Americké akcie ve čtvrtek po dvou dnech poklesu výrazně oživily
|

Americké akcie ve čtvrtek po dvou dnech poklesu výrazně oživily

Americké akcie čtvrteční obchodní seanci zahájily mírně v plusu a během dne zisky dále navyšovaly. Mezi investory byl zájem hlavně o akcie bank, které podpořila druhá část výsledků zátěžových testů prováděných americkou centrální bankou. Pod zvýšený prodejní tlak se naopak dostaly technologické akcie kvůli zhoršení výhledu výrobce čipů Intel.

Americké akcie Shrnutí obchodování v USA

Dow posílil o 1,47 % na 17 895,22 bodu, širší S&P 500 připsal 1,26 % na 2 065,95 bodu a technologický Nasdaq uzavřel se ziskem 0,89 % na 4 893,29 bodu. Index volatility VIX klesl téměř o devět procent na 15,42 bodu a výnosy 10letých vládních dluhopisů USA zůstaly beze změny na 2,11 %.

Z deseti hlavních akciových sektorů jich v plusu skončilo devět. Nejvíce zdražily cenné papíry ze sektoru cyklického spotřebního zboží, finančního odvětví a dařilo se také síťovým společnostem. V mínusu skončilo pouze energetické odvětví. Z růstových sektorů se nejméně dařilo technologiím.

Americké akcie (12. března 2015)

"Domnívám se, že dnešní rally měla co do činění se středečními výsledky zátěžových testů amerických bank," řekl podle finanční televize CNBC Robert Pavlik, hlavní tržní stratég Boston Private Wealth. "Někteří investoři výsledky spolu se solidními dílčími daty z trhu práce vyhodnotili jako nákupní signál."

Hlavní čtvrteční události na amerických trzích

  • Tempo meziměsíčního poklesu maloobchodních tržeb v USA v únoru kleslo na 0,6 % z 0,8 % v lednu. Výsledek nicméně i tak zaostal za očekáváním trhu, který odhadoval, že tržby o 0,3 % vzrostou. Bez započtení prodejů aut se tržby maloobchodních prodejců meziměsíčně snížily o 0,1 % po poklesu o 1,1 % v lednu (revidováno z -0,9 %, odhad: +0,5 %).
  • Týdenní počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti ve Spojených státech v týdnu do 7. března klesl na 289 tisíc. Očekával se pokles na 305 tisíc z 325 tisíc v předchozím týdnu (revidováno z 320 tisíc). Pokračujících žádostí v týdnu do 28. února ubylo na 2,418 milionu z 2,423 milionu (revidováno z 2,421 milionu), čekal se naopak růst na 2,500 milionu.
  • Index dovozních cen se v USA v únoru meziročně snížil o 9,4 % (leden: -8 %) a index vývozních cen klesl o 5,9 % (leden: -5,4 %).
  • Obchodní zásoby zůstaly v lednu beze změny, stejně jako v prosinci (odhad: +0,1 %).
  • Rozpočtový deficit Spojených států se v únoru snížil o procento na 192 miliard dolarů ze 194 miliard dolarů před rokem. Oznámilo to americké ministerstvo financí. Analytici v anketě agentury Reuters v průměru očekávali pokles až na 187 miliard dolarů.
  • Výrobce počítačových čipů Intel ve čtvrtek snížil výhled svého hospodaření pro první čtvrtletí. Společnost oznámila, že nyní čeká, že dosáhne tržeb 12,8 miliardy dolarů. Dosud čekala 13,7 miliardy USD. Výhled prý snižuje kvůli nižší než očekávané poptávce firem po nových počítačích.
  • Německý finanční ústav Commerzbank zaplatí americkým úřadům 1,45 miliardy dolarů, aby urovnal obvinění z porušování sankcí vůči Íránu a dalším zemím a z obcházení zákonů proti praní špinavých peněz. Banka v rámci urovnání sporu také propustí pět vedoucích pracovníků. Dohodnutá pokuta výrazně snižuje loňský zisk podniku.
  • Čisté jmění amerických domácností a neziskových organizací se ve čtvrtém čtvrtletí loňského roku zvýšilo o 1,5 bilionu dolarů na 83 bilionů dolarů, což je nejvyšší hodnota v historii. Růst táhlo zejména zdražování nemovitostí, jejichž hodnota byla na konci čtvrtého kvartálu nejvyšší od roku 2007. K výsledku ale přispěl i nárůst cen akcií. Podle americké centrální banky však zároveň došlo ke zvýšení zadlužení domácností, a to o 4,7 %, což je nejvyšší tempo růstu od roku 2012.
  • Barclays snižuje 12měsíční cílovou cenu na akcie Alibaba Group Holding na 98 USD z 105,10 USD.

