Americké akcie v pátek i díky GE posilovaly a mají za sebou úspěšný týden se ziskem okolo 2 %
|

Americké akcie v pátek i díky GE posilovaly a mají za sebou úspěšný týden se ziskem okolo 2 %

Americké akcie v první polovině pátečního obchodování zamířily vzhůru. Náladu na trzích podpořilo rozhodnutí největšího amerického konglomerátu General Electric zbavit se velké části aktivit v divizi finančních služeb a záměr vrátit desítky miliard dolarů akcionářům. Hlavní indexy své zisky během dne navyšovaly a vrátily se do blízkosti historických maxim nad zajímavé, psychologicky důležité úrovně.

Americké akcie Shrnutí obchodování v USA

Index Dow posílil o 0,55 % na 18 057,65 bodu, S&P 500 zpevnil o 0,52 % na 2 102,05 bodu a Nasdaq přidal 0,43 % na 4 995,98 bodu. Dow tak po delší době překonal metu 18 tisíc bodů a S&P 500 se vrátil nad 2 100 bodů. Za celý týden Dow vzrostl o 1,65 %, S&P 500 o 1,70 % a Nasdaq o 2,23 %. Akcie posílily druhý týden v řadě, duben tak zatím potvrzuje pověst pro akcie velice úspěšného měsíce. Příští týden začnou investoři sledovat naplno výsledkovou sezónu.

Americké akcie (6.-10. dubna 2015)

V pátek se dařilo prakticky všem hlavním sektorům, na červené nule zavíraly pouze indexy odvětví telekomunikací a základních materiálů. Nejsilnější byly v pátek sektory průmyslu, zdravotní péče a veřejných služeb. Index volatility VIX klesl o 4,53 % na 12,52 bodu. Výnos 10letých vládních dluhopisů USA klesl o jeden bazický bod na 1,95 %.

"V týdnu jsme se dočkali několika celkem příznivých zpráv z oblasti fúzí a akvizic, především o zájmu Shellu o BG Group (69 miliard USD)," uvedl Jack Ablin, investiční ředitel BMO Private Bank. "Vyšlo také několik solidních makrodat, která svědčí o oživení globální ekonomiky. Navíc od Fedu stále více analytiků očekává spíše symbolické zvýšení sazeb v letošním roce, ne nějakou sérii zvýšení."

Výsledková sezóna v týdnu začala smíšeným reportem společnosti Alcoa, v rámci Dow jako první oznamují příští úterý společnosti JPMorgan a Intel. "Podle mě výsledky firem ještě mohou trh nepříjemně překvapit," varoval investory pro CNBC Adrian Day z Adrian Day Asset Management.

Akcie General Electric (+10,80 %) byly během dne asi nejsledovanějším titulem na Newyorské burze. Společnost oznámila, že prodá své aktivity na trhu komerčních nemovitostí investiční společnosti Blackstone Group a bance Wells Fargo za 26,5 miliardy dolarů. Mimo to uvedla, že se zbaví velké části své finanční divize a akcionářům vrátí do roku 2018 až 90 miliard dolarů (dividendy, 50miliardový program odkupu akcií, oddělení společnosti Synchrony podnikající v oblasti platebních karet).

Dolar posiloval, ropa zdražovala

Euro v pátek pokračovalo v poklesu vůči americkému dolaru a sestoupilo na nejnižší úroveň za tři a půl týdne. Jednotnou evropskou měnu tlačí dolů klesající úrokové sazby v Evropě, napsala agentura Reuters. Evropská centrální banka v rámci snahy o podporu ekonomiky eurozóny drží svou základní úrokovou sazbu na rekordním minimu 0,05 %. Navíc do ekonomiky pumpuje peníze prostřednictvím nákupů vládních dluhopisů a dalších cenných papírů.

Pokračující uvolňování měnové politiky v eurozóně je v kontrastu s vývojem ve Spojených státech. Americká centrální banka nákupy vládních dluhopisů již v loňském roce ukončila a nyní se připravuje na zvyšování úrokových sazeb.

Světové ceny ropy se v pátek zvýšily zhruba o dvě procenta a vzrostly i na týdenní bázi. Mezi investory slábnou obavy, že dohoda o íránském jaderném programu povede k rychlému návratu íránské ropy na trhy.

