ČEZ loni dosáhl upraveného čistého zisku 29,5 miliardy Kč, zisk EBITDA činil 72,5 miliardy Kč. Na zachování dividendy 40 Kč bude případně potřeba navýšit výplatní poměr
|

ČEZ loni dosáhl upraveného čistého zisku 29,5 miliardy Kč, zisk EBITDA činil 72,5 miliardy Kč. Na zachování dividendy 40 Kč bude případně potřeba navýšit výplatní poměr

Energetická společnost ČEZ v roce 2014 hospodařila s upraveným čistým ziskem 29,5 miliardy korun a ziskem EBITDA 72,5 miliardy korun. Tržby firmy loni dosáhly 200,66 miliardy korun. Podle vyjádření společnosti se ve výsledcích mimo jiné pozitivně projevily úspory stálých provozních nákladů, zápočet pohledávek za bulharskou státní energetickou společností NEK a úhrada pohledávek rumunskými státními drahami a poštou.

ČEZ Energetika Akcie ČR Výsledková sezóna

Negativně se naopak do výsledků promítly pokles realizační ceny elektřiny, mimořádně teplá a suchá zima v České republice, omezení podpory větrných parků v Rumunsku a pokles objemu výroby elektřiny v uhelných elektrárnách.

S albánským státem ČEZ uzavřel dohodu o narovnání s pozitivním dopadem do hospodaření 100 milionů EUR. Závazek albánské strany je podle ČEZ garantován renomovanou evropskou bankou. V Rumunsku naopak došlo k omezení reálné podpory obnovitelných zdrojů včetně větrných farem Fântânele a Cogealac. Omezení vedlo k propadu tržní ceny zelených certifikátů na zákonné minimum a k pozastavení přídělu zelených certifikátů na významnou část farem.

Bulharská divize ČEZ za rok 2014 vykázala ztrátu 800 milionů Kč po ztrátě 300 milionů Kč v roce 2013. Rumunská divize firmy naopak vykázala zisk 1,4 miliardy Kč po zisku 2,3 miliardy Kč o rok dříve (meziroční pokles zisku o 41 %).

Za rok 2013 společnost vykázala upravený čistý zisk 38,2 miliardy korun, zisk EBITDA 82 miliard korun a celkové výnosy 217,273 miliardy korun. V meziročním srovnání tak firmě klesl upravený čistý zisk o 23 %, zisk EBITDA o 12 % a výnosy se snížily o 8 %.

ČEZ - výsledky hospodaření za rok 2014

"Výsledky za 4Q2014 byly částečně zvýšeny nečekaným jednorázovým ziskem 0,5 miliardy Kč z vyrovnání s bulharskou státní společností NEK, takže jejich kvalita je spíše nižší. Firma nicméně splnila svůj výhled na rok 2014 a poskytla vzhledem ke klesajícím cenám elektřiny velmi dobrý výhled na rok 2015. ČEZ neřekl nic k dividendě, ale výsledky a výhled jsou pro ni dobrou indikací. Nebyli bychom překvapeni udržením stabilní dividendy na 40 Kč na akcii (6,3% dividendový výnos)," komentoval čísla ČEZ analytik Petr Bártek z České spořitelny.

"Upravený čistý zisk za celý rok bude sloužit jako základna pro výpočet dividendy. Očekáváme, že management navrhne stejnou dividendu jako v předchozích dvou letech, tedy 40 Kč na akcii. To by znamenalo výnos 6,3 % a výplatní poměr 73 %. Návrh dividendy čekáme v dubnu," uvedl analytik Bohumil Trampota z J&T Banky.

"Základem pro stanovení dividendy za rok 2014 by měl být očištěný zisk 29,5 miliardy Kč, což představuje zisk na akcii 55,2 Kč. Při standardním výplatním poměru 60 % by hrubá dividenda na akcii činila něco málo přes 33 Kč, což by byl nemalý pokles proti poslední dividendě 40 Kč na akcii. Její navýšení, například na 35 Kč na akcii, by znamenalo výplatní poměr o něco zvýšit, což ale ČEZ v průběhu loňského roku v principu nevyloučil," napsal analytik Petr Hlinomaz z BH Securities.

Analytici z Erste Group Bank očekávali, že za rok 2014 ČEZ vykáže upravený čistý zisk 29,06 miliardy korun, zisk EBITDA 72,1 miliardy korun a výnosy 197,36 miliardy korun. Na všech třech úrovních tak výsledky firmy odhady mírně překonaly.

Hospodaření ČEZ optikou finančního ředitele firmy Martina Nováka:

Celková produkce elektřiny loni dosáhla 63,1 terawatthodiny (TWh) oproti 66,6 TWh v roce 2013 (meziročně -5 %). Instalovaný výkon elektráren skupiny se nicméně zvýšil z 15,2 gigawattu (GW) na 16 GW (meziročně +6 %).

