ČEZ loni dosáhl upraveného čistého zisku 29,5 miliardy Kč, zisk EBITDA činil 72,5 miliardy Kč. Na zachování dividendy 40 Kč bude případně potřeba navýšit výplatní poměr
|

ČEZ loni dosáhl upraveného čistého zisku 29,5 miliardy Kč, zisk EBITDA činil 72,5 miliardy Kč. Na zachování dividendy 40 Kč bude případně potřeba navýšit výplatní poměr

Energetická společnost ČEZ v roce 2014 hospodařila s upraveným čistým ziskem 29,5 miliardy korun a ziskem EBITDA 72,5 miliardy korun. Tržby firmy loni dosáhly 200,66 miliardy korun. Podle vyjádření společnosti se ve výsledcích mimo jiné pozitivně projevily úspory stálých provozních nákladů, zápočet pohledávek za bulharskou státní energetickou společností NEK a úhrada pohledávek rumunskými státními drahami a poštou.

ČEZ Energetika Akcie ČR Výsledková sezóna

Negativně se naopak do výsledků promítly pokles realizační ceny elektřiny, mimořádně teplá a suchá zima v České republice, omezení podpory větrných parků v Rumunsku a pokles objemu výroby elektřiny v uhelných elektrárnách.

S albánským státem ČEZ uzavřel dohodu o narovnání s pozitivním dopadem do hospodaření 100 milionů EUR. Závazek albánské strany je podle ČEZ garantován renomovanou evropskou bankou. V Rumunsku naopak došlo k omezení reálné podpory obnovitelných zdrojů včetně větrných farem Fântânele a Cogealac. Omezení vedlo k propadu tržní ceny zelených certifikátů na zákonné minimum a k pozastavení přídělu zelených certifikátů na významnou část farem.

Bulharská divize ČEZ za rok 2014 vykázala ztrátu 800 milionů Kč po ztrátě 300 milionů Kč v roce 2013. Rumunská divize firmy naopak vykázala zisk 1,4 miliardy Kč po zisku 2,3 miliardy Kč o rok dříve (meziroční pokles zisku o 41 %).

Za rok 2013 společnost vykázala upravený čistý zisk 38,2 miliardy korun, zisk EBITDA 82 miliard korun a celkové výnosy 217,273 miliardy korun. V meziročním srovnání tak firmě klesl upravený čistý zisk o 23 %, zisk EBITDA o 12 % a výnosy se snížily o 8 %.

ČEZ - výsledky hospodaření za rok 2014

"Výsledky za 4Q2014 byly částečně zvýšeny nečekaným jednorázovým ziskem 0,5 miliardy Kč z vyrovnání s bulharskou státní společností NEK, takže jejich kvalita je spíše nižší. Firma nicméně splnila svůj výhled na rok 2014 a poskytla vzhledem ke klesajícím cenám elektřiny velmi dobrý výhled na rok 2015. ČEZ neřekl nic k dividendě, ale výsledky a výhled jsou pro ni dobrou indikací. Nebyli bychom překvapeni udržením stabilní dividendy na 40 Kč na akcii (6,3% dividendový výnos)," komentoval čísla ČEZ analytik Petr Bártek z České spořitelny.

"Upravený čistý zisk za celý rok bude sloužit jako základna pro výpočet dividendy. Očekáváme, že management navrhne stejnou dividendu jako v předchozích dvou letech, tedy 40 Kč na akcii. To by znamenalo výnos 6,3 % a výplatní poměr 73 %. Návrh dividendy čekáme v dubnu," uvedl analytik Bohumil Trampota z J&T Banky.

"Základem pro stanovení dividendy za rok 2014 by měl být očištěný zisk 29,5 miliardy Kč, což představuje zisk na akcii 55,2 Kč. Při standardním výplatním poměru 60 % by hrubá dividenda na akcii činila něco málo přes 33 Kč, což by byl nemalý pokles proti poslední dividendě 40 Kč na akcii. Její navýšení, například na 35 Kč na akcii, by znamenalo výplatní poměr o něco zvýšit, což ale ČEZ v průběhu loňského roku v principu nevyloučil," napsal analytik Petr Hlinomaz z BH Securities.

