SLEDOVALI JSME ŽIVĚ: ECB na červnovém zasedání ponechala politiku beze změny
|

SLEDOVALI JSME ŽIVĚ: ECB na červnovém zasedání ponechala politiku beze změny

ECB na červnovém zasedání ponechala základní úrokovou sazbu na 0,05 %, depozitní sazbu na -0,20 % a zápůjční sazbu na 0,30 %. Kvantitativní uvolňování, které zahájila 9. března, ponechala v nezměněném objemu 60 miliard eur měsíčně. Tiskovou konferenci Maria Draghiho jsme sledovali živě.

Úrokové sazby ECB Centrální banky Podpora ekonomiky Kvantitativní uvolňování

Rozhodnutí centrální banky se všeobecně očekávalo. Situace v eurozóně se postupně zlepšuje, což snižuje tlak na guvernéry centrálních banky, aby dále uvolňovali měnovou politiku.

Tisková konference Maria Draghiho

14.30 Draghi: Na základě průzkumů a monitoringu jsme se rozhodli ponechat sazby beze změny. Co se týče nestandardních opatření, nákupy dluhopisů pokračují a pokračovat budou do září 2016, případně do doby, dokud se inflace nepřiblíží našemu dvouprocentnímu cíli.

14.31 Draghi: Naše politika zlepšila úvěrové podmínky v regionu i očekávání trhu a spotřebitelů.

14.32 Draghi: V prvním kvartálu 2015 reálný HDP v eurozóně vzrostl o 0,4 % mezikvartálně. Hlavním tahounem nedávného oživení je soukromá spotřeba.

14.34 Draghi: Monetární politika by měla dále podporovat domácí poptávku i podmínky na finančních trzích. Nízké ceny ropy by měly dále podporovat reálné příjmy domácností a slabé euro by mělo podpořit export.

14.35 Draghi: Reálný HDP by měl růst v souladu s našimi odhady, o 1,5 % letos, o 1,9 % v příštím roce a o 2 % v roce 2017. Inflace spadla na své dno na začátku letošního roku. V květnu byla podle odhadu na 0,3 % oproti 0 % v dubnu a -0,6 % v lednu. Inflace by měla postupně opět růst.

14.36 Draghi: Měnová báze M3 meziročně rostla v dubnu tempem 5,3 % oproti 4,6 % v březnu. Dále ji podporují nejlikvidnější složky. Úvěry nefinančním institucím v dubnu klesly o 0,1 % po -0,2 % v březnu.

14.39 Draghi: Tempo růstu poskytování úvěrů domácnostem se zrychlilo v dubnu na 1,3 % meziročně z 1,1 % v březnu.

14.40 Draghi: Data naznačují, že je potřeba udržovat stabilní monetární politiku. Budeme poskytovat udržitelnou podporu ekonomice regionu a svou politikou hodláme přivést inflaci zpět k 2% cíli.

14.41 Draghi: Reformy v některých státech teprve musejí začít nést ovoce. Deficit rozpočtů by měl postupně klesat z 2,1 % letos na 1,5 % v roce 2017. Vládní dluh by měl rovněž postupně klesat, a to z 91,5 % HDP v letošním roce na 88,4 % HDP v roce 2017.

14.44 Draghi: Jednání s Řeckem stále probíhají, nemohu je komentovat. Řecká vláda i jednající instituce již své návrhy přednesly a nyní o nich debatují. Mělo by dojít k silné shodě, která podpoří růst, bude sociálně spravedlivá, ale zároveň i fiskálně udržitelná.

14.45 Draghi: Situace, která vznikla poznámkami guvernéra Cœurého, byla chyba. Došlo ke špatnému načasování zveřejnění jeho projevu. Vydáme nová pravidla pro veřejné vystupování guvernérů Výkonné rady.

14.47 Draghi: Oživení v regionu postupuje přesně v souladu s našimi projekcemi. Původně jsme očekávali silnější data než naše projekce, nyní už s tím nepočítáme, proto se z úvodního prohlášení ztratilo, že očekáváme široké a "silné" oživení. Ano, pozorujeme menší ztrátu momenta, ale oživení pokračuje, jak jsme očekávali.

