Americké akcie ve čtvrtek ožily, podpořily je růst cen ropy a komentář Maria Draghiho po zasedání ECB
|

Americké akcie ve čtvrtek ožily, podpořily je růst cen ropy a komentář Maria Draghiho po zasedání ECB

Akcie ve Spojených státech ve čtvrtek posílily. Náladu na trzích podpořily růst cen ropy a komentář šéfa ECB Maria Draghiho, který přinesl naději na další stimulační opatření v eurozóně. Ve středu index S&P 500 kvůli pokračujícímu poklesu cen ropy a obavám ze zpomalení globálního ekonomického růstu klesl nejníže od října 2014.

Americké akcie Shrnutí obchodování v USA

V USA také ve čtvrtek pokračovala výsledková sezóna, která bude mít vliv na další vývoj cen akcií. Thomson Reuters očekává, že společnosti z S&P 500 vykáží v průměru pokles zisku o 4,5 %. Bez energetického sektoru by měly zisky firem stoupnout o 1,6 %.

Dow ve čtvrtek nakonec připsal 0,74 % na 15 882,68 bodu, S&P 500 posílil o 0,52 % na 1 868,99 bodu a Nasdaq Composite uzavřel s minimálním ziskem 0,01 % na 4 472,06 bodu. Index volatility VIX klesl o 3,26 % na 26,69 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o čtyři bazické body na 2,026 %.

V zelených číslech ve čtvrtek skončilo devět z deseti hlavních sektorů, nejvíce stouply energetický sektor, odvětví základních materiálů a telekomunikační odvětví. Klesl jen sektor zdravotní péče.

Americké akcie (21. ledna 2016)

ECB na čtvrtečním zasedání rozhodla, že bude pokračovat v měnové politice beze změny. Základní úrokovou sazbu banka ponechala na 0,05 % a depozitní sazbu na -0,3 %. V prosinci depozitní sazbu snížila z -0,2 %. Zápůjční sazba zůstává na 0,3 %. Ponechání úrokových sazeb na stávajících úrovních se všeobecně očekávalo. Rovněž pokračuje kvantitativní uvolňování v objemu 60 miliard eur měsíčně, a to minimálně do března 2017.

Na tiskové konferenci šéf ECB Mario Draghi řekl, inflace zůstane i v následujících měsících velmi slabá, případně se dokonce dostane do záporných čísel. Nebezpečí dalšího poklesu cen se podle něj opět zvýšilo v úvodu tohoto roku spolu se zvýšenou nejistotou ohledně vyhlídek růstu rozvíjejících se ekonomik a výkyvů na finančních a komoditních trzích a rovněž vzhledem ke geopolitickým rizikům. Zaktualizovanou ekonomickou prognózu ECB představí na březnovém zasedání. Dále Mario Draghi řekl, že ECB v březnu svoji měnovou politiku opět zváží a možná i přehodnotí.

SLEDOVALI JSME ŽIVĚ: ECB na lednovém zasedání ponechala politiku beze změny, Draghi ale naznačil její možnou úpravu v březnu
Evropská centrální banka (ECB) na svém lednovém zasedání rozhodla, že bude pokračovat v měnové politice beze změny. Zachovány zůstaly výše úrokových sazeb i parametry a časový harmonogram kvantitativního uvolňování. Guvernér ECB Mario Draghi ale na tiskové konferenci, kterou jsme sledovali živě, řekl, že v březnu centrální banka politiku opět zváží a možná i přehodnotí. Upozornil, že inflace se bude nadále pohybovat na nízkých hodnotách, možná dokonce spadne do záporu. Euro po těchto slovech oslabilo a proti dolaru spadlo na nejnižší hodnotu za dva týdny.

"Výhled, že Mario Draghi brzy představí další opatření na podporu ekonomiky, podporuje očekávání dalšího zvýšení likvidity," říká Peter Cardillo, hlavní tržní ekonom ve společnosti First Standard Financial.

Podle Dana Veru, šéfa investic ve společnosti Palisade Capital Management, není příliš pravděpodobné, že by se akciové trhy v USA po současných propadech odrazily a výrazně ožily. Odhaduje, že ceny ropy budou nadále nízké a nezmizí ani obavy z dění v Číně.

Jack Ablin, investiční šéf v BMO Private Bank, na rozdíl od Dana Veru oživení akcií nevylučuje, avšak říká, že před odrazem by je rád viděl sestoupit ještě na nižší úrovně. Férová cena akcií je podle něj zhruba 10 % pod čtvrtečními ranními hodnotami.

