Evropské akcie ve středu posilovaly třetí den v řadě díky Řecku
|

Evropské akcie ve středu posilovaly třetí den v řadě díky Řecku

Evropské akcie ve středu posilovaly třetí den v řadě díky oživení akcií v sektoru zdravotní péče i díky akciovému trhu v Řecku, které vyvážily pokles v energetickém sektoru.

Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě

Britský FTSE 100 odepsal 0,17 %, francouzský CAC 40 zpevnil o 0,39 % a německý DAX připsal 0,19 %. Regionální Stoxx Europe 600 posílil o 0,4 %, nejlépe se dařilo sektoru spotřebního zboží a zdravotní péče, ztrácel naopak ropný sektor a sektor základních materiálů.

Řecký ASE Index připsal 0,9 % poté, co v průběhu dne zpevňoval téměř o 3 %. Premiér Tsipras a ministr financí Varufakis navštěvují evropské lídry a jednají o možnosti vyměnit stávající řecké dluhopisy za nové dluhopisy navázané na hospodářský růst země.

"V tuto chvíli náladu na trzích ovlivňují tři faktory: Řecko, trh s ropou a kvartální výsledky firem," říká Christian Zogg z LLB Asset Management. "Trh by obecně rád viděl jakoukoli formu dohody, která by Řecku dala víc času na splacení dluhu," dodává.

Evropské akcie (4. února 2015)

Hlavní středeční události na evropských trzích

 • Podmínky v sektoru služeb v eurozóně jsou nadále velmi solidní. Index nákupních manažerů v lednu vzrostl na 52,7 bodu z prosincových 51,6 bodu. Předběžná data počítala s tím, že index vzroste na 52,3 bodu. Dříve zveřejněná zpráva o situaci ve zpracovatelském sektoru ukázala, že zpracovatelský sektor v eurozóně opět mírně expanduje poté, co v prosinci a listopadu téměř stagnoval - index vzrostl na 51 bodů z prosincových 50,6 bodu. Kompozitní index se tak zvýšil na 52,6 bodu z 51,4 bodu v prosinci (podle předběžných dat však měl vzrůst na 52,2 bodu) a nachází se v pásmu expanze již devatenáctý měsíc v řadě.
 • Maloobchodní tržby v eurozóně v prosinci vzrostly o 0,3 % meziměsíčně. Čekal se 0,2% růst po 0,7% růstu v listopadu (revidováno z 0,6 %). Meziročně vzrostly o 2,8 %, tedy nejprudším tempem za téměř osm let, po listopadovém růstu o 1,5 %, čekal se mírnější nárůst o 2 %. V celé Evropské unii se rovněž objem tržeb zvýšil meziměsíčně o 0,3 %, v listopadu vzrostl o 0,9 %. Meziročně v celé EU narostl o 3,2 %. Za celý rok 2014 se tržby zvýšily průměrně o 1,3 % v eurozóně a 1,9 % v Evropské unii.
 • Řecký ministr financí Janis Varufakis se ve středu ve Frankfurtu nad Mohanem setkal se šéfem Evropské centrální banky Mariem Draghim. Po jednání Varufakis označil diskuzi za "velmi plodnou". Byla mu údajně velkým povzbuzením do budoucna. Ve čtvrtek se řecký ministr financí setká v Berlíně se svým německým protějškem Wolfgangem Schäublem.
 • Expanze sektoru služeb ve Španělsku v lednu opět výrazně zrychlila. Index nákupních manažerů vyskočil na 56,7 bodu z prosincových 54,3 bodu, očekávalo se přitom 54,4 bodu. Rychlejším tempem rostla produkce i nové zakázky, dále se zvyšuje také zaměstnanost v sektoru. Poprvé od loňského září naopak klesly náklady na vstupy. Kompozitní index rovněž vzrostl, a to na 56,9 bodu z prosincových 54,3 bodu. Ve zpracovatelském sektoru podle pondělní zprávy index vyskočil na 54,7 bodu z prosincových 53,8 bodu.
 • Aktivita v britském sektoru služeb v lednu výrazně zrychlila. Index nákupních manažerů vyskočil na 57,2 bodu z 55,8 bodu v prosinci, očekával se přitom jen mírný růst na 56,3 bodu. Rychleji rostla zaměstnanost v sektoru i příchod nových podniků do odvětví. Kompozitní index se rovněž zvýšil, a to na 56,7 bodu z 55,3 bodu v prosinci (revidováno z 55,2 bodu) oproti očekávaným 55,5 bodu. Ve zpracovatelském sektoru index podle pondělních dat v lednu vzrostl na 53 bodů z 52,5 bodu v prosinci.
 • Německý sektor služeb v lednu expandoval více, než se čekalo. Index nákupních manažerů vyskočil na tříměsíční maximum 54 bodů z prosincových 52,1 bodu, předběžná data počítala s růstem na 52,7 bodu. Nové zakázky se vrátily k růstu, dále se zvýšila produkce sektoru i zaměstnanost v odvětví. Kompozitní index se zvýšil rovněž na tříměsíční rekord, na 53,5 bodu z prosincových 52 bodů, podle předběžných dat měl vzrůst na 52,6 bodu.
 • Podmínky v sektoru služeb ve Francii byly v lednu nečekaně špatné, index nákupních manažerů klesl do pásma kontrakce. Spadl na dvouměsíční minimum 49,4 bodu z prosincových 50,6 bodu, předběžná data počítala s poklesem na 49,5 bodu. Druhý měsíc v řadě roste příchod nových firem do odvětví, avšak pomalejším tempem, naopak dále klesá zaměstnanost v sektoru. Kompozitní index se rovněž snížil na dvouměsíční minimum, na 49,3 bodu z 49,7 bodu v prosinci, předběžná data predikovala 49,5 bodu.
 • Aktivita sektoru služeb v Itálii se v lednu nečekaně vyskočil, index nákupních manažerů se opět přehoupl zpět přes padesátibodovou hranici na 51,2 bodu z prosincových 49,4 bodu, očekával se mírný růst na 50 bodů. Kompozitní index se zvýšil rovněž na 51,2 bodu z 49,4 bodu v prosinci oproti očekávání 50,1 bodu. Podle pondělní zprávy agentury Markit naopak index sledující situaci ve zpracovatelském sektoru vzrostl na 49,9 bodu z prosincových 48,4 bodu.
 • ECB odmítá jeden ze základních stavebních kamenů nových plánů na záchranu Řecka před dalším bankrotem. Na konci února přitom Řecku mají dojít peníze, z dosavadního záchranného programu už je Athény čerpat nechtějí.
 • Ceny potravin v Rusku možná letí vzhůru, ale jedna věc naopak zlevňuje - vodka. Ruská vláda snížila minimální cenu vodky ve snaze zabránit lidem v popíjení podomácku vyráběných pálenek. Minimální cena půl litru vodky byla snížena na 185 rublů, což je redukce o 16 % oproti předchozím 220 rublům.
 • Turecký stát převzal kontrolu nad bankou Asya, která má blízko ke kritikovi prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana, islámskému duchovnímu Fethullahu Gülenovi. Podle agentury DPA zdůvodnil bankovní dohled svůj krok údajně nedostatečnou transparentností ve struktuře banky.
 • Premiér Tsipras je po jednání v EU optimistou, dohodu stále nemá.
 • Maďarské nízkonákladové aerolinie Wizz Air obnovily plán vstupu na londýnskou burzu. Největší nízkonákladový přepravce ve střední a východní Evropě chce prodat investorům kolem pětiny svých akcií, a získat tím 150 milionů eur, sdělil ve středu šéf firmy József Varadi.
 • Výsledky GlaxoSmithKline ve 4Q: Zisk na akcii 27,3 pence (odhad: 26,5 pence), tržby 6,19 miliardy liber.
 • Evropa je na dobré cestě stát se více konkurenceschopnou. Prohlásil to ve středu německý ministr financí Wolfgang Schäuble. Francouzské reformy se podle něj ubírají správným směrem a italští politici si začínají uvědomovat, že reformy jsou nezbytné.
 • Německo si přeje, aby nová levicová vláda v Řecku upustila od slibů, které dala v prvních dnech po svém zvolení a které by znamenaly omezení politiky utahování opasků. Berlín žádá, aby se kabinet Alexise Tsiprase vrátil k úsporným opatřením, na nichž se jeho předchůdci dohodli s mezinárodními věřiteli. Vyplývá to z dokumentu, na který se ve středu odvolává agentura Reuters.
Zdroj: Bloomberg
Americké akciové indexy ve čtvrtek po úvodních propadech výrazně…
Americké akciové indexy ve čtvrtek po úvodních propadech výrazně…
včera v 22:00

Americké akciové indexy ve čtvrtek po úvodních propadech výrazně posílily, pomohl jim optimismus ohledně obchodních vztahů USA a Číny

Americké akcie ve čtvrtek posílila naděje na uvolnění obchodního napětí mezi USA a Čínou, hlavní akciové indexy...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Agentura S&P pohrozila možným zhoršením úvěrové spolehlivosti Británie
Agentura S&P pohrozila možným zhoršením úvěrové spolehlivosti Británie
včera v 18:39

Agentura S&P pohrozila možným zhoršením úvěrové spolehlivosti Británie

Ratingová agentura S&P Global pohrozila opětovným zhoršením úvěrové spolehlivosti Británie. Podle svého sdělení by k...
Spojené království Evropská unie Ekonomické a politické hrozby
Aerolinky China Southern opustí leteckou alianci SkyTeam
včera v 18:13

Aerolinky China Southern opustí leteckou alianci SkyTeam

Největší čínská letecká společnost China Southern Airlines se rozhodla opustit leteckou alianci SkyTeam, do které...
Doprava Asijské akcie
Evropské akcie ve čtvrtek klesaly kvůli obavám z boje o brexit, libra…
Evropské akcie ve čtvrtek klesaly kvůli obavám z boje o brexit, libra…
včera v 18:00

Evropské akcie ve čtvrtek klesaly kvůli obavám z boje o brexit, libra se propadla

Ceny akcií na velkých evropských burzách směřovaly během čtvrtečního obchodování převážně dolů, když čtyři členové...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Čeští podnikatelé vítají návrh nové dohody o brexitu
včera v 17:37

Čeští podnikatelé vítají návrh nové dohody o brexitu

Podnikatelské svazy vítají návrh nové dohody o brexitu, její případné uzavření by snížilo rizika ekonomického...
Spojené království Evropská unie Česká republika
USA: Zásob ropy a plynu přibylo, benzinu ubylo
včera v 17:08

USA: Zásob ropy a plynu přibylo, benzinu ubylo

Objem zásob ropy na území Spojených států vzrostl v týdnu do 9. listopadu o 10,27 milionu barelů, čímž předčil...
Americká ekonomika Ropa Zemní plyn
Pražská burza klesala, nejvíce ztrácely akcie O2 C.R.
Pražská burza klesala, nejvíce ztrácely akcie O2 C.R.
včera v 16:30

Pražská burza klesala, nejvíce ztrácely akcie O2 C.R.

Index pražské burzy PX odepsal během čtvrtečního obchodování 0,31 procenta a zakončil seanci na hodnotě 1081,03 bodu....
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Čtvrtletní zisk Walmartu překonal očekávání
včera v 16:11

Čtvrtletní zisk Walmartu překonal očekávání

Americká společnost Walmart ve třetím čtvrtletí meziročně snížila konsolidovaný čistý zisk o 2,2 procenta na 1,71...
Wal-Mart Americké akcie Výsledková sezóna
USA: Týdenní počet žádostí o podporu mírně stoupl na 216 tisíc
včera v 15:46

USA: Týdenní počet žádostí o podporu mírně stoupl na 216 tisíc

Americké úřady práce evidovaly v týdnu do 10. listopadu 216 tisíc čertevě podaných žádostí o podporu v...
Americká ekonomika
Exportéři: Vývoz z ČR letos dosáhne rekordních 4,3 bilionu Kč
včera v 15:03

Exportéři: Vývoz z ČR letos dosáhne rekordních 4,3 bilionu Kč

Vývoz zboží z České republiky do zahraničí by měl letos vzrůst o dvě procenta na nový rekord 4,3 bilionu korun po...
Česká ekonomika Mezinárodní obchod
USA: Maloobchodní tržby zrychlily díky automobilům
včera v 14:30

USA: Maloobchodní tržby zrychlily díky automobilům

Američtí maloobchodníci utržili v říjnu o 0,8 procenta více než v září (kdy byly jejich tržby o 0,1 procenta vyšší...
Americká ekonomika Maloobchod
ČSOB klesl v prvních třech čtvrtletích letošního roku čistý zisk o 15…
včera v 14:13

ČSOB klesl v prvních třech čtvrtletích letošního roku čistý zisk o 15 % na 11,5 miliardy Kč

Čistý zisk skupiny ČSOB za tři čtvrtletí klesl meziročně o 15 procent na 11,5 miliardy korun. Důvodem byly mimořádné...
Evropské banky ČSOB Výsledková sezóna
Instituty: Letošní růst HDP Německa bude nižší, než čeká vláda
včera v 14:06

Instituty: Letošní růst HDP Německa bude nižší, než čeká vláda

Růst německé ekonomiky v letošním roce bude slabší, než očekává vláda. Po poklesu ve třetím čtvrtletí není již odhad,...
Německo HDP
Saúdské aerolinky kupují deset letounů Airbusu
včera v 13:39

Saúdské aerolinky kupují deset letounů Airbusu

Saúdská letecká společnost SaudiGulf bude mít deset nových letadel A320neo evropského konsorcia Airbus. Dohodu s ním...
Airbus (EADS) Doprava Saúdská Arábie
IKEA chce vyrábět z rýžové slámy, která se nyní pálí v Indii
včera v 13:03

IKEA chce vyrábět z rýžové slámy, která se nyní pálí v Indii

Švédský nábytkářský řetězec IKEA hodlá využít rýžovou slámu při výrobě předmětů pro domácnosti. Kupovat ji chce od...
Evropské akcie Ekologie