Americké akcie se ve středu opět přiblížily k historickým maximům, trh podpořily výsledky firem a růst cen ropy
|

Americké akcie se ve středu opět přiblížily k historickým maximům, trh podpořily výsledky firem a růst cen ropy

Americké akcie v první polovině středečního obchodování pokračovaly v mírném posilování. Náladu na trhu povzbudily příznivé firemní výsledky, které mezi investory zmírnily obavy z celkově slabých zisků firem za první čtvrtletí. Ve druhé polovině obchodování akcie zisky ještě navýšily, avšak závěrečný výprodej přírůstky opět mírně zredukoval.

Americké akcie Shrnutí obchodování v USA

Dow posílil o 0,42 % na 18 112,61 bodu, širší S&P 500 vzrostl o 0,51 % na 2 106,63 bodu a technologický Nasdaq uzavřel se ziskem 0,68 % na 5 011,02 bodu. Index volatility VIX klesl o více než šest procent na 12,84 bodu a výnos 10letého vládního dluhopisu USA se snížil o jeden bazický bod na 1,89 %.

S výjimkou odvětví necyklického spotřebního zboží ve středu všechny hlavní sektory skončily v zelených číslech. Dařilo se zejména energetickému odvětví, které podpořil výrazný růst cen ropy, sektoru základních materiálů a slušně rostly i tituly z technologického odvětví.

Americké akcie (15. dubna 2015)

"Dobré výsledky firem trhům umožnily vydechnout si úlevou," řekl agentuře Reuters Jeff Clark ze společnosti Stansberry Research. Analytici přitom očekávají, že zisky firem z indexu S&P 500 v prvním čtvrtletí kvůli silnému dolaru a propadu cen ropy klesnou v průměru o zhruba tři procenta. "Výsledky firem jsou v mnoha ohledech lepší, než se čekalo," dodal Ernie Cecilia, investiční ředitel Bryn Mawr Trust. "Trh se pomalu vyrovnává s protivětrem v podobě posilujícího dolaru."

Hlavní středeční události na amerických trzích

Výsledková sezóna

Z indexu Dow ve středu nejvíce zdražily akcie výrobce počítačových čipů Intel (+4,26 %), výrobce těžké stavební a těžební techniky Caterpillar (+2,60 %) a investičních bank JPMorgan Chase (+1,86 %) a Goldman Sachs (+1,71 %). Nedařilo se naopak cenným papírům zdravotní pojišťovny UnitedHealth Group (-2,17 %), řetězce restaurací s rychlým občerstvením McDonald's (-1,17 %) nebo průmyslového konglomerátu General Electric (-0,97 %).

Akcie letecké společnosti Delta Air Lines (+2,60 %) přidaly přes dvě procenta poté, co firma oznámila, že se jí v letošním prvním čtvrtletí v meziročním srovnání více než ztrojnásobil zisk na akcii z 0,25 USD na 0,90 USD, a to zejména díky poklesu nákladů na palivo spojenému s dramatickým propadem cen ropy na světových trzích. Tržby aerolinkám meziročně stouply z 8,92 miliardy dolarů na 9,39 miliardy dolarů. Upravený zisk na akcii činil za první tři měsíce roku 0,45 USD. Analytici čekali, že firma vykáže upravený zisk na akcii 0,44 USD při tržbách 9,4 miliardy dolarů.

Dařilo se i cenným papírům výrobce počítačových čipů Intel (+4,26 %), který již v úterý po konci obchodování na amerických burzách oznámil, že za první tři měsíce letošního roku vydělal 1,99 miliardy dolarů, což odpovídá 41 centům na akcii. O rok dříve firma vykázala zisk 1,93 miliardy USD neboli 38 centů na akcii. Tržby dosáhly v 1Q2015 12,8 miliardy dolarů oproti 12,76 miliardy USD před rokem. Výsledky společnosti podle agentury Reuters odpovídají očekávání analytiků z Wall Street, jakkoli sám Intel v předstihu varoval investory před možnými důsledky oslabování trhu s počítači a nepříznivých kurzových změn.

Akcie výrobce zbraní Smith & Wesson Holding (+15,15 %) vystřelily přes patnáct procent v reakci na zprávu, že firma nabídla velmi silný výhled tržeb a zisku pro poslední fiskální čtvrtletí a celý nový finanční rok. Společnost odhaduje, že za svůj poslední fiskální kvartál vykáže upravený zisk na akcii 0,39 až 0,41 USD při tržbách 175 až 179 milionů dolarů. Za celý nový finanční rok pak podnik plánuje vydělat po očištění výsledků 0,96 až 0,98 USD na akcii při tržbách 546 až 550 milionů dolarů. Analytici čekají za celý rok upravený zisk na akcii jen 0,76 USD a tržby 535,2 milionu dolaru.

Akcie finského výrobce telekomunikačních zařízení Nokia (-1,51 %), s nimiž se obchoduje i na NYSE, ve středu pokračovaly v poklesu poté, co firma potvrdila, že se dohodla na převzetí francouzského konkurenta Alcatel-Lucent za 15,6 miliardy eur v akciích. Spojením podniků podle agentury Bloomberg vznikne největší světový dodavatel zařízení pro mobilní sítě. Akcionáři Alcatelu podle dohody obdrží za každou svou akcii 0,55 akcie Nokie. Ve sloučeném podniku by tak měli vlastnit zhruba třetinový podíl. Firmy předpokládají, že transakce bude dokončena v první polovině příštího roku. Očekávají přitom, že spojení přinese úsporu provozních nákladů, která by v roce 2019 měla dosáhnout zhruba 900 milionů eur.

Po konci středečního obchodování na amerických burzách zveřejnil čtvrtletní výsledky svého hospodaření poskytovatel streamovaného videa Netflix (v řádném obchodování -0,68 %). Firma uvedla, že v prvních třech měsících roku hospodařila se ziskem na akcii 0,38 USD. Analytici čekali, že firma vykáže zisk na akcii 0,63 USD po zisku 0,86 USD na akcii v prvních třech měsících minulého roku. Tržby podniku stouply meziročně z 1,07 miliardy dolarů na 1,40 miliardy dolarů (odhad trhu: 1,57 miliardy dolarů). Firma také uvedla, že zvažuje možnost splitu akcií. Celkový počet předplatitelů se Netflixu v 1Q2015 v meziročním srovnání zvýšil na 62,27 milionu z 48,35 milionu (odhad trhu: 62,23 milionu). V poobchodní fázi akcie Netflixu v reakci na výsledky vyskočily o 12 %.

Dolar zisky k euru neudržel a nakonec oslabil

Americký dolar během většiny středeční obchodní seance posiloval vůči euru a klesal k japonskému jenu. Reagoval tak na zasedání měnového výboru Evropské centrální banky, který potvrdil svůj dosavadní postoj k měnové politice. Slabší statistické údaje z USA však růst dolaru zbrzdily, a nakonec se trend dokonce otočil.

ECB ve středu potvrdila, že nemá v plánu omezit program nákupu dluhopisů, i když očekává, že oživení ekonomiky eurozóny posílí a rozšíří se. Šéf ECB Mario Draghi uvedl, že ho překvapily spekulace o tom, že by banka mohla předčasně opustit program, který začal teprve před měsícem. ECB v rámci programu nakupuje měsíčně dluhopisy a další majetek za 60 miliard eur.

Dolar se k euru dopoledne pohyboval kolem 1,063 EUR/USD a zhruba půl hodiny před polednem SELČ eurodolar sestoupil až k 1,0575. Večer se ale posilování dolaru zastavilo a kurz americké měny k euru stoupl až k 1,07 EUR/USD. Krátce po desáté hodině se dolar obchodoval poblíž 1,068 EUR/USD. K japonskému jenu dolar oslabil ze 119,40 USD/JPY na 119,18 USD/JPY.

Světové ceny ropy ve středu zrychlily vzestup a severomořská ropa Brent se v závěru dne vyhoupla až nad hranici 63 dolarů za barel. Ropný trh podporují napětí na Blízkém východě spojené s boji v Jemenu a známky budoucího oslabení těžby ve Spojených státech. "Nestabilita vždy tlačí ceny nahoru," řekl agentuře Reuters Rob Montefusco ze Sucden Financial. Během dne se cenový vzestup zrychlil po zprávě o nízkém růstu zásob na americkém trhu.

Severomořská ropa Brent krátce po desáté hodině zdražovala o více než pět procent na 62,84 USD za barel a cena severoamerické lehké ropy WTI ve stejnou chvíli rostla asi o 4,7 % na 57,29 USD za barel.

Americký Úřad pro energetické informace (EIA) odpoledne oznámil, že se komerční zásoby ropy v USA minulý týden zvýšily 14. týdnem v řadě na nový rekord, stouply nicméně jen o 1,3 milionu barelů, což byl jejich nejnižší nárůst od přelomu roku. Analytici dotázaní agenturou Reuters odhadovali vzestup zásob o více než čtyři miliony barelů.

EIA navíc v pondělí předpověděl, že objem americké těžby z břidlicových hornin v květnu poprvé za více než čtyři roky klesne. Produkce z břidlic v posledních letech podstatně zvýšila americkou těžbu ropy a její prudký vzestup byl klíčovým faktorem propadu cen ropy za poslední rok na zhruba polovinu hodnoty. V příštích letech ale úřad čeká v dlouhodobější prognóze další růst americké těžby na rekordní úrovně nad hranici deseti milionů barelů denně.

Mezinárodní agentura pro energii (IEA) ve středu sice mírně zvýšila odhad letošního růstu světové poptávky po ropě, dodávky ale podle ní porostou stejně rychle. Tržní rovnováhy by tak mohlo být dosaženo později, než se očekávalo. Ještě v uplynulých měsících IEA předpovídala, že by se pokles cen ropy mohl zastavit v letošním druhém pololetí.

Zlato ve středu zdražilo o necelých jedenáct dolarů na 1 203,50 USD za trojskou unci a cena stříbra stoupla o 34 centů na 16,34 USD za trojskou unci.

Zdroj: Bloomberg, MarketWatch, ČTK

Co musíte ráno vědět (14. listopadu)
Co musíte ráno vědět (14. listopadu)
00:00

Co musíte ráno vědět (14. listopadu)

Jak se ve středu obchodovalo v Evropě a ve Spojených státech, kdy by se měl začít stavět nový jaderný blok v...
Musíte vědět
Americké akcie ve středu převážně zpevnily, indexy Dow a S&P 500…
Americké akcie ve středu převážně zpevnily, indexy Dow a S&P 500…
včera v 22:30

Americké akcie ve středu převážně zpevnily, indexy Dow a S&P 500 vystoupily na nová maxima

Akcie ve Spojených státech ve středu převážně stouply, přičemž indexy Dow a S&P 500 uzavřely na nových historických...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
VW zahájil výstavbu montážní linky pro výrobu elektromobilů v USA
včera v 20:47

VW zahájil výstavbu montážní linky pro výrobu elektromobilů v USA

Německá automobilka Volkswagen ve středu ve svém závodě v americkém městě Chattanooga zahájila výstavbu linky pro...
Volkswagen Evropské akcie Auta
Evropské akcie v polovině týdne mírně oslabily kvůli nejistotě…
Evropské akcie v polovině týdne mírně oslabily kvůli nejistotě…
včera v 18:00

Evropské akcie v polovině týdne mírně oslabily kvůli nejistotě ohledně vývoje obchodních jednání

Evropské akciové trhy zakončily středeční obchodování v červených číslech, když je dolů stáhla nejistota stran vývoje...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Další snižování úroků v USA podle šéfa Fedu zatím není zapotřebí
Další snižování úroků v USA podle šéfa Fedu zatím není zapotřebí
včera v 17:44

Další snižování úroků v USA podle šéfa Fedu zatím není zapotřebí

Americká centrální banka prozatím nevidí potřebu dalšího snižování úrokových sazeb. Uvedl to ve středu šéf banky...
Fed Centrální banky Americká ekonomika
Babiš: V Dukovanech se začne stavět v roce 2029, blok bude dokončen v…
Babiš: V Dukovanech se začne stavět v roce 2029, blok bude dokončen v…
včera v 17:22

Babiš: V Dukovanech se začne stavět v roce 2029, blok bude dokončen v roce 2036

Nový blok Jaderné elektrárny Dukovany se začne stavět v roce 2029, dokončen bude v roce 2036. Na tiskové konferenci...
ČEZ Jaderná energetika Akcie ČR
WSJ: Google plánuje od příštího roku nabízet běžné účty
WSJ: Google plánuje od příštího roku nabízet běžné účty
včera v 17:05

WSJ: Google plánuje od příštího roku nabízet běžné účty

Internetový gigant Google ze skupiny Alphabet plánuje v příštím roce začít nabízet osobní běžné účty ve spolupráci s...
Alphabet (Google) Americké akcie Citigroup
Pražská burza ve středu nepatrně stoupla, dařilo se pojišťovně VIG
Pražská burza ve středu nepatrně stoupla, dařilo se pojišťovně VIG
včera v 16:45

Pražská burza ve středu nepatrně stoupla, dařilo se pojišťovně VIG

Pražská burza zakončila středeční obchodování v zelených číslech, index PX ale zpevnil pouze o 0,08 % na 1 084,96...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Na trhu START pražské burzy byly v listopadu zobchodovány akcie za…
Na trhu START pražské burzy byly v listopadu zobchodovány akcie za…
včera v 16:28

Na trhu START pražské burzy byly v listopadu zobchodovány akcie za necelé 4 miliony Kč

Na trhu START pražské burzy pro malé a střední podniky ve středu proběhl další obchodní den. Zobchodovány byly akcie...
Akcie ČR Pražská burza UDI CEE
Růst ruské ekonomiky ve třetím čtvrtletí výrazně zrychlil
Růst ruské ekonomiky ve třetím čtvrtletí výrazně zrychlil
včera v 16:02

Růst ruské ekonomiky ve třetím čtvrtletí výrazně zrychlil

Tempo meziročního růstu ruské ekonomiky se ve třetím čtvrtletí téměř zdvojnásobilo na 1,7 procenta z 0,9 procenta ve...
Rusko HDP Hospodářský růst
Rusko sníží podíl dolarů ve svém státním fondu bohatství
včera v 15:13

Rusko sníží podíl dolarů ve svém státním fondu bohatství

Rusko sníží podíl amerických dolarů ve svém státním fondu bohatství a zvažuje investice do dalších zahraničních měn,...
Rusko Americký dolar
Saint-Gobain koupí americkou Continental Building za 1,4 miliardy USD
včera v 14:50

Saint-Gobain koupí americkou Continental Building za 1,4 miliardy USD

Francouzský producent stavebního materiálu Saint-Gobain se dohodl na koupi americké společnosti Continental Building...
Fúze a akvizice Stavebnictví
Spotřebitelské ceny v USA v říjnu rostly více, než se čekalo
včera v 14:32

Spotřebitelské ceny v USA v říjnu rostly více, než se čekalo

Spotřebitelské ceny ve Spojených státech se v říjnu ve srovnání s předchozím měsícem zvýšily o 0,4 procenta, více než...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Inflace
Objem veřejných stavebních zakázek do listopadu vzrostl o 8,6 %
včera v 14:18

Objem veřejných stavebních zakázek do listopadu vzrostl o 8,6 %

Objem zakázek, které veřejní investoři v Česku zadali stavebním firmám, letos do konce října meziročně vzrostl o 8,6...
Stavebnictví Česká republika
Ze světa investičních doporučení (13. listopadu)
včera v 14:00

Ze světa investičních doporučení (13. listopadu)

Které akcie si ve středu vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Investiční doporučení
Reuters: Alibaba chystá rekordní prodej akcií v Hongkongu
Reuters: Alibaba chystá rekordní prodej akcií v Hongkongu
včera v 13:20

Reuters: Alibaba chystá rekordní prodej akcií v Hongkongu

Čínský internetový gigant Alibaba Group se přiblížil k očekávané nabídce akcií v Hongkongu. Firma podala žádost o...
Alibaba Čína Asijské akcie
USA: Počet žádostí o hypotéku v týdnu do 8. listopadu stoupl o 9,6 % …
včera v 13:00

USA: Počet žádostí o hypotéku v týdnu do 8. listopadu stoupl o 9,6 % (předchozí týden: -0,1 %)

Počet žádostí o hypotéku ve Spojených státech v týdnu do 8. listopadu po sezónním očištění údajů stoupl proti...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Hypotéky
Záměr Tesly postavit továrnu v Německu považuje Berlín za úspěch
Záměr Tesly postavit továrnu v Německu považuje Berlín za úspěch
včera v 12:22

Záměr Tesly postavit továrnu v Německu považuje Berlín za úspěch

Za velký úspěch pro Německo považuje ministr hospodářství Peter Altmaier záměr americké společnosti Tesla postavit v...
Tesla Americké akcie Auta
Životní úroveň Slováků se podle analýzy za 30 let zvýšila
včera v 12:05

Životní úroveň Slováků se podle analýzy za 30 let zvýšila

Slováci si oproti roku 1989, kdy v tehdejším Československu padl komunistický režim, mohou nyní v průměru za svůj...
Slovensko Životní úroveň