Americké akcie zakončily úterní obchodování smíšeně
|

Americké akcie zakončily úterní obchodování smíšeně

Americké akcie vstoupily do úterní obchodní seance v plusu, nakonec ale dva ze tří nejsledovanějších indexů skončily pod nulou. Investoři nadále sledovali výsledkovou sezónu a obchodníky zaujala i nabídka na akvizici ve farmaceutickém odvětví.

Americké akcie Shrnutí obchodování v USA

Dow oslabil o 0,47 % na 17 949,59 bodu a S&P 500 odepsal 0,15 % na 2 097,29 bodu, zatímco technologický Nasdaq zpevnil o 0,39 % na 5 014,10 bodu. Index volatility VIX se prakticky nezměnil, klesl o 0,38 % na 13,25 bodu. Výnos 10letého vládního dluhopisu USA se zvýšil o dva bazické body na 1,91 %.

V červených číslech skončila čtyři z deseti hlavních odvětví. Nedařilo se akciím ze sektoru základních materiálů, energetickým titulům, cenným papírům ze sektoru veřejných služeb a mírně kleslo i finanční odvětví. Téměř procento naopak přidal sektor zdravotní péče, který nahoru táhla nabídka izraelské farmaceutické firmy Teva Pharmaceutical Industries, s jejímiž akciemi se obchoduje na NYSE, na převzetí firmy Mylan.

Americké akcie (21. dubna 2015)

"Výsledky firem jsou zatím o něco lepší než odhady, ačkoli ty analytici před začátkem výsledkové sezóny upravovali směrem dolů," řekl podle agentury Bloomberg Andrew Brenner, šéf divize pevně úročených investic ve společnosti National Alliance Capital Markets. "Někteří analytici zašli s redukováním odhadů výsledků až příliš daleko," doplnil v telefonickém rozhovoru pro Bloomberg François Savary, investiční ředitel Reyl & Cie. "To by trhy mohlo minimálně krátkodobě podporovat."

Hlavní úterní události na amerických trzích

Výsledková sezóna

 • Výsledky Travelers v 1Q: Zisk na akcii 2,53 USD (odhad: 2,54 USD), tržby 5,89 miliardy USD (odhad: 6,04 miliardy USD).
 • Výsledky United Technologies v 1Q: Zisk na akcii 1,58 USD (odhad: 1,45 USD), tržby 14,54 miliardy USD (odhad: 14,88 miliardy USD).
 • Těžební společnost Baker Hughes oznámila za první čtvrtletí pokles tržeb o 20 % na 4,59 miliardy USD (odhad: 5,3 miliardy USD) a ztrátu 589 milionů USD, tedy 1,35 USD na akcii (odhad: 0,46 USD). Propustila 17 % zaměstnanců (asi 10 500).
 • Americkému výrobci motocyklů Harley-Davidson vzrostl v prvním čtvrtletí zisk o 1,5 % na 269,9 milionu USD. K růstu přispěla nižší sazba daně, která vyrovnala i negativní dopad slabšího prodeje a silného dolaru. Firma ale současně v úterním prohlášení snížila výhled prodeje na letošní rok.
 • Největší americká reklamní společnost Omnicom Group zaznamenala první pokles čtvrtletních tržeb za čtyři roky. Výsledky negativně ovlivnil silný kurz dolaru a také ostrá konkurence na zahraničních trzích. Firma v úterý oznámila, že její celkové tržby v letošním prvním čtvrtletí meziročně klesly zhruba o procento na 3,5 miliardy dolarů.
 • Výsledky Kimberly-Clark v 1Q: Zisk na akcii 1,42 USD (odhad: 1,33 USD), tržby 4,69 miliardy USD (odhad: 4,61 miliardy USD).
 • Výsledky Lockheed Martin v 1Q: Zisk na akcii 2,74 USD (odhad: 2,50 USD), tržby 10,1 miliardy USD (odhad: 10,3 miliardy USD).
 • Výsledky Verizon v 1Q: Zisk na akcii 1,02 USD (odhad: 0,95 USD), provozní tržby 32 miliard USD (odhad: 32,3 miliardy USD).
 • Výsledky Under Armour v 1Q: Tržby 805 milionů USD (odhad: 802 milionů USD), zisk na akcii 5 centů (v souladu s očekáváním). Akcie ztratily 4,83 %, firma totiž nabídla horší celoroční výhled tržeb (3,78 miliardy USD z předchozích 3,76 miliardy USD), než čekal trh (3,82 miliardy USD).
 • Výsledky Amgen v 1Q: Upravený zisk na akcii 2,48 USD (odhad: 2,10 USD), tržby 5,03 miliardy USD (odhad: 4,92 miliardy USD).
 • Výsledky Yahoo! v 1Q: Upravený zisk na akcii 0,15 USD (odhad: 0,18 USD), tržby 1,23 miliardy USD (odhad: 1,06 miliardy USD).
 • Výsledky Yum! Brands v 1Q: Zisk na akcii 0,81 USD (odhad: 0,72 USD), tržby 2,6 miliardy USD (loni: 2,7 miliardy USD).

