Americké akcie ve čtvrtek přidaly do půl procenta, Nasdaq po 15 letech posunul zavírací maximum
|

Americké akcie ve čtvrtek přidaly do půl procenta, Nasdaq po 15 letech posunul zavírací maximum

Americké akcie během čtvrtečního obchodování posílily. Trh podporoval vzestup akcií z energetického sektoru, opačně ale působily slabší údaje z USA, Evropy a Číny a horší výsledky velkých vývozců. Investoři během dne upírali zrak zejména k technologickému indexu Nasdaq, který po 15 letech posunul zavírací maximum.

Americké akcie Shrnutí obchodování v USA

Index Dow vzrostl o 0,11 % na 18 058,69 bodu a širší S&P 500 se během dne dostal na nové historické maximum 2 120,49 bodu a nakonec uzavřel se ziskem 0,24 % na 2 112,93 bodu. Hvězdou dne byl ale index technologického trhu Nasdaq, který bojoval o posunutí zavíracího maxima. Před 15 lety, 10. března 2000, index uzavřel na 5 048,62 bodu, ve čtvrtek ale tuto hodnotu překonal a skončil se ziskem 0,41 % na 5 056,06 bodu. Během dne se index vyšplhal až na 5 073,09 bodu. Historické intradenní maximum Nasdaqu z roku 2000 činí 5 132,52 bodu.

Index volatility VIX ve čtvrtek klesl o necelá dvě procenta na 12,48 bodu a výnos 10letého vládního dluhopisu USA klesl o čtyři bazické body na 1,94 %.

V zelených číslech skončilo všech deset hlavních odvětví, nejvíce se dařilo sektoru základních materiálů, telekomunikačním titulům a energetickému odvětví. Relativně nejhůře naopak skončily průmyslové tituly, akcie ze sektoru necyklického spotřebního zboží a cenné papíry z technologického sektoru.

Americké akcie (23. dubna 2015)

"Index Nasdaq posiluje jednoduše proto, že se technologickým firmám daří," řekl v rozhovoru pro agenturu Bloomberg Randy Warren ze společnosti Warren Financial Service & Associates. "Sentiment vypadá dobře. Trh si uvědomuje, že první čtvrtletí pro firmy nebylo nejsilnější, avšak do budoucna čeká zotavení a další růst."

Investory zklamaly údaje o zpomalení podnikatelské aktivity v průmyslovém sektoru v Číně, eurozóně i Spojených státech, které naznačily, že je globální hospodářské oživení stále nejisté. Odpoledne trh zaskočil nečekaný růst počtu nových žadatelů o podporu v nezaměstnanosti v USA.

Z indexu Dow ve čtvrtek nejvíce zdražily akcie počítačové společnosti IBM (+2,95 %), pojišťovny Travelers (+1,43 %) a farmaceutické firmy Pfizer (+1,23 %). Nedařilo se naopak cenným papírům konglomerátu 3M (-3,04 %), výrobce spotřebního zboží Procter & Gamble (-1,79 %) či výrobce počítačových čipů Intel (-1,07 %).

V reakci na příznivé čtvrtletní výsledky hospodaření zdražily například akcie internetové aukční sítě eBay (+3,77 %), mobilního operátora AT&T (+4,17 %), aerolinek Southwest Airlines (+0,96 %) či dodavatele zařízení a poskytovatele služeb pro těžbu ropy Cameron International (+7,67 %).

Nedařilo se akciím automobilky General Motors (-3,34 %), jejíž výsledky zaostaly za odhadem trhu. Firma oznámila, že v letošním prvním čtvrtletí hospodařila se ziskem 0,86 USD na akcii pod očekáváním trhu 0,97 USD na akcii. Tržby firmy na úrovni 35,7 miliardy dolarů na odhad trhu 37,6 miliardy dolarů taktéž nestačily.