Cena severomořské ropy Brent kolem 19.45 SELČ přidávala více než jeden dolar na 57,69 USD za barel. Americká lehká ropa West Texas Intermediate (WTI) vykazovala nárůst o 74 centů na 51,53 USD za barel.

Předchozí týden byl pro Brent ztrátový, v tomto týdnu ale směřoval k třetímu zisku za poslední čtyři týdny. Americká lehká ropa zdražuje čtyři týdny za sebou.

Šestice světových mocností a Írán minulý týden ohlásily rámcovou dohodu o sporném íránském jaderném programu, která má sloužit jako výchozí materiál pro konečnou dohodu. V úterý íránští představitelé uvedli, že s definitivní dohodou musejí být okamžitě zrušeny všechny protiíránské sankce. Spojené státy jsou ale pro postupné zrušení sankcí.

"Nejnovější dohoda s Íránem nepřipravuje živnou půdu pro významný návrat íránské ropy na trh, jak se mnozí obávali," sdělil podle agentury Reuters analytik Harry Tchilinguirian z BNP Paribas.

Ceny ropy tento týden podpořila i naděje na vyšší poptávku po ropě, za níž stojí solidní ekonomické údaje z USA a z Německa. Ve výraznějším zdražení ale ropě bránily údaje o růstu zásob v USA a vývoji těžby v Saúdské Arábii.

Saúdskoarabský ministr ropného průmyslu a přírodních zdrojů Alí Ibráhím Nuajmí v úterý uvedl, že těžba ropy v Saúdské Arábii v březnu stoupla na rekordních 10,3 milionu barelů denně. Americký vládní Úřad pro energetické informace (EIA) den poté oznámil, že zásoby ropy v USA se minulý týden zvýšily o 10,9 milionu barelů, což byl nejprudší týdenní nárůst od roku 2001. V Americe ale v týdnu opět rychleji klesl počet ropných vrtů v provozu.

Hlavní páteční události na amerických trzích

 • GE se chce stát čistě průmyslovou společností a opouští trh s finančními službami a realitami tím, že prodá většinu aktiv GE Capital. Akcionáři se navíc mohou těšit na zpětné odkupy akcií v hodnotě 50 miliard USD.
 • Počet aktivních ropných těžebních zařízení v USA v uplynulém týdnu klesl nejvíce za poslední měsíc, konkrétně o 42 na 760, což je nejméně od 17. prosince 2010. Celkový počet zařízení těžících ropu a plyn klesl jen o 40 na 988. Z maxima 1 609 loni v říjnu spadl počet ropných zařízení v provozu o 53 %.
 • Vývozní ceny klesly v březnu meziměsíčně o 0,4 %, čekalo se -0,3 % po -0,1 % v únoru (revidováno na -0,3 %). Meziročně ceny klesly o 6,7 %. Dovozní ceny se snížily meziměsíčně podle očekávání o 0,3 % po +0,4 % v únoru (revidováno na +0,2 %). Meziročně se dovozní ceny snížily o 10,5 %.
 • Nejdražší edice nových chytrých hodinek od společnosti Apple, která je vyvedená ve zlatě a stojí 20 tisíc dolarů, již v Číně není k sehnání. Hodinky byly teprve v pátek uvedeny do prodeje (možnost objednat si je) a již po hodině nebyla zlatá verze v Číně k mání. Zároveň se lidé nakupující v předprodeji dozvěděli nemilou novinu. Při oficiálním odhalení hodinek firma tvrdila, že je první kupující dostanou 24. dubna, v pátek však na mnoha místech zákazníci dostávají zcela jiné informace - hovoří se o šesti týdnech, někteří však své hodinky dostanou prý dokonce až v červenci či srpnu. Akcie Applu v pátek z počátečních zpráv postupně posilovaly zhruba o půl procenta.
 • Americký výrobce automobilů Ford Motor se dohodl na převzetí kontroly nad ztrátovou ruskou společností Ford-Sollers, která je jeho společným podnikem s ruskou automobilovou firmou Sollers. Oznámil rovněž, že podniku poskytne další finanční podporu. Ruský automobilový sektor se dostal do potíží kvůli negativním dopadům nízkých cen ropy a západních sankcí uvalených na Rusko.
 • Americká strojírenská společnost Boeing získala od panamského leteckého přepravce Copa Airlines zakázku na 61 letadel v hodnotě 6,6 miliardy dolarů. Podle listu The Wall Street Journal jde o největší dohodu, jakou kdy některá panamská firma uzavřela s podnikem ze Spojených států. Akcie v pátek +0,63 %.
 • Citigroup zvýšila doporučení na akcie Netflix (+3,43 %) na "koupit" z "neutral". Akcie General Motors (+0,77 %) přidala Citi na svůj "focus list", poslední poklesy ceny akcií výrobce aut podle banky nabízejí zajímavou nákupní příležitost.
 • Společnost Gap (-3,72 %) v březnu utržila o 2 % více než před rokem, čekal se 0,6 % pokles.

Hlavní události minulého týdne na amerických trzích

 • Týdenní počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti ve Spojených státech v týdnu do 4. dubna vzrostl na 281 tisíc. Očekával se růst na 285 tisíc z 267 tisíc v předchozím týdnu (revidováno z 268 tisíc). Čtyřtýdenní průměr spadl o tři tisíce na 282 250, tedy nejnižší hladinu od června 2000. Počet pokračujících žádostí v týdnu do 28. března klesl o 23 tisíc na 2,304 milionu z 2,327 milionu (revidováno z 2,325 milionu), čekal se růst na 2,350 milionu.
 • Velkoobchodní zásoby v únoru vzrostly o 0,3 % (odhad: +0,2 %, leden: +0,4 %, revidováno z +0,3 %), tržby klesly o 0,2 % (odhad: +0,3 %, leden: -3,6 %, revidováno z -3,1 %).
 • Intel už údajně nemá zájem o koupi společnosti Altera.
 • L Brands v březnu zaznamenala 9% nárůst tržeb, čekal se pouze 6% růst.
 • LinkedIn koupí stránky lynda.com za 1,5 miliardy dolarů.
 • Americký technologický gigant Apple koupil společnost Dryft, která vyvíjí virtuální klávesnici pro mobilní telefony a tablety a software pro sledování pohybu prstů na displeji. Uvedl to technologický portál TechCrunch.com. Podle serveru není jasné, kdy Apple firmu koupil, mohlo se tak ale prý teoreticky stát již loni. Známá není ani hodnota transakce.
 • Více než polovinu Spojených států amerických trápí problémy spojené s extrémním suchem. Vůbec nejhorší je situace v Kalifornii, kde minulý týden guvernér Jerry Brown vyhlásil poprvé v historii krizový režim hospodaření s vodou. Lze navíc očekávat, že se bude situace nadále zhoršovat.
 • Indikátorů stavu ekonomiky je tolik, že by se s nimi možná dala obepnout zeměkoule. Analytik Timothy Thein ze Citigroup ale upozorňuje na jeden, který má celkem solidní vypovídací hodnotu. Poptávka po stavebních jeřábech v USA po letech výrazně roste, což svědčí o pokračujícím oživení stavebnictví. V Evropě je ale podle něj stále ještě výhled spíše opatrný.
 • Představitelé Fedu nemají jednotný názor na to, kdy by mohli začít zvyšovat úrokové sazby ze současných rekordních minim. Vyplývá to ze zápisu z březnového zasedání banky. Někteří podle zápisu očekávají zvýšení úroků již v červnu, zatímco jiní vzhledem k obavám z nízké inflace počítají s pozdějším termínem. Podle agentury Reuters zápis ukázal, že představitelé Fedu navzdory zahraničním rizikům a slabému začátku roku věří v oživení americké ekonomiky a pokračují v přípravách na zvyšování sazeb. O načasování růstu úroků v USA se na finančních trzích již delší dobu intenzivně spekuluje kvůli jeho možným dopadům na další vývoj největší světové ekonomiky.
 • Případný pokles zásob ropy ve Spojených státech může cenám černého zlata pomoci odlepit se ode dna, zásadní vzpruhou ale pro surovinu nebude. Tvrdí to investiční banka Goldman Sachs. Pokles zásob totiž podle ní na druhé straně bude stále vyvažovat silná těžba.
 • Počet žádostí o hypotéku se v týdnu do 3. dubna zvýšil o 0,4 % po předchozím růstu o 4,6 %.
 • Jerome Powell, jeden z guvernérů amerického Fedu, ve středečním projevu uvedl, že by centrální banka měla počkat, až bude mít "o něco více důkazů o zdraví trhu práce než obvykle". "Tvorba pracovních míst byla v uplynulých dvou letech velmi silná, navzdory mírnému zpomalení v březnu," prohlásil Powell. "Míra nezaměstnanosti však nejspíše neodráží zcela přesně mezeru, která na trhu práce stále je." Powell očekává, že dobré ekonomické podmínky dostačující k opodstatnění prvního zvýšení úrokové sazby Fedem nastanou ve druhé polovině letošního roku. V případě extrémně dobrých dat by ale podle něj Fed mohl začít sazby zvyšovat už v červnu.
 • Výhled cen komodit je sice stále slabý, investor Mark Mobius však přesto radí již nyní zaujmout silné pozice v této třídě aktiv. "Nikdo neví, co se bude dít, obzvláště co se týče vojenské situace na Středním východě, takže ropa je rozhodně něco, co stojí za to sledovat. Myslím si, že ji čeká oživení," řekl Mobius, výkonný předseda správní rady Templeton Emerging Markets Group.
 • Lionsgate oznámila sekundární nabídku akcií. MHR Fund Management prodá 10 milionů jejích akcií, Lionsgate z toho nebude mít žádný zisk.
 • Americké úřady potvrdily, že za loňským kybernetickým útokem na jeden ze systémů Bílého domu stálo Rusko.
 • Farmaceutická firma Mylan nabídla téměř 29 miliard dolarů za převzetí konkurenční firmy Perrigo. Spojením by vznikl jeden z největších výrobců generických a volně prodejných léků na světě. Oznámila to ve středu firma Mylan s tím, že návrh předložila firmě Perrigo již v pondělí.
 • Úřad pro energetické informace (EIA), který působí při americkém ministerstvu energetiky, ve středu oznámil, že zásoby ropy v USA se minulý týden zvýšily o 10,9 milionu barelů. To představuje nejprudší týdenní nárůst od roku 2001.
 • Americký výrobce elektromobilů Tesla Motors ve středu začal přijímat objednávky na novou základní verzi svého vozu Model S. Ta je sice o 5 tisíc dolarů dražší než dosavadní verze, nabízí však vyšší výkon motoru, delší dojezdovou vzdálenost a pohon na všechna čtyři kola.
 • Narayana Kocherlakota, šéf pobočky Fedu v Minneapolis, ve svém úterním projevu uvedl, že by centrální banka měla být ohledně zvyšování úrokové sazby extrémně trpělivá. Měnový výbor FOMC by podle jeho názoru měl se zahájením zvyšování sazby vyčkat až do druhé poloviny roku 2016.
 • JOLTS (Job Openings and Labor Turnover Survey) v únoru 5,133 milionu (odhad: 5,003 milionu, leden: 4,965 milionu, revidováno z 4,998 milionu). Otevřených pozic bylo nejvíce za 14 let.
 • Republikánský senátor zastupující stát Kentucky Rand Paul v úterý oficiálně oznámil svoji kandidaturu v blížících se prezidentských volbách.
 • Konsorcium tvořené společnostmi Permira Advisers a Canada Pension Plan Investment Board (CPPIB) stáhne z burzy poskytovatele podnikového softwaru Informatica. Její akcionáři dostanou za každou akcii 48,75 dolaru v hotovosti, minulý čtvrtek akcie uzavřely na ceně 44,22 dolaru.
 • Raymond James zvyšuje doporučení na akcie Pattern Energy na "outperform" z "market perform".
 • Credit Suisse snižuje doporučení na akcie Alon USA na "neutral" z "outperform".
 • Oppenheimer snižuje doporučení na akcie American Express na "underperform" z "market perform".**
 • Bernstein zvyšuje doporučení na akcie JPMorgan Chase na "outperform" z "market perform".
 • Americký výrobce letadel Boeing překonal v prvním čtvrtletí svého evropského konkurenta Airbus v počtu získaných čistých objednávek na letadla i v počtu dodávek letadel. Dodávky Boeingu byly dokonce rekordní. Vyplývá to z údajů, které v úterý zveřejnily obě firmy.
 • Kanadská vláda prodala investiční bance Goldman Sachs svůj zbývající podíl v automobilce General Motors, který tvořilo 73,4 milionu akcií v hodnotě 2,69 miliardy dolarů. Kanada k prodeji přistoupila v rámci snah vyvážit rozpočet na příští fiskální rok.
 • Investiční konglomerát Berkshire Hathaway miliardáře a známého investora Warrena Buffetta oznámil, že koupil celkem 20 milionů kusů akcií výrobce impregnačních pryskyřic a ochranných laků Axalta Coating Systems za 560 milionů dolarů. Produkty Axalty se používají při výrobě aut a v průmyslu.
 • Energy Information Administration uvedla, že uvolnění sankcí proti Íránu v příštím roce sníží cenu barelu ropy o 5-15 USD.
 • Index nákupních manažerů ve službách ve Spojených státech v březnu vzrostl na 59,2 bodu z 57,1 bodu v únoru, předběžná data přitom počítala s růstem na 58,6 bodu. Kompozitní index se rovněž zvýšil, a to na 59,2 bodu z únorových 57,2 bodu, předběžná data počítala s růstem na 58,5 bodu. Podle dříve zveřejněných dat agentury Markit se zvýšil v březnu i index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru, vyskočil na 55,7 bodu z 55,1 bodu v únoru.
 • ISM index nákupních manažerů v nevýrobním sektoru v březnu klesl na 56,5 bodu v souladu s odhady (únor: 56,9 bodu).
 • Je nejasné, zda březnová slabá data o počtu nových pracovních míst v USA a míře nezaměstnanosti nějak výrazně vypovídají o stavu celé ekonomiky, případně jejím zpomalování. Řekl to v pondělí šéf newyorské pobočky Fedu William Dudley. Uznal nicméně, že americká ekonomika čelí určitému riziku zpomalení kvůli silnému dolaru a klesajícím cenám ropy. Silný dolar podle něj vedl k "významnému šoku" pro ekonomiku, zatímco pokles cen ropy by mohl způsobit prohloubení neochoty trhu investovat do energetického sektoru.
 • Americká společnost Apple nebude moci zahájit prodej svých nových chytrých hodinek ve Švýcarsku nejméně do konce letošního roku. Důvodem je spor o právo na duševní vlastnictví s firmou William Longe. Uvedla to švýcarská televizní stanice RTS na svých internetových stránkách.

Výsledková sezóna

 • Výsledky Family Dollar v 2QFY2015: Zisk na akcii 0,74 USD (odhad: 0,73 USD), tržby 2,80 miliardy USD v souladu s odhady.
 • Výsledky Alcoa v 1Q2015: Zisk na akcii 0,28 USD (odhad: 0,255 USD), tržby 5,8 miliardy USD (odhad: 5,95 miliardy USD).
Co musíte ráno vědět (20. listopadu)
Co musíte ráno vědět (20. listopadu)
00:00

Co musíte ráno vědět (20. listopadu)

Jak se v úterý obchodovalo v Evropě a na Wall Street, proč člen bankovní rady ČNB Vojtěch Benda v listopadu hlasoval...
Musíte vědět
Americké akciové indexy zakončily úterní obchodování smíšeně, Dow…
Americké akciové indexy zakončily úterní obchodování smíšeně, Dow…
včera v 22:00

Americké akciové indexy zakončily úterní obchodování smíšeně, Dow srazily níže hospodářské výsledky Home Depotu

Akcie ve Spojených státech uzavřely obchodování smíšeně. Negativně na náladu na trhu dále působila nejistota ohledně...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Evropské akcie se v úterý kvůli obavám o osud obchodní dohody mezi…
Evropské akcie se v úterý kvůli obavám o osud obchodní dohody mezi…
včera v 18:00

Evropské akcie se v úterý kvůli obavám o osud obchodní dohody mezi USA a Čínou na směru neshodly

Evropské akciové trhy zakončily úterní seanci smíšeně, když je dolů stáhly obavy z neúspěchu americko-čínských...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
AI: Při protestech v Íránu kvůli zdražení benzínu bylo zabito 106 lidí
včera v 17:50

AI: Při protestech v Íránu kvůli zdražení benzínu bylo zabito 106 lidí

Při protestech vyvolaných zdražením benzinu bylo v Íránu podle "důvěryhodných zpráv", na které se odvolává...
Írán Blízký a Střední východ Geopolitická rizika
Italská policie podnikla razie v kancelářích ArcelorMittalu
Italská policie podnikla razie v kancelářích ArcelorMittalu
včera v 17:39

Italská policie podnikla razie v kancelářích ArcelorMittalu

Italská policie v úterý podnikla razie v kancelářích společnosti ArcelorMittal v Miláně a jihoitalském Tarantu,...
ArcelorMittal Itálie Evropské akcie
Digitální měny v úterý oslabují, bitcoin klesl na 8 210 USD
včera v 17:20

Digitální měny v úterý oslabují, bitcoin klesl na 8 210 USD

Trh s kryptoměnami se v úterý pohybuje v červených číslech. Bitcoin kolem 17.00 SELČ podle serveru coinmarketcap.com...
Kryptoměny Bitcoin
Fitch: Klub zemí s nejvyšším ratingem by se mohl rozrůst
včera v 17:03

Fitch: Klub zemí s nejvyšším ratingem by se mohl rozrůst

Klub zemí, které mají rating na nejvyšší známce AAA, by se mohl v příštím roce poprvé za téměř deset let rozrůst....
Rating Ratingové agentury
Pražská burza v úterý mírně zpevnila, nejvíce stouply akcie Philip…
Pražská burza v úterý mírně zpevnila, nejvíce stouply akcie Philip…
včera v 16:45

Pražská burza v úterý mírně zpevnila, nejvíce stouply akcie Philip Morris ČR

Pražská burza zakončila úterní obchodování v zelených číslech, index PX ale získal pouze 0,14 % na 1 079,73 bodu....
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Německé úřady prohledaly kanceláře ABN Amro ve Frankfurtu
včera v 16:18

Německé úřady prohledaly kanceláře ABN Amro ve Frankfurtu

Německé úřady uskutečnily razii v kancelářích banky ABN Amro ve Frankfurtu v souvislosti s širším vyšetřováním...
Německo Podvod
Babiš v Kyjevě hovořil o novém začátku vztahů, odmítl anexi Krymu
včera v 15:59

Babiš v Kyjevě hovořil o novém začátku vztahů, odmítl anexi Krymu

Za nový začátek česko-ukrajinských vztahů označil v úterý český premiér Andrej Babiš svou návštěvu v Kyjevě, kde ho...
Česká republika Ukrajina Politika
Ze světa investičních doporučení (19. listopadu)
včera v 15:00

Ze světa investičních doporučení (19. listopadu)

Které akcie si v úterý vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Investiční doporučení
USA: Zahájená výstavba v říjnu meziměsíčně stoupla o 3,8 %
včera v 14:31

USA: Zahájená výstavba v říjnu meziměsíčně stoupla o 3,8 %

Zahájená výstavba ve Spojených státech v říjnu meziměsíčně vzrostla z celoročně přepočítaného tempa 1,266 milionu...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Americký realitní trh
BDI: Německý zpracovatelský sektor letos klesne o čtyři procenta
včera v 13:48

BDI: Německý zpracovatelský sektor letos klesne o čtyři procenta

Produkce německého zpracovatelského sektoru v letošním roce klesne o čtyři procenta. Předpověděl to v úterý Svaz...
Německo Mezinárodní obchod
HSBC: Evropa je nejatraktivnějším regionem pro budoucí podnikání
včera v 13:29

HSBC: Evropa je nejatraktivnějším regionem pro budoucí podnikání

Na pozadí rostoucí vlny protekcionismu a geopolitické nejistoty se Evropa stane ještě atraktivnější obchodní...
Evropa Byznys a podnikání
Benda: Současné situaci by odpovídalo zvýšení úrokových sazeb
Benda: Současné situaci by odpovídalo zvýšení úrokových sazeb
včera v 12:14

Benda: Současné situaci by odpovídalo zvýšení úrokových sazeb

Současné ekonomické situaci by podle člena bankovní rady České národní banky Vojtěcha Bendy odpovídalo zvýšení...
ČNB Centrální banky Úrokové sazby