Americké akcie ve čtvrtek po dvou dnech poklesu výrazně oživily
|

Americké akcie ve čtvrtek po dvou dnech poklesu výrazně oživily

Americké akcie čtvrteční obchodní seanci zahájily mírně v plusu a během dne zisky dále navyšovaly. Mezi investory byl zájem hlavně o akcie bank, které podpořila druhá část výsledků zátěžových testů prováděných americkou centrální bankou. Pod zvýšený prodejní tlak se naopak dostaly technologické akcie kvůli zhoršení výhledu výrobce čipů Intel.

Americké akcie Shrnutí obchodování v USA

Dow posílil o 1,47 % na 17 895,22 bodu, širší S&P 500 připsal 1,26 % na 2 065,95 bodu a technologický Nasdaq uzavřel se ziskem 0,89 % na 4 893,29 bodu. Index volatility VIX klesl téměř o devět procent na 15,42 bodu a výnosy 10letých vládních dluhopisů USA zůstaly beze změny na 2,11 %.

Z deseti hlavních akciových sektorů jich v plusu skončilo devět. Nejvíce zdražily cenné papíry ze sektoru cyklického spotřebního zboží, finančního odvětví a dařilo se také síťovým společnostem. V mínusu skončilo pouze energetické odvětví. Z růstových sektorů se nejméně dařilo technologiím.

Americké akcie (12. března 2015)

"Domnívám se, že dnešní rally měla co do činění se středečními výsledky zátěžových testů amerických bank," řekl podle finanční televize CNBC Robert Pavlik, hlavní tržní stratég Boston Private Wealth. "Někteří investoři výsledky spolu se solidními dílčími daty z trhu práce vyhodnotili jako nákupní signál."

Hlavní čtvrteční události na amerických trzích

  • Tempo meziměsíčního poklesu maloobchodních tržeb v USA v únoru kleslo na 0,6 % z 0,8 % v lednu. Výsledek nicméně i tak zaostal za očekáváním trhu, který odhadoval, že tržby o 0,3 % vzrostou. Bez započtení prodejů aut se tržby maloobchodních prodejců meziměsíčně snížily o 0,1 % po poklesu o 1,1 % v lednu (revidováno z -0,9 %, odhad: +0,5 %).
  • Týdenní počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti ve Spojených státech v týdnu do 7. března klesl na 289 tisíc. Očekával se pokles na 305 tisíc z 325 tisíc v předchozím týdnu (revidováno z 320 tisíc). Pokračujících žádostí v týdnu do 28. února ubylo na 2,418 milionu z 2,423 milionu (revidováno z 2,421 milionu), čekal se naopak růst na 2,500 milionu.
  • Index dovozních cen se v USA v únoru meziročně snížil o 9,4 % (leden: -8 %) a index vývozních cen klesl o 5,9 % (leden: -5,4 %).
  • Obchodní zásoby zůstaly v lednu beze změny, stejně jako v prosinci (odhad: +0,1 %).
  • Rozpočtový deficit Spojených států se v únoru snížil o procento na 192 miliard dolarů ze 194 miliard dolarů před rokem. Oznámilo to americké ministerstvo financí. Analytici v anketě agentury Reuters v průměru očekávali pokles až na 187 miliard dolarů.
  • Výrobce počítačových čipů Intel ve čtvrtek snížil výhled svého hospodaření pro první čtvrtletí. Společnost oznámila, že nyní čeká, že dosáhne tržeb 12,8 miliardy dolarů. Dosud čekala 13,7 miliardy USD. Výhled prý snižuje kvůli nižší než očekávané poptávce firem po nových počítačích.
  • Německý finanční ústav Commerzbank zaplatí americkým úřadům 1,45 miliardy dolarů, aby urovnal obvinění z porušování sankcí vůči Íránu a dalším zemím a z obcházení zákonů proti praní špinavých peněz. Banka v rámci urovnání sporu také propustí pět vedoucích pracovníků. Dohodnutá pokuta výrazně snižuje loňský zisk podniku.
  • Čisté jmění amerických domácností a neziskových organizací se ve čtvrtém čtvrtletí loňského roku zvýšilo o 1,5 bilionu dolarů na 83 bilionů dolarů, což je nejvyšší hodnota v historii. Růst táhlo zejména zdražování nemovitostí, jejichž hodnota byla na konci čtvrtého kvartálu nejvyšší od roku 2007. K výsledku ale přispěl i nárůst cen akcií. Podle americké centrální banky však zároveň došlo ke zvýšení zadlužení domácností, a to o 4,7 %, což je nejvyšší tempo růstu od roku 2012.
  • Barclays snižuje 12měsíční cílovou cenu na akcie Alibaba Group Holding na 98 USD z 105,10 USD.

