Americké akcie úterní seanci zahájily silným růstem, optimismus ale investorům dlouho nevydržel
|

Americké akcie úterní seanci zahájily silným růstem, optimismus ale investorům dlouho nevydržel

Americké akcie po zahájení úterního obchodování výrazně zpevňovaly, a umazávaly tak podstatnou část pondělních ztrát. Investory podpořilo rozhodnutí čínské centrální banky snížit úrokové sazby a minimální rezervní poměr pro banky s cílem podpořit čínské akcie, které v úterý dál výrazně klesly. Ještě před polovinou seance se ale optimismus začal vyčerpávat a hlavní indexy rychle přešly do sestupného trendu, což vyústilo až v jejich propad pod nulu.

Americké akcie Shrnutí obchodování v USA

Dow nakonec oslabil o 1,29 % 15 666,44 bodu, S&P 500 klesl o 1,35 % na 1 867,61 bodu a Nasdaq Composite uzavřel se ztrátou 0,44 % na 4 506,49 bodu. Index volatility VIX po předchozím prudkém růstu v úterý klesl o 11,59 % na 36,02 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů vyskočil o osm bazických bodů na 2,087 %. V pondělí americké akciové trhy výrazně klesly a například index Dow zaznamenal nejvýraznější pokles za čtyři roky.

Index S&P 500 po růstu o zhruba 3 % nakonec ztratil 1,35 %, což znamenalo největší intradenní obrat do mínusu od 29. října 2008, kdy začínala finanční krize.

V mínusu úterní seanci zakončilo všech deset hlavních sektorů. Nejvíce klesly sektor veřejných služeb a průmyslové odvětví. Naopak nejméně odepsaly telekomunikační tituly, akcie ze sektoru cyklického spotřebního zboží a finanční tituly.

V pondělí zajistily téměř polovinu (49 %) obchodů počítačové algoritmy. Celkem v prvním obchodním dni tohoto týdne změnilo majitele 14,2 miliardy akcií, když průměr činí 7,5 miliardy akcií. Vyplývá to z dat TABB Group. V roce 2009 bylo denně zobchodováno v průměru 9,8 miliardy akcií, z čehož počítačové algoritmy zobchodovaly v průměru asi 61 %.

Index volatility VIX (25. srpna 2015)

Čínská centrální banka v úterý kolem poledne SELČ snížila svoji základní úrokovou sazbu o 0,25 procentního bodu na 4,6 %. Banka zároveň snížila depozitní sazbu, a to rovněž o čtvrt procentního bodu, tentokrát na 1,75 %. Snížen byl i požadavek na podíl povinných minimálních rezerv, a to o půl procentního bodu na 18 %.

Zásah centrální banky přišel po dvou dnech prudkého propadu cen čínských akcií, který s sebou v pondělí stáhl burzy po celém světě. Čínské akcie v pondělí klesly o více než osm procent a zaznamenaly nejvyšší propad za osm a půl roku. V úterý ztratily dalších více než sedm procent a ocitly se nejníže od prosince.

Čína - základní úroková sazba (k 25. srpnu 2015)

"Ať už paniku na trzích v posledních dnech vyvolalo cokoli, je podle mě více než pravděpodobné, že se to vrátí," řekl Mark Luschini, hlavní investiční stratég ve společnosti Janney Montgomery Scott.

"Vývoj, jehož jsme dnes svědky, je po tak silných propadech, jaké jsme zažili v posledních dnech, obvyklý. Bude nějakou chvíli trvat, než se na trh vrátí důvěra," doplnil Peter Cardillo, hlavní tržní ekonom ve společnosti Rockwell Global Capital.

"Akcie sice spadly do pásma korekce, nemyslím si ale, že by v něm zůstaly delší dobu," dodal Kevin Mahn, investiční šéf v Hennion and Walsh, který tak vyjádřil spíše optimismus.

Analytik z HSBC Frederic Neumann upozornil, že čínská ekonomika nepřestává zpomalovat, zatímco americká centrální banka může do konce letošního roku zvýšit úrokové sazby ze současných rekordních minim. To podle něj ohrožuje dva hlavní pilíře růstu světové ekonomiky z posledních let, jimiž jsou poptávka z Číny a levné peníze. Že by se ale teď opakovala asijská finanční krize z konce 90. let, to podle něj není příliš pravděpodobné.

Americké akcie (25. srpna 2015)

Přibližně půl procenta v úterý připsaly akcie technologické společnosti Apple (+0,6 %) poté, co se v pondělí poprvé od října 2014 sesunuly pod hladinu 100 dolarů. Výrazné propady z předchozích dní korigovaly i akcie poskytovatele streamovaného videa Netflix (+4,79 %).