14.51 Draghi: Růst výnosů může reflektovat zlepšující se podmínky v ekonomice nebo rostoucí inflační očekávání. Může jít ale také o směsici technických faktorů. Svoji roli může hrát i volatilita a vyloučit nelze ani vlivy změn likvidity, Trhy by si měly zvyknout na období vyšší volatility.

14.55 Draghi: Naše monetární plány zůstávají neměnné. Chceme udržet stabilitu, necháme svou politiku beze změny, dokud nebude nutné jednat jinak. Delší období nízkých sazeb způsobuje mnoho problémů. Nejen pro pojišťovny, ale také pro mnoho dalších účastníků trhu. Znamená to, že bychom kvůli tomu měli měnit svou současnou politiku? V žádném případě. Tím bychom vyvolali jen větší chaos.

14.58 Draghi: Instituce jednající s Řeckem mají snahu, vůli a odhodlání uzavřít dohodu, která povede k silnému souhlasu, jak jsem řekl dříve.

15.00 Draghi: Naším mandátem a cílem je zajistit cenovou stabilitu. Monetární politika se soustředí na cyklické komponenty ekonomické slabosti. V tuto chvíli se tudíž naše politika soustředí jak na cenovou stabilitu, tak na cyklickou složku, kterou je nedostatečně využitá kapacita, tedy nezaměstnanost. Nezapomínejme však, že nezaměstnanost má také strukturální složku, která byla vysoká i před krizí.

15.02 Draghi: Nebude nám stačit dosažení inflačního cíle, budeme muset být zároveň přesvědčeni, že ve střednědobém horizontu je tento vývoj udržitelný.

15.05 Draghi: O exitové strategii pro QE jsme nehovořili, je to ještě daleko. Máme před sebou stále dlouhou cestu. Ale nepřekvapuje nás, že inflace už pomalu roste.

Výnos německých 10letých dluhopisů roste na 0,779 %, nejvíce v letošním roce.

15.05 Draghi: V současnosti nevidíme důvod, proč rozšiřovat program kvantitativního uvolňování.

15.12 Draghi: Řecko je podle nás životaschopná ekonomika, za předpokladu, že povede správnou a udržitelnou politiku. Politiku, která podporuje růst se sociální spravedlností a fiskální stabilitou.

15.13 Draghi: Řecká vláda prohlásila, že své dluhopisy splatí v plné výši a včas. My jí v tomto ohledu věříme.

15.16 Draghi: ELA je udělována národní centrální bankou. V takovém případě platí jiná pravidla než pro ECB jako celek.

15.22 Draghi: Z krize si můžeme vzít spoustu ponaučení. Někteří z ní viní instituce, jde však spíše o to, v jakém prostředí tyto instituce fungovaly. Finanční regulace byla tehdy mnohem nižší než dnes. Dnes jsme instituce i systém posílili a máme silnější banky.

15.25 Draghi: Letos podle nás bude inflace celý rok nízko, v příštím roce by měla zrychlit na 1,5 %, především proto, že už nebudou podle našich projekcí klesat ceny ropy. Navíc se také uzavře produkční mezera a poroste domácí poptávka.

15.26 Draghi: Silnou dohodou ohledně Řecka myslím dohodu, která bude funkční jak z hlediska obsahu, tak implementace. Obsah jsem již zmiňoval - musí podporovat růst a sociální spravedlnost a zároveň musí být fiskálně udržitelná. A co se týče implementace, mělo by jí být dosaženo co nejdříve.

Tisková konference končí.

Výnos 10letých vládních dluhopisů Německa (3. června 2015, 16.03 SELČ)

Spotřebitelské ceny v eurozóně začaly v květnu po pěti měsících poklesu a stagnace opět růst. Meziroční míra inflace stoupla na 0,3 % z nulové úrovně v dubnu. Ve svém úterním rychlém odhadu to oznámil statistický úřad Eurostat. Výsledek překonal odhady analytiků, kteří v anketě agentury Reuters očekávali zvýšení cen jen o 0,2 %.

Podle středečních dat klesla míra nezaměstnanosti v eurozóně v dubnu nejníže za poslední tři roky. Snížila se na 11,1 %, v celé Evropské unii stagnovala na březnových 9,7 %.

