Americké akcie ve čtvrtek po dvou dnech poklesu výrazně oživily
|

Americké akcie ve čtvrtek po dvou dnech poklesu výrazně oživily

Americké akcie čtvrteční obchodní seanci zahájily mírně v plusu a během dne zisky dále navyšovaly. Mezi investory byl zájem hlavně o akcie bank, které podpořila druhá část výsledků zátěžových testů prováděných americkou centrální bankou. Pod zvýšený prodejní tlak se naopak dostaly technologické akcie kvůli zhoršení výhledu výrobce čipů Intel.

Americké akcie Shrnutí obchodování v USA

Dow posílil o 1,47 % na 17 895,22 bodu, širší S&P 500 připsal 1,26 % na 2 065,95 bodu a technologický Nasdaq uzavřel se ziskem 0,89 % na 4 893,29 bodu. Index volatility VIX klesl téměř o devět procent na 15,42 bodu a výnosy 10letých vládních dluhopisů USA zůstaly beze změny na 2,11 %.

Z deseti hlavních akciových sektorů jich v plusu skončilo devět. Nejvíce zdražily cenné papíry ze sektoru cyklického spotřebního zboží, finančního odvětví a dařilo se také síťovým společnostem. V mínusu skončilo pouze energetické odvětví. Z růstových sektorů se nejméně dařilo technologiím.

Americké akcie (12. března 2015)

"Domnívám se, že dnešní rally měla co do činění se středečními výsledky zátěžových testů amerických bank," řekl podle finanční televize CNBC Robert Pavlik, hlavní tržní stratég Boston Private Wealth. "Někteří investoři výsledky spolu se solidními dílčími daty z trhu práce vyhodnotili jako nákupní signál."

Hlavní čtvrteční události na amerických trzích

  • Tempo meziměsíčního poklesu maloobchodních tržeb v USA v únoru kleslo na 0,6 % z 0,8 % v lednu. Výsledek nicméně i tak zaostal za očekáváním trhu, který odhadoval, že tržby o 0,3 % vzrostou. Bez započtení prodejů aut se tržby maloobchodních prodejců meziměsíčně snížily o 0,1 % po poklesu o 1,1 % v lednu (revidováno z -0,9 %, odhad: +0,5 %).
  • Týdenní počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti ve Spojených státech v týdnu do 7. března klesl na 289 tisíc. Očekával se pokles na 305 tisíc z 325 tisíc v předchozím týdnu (revidováno z 320 tisíc). Pokračujících žádostí v týdnu do 28. února ubylo na 2,418 milionu z 2,423 milionu (revidováno z 2,421 milionu), čekal se naopak růst na 2,500 milionu.
  • Index dovozních cen se v USA v únoru meziročně snížil o 9,4 % (leden: -8 %) a index vývozních cen klesl o 5,9 % (leden: -5,4 %).
  • Obchodní zásoby zůstaly v lednu beze změny, stejně jako v prosinci (odhad: +0,1 %).
  • Rozpočtový deficit Spojených států se v únoru snížil o procento na 192 miliard dolarů ze 194 miliard dolarů před rokem. Oznámilo to americké ministerstvo financí. Analytici v anketě agentury Reuters v průměru očekávali pokles až na 187 miliard dolarů.
  • Výrobce počítačových čipů Intel ve čtvrtek snížil výhled svého hospodaření pro první čtvrtletí. Společnost oznámila, že nyní čeká, že dosáhne tržeb 12,8 miliardy dolarů. Dosud čekala 13,7 miliardy USD. Výhled prý snižuje kvůli nižší než očekávané poptávce firem po nových počítačích.
  • Německý finanční ústav Commerzbank zaplatí americkým úřadům 1,45 miliardy dolarů, aby urovnal obvinění z porušování sankcí vůči Íránu a dalším zemím a z obcházení zákonů proti praní špinavých peněz. Banka v rámci urovnání sporu také propustí pět vedoucích pracovníků. Dohodnutá pokuta výrazně snižuje loňský zisk podniku.
  • Čisté jmění amerických domácností a neziskových organizací se ve čtvrtém čtvrtletí loňského roku zvýšilo o 1,5 bilionu dolarů na 83 bilionů dolarů, což je nejvyšší hodnota v historii. Růst táhlo zejména zdražování nemovitostí, jejichž hodnota byla na konci čtvrtého kvartálu nejvyšší od roku 2007. K výsledku ale přispěl i nárůst cen akcií. Podle americké centrální banky však zároveň došlo ke zvýšení zadlužení domácností, a to o 4,7 %, což je nejvyšší tempo růstu od roku 2012.
  • Barclays snižuje 12měsíční cílovou cenu na akcie Alibaba Group Holding na 98 USD z 105,10 USD.

Výsledková sezóna

Z indexu Dow ve čtvrtek nejvíce zdražily akcie zábavní firmy Walt Disney (+4,16 %), banky Goldman Sachs (+3,13 %), maloobchodního řetězce s potřebami pro kutily Home Depot (+2,68 %) a provozovatele platebních karet American Express (+2,66 %). Pod nulou uzavřely pouze akcie výrobce počítačových čipů Intel (-4,73 %), softwarové společnosti Microsoft (-2,29 %), energetické firmy Chevron (-1,08 %) a technologického podniku Cisco Systems (-0,07 %).

Výrazně zdražily zejména akcie bank, které podpořila středeční druhá část výsledků zátěžových testů, ve kterých Fed hodnotil, zda plány bank na výplatu dividend a zpětné odkupy akcií neohrozí jejich kapitálovou vybavenost. Akcie bank Goldman Sachs (+3,13 %) a Citigroup (+3,34 %) přidaly přes tři procenta a cena akcií banky Morgan Stanley (+6,12 %) stoupla o více než šest procent. Akcie bankovního domu Bank of America (-0,12 %), kterému Fed nařídil přehodnotit jeho plány na zvýšení dividend a zpětný odkup akcií, naopak mírně zlevnily.

Akcie výrobce počítačových čipů Intel (-4,73 %) zlevnily v reakci zprávu, že firma snížila výhled tržeb pro letošní první čtvrtletí na 12,8 miliardy dolarů z 13,7 miliardy dolarů. Firma krok vysvětlila očekáváním nižší poptávky korporátního sektoru po nových počítačích.

Cenné papíry výrobce koblih Krispy Kreme Doughnuts (-6,54 %) zlevnily o více než šest procent poté, co firma ve středu po konci obchodování zveřejnila své kvartální hospodářské výsledky, které na úrovni tržeb zaostaly za odhady analytiků. Společnost oznámila, že ve čtvrtém čtvrtletí hospodařila se ziskem 6,5 milionu dolarů neboli 0,10 USD na akcii při tržbách 125,4 milionu dolarů. Ve stejném období o rok dříve podnik dosáhl zisku 14,8 milionu dolarů neboli 0,21 USD na akcii. Upravený zisk na akcii dosáhl ve 4Q2014 0,17 USD a byl v souladu s odhady. Na úrovni tržeb analytici čekali 127,9 milionu dolarů.

Nedařilo se ani akciím poskytovatele cloudových služeb Box (-11,35 %), s jehož akciemi se na NYSE obchoduje teprve od konce ledna. Firma ve středu oznámila, že ve svém čtvrtém fiskálním čtvrtletí hospodařila se ztrátou 52,9 milionu dolarů neboli 2,64 USD na akcii. O rok dříve firma ve stejném období skončila ve ztrátě 43,5 milionu dolarů neboli 3,46 USD na akcii. Po očištění výsledků o jednorázové položky činila ztráta na akcii 1,65 USD. Analytici v anketě agentury Thomson Reuters odhadovali, že Box vykáže upravenou ztrátu na akcii 1,17 USD. Tržby firmě meziročně vyskočily o 61 % na 62,6 milionu USD, a překonaly tak odhad analytiků, který čekal výsledek 58 miliard dolarů.

Kurz eurodolaru po 12 letech sestoupil pod 1,05

Dolar se ve čtvrtek dopoledne vyšplhal na nové 12leté maximum vůči euru, po údajích o dalším snížení maloobchodních tržeb v USA ale mírně klesl. Kurz EUR/USD se dopoledne poprvé za 12 let propadl pod 1,05, krátce po desáté hodině se ale pohyboval kolem 1,062.

Euro vůči dolaru od začátku letošního roku odepsalo už asi 12 %. Jednotnou evropskou měnu stahuje zejména pokračující uvolňování měnové politiky v eurozóně. Evropská centrální banka v pondělí zahájila program nákupu státních dluhopisů a dalších cenných papírů v objemu 60 miliard eur měsíčně, jehož cílem je podpořit růst ekonomiky a odvrátit deflaci.

K japonskému jenu dolar oslabil ze 121,43 USD/JPY na 121,34 USD/JPY.

Světové ceny ropy během čtvrteční obchodní seance postupně přišly o počáteční růst, za kterým stál slabší dolar, a odpoledne se vrátily k poklesu. Severoamerická lehká ropa WTI začala zlevňovat hlavně po zprávě, že se ve Spojených státech opět zvýšily zásoby této strategické suroviny.

Severomořská ropa Brent krátce po desáté hodině zlevňovala o 87 centů na 57,36 USD za barel, ale severoamerická ropa WTI ve stejnou dobu odepisovala 1,17 dolaru na 49,12 USD za barel.

Podle zprávy společnosti Genscape zásoby ropy v klíčovém překladišti Cushing ve státě Oklahoma stouply od pátku 6. března o více než dva miliony barelů. Podle středečních údajů amerického úřadu EIA pak zásoby ropy v USA v minulém týdnu stouply na 448,9 milionu barelů. V tomto období roku to je nejvyšší úroveň za více než 80 let.

Zlato ve čtvrtek zlevnilo o necelé dva dolary na 1 154 USD za trojskou unci. Cena stříbra naopak vzrostla přibližně o čtyři centy na 15,58 USD za trojskou unci.

Zdroj: CNBC, MarketWatch, ČTK

Developer Finep prodal v Praze fondu Zeitgeist 70 nájemních bytů
před 3 minutami

Developer Finep prodal v Praze fondu Zeitgeist 70 nájemních bytů

Developerská společnost Finep CZ prodala dům se 70 byty pro nájemní bydlení v Praze na Barrandově investičnímu fondu...
Realitní trh Česká republika
WTO oficiálně povolila EU uvalit cla jako odvetu za pomoc Boeingu
před hodinou

WTO oficiálně povolila EU uvalit cla jako odvetu za pomoc Boeingu

Světová obchodní organizace v pondělí oficiálně povolila Evropské unii uvalit cla na dovoz zboží ze Spojených států v...
Evropská unie Spojené státy americké (USA) Mezinárodní obchod
Vláda schválila kvůli pandemii rozšíření daňových úlev
před hodinou

Vláda schválila kvůli pandemii rozšíření daňových úlev

Vláda schválila další rozšíření daňových úlev pro podnikatele a firmy zasažené opatřeními proti šíření koronaviru....
Česká republika Daně Koronavirus
Ze světa investičních doporučení (26. října)
před hodinou

Ze světa investičních doporučení (26. října)

Které akcie si v pondělí vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Americké akcie Investiční doporučení
USA: Prodeje nových domů v září poprvé od dubna klesly
15:00

USA: Prodeje nových domů v září poprvé od dubna klesly

Prodeje nových domů ve Spojených státech v září meziměsíčně klesly o 3,5 % na celoročně přepočítané tempo 0,959...
Spojené státy americké (USA) Nemovitosti Realitní trh
Babiš navrhl zrušit superhrubou mzdu a zavést sazby 15 a 23 %
14:54

Babiš navrhl zrušit superhrubou mzdu a zavést sazby 15 a 23 %

Premiér Andrej Babiš předložil ve Sněmovně návrh na zrušení superhrubé mzdy. Místo toho navrhuje zdaňovat...
Česká republika Daně Pracovní trh
Fintech Ant Group z historicky největšího IPO získá 34,5 miliardy USD…
Fintech Ant Group z historicky největšího IPO získá 34,5 miliardy USD…
12:57

Fintech Ant Group z historicky největšího IPO získá 34,5 miliardy USD, úpis firmu oceňuje na více než 313 miliard USD

Společnost Ant Group, která je finančně-technologickou divizí čínského internetového prodejce Alibaba a dominantním...
Asijské akcie Fintech Čína
Akcie německého softwarového obra SAP ve volném pádu, tržní…
Akcie německého softwarového obra SAP ve volném pádu, tržní…
11:28

Akcie německého softwarového obra SAP ve volném pádu, tržní kapitalizace firmy se zřítila o 25 miliard eur

Akcie německé softwarové společnosti SAP v pondělí dopoledne ztrácely více než 17 %. Tržní kapitalizace firmy se tak...
SAP Evropské akcie Panika na trzích
Průzkum ČNB: Banky hlásí zpřísnění poskytování úvěrů firmám
11:19

Průzkum ČNB: Banky hlásí zpřísnění poskytování úvěrů firmám

Pro čtvrté čtvrtletí letošního roku část bankovního trhu avizuje další zpřísnění poskytování úvěrů podnikům a naopak...
Banky Finanční sektor Úvěry
Podnikatelská nálada v Německu se v říjnu kvůli koronaviru zhoršila
Podnikatelská nálada v Německu se v říjnu kvůli koronaviru zhoršila
10:56

Podnikatelská nálada v Německu se v říjnu kvůli koronaviru zhoršila

Podnikatelská nálada v Německu se v říjnu zhoršila. Důvodem jsou obavy firem z rostoucího počtu případů nákazy...
Německo Index Ifo Byznys a podnikání
Asijské akcie v pondělí převážně zlevnily, dolů zamířila také ropa
Asijské akcie v pondělí převážně zlevnily, dolů zamířila také ropa
10:30

Asijské akcie v pondělí převážně zlevnily, dolů zamířila také ropa

Obchodování na asijských akciových trzích v pondělí skončilo převážně v minusu. V zelených číslech se udržela jen...
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii
Bayer koupí americkou biotechnologickou firmu Asklepios
09:47

Bayer koupí americkou biotechnologickou firmu Asklepios

Německá společnost Bayer se dohodla na převzetí americké biotechnologické firmy Asklepios BioPharmaceutical....
Biotechnologie Evropské akcie Bayer
Akciím Pilulky se pondělní vstup na burzu vydařil, na trhu START…
Akciím Pilulky se pondělní vstup na burzu vydařil, na trhu START…
09:35

Akciím Pilulky se pondělní vstup na burzu vydařil, na trhu START přidaly téměř 18 % na 500 Kč

(AKTUALIZOVÁNO) Akcie lékárenské a technologické společnosti Pilulka v pondělí zahájily své působení na veřejném...
Pilulka Akcie ČR Pražská burza
Důvěra v ekonomiku po pěti měsících klesla, důvodem je covid-19
09:25

Důvěra v ekonomiku po pěti měsících klesla, důvodem je covid-19

Důvěra v českou ekonomiku po pětiměsíčním růstu v říjnu klesla meziměsíčně o 4,5 bodu na 86,4 bodu. Snížila se hlavně...
Spotřebitelská důvěra Česká ekonomika Koronavirus