Odpisy a opravné položky loni dosáhly celkové hodnoty 35,6 miliardy korun, meziročně o dvě procenta více. Na dani z příjmu pak firma v roce 2014 do státní kasy odvedla 6,2 miliardy korun po 9,2 miliardy korun v roce 2013 (meziročně -32 %).

V samotném 4. čtvrtletí 2014 ČEZ hospodařil se ziskem EBITDA 17,8 miliardy korun (3 % nad odhady), stejně jako v posledním kvartálu 2013. Zaúčtované odpisy a opravné položky ve 4Q2014 dosáhly 9,6 miliardy korun a finanční a ostatní náklady 3,9 miliardy korun. Na úrovni čistého zisku společnost za období od října do prosince vykázala výsledek 2,8 miliardy korun a na úrovni upraveného čistého zisku výsledek 5,2 miliardy korun (pokles o 20 %, odhad Erste: 4,84 miliardy Kč). Zadlužení zůstalo se 147,2 miliardy Kč čistého dluhu vůči třetímu čtvrtletí beze změny.

Pro letošní rok firma očekává, že dosáhne upraveného čistého zisku 27 miliard korun a zisku EBITDA 70 miliard korun. U obou čísel by tam mělo dojít k dalšímu mírnému meziročnímu zhoršení. Zisk bude nadále negativně ovlivňovat klesající cena elektřiny, kterou téměř vyváží růst produkce (ČEZ očekává v regionu CEE +11 % meziročně) a nákladové úspory. Výhled ČEZ je 10 % v případě zisku a 8 % na úrovni EBITDA nad očekáváním trhu.

ČEZ - výhled hospodaření pro rok 2015

Akcie ČEZ během dopoledne v reakci na výsledky mírně posilovaly.

Poznámky z konferenčního hovoru s analytiky

  • ČEZ nechtěl komentovat dividendu za rok 2014, pouze potvrdil, že základnou pro dividendu bude upravený čistý zisk.
  • Výhled na rok 2015 nezahrnuje potenciální vrácení darovací daně z povolenek. Pokud ČEZ daně dostane zpět, pravděpodobně je vyplatí akcionářům.
  • ČEZ čeká stabilizaci provozních nákladů v roce 2016 po škrtech 6,4 miliardy Kč v letech 2014-2015.
  • CAPEX (kapitálové výdaje) by letos měly dosáhnout 38 miliard Kč (loni 34 miliard Kč), firma ve střednědobém horizontu očeává pokles na 26-27 miliard Kč ročně.
  • ČEZ kromě potenciální akvizice Slovenských elektrární a aktiv Vattenfallu v Německu nevidí v regionu další příležitosti.

"ČEZ neposkytl žádnou indikaci dividendy za loňský rok, nicméně potenciální distribuce vrácené daně z povolenek (aktuálně se čeká na rozhodnutí českých soudů) je pozitivní zprávou. ČEZ očekává plnou realizaci úsporného programu již v letošním roce. To vysvětluje relativně slušný výhled na rok 2015 (pro rok 2016 to však ponechává jen malý prostor pro růst). CAPEX jsou v souladu se střednědobým výhledem. Celkově konferenční hovor, kromě možného vyplacení vrácené daně na dividendách, nepřinesl překvapivé zprávy," uvedl Petr Bártek z České spořitelny.

Zdroj: ČEZ
Co musíte ráno vědět (22. října)
Co musíte ráno vědět (22. října)
00:00

Co musíte ráno vědět (22. října)

Jak se v pondělí obchodovalo na obou stranách Atlantiku, jak to podle Bundesbank vypadá s německou ekonomikou a jak...
Musíte vědět
Americké akciové indexy v pondělí vzrostly, investoři jsou…
Americké akciové indexy v pondělí vzrostly, investoři jsou…
včera v 22:00

Americké akciové indexy v pondělí vzrostly, investoři jsou optimističtí ohledně výsledků firem i obchodní dohody USA s Čínou

Akcie ve Spojených státech zahájily týden růstem. Známky pokroku v řešení obchodního sporu mezi Spojenými státy a...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Řím zruší ArcelorMittalu právní imunitu u oceláren Ilva
včera v 21:59

Řím zruší ArcelorMittalu právní imunitu u oceláren Ilva

Italská vládní koalice se dohodla zrušit právní záruku, kterou dříve udělila lucemburské společnosti ArcelorMittal...
Itálie Ocelářské firmy
Microsoft ve smluvních podmínkách s institucemi EU nesplňuje GDPR
včera v 21:15

Microsoft ve smluvních podmínkách s institucemi EU nesplňuje GDPR

Smlouvy americké softwarové společnosti Microsoft s institucemi EU nejsou v souladu s unijním nařízením o ochraně...
Microsoft Americké akcie Informační technologie
Coty zvažuje prodej značek, jako jsou Wella, Clairol a OPI
včera v 21:11

Coty zvažuje prodej značek, jako jsou Wella, Clairol a OPI

Kosmetická společnost Coty zvažuje prodej své divize, která zahrnuje značky produktů pro péči o vlasy a nehty pro...
Americké akcie Luxus Krása a zdraví
UniCredit zvažuje, jak se zbavit pověsti italské banky. Zamíří do…
UniCredit zvažuje, jak se zbavit pověsti italské banky. Zamíří do…
včera v 18:42

UniCredit zvažuje, jak se zbavit pověsti italské banky. Zamíří do Německa?

Generální ředitel italské bankovní skupiny UniCredit Jean Pierre Mustier plánuje oživit cenu akcií banky tím, že ji...
UniCredit Banky Evropské banky
Evropské akcie v pondělí zdražily i přes nejistotu ohledně brexitu
Evropské akcie v pondělí zdražily i přes nejistotu ohledně brexitu
včera v 18:00

Evropské akcie v pondělí zdražily i přes nejistotu ohledně brexitu

Evropské akciové trhy zakončily pondělní obchodování v zelených číslech navzdory nejistotě ohledně vystoupení...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Banka PKO zváží odkup polské divize Commerzbank
včera v 17:20

Banka PKO zváží odkup polské divize Commerzbank

Největší polská banka PKO Bank Polski zvažuje, že podá nabídku na odkup mBank - polské divize druhé největší německé...
Polsko Evropské banky Fúze a akvizice
Deutsche Bahn odkládá rozhodnutí o budoucnosti Arrivy
včera v 17:03

Deutsche Bahn odkládá rozhodnutí o budoucnosti Arrivy

Německá železniční společnosti Deutsche Bahn si ponechá svoji dceřinou společnost Arriva nejméně do konce letošního...
Německo Doprava
Pražská burza v úvodu týdne stoupla o procento, dařilo se akciím…
Pražská burza v úvodu týdne stoupla o procento, dařilo se akciím…
včera v 16:45

Pražská burza v úvodu týdne stoupla o procento, dařilo se akciím Erste a KB

Pražská burza zakončila pondělní seanci s výrazným ziskem, index PX zpevnil o 0,99 % na 1 053,25 bodu. Nahoru burzu...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Netflix plánuje vydat dluhopisy za zhruba 2 miliardy USD
včera v 16:03

Netflix plánuje vydat dluhopisy za zhruba 2 miliardy USD

Největší placená internetová televize Netflix v pondělí oznámila, že plánuje nabídnout dluhopisy za zhruba 2 miliardy...
Netflix Americké akcie
Ze světa investičních doporučení (21. října)
včera v 15:00

Ze světa investičních doporučení (21. října)

Které akcie si v pondělí vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Investiční doporučení
Bundesbank: Německá ekonomika možná opět klesla
Bundesbank: Německá ekonomika možná opět klesla
včera v 14:28

Bundesbank: Německá ekonomika možná opět klesla

Německá ekonomika ve třetím čtvrtletí možná opět mírně klesla, uvedla ve své pravidelné měsíční zprávě německá...
Německo Hospodářský růst HDP
EY: Objem start-upových investic v Evropě je na rekordu
EY: Objem start-upových investic v Evropě je na rekordu
včera v 13:53

EY: Objem start-upových investic v Evropě je na rekordu

Objem start-upových investic v Evropě je na rekordu. V první polovině letošního roku se ve srovnání s předchozím...
Evropa Investice Byznys a podnikání
V ČR bylo letos založeno 22 250 firem, nejméně za tři roky
včera v 13:31

V ČR bylo letos založeno 22 250 firem, nejméně za tři roky

V ČR bylo letos založeno 22 250 nových společností, což je nejméně za poslední tři roky. Aktuálně je v obchodním...
Česká republika Byznys a podnikání
Rusnok: Představy o státním penzijním fondu jsou nezodpovědné
včera v 13:02

Rusnok: Představy o státním penzijním fondu jsou nezodpovědné

Představy o vytvoření státního penzijního fondu, který bude absolutně bezpečný a bude vydělávat více než soukromé...
ČNB Centrální banky Důchody
Avast se stal terčem kybernetické špionáže z Číny
Avast se stal terčem kybernetické špionáže z Číny
včera v 12:20

Avast se stal terčem kybernetické špionáže z Číny

Výrobce antivirových programů Avast se stal terčem kybernetické špionáže. Sofistikovaný pokus o špionáž zaměřenou na...
Avast Akcie ČR
Ceny ropy klesají kvůli obavám ze zpomalení globální poptávky
včera v 11:32

Ceny ropy klesají kvůli obavám ze zpomalení globální poptávky

Ceny ropy v pondělí zlevňují kvůli obavám z uvadající globální poptávky, které převážily pozitivní zprávy z Evropy,...
Ropa Komodity