Z indexu Dow v úterý nejvíce zdražily akcie provozovatele platebních karet Visa (+0,97 %), technologické společnosti Cisco Systems (+0,74 %) a zdravotní pojišťovny UnitedHealth Group (+0,59 %). Největší pokles ceny naopak postihl cenné papíry pojišťovny Travelers (-4,01 %), chemického gigantu DuPont (-2,95 %) a průmyslového konglomerátu General Electric (-1,48 %).

Akcie farmaceutické společnosti Mylan (+8,91 %) zdražily téměř o deset procent poté, co jí izraelská farmaceutická firma Teva Pharmaceutical Industries (+1,37 %) předložila nabídku na převzetí za zhruba 40 miliard dolarů. O nabídce Tevy na převzetí Mylanu se již několik týdnů spekulovalo. Šéf Mylanu Robert Coury v pátek v reakci na spekulace uvedl, že tyto podniky nejsou pro spojení vhodné. Dodal, že Mylan hodlá pokračovat ve vlastní strategii, která zahrnuje návrh na převzetí konkurenta Perrigo. Za něj už Mylan dříve nabídl téměř 29 miliard dolarů. V úterý večer se ale objevila informace, že Perrigo o spojení nestojí.

Přes pět procent přidaly akcie farmaceutické společnosti Kimberly-Clark (+5,39 %), která před začátkem obchodování na amerických burzách oznámila, že v letošním prvním čtvrtletí hospodařila se ziskem na akcii 1,42 USD při tržbách 4,69 miliardy dolarů. Trh čekal zisk na akcii 1,33 dolaru a tržby 4,61 miliardy dolarů.

Nedařilo se naopak výrobci motocyklů Harley-Davidson (-9,79 %), který v rámci zveřejnění kvartálních výsledků zhoršil výhled prodejů v letošním roce. Firma nově očekává, že se jí prodeje zvýší o dvě až čtyři procenta místo dosud uváděných čtyř až šesti procent. V prvním čtvrtletí se zisk společnosti meziročně zvýšil o 1,5 % na 269,9 milionu USD, zatímco tržby klesly o 3,5 % na 1,67 miliardy dolarů.

Po konci obchodování na amerických burzách zveřejnily kvartální hospodářské výsledky například společnosti Amgen, Yahoo! či Yum! Brands.

Farmaceutická společnost Amgen (v řádném obchodování +1,50 %) hospodařila v letošním prvním čtvrtletí s upraveným ziskem na akcii 2,48 USD. Tržby firmy dosáhly 5,03 miliardy dolarů. Analytici čekali, že společnost vykáže upravený zisk na akcii 2,10 USD a tržby 4,92 miliardy dolarů. V poobchodní fázi akcie Amgen zpevňovaly zhruba o dvě procenta.

