Americké akcie ve středu po zasedání Fedu klesly, poté ale vystřelily prudce vzhůru
|

Americké akcie ve středu po zasedání Fedu klesly, poté ale vystřelily prudce vzhůru

Americké akcie zahájily středeční obchodování mírným růstem a indexy zisky postupně navyšovaly až na zhruba 0,8 %. Po rozhodnutí Fedu nezvýšit úrokové sazby se sice všechny tři nejsledovanější benchmarky svezly pod nulu, rychle se ale vzpamatovaly a vystřelily zpět do kladného teritoria.

Americké akcie Shrnutí obchodování v USA

Dow nakonec zpevnil o 1,13 % na 17 779,52 bodu, širší S&P 500 připsal 1,18 % na 2 090,35 bodu a Nasdaq Composite uzavřel se ziskem 1,3 % na 5 095,69 bodu. Index volatility VIX klesl o 7,13 % na 14,33 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil téměř o šest bazických bodů na 2,096 %.

V zelených číslech uzavřelo devět z deseti hlavních sektorů. Růst si užívaly zejména akcie v energetickém odvětví, které podpořil výrazný růst cen ropy, finančním odvětví a technologickém sektoru. Pod nulou skončilo odvětví veřejných služeb.

Americké akcie (28. října 2015)

Měnový výbor Fedu na říjnovém zasedání ponechal úrokové sazby na rekordně nízké úrovni 0-0,25 %, naznačil ale, že by první růst sazeb po více než devíti letech mohl přijít již v prosinci. "Výbor předpokládá, že se při vhodné akomodaci měnové politiky podaří udržet přiměřené tempo růstu americké ekonomiky," napsal FOMC. "Rizika dalšího vývoje hospodářství USA a situace na trhu práce ve Spojených státech považuje výbor za vyrovnaná, nadále ale pozorně sleduje vývoj ve světě," uvedl také FOMC. Inflace podle výboru v krátkodobém horizontu setrvá na nízkých úrovních, v delším horizontu by se nicméně měla postupně zvyšovat.

K otázce možnosti zvýšení úrokových sazeb na prosincovém zasedání měnový výbor uvedl, že provede podrobné zhodnocení ekonomických ukazatelů, včetně dat z trhu práce, inflačních tlaků a inflačních očekávání a informací o vývoji globální ekonomiky. Měnový výbor však nezopakoval větu ze zářijového prohlášení, která říkala, že globální rizika se zřejmě dotknou i americké ekonomiky. Právě oslabování velkých rozvojových ekonomik v čele s Čínou a srpnové otřesy na finančních trzích Fed minulý měsíc označil za důvod pro zachování sazeb na rekordním minimu.

Analytici slova Fedu vyhodnocují jako relativně optimistická a říkají, že lze vyjádření interpretovat tak, že by se sazby mohly poprvé po více než devíti letech zvýšit v prosinci. Upozorňují přitom zejména na vyjádření, že výbor "zváží, zda bude oprávněné zvýšit sazby na příštím zasedání". Dosud Fed nikdy nehovořil o konkrétním termínu.

"Věděli jsme, že úrokové sazby nezvýší, oni se ale odvrátili od předešlého opatrného prohlášení, které se zaměřovalo na Čínu a Asii, a místo toho připravili půdu pro prosincové zvýšení," řekl agentuře Reuters Paul Schatz, investiční šéf společnosti Heritage Capital.

"Pro dluhopisové trhy je to obrovská vzpruha," říká John Canally, tržní stratég a ekonom z LPL Financial. "Říkali to, nikdy to ale zatím nenapsali. Až teď. Prosincové zasedání bude živé," dodal Canally.

Po sdělení Fedu prudce zrychlil růst cen akcií z finančního sektoru, jemuž vyšší úroky prospějí. Index sektoru posílil o zhruba 1,7 %. Těžce naopak klesly akcie podniků z odvětví veřejných služeb, které růst úroků finančně oslabuje.

