Zeman nebude do rady ČNB jmenovat lidi podporující devalvaci, spekulanti na druhé oslabení koruny kapitulují. Možná ne na dlouho
|

Zeman nebude do rady ČNB jmenovat lidi podporující devalvaci, spekulanti na druhé oslabení koruny kapitulují. Možná ne na dlouho

Prezident Miloš Zeman při jmenování nových členů bankovní rady ČNB nebude jmenovat lidi podporující devalvaci koruny. V radě chce mít lidi podporující vstup ČR do eurozóny. Vyplynulo to ze středečního vyjádření Zemana při návštěvě hradeckého kraje při diskusi se zastupiteli. Zeman ČNB za devalvaci koruny dlouhodobě kritizuje, což učinil i ve středu v Hradci Králové. Do konce svého mandátu bude Zeman ještě jmenovat čtyři ze sedmi členů rady ČNB, a to včetně guvernéra.

Česká ekonomika ČNB Euro

"Naštěstí prezident jmenuje členy bankovní rady a v roce 2016 může jmenovat i nového guvernéra centrální banky. A já udělám vše pro to, aby v této ctihodné instituci napříště seděli lidé, kteří nebudou dělat zbytečné experimenty s českou ekonomikou a kteří budou podporovat vstup ČR do eurozóny, což je věc, kterou si přeje velká většina našich podnikatelů," řekl Zeman.

Prezident v Hradci zopakoval svůj názor, že ČNB provedla devalvaci proto, aby oddálila vstup ČR do eurozóny, protože při tomto vstupu by ztratila část svých kompetencí. Devalvace je podle Zemana ekonomicky neefektivní. "Jestliže ČNB tvrdí, že díky devalvaci koruny ekonomika roste, tak si zřejmě nevšimla, že došlo k poklesu cen pohonných hmot, ať už nafty nebo plynu, zhruba o 50 %. To je skutečný impuls pro rozvoj ekonomiky," řekl Zeman.

Zeman poprvé jmenoval nového člena sedmičlenné bankovní rady loni, kdy Evu Zamrazilovou vystřídal Jiřím Rusnokem. V červenci 2016 končí mandát guvernéra ČNB Miroslava Singera a člena bankovní rady Kamila Janáčka. V únoru 2017 vyprší šestileté angažmá Lubomíru Řežábkovi a Lubomíru Lízalovi. Zemanovo první funkční období přečkají v bankovní radě pouze viceguvernéři Mojmír Hampl a Vladimír Tomšík, které na jejich druhé období jmenoval Václav Klaus v prosinci 2012.

S měnovými intervencemi ČNB začala na podzim 2013 s cílem udržovat korunu poblíž hranice 27 EUR/CZK. Začátkem února bankovní rada ČNB oznámila, že neukončí režim devizových intervencí dříve než ve druhém pololetí 2016.

"Eurokoruna se poprvé od poloviny října obchoduje pod 27,50. Kurz tak reaguje na slova prezidenta Zemana, který naznačil, že do bankovní rady ČNB nebude jmenovat 'experimentátory s ekonomikou'," uvedl Miroslav Plojhar, stratég z Erste Corporate Banking. "Zeman již dříve prohlásil, že si nepřeje, aby ČNB oslabovala korunu. Na trhu tak dochází ke kapitulaci sázek na druhou devalvaci koruny."

"Silná reakce koruny na prezidentova slova je pro nás poměrně překvapující, jelikož Miloš Zeman neřekl v zásadě nic, co by současné nastavení měnové politiky ČNB zpochybňovalo," uvedl hlavní ekonom ING pro ČR Jakub Seidler. "Zeman kritizuje současný intervenční režim ČNB od samého počátku, kdy ČNB v listopadu 2013 tento typ měnové politiky zahájila. Vzhledem k pravidelně se opakující kritice ze strany prezidenta na adresu ČNB se tak dalo předpokládat, že kandidát do bankovní rady nebude z řad příznivců současného kurzového režimu. Co však považujeme za důležitější, je skutečnost, že Miloš Zeman bude mít nejbližší příležitost jmenovat nové členy bankovní rady teprve v polovině roku 2016, kdy končí druhý (a zároveň poslední) mandát současnému guvernérovi Miroslavu Singerovi a první mandát Kamilu Janáčkovi. Vzhledem k tomu, že ČNB na svém posledním únorovém jednání rozhodla, že ponechá kurzový závazek na celém horizontu měnové politiky, tedy do 3. čtvrtletí 2016, jmenování nových – protiintervenčních – členů rady v polovině roku 2016 je tak stále konzistentní se současným nastavením měnové politiky ČNB, tedy s plánovaným ukončením intervenčního režimu v druhé polovině roku 2016."

Zároveň podle ING není tak jednoznačné, že výměna Singera a případně Janáčka, který však zpočátku velkým zastáncem intervencí nebyl, povede k zásadnímu obratu ve směřování politiky ČNB. Stále budou v bankovní radě Mojmír Hampl, Vladimír Tomšík a Lubomír Lízal, kteří patří mezi zastánce současné kurzové politiky. Jiří Rusnok sice byl jmenován Milošem Zemanem, ale jako jeden z mála zahájení intervencí v listopadu 2013 nekritizoval (zřejmě by však nepodporoval další navyšování hladiny kurzového závazku). "Zároveň jeho veřejná vystoupení z pozice člena bankovní rady naznačují, že není odpůrcem současného kurzového režimu natolik, aby se přiklonil k jeho skokovému opuštění hned při prvním hlasování rady v novém složení v červenci 2016. Zvolil by spíše postupný, předem dohodnutý exit," míní Seidler.

"Celkově je tak podle nás reakce kurzu koruny překvapující a očekáváme její rychlý návrat k 27,5 EUR/CZK," dodává ekonom. "Nicméně samotná skutečnost, že kurzový závazek je prezidentem zpochybňován a kurz koruny prolomil 27,2 EUR/CZK, je pro ČNB nepříjemná zpráva, jelikož po kroku Švýcarské národní banky je kredibilita kurzových závazků do jisté míry podlomena a trh by mohl otestovat i hranici 27 EUR/CZK. ČNB by tak musela po roce a půl opět vstoupit na trh a aktivně intervenovat."

"Český prezident Miloš Zeman byl vždy mediálně zajímavou postavou. Člověk by však nečekal, že se stane hlavní figurou pro český devizový trh, který bude skákat tak, jak se na Hradě píská. Ale stalo se a českému prezidentovi se letos povedla již druhá parádní verbální intervence ve prospěch české koruny," komentuje situaci Jan Čermák, analytik z ČSOB.

Výroky Miloše Zemana by podle něj vystačily na zahájení hezké akademické debaty, kde by se mohly prolínat názory na nezávislost centrálních bank a politiku cíleného oslabování měny (či kvantitativního uvolňování). Pokud nás však zajímá čistě praktická stránka věci, tak se Zemanovi povedla verbální intervence ve prospěch koruny. "A vzhledem k tomu, že intervenční úroveň 27 EUR/CZK 27 je již blízko a vstup do eurozóny daleko, tak tu máme nejsilnější korunu za rok a čtvrt, z čehož někdo může mít radost (importéři), někdo starost. Například ČNB."

Zde stojí za zmínku citace z posledního zápisu z jednání ČNB, kde stojí, že "centrální banka bude mimo jiné při monitorování deflačních tlaků sledovat i kurz koruny". "Jinak řečeno, verbální intervence proti koruně na sebe nemusí nechat dlouho čekat," uzavírá Čermák.

Na Zemanovy výroky reagoval také ministr financí Andrej Babiš. Připomněl, že ČNB by měla být nezávislá. Podobně považují politickou nezávislost centrální banky za klíčovou někteří podnikatelé. Napsala to ve čtvrtek Mladá fronta Dnes. "ČNB je nezávislá instituce a taková podmínka (vize neoslabování koruny) pro vstup do bankovní rady není přijatelná," uvedl Babiš.

Zdroj: ČTK, Česká spořitelna, ČSOB, ING

Evropské burzy v pondělí klesly, akcie aerolinek Ryanair se propadly…
Evropské burzy v pondělí klesly, akcie aerolinek Ryanair se propadly…
18:00

Evropské burzy v pondělí klesly, akcie aerolinek Ryanair se propadly o více než 6 %

Evropské akciové trhy začaly nový týden v červených číslech, když se investoři soustředili zejména na výsledkovou...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Zahraniční investice v Británii loni rostly nejpomaleji za 8 let
Zahraniční investice v Británii loni rostly nejpomaleji za 8 let
17:30

Zahraniční investice v Británii loni rostly nejpomaleji za 8 let

Hodnota zahraničních investic v Británii loni, v prvním celém roce od hlasování o odchodu země z Evropské unie,...
Spojené království Investice
ECB: Italská Banca Carige musí do konce roku navýšit kapitál
17:03

ECB: Italská Banca Carige musí do konce roku navýšit kapitál

Evropská centrální banka zamítla janovské Banca Carige její nejnovější kapitálový plán. Požádala ji, aby přijala...
ECB Centrální banky Banky
Pražská burza v pondělí uzavřela v plusu, akcie Erste Group Bank…
Pražská burza v pondělí uzavřela v plusu, akcie Erste Group Bank…
16:45

Pražská burza v pondělí uzavřela v plusu, akcie Erste Group Bank zpevnily o více než 1,5 %

Pražská burza v pondělí navázala na zisk ze závěru minulého týdne, když index PX vzrostl o 0,25 % na 1 087,73 bodu....
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
USA: Prodeje starších domů v červnu klesly o 0,6 %
16:00

USA: Prodeje starších domů v červnu klesly o 0,6 %

Prodeje starších domů ve Spojených státech v červnu meziměsíčně klesly o 0,6 % na celoročně přepočítané tempo 5,38...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Nemovitosti
Počet pracovníků ve stavebnictví v 1. čtvrtletí vzrostl o 0,9 %
Počet pracovníků ve stavebnictví v 1. čtvrtletí vzrostl o 0,9 %
15:20

Počet pracovníků ve stavebnictví v 1. čtvrtletí vzrostl o 0,9 %

Ve stavebních firmách v Česku pracovalo letos na konci prvního čtvrtletí 360 679 zaměstnanců a živnostníků, meziročně...
Stavebnictví Česká republika
Ze světa investičních doporučení (23. července)
15:00

Ze světa investičních doporučení (23. července)

Které akcie si v pondělí vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Investiční doporučení Americké akcie
Amazon: Bez dohody o brexitu hrozí občanské nepokoje
14:16

Amazon: Bez dohody o brexitu hrozí občanské nepokoje

Pokud Británie opustí Evropskou unii bez dohody o brexitu, hrozí do dvou týdnů občanské nepokoje. Myslí si to ředitel...
Amazon Evropská unie Spojené království
Coinbase nedostala povolení od FINRA a SEC
14:00

Coinbase nedostala povolení od FINRA a SEC

Kryptoměnová burza Coinbase minulý týden oznámila, že získala povolení od americké komise pro cenné papíry (SEC) a...
Kryptoměny Bitcoin Regulace
Bilance běžného účtu Řecka v květnu poprvé od října loňského roku…
13:41

Bilance běžného účtu Řecka v květnu poprvé od října loňského roku skončila v přebytku

Přebytek bilance běžného účtu Řecka v květnu činil 0,191 miliardy eur, jde o první přebytek od října 2017. V...
Řecko Mezinárodní obchod
PayU kupuje izraelskou technologickou firmu Zooz
13:17

PayU kupuje izraelskou technologickou firmu Zooz

Internetový platební portál PayU, který je součástí skupiny Naspers, se dohodl na převzetí izraelského poskytovatele...
Internet Fúze a akvizice Izrael
Zisk výrobce hraček Hasbro klesl, překonal však očekávání
Zisk výrobce hraček Hasbro klesl, překonal však očekávání
12:46

Zisk výrobce hraček Hasbro klesl, překonal však očekávání

Americkému výrobci hraček Hasbro klesl ve druhém čtvrtletí čistý zisk o 11 procent na 60,3 milionu USD. Nižší byly i...
Americké akcie Výsledková sezóna
Banka Barclays vytvoří ve Skotsku 2 500 nových míst
Banka Barclays vytvoří ve Skotsku 2 500 nových míst
12:03

Banka Barclays vytvoří ve Skotsku 2 500 nových míst

Britský bankovní ústav Barclays plánuje vytvořit 2 500 pracovních míst ve svém novém centru ve skotském Glasgowě....
Barclays Banky Spojené království
Hodnota bankovek a mincí v oběhu poprvé překonala 600 miliard Kč
11:41

Hodnota bankovek a mincí v oběhu poprvé překonala 600 miliard Kč

Celková hodnota bankovek a mincí v oběhu překonala ke konci minulého týdne poprvé 600 miliard korun. Informovala o...
Česká republika
Bitcoin v úvodu týdne roste, ethereum naopak mírně klesá
11:23

Bitcoin v úvodu týdne roste, ethereum naopak mírně klesá

Trh s kryptoměnami se v pondělí až na výjimky pohybuje v pozitivním pásmu. Nejpopulárnější digitální měna bitcoin...
Kryptoměny Bitcoin
Po odchodu nemocného šéfa Fiatu klesají akcie celého koncernu
11:05

Po odchodu nemocného šéfa Fiatu klesají akcie celého koncernu

Akcie společností Fiat Chrysler a Ferrari zahájily pondělní obchodování propadem o více než pět procent. Reagují tak...
Itálie Auta Evropské akcie