Evropské akcie ve středu posilovaly třetí den v řadě díky Řecku
|

Evropské akcie ve středu posilovaly třetí den v řadě díky Řecku

Evropské akcie ve středu posilovaly třetí den v řadě díky oživení akcií v sektoru zdravotní péče i díky akciovému trhu v Řecku, které vyvážily pokles v energetickém sektoru.

Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě

Britský FTSE 100 odepsal 0,17 %, francouzský CAC 40 zpevnil o 0,39 % a německý DAX připsal 0,19 %. Regionální Stoxx Europe 600 posílil o 0,4 %, nejlépe se dařilo sektoru spotřebního zboží a zdravotní péče, ztrácel naopak ropný sektor a sektor základních materiálů.

Řecký ASE Index připsal 0,9 % poté, co v průběhu dne zpevňoval téměř o 3 %. Premiér Tsipras a ministr financí Varufakis navštěvují evropské lídry a jednají o možnosti vyměnit stávající řecké dluhopisy za nové dluhopisy navázané na hospodářský růst země.

"V tuto chvíli náladu na trzích ovlivňují tři faktory: Řecko, trh s ropou a kvartální výsledky firem," říká Christian Zogg z LLB Asset Management. "Trh by obecně rád viděl jakoukoli formu dohody, která by Řecku dala víc času na splacení dluhu," dodává.

Evropské akcie (4. února 2015)

Hlavní středeční události na evropských trzích

 • Podmínky v sektoru služeb v eurozóně jsou nadále velmi solidní. Index nákupních manažerů v lednu vzrostl na 52,7 bodu z prosincových 51,6 bodu. Předběžná data počítala s tím, že index vzroste na 52,3 bodu. Dříve zveřejněná zpráva o situaci ve zpracovatelském sektoru ukázala, že zpracovatelský sektor v eurozóně opět mírně expanduje poté, co v prosinci a listopadu téměř stagnoval - index vzrostl na 51 bodů z prosincových 50,6 bodu. Kompozitní index se tak zvýšil na 52,6 bodu z 51,4 bodu v prosinci (podle předběžných dat však měl vzrůst na 52,2 bodu) a nachází se v pásmu expanze již devatenáctý měsíc v řadě.
 • Maloobchodní tržby v eurozóně v prosinci vzrostly o 0,3 % meziměsíčně. Čekal se 0,2% růst po 0,7% růstu v listopadu (revidováno z 0,6 %). Meziročně vzrostly o 2,8 %, tedy nejprudším tempem za téměř osm let, po listopadovém růstu o 1,5 %, čekal se mírnější nárůst o 2 %. V celé Evropské unii se rovněž objem tržeb zvýšil meziměsíčně o 0,3 %, v listopadu vzrostl o 0,9 %. Meziročně v celé EU narostl o 3,2 %. Za celý rok 2014 se tržby zvýšily průměrně o 1,3 % v eurozóně a 1,9 % v Evropské unii.
 • Řecký ministr financí Janis Varufakis se ve středu ve Frankfurtu nad Mohanem setkal se šéfem Evropské centrální banky Mariem Draghim. Po jednání Varufakis označil diskuzi za "velmi plodnou". Byla mu údajně velkým povzbuzením do budoucna. Ve čtvrtek se řecký ministr financí setká v Berlíně se svým německým protějškem Wolfgangem Schäublem.
 • Expanze sektoru služeb ve Španělsku v lednu opět výrazně zrychlila. Index nákupních manažerů vyskočil na 56,7 bodu z prosincových 54,3 bodu, očekávalo se přitom 54,4 bodu. Rychlejším tempem rostla produkce i nové zakázky, dále se zvyšuje také zaměstnanost v sektoru. Poprvé od loňského září naopak klesly náklady na vstupy. Kompozitní index rovněž vzrostl, a to na 56,9 bodu z prosincových 54,3 bodu. Ve zpracovatelském sektoru podle pondělní zprávy index vyskočil na 54,7 bodu z prosincových 53,8 bodu.
 • Aktivita v britském sektoru služeb v lednu výrazně zrychlila. Index nákupních manažerů vyskočil na 57,2 bodu z 55,8 bodu v prosinci, očekával se přitom jen mírný růst na 56,3 bodu. Rychleji rostla zaměstnanost v sektoru i příchod nových podniků do odvětví. Kompozitní index se rovněž zvýšil, a to na 56,7 bodu z 55,3 bodu v prosinci (revidováno z 55,2 bodu) oproti očekávaným 55,5 bodu. Ve zpracovatelském sektoru index podle pondělních dat v lednu vzrostl na 53 bodů z 52,5 bodu v prosinci.
 • Německý sektor služeb v lednu expandoval více, než se čekalo. Index nákupních manažerů vyskočil na tříměsíční maximum 54 bodů z prosincových 52,1 bodu, předběžná data počítala s růstem na 52,7 bodu. Nové zakázky se vrátily k růstu, dále se zvýšila produkce sektoru i zaměstnanost v odvětví. Kompozitní index se zvýšil rovněž na tříměsíční rekord, na 53,5 bodu z prosincových 52 bodů, podle předběžných dat měl vzrůst na 52,6 bodu.
 • Podmínky v sektoru služeb ve Francii byly v lednu nečekaně špatné, index nákupních manažerů klesl do pásma kontrakce. Spadl na dvouměsíční minimum 49,4 bodu z prosincových 50,6 bodu, předběžná data počítala s poklesem na 49,5 bodu. Druhý měsíc v řadě roste příchod nových firem do odvětví, avšak pomalejším tempem, naopak dále klesá zaměstnanost v sektoru. Kompozitní index se rovněž snížil na dvouměsíční minimum, na 49,3 bodu z 49,7 bodu v prosinci, předběžná data predikovala 49,5 bodu.
 • Aktivita sektoru služeb v Itálii se v lednu nečekaně vyskočil, index nákupních manažerů se opět přehoupl zpět přes padesátibodovou hranici na 51,2 bodu z prosincových 49,4 bodu, očekával se mírný růst na 50 bodů. Kompozitní index se zvýšil rovněž na 51,2 bodu z 49,4 bodu v prosinci oproti očekávání 50,1 bodu. Podle pondělní zprávy agentury Markit naopak index sledující situaci ve zpracovatelském sektoru vzrostl na 49,9 bodu z prosincových 48,4 bodu.
 • ECB odmítá jeden ze základních stavebních kamenů nových plánů na záchranu Řecka před dalším bankrotem. Na konci února přitom Řecku mají dojít peníze, z dosavadního záchranného programu už je Athény čerpat nechtějí.
 • Ceny potravin v Rusku možná letí vzhůru, ale jedna věc naopak zlevňuje - vodka. Ruská vláda snížila minimální cenu vodky ve snaze zabránit lidem v popíjení podomácku vyráběných pálenek. Minimální cena půl litru vodky byla snížena na 185 rublů, což je redukce o 16 % oproti předchozím 220 rublům.
 • Turecký stát převzal kontrolu nad bankou Asya, která má blízko ke kritikovi prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana, islámskému duchovnímu Fethullahu Gülenovi. Podle agentury DPA zdůvodnil bankovní dohled svůj krok údajně nedostatečnou transparentností ve struktuře banky.
 • Premiér Tsipras je po jednání v EU optimistou, dohodu stále nemá.
 • Maďarské nízkonákladové aerolinie Wizz Air obnovily plán vstupu na londýnskou burzu. Největší nízkonákladový přepravce ve střední a východní Evropě chce prodat investorům kolem pětiny svých akcií, a získat tím 150 milionů eur, sdělil ve středu šéf firmy József Varadi.
 • Výsledky GlaxoSmithKline ve 4Q: Zisk na akcii 27,3 pence (odhad: 26,5 pence), tržby 6,19 miliardy liber.
 • Evropa je na dobré cestě stát se více konkurenceschopnou. Prohlásil to ve středu německý ministr financí Wolfgang Schäuble. Francouzské reformy se podle něj ubírají správným směrem a italští politici si začínají uvědomovat, že reformy jsou nezbytné.
 • Německo si přeje, aby nová levicová vláda v Řecku upustila od slibů, které dala v prvních dnech po svém zvolení a které by znamenaly omezení politiky utahování opasků. Berlín žádá, aby se kabinet Alexise Tsiprase vrátil k úsporným opatřením, na nichž se jeho předchůdci dohodli s mezinárodními věřiteli. Vyplývá to z dokumentu, na který se ve středu odvolává agentura Reuters.
Zdroj: Bloomberg
SHRNUTÍ: Ve Francii začal summit G7 věnovaný ekonomice i klimatu
SHRNUTÍ: Ve Francii začal summit G7 věnovaný ekonomice i klimatu
včera v 22:07

SHRNUTÍ: Ve Francii začal summit G7 věnovaný ekonomice i klimatu

Ve francouzském přímořském letovisku Biarritz v sobotu za rozsáhlých bezpečnostních opatření začal večeří summit...
Světová ekonomika Ekologie a životní prostředí Politika
U Biarritzu protestují proti G7 tisíce lidí, první potyčky
včera v 20:07

U Biarritzu protestují proti G7 tisíce lidí, první potyčky

Tisíce lidí se v sobotu sešly k protestům proti summitu skupiny vyspělých světových ekonomik G7, který začal v...
Světová ekonomika Politika Francie
Johnson v Biarritzu zopakoval, že nechce brexit bez dohody
včera v 15:36

Johnson v Biarritzu zopakoval, že nechce brexit bez dohody

Britský premiér Boris Johnson po příjezdu na summit skupiny zemí G7 zopakoval, že si nepřeje odchod Británie z...
Spojené království Evropská unie Politika
Před summitem G7 Macron varoval před pnutím v obchodních vztazích
včera v 14:09

Před summitem G7 Macron varoval před pnutím v obchodních vztazích

Francouzský prezident Emmanuel Macron hodlá na summitu skupiny vyspělých ekonomik G7, který v sobotu večer začne v...
Světová ekonomika Politika Francie
Tusk: Summit G7 budou těžkou zkouškou jednoty a solidarity
včera v 13:09

Tusk: Summit G7 budou těžkou zkouškou jednoty a solidarity

Summit skupiny vyspělých světových ekonomik G7 bude složitou zkouškou jednoty a solidarity. Po příjezdu do...
Světová ekonomika Politika Francie
Trump opět pohrozil odvetou za francouzskou digitální daň
Trump opět pohrozil odvetou za francouzskou digitální daň
včera v 07:52

Trump opět pohrozil odvetou za francouzskou digitální daň

Před odletem do Francie na summit skupiny ekonomicky vyspělých zemí G7 v sobotu americký prezident Donald Trump opět...
Donald Trump Spojené státy americké (USA) Daně
V Biarritzu začne neformální večeří summit zemí skupiny G7
včera v 01:00

V Biarritzu začne neformální večeří summit zemí skupiny G7

Za rozsáhlých bezpečnostních opatření v sobotu začne ve francouzském přímořském letovisku Biarritz třídenní summit...
Světová ekonomika Politika Francie
USA zvýší cla na čínské zboží a Trump se ptá: Je větším nepřítelem…
USA zvýší cla na čínské zboží a Trump se ptá: Je větším nepřítelem…
23. 8. 2019 23:30

USA zvýší cla na čínské zboží a Trump se ptá: Je větším nepřítelem USA Jerome Powell, nebo Si Ťin-pching?

Obchodní konflikt mezi Spojenými státy a Čínou v pátek opět nabral na intenzitě. Peking oznámil záměr uvalit nová cla...
Donald Trump Ekonomické a politické hrozby Spojené státy americké (USA)
Americké akcie v pátek prudce oslabily kvůli zostření obchodní války
Americké akcie v pátek prudce oslabily kvůli zostření obchodní války
23. 8. 2019 22:30

Americké akcie v pátek prudce oslabily kvůli zostření obchodní války

Americké akcie v pátek zaznamenaly výrazný výprodej a prudce oslabily. Reagovaly tak na zostření americko-čínské...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
WSJ: Na webu Amazonu se prodávaly tisíce problémových produktů
23. 8. 2019 21:31

WSJ: Na webu Amazonu se prodávaly tisíce problémových produktů

Internetový obchod Amazon měl na svém webu tisíce výrobků, které nesplňují požadavky amerických regulátorů nebo které...
Amazon Maloobchod
Piloti British Airways budou v září tři dny stávkovat
23. 8. 2019 19:03

Piloti British Airways budou v září tři dny stávkovat

Piloti britských aerolinek British Airways (BA) budou ve dnech 9., 10. a 27. září stávkovat kvůli sporu o vyšší platy...
Doprava Spojené království
Der Spiegel: Německá vláda počítá s ekonomickou recesí
23. 8. 2019 18:49

Der Spiegel: Německá vláda počítá s ekonomickou recesí

Německá ekonomika ve třetím kvartálu klesne a propadne se do recese. Podle webových stránek týdeníku Der Spiegel to...
Německo Evropská ekonomika HDP
Evropské burzy v pátek po další eskalaci obchodní války klesly, za…
Evropské burzy v pátek po další eskalaci obchodní války klesly, za…
23. 8. 2019 18:00

Evropské burzy v pátek po další eskalaci obchodní války klesly, za celý týden ale o půl procenta zpevnily

Evropské akciové trhy v pátek uzavřely v červených číslech poté, co Čína oznámila dodatečná cla ve výši pět až deset...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Trump tlačí americké podniky k omezování aktivit v Číně
Trump tlačí americké podniky k omezování aktivit v Číně
23. 8. 2019 17:50

Trump tlačí americké podniky k omezování aktivit v Číně

Prezident Spojených států Donald Trump v pátek vyzval americké firmy k hledání alternativ k podnikání v Číně, včetně...
Donald Trump Spojené státy americké (USA) Čína
VW svolá v USA 679 000 vozů, mohly by se samovolně rozjet
VW svolá v USA 679 000 vozů, mohly by se samovolně rozjet
23. 8. 2019 17:22

VW svolá v USA 679 000 vozů, mohly by se samovolně rozjet

Německý výrobce aut Volkswagen svolá ve Spojených státech 679 000 vozů prodaných od roku 2011. Kvůli problémům s...
Volkswagen Auta Evropské akcie
Šéf Fedu neslíbil další snížení úroků, rozhněval tak Trumpa
Šéf Fedu neslíbil další snížení úroků, rozhněval tak Trumpa
23. 8. 2019 17:04

Šéf Fedu neslíbil další snížení úroků, rozhněval tak Trumpa

Americká centrální banka uskuteční patřičné kroky k udržení hospodářského růstu ve Spojených státech. Uvedl to v...
Fed Centrální banky Úrokové sazby
Pražská burza v pátek stoupla, za celý týden si připsala 0,9 %
Pražská burza v pátek stoupla, za celý týden si připsala 0,9 %
23. 8. 2019 16:45

Pražská burza v pátek stoupla, za celý týden si připsala 0,9 %

Pražská burza zakončila páteční obchodování v plusu, index PX si připsal 0,31 % na 1 045,55 bodu. Dařilo se zejména...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Zemřel americký miliardář David Koch, 11. nejbohatší muž světa
23. 8. 2019 16:31

Zemřel americký miliardář David Koch, 11. nejbohatší muž světa

Ve věku 79 let v pátek zemřel americký miliardář a filantrop David Koch, který patřil spolu s bratrem Charlesem k...
Nejbohatší investoři a byznysmeni
Prodeje nových domů v USA v červenci výrazně klesly
23. 8. 2019 16:00

Prodeje nových domů v USA v červenci výrazně klesly

Prodeje nových domů v USA se v červenci meziměsíčně snížily o 12,8 % na celoročně přepočítané tempo 635 tisíc...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Nemovitosti