Americké akcie ve čtvrtek po dvou dnech poklesu výrazně oživily
|

Americké akcie ve čtvrtek po dvou dnech poklesu výrazně oživily

Americké akcie čtvrteční obchodní seanci zahájily mírně v plusu a během dne zisky dále navyšovaly. Mezi investory byl zájem hlavně o akcie bank, které podpořila druhá část výsledků zátěžových testů prováděných americkou centrální bankou. Pod zvýšený prodejní tlak se naopak dostaly technologické akcie kvůli zhoršení výhledu výrobce čipů Intel.

Americké akcie Shrnutí obchodování v USA

Dow posílil o 1,47 % na 17 895,22 bodu, širší S&P 500 připsal 1,26 % na 2 065,95 bodu a technologický Nasdaq uzavřel se ziskem 0,89 % na 4 893,29 bodu. Index volatility VIX klesl téměř o devět procent na 15,42 bodu a výnosy 10letých vládních dluhopisů USA zůstaly beze změny na 2,11 %.

Z deseti hlavních akciových sektorů jich v plusu skončilo devět. Nejvíce zdražily cenné papíry ze sektoru cyklického spotřebního zboží, finančního odvětví a dařilo se také síťovým společnostem. V mínusu skončilo pouze energetické odvětví. Z růstových sektorů se nejméně dařilo technologiím.

Americké akcie (12. března 2015)

"Domnívám se, že dnešní rally měla co do činění se středečními výsledky zátěžových testů amerických bank," řekl podle finanční televize CNBC Robert Pavlik, hlavní tržní stratég Boston Private Wealth. "Někteří investoři výsledky spolu se solidními dílčími daty z trhu práce vyhodnotili jako nákupní signál."

Hlavní čtvrteční události na amerických trzích

  • Tempo meziměsíčního poklesu maloobchodních tržeb v USA v únoru kleslo na 0,6 % z 0,8 % v lednu. Výsledek nicméně i tak zaostal za očekáváním trhu, který odhadoval, že tržby o 0,3 % vzrostou. Bez započtení prodejů aut se tržby maloobchodních prodejců meziměsíčně snížily o 0,1 % po poklesu o 1,1 % v lednu (revidováno z -0,9 %, odhad: +0,5 %).
  • Týdenní počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti ve Spojených státech v týdnu do 7. března klesl na 289 tisíc. Očekával se pokles na 305 tisíc z 325 tisíc v předchozím týdnu (revidováno z 320 tisíc). Pokračujících žádostí v týdnu do 28. února ubylo na 2,418 milionu z 2,423 milionu (revidováno z 2,421 milionu), čekal se naopak růst na 2,500 milionu.
  • Index dovozních cen se v USA v únoru meziročně snížil o 9,4 % (leden: -8 %) a index vývozních cen klesl o 5,9 % (leden: -5,4 %).
  • Obchodní zásoby zůstaly v lednu beze změny, stejně jako v prosinci (odhad: +0,1 %).
  • Rozpočtový deficit Spojených států se v únoru snížil o procento na 192 miliard dolarů ze 194 miliard dolarů před rokem. Oznámilo to americké ministerstvo financí. Analytici v anketě agentury Reuters v průměru očekávali pokles až na 187 miliard dolarů.
  • Výrobce počítačových čipů Intel ve čtvrtek snížil výhled svého hospodaření pro první čtvrtletí. Společnost oznámila, že nyní čeká, že dosáhne tržeb 12,8 miliardy dolarů. Dosud čekala 13,7 miliardy USD. Výhled prý snižuje kvůli nižší než očekávané poptávce firem po nových počítačích.
  • Německý finanční ústav Commerzbank zaplatí americkým úřadům 1,45 miliardy dolarů, aby urovnal obvinění z porušování sankcí vůči Íránu a dalším zemím a z obcházení zákonů proti praní špinavých peněz. Banka v rámci urovnání sporu také propustí pět vedoucích pracovníků. Dohodnutá pokuta výrazně snižuje loňský zisk podniku.
  • Čisté jmění amerických domácností a neziskových organizací se ve čtvrtém čtvrtletí loňského roku zvýšilo o 1,5 bilionu dolarů na 83 bilionů dolarů, což je nejvyšší hodnota v historii. Růst táhlo zejména zdražování nemovitostí, jejichž hodnota byla na konci čtvrtého kvartálu nejvyšší od roku 2007. K výsledku ale přispěl i nárůst cen akcií. Podle americké centrální banky však zároveň došlo ke zvýšení zadlužení domácností, a to o 4,7 %, což je nejvyšší tempo růstu od roku 2012.
  • Barclays snižuje 12měsíční cílovou cenu na akcie Alibaba Group Holding na 98 USD z 105,10 USD.

