Americké akcie v pátek oslabily, za týden ale Dow i S&P 500 udržely mírný zisk
|

Americké akcie v pátek oslabily, za týden ale Dow i S&P 500 udržely mírný zisk

Americké akcie v první polovině pátečního obchodování oslabovaly a jejich hlavní indexy ztrácely přes půl procenta. Náladu na Wall Street podkopávaly celý den signály nepříznivého vývoje kolem Řecka a obavy z brzkého zvýšení úrokových sazeb v USA. Nakonec indexy ztratily zhruba tři čtvrtě procenta.

Americké akcie Shrnutí obchodování v USA

Index Dow v pátek neudržel hladinu 18 tisíc bodů, když oslabil o 0,78 % na 17 898,84 bodu, S&P 500 klesl pod 2 100 na 2 094,11 bodu (-0,70 %) a Nasdaq klesl o 0,62 % na 5 051,10 bodu. Za celý týden Dow ale zpevnil o 0,41 % a S&P 500 přidal 0,06 %, pouze Nasdaq mírně oslabil o 0,19 %. Index S&P 500 tak opět zakončil týden v rozmezí +/- jednoho procenta a udržuje v tomto ohledu nejdelší sérii od roku 1993.

Americké akcie (8.-12. června 2015)

V pátek se neudržel v plusu žádný z hlavních sektorů. Nejhůře si vedly tituly z odvětví zdravotní péče, technologií a energetiky. Index volatility VIX stoupl o 7,24 % na 13,78 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA stoupl o jeden bazický bod na 2,39 %.

Mezinárodní měnový fond ve čtvrtek uvedl, že jeho delegace kvůli neshodám s Aténami opustila jednání s řeckými představiteli v Bruselu. Řecká vláda dala v pátek opět najevo, že nehodlá věřitelům v podstatných věcech ustoupit a hodlá se zaměřit na politická jednání, nikoli ta technická.

Investoři jsou rovněž nervózní kvůli nadcházejícímu zasedání měnového výboru americké centrální banky. Jde o poslední schůzku před zářijovým zasedáním Fedu s tiskovou konferencí Janet Yellenové po skončení dvoudenních jednání. Na září se přitom soustředí odhady prvního zvýšení úroků z nynější takřka nulové úrovně. Politika levných peněz byla v minulých letech podle analytiků hlavním faktorem, který táhl ceny amerických akcií vzhůru.

Očekávání zářijového zpřísnění měnové politiky posílila nejnovější série ekonomických údajů. Ve čtvrtek to byla čísla o silném růstu maloobchodních tržeb, v pátek vyšly zprávy o výrazném zvýšení indexu spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity a nejvyšším nárůstu výrobních cen za dva a půl roku.

Hlavní páteční události na amerických trzích

 • Index cen výrobců v květnu ve Spojených státech vzrostl o 0,5 % po předchozím poklesu o 0,4 %. Po očištění o ceny potravin a energií index vzrostl o 0,1 %, jak se očekávalo. Ceny energií vyskočily o 5,9 %, nejvíce od roku 2009. Meziročně se index snížil o 1,1 % v souladu s odhady, jádrový index očištěný o ceny potravin a energií naopak o 0,6 % vzrostl.
 • Index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity v červnu předběžně 94,6 bodu (odhad: 91,2 bodu, květen: 90,7 bodu).
 • Akcie Twitteru (+0,17 %) v pátek neudržely rally, kterou vyvolala výměna na postu ředitele firmy.
 • BMO Capital zvyšuje doporučení na akcie Mondelez International na "outperform" z "market perform".
 • BB&T Capital Markets zvyšuje doporučení na akcie Urban Outfitters na "kupovat" z "držet".
 • Oppenheimer zvyšuje doporučení na akcie Williams-Sonoma na "outperform" z "perform".
 • Polský miliardář Leszek Czarnecki se zajímá o převzetí polské banky BPH, která je součástí amerického konglomerátu General Electric. Agentuře Reuters to řekly zdroje obeznámené se situací. BPH je desátou největší bankou v Polsku, její tržní hodnota činí 891 milionů dolarů.
 • Kanadská společnost BlackBerry uvažuje o tom, že svůj příští chytrý telefon poprvé vybaví operačním systémem Android od americké firmy Google. Informovala o tom v pátek agentura Reuters s odvoláním na zdroje obeznámené se situací. Firma by podle ní tímto krokem přiznala, že její platforma BlackBerry 10 nedokázala dostatečně oslovit zákazníky.
 • Počet aktivních ropných vrtů v USA klesl 27. týden za sebou, tentokrát o 7 na 635. Uvedla to společnost Baker Hughes. je jich tak nejméně od 6. srpna 2010. Aktivních těžebních míst pro ropu a plyn dohromady ubylo 9 na 859.