Analytici z Erste Group Bank očekávali, že za rok 2014 ČEZ vykáže upravený čistý zisk 29,06 miliardy korun, zisk EBITDA 72,1 miliardy korun a výnosy 197,36 miliardy korun. Na všech třech úrovních tak výsledky firmy odhady mírně překonaly.

Hospodaření ČEZ optikou finančního ředitele firmy Martina Nováka:

Celková produkce elektřiny loni dosáhla 63,1 terawatthodiny (TWh) oproti 66,6 TWh v roce 2013 (meziročně -5 %). Instalovaný výkon elektráren skupiny se nicméně zvýšil z 15,2 gigawattu (GW) na 16 GW (meziročně +6 %).

Odpisy a opravné položky loni dosáhly celkové hodnoty 35,6 miliardy korun, meziročně o dvě procenta více. Na dani z příjmu pak firma v roce 2014 do státní kasy odvedla 6,2 miliardy korun po 9,2 miliardy korun v roce 2013 (meziročně -32 %).

V samotném 4. čtvrtletí 2014 ČEZ hospodařil se ziskem EBITDA 17,8 miliardy korun (3 % nad odhady), stejně jako v posledním kvartálu 2013. Zaúčtované odpisy a opravné položky ve 4Q2014 dosáhly 9,6 miliardy korun a finanční a ostatní náklady 3,9 miliardy korun. Na úrovni čistého zisku společnost za období od října do prosince vykázala výsledek 2,8 miliardy korun a na úrovni upraveného čistého zisku výsledek 5,2 miliardy korun (pokles o 20 %, odhad Erste: 4,84 miliardy Kč). Zadlužení zůstalo se 147,2 miliardy Kč čistého dluhu vůči třetímu čtvrtletí beze změny.

Pro letošní rok firma očekává, že dosáhne upraveného čistého zisku 27 miliard korun a zisku EBITDA 70 miliard korun. U obou čísel by tam mělo dojít k dalšímu mírnému meziročnímu zhoršení. Zisk bude nadále negativně ovlivňovat klesající cena elektřiny, kterou téměř vyváží růst produkce (ČEZ očekává v regionu CEE +11 % meziročně) a nákladové úspory. Výhled ČEZ je 10 % v případě zisku a 8 % na úrovni EBITDA nad očekáváním trhu.

ČEZ - výhled hospodaření pro rok 2015

Akcie ČEZ během dopoledne v reakci na výsledky mírně posilovaly.

Poznámky z konferenčního hovoru s analytiky

  • ČEZ nechtěl komentovat dividendu za rok 2014, pouze potvrdil, že základnou pro dividendu bude upravený čistý zisk.
  • Výhled na rok 2015 nezahrnuje potenciální vrácení darovací daně z povolenek. Pokud ČEZ daně dostane zpět, pravděpodobně je vyplatí akcionářům.
  • ČEZ čeká stabilizaci provozních nákladů v roce 2016 po škrtech 6,4 miliardy Kč v letech 2014-2015.
  • CAPEX (kapitálové výdaje) by letos měly dosáhnout 38 miliard Kč (loni 34 miliard Kč), firma ve střednědobém horizontu očeává pokles na 26-27 miliard Kč ročně.
  • ČEZ kromě potenciální akvizice Slovenských elektrární a aktiv Vattenfallu v Německu nevidí v regionu další příležitosti.

