ČEZ svými výsledky nenaplnil očekávání. V 1. čtvrtletí hospodařil se ziskem EBITDA 19,14 miliardy Kč. Firma navrhuje dividendu 40 Kč na akcii
|

ČEZ svými výsledky nenaplnil očekávání. V 1. čtvrtletí hospodařil se ziskem EBITDA 19,14 miliardy Kč. Firma navrhuje dividendu 40 Kč na akcii

Energetická společnost ČEZ v prvním čtvrtletí dosáhla zisku EBITDA 19,14 miliardy Kč a upraveného čistého zisku 7,56 miliardy Kč. Firma uvedla, že navrhne vyplacení dividendy 40 Kč na akcii, což odpovídá 73 % loňského čistého zisku na akcii očištěného o mimořádné vlivy. Za celý letošní rok ČEZ čeká dosažení zisku EBITDA 70 miliard Kč a očištěného zisku 27 miliard Kč.

ČEZ Energetika Akcie ČR Výsledková sezóna

Zisk EBITDA společnosti meziročně klesl, v loňském prvním čtvrtletí dosáhl 21,22 miliardy Kč. Trh očekával lehce přes 20 miliard. Provozní výnosy dosáhly za období od ledna do března letošního roku 53 miliard korun, loni firma vykázala za první čtvrtletí výsledek 53,2 miliardy korun. Trh očekával necelých 52 miliard (s výjimkou průzkumu podle Bloombergu, kde průměr odhadů vyšplhal až na 55 miliard). Čistý zisk skupiny se v meziročním srovnání snížil o 24 %, loni činil za první tři měsíce roku 9,9 miliardy korun. Trh očekával přes 8 miliard Kč.

ČEZ - očekávané výsledky za 1Q2015

Pokles čistého zisku zaznamenala skupina ČEZ i v loňském prvním čtvrtletí a za celý rok 2014. Nyní ale pokles zpomalil. Za loňský rok se skupině čistý zisk snížil o 36 % na 22,4 miliardy korun a za samotné první čtvrtletí 2014 o 44 %.

ČEZ výsledky 1Q2015

Kapitálové výdaje firmě v meziročním srovnání mírně vzrostly, když v letošním prvním čtvrtletí dosáhly 6,3 miliardy Kč proti 5,4 miliardy Kč ve stejném období v loňském roce. Čistý dluh se naopak mírně snížil, klesl ze 143,5 miliardy korun na 142,4 miliardy korun.

V rámci výhledu na letošní rok firma uvedla, že očekává dosažení zisku EBITDA 70 miliard Kč a upraveného čistého zisku 27 miliard Kč. Negativně by na výsledky měly působit nízké ceny elektřiny a možný vývoj regulatorních a legislativních podmínek v jihovýchodní Evropě.

ČEZ výhled hospodaření 2015

Společnost dále uvedla, že navrhne výplatu dividendy 40 Kč na akcii, což odpovídá 73 % loňského čistého zisku na akcii očištěného o mimořádné vlivy. Výplatní poměr chce ČEZ zvednout z dosavadních 50-60 % čistého zisku na 60-80 %. Hrubou dividendu 40 Kč na akcii ČEZ vyplatil i ze zisku z let 2012 a 2013.

Pokud valná hromada 12. června výši dividendy schválí, bude podle ČEZ mezi akcionáře rozděleno 21,4 miliardy korun, z čehož na majoritního akcionáře, český stát, připadne 15 miliard Kč.

Firma rozhodnutí o zvýšení pásma pro výplatní poměr dividendy vysvětlila omezeným potenciálem pro atraktivní rozvojové příležitosti v evropské energetice a snahou vyslyšet požadavky investorů, kteří podle ní u společností jejího typu preferují maximalizaci dividendy při udržení dluhového hodnocení od ratingových agentur.

