Evropské akcie ve středu posilovaly třetí den v řadě díky Řecku
|

Evropské akcie ve středu posilovaly třetí den v řadě díky Řecku

Evropské akcie ve středu posilovaly třetí den v řadě díky oživení akcií v sektoru zdravotní péče i díky akciovému trhu v Řecku, které vyvážily pokles v energetickém sektoru.

Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě

Britský FTSE 100 odepsal 0,17 %, francouzský CAC 40 zpevnil o 0,39 % a německý DAX připsal 0,19 %. Regionální Stoxx Europe 600 posílil o 0,4 %, nejlépe se dařilo sektoru spotřebního zboží a zdravotní péče, ztrácel naopak ropný sektor a sektor základních materiálů.

Řecký ASE Index připsal 0,9 % poté, co v průběhu dne zpevňoval téměř o 3 %. Premiér Tsipras a ministr financí Varufakis navštěvují evropské lídry a jednají o možnosti vyměnit stávající řecké dluhopisy za nové dluhopisy navázané na hospodářský růst země.

"V tuto chvíli náladu na trzích ovlivňují tři faktory: Řecko, trh s ropou a kvartální výsledky firem," říká Christian Zogg z LLB Asset Management. "Trh by obecně rád viděl jakoukoli formu dohody, která by Řecku dala víc času na splacení dluhu," dodává.

Evropské akcie (4. února 2015)