Z indexu Dow nejvíce zdražily akcie technologické společnosti Apple (+4,13 %), farmaceutické firmy Merck (+3,05 %) a investičních bank JPMorgan Chase (+2,92 %) a Goldman Sachs (+2,69 %). Nedařilo se naopak cenným papírům výrobce spotřebního zboží Procter & Gamble (-1,01 %), maloobchodního řetězce s potřebami pro kutily Home Depot (-0,52 %), výrobce letadel Boeing (-0,39 %) a průmyslového konglomerátu General Electric (-0,24 %).

Akcie Applu pozitivně reagovaly na hospodářské výsledky, které společnost zveřejnila již v úterý večer. Apple po konci úterního obchodování oznámil, že mu ve fiskálním čtvrtém čtvrtletí vzrostl čistý zisk o 30 % na 11,1 miliardy USD. Výsledky podpořila silná poptávka po chytrém telefonu iPhone. Zisk na akcii za tři měsíce do konce září činil 1,96 USD, analytici čekali zisk 1,89 dolaru na akcii. Příjmy se zvýšily o 22 % na 51,5 miliardy USD. Příjmy v Číně se téměř zdvojnásobily na 12,52 miliardy USD a na celkových příjmech se podílely téměř čtvrtinou. Společnost ve čtvrtletí prodala 48 milionů iPhonů, o 22 % více než loni. Tržby z prodeje iPhonů dosáhly 32,21 miliardy USD, z prodeje tabletů iPad 4,28 miliardy USD, z prodeje počítačů Mac 6,88 miliardy USD, ze služeb 5,09 miliardy USD a tržby z prodeje ostatních produktů, mimo jiné chytrých hodinek Apple Watch, které do této kategorie spadají, dosáhly 3,05 miliardy USD.

Zlevnily naopak akcie sociální sítě Twitter (-1,5 %), která výsledky zveřejnila taktéž po konci úterního obchodování. Čistá ztráta Twitteru ve třetím čtvrtletí klesla na 131,7 milionu USD z loňských 175,5 milionu USD a příjmy podniku stouply o 57,6 % na 569,2 milionu USD, což bylo více, než čekali analytici. Firma ale uvedla, že ve čtvrtém čtvrtletí čeká příjmy v rozmezí 695 až 710 milionů USD. Zklamala tak analytiky, kteří v anketě agentury Reuters očekávali pro 4Q v průměru až 739,7 milionu USD. Počet pravidelných uživatelů Twitteru mírně vzrostl. Firma uvedla, že zhruba 321 milionů uživatelů nyní využívá službu nejméně jednou měsíčně. To je o 1,6 % více než v předchozím čtvrtletí.

Analytici hromadně aktualizují doporučení na akcie Applu a Twitteru
Americká technologická společnost Apple a provozovatel mikroblogovací sociální sítě Twitter v úterý večer zveřejnili výsledky za uplynulé čtvrtletí. Analytici v reakci na čerstvá čísla aktualizují svá investiční doporučení i cílové ceny.

Akcie italské automobilky Ferrari (-3,68 %), s nimiž se na NYSE začalo obchodovat teprve minulý týden, odepsaly přibližně tři a půl procenta poté, co firma zveřejnila hospodářské výsledky za třetí kvartál. Čistý zisk Ferrari dosáhl 94 milionů eur, loni to ve stejném období bylo 58 milionů eur. Tržby společnosti ve srovnání s loňským třetím čtvrtletím stouply o 9,2 % na 723 milionů eur. Ferrari očekává, že v letošním roce prodá 7 700 automobilů, loni za celý rok prodala 7 200 vozů. Tržby Ferrari za celý rok by měly dosáhnout 2,8 miliardy eur a hrubý provozní zisk by měl činit 725 až 745 milionů eur. Čistý dluh by na konci roku měl dosahovat 1,98 až 2,03 miliardy eur, odhaduje firma.

Po konci středečního obchodování zveřejnily čtvrtletní výsledky například PayPal, GoPro nebo Yelp.

Provozovatel internetového platebního systému PayPal (v řádném obchodování +1,61 %), který se v červenci oddělil od internetové aukční sítě eBay, vykázal za třetí čtvrtletí upravený zisk na akcii 0,31 USD při tržbách 2,25 miliardy USD. Trh čekal, že firma vykáže upravený zisk na akcii 0,29 USD po 0,24 USD v loňském třetím čtvrtletí a tržby 2,27 miliardy USD po 1,97 miliardy USD za 3Q2014. Akcie PayPalu na výsledky v after-marketu reagovaly téměř 5% zlevňováním.

Výrobce minikamer GoPro (v řádném obchodování +7,01 %) uvedl, že ve třetím čtvrtletí dosáhl upraveného zisku na akcii 0,25 USD pod odhadem trhu 0,29 USD při tržbách 400,3 milionu USD, rovněž pod odhadem trhu, který čekal 433,4 milionu USD. Loni firma za třetí kvartál vykázala tržby 280 milionů USD. Akcie GoPro na výsledky v poobchodní fázi reagovaly více než 15% zlevňováním.

Provozovatel recenzní sociální sítě Yelp (v řádném obchodování -3,62 %) dosáhl ve třetím kvartálu upraveného zisku na akcii 0,03 USD při tržbách 143,6 milionu USD. Na úrovni upraveného zisku na akcii výsledek skončil v souladu s odhadem trhu, na úrovni tržeb odhad trhu 141,3 milionu USD mírně překonal. Akcie Yelpu na výsledky v after-marketu reagovaly zhruba 2% růstem.

Dolar v reakci na náznaky brzkého růstu sazeb výrazně zpevnil

Kurz dolaru na devizovém trhu po vyjádření Fedu o možnosti brzkého zvýšení sazeb výrazně vzrostl a dostal se na maximum za více než dva měsíce. Euro vůči dolaru v závěru kleslo o 1,2 % na 1,0915 EUR/USD a během dne sestoupilo poprvé od počátku srpna pod 1,09 EUR/USD.

Dolar vystoupil na sedmiměsíšní vrchol proti švýcarskému franku a dvoutýdenní maximum vůči britské libře. Vůči japonskému jenu americká měna posílila o 0,6 % na 121,16 USD/JPY.

Světové ceny ropy ve středu po více než dvoutýdenním poklesu výrazně stouply. Nákupy podpořily neutrální údaje o týdenním vývoji zásob na americkém trhu a oznámení, že mexická společnost Pemex získala licenci na dovoz americké ropy do Mexika pro další zpracování v tamních rafinériích.

Severomořská ropa Brent kolem desáté hodiny zdražovala o 4,7 % na 49,19 USD za barel a cena severoamerické lehké ropy WTI rostla o 6,4 % na 46,18 USD za barel.

Ceny ropy klesaly déle než dva týdny a ztratily více než deset procent. Srážely je rostoucí obavy z přetrvávajícího převisu nabídky na trhu.

Obavy ve středu zmírnily údaje amerického Úřadu pro energetické informace (EIA). Podle nich se zásoby ropy v USA minulý týden zvýšily o 3,4 milionu barelů, což bylo přesně podle očekávání. Zásoby v klíčovém překladišti Cushingu se ale snížily a pokles zásob benzinu a dalších ropných produktů byl výraznější, než se čekalo.

"Trh čekal další prudký růst zásob, který by stáhl ceny hlouběji, dostal ale neutrální údaje," řekl agentuře Reuters Scott Shelton z investiční firmy ICAP.

Zlato ve středu zlevnilo o více než deset dolarů na 1 156,50 USD za trojskou unci, zatímco cena stříbra naopak stoupla o šest a půl centu na 15,95 USD za trojskou unci.

Hlavní středeční události na amerických trzích

Výsledková sezóna

 • Výsledky Hershey ve 3Q: Upravený zisk na akcii 1,17 USD (odhad: 1,13 USD), tržby 1,96 miliardy USD (odhad: 1,98 miliardy USD).
 • Výsledky Walgreens ve 3Q: Upravený zisk na akcii 0,88 USD (odhad: 0,81 USD), tržby 28,52 miliardy USD (v souladu s odhady, loni: 19,06 miliardy USD).
 • Výsledky Mondelez ve 3Q: Upravený zisk na akcii 0,42 USD (odhad: 0,41 USD), tržby 6,8 miliardy USD (v souladu s odhady).
 • Výsledky Valero Energy ve 3Q: Zisk na akcii 2,79 USD (odhad: 2,66 USD), tržby 22,58 miliardy USD (odhad: 18,23 miliardy USD).
 • Výsledky Boston Scientific ve 3Q: Upravený zisk na akcii 0,24 USD (odhad: 0,23 USD), tržby 1,88 miliardy USD (odhad: 1,86 miliardy USD).
 • Výsledky Northrop Grumman ve 3Q: Upravený zisk na akcii 2,41 USD (odhad: 2,19 USD), tržby 5,98 miliardy USD (odhad: 5,86 miliardy USD).
 • Výsledky Ferrari ve 3Q: Čistý zisk 94 milionů EUR (loni: 58 milionů EUR), tržby 723 milionů EUR (meziročně +9,2 %). Společnost očekává, že v letošním roce prodá 7 700 automobilů, loni za celý rok prodala 7 200 vozů. Tržby Ferrari za celý rok by měly dosáhnout 2,8 miliardy EUR a hrubý provozní zisk by měl činit 725 až 745 milionů EUR. Čistý dluh by na konci roku měl dosahovat 1,98 až 2,03 miliardy EUR.
 • Provozní zisk italsko-americké automobilové skupiny Fiat Chrysler Automobiles (FCA) ve třetím čtvrtletí vzrostl o 35 %. Výrazně se zvýšily také její tržby. Ke zlepšení výsledků dopomohl zejména silný prodej na severoamerickém trhu, sdělila ve středu společnost. Čistý výsledek byl ale kvůli nečekanému odpisu do rezerv záporný.
 • Výsledky PayPal ve 3Q: Upravený zisk na akcii 0,31 USD (odhad: 0,29 USD), tržby 2,25 miliardy USD (odhad: 2,27 miliardy USD, loni: 1,97 miliardy USD). Akcie ve středečním after-marketu kolem 22.00 SEČ -5 %.
 • Výsledky GoPro ve 3Q: Upravený zisk na akcii 0,25 USD (odhad: 0,29 USD), tržby 400,3 milionu USD (odhad: 433,4 milionu USD, loni: 280 milionů USD). Akcie ve středečním after-marketu kolem 22.00 SEČ -15 %.
 • Výsledky Yelp ve 3Q: Upravený zisk na akcii 0,03 USD (v souladu s odhady), tržby 143,6 milionu USD (odhad: 141,3 milionu USD). Akcie ve středečním after-marketu kolem 22.00 SEČ +2 %.

Zdroj: CNBC, Bloomberg, MarketWatch, ČTK

Huawei má v Británii povolen omezený přístup k budování sítí 5G
Huawei má v Británii povolen omezený přístup k budování sítí 5G
před 40 minutami

Huawei má v Británii povolen omezený přístup k budování sítí 5G

Británie povolí čínské společnosti Huawei Technologies omezený podíl na budování mobilních sítí páté generace (5G)....
Spojené království Čína 5G sítě
USA: Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby v prosinci překonaly…
před hodinou

USA: Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby v prosinci překonaly očekávání