ČEZ návrh dividendy za rok 2014

"Výsledky ČEZ meziročně opět klesly z důvodu asi o 12 % nižších realizačních cen elektřiny, které částečně tlumil 3% nárůst výroby a 0,5 miliardy Kč úspor na nákladech. Výsledkům také pomohly vysoké prodeje elektřiny koncovým zákazníkům (+6 % meziročně), vyšší prodeje tepla (+8 %) a vysoké prodeje zemního plynu (+23 %). Nárůst produkce byl z důvodu pomalejšího spouštění rekonstruovaných a nových uhelných elektráren pod naším odhadem 6-7% růstu, což byl hlavní důvod nenaplnění očekávání trhu. ČEZ ale potvrdil výhled produkce na celý rok a jeho kvartální výsledky odpovídají 27-28 % ročního výhledu, což není špatné. Očekáváme, že oznámená dividenda a nová dividendová politika budou mít na akcie ČEZ pozitivní dopad. Nový vyšší výplatní poměr indikuje, že by ČEZ mohl udržet hrubý dividendový výnos střednědobě okolo 5,5 %," uvedl analytik Petr Bártek z České spořitelny.

"Tržby firmy mírně překonaly odhady, EBITDA je mírně nižší a čistý zisk zaostal výrazně. Důvodem rozdílu na úrovni čistého zisku (-15 % oproti odhadům) je pravděpodobně oslabení turecké liry proti americkému dolaru, když dluhy tureckých aktivit ČEZ jsou denominovány v USD," uvedl analytik Bohumil Trampota z J&T Banky. "ČEZ ale prokázal schopnost tvořit hotovost, která dosáhla 24 miliard Kč oproti 20,1 miliardy Kč na konci roku 2014. Samotná čísla hodnotíme neutrálně. ČEZ potvrdil celoroční cíl a je na dobré cestě ho naplnit. Nejdůležitější je, že management navrhuje dividendu 40 Kč na akcii (výnos 6,2 %), což je výrazně nad tržním očekáváním (32-35 Kč), a že zvýšil dividendový výplatní poměr. Očekáváme proto pozitivní reakci trhu."

Celkový instalovaný výkon skupiny se ke konci prvního čtvrtletí meziročně zvýšil o šest procent na 16 gigawattů (GW) a objem vyrobené elektřiny stoupl o tři procenta na 17,9 terawatthodiny (TWh). Výrazný nárůst firma zaznamenala ve vedlejším segmentu prodeje plynu koncovým zákazníkům (+23 %).

Distribuce elektřiny koncovým zákazníkům dosáhla v prvním čtvrtletí 13,5 TWh, prodej elektřiny koncovým zákazníkům 10,2 TWh, prodej plynu koncovým zákazníkům 2,7 TWh a prodej tepla 9,4 tisíce tepelných jednotek.

Ke konci března ČEZ disponoval peněžními prostředky a peněžními ekvivalenty ve výši 24 miliard korun, o rok dříve to bylo jen 20,1 miliardy korun. Počet zaměstnanců firmě klesl o 3 % na 25,8 tisíce.

ČEZ cashflow 1Q2015

Pro příští rok má ČEZ předprodáno 73 % své produkce elektřiny při průměrné ceně 35,5 EUR/MWh. Pro rok 2017 má předprodáno 38 % produkce při průměrné ceně 34 EUR/MWh a pro rok 2018 má skupina odbyt zajištěný pro 17 % výroby při průměrné ceně 40,5 EUR/MWh. Pro následující roky má firma nasmlouvány kontrakty na méně než 10 % produkce.

ČEZ předprodaná produkce a zajištění od roku 2016 (stav v 1Q2015)

Z kapitálových výdajů v souhrnné výši 6,3 miliardy korun skupina největší podíl (2,3 miliardy Kč) investovala do klasických výrobních zdrojů v ČR. Následovaly investice do jaderných zdrojů (1,9 miliardy Kč) a distribuce elektřiny (1,6 miliardy korun). Ostatní investice a investice do těžby dosáhly dohromady 0,6 miliardy korun.

Poznámky z konferenčního hovoru

  • ČEZ nastavil novou dividendovou politiku volněji (pásmo o rozpětí 20 procentních bodů proti předchozím 10), aby měl více prostoru pro budoucí rozhodnutí v oblasti M&A. Chce si udržet svůj stávající rating od S&P a maximální zadluženost na 2,3násobku poměru čistého dluhu a EBITDA (nyní dvojnásobek).
  • ČEZ byl relativně optimistický ohledně dlouhodobého dopadu MRS na ceny emisních povolenek.
  • Firma několikrát zdůraznila, že zprovoznění nových zdrojů je potenciálním rizikem pro výhled na rok 2015. Výroba za 1Q2015 byla v souladu s očekáváními, žádné neočekávané odstávky.
  • Uhelná aktiva: Společnost je spokojena s poměrem dodávek uhlí a vlastními potřebami. Konečné rozhodnutí o případném prodeji Elektrárny Počerady (1 GW; ČEZ má put opci) lze očekávat na konci května.

"Vnímáme pozitivně, že ČEZ potvrdil záměr udržet si současný úvěrový rating. To podle nás znamená, že by se ucházel jen o akvizice za výhodnou cenu. Výhled managementu na rok 2015 je jasně méně konzervativní než v minulosti. I tak byla společnost se svou výkonností v 1Q2015 spokojena. Celkově konferenční hovor hodnotíme neutrálně," napsal Petr Bártek.

Zdroj: ČEZ, ČTK, Česká spořitelna, J&T Banka

Co musíte ráno vědět (18. listopadu)
Co musíte ráno vědět (18. listopadu)
00:00

Co musíte ráno vědět (18. listopadu)

Jak uplynulý týden zakončily akcie v Evropě a na Wall Street, jak moc ničí stále násilnější protesty v Hongkongu...
Musíte vědět
Saudi Aramco prodá 1,5 % akcií za 8 až 8,50 USD za kus
Saudi Aramco prodá 1,5 % akcií za 8 až 8,50 USD za kus
včera v 11:59

Saudi Aramco prodá 1,5 % akcií za 8 až 8,50 USD za kus

Saúdskoarabská ropná firma Saudi Aramco v neděli oznámila, že nabídne k prodeji 1,5% podíl, tedy kolem tří miliard...
Saudi Aramco Saúdská Arábie Světové akcie
Íránci druhým dnem protestovali proti zvýšení cen benzinu, Chameneí…
16. 11. 2019 14:53

Íránci druhým dnem protestovali proti zvýšení cen benzinu, Chameneí zdražení podpořil a odsoudil protesty

(AKTUALIZOVÁNO, 17. listopadu) V íránských městech v sobotu druhým dnem pokračovaly protesty proti zvýšení cen...
Írán Blízký a Střední východ Pohonné hmoty
Reuters: USA zřejmě prodlouží licenci pro obchodování s Huawei
16. 11. 2019 11:19

Reuters: USA zřejmě prodlouží licenci pro obchodování s Huawei

Americká vláda zřejmě v pondělí o dva týdny prodlouží licenci, která umožňuje americkým podnikům obchodovat s čínským...
Spojené státy americké (USA) Čína Telekomunikace
IIF: Globální dluh v prvním pololetí vzrostl na nový rekord
16. 11. 2019 10:17

IIF: Globální dluh v prvním pololetí vzrostl na nový rekord

Celosvětový dluh se v letošním prvním pololetí zvýšil o 7,5 bilionu dolarů na rekordních 250,9 bilionu dolarů, a to...
Zadlužení Světová ekonomika
Bristol-Myers Squibb smí převzít firmu Celgene
16. 11. 2019 09:42

Bristol-Myers Squibb smí převzít firmu Celgene

Americký výrobce léků Bristol-Myers Squibb získal od americké Federální obchodní komise (FTC) svolení k převzetí...
Americké akcie Farmacie Fúze a akvizice
Volkswagen chce o výstavbě továrny v Turecku rozhodnout do konce roku
16. 11. 2019 08:22

Volkswagen chce o výstavbě továrny v Turecku rozhodnout do konce roku

Německý automobilový koncern Volkswagen hodlá o plánu na výstavbu nové továrny v Turecku rozhodnout do konce...
Volkswagen Turecko Auta
Americké akcie pátek zakončily na nových maximech, index Dow v závěru…
Americké akcie pátek zakončily na nových maximech, index Dow v závěru…
15. 11. 2019 22:30

Americké akcie pátek zakončily na nových maximech, index Dow v závěru týdne poprvé překonal 28 000 bodů

Americké akcie uzavřely páteční obchodování na nových maximech, index Dow poprvé v historii překonal hranici 28 000...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Soud v Oklahomě snížil pokutu vyměřenou firmě Johnson & Johnson kvůli…
15. 11. 2019 21:57

Soud v Oklahomě snížil pokutu vyměřenou firmě Johnson & Johnson kvůli opioidům

Soud v Oklahomě snížil pokutu vyměřenou americké farmaceutické společnosti Johnson & Johnson za její podíl na...
Johnson & Johnson Farmacie
Evropské akcie v pátek stouply, americko-čínská dohoda se podle…
Evropské akcie v pátek stouply, americko-čínská dohoda se podle…
15. 11. 2019 18:00

Evropské akcie v pátek stouply, americko-čínská dohoda se podle Bílého domu přiblížila

Ceny akcií na hlavních burzách západní Evropy se v pátek pohybovaly vesměs vzhůru, když mezi investory převládl...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Audi od dubna povede Markus Duesmann, bude i v představenstvu…
15. 11. 2019 17:18

Audi od dubna povede Markus Duesmann, bude i v představenstvu Volkswagenu

Automobilku Audi od dubna příštího roku povede Markus Duesmann. Stane se zároveň členem představenstva Volkswagenu,...
Evropské akcie Volkswagen Auta
USA: Skladové zásoby se v září nezměnily
15. 11. 2019 17:04

USA: Skladové zásoby se v září nezměnily

Objem skladových zásob amerických firem zůstal v září stejný jako v srpnu. Po srpnovém poklesu o 0,1 procent ...
Americká ekonomika Spojené státy americké (USA)
Průmyslová výroba v USA klesla v říjnu nejvíce od května 2018
15. 11. 2019 16:58

Průmyslová výroba v USA klesla v říjnu nejvíce od května 2018

Průmyslová výroba ve Spojených státech se v říjnu snížila o 0,8 procenta po zářijovém poklesu o 0,3 procenta. Oznámil...
Americká ekonomika Průmysl Spojené státy americké (USA)
Pražská burza si v pátek připsala 0,34 %, za celý uplynulý týden…
Pražská burza si v pátek připsala 0,34 %, za celý uplynulý týden…
15. 11. 2019 16:45

Pražská burza si v pátek připsala 0,34 %, za celý uplynulý týden akcie přidaly půl procenta

Index pražské burzy PX během pátečního obchodování vystoupal o 0,34 % a uzavřel seanci na 1 083,11 bodu. Tahouny...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Volkswagen vloží do elektromobilů a digitalizace další miliardy eur
15. 11. 2019 16:21

Volkswagen vloží do elektromobilů a digitalizace další miliardy eur

Německý koncern Volkswagen v letech 2020 až 2024 vloží do elektromobility a digitalizace 60 miliard eur. Automobilka...
Volkswagen Technologie Auta
Čínská CEFC Shanghai Securities přešla pod státní správu
15. 11. 2019 16:15

Čínská CEFC Shanghai Securities přešla pod státní správu

Společnost CEFC Shanghai Securities, součást konglomerátu CEFC China Energy, převzala kvůli nesrovnalostem na nejdéle...
Čína
Rusnok: Výše úrokových sazeb odpovídá hospodářskému cyklu
15. 11. 2019 15:22

Rusnok: Výše úrokových sazeb odpovídá hospodářskému cyklu

Současné nastavení úrokových sazeb České národní banky odpovídá situaci, ve které se v rámci hospodářského cyklu...
ČNB Úrokové sazby Česká ekonomika
Řím u soudu napadl ArcelorMittal, který už nechce ocelárnu Ilva
15. 11. 2019 15:17

Řím u soudu napadl ArcelorMittal, který už nechce ocelárnu Ilva

Italská vláda napadla u milánského soudu evropskou společnost ArcellorMittal, která chce odstoupit od převzetí...
ArcelorMittal Itálie Fúze a akvizice
Trump chce, aby nejvyšší soud zabránil vydání jeho daňových záznamů
Trump chce, aby nejvyšší soud zabránil vydání jeho daňových záznamů
15. 11. 2019 15:02

Trump chce, aby nejvyšší soud zabránil vydání jeho daňových záznamů

Americký prezident Donald Trump se obrátil na nejvyšší soud USA, aby zabránil vydání svých daňových záznamů. Trumpův...
Spojené státy americké (USA) Donald Trump Politika