Z jednotlivých titulů se v USA dařilo například provozovateli plynovodů a ropovodů Kinder Morgan (+15,57 %). Akcie firmy vyskočily o více než 15 % poté, co ve středu výrazně zlevnily v reakci na slabé hospodářské výsledky. Dařilo se i dalším titulům z energetického odvětví, například akciím CONSOL Energy (+19,13 %) či Southwestern Energy (+19,24 %).

Zpevnily rovněž akcie telekomunikační společnosti Verizon Communications (+3,26 %), která před začátkem čtvrtečního obchodování v USA zveřejnila výsledky za 4Q2015, které překonaly odhady trhu. Firma uvedla, že po očištění výsledků o jednorázové položky dosáhla zisku na akcii 0,89 USD při tržbách 3,2 miliardy USD. Analytici, které oslovila agentura Reuters, v průměru odhadovali, že firma vykáže upravený zisk na akcii 0,88 USD. Tržby se Verizonu meziročně zvýšily o 3,2 %.

Výsledky před zahájeném obchodování zveřejnila také pojišťovna Travelers (-0,92 %). Ta sice překonala odhad trhu na rovině provozního zisku (2,90 USD vs. odhad 2,67 USD), na rovině tržeb ale výsledek na odhad trhu nedosáhl (6,67 miliardy USD vs. odhad 6,79 miliardy USD). Společnost uvedla, že její výsledky v meziročním srovnání negativně ovlivnily nízké úroky a nižší ceny energií.

V indexu Dow nejvíce zdražily vedle akcií Verizonu cenné papíry maloobchodního řetězce s potřebami pro kutily Home Depot (+3,23 %) a akcie energetické firmy Chevron (+2,62 %). Nedařilo se naopak akciím investiční banky Goldman Sachs (-1,37 %) nebo zdravotnické skupiny UnitedHealth Group (-1,12 %).

Po konci obchodování zveřejnily kvartální čísla například firmy Schlumberger, Starbucks či American Express.

Poskytovatel služeb v ropném průmyslu Schlumberger (v řádném obchodování +1,71 %) vykázal za loňské čtvrté čtvrtletí zisk na akcii 0,65 USD nad odhadem 0,63 USD a tržby 7,7 miliardy USD v souladu s odhadem trhu. Společnost současně oznámila schválení programu zpětného odkupu akcií za 10 miliard dolarů. Akcie Schlumbergeru v reakci na výsledky v poobchodní fázi zdražovaly zhruba o procento.

Vydavatel platebních karet American Express (v řádném obchodování -0,62 %) reportoval za poslední loňské čtvrtletí upravený zisk na akcii 1,23 USD, analytici v anketě agentury FactSet odhadovali v průměru zisk po očištění o jednorázové položky 1,12 USD. Tržby firmy dosáhly v uplynulém kvartálu 8,39 miliardy USD proti 9,08 miliardy USD ve stejném období o rok dříve, analytici čekali podle FactSetu 8,38 miliardy USD. V after-marketu akcie American Express odepisovaly kolem čtyř procent.

Kavárenský řetězec Starbucks (v řádném obchodování +3,59 %) za své první finanční čtvrtletí vykázal zisk na akcii 0,46 USD nad odhadem trhu 0,45 USD a tržby 5,47 miliardy USD pod odhadem trhu 5,39 miliardy USD. Akcie firmy na výsledky v poobchodní fázi reagovaly poklesem o přibližně čtyři procenta.

Výrobce letadel Boeing (v řádném obchodování +1,03 %) po konci obchodování oznámil, že ve výsledcích za poslední loňské čtvrtletí zaúčtuje negativní položku 569 milionů dolarů kvůli plánovanému snížení výroby nákladního letadla Boeing 747-8. Od září má Boeing v plánu vyrábět pouze jedno letadlo za dva měsíce, celkem tedy šest letadel za rok. Nyní firma vyrábí v průměru 1,3 letadla za měsíc. "Poptávka po letadlech pro osobní přepravu zůstává silná, avšak poptávka po nákladních letadlech po oživení v roce 2013 oslabuje," napsala firma v tiskové zprávě. Akcie Boeingu v poobchodní fázi klesaly o procento.

Dolar po náznaku dalšího uvolnění politiky ECB výrazně zpevnil

Dolar ve čtvrtek na devizových trzích zpevňoval a k euru se dostal na nejvyšší hodnotu za poslední dva týdny. Trhy reagovaly na vyjádření šéfa Evropské centrální banky (ECB) Maria Draghiho, který po jednání bankovní rady řekl, že banka zváží další kroky na podporu ekonomiky eurozóny.

Euro k dolaru poprvé po dvou týdnech sestoupilo pod 1,08 USD a krátce po 17.00 SEČ se jednotná evropská měna prodávala za zhruba 1,083 USD. To byl proti předchozímu dni pokles asi o 0,5 %. Dolar k japonskému jenu vykazoval růst o 0,4 % na 117,46 JPY.

Dolarový index, který měří výkonnost dolaru ke koši šesti hlavních světových měn, přidával půl procenta na 99,55 bodu. Dostal se tak nejvýše od 3. prosince.

Analytik Joe Manimbo z Western Union Business Solutions podle agentury Reuters řekl, že pokud bude trh výrazně kolísat a ceny ropy dále klesat, zvýší se pravděpodobnost, že ECB na své březnové schůzce zasáhne. Kurz eura by pak zřejmě dál klesal.

Ceny ropy se ve čtvrtek odpoutaly od dvanáctiletých minim a poměrně výrazně se zotavily, rovněž zejména díky komentáři Maria Draghiho o dalším možném uvolnění měnové politiky v eurozóně.

Kolem 17.30 SEČ cena severomořské ropy Brent s dodáním v březnu rostla o 2,7 % na zhruba 28,65 USD za barel. Barel americké lehké ropy West Texas Intermediate (WTI) si připisoval 2,9 % a nacházel se na 29,15 USD. Růst cen nezastavila ani zpráva o vyšším než očekávaném růstu zásob ropy na území USA. Analytici odhadovali, že se zásoby ropy v USA v uplynulém týdnu zvýšily o 2,811 milionu barelů, podle vládních dat ale stouply o 3,979 milionu barelů.

Nálada na trhu ale zůstává i navzdory čtvrtečnímu růstu cen ropy pesimistická. Ropa od začátku roku ztratila asi 25 %, jen málo analytiků ale věří, že již je pokles u konce, protože celková produkce ve světě možná až o dva miliony barelů denně převyšuje poptávku. Nadbytek černého zlata se zřejmě ještě zvýší, protože se na trh vrací Írán, jemuž vývoz ropy v posledních letech znemožňovaly mezinárodní sankce.

Zlato ve čtvrtek zdražilo o 42 centů na 1 101,92 USD za trojskou unci, cena stříbra naopak klesla o pět centů na 14,143 USD za trojskou unci.

Hlavní čtvrteční události na amerických trzích

Výsledková sezóna

  • Výsledky Verizon ve 4Q2015: Očištěný zisk na akcii 89 centů (odhad: 88 centů). Akcie ve čtvrtek +3,26 %.
  • Výsledky Travelers ve 4Q2015: Provozní zisk na akcii 2,90 USD (odhad: 2,66 USD). Akcie ve čtvrtek -0,92 %.
  • Výsledky Schlumberger ve 4Q2015: Zisk na akcii 0,65 USD (odhad: 0,63 USD), tržby 7,7 miliardy USD (v souladu s odhadem). Akcie Schlumbergeru ve čtvrtečním after-marketu +1 %.
  • Výsledky American Express ve 4Q2015: Upravený zisk na akcii 1,23 USD (odhad: 1,12 USD), tržby 8,39 miliardy USD (odhad: 8,38 miliardy USD). Akcie American Express ve čtvrtečním after-marketu -4 %.
  • Výsledky Starbucks v 1QFY2016: Zisk na akcii 0,46 USD (odhad: 0,45 USD), tržby 5,47 miliardy USD (odhad: 5,39 miliardy USD). Akcie Starbucksu ve čtvrtečním after-marketu -4 %.

Zdroj: CNBC, MarketWatch, ČTK

Křetínského fond se stal největším akcionářem ve Foot Lockeru
před okamžikem

Křetínského fond se stal největším akcionářem ve Foot Lockeru

Investiční fond Vesa Equity Investment podnikatelů Daniela Křetínského a Patrika Tkáče se stal největším akcionářem...
Fúze a akvizice Americké akcie
Maserati chce mít do pěti let auta hybridní či zcela elektrická
před 14 minutami

Maserati chce mít do pěti let auta hybridní či zcela elektrická

Auta od výrobce luxusních vozů Maserati, který je součástí italsko-americké automobilové skupiny Fiat Chrysler...
Auta Elektřina
Bankovní sektor si podle ČNB udržel i v době pandemie odolnost
Bankovní sektor si podle ČNB udržel i v době pandemie odolnost
před 31 minutami

Bankovní sektor si podle ČNB udržel i v době pandemie odolnost

Bankovní sektor je stabilní a i v době pandemie si udržel odolnost vůči možným nepříznivým šokům, a to i díky...
ČNB Banky
Evropská komise pokutovala farmaceutické firmy Teva a Cephalon
před hodinou

Evropská komise pokutovala farmaceutické firmy Teva a Cephalon

Evropská komise vyměřila farmaceutickým společnostem Teva a Cephalon pokutu 60,5 milionu eur za dohodu, která...
Evropská unie Farmacie
MF stále počítá se schválením změn daní do konce roku
14:44