Po zveřejnění hospodářských čísel za 1Q2015 zlevnily i akcie technologické společnosti Texas Instruments (-6,83 %) a nedařilo se ani cenným papírům konglomerátu 3M (-3,04 %), které zlevnily poté, co firma v rámci zveřejnění výsledků za první tři měsíce roku zhoršila svůj výhled pro letošní rok. Společnost nově čeká, že za celý rok vydělá 7,80 až 8,10 USD na akcii. Uvedla přitom, že výhled zhoršuje kvůli očekávání negativního dopadu posilujícího dolaru.

V červených číslech skončily i akcie sociální sítě Facebook (-2,62 %), která ve středu po konci obchodování oznámila, že jí sice v prvním čtvrtletí v meziročním srovnání tržby stouply téměř o 42 % na 3,54 miliardy dolarů, avšak zisk klesl a zaostal za odhady. Čistý zisk Facebooku za tři měsíce do konce března klesl na 509 milionů dolarů z 639 milionů dolarů před rokem. Firma rovněž uvedla, že počet lidí, kteří její služby využívají nejméně jednou měsíčně, se k 31. březnu meziročně zvýšil o 13 % na 1,44 miliardy osob.

Po konci čtvrtečního obchodování na trh hospodářské výsledky poslaly například společnosti Amazon.com, Google, Microsoft, Starbucks či Pandora Media.

Internetový prodejce Amazon.com (v řádném obchodování +0,05 %) hospodařil na začátku roku se ztrátou 12 centů na akcii. Loni firma v prvním čtvrtletí dosáhla zisku na akcii 0,23 USD. Tržby společnosti dosáhly v 1Q2015 22,72 miliardy dolarů, trh čekal jen 22,4 miliardy dolarů. Akcie Amazonu na výsledky v poobchodní fázi reagovaly zdražováním o více než 3 %.

Technologický a internetový obr Google (v řádném obchodování +1,51 %) dosáhl v prvním čtvrtletí upraveného zisku na akcii 6,57 dolaru. Trh čekal 6,61 USD. Tržby firmy za období od ledna do března letošního roku činily 17,26 miliardy dolarů, a mírně tak zaostaly za odhadem trhu nastaveným na 17,5 miliardy dolarů. Společnost v prvním čtvrtletí zaregistrovala 25 % nárůst počtu placených reklamních kliknutí. Akcie Googlu v after-marketu zpevňovaly o více než 3 %.

Softwarová společnost Microsoft (v řádném obchodování +0,83 %) oznámila, že za první tři měsíce letošního roku vydělala 61 centů na akcii. O rok dříve firma za stejné období vykázala zisk na akcii 68 centů. Tržby Microsoftu v 3QFY2015 dosáhly 21,73 miliardy dolarů proti 20,4 miliardy dolarů o rok dříve a odhadu 21,1 miliardy dolarů. Akcie firmy v poobchodní fázi přidávaly přes tři procenta.

Provozovatel řetězce kaváren Starbucks (v řádném obchodování +2,27 %) hospodařil ve svém druhém fiskálním čtvrtletí s upraveným ziskem 0,33 USD na akcii při tržbách 4,56 miliardy dolarů. Na úrovni zisku na akcii výsledky dopadly v souladu s odhadem trhu, tržby očekávání nastavená na 4,53 miliardy dolarů mírně překonaly. Akcie kavárenského řetězce v after-marketu posilovaly až o pět procent.

Internetové rádio Pandora (v řádném obchodování +1,14 %) vykázalo za první tři měsíce roku ztrátu 48,3 milionu dolarů neboli 23 centů na akcii. Po očištění výsledků činila ztráta na akcii 12 centů. Analytici čekali upravenou ztrátu na akcii 16 centů. Tržby společnosti ve výši 230,8 milionu dolarů taktéž překonaly odhad trhu, který byl nastaven na výsledek 225,4 milionu dolarů. Pro aktuální čtvrtletí Pandora čeká tržby 280 až 285 milionů dolarů, za celý rok pak 1,16 až 1,18 miliardy USD. Akcie Pandory v poobchodní fázi ztrácely přes čtyři procenta.

Dolar oslabil, ropa kvůli bojům v Jemenu výrazně zdražila

Dolar ve čtvrtek oslabil k euru i jenu. Na devizových trzích se zmírňují obavy z pádu Řecka do platební neschopnosti, což evropské měně dodává podporu. Řecký premiér Alexis Tsipras při čtvrtečním setkání s německou kancléřkou Angelou Merkelovou vyzval k urychlení vyjednávání mezi Aténami a eurozónou. Oba státníci údajně konstatovali, že od jejich březnového setkání v Berlíně došlo ve vyjednávání k významnému pokroku. Kurz eurodolaru se zvýšil z 1,07 na 1,082.

"Objevují se jiskřičky naděje, že řeckou krizi bude možné vyřešit," řekl agentuře Reuters Marc Chandler z newyorské firmy Brown Brothers Harriman. "Euro díky tomu získává podporu," dodal.

K japonskému jenu americká měna oslabila ze 119,95 USD/JPY na 119,53 USD/JPY.

Světové ceny ropy se ve čtvrtek zvyšovaly. Cena za barel severomořského Brentu vyskočila o více než tři procenta na 64,85 USD za barel, a dostala se tak na letošní maximum. Pokračující boje v Jemenu totiž vyvolávají obavy ohledně dodávek této strategicky důležité suroviny z Blízkého východu.

Letouny arabské koalice ve čtvrtek pokračovaly v náletech proti šíitským povstalcům v Jemenu. Saúdská Arábie, která koalici vede, přitom v úterý oznámila, že intenzivní nálety ukončí. Jemen sice není významným producentem ropy, zemí však prochází klíčová cesta pro dodávky této suroviny z Blízkého východu do Evropy. "Saúdskoarabská eskalace jemenského tažení vytváří přesně ten typ geopolitického napětí, kvůli kterému ceny ropy obvykle rostou," uvedl analytik Gene McGillian z poradenské společnosti Tradition Energy.

Ceny ropy ve čtvrtek navázaly na středeční růst, za kterým stála zpráva o poklesu těžby v USA. Na světovém trhu s ropou nicméně přetrvává převis nabídky nad poptávkou. Někteří analytici předpokládají, že rovnováha na trhu se do konce letošního roku obnoví. Poptávka po ropě se postupně zvyšuje, a to zejména díky stoupající spotřebě pohonných hmot pro automobily, napsala agentura Reuters.

Cena severoamerické lehké ropy WTI ve čtvrtek stoupla o více než dvě procenta na 57,50 USD za barel.

Zlato ve čtvrtek zdražilo o necelých devět dolarů na 1 196,35 USD za trojskou unci a cena stříbra vzrostla o osm centů na 15,89 USD za trojskou unci.

Hlavní čtvrteční události na amerických trzích

Výsledková sezóna

Zdroj: Bloomberg, MarketWatch, AP, ČTK

Ze světa investičních doporučení (19. listopadu)
před 42 minutami

Ze světa investičních doporučení (19. listopadu)

Které akcie si v úterý vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Investiční doporučení
USA: Zahájená výstavba v říjnu meziměsíčně stoupla o 3,8 %
před hodinou

USA: Zahájená výstavba v říjnu meziměsíčně stoupla o 3,8 %

Zahájená výstavba ve Spojených státech v říjnu meziměsíčně vzrostla z celoročně přepočítaného tempa 1,266 milionu...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Americký realitní trh
BDI: Německý zpracovatelský sektor letos klesne o čtyři procenta
13:48

BDI: Německý zpracovatelský sektor letos klesne o čtyři procenta

Produkce německého zpracovatelského sektoru v letošním roce klesne o čtyři procenta. Předpověděl to v úterý Svaz...
Německo Mezinárodní obchod
HSBC: Evropa je nejatraktivnějším regionem pro budoucí podnikání
13:29

HSBC: Evropa je nejatraktivnějším regionem pro budoucí podnikání

Na pozadí rostoucí vlny protekcionismu a geopolitické nejistoty se Evropa stane ještě atraktivnější obchodní...
Evropa Byznys a podnikání
Benda: Současné situaci by odpovídalo zvýšení úrokových sazeb
Benda: Současné situaci by odpovídalo zvýšení úrokových sazeb
12:14

Benda: Současné situaci by odpovídalo zvýšení úrokových sazeb

Současné ekonomické situaci by podle člena bankovní rady České národní banky Vojtěcha Bendy odpovídalo zvýšení...
ČNB Centrální banky Úrokové sazby
Říjnový odbyt Volkswagenu vzrostl o více než desetinu
Říjnový odbyt Volkswagenu vzrostl o více než desetinu
11:51

Říjnový odbyt Volkswagenu vzrostl o více než desetinu

Německý automobilový koncern Volkswagen, jehož součástí je Škoda Auto, v říjnu meziročně zvýšil odbyt o 12,2 procenta...
Volkswagen Auta Evropské akcie
O problémové boeingy 737 MAX je v Dubaji zájem
O problémové boeingy 737 MAX je v Dubaji zájem
11:30

O problémové boeingy 737 MAX je v Dubaji zájem

Americký výrobce letecké techniky a letadel Boeing by v úterý na aerosalonu v Dubaji měl podle agentury Reuters...
Boeing Americké akcie
VIG oznámila změny ve způsobu účtování neziskových bytových družstev…
11:11

VIG oznámila změny ve způsobu účtování neziskových bytových družstev v Rakousku

Pojišťovnická skupina VIG oznámila změny ve způsobu účtování neziskových bytových družstev v Rakousku na základě nově...
Vienna Insurance Group (VIG) Pojišťovny
Google spouští streamovací herní službu Stadia
Google spouští streamovací herní službu Stadia
10:48

Google spouští streamovací herní službu Stadia

Americká internetová společnost Google v úterý spouští streamovací herní službu Stadia. Umožňuje hraní her na...
Alphabet (Google) Americké akcie Internet
Asijské akcie se v úterý kvůli nejistotě ohledně obchodního vztahu…
Asijské akcie se v úterý kvůli nejistotě ohledně obchodního vztahu…
10:30

Asijské akcie se v úterý kvůli nejistotě ohledně obchodního vztahu mezi USA a Čínou na směru neshodly

Asijské akciové trhy zakončily úterní obchodování smíšeně, když investory znervóznila pondělní zpráva, že Peking...
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii
EasyJetu klesl zisk o 26 procent, obnoví dovolenkové balíčky
EasyJetu klesl zisk o 26 procent, obnoví dovolenkové balíčky
10:01

EasyJetu klesl zisk o 26 procent, obnoví dovolenkové balíčky

Britské nízkonákladové aerolinky easyJet snížily kvůli vyšším cenám pohonných hmot a ostré konkurenci celoroční zisk...
Výsledková sezóna Spojené království Doprava
Dodavatel Prevent Group žaluje automobilku Volkswagen
09:42

Dodavatel Prevent Group žaluje automobilku Volkswagen

Dodavatel automobilových součástek Prevent Group zažaloval německou automobilku Volkswagen. Tvrdí, že firma brání...
Volkswagen Auta Evropské akcie
Ukrajina: Ruský návrh smlouvy o plynu je nepřijatelný
09:00

Ukrajina: Ruský návrh smlouvy o plynu je nepřijatelný

Ruský návrh budoucí podoby smlouvy s Ukrajinou o dodávkách a tranzitu ruského plynu je nepřijatelný. Uvedl to podle...
Ukrajina Rusko Zemní plyn