Dolar v pátek zpevňoval díky příznivým údajům z americké ekonomiky. Euro naproti tomu dočasně oslabily obavy, že Řecko nebude schopno včas uzavřít dohodu s věřiteli a ocitne se na pokraji státního bankrotu. Šéf Evropské komise Jean-Claude Juncker a německá kancléřka Angela Merkelová dali najevo, že je nutné v jednáních mezi Řeckem a jeho věřiteli pokračovat.

Světové ceny ropy se v pátek odpoledne vzdaly počátečních přírůstků a obnovily pokles. Trh oslabila odhodlanost Saúdské Arábie zvyšovat produkci, negativně ale na ceny působilo i další posílení amerického dolaru.

Saúdská Arábie, která je největším světovým vývozcem ropy, uvedla, že jedná se zájemci z Indie o dodatečných dodávkách suroviny. Rijád by tak mohl v těžbě překročit svůj dosavadní květnový rekord 10,3 milionu barelů denně. Větší vývoz saúdskoarabské ropy by dále zesílil přetlak nabídky na světovém trhu.

Dolar v pátek vůči euru posílil poté, co vyjednávací tým Mezinárodního měnového fondu se ve čtvrtek stáhl z jednání s Řeckem. Je to další známka toho, že rozhovory s věřiteli stále nikam nevedou, třebaže na konci června musí Řecko splatit MMF 1,6 miliardy eur, na což bez pomoci věřitelů nebude mít. Silný dolar zdražuje investorům v jiných měnách nákupy dolarových komodit.

"Ceny dále sestupují, zlepšené vyhlídky poptávky a údaje o vývoji počtu vrtů v USA zřejmě pokles zpomalují," řekl agentuře Reuters analytik trhu s ropou z Commerzbank Carsten Fritsch.

Mezinárodní agentura pro energii (IEA) ve čtvrtek výrazně zvýšila odhad letošního růstu celosvětové poptávky po ropě. Nově předpokládá, že poptávka letos vzroste o 1,4 milionu barelů proti květnové prognóze nárůstu o 1,1 milionu barelů denně. Podle analytiků z JBC Energy se ale tento růst odehrál hlavně v prvním pololetí, zatímco ke konci roku poptávka podle nich opět oslabí.