MF stále počítá se schválením změn daní do konce roku

Ministerstvo financí nadále počítá s tím, že daňový balíček bude schválen do konce letošního roku. Většina opatření,...
Česká ekonomika Daně
Foxconn přesune část výroby pro Apple z Číny do Vietnamu
13:49

Foxconn přesune část výroby pro Apple z Číny do Vietnamu

Tchajwanská společnost Foxconn, která je smluvním výrobcem elektroniky, přesune na žádost americké firmy Apple část...
Čína Vietnam Apple
Australská telekomunikační firma Telstra dostala pokutu za nefér…
13:45

Australská telekomunikační firma Telstra dostala pokutu za nefér smlouvy s domorodci

Největší australská telekomunikační společnost Telstra zaplatí pokutu 50 milionů australských dolarů (808 milionů Kč)...
Austrálie Telekomunikace
Kryptoměny prudce korigují zisky z posledních dní, bitcoin se vrátil…
Kryptoměny prudce korigují zisky z posledních dní, bitcoin se vrátil…
13:45

Kryptoměny prudce korigují zisky z posledních dní, bitcoin se vrátil pod 17 500 USD

Kryptoměny ve čtvrtek obrátily a zamířily prudce dolů, kurz bitcoinu se vrátil pod 17 500 USD, ethereum pod 550 USD....
Kryptoměny Bitcoin
Barclays: Akcie jako BP mohou v příštím roce přidat přes 50 %
Barclays: Akcie jako BP mohou v příštím roce přidat přes 50 %
13:28

Barclays: Akcie jako BP mohou v příštím roce přidat přes 50 %

Evropské akcie čeká v roce 2021 růst. Předpovídají to analytici banky Barclays, podle kterých bude vývoj trhu...
Evropské akcie Ropa Výhled na rok 2021
Polsko dá na pomoc ekonomice dalších 40 miliard zlotých
12:15

Polsko dá na pomoc ekonomice dalších 40 miliard zlotých

Polská vláda podpoří ekonomiku dalšími penězi, tentokrát má připravenou částku 35 až 40 miliard zlotých (až 234...
Polsko Podpora ekonomiky Koronavirus
SSE a Equinor vloží do větrné elektrárny na moři šest miliard liber
11:46

SSE a Equinor vloží do větrné elektrárny na moři šest miliard liber

Britská energetická společnost SSE spolu s norskou ropnou a plynárenskou firmou Equinor investují šest miliard liber...
Energetika Větrná energie
Walt Disney propustí 32 000 lidí, hlavně v zábavních parcích v USA
10:58

Walt Disney propustí 32 000 lidí, hlavně v zábavních parcích v USA

Americká společnost Walt Disney propustí celkem asi 32 000 zaměstnanců, většinou ve svých zábavních parcích, na které...
Walt Disney
Asijské akcie ve čtvrtek převážně rostly
Asijské akcie ve čtvrtek převážně rostly
10:30

Asijské akcie ve čtvrtek převážně rostly

Obchodování na akciových trzích v Asii a Tichomoří ve čtvrtek skončilo převážně v plusu. Pod nulou uzavřela jen burza...
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii
"Zelené" dluhopisy jako cesta k odpovědnému investování
"Zelené" dluhopisy jako cesta k odpovědnému investování
09:30

"Zelené" dluhopisy jako cesta k odpovědnému investování

Investovat odpovědně. Tak káže nový trend, který se firmám navíc vyplácí. Takzvaně "zelené" dluhopisy mají nízkou...
Ekologie a životní prostředí Firemní dluhopisy Dluhopisový trh
ČEZ za prodej aktiv v Rumunsku získal téměř miliardu eur
09:19

ČEZ za prodej aktiv v Rumunsku získal téměř miliardu eur

Ředitel energetické skupiny ČEZ Daniel Beneš v rozhovoru pro ČT ve středu večer uvedl, že ČEZ za prodej aktiv v...
ČEZ Energetika Rumunsko
Spotřebitelská důvěra v Německu kvůli uzávěře dále klesá
09:11

Spotřebitelská důvěra v Německu kvůli uzávěře dále klesá

Spotřebitelská důvěra v Německu se dále zhoršuje. Rozsáhlá uzávěra zavedená proti šíření nákazy koronavirem má totiž...
Německo Spotřebitelská důvěra
Zemřel bývalý šéf Světové banky James Wolfensohn
08:30

Zemřel bývalý šéf Světové banky James Wolfensohn

Ve věku 86 let zemřel ve středu bývalý investiční bankéř a šéf Světové banky James Wolfensohn. V jejím čele stál od...
Banky Management