Americké akcie v úvodu týdne zažily rally, S&P 500 zažívá nejdelší růstovou řadu v letošním roce
|

Americké akcie v úvodu týdne zažily rally, S&P 500 zažívá nejdelší růstovou řadu v letošním roce

Americké akcie v úvodu týdne výrazně posílily, index S&P 500 si zajistil nejdelší ziskovou řadu v letošním roce.

Americké akcie Shrnutí obchodování v USA

Index Dow připsal 1,85 %, S&P 500 1,83 % a Nasdaq 1,56 %. Index S&P 500 zažívá nejdelší ziskovou řadu v letošním roce díky spekulacím o tom, že nejhorší možné scénáře dalšího vývoje jsou již v cenách akcií zahrnuty. Akcie posílily již pátý obchodní den v řadě. Společnosti těží především ze slabého dolaru. Špatná zářijová data z trhu práce podpořila názory o tom, že Fed nebude se zvyšováním sazeb spěchat, což uklidnilo hysterii na trhu a poslalo dolar dolů.

Americké akcie (5. října 2015)

Investoři se nadále soustředí na akcie, které zažily ve třetím kvartálu největší výprodeje. Třetí čtvrtletí bylo zároveň pro akcie nejhorší od roku 2011. Alcoa posilovala o více než 9 % a Dow Chemical o více než 2 %.

"Odsunutí očekávání prvního zvýšení úrokových sazeb do příštího roku je klíčové," říká Michael Purves, hlavní stratég Weeden & Co. "Pondělí je pouze pokračováním reakce na výprodejovou vlnu."

Pravděpodobnost, že Fed zvýší sazby již tento měsíc, po pátečních datech podle účastníků trhu klesla na 10 %. Většina se nyní domnívá, že Fed počká až do března 2016. Lednové zvýšení má podle nich 44% pravděpodobnost, v září to bylo ještě 52 %.

V pondělí se dařilo akciím ve všech hlavních odvětvích v čele s energetikou, relativně nejméně z dobré nálady těžil sektor zdravotní péče. Index volatility VIX klesl o 6,69 % na 19,54 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA stoupl o šest bazických bodů na 2,05 %.

Ceny ropy se výrazně zvyšují, pomáhá jim vyjádření Ruska

Světové ceny ropy zahájily týden výrazným růstem, k němuž přispěla zpráva, že Rusko je ochotno sejít se s činiteli z ostatních zemí, kde se těží ropa, aby společně projednali situaci na trhu. Ceny ropy i dalších komodit obchodovaných v dolarech podpořil také slabší kurz americké měny.

Severomořská ropa Brent odpoledne vykazovala růst o 3,3 % na zhruba 49,70 USD za barel. Americká lehká ropa West Texas Intermediate (WTI) získávala 2,6 % na 46,70 USD.

Rusko je jedním ze tří největších světových těžařů ropy. V pondělí uvedlo, že je připraveno setkat se se zástupci členských zemí ropného kartelu OPEC i s činiteli z nečlenských zemí k jednání o situaci na trhu, kdyby bylo takové setkání uspořádáno. Ruský ministr energetiky Alexandr Novak řekl, že se na konci října chystá setkání ruských a saúdskoarabských činitelů.

Moskva v minulosti odmítala omezit těžbu ropy, aby podpořila její ceny. Těžba ropy v Rusku podle údajů ministerstva energetiky stoupla v září na nové postsovětské maximum. Rusko tak přispívá k současnému nadbytku ropy na trhu, což v posledních měsících tlačí ceny této strategické suroviny dolů.

Dolar zpevnil vůči franku a jenu, investoři jsou ochotni riskovat

Americký dolar v pondělí díky obnovenému zájmu o rizikovější investice posílil vůči japonskému jenu a švýcarskému franku. To jsou měny, které investoři považují za bezpečné útočiště v období nejistoty, a za příznivějších podmínek na trhu je naopak prodávají. Vůči euru však americká měna mírně klesá.

