Americké akcie v úterý přidaly zhruba procento, Dow přerušil sérii šesti poklesů v řadě
|

Americké akcie v úterý přidaly zhruba procento, Dow přerušil sérii šesti poklesů v řadě

Hlavní americké akciové indexy v úterý zpevnily zhruba o procento. Trh podpořily solidní finanční výsledky některých velkých firem a také stabilizace čínských akciových trhů. Investoři nyní čekají, jak ve středu skončí dvoudenní zasedání americké centrální banky.

Americké akcie Shrnutí obchodování v USA

Dow zpevnil o 1,09 % na 17 630,27 bodu, širší S&P 500 přidal 1,24 % na 2 093,25 bodu a Nasdaq uzavřel se ziskem 0,98 % na 5 089,21 bodu. Index volatility VIX spadl o 13,85 % na 13,44 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA vzrostl o tři bazické body na 2,25 %.

V zelených číslech uzavřelo všech deset hlavních sektorů. Nejvíce se dařilo akciím z energetického sektoru, odvětví základních materiálů a průmyslového sektoru. Nejméně naopak posílily akcie z technologického odvětví a sektoru veřejných služeb.

V pondělí americké akcie oslabily, když k jejich poklesu přispěl masivní propad cen akcií v Číně, který vyvolal obavy z dalšího zpomalení hospodářského růstu druhé největší ekonomiky světa.

Ve Spojených státech pak v úterý začalo dvoudenní zasedání centrální banky, na němž se bude jednat o měnové politice. Žádné změny v úrokových sazbách se nečekají, obchodníci ale budou pozorně sledovat, zda banka nenaznačí větší ochotu začít úrokové sazby zvyšovat ještě letos. "Pozornost se nyní přesune z Číny do Spojených států, respektive k americké centrální bance," řekl David Schiegoleit, šéf investic v U.S. Bank Private Client Reserve. "Pokud bude Fed nadále ohledně sazeb spíše opatrný, mohla by v USA pokračovat rally."

Americké akcie (28. července 2015)

Akcie mikroblogovací sociální sítě Twitter (+5,3 %) zdražily v řádném obchodování zhruba o pět procent v očekávání zveřejnění hospodářských výsledků za druhé čtvrtletí. Po konci obchodování firma oznámila, že po očištění výsledků o jednorázové položky vydělala ve druhém čtvrtletí 0,07 USD na akcii. Trh čekal zisk 0,04 USD na akcii. Tržby společnosti meziročně vyskočily o 61 % na 502 milionů USD, na což akcie v after-marketu reagovaly skokovým posílením z 36,54 USD až k 41 USD, posléze ale zhruba polovinu zisku odevzdaly a zpevňovaly asi o šest procent. Počet aktivních uživatelů Twitteru meziročně stoupl o 15 % na zhruba 316 milionů. Tržby z mobilní reklamy se na celkových tržbách podílely z 88 %. Pro třetí čtvrtletí Twitter čeká tržby 545-560 milionů USD (odhad analytiků v anketě agentury FactSet: 556 milionů USD).

Cenné papíry biotechnologické společnosti Gilead Sciences (+2,29 %) posílily v řádném obchodování o necelá dvě procenta. Po konci obchodování na amerických burzách společnost zveřejnila výsledky za druhý kvartál, podle kterých hospodařila s upraveným ziskem na akcii 3,15 USD, nad odhadem 2,71 USD. Tržby společnosti stouply na 8,24 miliardy dolarů z 6,54 miliardy dolarů. V after-marketu akcie firmy rostly o necelá tři procenta.

Zásilková společnost United Parcel Service (+5,07 %) před začátkem obchodování oznámila, že ve druhém čtvrtletí vydělala 1,23 miliardy dolarů neboli 1,35 USD na akcii. Analytici čekali v průměru výsledek 1,27 USD na akcii. Tržby firmě meziročně klesly o 1,2 % na 14,1 miliardy dolarů (odhad analytiků: 14,5 miliardy dolarů).

Dařilo se také akciím farmaceutické společnosti Pfizer (+2,94 %), která zlepšila celoroční výhled. Firma nově čeká, že za celý letošní rok dosáhne zisku 2,01-2,07 dolaru na akcii. Dosud odhadovala, že letos vydělá 1,95-2,05 dolaru na akcii. Spodní hranici odhadovaných tržeb společnost zvýšila o miliardu na 46 miliard dolarů.

