zdražovala o 4,7 % na 49,19 USD za barel a cena severoamerické lehké ropy WTI rostla o 6,4 % na 46,18 USD za barel.

Ceny ropy klesaly déle než dva týdny a ztratily více než deset procent. Srážely je rostoucí obavy z přetrvávajícího převisu nabídky na trhu.

Obavy ve středu zmírnily údaje amerického Úřadu pro energetické informace (EIA). Podle nich se zásoby ropy v USA minulý týden zvýšily o 3,4 milionu barelů, což bylo přesně podle očekávání. Zásoby v klíčovém překladišti Cushingu se ale snížily a pokles zásob benzinu a dalších ropných produktů byl výraznější, než se čekalo.

"Trh čekal další prudký růst zásob, který by stáhl ceny hlouběji, dostal ale neutrální údaje," řekl agentuře Reuters Scott Shelton z investiční firmy ICAP.

Zlato ve středu zlevnilo o více než deset dolarů na 1 156,50 USD za trojskou unci, zatímco cena stříbra naopak stoupla o šest a půl centu na 15,95 USD za trojskou unci.

Hlavní středeční události na amerických trzích

Výsledková sezóna

 • Výsledky Hershey ve 3Q: Upravený zisk na akcii 1,17 USD (odhad: 1,13 USD), tržby 1,96 miliardy USD (odhad: 1,98 miliardy USD).
 • Výsledky Walgreens ve 3Q: Upravený zisk na akcii 0,88 USD (odhad: 0,81 USD), tržby 28,52 miliardy USD (v souladu s odhady, loni: 19,06 miliardy USD).
 • Výsledky Mondelez ve 3Q: Upravený zisk na akcii 0,42 USD (odhad: 0,41 USD), tržby 6,8 miliardy USD (v souladu s odhady).
 • Výsledky Valero Energy ve 3Q: Zisk na akcii 2,79 USD (odhad: 2,66 USD), tržby 22,58 miliardy USD (odhad: 18,23 miliardy USD).
 • Výsledky Boston Scientific ve 3Q: Upravený zisk na akcii 0,24 USD (odhad: 0,23 USD), tržby 1,88 miliardy USD (odhad: 1,86 miliardy USD).
 • Výsledky Northrop Grumman ve 3Q: Upravený zisk na akcii 2,41 USD (odhad: 2,19 USD), tržby 5,98 miliardy USD (odhad: 5,86 miliardy USD).
 • Výsledky Ferrari ve 3Q: Čistý zisk 94 milionů EUR (loni: 58 milionů EUR), tržby 723 milionů EUR (meziročně +9,2 %). Společnost očekává, že v letošním roce prodá 7 700 automobilů, loni za celý rok prodala 7 200 vozů. Tržby Ferrari za celý rok by měly dosáhnout 2,8 miliardy EUR a hrubý provozní zisk by měl činit 725 až 745 milionů EUR. Čistý dluh by na konci roku měl dosahovat 1,98 až 2,03 miliardy EUR.
 • Provozní zisk italsko-americké automobilové skupiny Fiat Chrysler Automobiles (FCA) ve třetím čtvrtletí vzrostl o 35 %. Výrazně se zvýšily také její tržby. Ke zlepšení výsledků dopomohl zejména silný prodej na severoamerickém trhu, sdělila ve středu společnost. Čistý výsledek byl ale kvůli nečekanému odpisu do rezerv záporný.
 • Výsledky PayPal ve 3Q: Upravený zisk na akcii 0,31 USD (odhad: 0,29 USD), tržby 2,25 miliardy USD (odhad: 2,27 miliardy USD, loni: 1,97 miliardy USD). Akcie ve středečním after-marketu kolem 22.00 SEČ -5 %.
 • Výsledky GoPro ve 3Q: Upravený zisk na akcii 0,25 USD (odhad: 0,29 USD), tržby 400,3 milionu USD (odhad: 433,4 milionu USD, loni: 280 milionů USD). Akcie ve středečním after-marketu kolem 22.00 SEČ -15 %.
 • Výsledky Yelp ve 3Q: Upravený zisk na akcii 0,03 USD (v souladu s odhady), tržby 143,6 milionu USD (odhad: 141,3 milionu USD). Akcie ve středečním after-marketu kolem 22.00 SEČ +2 %.

Zdroj: CNBC, Bloomberg, MarketWatch, ČTK

WTO oficiálně povolila EU uvalit cla jako odvetu za pomoc Boeingu
před 7 minutami

WTO oficiálně povolila EU uvalit cla jako odvetu za pomoc Boeingu

Světová obchodní organizace v pondělí oficiálně povolila Evropské unii uvalit cla na dovoz zboží ze Spojených států v...
Evropská unie Spojené státy americké (USA) Mezinárodní obchod
Vláda schválila kvůli pandemii rozšíření daňových úlev
před 16 minutami

Vláda schválila kvůli pandemii rozšíření daňových úlev

Vláda schválila další rozšíření daňových úlev pro podnikatele a firmy zasažené opatřeními proti šíření koronaviru....
Česká republika Daně Koronavirus
Ze světa investičních doporučení (26. října)
před 29 minutami

Ze světa investičních doporučení (26. října)

Které akcie si v pondělí vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Americké akcie Investiční doporučení
USA: Prodeje nových domů v září poprvé od dubna klesly
před hodinou

USA: Prodeje nových domů v září poprvé od dubna klesly

Prodeje nových domů ve Spojených státech v září meziměsíčně klesly o 3,5 % na celoročně přepočítané tempo 0,959...
Spojené státy americké (USA) Nemovitosti Realitní trh
Babiš navrhl zrušit superhrubou mzdu a zavést sazby 15 a 23 pct
před hodinou

Babiš navrhl zrušit superhrubou mzdu a zavést sazby 15 a 23 pct

Premiér Andrej Babiš předložil ve Sněmovně návrh na zrušení superhrubé mzdy. Místo toho navrhuje zdaňovat...
Česká republika Daně Pracovní trh
Fintech Ant Group z historicky největšího IPO získá 34,5 miliardy USD…
Fintech Ant Group z historicky největšího IPO získá 34,5 miliardy USD…
12:57

Fintech Ant Group z historicky největšího IPO získá 34,5 miliardy USD, úpis firmu oceňuje na více než 313 miliard USD

Společnost Ant Group, která je finančně-technologickou divizí čínského internetového prodejce Alibaba a dominantním...
Asijské akcie Fintech Čína
Akcie německého softwarového obra SAP ve volném pádu, tržní…
Akcie německého softwarového obra SAP ve volném pádu, tržní…
11:28

Akcie německého softwarového obra SAP ve volném pádu, tržní kapitalizace firmy se zřítila o 25 miliard eur

Akcie německé softwarové společnosti SAP v pondělí dopoledne ztrácely více než 17 %. Tržní kapitalizace firmy se tak...
SAP Evropské akcie Panika na trzích
Průzkum ČNB: Banky hlásí zpřísnění poskytování úvěrů firmám
11:19

Průzkum ČNB: Banky hlásí zpřísnění poskytování úvěrů firmám

Pro čtvrté čtvrtletí letošního roku část bankovního trhu avizuje další zpřísnění poskytování úvěrů podnikům a naopak...
Banky Finanční sektor Úvěry
Podnikatelská nálada v Německu se v říjnu kvůli koronaviru zhoršila
Podnikatelská nálada v Německu se v říjnu kvůli koronaviru zhoršila
10:56

Podnikatelská nálada v Německu se v říjnu kvůli koronaviru zhoršila

Podnikatelská nálada v Německu se v říjnu zhoršila. Důvodem jsou obavy firem z rostoucího počtu případů nákazy...
Německo Index Ifo Byznys a podnikání
Asijské akcie v pondělí převážně zlevnily, dolů zamířila také ropa
Asijské akcie v pondělí převážně zlevnily, dolů zamířila také ropa
10:30

Asijské akcie v pondělí převážně zlevnily, dolů zamířila také ropa

Obchodování na asijských akciových trzích v pondělí skončilo převážně v minusu. V zelených číslech se udržela jen...
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii
Bayer koupí americkou biotechnologickou firmu Asklepios
09:47

Bayer koupí americkou biotechnologickou firmu Asklepios

Německá společnost Bayer se dohodla na převzetí americké biotechnologické firmy Asklepios BioPharmaceutical....
Biotechnologie Evropské akcie Bayer
Akciím Pilulky se pondělní vstup na burzu vydařil, na trhu START…
Akciím Pilulky se pondělní vstup na burzu vydařil, na trhu START…
09:35

Akciím Pilulky se pondělní vstup na burzu vydařil, na trhu START přidaly téměř 18 % na 500 Kč

(AKTUALIZOVÁNO) Akcie lékárenské a technologické společnosti Pilulka v pondělí zahájily své působení na veřejném...
Pilulka Akcie ČR Pražská burza
Důvěra v ekonomiku po pěti měsících klesla, důvodem je covid-19
09:25

Důvěra v ekonomiku po pěti měsících klesla, důvodem je covid-19

Důvěra v českou ekonomiku po pětiměsíčním růstu v říjnu klesla meziměsíčně o 4,5 bodu na 86,4 bodu. Snížila se hlavně...
Spotřebitelská důvěra Česká ekonomika Koronavirus
Automobilka Hyundai se ve třetím čtvrtletí propadla do ztráty
08:30

Automobilka Hyundai se ve třetím čtvrtletí propadla do ztráty

Jihokorejská automobilka Hyundai Motor se ve třetím čtvrtletí propadla do čisté ztráty 336 miliard wonů (6,9 miliardy...
Asijské akcie Auta Výsledková sezóna