Internetová společnost Yahoo! (v řádném obchodování -0,37 %) v prvních třech měsících letošního roku dosáhla upraveného zisku na akcii 0,15 USD při tržbách 1,23 miliardy dolarů. Čistý zisk na akcii byl 0,02 USD. Analytici v anketě agentury FactSet odhadovali, že firma za 1Q vykáže upravený zisk na akcii 0,18 USD při tržbách 1,06 miliardy dolarů. V after-marketu akcie Yahoo! v reakci na výsledky zlevňovaly přes procento.

Společnost Yum! Brands (v řádném obchodování -0,30 %), která provozuje řetězce s rychlým občerstvením KFC, Pizza Hut a Taco Bell, oznámila, že v 1Q2015 hospodařila se ziskem na akcii 0,81 USD proti očekávání analytiků 0,72 USD. Tržby firmě v meziročním srovnání klesly z 2,7 na 2,6 miliardy dolarů. V poobchodní fázi akcie Yum! Brands zdražovaly až o pět procent.

Dolar přišel o dopolední zisky a k euru oslabil

Dolar v úterý dopoledne k euru posiloval, odpoledne ale o zisky přišel. Jednotnou evropskou měnu nejdříve podkopala zpráva, podle které Evropská centrální banka údajně uvažuje o omezení programu nouzového financování pro řecké banky, které jsou na něm zcela závislé. "Máme zde tak trochu úprk do bezpečí, což souvisí s Řeckem," citovala agentura Reuters analytičku Kathy Lienovou z finanční společnosti BK Asset Management.

ECB podle zdrojů agentury Bloomberg připravila návrh, podle něhož by se zvýšil odpočet hodnoty cenných papírů, které řecké banky dávají do zástavy proti refinančním úvěrům z programu nouzového financování (ELA). Zpráva prohloubila obavy, že se Řecko přibližuje stavu, kdy nebude mít dostatek finančních prostředků na řádné splácení dluhů, a mohlo by tak být nakonec nuceno opustit eurozónu.

Dolar se v úvodu úterní obchodní seance pohyboval kolem 1,073 EUR/USD. Poté posílil až pod 1,066 EUR/USD, následně ale oslabil až nad 1,077 EUR/USD. Nejistota kolem Řecka a pochybnosti o jeho dalším setrvání v eurozóně zastínily i nejednoznačné zprávy z Německa. Důvěra investorů a analytiků v německou ekonomiku se v dubnu podle institutu ZEW poprvé od loňského října zhoršila. Ukazatel současné ekonomické situace ale výrazně posílil a podstatně překonal odhady analytiků.

K japonskému jenu americká měna posílila ze 119,23 USD/JPY na 119,67 USD/JPY.

Světové ceny ropy v úterý klesaly a severomořský Brent se ustálil kolem 62 USD za barel. Ceny černého zlata se nicméně stále nacházejí poblíž svých letošních maxim, a to díky obavám, že by konflikt v Jemenu mohl vést k destabilizaci Blízkého východu a zasáhnout i dodávky suroviny na světový trh.

Cena Brentu krátce po desáté hodině klesala o 1,26 dolaru na 62,19 USD za barel a severoamerická lehká ropa WTI zlevňovala o 1,13 dolaru na 56,67 USD za barel.

Jemen je jižním sousedem Saúdské Arábie, která je největším vývozcem ropy na světě. Námořní trasy kolem Jemenu patří k nejvýznamnějším právě z hlediska mezinárodního obchodu s ropou. Provládní jednotky v Jemenu se za podpory vzdušných úderů arabské koalice snaží potlačit povstání šíitských rebelů.

Cena ropy stoupla kvůli obavám ohledně Jemenu od začátku dubna už asi o 15 %. Na nejvyšší hodnotu od začátku roku se Brent vyhoupl minulý týden ve čtvrtek, kdy cena dosáhla téměř 65 dolarů za barel.

