Americké akcie v úterý zpevnily, podporovaly je příznivé hospodářské výsledky firem
|

Americké akcie v úterý zpevnily, podporovaly je příznivé hospodářské výsledky firem

Americké akciové trhy v úterý posílily a jejich širší index S&P 500 vykázal nejvýraznější růst od začátku měsíce. Investory na Wall Street povzbudily příznivé hospodářské výsledky domácích podniků.

Americké akcie Shrnutí obchodování v USA

Index Dow posílil o 0,42 % na 18 161,94 bodu, širší index S&P 500 stoupl o 0,62 % na 2 139,60 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite uzavřel se ziskem 0,85 % na 5 243,84 bodu. Index volatility VIX klesl o 5,74 % na 15,28 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o dva a půl bazického bodu na 1,74 %.

V plusu skončily všechny hlavní sektory, nejvíce se dařilo odvětví základních materiálů, sektoru zdravotní péče a odvětví veřejných služeb. Nejmenší zisk si připsalo průmyslové odvětví.

Americké akcie (18. října 2016)

V indexu Dow v úterý nejvýrazněji zdražily akcie zdravotnické skupiny UnitedHealth Group (+6,9 %), banky Goldman Sachs (+2,15 %) a výrobce čipů Intel (+1,23 %). Nedařilo se naopak cenným papírům počítačového obra IBM (-2,62 %), farmaceutické společnosti Johnson & Johnson (-2,6 %) či provozovatele řetězce restaurací s rychlým občerstvením McDonald's (-1,03 %).

Akcie zdravotnické skupiny UnitedHealth Group i finančního domu Goldman Sachs podpořily kvartální hospodářské výsledky, které společnosti zveřejnily před začátkem obchodování. Čísly se před začátkem úterní seance pochlubila také farmaceutická firma Johnson & Johnson.

Americké akcie (18. října 2016)

Na nové historické maximum se vyšplhaly akcie technologického holdingu Alphabet (+1,82 %), mateřské společnosti firmy Google. Odpoledne se titul dotkl hladiny 828,81 USD. Akcie Alphabetu podporovala série velice příznivých recenzí na nové telefony Googlu Pixel, které jsou na trhu dostupné od tohoto týdne. Během několika týdnů by navíc Google měl představit několik dalších nových produktů, mimo jiné router Google Wifi nebo novou verzi zařízení Chromecast přizpůsobenou pro televize s rozlišením 4K.

Akcie automobilky Tesla Motors (+2,65 %) přidaly více než dvě a půl procenta navzdory tomu, že společnost "nenápadně" posunula termín dodání nového vozu Model 3 zákazníkům. Do neděle Tesla na svých webových stránkách uváděla, že dodávky Modelu 3 zákazníkům začnou ke konci roku 2017, nyní však automobilka na webu uvádí, že výroba vozu začne zhruba v polovině roku 2017 a předpokládaný termín dodávek nově objednaných vozů je nejdříve polovina roku 2018. Zástupce Tesly na dotaz televize CNBC uvedl, že k žádným změnám v plánech společnosti nedošlo, podle jeho slov společnost pouze zpřesnila marketingové informace tak, aby lépe odpovídaly skutečnosti. Tesla registruje zhruba 400 tisíc předobjednávek na Model 3.

Cena akcií zábavní firmy Walt Disney (+0,37 %) se výrazně nezměnila. Titul tak prakticky nereagoval na zprávu agentury Bloomberg, podle které již údajně společnost přestala zvažovat převzetí mikroblogovací sociální sítě Twitter (+0,6 %).

Počítačová společnost IBM (-2,62 %) již po konci pondělního obchodování vykázala za uplynulé čtvrtletí upravený zisk na akcii 3,29 USD při tržbách 19,2 miliardy USD. Analytici čekali, že společnost vykáže očištěný zisk na akcii 3,23 USD a tržby 19 miliard USD. Firma současně potvrdila výhled upraveného zisku na akcii za celý letošní rok na úrovni minimálně 13,50 USD.