Hlavní středeční události na evropských trzích

 • Podmínky v sektoru služeb v eurozóně jsou nadále velmi solidní. Index nákupních manažerů v lednu vzrostl na 52,7 bodu z prosincových 51,6 bodu. Předběžná data počítala s tím, že index vzroste na 52,3 bodu. Dříve zveřejněná zpráva o situaci ve zpracovatelském sektoru ukázala, že zpracovatelský sektor v eurozóně opět mírně expanduje poté, co v prosinci a listopadu téměř stagnoval - index vzrostl na 51 bodů z prosincových 50,6 bodu. Kompozitní index se tak zvýšil na 52,6 bodu z 51,4 bodu v prosinci (podle předběžných dat však měl vzrůst na 52,2 bodu) a nachází se v pásmu expanze již devatenáctý měsíc v řadě.
 • Maloobchodní tržby v eurozóně v prosinci vzrostly o 0,3 % meziměsíčně. Čekal se 0,2% růst po 0,7% růstu v listopadu (revidováno z 0,6 %). Meziročně vzrostly o 2,8 %, tedy nejprudším tempem za téměř osm let, po listopadovém růstu o 1,5 %, čekal se mírnější nárůst o 2 %. V celé Evropské unii se rovněž objem tržeb zvýšil meziměsíčně o 0,3 %, v listopadu vzrostl o 0,9 %. Meziročně v celé EU narostl o 3,2 %. Za celý rok 2014 se tržby zvýšily průměrně o 1,3 % v eurozóně a 1,9 % v Evropské unii.
 • Řecký ministr financí Janis Varufakis se ve středu ve Frankfurtu nad Mohanem setkal se šéfem Evropské centrální banky Mariem Draghim. Po jednání Varufakis označil diskuzi za "velmi plodnou". Byla mu údajně velkým povzbuzením do budoucna. Ve čtvrtek se řecký ministr financí setká v Berlíně se svým německým protějškem Wolfgangem Schäublem.
 • Expanze sektoru služeb ve Španělsku v lednu opět výrazně zrychlila. Index nákupních manažerů vyskočil na 56,7 bodu z prosincových 54,3 bodu, očekávalo se přitom 54,4 bodu. Rychlejším tempem rostla produkce i nové zakázky, dále se zvyšuje také zaměstnanost v sektoru. Poprvé od loňského září naopak klesly náklady na vstupy. Kompozitní index rovněž vzrostl, a to na 56,9 bodu z prosincových 54,3 bodu. Ve zpracovatelském sektoru podle pondělní zprávy index vyskočil na 54,7 bodu z prosincových 53,8 bodu.
 • Aktivita v britském sektoru služeb v lednu výrazně zrychlila. Index nákupních manažerů vyskočil na 57,2 bodu z 55,8 bodu v prosinci, očekával se přitom jen mírný růst na 56,3 bodu. Rychleji rostla zaměstnanost v sektoru i příchod nových podniků do odvětví. Kompozitní index se rovněž zvýšil, a to na 56,7 bodu z 55,3 bodu v prosinci (revidováno z 55,2 bodu) oproti očekávaným 55,5 bodu. Ve zpracovatelském sektoru index podle pondělních dat v lednu vzrostl na 53 bodů z 52,5 bodu v prosinci.
 • Německý sektor služeb v lednu expandoval více, než se čekalo. Index nákupních manažerů vyskočil na tříměsíční maximum 54 bodů z prosincových 52,1 bodu, předběžná data počítala s růstem na 52,7 bodu. Nové zakázky se vrátily k růstu, dále se zvýšila produkce sektoru i zaměstnanost v odvětví. Kompozitní index se zvýšil rovněž na tříměsíční rekord, na 53,5 bodu z prosincových 52 bodů, podle předběžných dat měl vzrůst na 52,6 bodu.
 • Podmínky v sektoru služeb ve Francii byly v lednu nečekaně špatné, index nákupních manažerů klesl do pásma kontrakce. Spadl na dvouměsíční minimum 49,4 bodu z prosincových 50,6 bodu, předběžná data počítala s poklesem na 49,5 bodu. Druhý měsíc v řadě roste příchod nových firem do odvětví, avšak pomalejším tempem, naopak dále klesá zaměstnanost v sektoru. Kompozitní index se rovněž snížil na dvouměsíční minimum, na 49,3 bodu z 49,7 bodu v prosinci, předběžná data predikovala 49,5 bodu.
 • Aktivita sektoru služeb v Itálii se v lednu nečekaně vyskočil, index nákupních manažerů se opět přehoupl zpět přes padesátibodovou hranici na 51,2 bodu z prosincových 49,4 bodu, očekával se mírný růst na 50 bodů. Kompozitní index se zvýšil rovněž na 51,2 bodu z 49,4 bodu v prosinci oproti očekávání 50,1 bodu. Podle pondělní zprávy agentury Markit naopak index sledující situaci ve zpracovatelském sektoru vzrostl na 49,9 bodu z prosincových 48,4 bodu.
 • ECB odmítá jeden ze základních stavebních kamenů nových plánů na záchranu Řecka před dalším bankrotem. Na konci února přitom Řecku mají dojít peníze, z dosavadního záchranného programu už je Athény čerpat nechtějí.
 • Ceny potravin v Rusku možná letí vzhůru, ale jedna věc naopak zlevňuje - vodka. Ruská vláda snížila minimální cenu vodky ve snaze zabránit lidem v popíjení podomácku vyráběných pálenek. Minimální cena půl litru vodky byla snížena na 185 rublů, což je redukce o 16 % oproti předchozím 220 rublům.
 • Turecký stát převzal kontrolu nad bankou Asya, která má blízko ke kritikovi prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana, islámskému duchovnímu Fethullahu Gülenovi. Podle agentury DPA zdůvodnil bankovní dohled svůj krok údajně nedostatečnou transparentností ve struktuře banky.
 • Premiér Tsipras je po jednání v EU optimistou, dohodu stále nemá.
 • Maďarské nízkonákladové aerolinie Wizz Air obnovily plán vstupu na londýnskou burzu. Největší nízkonákladový přepravce ve střední a východní Evropě chce prodat investorům kolem pětiny svých akcií, a získat tím 150 milionů eur, sdělil ve středu šéf firmy József Varadi.
 • Výsledky GlaxoSmithKline ve 4Q: Zisk na akcii 27,3 pence (odhad: 26,5 pence), tržby 6,19 miliardy liber.
 • Evropa je na dobré cestě stát se více konkurenceschopnou. Prohlásil to ve středu německý ministr financí Wolfgang Schäuble. Francouzské reformy se podle něj ubírají správným směrem a italští politici si začínají uvědomovat, že reformy jsou nezbytné.
 • Německo si přeje, aby nová levicová vláda v Řecku upustila od slibů, které dala v prvních dnech po svém zvolení a které by znamenaly omezení politiky utahování opasků. Berlín žádá, aby se kabinet Alexise Tsiprase vrátil k úsporným opatřením, na nichž se jeho předchůdci dohodli s mezinárodními věřiteli. Vyplývá to z dokumentu, na který se ve středu odvolává agentura Reuters.
Zdroj: Bloomberg
Eurohold: Antimonopolní úřad souhlasí s převzetím bulharských aktiv…
19:46

Eurohold: Antimonopolní úřad souhlasí s převzetím bulharských aktiv skupiny ČEZ

Bulharský antimonopolní úřad povolil bulharské pojišťovací a finanční skupině Eurohold koupit bulharská aktiva firmy...
ČEZ Energetika Bulharsko
Největší ruská banka Sberbank prudce zvýšila čtvrtletní zisk
18:08

Největší ruská banka Sberbank prudce zvýšila čtvrtletní zisk

Největší ruská bankovní společnost Sberbank ve třetím čtvrtletí meziročně zvýšila čistý zisk o 74 % na 271,4 miliardy...
Banky Rusko Výsledková sezóna
Evropské akcie své dopolední zisky ve čtvrtek neudržely, opět…
Evropské akcie své dopolední zisky ve čtvrtek neudržely, opět…
18:00

Evropské akcie své dopolední zisky ve čtvrtek neudržely, opět skončily ve ztrátě

Akcie na západoevropských trzích po dobrém začátku ve čtvrtek opět skončily v červených číslech, zisk si připsal...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
USA vydají do Japonska dva údajné komplice exšéfa Nissanu Ghosna
17:52

USA vydají do Japonska dva údajné komplice exšéfa Nissanu Ghosna

Ministerstvo zahraničí USA se rozhodlo vydat do Japonska dva Američany, kteří čelí obviněním z toho, že loni pomohli...
Spojené státy americké (USA) Japonsko Auta
Exxon Mobil plánuje na celém světě zrušit až 15 % pozic
17:44

Exxon Mobil plánuje na celém světě zrušit až 15 % pozic

ExxonMobil propustí ve Spojených státech na 1 900 zaměstnanců a celosvětově by mohl zrušit až 14 000 pracovních pozic...
Energetika ExxonMobil
Pražská burza ve čtvrtek klesla nejvýrazněji za čtvrt roku
Pražská burza ve čtvrtek klesla nejvýrazněji za čtvrt roku
16:50

Pražská burza ve čtvrtek klesla nejvýrazněji za čtvrt roku

Index PX pražské burzy dnes oslabil o 1,88 procenta na 848,85 bodu. Byl to nejvýraznější pokles od konce července....
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Siemens prodává divizi Flender za více než dvě miliardy eur
15:36

Siemens prodává divizi Flender za více než dvě miliardy eur

Německá strojírenská společnost Siemens se dohodla na prodeji své divize mechanických pohonů Flender americké...
Siemens Evropské akcie
Výkon ekonomiky se podle odhadů ve 3. čtvrtletí dočasně zlepšil
15:14

Výkon ekonomiky se podle odhadů ve 3. čtvrtletí dočasně zlepšil

Ekonomika ve třetím čtvrtletí stoupla ve srovnání s druhým čtvrtletím o zhruba pět procent, vyplývá z odhadů...
Česká ekonomika HDP Hospodářský růst
USA: Rozjednané prodeje domů v září zklamaly
15:00

USA: Rozjednané prodeje domů v září zklamaly

Počet rozjednaných prodejů domů ve Spojených státech v září meziročně vzrostl o 20,5 % po růstu o 24,2 % v srpnu....
Spojené státy americké (USA) Americký realitní trh
Výrobce čipů Marvell převezme za deset miliard USD rivala Inphi
14:53

Výrobce čipů Marvell převezme za deset miliard USD rivala Inphi

Americký výrobce počítačových čipů Marvell Technology Group koupí svého rivala Inphi. Hodnota transakce, která se...
Americké akcie Fúze a akvizice
Německo na pomoc podnikům v listopadu vydá až deset miliard eur
14:49

Německo na pomoc podnikům v listopadu vydá až deset miliard eur

Německo je připraveno na pomoc podnikům zasaženým nadcházející listopadovou karanténní uzávěrou poskytnout až deset...
Německo Koronavirus Podpora ekonomiky
Ceny v Německu v říjnu opět klesly
14:00

Ceny v Německu v říjnu opět klesly

Spotřebitelské ceny v Německu podle předběžných údajů v říjnu meziročně klesly o 0,2 %. Jde o stejný údaj jako v září...
Německo Inflace
ECB na říjnovém zasedání potvrdila nastavení úrokových sazeb, v…
ECB na říjnovém zasedání potvrdila nastavení úrokových sazeb, v…
13:45

ECB na říjnovém zasedání potvrdila nastavení úrokových sazeb, v prosinci upraví využívané nástroje

Evropská centrální banka na říjnovém měnověpolitickém zasedání potvrdila nastavení úrokových sazeb i podpůrných...
ECB Eurozóna Centrální banky