ČEZ loni dosáhl upraveného čistého zisku 29,5 miliardy Kč, zisk EBITDA činil 72,5 miliardy Kč. Na zachování dividendy 40 Kč bude případně potřeba navýšit výplatní poměr
|

ČEZ loni dosáhl upraveného čistého zisku 29,5 miliardy Kč, zisk EBITDA činil 72,5 miliardy Kč. Na zachování dividendy 40 Kč bude případně potřeba navýšit výplatní poměr

Energetická společnost ČEZ v roce 2014 hospodařila s upraveným čistým ziskem 29,5 miliardy korun a ziskem EBITDA 72,5 miliardy korun. Tržby firmy loni dosáhly 200,66 miliardy korun. Podle vyjádření společnosti se ve výsledcích mimo jiné pozitivně projevily úspory stálých provozních nákladů, zápočet pohledávek za bulharskou státní energetickou společností NEK a úhrada pohledávek rumunskými státními drahami a poštou.

ČEZ Energetika Akcie ČR Výsledková sezóna

Negativně se naopak do výsledků promítly pokles realizační ceny elektřiny, mimořádně teplá a suchá zima v České republice, omezení podpory větrných parků v Rumunsku a pokles objemu výroby elektřiny v uhelných elektrárnách.

S albánským státem ČEZ uzavřel dohodu o narovnání s pozitivním dopadem do hospodaření 100 milionů EUR. Závazek albánské strany je podle ČEZ garantován renomovanou evropskou bankou. V Rumunsku naopak došlo k omezení reálné podpory obnovitelných zdrojů včetně větrných farem Fântânele a Cogealac. Omezení vedlo k propadu tržní ceny zelených certifikátů na zákonné minimum a k pozastavení přídělu zelených certifikátů na významnou část farem.

Bulharská divize ČEZ za rok 2014 vykázala ztrátu 800 milionů Kč po ztrátě 300 milionů Kč v roce 2013. Rumunská divize firmy naopak vykázala zisk 1,4 miliardy Kč po zisku 2,3 miliardy Kč o rok dříve (meziroční pokles zisku o 41 %).

Za rok 2013 společnost vykázala upravený čistý zisk 38,2 miliardy korun, zisk EBITDA 82 miliard korun a celkové výnosy 217,273 miliardy korun. V meziročním srovnání tak firmě klesl upravený čistý zisk o 23 %, zisk EBITDA o 12 % a výnosy se snížily o 8 %.

ČEZ - výsledky hospodaření za rok 2014

"Výsledky za 4Q2014 byly částečně zvýšeny nečekaným jednorázovým ziskem 0,5 miliardy Kč z vyrovnání s bulharskou státní společností NEK, takže jejich kvalita je spíše nižší. Firma nicméně splnila svůj výhled na rok 2014 a poskytla vzhledem ke klesajícím cenám elektřiny velmi dobrý výhled na rok 2015. ČEZ neřekl nic k dividendě, ale výsledky a výhled jsou pro ni dobrou indikací. Nebyli bychom překvapeni udržením stabilní dividendy na 40 Kč na akcii (6,3% dividendový výnos)," komentoval čísla ČEZ analytik Petr Bártek z České spořitelny.

"Upravený čistý zisk za celý rok bude sloužit jako základna pro výpočet dividendy. Očekáváme, že management navrhne stejnou dividendu jako v předchozích dvou letech, tedy 40 Kč na akcii. To by znamenalo výnos 6,3 % a výplatní poměr 73 %. Návrh dividendy čekáme v dubnu," uvedl analytik Bohumil Trampota z J&T Banky.

"Základem pro stanovení dividendy za rok 2014 by měl být očištěný zisk 29,5 miliardy Kč, což představuje zisk na akcii 55,2 Kč. Při standardním výplatním poměru 60 % by hrubá dividenda na akcii činila něco málo přes 33 Kč, což by byl nemalý pokles proti poslední dividendě 40 Kč na akcii. Její navýšení, například na 35 Kč na akcii, by znamenalo výplatní poměr o něco zvýšit, což ale ČEZ v průběhu loňského roku v principu nevyloučil," napsal analytik Petr Hlinomaz z BH Securities.

Analytici z Erste Group Bank očekávali, že za rok 2014 ČEZ vykáže upravený čistý zisk 29,06 miliardy korun, zisk EBITDA 72,1 miliardy korun a výnosy 197,36 miliardy korun. Na všech třech úrovních tak výsledky firmy odhady mírně překonaly.