Objem objednávek zboží dlouhodobé spotřeby ve Spojených státech vzrostl v prosinci razantněji, než se očekávalo....
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika
ČR loni získala z EU o 68,5 miliardy Kč více, než zaplatila
před hodinou

ČR loni získala z EU o 68,5 miliardy Kč více, než zaplatila

Česká republika loni získala z rozpočtu Evropské unie o 68,5 miliardy Kč více, než do něj odvedla. Informovalo o tom...
Česká republika Evropská unie Strukturální fondy EU, operační programy, komunitární programy, národní programy
Nový koronavirus má negativní dopady na čínské i zahraniční firmy
Nový koronavirus má negativní dopady na čínské i zahraniční firmy
před hodinou

Nový koronavirus má negativní dopady na čínské i zahraniční firmy

Nový typ koronaviru, který se šíří z čínského města Wu-chan, má negativní dopady na řadu čínských i zahraničních...
Čína Zdravotnictví a zdravotní péče Byznys a podnikání
HN: Avast prodával data uživatelů svých produktů
12:57

HN: Avast prodával data uživatelů svých produktů

Vývojář antivirového softwaru Avast prodával podrobná data uživatelů svých produktů. Píší o tom Hospodářské noviny s...
Avast Software Informační technologie
E15: Národní rozvojový fond bude řídit bývalý bankéř ČSOB Barta
12:07

E15: Národní rozvojový fond bude řídit bývalý bankéř ČSOB Barta

Národní rozvojový fond státu a soukromých investorů bude řídit bývalý bankéř ČSOB Jan Barta. Deníku E15 to řekl Jiří...
Evropské banky Banky Management
Airbus se předběžně dohodl na urovnání obvinění z korupce
Airbus se předběžně dohodl na urovnání obvinění z korupce
11:48

Airbus se předběžně dohodl na urovnání obvinění z korupce

Evropský výrobce letecké techniky Airbus dosáhl s úřady ve Francii, Británii a Spojených státech předběžné dohody o...
Airbus Evropské akcie
Beneš: V únoru se uskuteční jednání se zájemci o stavbu bloku
Beneš: V únoru se uskuteční jednání se zájemci o stavbu bloku
11:28

Beneš: V únoru se uskuteční jednání se zájemci o stavbu bloku

Stát v únoru povede konzultace s uchazeči o stavbu nového jaderného bloku v Česku. Novinářům to v úterý řekl...
ČEZ Akcie ČR Jaderná energetika
Peel Hunt začala pokrývat akcie Avastu s cílovou cenou 121 Kč
11:11

Peel Hunt začala pokrývat akcie Avastu s cílovou cenou 121 Kč

Analytici společnosti Peel Hunt začali pokrývat akcie vývojáře antivirového softwaru Avast. Doporučují akcie prodávat...
Avast Akcie ČR Investiční doporučení
MONETA Money Bank vyhlíží další akvizice
10:57

MONETA Money Bank vyhlíží další akvizice

Generální ředitel Monety Money Bank Tomáš Spurný uvedl, že má-li být finanční dům relevantní a mít 10% podíl na trhu,...
MONETA Money Bank (dříve GE Money Bank) Evropské banky Banky
Tržby ČEZ v energetických službách loni stouply o víc než třetinu
10:46

Tržby ČEZ v energetických službách loni stouply o víc než třetinu

Tržby energetické společnosti ČEZ v komplexních energetických službách (ESCO) loni stouply. Podle odhadů firmy činily...
ČEZ Akcie ČR Energetika
Asijské trhy v úterý klesly kvůli přetrvávajícím obavám z koronaviru,…
Asijské trhy v úterý klesly kvůli přetrvávajícím obavám z koronaviru,…
10:30

Asijské trhy v úterý klesly kvůli přetrvávajícím obavám z koronaviru, jihokorejské akcie zlevnily o 3 %

Asijské akciové trhy zakončily úterní obchodování v červených číslech, když je dolů stáhly přetrvávající obavy z...
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii