Americké akcie na silvestra oslabily. Indexy Dow a S&P 500 letos zaznamenaly nejhorší výkon od roku 2008
|

Americké akcie na silvestra oslabily. Indexy Dow a S&P 500 letos zaznamenaly nejhorší výkon od roku 2008

Americké akcie ve čtvrtek oslabily a jejich širší index S&P 500 neudržel celoroční zisk. Dolů ho letos stahovaly především akcie energetických firem, které zasáhly nízké světové ceny ropy. Neslavný rok za sebou mají ale například také akcie technologické společnosti Apple.

Americké akcie Shrnutí obchodování v USA

Index Dow ve čtvrtek odepsal 1,02 % na 17 425,03 bodu, širší S&P 500 klesl o 0,94 % na 2 043,94 bodu a Nasdaq Composite uzavřel slabší o 1,15 % na 5 007,41 bodu. Index Dow dolů stahovaly akcie společnosti Apple, které v letošním roce zaznamenaly poprvé od roku 2008 ztrátu, odepsaly 4,6 %. Jediným rostoucím titulem v indexu Dow byla ve čtvrtek společnost General Electric.

V závěru obchodování výprodej prudce zrychlil. Index Dow nakonec odepsal 180 bodů a S&P 500 ztratil téměř procento. Energetický sektor byl jediným sektorem, který si udržel mírný zisk, za celý rok se však jedná o nejhorší odvětví.

Americké akcie (31. prosince 2015)

"Myslím, že k velkým obchodům už došlo a investoři nyní jenom upravují pozice pro příští rok," říká Adam Sarhan, ředitel Sarhan Capital.

Kvůli čtvrtečnímu poklesu americké indexy smazaly týdenní zisk, za celý kvartál však posílily o více než 7 %, což pro ně znamená nejlepší čtvrtletí za poslední dva roky.

Letošní rok byl pro indexy Dow a S&P 500 nejhorší od roku 2008. Dow ztratil 2,23 % a S&P 500 kvůli čtvrtečním ztrátám nakonec za celý rok odepsal 0,73 %. Naopak Nasdaq Composite letos připsal 5,73 %. Nejhorší výkon od roku 2008 podaly také indexy Russell 2000 a Dow Transports.

Výkonnost amerických akcií ve druhém pololetí a celém roce 2015

12/20154Q20152H20152015
Dow-1,66 %+7 %-1,1 %-2,23 %
S&P 500-1,75 %+6,45 %-0,93 %-0,73 %
Nasdaq Composite-1,98 %+8,38 %+0,41 %+5,73 %
Americké akcie v roce 2015

"Lidé nejspíš cítí větší potřebu prodávat než kupovat. Proto trhy klesají," říká James Meyer, investiční ředitel Tower Bridge Advisors. "Dnes dochází už jen k mírným úpravám portfolií. Myslím, že někteří lidé stahují peníze a přesouvají je do konzervativnějších aktiv. Proto jdou dluhopisy nahoru a akcie dolů," dodává.

Index volatility VIX se ve čtvrtek pohyboval na 18 bodech. Výnos 2letých amerických dluhopisů klesl na 1,06 %. Níže se pohyboval i výnos 10letých dluhopisů, a to kolem 2,27 %.

Indexy letos stahovaly hlavně energetické tituly

Letošní rok se pro americké akcie nesl ve znamení masivních výkyvů. Všechny tři přední indexy se během roku vyšplhaly na nová rekordní maxima, posléze ale zamířily dolů, když pokračující propad cen ropy na světových trzích srážel akcie energetických podniků. V srpnu pak akciové trhy zasáhly obavy ze zpomalování růstu čínské ekonomiky. Například S&P 500 během osmi srpnových dnů ztratil 11 %.

Samotný energetický sektor indexu S&P 500 ztratil za celý rok 24 %, což je jeho nejhorší výsledek od světové hospodářské recese. Z deseti firem s nejhorším letošním výkonem v rámci celého indexu S&P 500 jich osm tvoří energetické podniky, v čele s těžařskou firmou Chesapeake Energy, jejíž akcie letos odepsaly 78 %.

Dařilo se naopak akciím v sektoru zbytného spotřebního zboží. Největší růst v rámci S&P 500 zaznamenaly akcie internetové videopůjčovny Netflix, za celý rok stouply o 138 %. Akcie internetového obchodu Amazon.com přidaly 118 %.

Ropa na konci roku ožila, za celý rok ale zlevnila o třetinu

Cena severomořské ropy Brent zakončila čtvrteční obchodování na 37,28 USD za barel. Za celý den tak stoupla o 82 centů, za celý prosinec ale ztratila 16 % a za celý rok 35 %. Americká lehká ropa West Texas Intermediate (WTI) ve čtvrtek také zamířila vzhůru, za celý den přidala 44 centů a obchodování zakončila na 37,04 USD za barel. Za celý měsíc ale ztratila 11 % a za celý rok 30 %.

Pro Brent, který je hlavním ukazatelem vývoje cen ropy ve světě, byl letošní rok už třetím ztrátovým rokem v řadě. Ropa zlevňovala již v roce 2013, pokles za celý rok byl ale tehdy jenom mírný.

Výprodej začal v polovině roku 2014 a prohloubil se k jeho konci, když Saúdská Arábie zablokovala snahy některých méně vlivných členů kartelu OPEC o snížení těžebního limitu, které by podpořilo ceny černého zlata.

Letos v této politice OPEC pokračoval. Na prosincovém zasedání ve Vídni se nedokázal dohodnout na nastavení oficiálního těžebního limitu. Dohodl se ale údajně na tom, že bude pokračovat v současné úrovni těžby ropy. Snížení dodávek kartel odmítá, protože nechce uvolnit místo na trhu konkurenci. K omezení těžby se podle všeho nechystá ani Rusko. Analytici odhadují, že světová produkce ropy nyní převyšuje poptávku o zhruba půl až dva miliony barelů ropy denně.

Vyhlídky na růst cen ropy nejsou v současné době ani nadále příliš růžové. Podle americké banky Goldman Sachs bude možná nutné, aby ceny klesly až ke 20 dolarům za barel, aby z trhu zmizel dostatečně velký objem dobývané ropy a mohla opět nastat rovnováha.

Dolar k euru zpevnil, za celý rok přidal zhruba deset procent

Americký dolar ve čtvrtek na devizových trzích zpevnil vůči euru i dalším předním světovým měnám. Vyšší je k nim i za celý letošní rok, k jednotné evropské měně v tomto roce připsal zhruba deset procent a ke koši šesti měn více než devět procent.

Dolar zpevňuje již delší dobu, vzhůru se vydal už v květnu 2014. Ke koši měn se jeho hodnota dosud zvýšila o čtvrtinu a k euru o více než pětinu. V letošním roce dolaru k růstu pomáhala naděje na zvýšení úrokových sazeb americkou centrální bankou (Fed), která k tomuto kroku přikročila v prosinci poprvé po skoro deseti letech.

Dolar ale letos zpevňoval také pod vlivem nadále uvolněné měnové politiky Evropské centrální banky (ECB) a Bank of Japan. Odborníci předpokládají, že rozdílné přístupy k měnové politice budou hrát významnou roli také přinejmenším v prvním čtvrtletí nadcházejícího roku.

"Fed by v březnu mohl přijít s dalším zvýšením (sazeb), což se do cen plně nepromítlo, pro dolar by to mělo představovat novou oporu," uvedl podle agentury Reuters analytik Richard Franulovich ze společnosti Westpac.

Dolar posiloval i v posledním dni letošního roku. Euro k americké měně ve čtvrtek kleslo až na 1,0875 USD, tedy nejnižší hodnotu za více než týden. Dolarový index, který měří výkon dolaru ke koši šesti hlavních světových měn, se vyhoupl až na 98,564 bodu, nejvýše za více než týden. K ruskému rublu se ve čtvrtek dolar vyhoupl na více než roční maximum 74,32 RUB. Stalo se tak po dalším propadu cen ropy, jejíž je Rusko významným světovým vývozcem.

Zlato zlevnilo třetí rok v řadě

Cena zlata se i v letošním roce snížila, pokles dosáhl zhruba deseti procent. Žlutý kov, jak se někdy zlatu říká, zlevňuje nepřetržitě už tři roky a nyní se jeho cena pohybuje kolem 1 060 dolarů za trojskou unci. Za letošním poklesem je více faktorů, počínaje přetrvávající nízkou inflací ve vyspělých zemích a konče zpřísňováním měnové politiky ve Spojených státech. Díky němu se zvyšuje kurz dolaru, což řadu investorů od nákupu zlata odrazuje.

V roce 2011 se cena zlata vyšplhala až k blízkosti 2 000 USD za trojskou unci, avšak nepřekročila ji. Růst pokračoval ještě v následujícím roce, pak se ale trh začal rychle propadat. Některé fondy začaly zlato ve svých portfoliích rozprodávat, takže se na trh vrátily stovky tun kovu. To se podepsalo na cenách, které v roce 2013 zaznamenaly největší roční pokles za více než 30 let.

Letos se na propadu ceny podílelo především očekávané zpřísňování měnové politiky ve Spojených státech. Investoři se obávali, že dlouho očekávané zvýšení úrokových sazeb v USA sníží poptávku po zlatě, které žádný úrok nenese.

Hlavní čtvrteční události na amerických trzích

Nejdůležitější události uplynulého týdne na amerických trzích

Zdroj: Bloomberg, CNBC, ČTK

Spuštění streamovací služby Disney+ provázely potíže
20:55

Spuštění streamovací služby Disney+ provázely potíže

Spuštění nové streamovací televizní služby americké mediální a filmové společnosti Walt Disney provázely stížnosti...
Walt Disney Americké akcie Média
Americké prezident Trump opět kritizoval obchodní politiku Evropské…
Americké prezident Trump opět kritizoval obchodní politiku Evropské…
19:50

Americké prezident Trump opět kritizoval obchodní politiku Evropské unie

Americký prezident Donald Trump opět kritizoval obchodní politiku Evropské unie. Při projevu v Ekonomickém klubu v...
Donald Trump Spojené státy americké (USA) Politika
Evropské akcie v úterý zdražily díky naději na odklad amerických cel…
Evropské akcie v úterý zdražily díky naději na odklad amerických cel…
18:00

Evropské akcie v úterý zdražily díky naději na odklad amerických cel na dovoz evropských aut

Evropské akciové trhy zakončily úterní obchodování v zelených číslech díky zprávám médií, že americký prezident...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Slovenský Eustream uspěl ve sporu s finanční správou o odvodu
17:40

Slovenský Eustream uspěl ve sporu s finanční správou o odvodu

Slovenský přepravce plynu Eustream uspěl v obnoveném soudním sporu s finanční správou na Slovensku o povinnost...
Slovensko Zemní plyn EPH
Růst české ekonomiky podle odhadů ve 3. čtvrtletí zpomalil
17:21

Růst české ekonomiky podle odhadů ve 3. čtvrtletí zpomalil

Růst české ekonomiky ve třetím čtvrtletí podle odhadů analytiků mírně zpomalil kvůli vývoji v zahraniční, především...
Česká ekonomika Česká republika Hospodářský růst
Ze světa investičních doporučení (12. listopadu)
17:00

Ze světa investičních doporučení (12. listopadu)

Které akcie si v úterý vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Investiční doporučení
Pražská burza v úterý mírně klesla, po zveřejnění výsledků…
Pražská burza v úterý mírně klesla, po zveřejnění výsledků…
16:45

Pražská burza v úterý mírně klesla, po zveřejnění výsledků hospodaření zlevnily akcie skupiny ČEZ

Pražská burza v úterý mírně oslabila, index PX ztratil 0,11 procenta na 1 084,11 bodu. Dolů ho stáhly především akcie...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Sazka Group vydá dluhopisy za 300 milionů eur
16:18

Sazka Group vydá dluhopisy za 300 milionů eur

Loterijní společnost Sazka Group ze skupiny KKCG miliardáře Karla Komárka vydá dluhopisy za 300 milionů eur. Firma o...
Sázky a hazard Firemní dluhopisy
Zimbabwe má nové bankovky a mince v nižší nominální hodnotě
16:01

Zimbabwe má nové bankovky a mince v nižší nominální hodnotě

Banky v Zimbabwe začaly vydávat nové bankovky a mince s nízkou nominální hodnotou, které mají zmírnit chronický...
Afrika
Prabos dodá boty švýcarské armádě, jde o zakázku za 50 milionů Kč
15:19

Prabos dodá boty švýcarské armádě, jde o zakázku za 50 milionů Kč

Obuvnická společnost Prabos plus ze Slavičína na Zlínsku získala zakázku na dodávku bot pro švýcarskou armádu. Půjde...
Prabos plus Švýcarsko Akcie ČR
Kvůli odměnám pro členy závodní rady obvinilo Německo manažery VW
Kvůli odměnám pro členy závodní rady obvinilo Německo manažery VW
14:58

Kvůli odměnám pro členy závodní rady obvinilo Německo manažery VW

Německá prokuratura obvinila čtyři současné a bývalé vysoké představitele automobilky Volkswagen z porušení důvěry v...
Volkswagen Německo Evropské akcie
Chorvatsko chce přijmout euro nejpozději do začátku roku 2024
Chorvatsko chce přijmout euro nejpozději do začátku roku 2024
14:36

Chorvatsko chce přijmout euro nejpozději do začátku roku 2024

Strategickým cílem Chorvatska je splnit nezbytná kritéria a přijmout euro do konce funkčního období následující vlády...
Chorvatsko Euro Měny
Německá pobočka Thomas Cook ruší všechny zájezdy na příští rok
14:14

Německá pobočka Thomas Cook ruší všechny zájezdy na příští rok

Šance na přežití německé dceřiné společnosti zkrachovalé britské cestovní kanceláře Thomas Cook se snížily....
Německo Turismus a cestovní ruch
Vodafone snížil ztrátu a zlepšil výhled na celý fiskální rok
Vodafone snížil ztrátu a zlepšil výhled na celý fiskální rok
13:39

Vodafone snížil ztrátu a zlepšil výhled na celý fiskální rok

Britská společnost Vodafone Group, která je druhým největším mobilním operátorem na světě, snížila za prvních šest...
Spojené království Telekomunikace Výsledková sezóna
ČEZ: Uhelná elektrárna Počerady změní od roku 2024 majitele
13:25

ČEZ: Uhelná elektrárna Počerady změní od roku 2024 majitele

Hnědouhelná elektrárna Počerady bude téměř jistě mít od začátku roku 2024 nového majitele, skupinu Sev.en Energy...
ČEZ Akcie ČR Uhlí a koks
V prvním až třetím čtvrtletí Česko podle průzkumu získalo třetinu z…
13:02

V prvním až třetím čtvrtletí Česko podle průzkumu získalo třetinu z investic do nemovitostí ve střední a východní Evropě

Investice do komerčních nemovitostí v Polsku, České republice, na Slovensku, v Maďarsku a Rumunsku (CEE-5) překročily...
Investice Nemovitosti Realitní trh