Akcie maloobchodního prodejce spotřební elektroniky Best Buy (+12,57 %) zpevnily po zveřejnění kvartálních hospodářských výsledků o více než 14 %. Společnost před začátkem obchodování oznámila, že v letošním druhém čtvrtletí hospodařila s upraveným ziskem na akcii 0,49 USD nad odhadem trhu 0,34 USD při tržbách 8,53 miliardy USD nad odhadem trhu 8,29 miliardy USD.

Poklesem naopak na hospodářské výsledky reagovaly akcie stavební společnosti Toll Brothers (-7,83 %). Firma uvedla, že v třetím finančním čtvrtletí dosáhla zisku na akcii 0,36 USD pod odhadem trhu 0,49 USD při tržbách 1,03 miliardy USD proti 1,06 miliardy USD ve stejném období v loňském finančním roce. Analytici čekali, že stavebník vykáže tržby 1,04 miliardy USD.

Dále zlevnily akcie těžaře zlata Newmont Mining (-4,26 %), které prodloužily sérii poklesů na tři seance. Akcie těžařů a dalších firem navázaných na komodity srážejí obavy z vývoje čínské a světové ekonomiky výrazněji než ostatní tituly.

Dolar se odrazil od 7měsíčních minim, ropa smazala část ztrát

Dolar v úterý posílil o necelé procento vůči koši šesti předních měn a zotavil se ze sedmiměsíčních minim vůči euru a japonskému jenu. K růstu americké měny přispělo rozhodnutí čínské centrální banky snížit úrokové sazby.

Krátce po desáté hodině euro k dolaru oslabovalo zhruba o 0,5 % na 1,1525 EUR/USD a dolar k jenu rostl zhruba o 0,6 % na 118,71 USD/JPY. Dolarový index, který měří výkonnost americké měny ke koši dalších šesti hlavních světových měn, vzrostl o 0,81 % na 94,092 bodu.

"Dnešní síla dolaru je přímým důsledkem kroků čínské centrální banky," uvedl analytik Douglas Borthwick ze společnosti Chapdelaine Foreign Exchange. Upozornil však, že situace na devizovém trhu zůstává vrtkavá.

V pondělí dolar výrazně oslaboval, protože obavy ze zhoršujícího se stavu čínského hospodářství vyvolaly pochybnosti o tom, zda americká centrální banka (Fed) v letošním roce přikročí ke zvýšení úrokových sazeb. Fed od konce roku 2008 drží základní úrokovou sazbu na rekordně nízké úrovni nula až 0,25 %, aby podpořil americkou ekonomiku. Zvýšení úroků by posílilo atraktivitu americké měny.

Světové ceny ropy se v úterý zvyšovaly, a částečně se tak vzpamatovaly z hlubokých ztrát, které utrpěly v minulých dnech. Přetlak nabídky suroviny na světovém trhu a obavy z rychlého tempa zpomalování růstu ekonomiky v Číně ale způsobují, že ceny zůstávají v blízkosti nejnižších hodnot za šest a půl roku.

Severomořská ropa Brent krátce po desáté hodině zdražovala o necelé procento na 42,94 USD za barel a cena severoamerické lehké ropy WTI rostla o necelá dvě procenta na 38,86 USD za barel. V pondělí ceny ropy klesly na nejnižší úroveň od začátku roku 2009. Mnoho analytiků se i přes úterní vývoj domnívá, že základní faktory vývoje na trhu budou držet ceny nízko.

"Všechno závisí na evropském akciovém trhu," řekl podle agentury Reuters analytik Carsten Fritsch z německé Commerzbank. "Když budou akcie dál padat, ropa je bude následovat," dodal.

Cena zlata se v úterý propadla o více než 15 dolarů na 1 139,55 USD za trojskou unci a cena stříbra klesla o necelých 16 centů na 14,65 USD za trojskou unci.

Hlavní úterní události na amerických trzích

Výsledková sezóna

  • Výsledky Toll Brothers ve 3QFY2015: Zisk na akcii 0,36 USD (odhad: 0,49 USD), tržby 1,03 miliardy USD (loni: 1,06 miliardy USD).
  • Výsledky Best Buy ve 2Q: Upravený zisk na akcii 0,49 USD (odhad: 0,34 USD), tržby 8,53 miliardy USD (odhad: 8,29 miliardy USD).