Hlavní události týdne na amerických trzích

 • Americká centrální banka (Fed) nebude mít dost odvahy na to, aby úrokové sazby zvýšila již letos. Tvrdí to zakladatel společnosti DoubleLine Capital a dluhopisový guru Jeffrey Gundlach. Hlavní důvod, proč Fed zvyšování sazeb odloží až na příští rok, je podle Gundlacha stále nízké tempo růstu mezd.
 • Mezinárodní agentura pro energii (IEA) ve čtvrtek výrazně zvýšila odhad letošního růstu celosvětové poptávky po ropě. Nová prognóza je podle agentury Reuters další známkou toho, že prudký pokles cen přispívá k většímu využívání této suroviny. IEA nyní předpokládá, že poptávka po ropě letos stoupne o 1,4 milionu barelů denně na téměř 94 milionů barelů denně. V předchozí květnové prognóze přitom počítala s nárůstem o 1,1 milionu barelů denně.
 • Světová banka (SB) snížila odhad letošního růstu světové ekonomiky na 2,8 %. V lednu přitom počítala s tříprocentním růstem. Informoval o tom v noci na čtvrtek hlavní ekonom banky Kaushik Basu. Za zhoršením prognózy stojí zpomalení růstu v rozvíjejících se zemích a Spojených státech. Odhad letošního růstu v eurozóně však banka zlepšila na 1,5 % z dříve předpokládaného tempa růstu 1,1 %.
 • Mediální magnát Rupert Murdoch hodlá odstoupit z funkce výkonného ředitele americké mediální skupiny 21st Century Fox. S odvoláním na zdroje blízké Murdochově rodině o tom ve čtvrtek informovala americká televizní stanice CNBC. Čtyřiaosmdesátiletý Murdoch prý žezlo předá synu Jamesovi.
 • Týdenní počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti ve Spojených státech v týdnu do 6. června vzrostl na 279 tisíc z 277 tisíc v předchozím týdnu (revidováno z 276 tisíc). Očekával se růst na 277 tisíc. Počet pokračujících žádostí v týdnu do 30. května vzrostl na 2,265 milionu z 2,204 milionu v předchozím týdnu (revidováno z 2,196 milionu), čekal se pokles na 2,18 milionu.
 • Maloobchodní tržby ve Spojených státech v květnu pokračovaly v růstu a ve srovnání s předešlým měsícem se zvýšily o 1,2 %. Američané více utráceli za auta, oděvy a další zboží, a to i přesto, že jim nepatrně vzrostly výdaje za benzin. Zpráva amerického ministerstva obchodu tak naznačuje, že největší ekonomika světa po propadu v prvních třech měsících roku nabírá na síle.
 • Čistá hodnota majetku amerických domácností v prvním čtvrtletí vystoupila na nový rekord 84,9 bilionu dolarů. K růstu pomohla vyšší hodnota domů a investic díky růstu akciových trhů. Zadlužení domácností pak rostlo nejpomaleji od konce roku 2013. Údaje, které zveřejnila americká centrální banka (Fed), jsou pozitivní zprávou pro další vývoj výdajů spotřebitelů, které v USA tvoří zhruba 70 % ekonomické aktivity.
 • Evropští regulátoři nejspíš zamítnou akvizici energetické divize francouzského Alstomu americkým konglomerátem GE kvůli možnému poškození konkurence.
 • Americký internetový prodejce Amazon.com se stal terčem vyšetřování ze strany evropských antimonopolních úřadů. Ve čtvrtek bylo zahájeno oficiální vyšetřování, které má za úkol odhalit praktiky, jimiž Amazon jakožto největší distributor elektronických knih vyvíjí nátlak na nakladatele. Firma je podezřelá z toho, že s nakladateli uzavírá smlouvy, v nichž je nutí k tomu, aby jí sdělovali podrobnosti podmínek s konkurenčními distributory.
 • Společnost Nike uzavřela smlouvu na 8 let o sponzoringu s americkou NBA, podrobnosti smlouvy nebyly zveřejněny.
 • Shopify a Facebook rozšiřují testování nového tlačítka "koupit", které by mělo umožnit uživatelům Facebooku nakupovat na internetu bez opuštění této sociální sítě.
 • Zakladatel společnosti lululemon athletica Chip Wilson a jeho rodina prodávají celý podíl ve firmě v hodnotě 20 milionů dolarů kvůli neshodám mezi vedením a Wilsonem.
 • Brean začíná pokrývat akcie společnosti Hilton s doporučením "kupovat" díky vidině solidního růstu zisku v následujících letech.
 • Wedbush snižuje doporučení na akcie Harley-Davidson na "neutral" z "outperform" kvůli "vlažnému" růstu poptávky.
 • Americký výrobce letadel Boeing zvýšil odhad vývoje poptávky po letadlech na příštích 20 let o 3,5 %. Společnost nově očekává, že do roku 2034 se v celém světě prodá 38 050 letadel v hodnotě 5,6 bilionu USD. Loni Boeing předpovídal, že se prodá 36 770 letadel.
 • Současný výkonný ředitel společnosti Twitter Dick Costolo odejde k 1. červenci z funkce. Uvedl to list The Wall Street Journal. Vedení společnosti by se měl ujmout jeden z jejích zakladatelů Jack Dorsey.
 • Akcie společnosti Netflix posunuly své historické cenové maximum. Na úterním setkání s investory vedení odsouhlasilo zvýšení počtu akcií firmy, což zvyšuje pravděpodobnost takzvaného splitu akcií. Nominálně pak akcie budou levnější a stávající investoři k nim dostanou další akcie navíc. Netflix od začátku roku na burze posílil o 96 %.
 • Spoluzakladatel internetového prodejce Alibaba Jack Ma lituje, že byla společnost uvedena na burzu. Život prý byl komplikovaný už před tím, než Alibaba překonala loni v září svým debutem na americké burze rekordy. "Nyní, po IPO, je to ještě mnohem horší," uvedl Ma v úterý. "Kdybych žil ještě jednou, ponechal bych společnost v soukromých rukou," dodal zakladatel a předseda správní rady firmy.
 • Japonská pojišťovna Tokio Marine Holdings se dohodla na koupi americké pojišťovací společnosti HCC Insurance Holdings, za kterou zaplatí zhruba 7,5 miliardy dolarů. Jde o největší akvizici v Japonsku od začátku roku a pro Tokio Marine o největší v historii. Japonský podnik si převzetím upevní postavení na americkém pojišťovacím trhu, který je největší na světě.
 • Akcie výrobce malých nositelných kamer GoPro odepisovaly až osm procent. Analytici ze Citigroup snížili výhled prodeje kamer do roku 2018. Lidé podle nich plánují nakupovat kamery v menším počtu, rizikem pro prodeje je i vývoj na trhu s malými soukromými letouny (drony).
 • Společnost Qorvo specializující se na mobilní technologie ve čtvrtek po ukončení obchodování nahradí v indexu S&P 500 tabákovou firmu Lorillard, kterou kupuje společnost Reynolds American.
 • Společnosti Regeneron a Sanofi dostaly dobrou zprávu. Odborný panel Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) v USA doporučil ke schválení jejich lék na zvýšený cholesterol Praluent. FDA nemusí sice doporučení panelu následovat, ale obvykle tomu tak je.
 • Société Générale zvyšuje doporučení na akcie Colgate-Palmolive na "držet" z "prodat".
 • RBC Capital zvyšuje doporučení na akcie NetApp na "outperform" z "sector perform".
 • Nomura snižuje doporučení na akcie firmy NVIDIA na "neutral" z "kupovat".
 • CLSA snižuje doporučení na akcie Goodyear Tire & Rubber na "underperform" z "kupovat" kvůli valuaci titulu.
 • Prudential Financial navyšuje program zpětného odkupu akcií o miliardu dolarů.
 • Target zvýší kvartální dividendu o 7,7 % a navýší program zpětného odkupu akcií na 10 miliard dolarů.
 • Americký vládní úřad pro energetické informace (EIA) uvedl, že zásoby ropy v uplynulém týdnu klesly o 6,81 milionu barelů na 470,6 milionu barelů. Analytici přitom čekali pokles jen o 1,72 milionu. Zpráva EIA přišla po úterních údajích ropného institutu API, který uvedl, že zásoby v USA v uplynulém týdnů klesly o 6,7 milionu barelů.
 • Rozpočtový deficit Spojených států v květnu ve srovnání se stejným měsícem loňského roku klesl o 37 procent na 82,4 miliardy USD a byl nižší, než čekali analytici. Pokles však byl způsoben převážně kalendářními rozdíly. Vyplývá to z údajů, které ve středu zveřejnilo americké ministerstvo financí.
 • Náklady na pracovníka z pohledu zaměstnavatele vzrostly v USA v březnu meziročně o 4,9 %. Podle UBS může jít o signál toho, že se trh práce dostává do fáze silného oživení.
 • Ceny vajec strmě rostou. Podle amerického ministerstva zemědělství letos cena tuctu vajec dosáhne historického maxima. Důvodem je vysoký výskyt ptačí chřipky.
 • Americký konglomerát General Electric se dohodl na prodeji své americké úvěrové divize Sponsor Finance, kterou od něj převezme největší kanadský penzijní fond Canada Pension Plan Investment Board (CPPIB). Hodnota transakce podle GE dosahuje zhruba 12 miliard dolarů. GE plánuje rovněž prodej bankovních aktivit v České republice.
 • Indikátor JOTLS, který je nejoblíbenějším ukazatelem šéfky amerického Fedu Janet Yellenové ohledně zdraví trhu práce, v dubnu vyskočil na nejvyšší hodnotu od prosince 2000. Nových pracovních pozic přibylo na 5,376 milionu z 5,109 milionu v březnu (revidováno z 4,994 milionu), čekal se růst na 5,044 milionu.
 • Deutsche Telekom preferuje pro T-Mobile US spíše partnerství se společností Sprint než s Dish Network.
 • FedEx zvyšuje kvartální dividendu o 25 % na 25 centů na akcii z předchozích 20 centů.
 • Campbell Soup koupí firmu Garden Fresh Gourmet za 231 milionů dolarů. Garden Fresh vyrábí salsy a hummus a ročně utrží až 100 milionů dolarů.
 • Šéf italsko-americké automobilové skupiny Fiat Chrysler Automobiles Sergio Marchionne se snaží přimět investiční fondy a další potenciální spojence, aby mu pomohli přesvědčit konkurenta General Motors ke spojení obou podniků. S odvoláním na zdroje obeznámené se situací o tom informoval list The Wall Street Journal (WSJ).
 • Index podmínek na pracovním trhu v USA se v květnu zvýšil na 1,3 bodu z dubnových revidovaných -0,5 bodu. Analytici očekávali růst na 2,3 bodu. Údaj, který sleduje i předsedkyně Fedu Janet Yellenová, tak nepodporuje scénář brzkého zvyšování základního úroku americké centrální banky.
 • NABE (National Association for Business Economists) snížila predikci růstu amerického HDP pro letošní rok na 2,4 % z předchozích 3,1 %. Slabý první kvartál prý takto nepříznivě ovlivní celoroční výsledek.
 • Apple na začátku své konference pro vývojáře softwaru představil několik novinek. Je mezi nimi hudební aplikace Apple Music, aktualizovaná verze operačního systému pro chytré hodinky či nová verze operačního systému pro počítače Mac nazvaná El Capitan. Firma rovněž zveřejnila nové detaily své služby Apple Pay.
 • Apple investuje do vlastního vysokorychlostního internetového připojení a velkých datových center, aby své služby (včetně cloudových) nabízel na vlastní infrastruktuře. Dosud je firma závislá na poskytovatelích jako Amazon, Microsoft nebo Google.
 • Baird zvýšila cílovou cenu akcií společnosti Tesla Motors na 335 USD z 275 USD s doporučením "outperform".
 • Raymond James zvýšila investiční doporučení na akcie Wal-Mart Stores na "strong buy" z "outperform" s cílovou cenou 86 USD. Akcie jsou po letošních poklesech podle analytiků velice atraktivní, firmě by se měly postupně začít vyplácet investice do obchodů v USA.
 • Pacific Crest zvýšila doporučení na akcie poskytovatele půjček Lending Club na "overweight" s cílovou cenou 23 USD. Firmě by se mělo dařit udržet příznivý trend vývoje cen a získávání zákazníků.
 • Společnosti McDonald's v květnu v USA klesly srovnatelné tržby o 2,2 %, ale v Evropě narostly o 2,3 %. Celosvětové květnové srovnatelné tržby klesly o 0,3 % (odhad: -0,9 %). Od července firma nebude zveřejňovat tyto měsíční údaje.
 • Stifel Financial oznámila, že kupuje investiční divizi Barclays v USA (Wealth and Investment Management Americas). Jde o zhruba 180 finančních poradců a přibližně 56 miliard USD ve správě.
 • Alibaba zlepšuje svou pozici na trhu s cloudovými službami. Její dceřiná firma Aliyun se dohodla s několika partnery včetně Intelu na využívání existujících datových center pro své služby.
 • Švýcarská společnost Syngenta odmítla druhou nabídku na převzetí od firmy Monsanto. nelíbí se jí malý pokrok v řešení nejasností, které by v případě obchodu byly problémem pro regulátory.