Výsledková sezóna

Z indexu Dow ve čtvrtek nejvíce zdražily akcie zábavní firmy Walt Disney (+4,16 %), banky Goldman Sachs (+3,13 %), maloobchodního řetězce s potřebami pro kutily Home Depot (+2,68 %) a provozovatele platebních karet American Express (+2,66 %). Pod nulou uzavřely pouze akcie výrobce počítačových čipů Intel (-4,73 %), softwarové společnosti Microsoft (-2,29 %), energetické firmy Chevron (-1,08 %) a technologického podniku Cisco Systems (-0,07 %).

Výrazně zdražily zejména akcie bank, které podpořila středeční druhá část výsledků zátěžových testů, ve kterých Fed hodnotil, zda plány bank na výplatu dividend a zpětné odkupy akcií neohrozí jejich kapitálovou vybavenost. Akcie bank Goldman Sachs (+3,13 %) a Citigroup (+3,34 %) přidaly přes tři procenta a cena akcií banky Morgan Stanley (+6,12 %) stoupla o více než šest procent. Akcie bankovního domu Bank of America (-0,12 %), kterému Fed nařídil přehodnotit jeho plány na zvýšení dividend a zpětný odkup akcií, naopak mírně zlevnily.

Akcie výrobce počítačových čipů Intel (-4,73 %) zlevnily v reakci zprávu, že firma snížila výhled tržeb pro letošní první čtvrtletí na 12,8 miliardy dolarů z 13,7 miliardy dolarů. Firma krok vysvětlila očekáváním nižší poptávky korporátního sektoru po nových počítačích.

Cenné papíry výrobce koblih Krispy Kreme Doughnuts (-6,54 %) zlevnily o více než šest procent poté, co firma ve středu po konci obchodování zveřejnila své kvartální hospodářské výsledky, které na úrovni tržeb zaostaly za odhady analytiků. Společnost oznámila, že ve čtvrtém čtvrtletí hospodařila se ziskem 6,5 milionu dolarů neboli 0,10 USD na akcii při tržbách 125,4 milionu dolarů. Ve stejném období o rok dříve podnik dosáhl zisku 14,8 milionu dolarů neboli 0,21 USD na akcii. Upravený zisk na akcii dosáhl ve 4Q2014 0,17 USD a byl v souladu s odhady. Na úrovni tržeb analytici čekali 127,9 milionu dolarů.

Nedařilo se ani akciím poskytovatele cloudových služeb Box (-11,35 %), s jehož akciemi se na NYSE obchoduje teprve od konce ledna. Firma ve středu oznámila, že ve svém čtvrtém fiskálním čtvrtletí hospodařila se ztrátou 52,9 milionu dolarů neboli 2,64 USD na akcii. O rok dříve firma ve stejném období skončila ve ztrátě 43,5 milionu dolarů neboli 3,46 USD na akcii. Po očištění výsledků o jednorázové položky činila ztráta na akcii 1,65 USD. Analytici v anketě agentury Thomson Reuters odhadovali, že Box vykáže upravenou ztrátu na akcii 1,17 USD. Tržby firmě meziročně vyskočily o 61 % na 62,6 milionu USD, a překonaly tak odhad analytiků, který čekal výsledek 58 miliard dolarů.

Kurz eurodolaru po 12 letech sestoupil pod 1,05

Dolar se ve čtvrtek dopoledne vyšplhal na nové 12leté maximum vůči euru, po údajích o dalším snížení maloobchodních tržeb v USA ale mírně klesl. Kurz EUR/USD se dopoledne poprvé za 12 let propadl pod 1,05, krátce po desáté hodině se ale pohyboval kolem 1,062.

Euro vůči dolaru od začátku letošního roku odepsalo už asi 12 %. Jednotnou evropskou měnu stahuje zejména pokračující uvolňování měnové politiky v eurozóně. Evropská centrální banka v pondělí zahájila program nákupu státních dluhopisů a dalších cenných papírů v objemu 60 miliard eur měsíčně, jehož cílem je podpořit růst ekonomiky a odvrátit deflaci.

K japonskému jenu dolar oslabil ze 121,43 USD/JPY na 121,34 USD/JPY.

Světové ceny ropy během čtvrteční obchodní seance postupně přišly o počáteční růst, za kterým stál slabší dolar, a odpoledne se vrátily k poklesu. Severoamerická lehká ropa WTI začala zlevňovat hlavně po zprávě, že se ve Spojených státech opět zvýšily zásoby této strategické suroviny.

Severomořská ropa Brent krátce po desáté hodině zlevňovala o 87 centů na 57,36 USD za barel, ale severoamerická ropa WTI ve stejnou dobu odepisovala 1,17 dolaru na 49,12 USD za barel.

Podle zprávy společnosti Genscape zásoby ropy v klíčovém překladišti Cushing ve státě Oklahoma stouply od pátku 6. března o více než dva miliony barelů. Podle středečních údajů amerického úřadu EIA pak zásoby ropy v USA v minulém týdnu stouply na 448,9 milionu barelů. V tomto období roku to je nejvyšší úroveň za více než 80 let.

Zlato ve čtvrtek zlevnilo o necelé dva dolary na 1 154 USD za trojskou unci. Cena stříbra naopak vzrostla přibližně o čtyři centy na 15,58 USD za trojskou unci.

Zdroj: CNBC, MarketWatch, ČTK

MMF odložil změny ve struktuře akcionářů na prosinec 2023
10:28

MMF odložil změny ve struktuře akcionářů na prosinec 2023

Mezinárodní měnový fond (MMF) odložil rozhodnutí o navýšení kapitálu a změně struktury akcionářů, které by dalo větší...
Mezinárodní měnový fond
Američtí demokraté nechtějí summit G7 v Trumpově rezortu
09:17

Američtí demokraté nechtějí summit G7 v Trumpově rezortu

Američtí demokratičtí poslanci předložili v pátek v Kongresu návrh zákona, jehož cílem je zabránit prezidentovi...
Spojené státy americké (USA) Politika Světová ekonomika
Americké akcie v pátek klesly, v týdenním horizontu se indexy na…
Americké akcie v pátek klesly, v týdenním horizontu se indexy na…
včera v 22:30

Americké akcie v pátek klesly, v týdenním horizontu se indexy na směru neshodly

Akciové trhy ve Spojených státech v pátek oslabily. Negativní zprávy ohledně společností Boeing a Johnson & Johnson a...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Křetínského CMI koupila 4% podíl v německé ProSiebenSat.1
včera v 20:17

Křetínského CMI koupila 4% podíl v německé ProSiebenSat.1

Skupina Czech Media Invest (CMI), kterou spoluvlastní český podnikatel Daniel Křetínský, koupila podíl zhruba 4,07 %...
Média Německo Fúze a akvizice
Protivládní protesty v Libanonu si vyžádaly desítky zraněných
včera v 19:46

Protivládní protesty v Libanonu si vyžádaly desítky zraněných

Libanonci v pátek druhým dnem protestovali proti vládě, kterou viní z drancování ekonomiky. Jde o největší protesty...
Blízký a Střední východ Politika Geopolitická rizika
Výrobce čipů AMS podal novou nabídku na převzetí výrobce osvětlení…
včera v 19:40

Výrobce čipů AMS podal novou nabídku na převzetí výrobce osvětlení Osram

Rakouský producent čipů AMS se rozhodl podat nový návrh na převzetí německého výrobce osvětlení Osram. Za každou...
Evropské akcie Fúze a akvizice
Reuters: Boeing možná poskytl zavádějící data o letounech 737 MAX
včera v 19:29

Reuters: Boeing možná poskytl zavádějící data o letounech 737 MAX

Interní komunikace mezi dvěma pracovníky americké strojírenské společnosti Boeing z roku 2016 naznačuje, že firma...
Boeing Doprava
Lufthansa: Odbory zrušily plánovanou nedělní stávku palubního…
včera v 18:51

Lufthansa: Odbory zrušily plánovanou nedělní stávku palubního personálu

Odborový svaz UFO zrušil na neděli plánovanou stávku palubního personálu německé letecké společnosti Lufthansa. K...
Doprava Německo
Paříž, Berlín a Řím prý chystají kroky proti digitální měně firmy…
Paříž, Berlín a Řím prý chystají kroky proti digitální měně firmy…
včera v 18:10

Paříž, Berlín a Řím prý chystají kroky proti digitální měně firmy Facebook

Francie, Německo a Itálie společně připravují opatření, která by v Evropě zamezila používání plánované digitální měny...
Facebook Kryptoměny Německo
Evropské akcie v pátek zlevnily, v týdenním horizontu uzavřely bez…
Evropské akcie v pátek zlevnily, v týdenním horizontu uzavřely bez…
včera v 18:00

Evropské akcie v pátek zlevnily, v týdenním horizontu uzavřely bez výraznějších změn

Evropské akciové trhy v pátek klesly, když investoři monitorovali výsledkovou sezónu a čekali na zprávy, které by...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Akcie Renaultu po varování před poklesem zisku prudce klesly
včera v 17:22

Akcie Renaultu po varování před poklesem zisku prudce klesly

Akcie francouzské automobilky Renault po čtvrtečním varování před letošním poklesem zisku a tržeb výrazně oslabují....
Evropské akcie Francie Auta
Koncern Volkswagen v září zvýšil odbyt skoro o desetinu
Koncern Volkswagen v září zvýšil odbyt skoro o desetinu
včera v 17:04

Koncern Volkswagen v září zvýšil odbyt skoro o desetinu

Německý automobilový koncern Volkswagen v září meziročně zvýšil odbyt o 9,2 procenta na 904 200 vozů. V srpnu odbyt...
Volkswagen Auta Evropské akcie
Pražská burza v pátek zpevnila, za celý týden stoupla o 2,9 %
Pražská burza v pátek zpevnila, za celý týden stoupla o 2,9 %
včera v 16:45

Pražská burza v pátek zpevnila, za celý týden stoupla o 2,9 %

Pražská burza v pátek uzavřela v pozitivním pásmu, index PX získal 0,83 % na 1 042,9 bodu. O 4,42 % na 118 Kč...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Summit EU se neshodl na rozšíření ani víceletém rozpočtu
včera v 16:21

Summit EU se neshodl na rozšíření ani víceletém rozpočtu

Bez zásadní shody na důležitých tématech rozšíření Evropské unie či víceletého rozpočtu skončilo páteční jednání...
Evropská unie Rozpočet Politika
Ze světa investičních doporučení (18. října)
včera v 16:00

Ze světa investičních doporučení (18. října)

Které akcie si v pátek vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Investiční doporučení
Státní dluh letos ke konci září stoupl na 1,685 bilionu korun
včera v 15:00

Státní dluh letos ke konci září stoupl na 1,685 bilionu korun

Státní dluh letos ke konci září stoupl o 63,2 miliardy na 1,685 bilionu korun. Informovalo o tom v pátek ministerstvo...
Česká republika Zadlužení
Nezaměstnanost na Slovensku stoupla nad hranici pět procent
Nezaměstnanost na Slovensku stoupla nad hranici pět procent
včera v 14:19

Nezaměstnanost na Slovensku stoupla nad hranici pět procent

Nezaměstnanost na Slovensku v září mírně stoupla a dostala se nad hranici pěti procent. Dosáhla 5,04 procenta oproti...
Slovensko Nezaměstnanost
EU připravuje uvalení cel na americké zboží kvůli Boeingu
EU připravuje uvalení cel na americké zboží kvůli Boeingu
včera v 13:59

EU připravuje uvalení cel na americké zboží kvůli Boeingu

Evropská unie zavede "v pravou chvíli" vlastní cla na americké zboží kvůli dotacím pro amerického výrobce letadel...
Evropská unie Boeing Spojené státy americké (USA)