Hospodaření ČEZ optikou finančního ředitele firmy Martina Nováka:

Celková produkce elektřiny loni dosáhla 63,1 terawatthodiny (TWh) oproti 66,6 TWh v roce 2013 (meziročně -5 %). Instalovaný výkon elektráren skupiny se nicméně zvýšil z 15,2 gigawattu (GW) na 16 GW (meziročně +6 %).

Odpisy a opravné položky loni dosáhly celkové hodnoty 35,6 miliardy korun, meziročně o dvě procenta více. Na dani z příjmu pak firma v roce 2014 do státní kasy odvedla 6,2 miliardy korun po 9,2 miliardy korun v roce 2013 (meziročně -32 %).

V samotném 4. čtvrtletí 2014 ČEZ hospodařil se ziskem EBITDA 17,8 miliardy korun (3 % nad odhady), stejně jako v posledním kvartálu 2013. Zaúčtované odpisy a opravné položky ve 4Q2014 dosáhly 9,6 miliardy korun a finanční a ostatní náklady 3,9 miliardy korun. Na úrovni čistého zisku společnost za období od října do prosince vykázala výsledek 2,8 miliardy korun a na úrovni upraveného čistého zisku výsledek 5,2 miliardy korun (pokles o 20 %, odhad Erste: 4,84 miliardy Kč). Zadlužení zůstalo se 147,2 miliardy Kč čistého dluhu vůči třetímu čtvrtletí beze změny.

Pro letošní rok firma očekává, že dosáhne upraveného čistého zisku 27 miliard korun a zisku EBITDA 70 miliard korun. U obou čísel by tam mělo dojít k dalšímu mírnému meziročnímu zhoršení. Zisk bude nadále negativně ovlivňovat klesající cena elektřiny, kterou téměř vyváží růst produkce (ČEZ očekává v regionu CEE +11 % meziročně) a nákladové úspory. Výhled ČEZ je 10 % v případě zisku a 8 % na úrovni EBITDA nad očekáváním trhu.

ČEZ - výhled hospodaření pro rok 2015

Akcie ČEZ během dopoledne v reakci na výsledky mírně posilovaly.

Poznámky z konferenčního hovoru s analytiky

  • ČEZ nechtěl komentovat dividendu za rok 2014, pouze potvrdil, že základnou pro dividendu bude upravený čistý zisk.
  • Výhled na rok 2015 nezahrnuje potenciální vrácení darovací daně z povolenek. Pokud ČEZ daně dostane zpět, pravděpodobně je vyplatí akcionářům.
  • ČEZ čeká stabilizaci provozních nákladů v roce 2016 po škrtech 6,4 miliardy Kč v letech 2014-2015.
  • CAPEX (kapitálové výdaje) by letos měly dosáhnout 38 miliard Kč (loni 34 miliard Kč), firma ve střednědobém horizontu očeává pokles na 26-27 miliard Kč ročně.
  • ČEZ kromě potenciální akvizice Slovenských elektrární a aktiv Vattenfallu v Německu nevidí v regionu další příležitosti.

"ČEZ neposkytl žádnou indikaci dividendy za loňský rok, nicméně potenciální distribuce vrácené daně z povolenek (aktuálně se čeká na rozhodnutí českých soudů) je pozitivní zprávou. ČEZ očekává plnou realizaci úsporného programu již v letošním roce. To vysvětluje relativně slušný výhled na rok 2015 (pro rok 2016 to však ponechává jen malý prostor pro růst). CAPEX jsou v souladu se střednědobým výhledem. Celkově konferenční hovor, kromě možného vyplacení vrácené daně na dividendách, nepřinesl překvapivé zprávy," uvedl Petr Bártek z České spořitelny.

Zdroj: ČEZ
Evropské akcie v pátek po Trumpových výrocích Trump o Číně a Fedu…
Evropské akcie v pátek po Trumpových výrocích Trump o Číně a Fedu…
18:00

Evropské akcie v pátek po Trumpových výrocích Trump o Číně a Fedu vesměs klesaly

Velké burzy západní Evropy uzaviraly v pátek odpoledne níže než ve čtvrtek v souvislosti s čerstvými výroky...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Schlumberger se díky Severní Americe vrátil k zisku
17:31

Schlumberger se díky Severní Americe vrátil k zisku

Společnost Schlumberger, která je největším světovým poskytovatelem služeb pro ropné firmy, se ve druhém čtvrtletí...
Americké akcie Ropa Výsledková sezóna
Trump: Fed škodí Americe zvyšováním sazeb
17:19