Zdroj: CNBC, MarketWatch, ČTK

Prabos dodá boty švýcarské armádě, jde o zakázku za 50 milionů Kč
před 39 minutami

Prabos dodá boty švýcarské armádě, jde o zakázku za 50 milionů Kč

Obuvnická společnost Prabos plus ze Slavičína na Zlínsku získala zakázku na dodávku bot pro švýcarskou armádu. Půjde...
Prabos plus Švýcarsko Akcie ČR
Kvůli odměnám pro členy závodní rady obvinilo Německo manažery VW
Kvůli odměnám pro členy závodní rady obvinilo Německo manažery VW
před hodinou

Kvůli odměnám pro členy závodní rady obvinilo Německo manažery VW

Německá prokuratura obvinila čtyři současné a bývalé vysoké představitele automobilky Volkswagen z porušení důvěry v...
Volkswagen Německo Evropské akcie
Chorvatsko chce přijmout euro nejpozději do začátku roku 2024
Chorvatsko chce přijmout euro nejpozději do začátku roku 2024
před hodinou

Chorvatsko chce přijmout euro nejpozději do začátku roku 2024

Strategickým cílem Chorvatska je splnit nezbytná kritéria a přijmout euro do konce funkčního období následující vlády...
Chorvatsko Euro Měny
Německá pobočka Thomas Cook ruší všechny zájezdy na příští rok
14:14

Německá pobočka Thomas Cook ruší všechny zájezdy na příští rok

Šance na přežití německé dceřiné společnosti zkrachovalé britské cestovní kanceláře Thomas Cook se snížily....
Německo Turismus a cestovní ruch
Vodafone snížil ztrátu a zlepšil výhled na celý fiskální rok
Vodafone snížil ztrátu a zlepšil výhled na celý fiskální rok
13:39

Vodafone snížil ztrátu a zlepšil výhled na celý fiskální rok

Britská společnost Vodafone Group, která je druhým největším mobilním operátorem na světě, snížila za prvních šest...
Spojené království Telekomunikace Výsledková sezóna
ČEZ: Uhelná elektrárna Počerady změní od roku 2024 majitele
13:25

ČEZ: Uhelná elektrárna Počerady změní od roku 2024 majitele

Hnědouhelná elektrárna Počerady bude téměř jistě mít od začátku roku 2024 nového majitele, skupinu Sev.en Energy...
ČEZ Akcie ČR Uhlí a koks
V prvním až třetím čtvrtletí Česko podle průzkumu získalo třetinu z…
13:02

V prvním až třetím čtvrtletí Česko podle průzkumu získalo třetinu z investic do nemovitostí ve střední a východní Evropě

Investice do komerčních nemovitostí v Polsku, České republice, na Slovensku, v Maďarsku a Rumunsku (CEE-5) překročily...
Investice Nemovitosti Realitní trh
ČSOB: Menší firmy jsou stále optimistické, ale méně než dříve
11:58

ČSOB: Menší firmy jsou stále optimistické, ale méně než dříve

Malé a střední firmy pro nejbližší období zůstávají optimistické, i když méně než v předchozích čtvrtletích. Index...
Byznys a podnikání Česká republika
Důvěra investorů v německou ekonomiku v listopadu prudce vzrostla
11:45

Důvěra investorů v německou ekonomiku v listopadu prudce vzrostla

Důvěra investorů v německou ekonomiku v listopadu stoupla více, než se očekávalo. Ukázal to průzkum, jehož výsledky v...
Německo Spotřebitelská důvěra
ČEZ a Eurohold podaly žalobu na bulharský antimonopolní úřad, prodej…
11:35

ČEZ a Eurohold podaly žalobu na bulharský antimonopolní úřad, prodej rumunských a polských aktiv chce skupina dokončit v roce 2021

Energetická společnost ČEZ chce prodej rumunských a polských aktiv dokončit během roku 2021. Řekl to finanční ředitel...
ČEZ Energetika Rumunsko
Automobilce Nissan ve čtvrtletí klesl provozní zisk o 70 procent
Automobilce Nissan ve čtvrtletí klesl provozní zisk o 70 procent
11:04

Automobilce Nissan ve čtvrtletí klesl provozní zisk o 70 procent

Japonské automobilce Nissan Motor ve druhém finančním čtvrtletí klesl provozní zisk o 70,4 procenta na 30 miliard...
Japonsko Auta Výsledková sezóna
Tříměsíční míra nezaměstnanosti ve Spojeném království v září klesla…
10:45

Tříměsíční míra nezaměstnanosti ve Spojeném království v září klesla na 3,8 %

Míra nezaměstnanosti ve Spojeném království v průběhu tří měsíců od července do září klesla na 3,8 % z předchozích 3...
Spojené království Nezaměstnanost Pracovní trh
Asijské akcie v úterý uzavřely v zelených číslech i přes neklid v…
Asijské akcie v úterý uzavřely v zelených číslech i přes neklid v…
10:30

Asijské akcie v úterý uzavřely v zelených číslech i přes neklid v Hongkongu

Asijské akciové trhy zakončily úterní obchodování v plusu, přestože přetrvávaly obavy investorů z další eskalace...
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii
Digitální měny v úterý hledají jednotný směr
10:16

Digitální měny v úterý hledají jednotný směr

Kryptoměny se v úterý pohybují smíšeně. Bitcoin kolem 10.00 SELČ posiloval o 0,1 % na 8 795,7 USD, ethereum ve stejný...
Bitcoin Kryptoměny