Výsledková sezóna

Z indexu Dow ve čtvrtek nejvíce zdražily akcie zábavní firmy Walt Disney (+4,16 %), banky Goldman Sachs (+3,13 %), maloobchodního řetězce s potřebami pro kutily Home Depot (+2,68 %) a provozovatele platebních karet American Express (+2,66 %). Pod nulou uzavřely pouze akcie výrobce počítačových čipů Intel (-4,73 %), softwarové společnosti Microsoft (-2,29 %), energetické firmy Chevron (-1,08 %) a technologického podniku Cisco Systems (-0,07 %).

Výrazně zdražily zejména akcie bank, které podpořila středeční druhá část výsledků zátěžových testů, ve kterých Fed hodnotil, zda plány bank na výplatu dividend a zpětné odkupy akcií neohrozí jejich kapitálovou vybavenost. Akcie bank Goldman Sachs (+3,13 %) a Citigroup (+3,34 %) přidaly přes tři procenta a cena akcií banky Morgan Stanley (+6,12 %) stoupla o více než šest procent. Akcie bankovního domu Bank of America (-0,12 %), kterému Fed nařídil přehodnotit jeho plány na zvýšení dividend a zpětný odkup akcií, naopak mírně zlevnily.

Akcie výrobce počítačových čipů Intel (-4,73 %) zlevnily v reakci zprávu, že firma snížila výhled tržeb pro letošní první čtvrtletí na 12,8 miliardy dolarů z 13,7 miliardy dolarů. Firma krok vysvětlila očekáváním nižší poptávky korporátního sektoru po nových počítačích.

Cenné papíry výrobce koblih Krispy Kreme Doughnuts (-6,54 %) zlevnily o více než šest procent poté, co firma ve středu po konci obchodování zveřejnila své kvartální hospodářské výsledky, které na úrovni tržeb zaostaly za odhady analytiků. Společnost oznámila, že ve čtvrtém čtvrtletí hospodařila se ziskem 6,5 milionu dolarů neboli 0,10 USD na akcii při tržbách 125,4 milionu dolarů. Ve stejném období o rok dříve podnik dosáhl zisku 14,8 milionu dolarů neboli 0,21 USD na akcii. Upravený zisk na akcii dosáhl ve 4Q2014 0,17 USD a byl v souladu s odhady. Na úrovni tržeb analytici čekali 127,9 milionu dolarů.

Nedařilo se ani akciím poskytovatele cloudových služeb Box (-11,35 %), s jehož akciemi se na NYSE obchoduje teprve od konce ledna. Firma ve středu oznámila, že ve svém čtvrtém fiskálním čtvrtletí hospodařila se ztrátou 52,9 milionu dolarů neboli 2,64 USD na akcii. O rok dříve firma ve stejném období skončila ve ztrátě 43,5 milionu dolarů neboli 3,46 USD na akcii. Po očištění výsledků o jednorázové položky činila ztráta na akcii 1,65 USD. Analytici v anketě agentury Thomson Reuters odhadovali, že Box vykáže upravenou ztrátu na akcii 1,17 USD. Tržby firmě meziročně vyskočily o 61 % na 62,6 milionu USD, a překonaly tak odhad analytiků, který čekal výsledek 58 miliard dolarů.

Kurz eurodolaru po 12 letech sestoupil pod 1,05

Dolar se ve čtvrtek dopoledne vyšplhal na nové 12leté maximum vůči euru, po údajích o dalším snížení maloobchodních tržeb v USA ale mírně klesl. Kurz EUR/USD se dopoledne poprvé za 12 let propadl pod 1,05, krátce po desáté hodině se ale pohyboval kolem 1,062.

Euro vůči dolaru od začátku letošního roku odepsalo už asi 12 %. Jednotnou evropskou měnu stahuje zejména pokračující uvolňování měnové politiky v eurozóně. Evropská centrální banka v pondělí zahájila program nákupu státních dluhopisů a dalších cenných papírů v objemu 60 miliard eur měsíčně, jehož cílem je podpořit růst ekonomiky a odvrátit deflaci.

K japonskému jenu dolar oslabil ze 121,43 USD/JPY na 121,34 USD/JPY.

Světové ceny ropy během čtvrteční obchodní seance postupně přišly o počáteční růst, za kterým stál slabší dolar, a odpoledne se vrátily k poklesu. Severoamerická lehká ropa WTI začala zlevňovat hlavně po zprávě, že se ve Spojených státech opět zvýšily zásoby této strategické suroviny.

Severomořská ropa Brent krátce po desáté hodině zlevňovala o 87 centů na 57,36 USD za barel, ale severoamerická ropa WTI ve stejnou dobu odepisovala 1,17 dolaru na 49,12 USD za barel.

Podle zprávy společnosti Genscape zásoby ropy v klíčovém překladišti Cushing ve státě Oklahoma stouply od pátku 6. března o více než dva miliony barelů. Podle středečních údajů amerického úřadu EIA pak zásoby ropy v USA v minulém týdnu stouply na 448,9 milionu barelů. V tomto období roku to je nejvyšší úroveň za více než 80 let.

Zlato ve čtvrtek zlevnilo o necelé dva dolary na 1 154 USD za trojskou unci. Cena stříbra naopak vzrostla přibližně o čtyři centy na 15,58 USD za trojskou unci.

Zdroj: CNBC, MarketWatch, ČTK

Instituty: Letošní růst HDP Německa bude nižší, než čeká vláda
před 13 minutami

Instituty: Letošní růst HDP Německa bude nižší, než čeká vláda

Růst německé ekonomiky v letošním roce bude slabší, než očekává vláda. Po poklesu ve třetím čtvrtletí není již odhad,...
Německo HDP
Saúdské aerolinky kupují deset letounů Airbusu
před 39 minutami

Saúdské aerolinky kupují deset letounů Airbusu

Saúdská letecká společnost SaudiGulf bude mít deset nových letadel A320neo evropského konsorcia Airbus. Dohodu s ním...
Airbus (EADS) Doprava Saúdská Arábie
IKEA chce vyrábět z rýžové slámy, která se nyní pálí v Indii
před hodinou

IKEA chce vyrábět z rýžové slámy, která se nyní pálí v Indii

Švédský nábytkářský řetězec IKEA hodlá využít rýžovou slámu při výrobě předmětů pro domácnosti. Kupovat ji chce od...
Evropské akcie Ekologie
Finsko zvažuje dodávky plynu z Norska
před hodinou

Finsko zvažuje dodávky plynu z Norska

Finsko by mohlo v budoucnosti dostávat plyn z Norska prostřednictvím sítě plynovodů, jejichž výstavba se plánuje v...
Finsko Švédsko Zemní plyn
Eurozóna: Přebytek obchodní bilance přesáhl 13 miliard eur
12:38

Eurozóna: Přebytek obchodní bilance přesáhl 13 miliard eur

Obchodní bilance zemí eurozóny čítala v září 13,1 miliardy eur. V srpnu činil rozdíl mezi hodnotou exportu a importu...
Eurozóna Evropská ekonomika Mezinárodní obchod
Brexit se podle Mayové neobejde bez obtížných rozhodnutí
12:14

Brexit se podle Mayové neobejde bez obtížných rozhodnutí

Odchod Spojeného království z Evropské unie se neobejde bez obtížných rozhodnutí, ústupky činí nejen Londýn, ale i...
Spojené království Evropská unie
Británie: Maloobchodní tržby v říjnu poklesly o 0,5 procenta
11:38

Británie: Maloobchodní tržby v říjnu poklesly o 0,5 procenta

Britští maloobchodníci utržili během října o 0,5 procenta méně než v září. Po zářijovém meziměsčním poklesu tržeb o 0...
Spojené království Maloobchod
Britskou vládu opustila také ministryně práce, libra klesá
11:27

Britskou vládu opustila také ministryně práce, libra klesá

Po ministrovi pro brexit Dominiku Raabovi oznámila ve čtvrtek odchod z kabinetu premiérky Theresy Mayové také...
Spojené království Evropská unie Britská libra
Švýcarsko vyšetřuje domácí banky kvůli bojkotu platebních systémů
11:15

Švýcarsko vyšetřuje domácí banky kvůli bojkotu platebních systémů

Švýcarský úřad pro hospodářskou soutěž WEKO zahájil vyšetřování bankovních ústavů včetně UBS a Credit Suisse pro...
Švýcarsko Banky
Vyšetřování financování Alternativy pro Německo (AfD) se rozrůstá
11:01

Vyšetřování financování Alternativy pro Německo (AfD) se rozrůstá

Okresní sdružení Alternativy pro Německo (AfD), které čelí podezření, že přijalo nelegální finanční dar ze Švýcarska,...
Německo Politika
Labouristé: Po odchodu Raaba už nemá vláda žádnou autoritu
10:46

Labouristé: Po odchodu Raaba už nemá vláda žádnou autoritu

Podle britských opozičních labouristů nezbyla konzervativní vládě Theresy Mayové po čtvrteční rezignaci ministra pro...
Spojené království Evropská unie
Financial Times: Navržená severoirská pojistka brexitu nemůže fungovat
10:32

Financial Times: Navržená severoirská pojistka brexitu nemůže fungovat

Takzvaný protokol o Irsku a Severním Irsku představoval jednu z největších překážek pro dokončení čerstvě ujednané...
Spojené království Irsko Evropská unie
Britský ministr pro brexit Dominic Raab rezignoval
10:17

Britský ministr pro brexit Dominic Raab rezignoval

Britský ministr pro brexit Dominic Raab dnes odstoupil z funkce. Svůj krok oznámil na twitteru a rozhodnutí zdůvodnil...
Spojené království Evropská unie
Tusk svolal mimořádný summit EU k brexitu na 25. listopadu
10:04

Tusk svolal mimořádný summit EU k brexitu na 25. listopadu

Mimořádný summit Evropské unie k brexitu bude v neděli 25. listopadu, oznámil ve čtvrtek předseda Evropské rady...
Spojené království Evropská unie
Britská automobilka Aston Martin díky poptávce z Číny zdvojnásobila…
09:58

Britská automobilka Aston Martin díky poptávce z Číny zdvojnásobila čtvrtletní zisk

Britská automobilka Aston Martin ve třetím čtvrtletí téměř zdvojnásobila očištěný zisk EBIDTA (před úroky, daní a...
Auta Spojené království Výsledková sezóna
Britský tisk v reakci na návrh dohody o brexitu: Mayová je ohrožena,…
09:45

Britský tisk v reakci na návrh dohody o brexitu: Mayová je ohrožena, země také

Britský tisk se ve čtvrtečních komentářích k připravenému návrhu dohody o podmínkách odchodu Británie z Evropské unie...
Spojené království Evropská unie Politika