Podle šéfa ECB Maria Draghiho kvantitativní uvolňování funguje tak, jak má, státy eurozóny však musejí zároveň zavádět potřebné strukturální reformy. Člen Výkonné rady ECB Benoît Cœuré médiím v polovině května řekl, že banka v květnu a červnu dočasně posílí nákupy dluhopisů, kterými podporuje hospodářský růst v eurozóně. To jí má umožnit snížit nákupy v červenci a srpnu, kdy je aktivita na dluhopisových trzích slabší, a udržet přitom jejich průměrný měsíční objem na plánované úrovni.

Pozornost trhů se upíná především na Řecko a jeho jednání s mezinárodními věřiteli. Evropská komise, Evropská centrální banka a Mezinárodní měnový fond se v úterý shodly na podmínkách dohody, kterou by měly předložit Řecku. Krajně levicová vláda v Aténách již v pondělí v noci věřitelům poslala vlastní plán řešení dluhové krize. Jednání pokračují dál, prozatím bez výsledku.

Zdroj: Bloomberg, CNBC, ČTK, MarketWatch, Twitter

Saudi Aramco prodá 1,5 % akcií za 8 až 8,50 USD za kus
Saudi Aramco prodá 1,5 % akcií za 8 až 8,50 USD za kus
11:59

Saudi Aramco prodá 1,5 % akcií za 8 až 8,50 USD za kus

Saúdskoarabská ropná firma Saudi Aramco v neděli oznámila, že nabídne k prodeji 1,5% podíl, tedy kolem tří miliard...
Saudi Aramco Saúdská Arábie Světové akcie
Íránci druhým dnem protestovali proti zvýšení cen benzinu, Chameneí…
včera v 14:53

Íránci druhým dnem protestovali proti zvýšení cen benzinu, Chameneí zdražení podpořil a odsoudil protesty

(AKTUALIZOVÁNO, 17. listopadu) V íránských městech v sobotu druhým dnem pokračovaly protesty proti zvýšení cen...
Írán Blízký a Střední východ Pohonné hmoty
Reuters: USA zřejmě prodlouží licenci pro obchodování s Huawei
včera v 11:19

Reuters: USA zřejmě prodlouží licenci pro obchodování s Huawei

Americká vláda zřejmě v pondělí o dva týdny prodlouží licenci, která umožňuje americkým podnikům obchodovat s čínským...
Spojené státy americké (USA) Čína Telekomunikace
IIF: Globální dluh v prvním pololetí vzrostl na nový rekord
včera v 10:17

IIF: Globální dluh v prvním pololetí vzrostl na nový rekord

Celosvětový dluh se v letošním prvním pololetí zvýšil o 7,5 bilionu dolarů na rekordních 250,9 bilionu dolarů, a to...
Zadlužení Světová ekonomika
Bristol-Myers Squibb smí převzít firmu Celgene
včera v 09:42

Bristol-Myers Squibb smí převzít firmu Celgene

Americký výrobce léků Bristol-Myers Squibb získal od americké Federální obchodní komise (FTC) svolení k převzetí...
Americké akcie Farmacie Fúze a akvizice
Volkswagen chce o výstavbě továrny v Turecku rozhodnout do konce roku
včera v 08:22

Volkswagen chce o výstavbě továrny v Turecku rozhodnout do konce roku

Německý automobilový koncern Volkswagen hodlá o plánu na výstavbu nové továrny v Turecku rozhodnout do konce...
Volkswagen Turecko Auta
Americké akcie pátek zakončily na nových maximech, index Dow v závěru…
Americké akcie pátek zakončily na nových maximech, index Dow v závěru…
15. 11. 2019 22:30

Americké akcie pátek zakončily na nových maximech, index Dow v závěru týdne poprvé překonal 28 000 bodů

Americké akcie uzavřely páteční obchodování na nových maximech, index Dow poprvé v historii překonal hranici 28 000...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Soud v Oklahomě snížil pokutu vyměřenou firmě Johnson & Johnson kvůli…
15. 11. 2019 21:57

Soud v Oklahomě snížil pokutu vyměřenou firmě Johnson & Johnson kvůli opioidům

Soud v Oklahomě snížil pokutu vyměřenou americké farmaceutické společnosti Johnson & Johnson za její podíl na...
Johnson & Johnson Farmacie
Evropské akcie v pátek stouply, americko-čínská dohoda se podle…
Evropské akcie v pátek stouply, americko-čínská dohoda se podle…
15. 11. 2019 18:00

Evropské akcie v pátek stouply, americko-čínská dohoda se podle Bílého domu přiblížila

Ceny akcií na hlavních burzách západní Evropy se v pátek pohybovaly vesměs vzhůru, když mezi investory převládl...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Audi od dubna povede Markus Duesmann, bude i v představenstvu…
15. 11. 2019 17:18

Audi od dubna povede Markus Duesmann, bude i v představenstvu Volkswagenu

Automobilku Audi od dubna příštího roku povede Markus Duesmann. Stane se zároveň členem představenstva Volkswagenu,...
Evropské akcie Volkswagen Auta
USA: Skladové zásoby se v září nezměnily
15. 11. 2019 17:04

USA: Skladové zásoby se v září nezměnily

Objem skladových zásob amerických firem zůstal v září stejný jako v srpnu. Po srpnovém poklesu o 0,1 procent ...
Americká ekonomika Spojené státy americké (USA)
Průmyslová výroba v USA klesla v říjnu nejvíce od května 2018
15. 11. 2019 16:58

Průmyslová výroba v USA klesla v říjnu nejvíce od května 2018

Průmyslová výroba ve Spojených státech se v říjnu snížila o 0,8 procenta po zářijovém poklesu o 0,3 procenta. Oznámil...
Americká ekonomika Průmysl Spojené státy americké (USA)
Pražská burza si v pátek připsala 0,34 %, za celý uplynulý týden…
Pražská burza si v pátek připsala 0,34 %, za celý uplynulý týden…
15. 11. 2019 16:45

Pražská burza si v pátek připsala 0,34 %, za celý uplynulý týden akcie přidaly půl procenta

Index pražské burzy PX během pátečního obchodování vystoupal o 0,34 % a uzavřel seanci na 1 083,11 bodu. Tahouny...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Volkswagen vloží do elektromobilů a digitalizace další miliardy eur
15. 11. 2019 16:21

Volkswagen vloží do elektromobilů a digitalizace další miliardy eur

Německý koncern Volkswagen v letech 2020 až 2024 vloží do elektromobility a digitalizace 60 miliard eur. Automobilka...
Volkswagen Technologie Auta
Čínská CEFC Shanghai Securities přešla pod státní správu
15. 11. 2019 16:15

Čínská CEFC Shanghai Securities přešla pod státní správu

Společnost CEFC Shanghai Securities, součást konglomerátu CEFC China Energy, převzala kvůli nesrovnalostem na nejdéle...
Čína
Rusnok: Výše úrokových sazeb odpovídá hospodářskému cyklu
15. 11. 2019 15:22

Rusnok: Výše úrokových sazeb odpovídá hospodářskému cyklu

Současné nastavení úrokových sazeb České národní banky odpovídá situaci, ve které se v rámci hospodářského cyklu...
ČNB Úrokové sazby Česká ekonomika
Řím u soudu napadl ArcelorMittal, který už nechce ocelárnu Ilva
15. 11. 2019 15:17

Řím u soudu napadl ArcelorMittal, který už nechce ocelárnu Ilva

Italská vláda napadla u milánského soudu evropskou společnost ArcellorMittal, která chce odstoupit od převzetí...
ArcelorMittal Itálie Fúze a akvizice
Trump chce, aby nejvyšší soud zabránil vydání jeho daňových záznamů
Trump chce, aby nejvyšší soud zabránil vydání jeho daňových záznamů
15. 11. 2019 15:02

Trump chce, aby nejvyšší soud zabránil vydání jeho daňových záznamů

Americký prezident Donald Trump se obrátil na nejvyšší soud USA, aby zabránil vydání svých daňových záznamů. Trumpův...
Spojené státy americké (USA) Donald Trump Politika