Trump: Fed škodí Americe zvyšováním sazeb

Prezident Spojených států Donald Trump v pátek vyostřil svou předchozí kritiku americké centrální banky (Fed). Na...
Americká ekonomika Úrokové sazby Donald Trump
AFP: Stávky na francouzské železnici stály SNCF 790 milionů eur
17:02

AFP: Stávky na francouzské železnici stály SNCF 790 milionů eur

Série stávek zaměstnanců francouzských státních drah SNCF stála společnost 790 milionů eur (20,4 miliardy korun)....
Francie Odbory Doprava
Leo Express začal jezdit do Polska, příští rok přidá další linky
16:56

Leo Express začal jezdit do Polska, příští rok přidá další linky

Soukromý dopravce Leo Express plánuje v příštím roce přidat do svého jízdního řádu další linky do Polska. Rozsah...
Česká republika Polsko Doprava
Pražská burza v pátek získala desetinu procenta, za celý týden dvě…
Pražská burza v pátek získala desetinu procenta, za celý týden dvě…
16:30

Pražská burza v pátek získala desetinu procenta, za celý týden dvě setiny

Index pražské burzy PX si během pátečního obchodování připsal 0,10 procenta, když dva ze tří nejobchodovanějších...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Merkelová "bere Trumpa na vědomí", ale na dovolenou s ním jet nechce
15:48

Merkelová "bere Trumpa na vědomí", ale na dovolenou s ním jet nechce

Široké škále otázek - od vztahů se Spojenými státy, přes spor v německé vládě až po osobní cestovní plány - čelila v...
Německo Politika
Státní dluh v pololetí stoupl o 89 miliard na 1,714 bilionu korun
15:06

Státní dluh v pololetí stoupl o 89 miliard na 1,714 bilionu korun

Státní dluh v pololetí vzrostl proti konci roku 2017 o zhruba 89 miliard korun na 1,714 bilionu. Za růstem dluhu je...
Česká ekonomika Zadlužení
Členem dozorčí rady ČEZ se může stát šéf auditorů firmy Vaněček
15:03

Členem dozorčí rady ČEZ se může stát šéf auditorů firmy Vaněček

Novým členem dozorčí rady energetické společnosti ČEZ se může stát šéf výboru pro audit ČEZ Jan Vaněček. Má pro to...
ČEZ Management
Kanada: Červnová inflace zrychlila na 2,5 procenta
14:32

Kanada: Červnová inflace zrychlila na 2,5 procenta

Kanadská meziroční inflace zrychlila v červnu na 2,5 procenta z květnových 2,2 procenta. Trh očekával mírnější...
Kanada Inflace Maloobchod
Soud zakázal Skylinku šířit Novu na Slovensku a Markízu v ČR
14:24

Soud zakázal Skylinku šířit Novu na Slovensku a Markízu v ČR

Městský soud v Praze zakázal provozovateli satelitní televize Skylink, firmě M7 Group, šíření kanálů TV Nova na...
Česká republika Slovensko Média
Vyšetřovací komise k OKD bude příští týden vyslýchat svědky
14:13

Vyšetřovací komise k OKD bude příští týden vyslýchat svědky

Sněmovní vyšetřovací komise k prověření privatizace těžařské firmy OKD hodlá celý příští týden vyslýchat svědky. Její...
Těžba Právo Česká republika
Americkému konglomerátu General Electric klesl zisk o 28 procent
13:54

Americkému konglomerátu General Electric klesl zisk o 28 procent

Americký průmyslový konglomerát General Electric ve druhém čtvrtletí hospodařil se ziskem 736 milionu dolarů, což je...
General Electric Americké akcie Výsledková sezóna
Skansce nečekaně klesl čtvrtletní zisk, její akcie oslabují
13:34

Skansce nečekaně klesl čtvrtletní zisk, její akcie oslabují

Největší skandinávské stavební společnosti Skanska ve druhém čtvrtletí nečekaně klesl provozní zisk. Meziročně se...
Stavebnictví Evropské akcie Výsledková sezóna
Merck sníží ceny některých léků, vyhoví tím Trumpovi
13:06

Merck sníží ceny některých léků, vyhoví tím Trumpovi

Americký farmaceutický koncern Merck & Co v reakci na kritiku prezidenta Spojených států Donalda Trumpa sníží ceny...
Americké akcie Merck Donald Trump