Výsledková sezóna

 • Výsledky Krispy Kreme Doughnuts za 1Q: Očištěný zisk na akcii 0,24 USD (odhad: 0,22 USD), tržby 132,5 milionu USD (odhad: 135,3 milionu USD). Firma zvýšila výhled zisku pro celý fiskální rok.
 • Výsledky Box za 1Q: Očištěná ztráta na akcii 0,28 USD (odhad: 0,31 USD), tržby: 65,6 milionu USD (odhad: 64,0 milionu USD).
 • Výsledky Sears Holdings: Ztráta 2,85 USD na akcii, pokles tržeb o 25,3 % na 5,88 miliardy USD. Firma se chystá na odštěpení realitního investičního trustu v průběhu tohoto týdne (firma prodá asi 230 svých nemovitostí a zpět si je pronajme).
 • Kanadský výrobce potřeb pro jógu lululemon athletica v prvním kvartále předčil odhady trhu. Jeho zisk vzrostl na 47,8 milionu dolarů (tedy 34 centů na akcii) z 18,98 milionu dolarů (13 centů na akcii) ve stejném období v minulém roce. Tržby se zvýšily o 10 % na 423,5 milionu dolarů, trh očekával mírnější nárůst na 418,9 milionu dolarů. Firma zároveň zvýšila odhad celoročního zisku na 1,86-1,91 dolaru na akcii z předchozích 1,85-1,90 dolaru a celoročních tržeb na 2-2,05 miliardy dolarů z dříve očekávaných 1,97-2,02 miliardy.

Zdroj: ČTK, Bloomberg, CNBC, Bespoke Investment Group

Evropské akcie v pátek výrazně zdražily, za celý týden ale mírně…
Evropské akcie v pátek výrazně zdražily, za celý týden ale mírně…
18:00

Evropské akcie v pátek výrazně zdražily, za celý týden ale mírně klesly

Evropské akciové trhy zakončily páteční obchodování v zelených číslech, když investory uklidnilo čtvrteční rozhodnutí...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Dukovany o víkendu odstaví 3. blok, výroba proudu bude poloviční
Dukovany o víkendu odstaví 3. blok, výroba proudu bude poloviční
17:18

Dukovany o víkendu odstaví 3. blok, výroba proudu bude poloviční

Jaderná elektrárna Dukovany odstaví o víkendu třetí výrobní blok, jehož odstávka měla podle plánu začít počátkem...
ČEZ Akcie ČR Jaderná energetika
Pražská burza v pátek zpevnila, za celý týden si připsala 0,9 %
Pražská burza v pátek zpevnila, za celý týden si připsala 0,9 %
16:45

Pražská burza v pátek zpevnila, za celý týden si připsala 0,9 %

Pražská burza se v pátek po čtvrtečním poklesu vrátila na téměř devítileté maximum. Index PX stoupl o 0,66 procenta...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
ČNB: Objem nově poskytnutých hypoték loni klesl o 13,6 %
ČNB: Objem nově poskytnutých hypoték loni klesl o 13,6 %
16:19

ČNB: Objem nově poskytnutých hypoték loni klesl o 13,6 %

Objem nově poskytnutých hypoték, které podléhají od října 2018 novým limitům ukazatelů pro posuzování žadatelů, klesl...
Česká republika Hypotéky Nemovitosti
USA: Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru v lednu…
16:00

USA: Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru v lednu podle předběžných dat klesl na 51,7 bodu, tempo růstu sektoru služeb se naopak zvýšilo

Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru USA v lednu podle předběžných údajů společnosti Markit klesl na...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Indexy nákupních manažerů (PMI)
Čínský vlastník firmy British Steel by mohl propustit až 500 lidí
15:22

Čínský vlastník firmy British Steel by mohl propustit až 500 lidí

Čínská společnost Jingye Group, která přebírá ocelárnu British Steel, by mohla v této britské firmě propustit až 500...
Ocelářské firmy Spojené království
Ze světa investičních doporučení (24. ledna)
15:00

Ze světa investičních doporučení (24. ledna)

Které akcie si v pátek vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Investiční doporučení
Kanada: Maloobchodní tržby v listopadu meziměsíčně vzrostly o 0,9 %
14:32

Kanada: Maloobchodní tržby v listopadu meziměsíčně vzrostly o 0,9 %

Kanadské maloobchodní tržby se v listopadu meziměsíčně zvýšily o 0,9 % po poklesu o 1,2 % v říjnu. Tržby bez...
Kanada Maloobchod Tržby
Většina kryptoměn v závěru týdne ztrácí, bitcoin naopak mírně roste
14:04

Většina kryptoměn v závěru týdne ztrácí, bitcoin naopak mírně roste

Trh s digitálními měnami se v závěru týdne pohybuje převážně v červených číslech; proti trendu ale jde bitcoin, který...
Kryptoměny Bitcoin
Ambasáda: Vláda USA formulovala postoj k digitální dani jasně
13:35

Ambasáda: Vláda USA formulovala postoj k digitální dani jasně

Vláda Spojených států podle mluvčího ambasády v Praze Eda Findlayho jasně formulovala svou pozici na téma digitální...
Spojené státy americké (USA) Česká republika Politika
Euler Hermes: Letos počtvrté v řadě stoupne počet insolvencí
13:02

Euler Hermes: Letos počtvrté v řadě stoupne počet insolvencí

Rok 2020 se stane čtvrtým rokem v řadě, ve kterém poroste ve světě platební neschopnost firem. Ačkoli se od roku 2016...
Zadlužení Bankrot
Aktivita firem v eurozóně zůstává slabá, v Německu se zlepšila
Aktivita firem v eurozóně zůstává slabá, v Německu se zlepšila
12:04

Aktivita firem v eurozóně zůstává slabá, v Německu se zlepšila

Aktivita v podnikovém sektoru eurozóny zůstává slabá, její souhrnný index za leden zůstal na hodnotě 50,9 bodu, a...
Eurozóna Evropská ekonomika Indexy nákupních manažerů (PMI)
Škoda Auto poprvé vyrobila v ČR přes 900 000 aut, celosvětově méně
Škoda Auto poprvé vyrobila v ČR přes 900 000 aut, celosvětově méně
11:47

Škoda Auto poprvé vyrobila v ČR přes 900 000 aut, celosvětově méně

Automobilka Škoda Auto loni poprvé vyrobila ve svých závodech v Česku více než 900 000 aut. Meziročně její tuzemská...
Volkswagen Auta Česká republika
Soros v Davosu varoval před Trumpem, Si Ťin-pchingem a pádem…
Soros v Davosu varoval před Trumpem, Si Ťin-pchingem a pádem…
11:33

Soros v Davosu varoval před Trumpem, Si Ťin-pchingem a pádem ekonomiky USA

Americký miliardář a filantrop maďarského původu George Soros na okraj Světového ekonomického fóra v Davosu varoval...
George Soros Donald Trump Spojené státy americké (USA)
Michl navrhne, aby ČNB více investovala do zelených dluhopisů
Michl navrhne, aby ČNB více investovala do zelených dluhopisů
11:19

Michl navrhne, aby ČNB více investovala do zelených dluhopisů

Člen bankovní rady České národní banky Aleš Michl navrhne při diskuzích vedení centrální banky navýšit investice do...
ČNB Centrální banky Zelené investice
Bloomberg: Spory o herbicid chce Bayer vyřešit deseti miliardami…
Bloomberg: Spory o herbicid chce Bayer vyřešit deseti miliardami…
11:02

Bloomberg: Spory o herbicid chce Bayer vyřešit deseti miliardami dolarů

Německý chemický a farmaceutický koncern Bayer chce urovnat spory o škodlivé účinky herbicidu Roundup částkou deset...
Bayer Evropské akcie
Centrální banka bude možná ze zákona určovat pravidla hypoték
Centrální banka bude možná ze zákona určovat pravidla hypoték
10:47

Centrální banka bude možná ze zákona určovat pravidla hypoték

Česká národní banka možná získá zákonnou pravomoc určovat podmínky úvěrů na bydlení. Předpokládá to vládní novela...
ČNB Centrální banky Hypotéky
Asijské akcie v závěru týdne zpevnily navzdory obavám z koronaviru
Asijské akcie v závěru týdne zpevnily navzdory obavám z koronaviru
10:30

Asijské akcie v závěru týdne zpevnily navzdory obavám z koronaviru

Asijské akciové trhy zakončily páteční obchodování v pozitivním pásmu, přestože stále panovaly obavy z dalšího šíření...
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii