Americké akcie ve středu stáhl do červených čísel slabý růst ekonomiky
|

Americké akcie ve středu stáhl do červených čísel slabý růst ekonomiky

Obchodování na amerických akciových trzích ve středu ovlivnila především zpráva o slabém růstu ekonomiky USA v prvním čtvrtletí letošního roku. Cenné papíry ale dolů stahovaly také neuspokojivé hospodářské výsledky některých firem.

Americké akcie Shrnutí obchodování v USA

Index Dow uzavřel středeční obchodování se ztrátou 0,41 % na 18 035,53 bodu, širší S&P 500 klesl o 0,37 % na 2 106,85 bodu a technologický Nasdaq odepsal 0,63 % na 5 023,64 bodu. Index volatility VIX vyskočil téměř o osm procent na 13,39 bodu a výnos 10letého vládního dluhopisu USA se zvýšil o čtyři bazické body na 2,04 %.

Pod nulou skončilo devět z deseti hlavních odvětví. Jako jediný posílil energetický sektor. Nejvíce ztrácely sektor cyklického spotřebního zboží, telekomunikační odvětví a technologický sektor.

Americké akcie (29. dubna 2015)

"Investoři si z dnešního dne odnesli minimálně to, že je Fed velmi citlivý na vývoj ekonomiky," řekl podle finanční televize CNBC Alan Rechtschaffen, finanční poradce a prezident v UBS Wealth Management Americas. "Myslím si, že není pravděpodobné, že by se sazby při současné rétorice Fedu zvyšovaly v dohledné době."

Hlavní středeční události na amerických trzích

 • Ekonomika Spojených států v prvním kvartále expandovala pouze tempem 0,2 % kvůli klesajícímu exportu a investicím. Očekávalo se zpomalení růstu na 1 % anualizovaně z 2,2 % v předchozím čtvrtletí. Jádrové výdaje na spotřebu v prvním čtvrtletí podle předběžných údajů vzrostly o 0,9 % mezikvartálně, očekával se procentní růst po +1,1 % v předešlém čtvrtletí. Růst osobní spotřeby v prvním čtvrtletí zpomalil na 1,9 % z 4,4 % v posledních třech měsících loňského roku, očekávalo se zpomalení na 1,7 %.
 • Americká centrální banka (Fed) na svém dubnovém zasedání ponechala svoji měnovou politiku beze změny. Základní úroková sazba zůstává na rekordně nízké úrovni 0-0,25 %. Banka ze svého prohlášení zároveň odstranila všechna data, která se ke zvyšování sazeb nějak vztahovala. To podle analytiků svědčí o tom, že banka se zvyšováním sazeb nebude nikam spěchat.
 • Do konce minulého týdne v USA zveřejnilo kvartální hospodářské výsledky 201 firem z indexu S&P 500. Z nich jich ale odhady trhu na úrovni zisku dokázalo překonat jen 62 % a na úrovni tržeb pouze 31 %. A to dosud čísla nezveřejnily velké energetické podniky, jejichž výsledky budou zasaženy výrazným poklesem cen ropy. Existuje ale jeden sektor, který nepřesvědčivé výsledky netrápí.
 • Rozjednané prodeje domů ve Spojených státech v březnu vzrostly o 1,1 % meziměsíčně. Očekával se růst o 1 % po únorovém růstu o 3,6 % (revidováno z 3,1 %). Meziročně se prodeje zvýšily o 11,1 %.
 • Společnost Mylan navýšila nabídku na akvizici irské firmy Perrigo. Původní nabídku ve výši 205 dolarů za akcii Perrigo odmítla, Mylan proto nyní přistoupila k jednání s nabídkou 75 dolarů plus 2,3 vlastní akcie za každou akcii Perriga. Akcie Mylan se na burze v současnosti pohybují na ceně 72,71 dolaru.
 • Čínská společnost Alibaba až do konce roku nepřijme žádné nové zaměstnance, protože doposud rostla "příliš rychle", řekl ředitel firmy Jack Ma. "Alibaba se vyvinula skutečně příliš rychle. Tento rok se počet našich zaměstnanců nenavýší ani o jednoho," prohlásil Ma. Zdůraznil však, že společnost nahradí ty zaměstnance, kteří odejdou.
 • Société Générale snižuje doporučení na akcie Procter & Gamble na "držet" z "kupovat".
 • Analytické týmy několika společností hromadně snížily cílové ceny akcií Twitter poté, co firma v úterý zveřejnila hospodářské výsledky. JPMorgan snížila cenu na 55 ze 67 dolarů, Cantor Fitzgerald na 50 ze 62 dolarů, Wunderlich Securities na 40 z 50 dolarů, Pacific Crest na 52 ze 63 dolarů a Stifel Nicolaus na 36 z 38 dolarů.
 • Goldman Sachs zvyšuje cílovou cenu akcií Apple na 163 dolarů ze 145 dolarů.
 • Bývalý šéf amerického Fedu Ben Bernanke byl jmenován poradcem investiční společnosti Pimco.
 • Americká automobilka Ford Motor svolává do servisů v Severní Americe více než 590 tisíc aut, u nichž se mohou projevit čtyři různé druhy závad. Firma uvedla, že ve svolávaných vozech mohou být i závadné šrouby, které by v případě koroze mohly způsobovat problémy při řízení. Automobilka ale zatím nemá informace, že by s tímto problémem byly spojeny i nějaké nehody nebo zranění.
 • Salesforce.com si údajně najala poradce, kteří mají zjistit, zda by někdo neměl zájem o její převzetí.
 • Exxon Mobil zvýšil dividendu ze 69 na 73 centů. Učinil tak jen měsíc poté, co oznámil záměr omezit kapitálové výdaje.
 • Americká počítačová společnost Microsoft v průběhu tohoto roku umožní, aby v jejích chytrých telefonech s operačním systémem Windows fungovaly také aplikace na bázi konkurenčního systému Android od společnosti Google. Na výroční konferenci Microsoftu věnované výzkumu a vývoji to oznámil Terry Myerson, který má v Microsoftu na starosti operační systémy.

Výsledková sezóna

Z indexu Dow ve středu nejvíce zdražily akcie výrobce těžké stavební a těžební techniky Caterpillar (+1,51 %), banky JPMorgan Chase (+1,34 %) a provozovatele platebních karet Visa (+0,85 %), kterému nahoru pomohly silné výsledky konkurenční firmy MasterCard (+0,02 %). Nedařilo se naopak cenným papírům zdravotní pojišťovny UnitedHealth Group (-3,38 %), řetězce hobby marketů Home Depot (-1,69 %) nebo maloobchodního řetězce Wal-Mart (-1,54 %).

Cena akcií mikroblogovací sociální sítě Twitter (-8,94 %) ve středu klesla téměř o desetinu poté, co společnost již v úterý zveřejnila nepřesvědčivé hospodářské výsledky za první čtvrtletí a kvůli slabšímu zájmu o nové reklamní prvky zhoršila svůj celoroční výhled. Sociální síť v prvním čtvrtletí dosáhla tržeb 436 milionů USD pod odhadem 456,52 milionu USD a zisku na akcii po odečtení jednorázových položek 0,07 USD nad odhadem 0,04 USD. Akcie Twitteru ve středu srážely také nižší cílové ceny od několika analytických týmů.

Dařilo se naopak akciím výrobce sportovních minikamer GoPro (+12,63 %), které taktéž reagovaly na kvartální výsledky, jež na trh firma poslala v úterý po konci obchodování na amerických burzách.

Akcie vydavatele a provozovatele platebních karet MasterCard ve středu navzdory velmi slušným výsledkům za první čtvrtletí takřka stagnovaly. Jejich cena vzrostla pouze o 0,02 % na 90,09 USD.

Po zveřejnění výsledků za první tři měsíce letošního roku stouply zhruba o půl procenta akcie mediální společnosti Time Warner (+0,55 %). Čistý zisk firmě klesl na 970 milionů dolarů z 1,29 miliardy USD před rokem. Tržby se ale zvýšily.

Akcie technologické společnosti Apple (-1,47 %), která zveřejnila hospodářské výsledky za první čtvrtletí již v pondělí, zlevnily takřka o procento a půl na 128,64 USD. Ve středu se navíc na trhu objevila nepotvrzená zpráva, podle které údajně firma odhalila defekt klíčové komponenty v chytrých hodinkách Apple Watch, které na trh uvedla doslova jen před pár dny.

Po konci středečního obchodování na amerických burzách zveřejnila výsledky svého hospodaření za první čtvrtletí například recenzní sociální síť Yelp (v řádném obchodování +0,12 %). Firma oznámila, že v prvních třech měsících roku hospodařila s upraveným ziskem 0,10 USD na akcii při tržbách 118,5 milionu dolarů. Trh čekal upravený zisk na akcii 0,16 USD a tržby 120 milionů dolarů. Akcie Yelp v reakci na výsledky v poobchodní fázi zlevňovaly o 15 %.

Ropa zdražila, dolar posílil k jenu, ale oslabil k euru

Jednotná evropská měna k dolaru zaznamenávala krátce po desáté hodině nárůst o 1,23 % na 1,11 USD.

Americké ministerstvo obchodu ve středu oznámilo, že se růst americké ekonomiky na začátku roku téměř zastavil. Hrubý domácí produkt největší světové ekonomiky se v prvním čtvrtletí zvýšil o 0,2 % po růstu o 2,2 % v předešlém kvartálu. Ekonomika USA tak podle prvního rychlého odhadu rostla v letošním prvním čtvrtletí nejpomalejším tempem za poslední rok.

Dolar vůči japonskému jenu po desáté hodině rostl o 0,14 % na 119,03 USD/JPY.

Ropa na světových trzích ve středu zdražovala. Ceny černého zlata podporovaly zejména údaje o nečekaně slabém růstu zásob suroviny ve Spojených státech. V klíčovém překladišti Cushing v Oklahomě se zásoby minulý týden dokonce snížily. Středeční data podle analytiků naznačují, že nadměrná nabídka ropy na trzích, která v posledních měsících tlačila ceny dolů, se možná začíná zmírňovat.

Cena severomořské ropy Brent po desáté hodině rostla o 1,45 % na 65,59 USD za barel a severoamerická lehká ropa WTI ve stejnou chvíli zdražovala o 2,58 % na 58,49 USD za barel.

Americký Úřad pro energetické informace (EIA) oznámil, že v USA minulý týden zásoby ropy stouply o 1,9 milionu barelů a dostaly se na nový rekord. Analytici však počítali s nárůstem až o 2,3 milionu barelů.

Kvůli zprávě amerického vládního úřadu přitom opadla pozornost zaměřená na Saúdskou Arábii, kde král Salmán provedl generační změnu ve vedení země, která zasáhne také vedení státní ropné společnosti Saudi Aramco.

Cena zlata ve večerních hodinách klesala o 0,65 % na 1 204,05 dolaru za trojskou unci a stříbro zlevňovalo o 1,4 % na 16,58 USD za trojskou unci.

Zdroj: MarketWatch, Bloomberg, Google, ČTK

Saudi Aramco prodá 1,5 % akcií za 8 až 8,50 USD za kus
Saudi Aramco prodá 1,5 % akcií za 8 až 8,50 USD za kus
11:59

Saudi Aramco prodá 1,5 % akcií za 8 až 8,50 USD za kus

Saúdskoarabská ropná firma Saudi Aramco v neděli oznámila, že nabídne k prodeji 1,5% podíl, tedy kolem tří miliard...
Saudi Aramco Saúdská Arábie Světové akcie
Íránci druhým dnem protestovali proti zvýšení cen benzinu, Chameneí…
včera v 14:53

Íránci druhým dnem protestovali proti zvýšení cen benzinu, Chameneí zdražení podpořil a odsoudil protesty

(AKTUALIZOVÁNO, 17. listopadu) V íránských městech v sobotu druhým dnem pokračovaly protesty proti zvýšení cen...
Írán Blízký a Střední východ Pohonné hmoty
Reuters: USA zřejmě prodlouží licenci pro obchodování s Huawei
včera v 11:19

Reuters: USA zřejmě prodlouží licenci pro obchodování s Huawei

Americká vláda zřejmě v pondělí o dva týdny prodlouží licenci, která umožňuje americkým podnikům obchodovat s čínským...
Spojené státy americké (USA) Čína Telekomunikace
IIF: Globální dluh v prvním pololetí vzrostl na nový rekord
včera v 10:17

IIF: Globální dluh v prvním pololetí vzrostl na nový rekord

Celosvětový dluh se v letošním prvním pololetí zvýšil o 7,5 bilionu dolarů na rekordních 250,9 bilionu dolarů, a to...
Zadlužení Světová ekonomika
Bristol-Myers Squibb smí převzít firmu Celgene
včera v 09:42

Bristol-Myers Squibb smí převzít firmu Celgene

Americký výrobce léků Bristol-Myers Squibb získal od americké Federální obchodní komise (FTC) svolení k převzetí...
Americké akcie Farmacie Fúze a akvizice
Volkswagen chce o výstavbě továrny v Turecku rozhodnout do konce roku
včera v 08:22

Volkswagen chce o výstavbě továrny v Turecku rozhodnout do konce roku

Německý automobilový koncern Volkswagen hodlá o plánu na výstavbu nové továrny v Turecku rozhodnout do konce...
Volkswagen Turecko Auta
Americké akcie pátek zakončily na nových maximech, index Dow v závěru…
Americké akcie pátek zakončily na nových maximech, index Dow v závěru…
15. 11. 2019 22:30

Americké akcie pátek zakončily na nových maximech, index Dow v závěru týdne poprvé překonal 28 000 bodů

Americké akcie uzavřely páteční obchodování na nových maximech, index Dow poprvé v historii překonal hranici 28 000...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Soud v Oklahomě snížil pokutu vyměřenou firmě Johnson & Johnson kvůli…
15. 11. 2019 21:57

Soud v Oklahomě snížil pokutu vyměřenou firmě Johnson & Johnson kvůli opioidům

Soud v Oklahomě snížil pokutu vyměřenou americké farmaceutické společnosti Johnson & Johnson za její podíl na...
Johnson & Johnson Farmacie
Evropské akcie v pátek stouply, americko-čínská dohoda se podle…
Evropské akcie v pátek stouply, americko-čínská dohoda se podle…
15. 11. 2019 18:00

Evropské akcie v pátek stouply, americko-čínská dohoda se podle Bílého domu přiblížila

Ceny akcií na hlavních burzách západní Evropy se v pátek pohybovaly vesměs vzhůru, když mezi investory převládl...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Audi od dubna povede Markus Duesmann, bude i v představenstvu…
15. 11. 2019 17:18

Audi od dubna povede Markus Duesmann, bude i v představenstvu Volkswagenu

Automobilku Audi od dubna příštího roku povede Markus Duesmann. Stane se zároveň členem představenstva Volkswagenu,...
Evropské akcie Volkswagen Auta
USA: Skladové zásoby se v září nezměnily
15. 11. 2019 17:04

USA: Skladové zásoby se v září nezměnily

Objem skladových zásob amerických firem zůstal v září stejný jako v srpnu. Po srpnovém poklesu o 0,1 procent ...
Americká ekonomika Spojené státy americké (USA)
Průmyslová výroba v USA klesla v říjnu nejvíce od května 2018
15. 11. 2019 16:58

Průmyslová výroba v USA klesla v říjnu nejvíce od května 2018

Průmyslová výroba ve Spojených státech se v říjnu snížila o 0,8 procenta po zářijovém poklesu o 0,3 procenta. Oznámil...
Americká ekonomika Průmysl Spojené státy americké (USA)
Pražská burza si v pátek připsala 0,34 %, za celý uplynulý týden…
Pražská burza si v pátek připsala 0,34 %, za celý uplynulý týden…
15. 11. 2019 16:45

Pražská burza si v pátek připsala 0,34 %, za celý uplynulý týden akcie přidaly půl procenta

Index pražské burzy PX během pátečního obchodování vystoupal o 0,34 % a uzavřel seanci na 1 083,11 bodu. Tahouny...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Volkswagen vloží do elektromobilů a digitalizace další miliardy eur
15. 11. 2019 16:21

Volkswagen vloží do elektromobilů a digitalizace další miliardy eur

Německý koncern Volkswagen v letech 2020 až 2024 vloží do elektromobility a digitalizace 60 miliard eur. Automobilka...
Volkswagen Technologie Auta
Čínská CEFC Shanghai Securities přešla pod státní správu
15. 11. 2019 16:15

Čínská CEFC Shanghai Securities přešla pod státní správu

Společnost CEFC Shanghai Securities, součást konglomerátu CEFC China Energy, převzala kvůli nesrovnalostem na nejdéle...
Čína
Rusnok: Výše úrokových sazeb odpovídá hospodářskému cyklu
15. 11. 2019 15:22

Rusnok: Výše úrokových sazeb odpovídá hospodářskému cyklu

Současné nastavení úrokových sazeb České národní banky odpovídá situaci, ve které se v rámci hospodářského cyklu...
ČNB Úrokové sazby Česká ekonomika
Řím u soudu napadl ArcelorMittal, který už nechce ocelárnu Ilva
15. 11. 2019 15:17

Řím u soudu napadl ArcelorMittal, který už nechce ocelárnu Ilva

Italská vláda napadla u milánského soudu evropskou společnost ArcellorMittal, která chce odstoupit od převzetí...
ArcelorMittal Itálie Fúze a akvizice
Trump chce, aby nejvyšší soud zabránil vydání jeho daňových záznamů
Trump chce, aby nejvyšší soud zabránil vydání jeho daňových záznamů
15. 11. 2019 15:02

Trump chce, aby nejvyšší soud zabránil vydání jeho daňových záznamů

Americký prezident Donald Trump se obrátil na nejvyšší soud USA, aby zabránil vydání svých daňových záznamů. Trumpův...
Spojené státy americké (USA) Donald Trump Politika