Výsledková sezóna

Z indexu Dow ve čtvrtek nejvíce zdražily akcie zábavní firmy Walt Disney (+4,16 %), banky Goldman Sachs (+3,13 %), maloobchodního řetězce s potřebami pro kutily Home Depot (+2,68 %) a provozovatele platebních karet American Express (+2,66 %). Pod nulou uzavřely pouze akcie výrobce počítačových čipů Intel (-4,73 %), softwarové společnosti Microsoft (-2,29 %), energetické firmy Chevron (-1,08 %) a technologického podniku Cisco Systems (-0,07 %).

Výrazně zdražily zejména akcie bank, které podpořila středeční druhá část výsledků zátěžových testů, ve kterých Fed hodnotil, zda plány bank na výplatu dividend a zpětné odkupy akcií neohrozí jejich kapitálovou vybavenost. Akcie bank Goldman Sachs (+3,13 %) a Citigroup (+3,34 %) přidaly přes tři procenta a cena akcií banky Morgan Stanley (+6,12 %) stoupla o více než šest procent. Akcie bankovního domu Bank of America (-0,12 %), kterému Fed nařídil přehodnotit jeho plány na zvýšení dividend a zpětný odkup akcií, naopak mírně zlevnily.

Akcie výrobce počítačových čipů Intel (-4,73 %) zlevnily v reakci zprávu, že firma snížila výhled tržeb pro letošní první čtvrtletí na 12,8 miliardy dolarů z 13,7 miliardy dolarů. Firma krok vysvětlila očekáváním nižší poptávky korporátního sektoru po nových počítačích.

Cenné papíry výrobce koblih Krispy Kreme Doughnuts (-6,54 %) zlevnily o více než šest procent poté, co firma ve středu po konci obchodování zveřejnila své kvartální hospodářské výsledky, které na úrovni tržeb zaostaly za odhady analytiků. Společnost oznámila, že ve čtvrtém čtvrtletí hospodařila se ziskem 6,5 milionu dolarů neboli 0,10 USD na akcii při tržbách 125,4 milionu dolarů. Ve stejném období o rok dříve podnik dosáhl zisku 14,8 milionu dolarů neboli 0,21 USD na akcii. Upravený zisk na akcii dosáhl ve 4Q2014 0,17 USD a byl v souladu s odhady. Na úrovni tržeb analytici čekali 127,9 milionu dolarů.

Nedařilo se ani akciím poskytovatele cloudových služeb Box (-11,35 %), s jehož akciemi se na NYSE obchoduje teprve od konce ledna. Firma ve středu oznámila, že ve svém čtvrtém fiskálním čtvrtletí hospodařila se ztrátou 52,9 milionu dolarů neboli 2,64 USD na akcii. O rok dříve firma ve stejném období skončila ve ztrátě 43,5 milionu dolarů neboli 3,46 USD na akcii. Po očištění výsledků o jednorázové položky činila ztráta na akcii 1,65 USD. Analytici v anketě agentury Thomson Reuters odhadovali, že Box vykáže upravenou ztrátu na akcii 1,17 USD. Tržby firmě meziročně vyskočily o 61 % na 62,6 milionu USD, a překonaly tak odhad analytiků, který čekal výsledek 58 miliard dolarů.