V podvečer dolar vůči jenu vykazoval nárůst o 0,3 % na 120,27 JPY. Vůči franku si připisoval 0,4 % a pohyboval se kolem 0,976 CHF. Jednotná evropská měna vůči dolaru mírně posílila na 1,1215 USD, zůstala však pod téměř dvoutýdenním maximem 1,1319 USD, na které se vyšplhala v pátek.

Ochotu investorů riskovat podpořila nepříznivá zpráva o zářijovém vývoji na trhu práce ve Spojených státech, která naznačila, že americká centrální banka nebude spěchat se zvyšováním úrokových sazeb. Vyhlídky na pozdější růst úroků však měly negativní dopady na kurz dolaru vůči euru.

Výraznějšímu růstu kurzu jednotné evropské měny zabránilo očekávání, že Evropská centrální banka bude nucena přikročit k dalšímu uvolňování měnové politiky. Šéf ECB Mario Draghi na posledním zasedání měnového výboru signalizoval možné rozšíření programu nákupu dluhopisů.

Hlavní pondělní události na amerických trzích

 • ISM index nákupních manažerů v sektoru služeb v září klesl na 56,9 bodu (odhad: 57,5 bodu, srpen: 59 bodů).
 • Aktivita v americkém sektoru služeb podle finálních dat agentury Markit v září zpomalila. Index nákupních manažerů klesl na 55,1 bodu ze srpnových 56,1 bodu, předběžná data očekávala 55,6 bodu. Produkce i nová pracovní síla sektoru rostly pomalejším tempem, zvolnil také růst cen vstupů a průměrné ceny hotových produktů se snížily. Kompozitní index se snížil na 55 bodů z 55,7 bodu v srpnu, předběžný údaj predikoval 55,3 bodu.
 • Americká společnost Twitter jmenovala svým stálým generálním ředitelem spoluzakladatele firmy Jacka Dorseyho (38). Oznámila to v pondělí společnost, která provozuje stejnojmennou sociální síť. Dorsey po rezignaci někdejšího generálního ředitele Twitteru Dicka Costola k letošnímu 1. červenci vykonával tuto funkci pouze přechodně.
 • Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) v pondělí představila návrh reformy mezinárodních daňových pravidel, která má vést k omezení daňových úniků. Reforma by měla přimět velké nadnárodní podniky, aby platily daně v zemích, kde vytvářejí zisky. Má tak ukončit umělé přesouvání zisků do daňových rájů, kvůli němuž podle odhadů OECD vlády po celém světě každým rokem přicházejí na daňových příjmech o 100 až 240 miliard dolarů.
 • Americká technologická firma Apple je i v letošním roce nejhodnotnější značkou na světě. Na prvním místě v žebříčku sestavovaném společností Interbrand letos společnost skončila již potřetí v řadě. V roce 2013 z trůnu Apple sesadil Coca-Colu, od té doby se hodnota jeho značky zvýšila o více než 70 miliard dolarů.
 • Americké úřady dosáhly po pětileté právní bitvě urovnání sporu s britskou ropnou společností BP o náhradu škod za obří únik ropy, který v roce 2010 zamořil vody Mexického zálivu. Ministerstvo spravedlnosti USA a pět amerických států souhlasily s odškodněním ve výši 20 miliard dolarů, což je souhrnná částka za všechny civilní spory vedené proti BP.
 • Americký výrobce oděvů American Apparel vyhlásil bankrot. Firma, která mimo jiné proslula kontroverzní reklamou, se potýkala s poklesem prodeje a s vysokými dluhy, od roku 2009 navíc nedokázala hospodařit se ziskem. Firma proto nyní požádala o soudní ochranu před věřiteli a uvedla, že ke konci září provozovala více než 220 obchodů v 19 zemích světa včetně Spojených států a Kanady.
 • Oppenheimer zvyšuje doporučení na akcie AutoZone na "outperform" z "perform".
 • Axiom zvyšuje doporučení na akcie společnosti Twitter na "kupovat" z "držet".
 • Susquehanna zvyšuje doporučení na akcie Toll Brothers na "positive" z "neutral".
 • RBC snižuje doporučení na akcie Applied Materials na "underperform" z "sector perform".
 • Tesla Motors ve třetím čtvrtletí dodala 11 580 vozů, o 49 % více než v předchozím roce. Za celých devět měsíců letošního roku tak společnost prodala už 33 tisíc aut, což znamená, že by čtvrtý kvartál musel být výrazně úspěšný, aby naplnila svůj cíl 50 až 55 tisíců aut v letošním roce.
 • Piper Jaffray snižuje doporučení na akcie FireEye na "neutral" z "overweight".
 • Hedgeový fond Trian nakoupil akcie General Electric za 2,5 miliardy dolarů. Je to jeho největší nákup v historii.
 • Společnost DuPont oznámila, že ředitelka Ellen Kullman k 16. říjnu odchází do důchodu. Firma také snížila celoroční výhled provozního zisku.
 • Ben Bernanke: Pomalý růst produktivity brzdí americkou ekonomiku.

Zdroj: Bloomberg, CNBC, ČTK, MarketWatch

American Outdoor osamostatní svoji zbrojní divizi Smith & Wesson
před 37 minutami

American Outdoor osamostatní svoji zbrojní divizi Smith & Wesson

Společnost American Outdoor Brands Corp. se rozdělí ve dvě veřejně obchodované společnosti. Od výroby zboží pro...
Zbraně Spojené státy americké (USA)
Inflace na Slovensku v říjnu zvolnila tempo na 2,7 procenta
před hodinou

Inflace na Slovensku v říjnu zvolnila tempo na 2,7 procenta

Tempo meziročního růstu inflace na Slovensku v říjnu zpomalilo na 2,7 procenta z 2,9 procenta v září. Informoval o...
Slovensko Inflace
HDP Slovenska mezičtvrtletně zrychlil růst, meziročně zpomalil
před hodinou

HDP Slovenska mezičtvrtletně zrychlil růst, meziročně zpomalil

Slovenská ekonomika ve třetím letošním čtvrtletí vzrostla proti předchozím třem měsícům o 0,4 procenta. Ve druhém...
Slovensko HDP
Raiffeisenbank v ČR letos stoupl čistý zisk o 36 % na 3,6 miliardy Kč
09:24

Raiffeisenbank v ČR letos stoupl čistý zisk o 36 % na 3,6 miliardy Kč

Raiffeisenbank za letošní tři čtvrtletí stoupl čistý zisk meziročně o 36 % na 3,64 miliardy korun. Aktiva banky...
Raiffeisen Evropské banky Banky
Meziroční růst české ekonomiky v třetím čtvrtletí zpomalil na 2,5 %
Meziroční růst české ekonomiky v třetím čtvrtletí zpomalil na 2,5 %
09:14

Meziroční růst české ekonomiky v třetím čtvrtletí zpomalil na 2,5 %

Meziroční růst české ekonomiky v třetím čtvrtletí zpomalil na 2,5 %, oproti předchozímu čtvrtletí hrubý domácí...
Česká ekonomika Česká republika HDP
Japonská ekonomika vzrostla v třetím čtvrtletí nejméně za rok
08:12

Japonská ekonomika vzrostla v třetím čtvrtletí nejméně za rok

Japonská ekonomika ve třetím čtvrtletí pokračovala čtvrtý kvartál za sebou v růstu, který byl však nejnižší za rok. V...
Japonsko Asijská ekonomika Hospodářský růst
Německo uteklo recesi z lopaty, jeho ekonomika v třetím čtvrtletí…
Německo uteklo recesi z lopaty, jeho ekonomika v třetím čtvrtletí…
08:09

Německo uteklo recesi z lopaty, jeho ekonomika v třetím čtvrtletí vzrostla o 0,1 %

Německá ekonomika se v třetím čtvrtletí těsně vyhnula recesi. Hrubý domácí produkt se ve srovnání s předchozím...
Německo Evropská ekonomika Recese
Výrobce netkaných textilií PFNonwovens v prvních devíti měsících roku…
Výrobce netkaných textilií PFNonwovens v prvních devíti měsících roku…
08:05

Výrobce netkaných textilií PFNonwovens v prvních devíti měsících roku vydělal 488,7 milionu Kč

Výrobce netkaných textilií PFNonwovens dosáhl v prvních devíti měsících letošního roku výnosů 4,82 miliardy Kč, což...
PFNonwovens (dříve Pegas Nonwovens) Akcie ČR Výsledková sezóna
Facebook od ledna do září smazal přes pět miliard falešných účtů
07:33

Facebook od ledna do září smazal přes pět miliard falešných účtů

Sociální síť Facebook v prvních devíti měsících letošního roku zakročila proti 5,4 miliardy falešných účtů. Většinu...
Sociální sítě Facebook
Co musíte ráno vědět (14. listopadu)
Co musíte ráno vědět (14. listopadu)
00:00

Co musíte ráno vědět (14. listopadu)

Jak se ve středu obchodovalo v Evropě a ve Spojených státech, kdy by se měl začít stavět nový jaderný blok v...
Musíte vědět
Americké akcie ve středu převážně zpevnily, indexy Dow a S&P 500…
Americké akcie ve středu převážně zpevnily, indexy Dow a S&P 500…
včera v 22:30

Americké akcie ve středu převážně zpevnily, indexy Dow a S&P 500 vystoupily na nová maxima

Akcie ve Spojených státech ve středu převážně stouply, přičemž indexy Dow a S&P 500 uzavřely na nových historických...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
VW zahájil výstavbu montážní linky pro výrobu elektromobilů v USA
včera v 20:47

VW zahájil výstavbu montážní linky pro výrobu elektromobilů v USA

Německá automobilka Volkswagen ve středu ve svém závodě v americkém městě Chattanooga zahájila výstavbu linky pro...
Volkswagen Evropské akcie Auta
Evropské akcie v polovině týdne mírně oslabily kvůli nejistotě…
Evropské akcie v polovině týdne mírně oslabily kvůli nejistotě…
včera v 18:00

Evropské akcie v polovině týdne mírně oslabily kvůli nejistotě ohledně vývoje obchodních jednání

Evropské akciové trhy zakončily středeční obchodování v červených číslech, když je dolů stáhla nejistota stran vývoje...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Další snižování úroků v USA podle šéfa Fedu zatím není zapotřebí
Další snižování úroků v USA podle šéfa Fedu zatím není zapotřebí
včera v 17:44

Další snižování úroků v USA podle šéfa Fedu zatím není zapotřebí

Americká centrální banka prozatím nevidí potřebu dalšího snižování úrokových sazeb. Uvedl to ve středu šéf banky...
Fed Centrální banky Americká ekonomika
Babiš: V Dukovanech se začne stavět v roce 2029, blok bude dokončen v…
Babiš: V Dukovanech se začne stavět v roce 2029, blok bude dokončen v…
včera v 17:22

Babiš: V Dukovanech se začne stavět v roce 2029, blok bude dokončen v roce 2036

Nový blok Jaderné elektrárny Dukovany se začne stavět v roce 2029, dokončen bude v roce 2036. Na tiskové konferenci...
ČEZ Jaderná energetika Akcie ČR
WSJ: Google plánuje od příštího roku nabízet běžné účty
WSJ: Google plánuje od příštího roku nabízet běžné účty
včera v 17:05

WSJ: Google plánuje od příštího roku nabízet běžné účty

Internetový gigant Google ze skupiny Alphabet plánuje v příštím roce začít nabízet osobní běžné účty ve spolupráci s...
Alphabet (Google) Americké akcie Citigroup
Pražská burza ve středu nepatrně stoupla, dařilo se pojišťovně VIG
Pražská burza ve středu nepatrně stoupla, dařilo se pojišťovně VIG
včera v 16:45

Pražská burza ve středu nepatrně stoupla, dařilo se pojišťovně VIG

Pražská burza zakončila středeční obchodování v zelených číslech, index PX ale zpevnil pouze o 0,08 % na 1 084,96...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Na trhu START pražské burzy byly v listopadu zobchodovány akcie za…
Na trhu START pražské burzy byly v listopadu zobchodovány akcie za…
včera v 16:28

Na trhu START pražské burzy byly v listopadu zobchodovány akcie za necelé 4 miliony Kč

Na trhu START pražské burzy pro malé a střední podniky ve středu proběhl další obchodní den. Zobchodovány byly akcie...
Akcie ČR Pražská burza UDI CEE