Americké akcie ve čtvrtek odepsaly více než procento, dolar po zasedání ECB výrazně oslabil
|

Americké akcie ve čtvrtek odepsaly více než procento, dolar po zasedání ECB výrazně oslabil

Americké akcie zahájily čtvrteční obchodování mírně nad nulou, prakticky ihned ale sestoupily do mínusu a během dne ztráty postupně prohlubovaly. Další kroky ECB na podporu ekonomiky starého kontinentu nedostály očekávání trhu, což investoři vyhodnotili jako riziko budoucího vývoje evropského i světového hospodářství. Wall Street se navíc připravuje na brzký růst úrokových sazeb v USA.

Americké akcie Shrnutí obchodování v USA

Evropská centrální banka na svém zasedání rozhodla o snížení depozitní sazby o 0,1 procentního bodu na -0,3 %. Současně ECB rozhodla o prodloužení programu kvantitativního uvolňování v objemu 60 miliard eur měsíčně minimálně do března 2017. Trhy ale čekaly, že banka přistoupí k mnohem důraznějším krokům. Někteří investoři doufali, že banka zintenzivní nákupy cenných papírů v rámci QE a zavede druhou depozitní sazbu, která by se vztahovala na vyšší úložky komerčních bank na jejích účtech.

SLEDOVALI JSME ŽIVĚ: ECB na svém prosincovém zasedání snížila depozitní sazbu na -0,3 %, dluhopisy bude nakupovat minimálně do března 2017
ECB na prosincovém zasedání ponechala dle očekávání základní úrokovou sazbu na 0,05 %, depozitní sazbu však snížila na -0,3 % z -0,2 % a zápůjční sazbu ponechala na 0,3 %. Mario Draghi na tiskové konferenci, kterou jsme sledovali živě, navíc oznámil, že banka prodlouží program nakupování dluhopisů minimálně do konce března 2017. Rozšíří se také struktura nakupovaných aktiv, nově přibudou například dluhopisy regionálních a lokálních vlád.

Šéfka americké centrální banky (Fed) Janet Yellenová naopak ve čtvrtek podobně jako ve středu vyjádřila přesvědčení, že ekonomika USA je připravena na první zvýšení úrokových sazeb za téměř deset let. Podle analytiků je už takřka jisté, že Fed na zasedání v polovině prosince zvýší základní úrokovou sazbu, která je už sedm let jen těsně nad nulou.

"Trhy stále zápasí s protichůdným směřováním ECB a Fedu," řekl agentuře Reuters Paul Nolte z investiční firmy Kingsview Asset Management.

Dow se ve čtvrtek propadl o 1,42 % na 17 477,67 bodu, širší S&P 500 odepsal 1,44 % na 2 049,62 bodu a Nasdaq Composite klesl o 1,67 % na 5 037,53 bodu. Index volatility VIX vyskočil o 13,83 % na 18,11 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o 14 bazických bodů na 2,319 %.

V červených číslech skončilo všech deset hlavních sektorů. Nejvíce se propadly sektor zdravotní péče, odvětví cyklického spotřebního zboží a sektory energetiky a finančních služeb. Relativně nejlépe se dařilo sektoru necyklického spotřebního zboží a odvětví základních materiálů.

Americké akcie (3. prosince 2015)

Akcie internetového obchodu Amazon.com (-1,44 %) přišly o úvodní zisky a spadly pod nulu i přesto, že firma oznámila, že je její tablet Fire nově dostupný také v Číně. Firma zároveň uvedla, že se dohodla s provozovatelem internetového vyhledávače Baidu na poskytování aplikací a dalších služeb pro tablety Fire v Číně. Čtečky Kindle již v Číně dostupné jsou. Ve středu se akcie Amazonu během dne vyšplhaly na nové historické maximum 684,82 USD.

Akcie internetové společnosti Yahoo! (-3,67 %) se propadly o více než tři procenta poté, co již podle listu The Wall Street Journal (WSJ) některé firmy projevily zájem o její internetové aktivity. WSJ uvedl, že mezi zájemci jsou například mobilní operátor Verizon Communications (-0,8 %) nebo společnost IAC/InterActiveCorp. (-2,9 %). WSJ tento týden uvedl, že vedení Yahoo! zváží možnost rozprodeje svých internetových aktivit.

V indexu Dow zlevnilo 28 z 30 titulů. Nedařilo se zejména akciím pojišťovny Travelers (-2,98 %), výrobce sportovního oblečení a obuvi Nike (-2,66 %) a investiční banky Goldman Sachs (-2,66 %). V kladných číslech seanci zakončily pouze akcie maloobchodního řetězce Wal-Mart (+1,18 %) a konglomerátu General Electric (+0,2 %).

Po zveřejnění čtvrtletních hospodářských čísel nahoru vyskočily akcie maloobchodního prodejce Dollar General (+4,24 %). Společnost před začátkem čtvrtečního obchodování uvedla, že ve třetím finančním čtvrtletí dosáhla zisku 253,3 milionu dolarů neboli 0,86 USD na akcii při tržbách 5,07 miliardy dolarů. Upravený zisk na akcii činil 0,88 USD. Loni firma ve třetím fiskálním čtvrtletí vydělala 236,3 milionu dolarů neboli 0,78 USD na akcii. Analytici čekali, že letos za 3Q vykáže upravený zisk na akcii 0,87 USD a tržby 5,09 miliardy dolarů. Firma čeká, že za celý finanční rok, který jí končí lednu, vykáže meziroční růst tržeb o 2,5-2,8 %. Dosud odhadovala, že se jí tržby zvýší o 3-3,5 %. Upravený zisk na akcii by za celý rok měl dosáhnout 3,88-3,93 USD (předchozí odhad: 3,85-3,95 USD).

Euro po zasedání ECB výrazně zpevnilo

Euro ve čtvrtek na devizových trzích výrazně posílilo, když ECB oznámila další opatření na podporu evropské ekonomiky, která mnozí investoři vyhodnotili jako příliš slabá. K dolaru euro v jednu chvíli přidávalo až 2,6 %, což je v denním obchodování jeden z největších nárůstů v historii společné evropské měny. Euro zpevňovalo i ke švýcarskému franku a dalším předním zahraničním měnám.

ECB snížila svou depozitní sazbu pro banky v eurozóně hlouběji do záporného pásma a prodloužila program nákupů dluhopisů o půl roku do konce března 2017. ECB se tím snaží posílit ekonomický růst a zvýšit nízkou inflaci v eurozóně. Snížení depozitní sazby pouze o 0,1 procentního bodu na -0,3 % ale zklamalo některé investory, kteří očekávali důraznější krok.

Euro před oznámením výsledku zasedání oslabovalo, poté ale vůči dolaru zpevňovalo až o 2,6 %, což je jeden z jeho 15 největších pohybů v denním obchodování od vytvoření společné evropské měny v roce 1999, napsal list Financial Times (FT) na webu.

Euro začalo masivně růst krátce před vlastním oznámením výsledku zasedání ECB, když FT napsal, že banka nechala naprosto nečekaně sazby zcela beze změny. Zprávu posléze FT dementoval. Kurz eura k dolaru pokračoval v růstu i po tiskové konferenci šéfa ECB Maria Draghiho. Kolem 17.30 SEČ se dostal na nové téměř měsíční maximum 1,09165 USD. Ve středu přitom jednotná evropská měna proti dolaru sestoupila až na 1,055 USD, tedy nejnižší úroveň od dubna. Krátce po desáté hodině se kurz EUR/USD pohyboval kolem 1,0939.

"Očekávání byla prostě příliš velká", proto euro k dolaru tak výrazně roste, uvedl analytik společnosti Nomura Jens Nordvig.

Ke švýcarskému franku euro přidávalo až jedno procento na 1,0914 CHF. O více než dvě procenta rostlo také k japonskému jenu. Dolarový index, který měří výkon dolaru ke koši šesti předních světových měn, naopak sestoupil na téměř měsíční minimum 97,865 bodu.

Světové ceny ropy ve čtvrtek vzrostly o více než dvě procenta, a ožily tak z blízkosti minim za šest a půl roku. Podpořily je spekulace o přípravě Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) na stabilizaci trhu. Na trhu se také odrazily zvýšené obavy z vývoje na Blízkém východě.

Cena severomořské ropy Brent krátce po desáté hodině rostla o 2,81 % na 43,88 USD za barel a severoamerická lehká ropa WTI zdražovala o 2,49 % na 41,15 USD za barel. Ve středu přitom Brent sestoupil až na 42,43 USD za barel.

Ceny ropy jsou od poloviny loňského roku pod silným tlakem v důsledku převisu nabídky nad poptávkou. Trh byl dosud přesvědčen, že OPEC se na pátečním zasedání na žádné formě podpory cen neshodne. Saúdská Arábie totiž dávala jasně najevo, že od strategie vytlačování konkurentů z trhu pomocí nízkých cen nehodlá ustoupit.

Časopis Energy Intelligence ale ve čtvrtek uvedl, že podle jednoho z delegátů OPEC příští rok Rijád navrhne dohodu se zeměmi mimo OPEC o omezení produkce. Kartel by těžbu snížil o milion barelů denně, avšak jen v případě, že se k omezení produkce zavážou i země jako Rusko, Mexiko, Omán či Kazachstán. Saúdský zdroj ale agentuře Reuters řekl, že zpráva je "nepodložená".

"Představa, že by se mohlo rozhodnout o překvapivém snížení produkce, lidi trochu znervózňuje," řekl agentuře Reuters Dominick Chirichella z newyorského Energy Management Institute. "Pokles dolaru spolu s krytím pozic před zasedáním OPEC tlačí ceny vzhůru," dodal.

Ceny ropy posílil také nový vývoj na Blízkém východě. Bombardéry britského vojenského letectva ve čtvrtek podnikly vůbec první nálety na pozice teroristické organizace Islámský stát v Sýrii. Letouny úspěšně zasáhly tamní ropná pole.

Zlato ve čtvrtek večer zdražovalo bezmála o deset dolarů na 1 063,31 USD za trojskou unci a cena stříbra rostla o deset centů na 14,10 USD za trojskou unci.

Hlavní čtvrteční události na amerických trzích

  • Index nákupních manažerů v sektoru služeb podle ISM v listopadu klesl na 55,9 bodu z 59,1 bodu (odhad: 58 bodů).
  • Aktivita v americkém sektoru služeb ve Spojených státech v listopadu podle finálních dat vzrostla, avšak pomaleji, než se čekalo. Index nákupních manažerů v sektoru služeb vzrostl na 56,1 bodu z říjnových 54,8 bodu, čekal se růst na 56,5 bodu. Kompozitní index se zvýšil na 55,9 bodu z předchozích 55 bodů, předběžná data počítala s růstem na 56,1 bodu.
  • Podnikové objednávky ve Spojených státech v říjnu vzrostly meziměsíčně o 1,5 % při očekávání 1,4% růstu po 0,8% poklesu v září (revidováno z -1,0 %). Po očištění o dopravu objednávky vzrostly o 0,2 %, jak se očekávalo po zářijovém poklesu o 0,6 %. Zároveň došlo k revizi objednávek dlouhodobé spotřeby, které v říjnu podle finálních dat meziměsíčně vzrostly o 2,9 % a po očištění o dopravu o 0,5 %.
  • Týdenní počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti ve Spojených státech v týdnu do 28. listopadu vzrostl na 269 tisíc z 260 tisíc v předchozím týdnu. Čekalo se 268 tisíc. Počet pokračujících žádostí v týdnu do 20. listopadu vzrostl na 2,161 milionu z 2,155 milionu v předchozím týdnu (revidováno z 2,207 milionu), čekalo se 2,187 milionu.
  • Situace americké ekonomiky je celkově příznivá a splňuje podmínky pro to, aby centrální banka (Fed) mohla přistoupit k prvnímu zvýšení základní úrokové sazby po téměř deseti letech. Řekla to ve čtvrtek ve společném hospodářském výboru Kongresu šéfka Fedu Janet Yellenová. Další odklady tohoto kroku by už podle Yellenové mohly být riskantní.
  • FBR označila firmu specializující se na kyberbezpečnost Palo Alto Networks za "top titul" k nákupu. Akcie Palo Alto Networks ve čtvrtečním obchodování -1,66 %.
  • Deutsche Bank zvyšuje doporučení na akcie Costco Wholesale na "kupovat" z "držet". Akcie Costco Wholesale ve čtvrtečním obchodování +1,6 %.
  • Akcionáři italsko-americké automobilové skupiny Fiat Chrysler Automobiles (FCA) na čtvrteční valné hromadě schválili vyčlenění divize luxusních vozů Ferrari do samostatného podniku. Informovala o tom agentura Reuters. FCA již v říjnu uvedla akcie divize Ferrari na newyorskou burzu. Akcie Ferrari ve čtvrtečním obchodování -0,32 % a cenné papíry FCA -0,29 %.

Výsledková sezóna

  • Výsledky Barnes & Noble ve 2QFY2016: Ztráta na akcii 0,52 USD (loni: zisk 0,12 USD), tržby 894,7 milionu USD (loni: 936,5 milionu USD). Akcie ve čtvrtečním after-marketu -11,6 %.

Zdroj: MarketWatch, Bloomberg, ČTK

Co musíte ráno vědět (13. listopadu)
Co musíte ráno vědět (13. listopadu)
00:00

Co musíte ráno vědět (13. listopadu)

Jak se v úterý obchodovalo na obou stranách Atlantiku, jak v prvních třech čtvrtletích letošního roku hospodařila...
Musíte vědět
Tesla podle Muska postaví novou továrnu blízko Berlína
včera v 22:31

Tesla podle Muska postaví novou továrnu blízko Berlína

Americký výrobce elektromobilů Tesla hodlá postavit novou továrnu v blízkosti Berlína. Oznámil to podle agentur DPA a...
Tesla Auta Americké akcie
Americké akciové indexy v úterý převážně mírně zpevnily, USA jsou…
Americké akciové indexy v úterý převážně mírně zpevnily, USA jsou…
včera v 22:00

Americké akciové indexy v úterý převážně mírně zpevnily, USA jsou podle Trumpa blízko podpisu první fáze dohody s Čínou

Americké akcie uzavřely úterní obchodování mírně v plusu. Prezident Donald Trump sice v projevu uvedl, že Spojené...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Spuštění streamovací služby Disney+ provázely potíže
včera v 20:55

Spuštění streamovací služby Disney+ provázely potíže

Spuštění nové streamovací televizní služby americké mediální a filmové společnosti Walt Disney provázely stížnosti...
Walt Disney Americké akcie Média
Americké prezident Trump opět kritizoval obchodní politiku Evropské…
Americké prezident Trump opět kritizoval obchodní politiku Evropské…
včera v 19:50

Americké prezident Trump opět kritizoval obchodní politiku Evropské unie

Americký prezident Donald Trump opět kritizoval obchodní politiku Evropské unie. Při projevu v Ekonomickém klubu v...
Donald Trump Spojené státy americké (USA) Politika
Evropské akcie v úterý zdražily díky naději na odklad amerických cel…
Evropské akcie v úterý zdražily díky naději na odklad amerických cel…
včera v 18:00

Evropské akcie v úterý zdražily díky naději na odklad amerických cel na dovoz evropských aut

Evropské akciové trhy zakončily úterní obchodování v zelených číslech díky zprávám médií, že americký prezident...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Slovenský Eustream uspěl ve sporu s finanční správou o odvodu
včera v 17:40

Slovenský Eustream uspěl ve sporu s finanční správou o odvodu

Slovenský přepravce plynu Eustream uspěl v obnoveném soudním sporu s finanční správou na Slovensku o povinnost...
Slovensko Zemní plyn EPH
Růst české ekonomiky podle odhadů ve 3. čtvrtletí zpomalil
včera v 17:21

Růst české ekonomiky podle odhadů ve 3. čtvrtletí zpomalil

Růst české ekonomiky ve třetím čtvrtletí podle odhadů analytiků mírně zpomalil kvůli vývoji v zahraniční, především...
Česká ekonomika Česká republika Hospodářský růst
Ze světa investičních doporučení (12. listopadu)
včera v 17:00

Ze světa investičních doporučení (12. listopadu)

Které akcie si v úterý vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Investiční doporučení
Pražská burza v úterý mírně klesla, po zveřejnění výsledků…
Pražská burza v úterý mírně klesla, po zveřejnění výsledků…
včera v 16:45

Pražská burza v úterý mírně klesla, po zveřejnění výsledků hospodaření zlevnily akcie skupiny ČEZ

Pražská burza v úterý mírně oslabila, index PX ztratil 0,11 procenta na 1 084,11 bodu. Dolů ho stáhly především akcie...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Sazka Group vydá dluhopisy za 300 milionů eur
včera v 16:18

Sazka Group vydá dluhopisy za 300 milionů eur

Loterijní společnost Sazka Group ze skupiny KKCG miliardáře Karla Komárka vydá dluhopisy za 300 milionů eur. Firma o...
Sázky a hazard Firemní dluhopisy
Zimbabwe má nové bankovky a mince v nižší nominální hodnotě
včera v 16:01

Zimbabwe má nové bankovky a mince v nižší nominální hodnotě

Banky v Zimbabwe začaly vydávat nové bankovky a mince s nízkou nominální hodnotou, které mají zmírnit chronický...
Afrika
Prabos dodá boty švýcarské armádě, jde o zakázku za 50 milionů Kč
včera v 15:19

Prabos dodá boty švýcarské armádě, jde o zakázku za 50 milionů Kč

Obuvnická společnost Prabos plus ze Slavičína na Zlínsku získala zakázku na dodávku bot pro švýcarskou armádu. Půjde...
Prabos plus Švýcarsko Akcie ČR
Kvůli odměnám pro členy závodní rady obvinilo Německo manažery VW
Kvůli odměnám pro členy závodní rady obvinilo Německo manažery VW
včera v 14:58

Kvůli odměnám pro členy závodní rady obvinilo Německo manažery VW

Německá prokuratura obvinila čtyři současné a bývalé vysoké představitele automobilky Volkswagen z porušení důvěry v...
Volkswagen Německo Evropské akcie
Chorvatsko chce přijmout euro nejpozději do začátku roku 2024
Chorvatsko chce přijmout euro nejpozději do začátku roku 2024
včera v 14:36

Chorvatsko chce přijmout euro nejpozději do začátku roku 2024

Strategickým cílem Chorvatska je splnit nezbytná kritéria a přijmout euro do konce funkčního období následující vlády...
Chorvatsko Euro Měny
Německá pobočka Thomas Cook ruší všechny zájezdy na příští rok
včera v 14:14

Německá pobočka Thomas Cook ruší všechny zájezdy na příští rok

Šance na přežití německé dceřiné společnosti zkrachovalé britské cestovní kanceláře Thomas Cook se snížily....
Německo Turismus a cestovní ruch
Vodafone snížil ztrátu a zlepšil výhled na celý fiskální rok
Vodafone snížil ztrátu a zlepšil výhled na celý fiskální rok
včera v 13:39

Vodafone snížil ztrátu a zlepšil výhled na celý fiskální rok

Britská společnost Vodafone Group, která je druhým největším mobilním operátorem na světě, snížila za prvních šest...
Spojené království Telekomunikace Výsledková sezóna