Recenzní sociální síť Yelp (v řádném obchodování -0,65 %) po konci obchodování oznámila, že ve 2Q dosáhla upraveného zisku na akcii 0,12 USD, nad odhadem 0,01 USD. Tržby firmě ve 2Q meziročně stouply na 133,9 milionu USD z 88,8 milionu USD. Analytici čekali v průměru 133,4 milionu USD. Akcie Yelp v after-marketu v reakci na výsledky ztrácely více než 14 %.

Dolar zpevnil k euru i jenu, ropa přešla z poklesu k růstu

Americký dolar se v úterý na devizových trzích zotavoval k euru i japonskému jenu, když obchodníci vybírali zisky po předešlém růstu obou měn. Zájem o dolar pomohla zvýšit rovněž očekávání, že by americká centrální banka ve středu mohla naznačit větší ochotu zahájit zvyšování úrokových sazeb ještě letos.

Euro k dolaru krátce po desáté hodině oslabovalo o 0,3 % na 1,106 EUR/USD a dolar k japonskému jenu posiloval o 0,26 % na 123,56 USD/JPY. Takzvaný dolarový index, který měří výkonnost dolaru ke koši šesti hlavních světových měn, přidal 0,2 % na 96,69 bodu.

V pondělí kurz americké měny nepříznivě zasáhl vývoj na čínských akciových trzích, které zaznamenaly největší jednodenní pokles za více než osm let. Úterní kolísavou seanci čínské akcie zakončily mírným poklesem.

Světové ceny ropy v úterý nejprve pokračovaly v poklesu a dostaly se na nejnižší úroveň za posledních téměř šest měsíců, odpoledne se ale trend obrátil a nakonec černé zlato mírně zdražilo. Krátce po desáté hodině cena severomořské ropy Brent rostla o 16 centů na 53,09 USD za barel a severoamerická ropa WTI zdražovala o 65 centů na 47,72 USD za barel.

Hlavní index čínských akcií během posledních dvou obchodních seancí ztratil asi deset procent. "Přirozeně existuje určité riziko, že se to odrazí v reálné ekonomice," řekl analytik Michael Lewis z Deutsche Bank. Čína je největším spotřebitelem energie na světě a rovněž významným dovozcem ropy.

K poklesu cen přispívaly i další známky toho, že na trhu bude nadále panovat převis nabídky nad poptávkou. "Domníváme se, že Brent by mohl sestoupit pod 50 USD za barel," uvedl analytik Virendra Chauhan ze společnosti Energy Aspects.

Cena zlata v úterý vzrostla o 55 centů na 1 095,11 USD za trojskou unci a stříbro zdražilo o 11 centů na 14,68 USD za trojskou unci.

Hlavní úterní události na amerických trzích

Výsledková sezóna

Zdroj: MarketWatch, ČTK, FactSet

Evropské akcie zakončily páteční obchodování v plusu, v týdenním…
Evropské akcie zakončily páteční obchodování v plusu, v týdenním…
18:00

Evropské akcie zakončily páteční obchodování v plusu, v týdenním horizontu přišly zhruba o půl procenta

Evropské akciové trhy v pátek zpevnily, když investoři monitorovali smíšené signály týkající se obchodního sporu mezi...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Gazprom prodal neznámému zájemci akcie za tři miliardy USD
17:03

Gazprom prodal neznámému zájemci akcie za tři miliardy USD

Ruský plynárenský gigant Gazprom získal téměř tři miliardy USD z prodeje 3,6 procenta svých akcií. Podíl koupil...
Rusko Zemní plyn
Pražská burza v pátek stoupla, za celý týden přišla o 0,2 %
Pražská burza v pátek stoupla, za celý týden přišla o 0,2 %
16:45

Pražská burza v pátek stoupla, za celý týden přišla o 0,2 %

Pražská burza zakončila páteční obchodování v zelených číslech, index PX vzrostl o 0,76 % na 1 081,9 bodu. Nahoru...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Česko dělá málo v boji proti změně klimatu, tvrdí uznávaný ekonom
16:30

Česko dělá málo v boji proti změně klimatu, tvrdí uznávaný ekonom

Česko dělá málo v boji proti klimatickým změnám, v ostatních indikátorech udržitelného rozvoje ale patří ke světové...
Česká republika Ekologie a životní prostředí
USA: Index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity v listopadu…
16:02

USA: Index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity v listopadu podle finálních dat stoupl na 96,8 bodu