Trh nachází oporu i ve spekulacích o možném poklesu produkce ropy ve Spojených státech, kde se počet zařízení pro těžbu snížil na nejnižší úroveň od roku 2010. Obecně je ale nabídka ropy na trhu stále výrazně vyšší než poptávka.

Šéf společnosti Vitol Group, která je největším světovým obchodníkem s ropou, v úterý agentuře Reuters řekl, že až začnou rafinérie ve druhém čtvrtletí provádět údržbu, ceny ropy zřejmě opět klesnou. Nesestoupí ale zřejmě pod minimální hodnoty z letošního ledna. Barel Brentu tehdy zlevnil až k 45 dolarům.

Zlato v úterý zdražilo o více než šest dolarů na 1 202,65 USD za trojskou unci a cena stříbra stoupla o pět centů na 16,03 USD za trojskou unci.

Zdroj: Bloomberg, MarketWatch, ČTK

Davos 2020: O čem (také) bude řeč?
Davos 2020: O čem (také) bude řeč?
11:45

Davos 2020: O čem (také) bude řeč?

Ve švýcarském horském středisku Davos v úterý začíná jubilejní 50. zasedání Světového ekonomického fóra, kterého se...
Světová ekonomika Ekonomické a politické hrozby Geopolitická rizika
ČEZ do Temelína letos přijme asi 100 lidí
05:40

ČEZ do Temelína letos přijme asi 100 lidí

ČEZ letos přijme do jaderné elektrárny Temelín asi 100 lidí. Potřebuje je na různá místa v provozu i jako operátory....
ČEZ Akcie ČR Energetika
Čína a Barma uzavřely desítky obchodních dohod
včera v 11:05

Čína a Barma uzavřely desítky obchodních dohod

Čína a Barma v sobotu uzavřely desítky dohod, které se týkají zejména projektů v oblasti barmské infrastruktury....
Čína Emerging Markets Asijská ekonomika
Toyota přesune výrobu vozů Tacoma z USA do Mexika
včera v 10:06

Toyota přesune výrobu vozů Tacoma z USA do Mexika

Největší japonská automobilka Toyota Motor přesune výrobu svých dodávkových automobilů Tacoma ze Spojených států do...
Spojené státy americké (USA) Auta Asijské akcie
Agentura Fitch snížila úvěrový rating výrobce letadel Boeing
Agentura Fitch snížila úvěrový rating výrobce letadel Boeing
včera v 08:07

Agentura Fitch snížila úvěrový rating výrobce letadel Boeing

Mezinárodní ratingová agentura Fitch Ratings zhoršila hodnocení úvěrové spolehlivosti americké strojírenské...
Boeing Americké akcie Firemní dluhopisy
Americké akcie v pátek posílily díky pozitivním hospodářským datům,…
Americké akcie v pátek posílily díky pozitivním hospodářským datům,…
17. 1. 2020 22:30

Americké akcie v pátek posílily díky pozitivním hospodářským datům, za celý uplynulý týden přidaly hlavní indexy kolem 2 %

Americké akcie v pátek posílily. Indexy Dow, S&P 500 i Nasdaq Composite dosáhly nejvyššího týdenního procentního...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Johnson & Johnson má vyplatit 6,8 milionu USD muži, jemuž po léku…
17. 1. 2020 22:27

Johnson & Johnson má vyplatit 6,8 milionu USD muži, jemuž po léku vyrostla prsa

Muži, který tvrdí, že nebyl varován, že používání antipsychotického léku Risperdal může způsobit růst prsou, zaplatí...
Farmacie Zdravotnictví a zdravotní péče
V chytrých telefonech Huawei budou mapy nizozemského TomTomu
17. 1. 2020 20:12

V chytrých telefonech Huawei budou mapy nizozemského TomTomu

Čínský technologický gigant Huawei se dohodl s nizozemským výrobcem navigací TomTom, že ve svých chytrých telefonech...
Mobilní telefony Čína
BBC: Na Twitteru bylo možné cílit reklamy na nenávistné skupiny
17. 1. 2020 19:54

BBC: Na Twitteru bylo možné cílit reklamy na nenávistné skupiny

Sociální síť Twitter umožňovala cílit reklamy na uživatele i podle klíčových slov jako neonacista, zastánci bělošské...
Sociální sítě Twitter Internet
Evropské akcie v pátek stouply, za celý týden posílily o více než…
Evropské akcie v pátek stouply, za celý týden posílily o více než…
17. 1. 2020 18:00

Evropské akcie v pátek stouply, za celý týden posílily o více než procento

Evropské akcie v pátek uzavřely v zelených číslech a jejich hlavní index vystoupil na rekord. Podle analytiků k tomu...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Čínský prezident Si Ťin-pching zahájil dvoudenní návštěvu Barmy
17. 1. 2020 17:47

Čínský prezident Si Ťin-pching zahájil dvoudenní návštěvu Barmy

Čínský prezident Si Ťin-pching v pátek zahájil dvoudenní státní návštěvu Barmy, při které se především čeká podpis...
Čína Politika
ÚOHS se zabývá odkupem spořitelny a banky Wüstenrot Monetou
ÚOHS se zabývá odkupem spořitelny a banky Wüstenrot Monetou
17. 1. 2020 17:35

ÚOHS se zabývá odkupem spořitelny a banky Wüstenrot Monetou

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) se začal zabývat nákupem stavební spořitelny a hypoteční banky Wüstenrot...
MONETA Money Bank (dříve GE Money Bank) Banky Akcie ČR
Regulátor přezkoumá stížnost, že vozy Tesla samovolně zrychlují
Regulátor přezkoumá stížnost, že vozy Tesla samovolně zrychlují
17. 1. 2020 17:19

Regulátor přezkoumá stížnost, že vozy Tesla samovolně zrychlují

Americký regulátor přezkoumá stížnost, že tři modely automobilky Tesla, potenciálně 500 000 vozů, mohou znenadání...
Tesla Americké akcie Auta
Bývalý šéf FBI pomůže firmě NMC s obranou proti spekulantům
17. 1. 2020 17:04

Bývalý šéf FBI pomůže firmě NMC s obranou proti spekulantům

Poskytoval zdravotní péče NMC Health, jehož akcie od prosince výrazně oslabily po útoku spekulantů, si na obranu...
Evropské akcie Zdravotnictví a zdravotní péče
Pražská burza v pátek nepatrně klesla, za celý týden oslabila o 0,1 %
Pražská burza v pátek nepatrně klesla, za celý týden oslabila o 0,1 %
17. 1. 2020 16:45

Pražská burza v pátek nepatrně klesla, za celý týden oslabila o 0,1 %

Pražská burza v pátek nepatrně ztratila. Index PX se snížil o 0,02 % na 1 132,99 bodu, a nadále se tak drží v dohledu...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Čínská Great Wall kupuje závod General Motors v Indii
Čínská Great Wall kupuje závod General Motors v Indii
17. 1. 2020 16:22

Čínská Great Wall kupuje závod General Motors v Indii

Čínská automobilka Great Wall Motor se dohodla na koupi indické továrny amerického konkurenta General Motors....
Fúze a akvizice Auta Indie
USA: Index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity v lednu podle…
17. 1. 2020 16:14

USA: Index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity v lednu podle předběžných dat klesl na 99,1 bodu

Index spotřebitelské důvěry ve Spojených státech v lednu klesl v souladu s očekáváním na 99,1 bodu z 99,3 bodu v...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Spotřebitelská důvěra
Průmyslová výroba v USA v prosinci meziročně klesla o procento
17. 1. 2020 15:18

Průmyslová výroba v USA v prosinci meziročně klesla o procento

Průmyslová výroba ve Spojených státech v prosinci meziročně klesla o procento. Po listopadovém snížení o 0,8 % trh...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Průmysl