"ČEZ neposkytl žádnou indikaci dividendy za loňský rok, nicméně potenciální distribuce vrácené daně z povolenek (aktuálně se čeká na rozhodnutí českých soudů) je pozitivní zprávou. ČEZ očekává plnou realizaci úsporného programu již v letošním roce. To vysvětluje relativně slušný výhled na rok 2015 (pro rok 2016 to však ponechává jen malý prostor pro růst). CAPEX jsou v souladu se střednědobým výhledem. Celkově konferenční hovor, kromě možného vyplacení vrácené daně na dividendách, nepřinesl překvapivé zprávy," uvedl Petr Bártek z České spořitelny.

Zdroj: ČEZ
Německo zpřísňuje zákon o zahraničních investicích
14:40

Německo zpřísňuje zákon o zahraničních investicích

Německá vláda se po dlouhých debatách shodla na návrhu zpřísnění podmínek pro zahraniční investice do bezpečnostně...
Německo
Analytici: ČNB nechá ve čtvrtek úrokové sazby beze změny
12:37

Analytici: ČNB nechá ve čtvrtek úrokové sazby beze změny

Bankovní rada České národní banky na svém jednání 20. prosince nechá úrokové sazby zřejmě beze změny. Vyplývá to z...
ČNB Úrokové sazby Česká ekonomika
CzechTrade otevře na začátku příštího roku pobočku v čínském Kantonu
11:11

CzechTrade otevře na začátku příštího roku pobočku v čínském Kantonu

Státní agentura CzechTrade otevře na začátku příštího roku nové zahraniční zastoupení v čínském Kantonu. Nyní má v...
Česká republika Čína
Brexit může Česku zdražit přepravu zboží, vývoz do Británie klesá
10:23

Brexit může Česku zdražit přepravu zboží, vývoz do Británie klesá

Brexit může pro Česko znamenat zdražení přepravy zboží nebo oslabení pozice zastánců jaderné energie v Evropské unii....
Česká republika Česká ekonomika Spojené království
Analytici: Brexit patří aktuálně mezi hlavní hybatele akciových trhů
09:12

Analytici: Brexit patří aktuálně mezi hlavní hybatele akciových trhů

Vystoupení Velké Británie z EU je v současné době společně s obchodní válkou mezi USA a Čínou základním hybatelem...
Spojené království Evropská unie Politika
Do ČR přichází za prací více lidí, než kolik jich odchází
08:08

Do ČR přichází za prací více lidí, než kolik jich odchází

Do Česka přichází za prací více lidí, než kolik jich odchází za lepšími penězi do zahraničí. Česko je v tomto ohledu...
Pracovní trh Česká ekonomika Česká republika
Ve Francii protestovalo 66 000 žlutých vest, méně než minule
včera v 23:58

Ve Francii protestovalo 66 000 žlutých vest, méně než minule

V celé Francii v sobotu demonstrovalo 66 000 takzvaných žlutých vest. Protivládní protesty tak byly podle údajů...
Francie Politika
Respekt: Oettinger doporučil Babišovi, jak se zbavit střetu zájmů
včera v 22:46

Respekt: Oettinger doporučil Babišovi, jak se zbavit střetu zájmů

Eurokomisař pro rozpočet Günther Oettinger doporučil českému premiérovi Andreji Babišovi (ANO) tři způsoby, jakými by...
Česká republika Evropská unie Politika
Německá železniční společnost Deutsche Bahn se dohodla s odbory na…
včera v 13:09

Německá železniční společnost Deutsche Bahn se dohodla s odbory na platech

Německá železniční společnost Deutsche Bahn (DB) ohlásila dohodu s odboráři, kteří tento týden uspořádali výstražnou...
Doprava Německo Platy a osobní ohodnocení
Polská divize banky BNP Paribas hodlá zrušit až 2 200 pracovních míst
včera v 12:24

Polská divize banky BNP Paribas hodlá zrušit až 2 200 pracovních míst

Polská divize francouzské banky BNP Paribas hodlá během příštích dvou let zrušit až 2 200 pracovních míst. Snaží se...
Polsko Evropské banky Finanční sektor
V Paříži zatím v klidu demonstruje asi tisíc žlutých vest
včera v 11:57

V Paříži zatím v klidu demonstruje asi tisíc žlutých vest

Na pařížské třídě Champs-Élysées se v sobotu dopoledne k protivládním protestům sešlo asi tisíc členů tzv. hnutí...
Francie Politika
Mezi britskými podniky roste před brexitem zájem o dceřiné firmy v…
včera v 11:10

Mezi britskými podniky roste před brexitem zájem o dceřiné firmy v Německu

S blížícím se termínem odchodu Británie z Evropské unie výrazně roste počet britských podniků, které se zajímají o...
Spojené království Německo Evropská unie
Přední evropské pojišťovny úspěšně prošly zátěžovými testy
včera v 10:13

Přední evropské pojišťovny úspěšně prošly zátěžovými testy

Přední evropské pojišťovny úspěšně prošly zátěžovými testy posuzujícími jejich schopnost překonat mimořádně...
Pojišťovny Regulace Finanční sektor
Tržní hodnota firmy Johnson & Johnson v pátek klesla téměř o 40…
včera v 09:22

Tržní hodnota firmy Johnson & Johnson v pátek klesla téměř o 40 miliard dolarů

Americká farmaceutická a kosmetická společnost Johnson & Johnson v pátek během jediného dne ztratila téměř 39,8...
Johnson & Johnson Americké akcie Zdravotnictví a zdravotní péče
Žluté vesty se ve Francii mobilizují i po nových slibech vlády
včera v 05:33

Žluté vesty se ve Francii mobilizují i po nových slibech vlády

Už pátou sobotu v řadě se ve Francii mobilizují příznivci takzvaného hnutí žlutých vest, které protestuje proti...
Francie Politika
Americké akcie v pátek výrazně oslabily, dolar ke koši měn naopak…
Americké akcie v pátek výrazně oslabily, dolar ke koši měn naopak…
14. 12. 2018 22:30

Americké akcie v pátek výrazně oslabily, dolar ke koši měn naopak stoupl na 19měsíční maximum

Americké akcie v pátek výrazně oslabily, protože nepříznivé hospodářské údaje z Číny a Evropy vyvolaly obavy ze...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Bezpečnostní chyba Facebooku mohla ohrozit 6,8 milionu uživatelů
Bezpečnostní chyba Facebooku mohla ohrozit 6,8 milionu uživatelů
14. 12. 2018 18:20

Bezpečnostní chyba Facebooku mohla ohrozit 6,8 milionu uživatelů

Americká společnost Facebook objevila a opravila bezpečnostní chybu. V ohrožení bylo zhruba 6,8 milionu z celkem více...
Facebook Sociální sítě Internet
Evropské akcie v pátek oslabily, za celý týden však zhruba o půl…
Evropské akcie v pátek oslabily, za celý týden však zhruba o půl…
14. 12. 2018 18:00

Evropské akcie v pátek oslabily, za celý týden však zhruba o půl procenta zpevnily

Evropské akciové trhy zakončily páteční obchodování v červených číslech. Investoři se nadále soustředili zejména na...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Lukašenko kvůli cenám dovážené ropy viní Rusko z pokusu o anexi
14. 12. 2018 17:32

Lukašenko kvůli cenám dovážené ropy viní Rusko z pokusu o anexi

Běloruský vůdce Alexandr Lukašenko se v pátek neobvykle ostře obořil na Moskvu, kterou obvinil z pokusů zničit jeho...
Bělorusko Rusko Ropa
Merkelová: Rozpočtový nástroj pomůže konkurenceschopnosti eurozóny
Merkelová: Rozpočtový nástroj pomůže konkurenceschopnosti eurozóny
14. 12. 2018 17:05

Merkelová: Rozpočtový nástroj pomůže konkurenceschopnosti eurozóny

Budoucí rozpočtový nástroj pro konvergenci a konkurenceschopnost eurozóny bude mít za cíl pomoci konvergenci zemí se...
Německo Eurozóna Rozpočet