Index spotřebitelské důvěry ve Spojených státech v listopadu vzrostl na 96,8 bodu z 95,5 bodu v říjnu. Analytici...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Spotřebitelská důvěra
USA: Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru v listopadu…
15:50

USA: Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru v listopadu podle předběžných dat stoupl na 52,2 bodu, tempo růstu sektoru služeb se rovněž zvýšilo

Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru USA v listopadu podle předběžných údajů společnosti Markit stoupl...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Indexy nákupních manažerů (PMI)
Ze světa investičních doporučení (22. listopadu)
15:00

Ze světa investičních doporučení (22. listopadu)

Které akcie si v pátek vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Investiční doporučení
Kanada: Maloobchodní tržby v září mírně klesly
14:30

Kanada: Maloobchodní tržby v září mírně klesly

Kanadské maloobchodní tržby se v září podle očekávání meziměsíčně snížily o 0,1 % po růstu o 0,1 % v srpnu. Tržby bez...
Maloobchod Tržby Kanada
Euro.cz: SAZKA Group vyplatí Komárkově KKCG dividendu 3,8 miliardy Kč
13:58

Euro.cz: SAZKA Group vyplatí Komárkově KKCG dividendu 3,8 miliardy Kč

Loterijní společnost SAZKA Group vyplatí společnosti KKCG miliardáře Karla Komárka, která je od letošního července...
Sázky a hazard Dividendy
Lagardeová: Eurozóna by se měla více opírat o domácí poptávku
Lagardeová: Eurozóna by se měla více opírat o domácí poptávku
13:22

Lagardeová: Eurozóna by se měla více opírat o domácí poptávku

Hospodářský růst v eurozóně by se měl začít více opírat o domácí poptávku, aby byl vyváženější a dokázal čelit...
ECB Centrální banky Eurozóna
Celkový dluh obyvatel ČR vzrostl o 144 miliard na 2,41 bilionu Kč
12:24

Celkový dluh obyvatel ČR vzrostl o 144 miliard na 2,41 bilionu Kč

Objem dluhu obyvatel ČR činil ke konci třetího čtvrtletí 2,41 bilionu korun, a meziročně tak vzrostl o 143,7 miliardy...
Česká republika Zadlužení
Stavební firmy: Stavebnictví příští rok vzroste o 1,7 procenta
12:04

Stavební firmy: Stavebnictví příští rok vzroste o 1,7 procenta

České stavebnictví příští rok meziročně vzroste o 1,7 procenta, v roce 2021 zpomalí růst na 0,5 procenta. Vyplývá to...
Česká republika Stavebnictví
Avast: Podíl bývalého šéfa Stecklera byl upsán za 430 GBp za akcii
11:41

Avast: Podíl bývalého šéfa Stecklera byl upsán za 430 GBp za akcii

Podle agentury Bloomberg bylo 18 milionů akcií vývojáře antivirového softwaru Avast, které ve čtvrtek nabídl ve...
Avast Akcie ČR
ČEZ vydá dluhopisy v objemu 750 milionů eur
11:22

ČEZ vydá dluhopisy v objemu 750 milionů eur

ČEZ vydá 2. prosince dluhopisy v objemu 750 milionů eur splatné v roce 2026. Cena by měla být 110 bazických bodů nad...
ČEZ Firemní dluhopisy Akcie ČR
Čína revidovala hodnotu loňského HDP směrem vzhůru
Čína revidovala hodnotu loňského HDP směrem vzhůru
11:05

Čína revidovala hodnotu loňského HDP směrem vzhůru

Čínský statistický úřad v pátek opravil nominální hodnotu hrubého domácího produktu Číny v loňském roce směrem vzhůru...
Čína HDP
Sazka kvůli možnému zvýšení daní ruší reklamu v médiích
10:48

Sazka kvůli možnému zvýšení daní ruší reklamu v médiích

Loterijní firma Sazka kvůli možnému růstu daní z loterií ruší reklamu v médiích. Server HlídacíPes.org v pátek uvedl,...
Sázky a hazard Reklama a marketing Česká republika
Asijské akcie v závěru týdne převážně zpevnily navzdory nejistotě…
Asijské akcie v závěru týdne převážně zpevnily navzdory nejistotě…
10:30

Asijské akcie v závěru týdne převážně zpevnily navzdory nejistotě ohledně obchodní války

Asijské akciové trhy zakončily páteční obchodování převážně v pozitivním pásmu, přestože na trzích přetrvávala...
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii