Zeman nebude do rady ČNB jmenovat lidi podporující devalvaci, spekulanti na druhé oslabení koruny kapitulují. Možná ne na dlouho
|

Zeman nebude do rady ČNB jmenovat lidi podporující devalvaci, spekulanti na druhé oslabení koruny kapitulují. Možná ne na dlouho

Prezident Miloš Zeman při jmenování nových členů bankovní rady ČNB nebude jmenovat lidi podporující devalvaci koruny. V radě chce mít lidi podporující vstup ČR do eurozóny. Vyplynulo to ze středečního vyjádření Zemana při návštěvě hradeckého kraje při diskusi se zastupiteli. Zeman ČNB za devalvaci koruny dlouhodobě kritizuje, což učinil i ve středu v Hradci Králové. Do konce svého mandátu bude Zeman ještě jmenovat čtyři ze sedmi členů rady ČNB, a to včetně guvernéra.

Česká ekonomika ČNB Euro

"Naštěstí prezident jmenuje členy bankovní rady a v roce 2016 může jmenovat i nového guvernéra centrální banky. A já udělám vše pro to, aby v této ctihodné instituci napříště seděli lidé, kteří nebudou dělat zbytečné experimenty s českou ekonomikou a kteří budou podporovat vstup ČR do eurozóny, což je věc, kterou si přeje velká většina našich podnikatelů," řekl Zeman.

Prezident v Hradci zopakoval svůj názor, že ČNB provedla devalvaci proto, aby oddálila vstup ČR do eurozóny, protože při tomto vstupu by ztratila část svých kompetencí. Devalvace je podle Zemana ekonomicky neefektivní. "Jestliže ČNB tvrdí, že díky devalvaci koruny ekonomika roste, tak si zřejmě nevšimla, že došlo k poklesu cen pohonných hmot, ať už nafty nebo plynu, zhruba o 50 %. To je skutečný impuls pro rozvoj ekonomiky," řekl Zeman.

Zeman poprvé jmenoval nového člena sedmičlenné bankovní rady loni, kdy Evu Zamrazilovou vystřídal Jiřím Rusnokem. V červenci 2016 končí mandát guvernéra ČNB Miroslava Singera a člena bankovní rady Kamila Janáčka. V únoru 2017 vyprší šestileté angažmá Lubomíru Řežábkovi a Lubomíru Lízalovi. Zemanovo první funkční období přečkají v bankovní radě pouze viceguvernéři Mojmír Hampl a Vladimír Tomšík, které na jejich druhé období jmenoval Václav Klaus v prosinci 2012.

S měnovými intervencemi ČNB začala na podzim 2013 s cílem udržovat korunu poblíž hranice 27 EUR/CZK. Začátkem února bankovní rada ČNB oznámila, že neukončí režim devizových intervencí dříve než ve druhém pololetí 2016.

"Eurokoruna se poprvé od poloviny října obchoduje pod 27,50. Kurz tak reaguje na slova prezidenta Zemana, který naznačil, že do bankovní rady ČNB nebude jmenovat 'experimentátory s ekonomikou'," uvedl Miroslav Plojhar, stratég z Erste Corporate Banking. "Zeman již dříve prohlásil, že si nepřeje, aby ČNB oslabovala korunu. Na trhu tak dochází ke kapitulaci sázek na druhou devalvaci koruny."

"Silná reakce koruny na prezidentova slova je pro nás poměrně překvapující, jelikož Miloš Zeman neřekl v zásadě nic, co by současné nastavení měnové politiky ČNB zpochybňovalo," uvedl hlavní ekonom ING pro ČR Jakub Seidler. "Zeman kritizuje současný intervenční režim ČNB od samého počátku, kdy ČNB v listopadu 2013 tento typ měnové politiky zahájila. Vzhledem k pravidelně se opakující kritice ze strany prezidenta na adresu ČNB se tak dalo předpokládat, že kandidát do bankovní rady nebude z řad příznivců současného kurzového režimu. Co však považujeme za důležitější, je skutečnost, že Miloš Zeman bude mít nejbližší příležitost jmenovat nové členy bankovní rady teprve v polovině roku 2016, kdy končí druhý (a zároveň poslední) mandát současnému guvernérovi Miroslavu Singerovi a první mandát Kamilu Janáčkovi. Vzhledem k tomu, že ČNB na svém posledním únorovém jednání rozhodla, že ponechá kurzový závazek na celém horizontu měnové politiky, tedy do 3. čtvrtletí 2016, jmenování nových – protiintervenčních – členů rady v polovině roku 2016 je tak stále konzistentní se současným nastavením měnové politiky ČNB, tedy s plánovaným ukončením intervenčního režimu v druhé polovině roku 2016."

Zároveň podle ING není tak jednoznačné, že výměna Singera a případně Janáčka, který však zpočátku velkým zastáncem intervencí nebyl, povede k zásadnímu obratu ve směřování politiky ČNB. Stále budou v bankovní radě Mojmír Hampl, Vladimír Tomšík a Lubomír Lízal, kteří patří mezi zastánce současné kurzové politiky. Jiří Rusnok sice byl jmenován Milošem Zemanem, ale jako jeden z mála zahájení intervencí v listopadu 2013 nekritizoval (zřejmě by však nepodporoval další navyšování hladiny kurzového závazku). "Zároveň jeho veřejná vystoupení z pozice člena bankovní rady naznačují, že není odpůrcem současného kurzového režimu natolik, aby se přiklonil k jeho skokovému opuštění hned při prvním hlasování rady v novém složení v červenci 2016. Zvolil by spíše postupný, předem dohodnutý exit," míní Seidler.

"Celkově je tak podle nás reakce kurzu koruny překvapující a očekáváme její rychlý návrat k 27,5 EUR/CZK," dodává ekonom. "Nicméně samotná skutečnost, že kurzový závazek je prezidentem zpochybňován a kurz koruny prolomil 27,2 EUR/CZK, je pro ČNB nepříjemná zpráva, jelikož po kroku Švýcarské národní banky je kredibilita kurzových závazků do jisté míry podlomena a trh by mohl otestovat i hranici 27 EUR/CZK. ČNB by tak musela po roce a půl opět vstoupit na trh a aktivně intervenovat."

"Český prezident Miloš Zeman byl vždy mediálně zajímavou postavou. Člověk by však nečekal, že se stane hlavní figurou pro český devizový trh, který bude skákat tak, jak se na Hradě píská. Ale stalo se a českému prezidentovi se letos povedla již druhá parádní verbální intervence ve prospěch české koruny," komentuje situaci Jan Čermák, analytik z ČSOB.

Výroky Miloše Zemana by podle něj vystačily na zahájení hezké akademické debaty, kde by se mohly prolínat názory na nezávislost centrálních bank a politiku cíleného oslabování měny (či kvantitativního uvolňování). Pokud nás však zajímá čistě praktická stránka věci, tak se Zemanovi povedla verbální intervence ve prospěch koruny. "A vzhledem k tomu, že intervenční úroveň 27 EUR/CZK 27 je již blízko a vstup do eurozóny daleko, tak tu máme nejsilnější korunu za rok a čtvrt, z čehož někdo může mít radost (importéři), někdo starost. Například ČNB."

Zde stojí za zmínku citace z posledního zápisu z jednání ČNB, kde stojí, že "centrální banka bude mimo jiné při monitorování deflačních tlaků sledovat i kurz koruny". "Jinak řečeno, verbální intervence proti koruně na sebe nemusí nechat dlouho čekat," uzavírá Čermák.

Na Zemanovy výroky reagoval také ministr financí Andrej Babiš. Připomněl, že ČNB by měla být nezávislá. Podobně považují politickou nezávislost centrální banky za klíčovou někteří podnikatelé. Napsala to ve čtvrtek Mladá fronta Dnes. "ČNB je nezávislá instituce a taková podmínka (vize neoslabování koruny) pro vstup do bankovní rady není přijatelná," uvedl Babiš.

Zdroj: ČTK, Česká spořitelna, ČSOB, ING

Dluh obyvatel ČR stoupl meziročně o 149 miliard na 2,38 bilionu Kč
před 7 minutami

Dluh obyvatel ČR stoupl meziročně o 149 miliard na 2,38 bilionu Kč

Celkový dluh obyvatel ČR činil ke konci prvního pololetí 2,38 bilionu korun, meziročně tak vzrostl o 148,7 miliardy...
Česká ekonomika Zadlužení
Firma ThyssenKrupp napadla zablokování fúze s Tata Steel u soudu
před hodinou

Firma ThyssenKrupp napadla zablokování fúze s Tata Steel u soudu

Německá strojírenská společnost ThyssenKrupp podala u evropského soudu stížnost na rozhodnutí Evropské komise, která...
Evropské akcie Asijské akcie Fúze a akvizice
Francie: Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru v srpnu…
10:19

Francie: Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru v srpnu podle předběžných dat stoupl na 51 bodů

Francouzskému zpracovatelskému sektoru se v srpnu dařilo lépe než v předchozím měsíci. Index nákupních manažerů podle...
Francie Indexy nákupních manažerů (PMI)
Německo: Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru v srpnu…
09:37

Německo: Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru v srpnu podle předběžných dat mírně stoupl

Německému zpracovatelskému sektoru se v srpnu dařilo navzdory očekáváním o něco lépe než v předchozím měsíci. Index...
Německo Indexy nákupních manažerů (PMI)
Výrobci netkaných textilií PFNonwovens v prvním pololetí klesl čistý…
Výrobci netkaných textilií PFNonwovens v prvním pololetí klesl čistý…
08:05

Výrobci netkaných textilií PFNonwovens v prvním pololetí klesl čistý zisk o více než 10 %

Výrobce netkaných textilií PFNonwovens dosáhl v prvním pololetí roku 2019 konsolidovaných výnosů 3,16 miliardy Kč....
PFNonwovens (dříve Pegas Nonwovens) Akcie ČR Výsledková sezóna
Co musíte ráno vědět (22. srpna)
Co musíte ráno vědět (22. srpna)
00:00

Co musíte ráno vědět (22. srpna)

Jak se ve středu vedlo akciím v Evropě a na Wall Street, co ukázal záznam z posledního zasedání měnového výboru Fedu...
Musíte vědět
Americké akcie ve středu zpevnily, dařilo se cenným papírům…
Americké akcie ve středu zpevnily, dařilo se cenným papírům…
včera v 22:30

Americké akcie ve středu zpevnily, dařilo se cenným papírům maloobchodních prodejců

Americké akcie ve středu posílily, protože překvapivě příznivé hospodářské výsledky některých významných...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
CBO: Rozpočtový deficit USA napřesrok překročí bilion dolarů
včera v 22:03

CBO: Rozpočtový deficit USA napřesrok překročí bilion dolarů

Deficit federálního rozpočtu Spojených států v příštím fiskálním roce překročí hranici bilionu dolarů. Vyplývá to z...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Zadlužení
Představitelé Fedu se na červencovém zasedání rozcházeli v názorech…
Představitelé Fedu se na červencovém zasedání rozcházeli v názorech…
včera v 21:04

Představitelé Fedu se na červencovém zasedání rozcházeli v názorech na snížení úroků

Představitelé americké centrální banky (Fed) se rozcházeli v názorech na červencové snížení úrokových sazeb. Někteří...
Fed Centrální banky Úrokové sazby
RWE koupila od innogy podíl ve slovenské firmě VSEH
včera v 18:20

RWE koupila od innogy podíl ve slovenské firmě VSEH

Německá energetická skupina RWE koupila od dceřiné společnosti innogy podíl 49 procent ve slovenském dodavateli...
Německo RWE Fúze a akvizice
Evropské akcie ve středu vystoupily na dvoutýdenní maximum, nejvíce…
Evropské akcie ve středu vystoupily na dvoutýdenní maximum, nejvíce…
včera v 18:00

Evropské akcie ve středu vystoupily na dvoutýdenní maximum, nejvíce stoupl automobilový sektor

Evropské akciové trhy zakončily středeční obchodování v plusu a index STOXX Europe 600 den uzavřel na dvoutýdenním...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Reuters: Regulátoři EU zkoumají plány Facebooku na digitální měnu
Reuters: Regulátoři EU zkoumají plány Facebooku na digitální měnu
včera v 17:08

Reuters: Regulátoři EU zkoumají plány Facebooku na digitální měnu

Antimonopolní regulátoři Evropské unie se rozhodli prozkoumat plány americké internetové společnosti Facebook na...
Facebook Americké akcie Kryptoměny
Pražská burza v polovině týdne zpevnila, akcie Avastu zdražily o…
Pražská burza v polovině týdne zpevnila, akcie Avastu zdražily o…
včera v 16:45

Pražská burza v polovině týdne zpevnila, akcie Avastu zdražily o necelá 2 %

Pražská burza ve středu uzavřela v plusu, index PX stoupl o 0,41 % na 1 037,98 bodu. Nejvíce se dařilo akciím výrobce...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
USA: Prodeje starších domů v červenci stouply o 2,5 %
včera v 16:00

USA: Prodeje starších domů v červenci stouply o 2,5 %

Prodeje starších domů ve Spojených státech v červenci podle očekávání meziměsíčně stouply o 2,5 % na celoročně...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Americký realitní trh
Ze světa investičních doporučení (21. srpna)
včera v 15:00

Ze světa investičních doporučení (21. srpna)

Které akcie si ve středu vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Investiční doporučení