Kurz eurodolaru po 12 letech sestoupil pod 1,05

Dolar se ve čtvrtek dopoledne vyšplhal na nové 12leté maximum vůči euru, po údajích o dalším snížení maloobchodních tržeb v USA ale mírně klesl. Kurz EUR/USD se dopoledne poprvé za 12 let propadl pod 1,05, krátce po desáté hodině se ale pohyboval kolem 1,062.

Euro vůči dolaru od začátku letošního roku odepsalo už asi 12 %. Jednotnou evropskou měnu stahuje zejména pokračující uvolňování měnové politiky v eurozóně. Evropská centrální banka v pondělí zahájila program nákupu státních dluhopisů a dalších cenných papírů v objemu 60 miliard eur měsíčně, jehož cílem je podpořit růst ekonomiky a odvrátit deflaci.

K japonskému jenu dolar oslabil ze 121,43 USD/JPY na 121,34 USD/JPY.

Světové ceny ropy během čtvrteční obchodní seance postupně přišly o počáteční růst, za kterým stál slabší dolar, a odpoledne se vrátily k poklesu. Severoamerická lehká ropa WTI začala zlevňovat hlavně po zprávě, že se ve Spojených státech opět zvýšily zásoby této strategické suroviny.

Severomořská ropa Brent krátce po desáté hodině zlevňovala o 87 centů na 57,36 USD za barel, ale severoamerická ropa WTI ve stejnou dobu odepisovala 1,17 dolaru na 49,12 USD za barel.

Podle zprávy společnosti Genscape zásoby ropy v klíčovém překladišti Cushing ve státě Oklahoma stouply od pátku 6. března o více než dva miliony barelů. Podle středečních údajů amerického úřadu EIA pak zásoby ropy v USA v minulém týdnu stouply na 448,9 milionu barelů. V tomto období roku to je nejvyšší úroveň za více než 80 let.

Zlato ve čtvrtek zlevnilo o necelé dva dolary na 1 154 USD za trojskou unci. Cena stříbra naopak vzrostla přibližně o čtyři centy na 15,58 USD za trojskou unci.

Zdroj: CNBC, MarketWatch, ČTK

Evropské burzy v úterý stouply, dařilo se sektoru základních materiálů
Evropské burzy v úterý stouply, dařilo se sektoru základních materiálů
18:00

Evropské burzy v úterý stouply, dařilo se sektoru základních materiálů

Evropské akciové trhy zakončily úterní obchodování v zelených číslech, když náladu na trzích určovala zejména...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Investice do energetického sektoru loni třetí rok za sebou klesly
17:48

Investice do energetického sektoru loni třetí rok za sebou klesly

Investice do energetického sektoru loni třetím rokem za sebou klesly. Celkem činily 1,8 bilionu dolarů, což ve...
Energetika Investice
Reuters: Banka Lloyds bude mít po brexitu v Evropě tři pobočky
17:38

Reuters: Banka Lloyds bude mít po brexitu v Evropě tři pobočky

Britská bankovní skupina Lloyds Banking Group, která je největší hypoteční bankou na britských ostrovech, se po...
Banky Evropské banky Spojené království
Powell: Trh práce USA zůstane několik let silný, úrokové sazby se…
Powell: Trh práce USA zůstane několik let silný, úrokové sazby se…
17:21

Powell: Trh práce USA zůstane několik let silný, úrokové sazby se budou dále zvyšovat

Americký trh práce zůstane ještě několik let silný a inflace se bude pohybovat kolem dvouprocentního cíle centrální...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Fed
Booking Holdings vložil 500 milionů USD do čínské Didi
17:03

Booking Holdings vložil 500 milionů USD do čínské Didi

Americká společnost Booking Holdings, která je majitelem turistických portálů Booking.com, Agoda, Priceline či KAYAK,...
Americké akcie Investice Čína
Pražská burza v úterý oslabila, akcie Avastu zlevnily o více než 2 %
Pražská burza v úterý oslabila, akcie Avastu zlevnily o více než 2 %
16:45

Pražská burza v úterý oslabila, akcie Avastu zlevnily o více než 2 %

Pražská burza v úterý nenavázala na růst z pondělního obchodování, když index PX přišel o 0,63 % na 1 081,39 bodu....
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Izrael kvůli žhářům pozastavil dovoz paliva do Gazy
16:18

Izrael kvůli žhářům pozastavil dovoz paliva do Gazy

Izrael v úterý pozastavil dovoz paliva do Gazy. Opatření bude platit do neděle a bylo zdůvodněno tím, že palestinští...
Izrael Blízký a Střední východ
Průmyslová výroba v USA v červnu meziměsíčně stoupla o 0,6 %
15:19

Průmyslová výroba v USA v červnu meziměsíčně stoupla o 0,6 %

Průmyslová výroba ve Spojených státech v červnu podle očekávání meziměsíčně vzrostla o 0,6 % po poklesu o 0,5 % v...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Průmysl
Ze světa investičních doporučení (17. července)
15:00

Ze světa investičních doporučení (17. července)

Které akcie si v úterý vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Investiční doporučení Americké akcie
Boeing zvýšil odhad globální poptávky po letadlech o tři procenta
Boeing zvýšil odhad globální poptávky po letadlech o tři procenta
14:30

Boeing zvýšil odhad globální poptávky po letadlech o tři procenta

Americký výrobce letadel Boeing zvýšil odhad vývoje poptávky po letadlech na příštích 20 let o tři procenta. Očekává,...
Boeing Americké akcie Doprava
Malé a střední podniky loni více využívaly evropské peníze
14:10

Malé a střední podniky loni více využívaly evropské peníze

Malé a střední podniky loni využily na investice zhruba 30 miliard korun ze zvýhodněných evropských zdrojů, jako jsou...
Česká republika Evropská unie Byznys a podnikání
EU a Japonsko dosáhly dohody ohledně bezpečného pohybu dat
13:49

EU a Japonsko dosáhly dohody ohledně bezpečného pohybu dat

Evropská unie a Japonsko se v úterý dohodly, že budou považovat své systémy pro ochranu dat za rovnocenné. Tato...
Evropská unie Japonsko Politika
Banka Goldman Sachs zvýšila zisk, bude mít nového šéfa
Banka Goldman Sachs zvýšila zisk, bude mít nového šéfa
13:30

Banka Goldman Sachs zvýšila zisk, bude mít nového šéfa

Americká finanční společnost Goldman Sachs ve druhém čtvrtletí zvýšila zisk meziročně o 44 procent na 2,35 miliardy...
Goldman Sachs Americké banky Banky
Volkswagen v prvním pololetí dosáhl rekordního odbytu
Volkswagen v prvním pololetí dosáhl rekordního odbytu
13:01

Volkswagen v prvním pololetí dosáhl rekordního odbytu

Německý automobilový koncern Volkswagen v letošním prvním pololetí poprvé dodal zákazníkům více než 5,5 milionu vozů....
Volkswagen Auta Německo
Johnson & Johnson zvýšil zisk o tři procenta, překonal odhady
Johnson & Johnson zvýšil zisk o tři procenta, překonal odhady
12:42

Johnson & Johnson zvýšil zisk o tři procenta, překonal odhady

Americký výrobce kosmetiky a farmaceutických přípravků Johnson & Johnson ve druhém čtvrtletí zvýšil čistý zisk o tři...
Johnson & Johnson Americké akcie Výsledková sezóna
EU a Japonsko podepsaly dohodu o volném obchodu
11:40

EU a Japonsko podepsaly dohodu o volném obchodu

Evropská unie v úterý podepsala s Japonskem svou dosud největší dohodu o volném obchodu. Oznámili to podle agentury...
Evropská unie Japonsko Mezinárodní obchod
Walmart a Microsoft prohloubí technologickou spolupráci
Walmart a Microsoft prohloubí technologickou spolupráci
11:19

Walmart a Microsoft prohloubí technologickou spolupráci

Maloobchodní řetězec Walmart a softwarová společnost Microsoft prohloubí technologickou spolupráci na poli cloudových...
Wal-Mart Microsoft Technologie