Vzhůru naopak vystřelily akcie poskytovatele služby streamování videa Netflix (+19,03 %), který stejně jako IBM reportoval po konci pondělního obchodování hospodářské výsledky za uplynulé čtvrtletí. Firma oznámila, že jí ve třetím čtvrtletí vzrostl počet předplatitelů o 3,57 milionu, tedy výrazně více, než sama očekávala (2,3 milionu). Na konci září měl Netflix celosvětově 88,3 milionu předplatitelů. Dále společnost oznámila, že ve třetím čtvrtletí hospodařila se ziskem 0,12 USD na akcii při tržbách 2,29 miliardy USD. O rok dříve společnost za stejné období vykázala zisk na akcii 0,09 USD a tržby 2,1 miliardy USD. Analytici čekali zisk na akcii 0,06 USD a tržby 2,28 miliardy USD.

V rámci indexu S&P 500 doposud výsledky zveřejnilo více než 50 firem a naprostá většina z nich vykázala zisk nad odhady trhu.

"Začali jsme skvěle. Nemyslím si ale, že konečné zúčtování bude stejně dobré," říká Stephen Massocca ze sanfranciské investiční firmy Wedbush Equity Management.

Po konci úterního obchodování na trh hospodářské výsledky poslali výrobce čipů Intel či internetová firma Yahoo!.

Intel oznámil, že v uplynulých třech měsících hospodařil se ziskem očištěným o mimořádné položky ve výši 0,80 USD při tržbách 15,8 miliardy USD. Trh čekal upravený zisk na akcii 0,73 USD a tržby 15,6 miliardy USD. Výsledkům pomohla stabilizace poptávky po osobních počítačích a růst v divizi datových center a cloudu. Akcie Intelu ale v after-marketu klesaly o šest procent, protože investory zaskočilo oznámení, že podnik v současnosti odhaduje výši restrukturalizačních nákladů na 2,3 miliardy USD. Většinu těchto nákladů by Intel měl zaúčtovat do poloviny příštího roku. Ve čtvrtém čtvrtletí 2016 by měly náklady na restrukturalizaci dosáhnout 250 milionů dolarů. Na jaře Intel oznámil, že během jednoho roku zruší 12 000 pracovních míst, tedy asi 11 % jejich celkového počtu. Odráží to urychlení ústupu od dosavadního hlavního zaměření na čipy pro osobní počítače, po nichž klesá poptávka kvůli přesunu zákazníků k mobilním zařízením.

Tržby tradiční divize čipů pro osobní počítače, která se na celkových výnosech Intelu stále podílí více než polovinou, stouply o 4,5 % na 8,9 miliardy USD. Podle výzkumné firmy IDC klesly dodávky osobních počítačů ve světě ve třetím čtvrtletí o necelá čtyři procenta, tedy méně, než se odhadovalo. Tržby firmy v divizi datových center a cloudových služeb vzrostly o 10 % na 4,5 miliardy USD.

Výnosy i zisk internetové společnosti Yahoo! za třetí čtvrtletí vzrostly. Tržby stouply meziročně o 6,5 % na 1,31 miliardy USD a čistý zisk vyskočil na 163 milionů USD ze 76 milionů USD před rokem. Růst tržeb byl ale podpořen změnou způsobu jejich vykazování. Zisk Yahoo! v přepočtu na akcii výrazně překonal odhady analytiků. Výnosy divize Mavens, která bude podle Yahoo! jejím novým jádrem poté, co dojde k odprodeji jejích internetových aktivit operátorovi Verizon Communications, vzrostly o 24 % na 524 milionů USD. Tržby z nynějších jádrových aktivit Yahoo! se ale snížily o 14 % na 857,7 milionu USD.

Verizon se na koupi základních internetových aktivit Yahoo! za 4,8 miliardy dolarů dohodl letos v červenci. Yahoo! ale minulý měsíc oznámila, že jí byly při útoku hackerů v roce 2014 ukradeny informace o nejméně 500 milionech uživatelských účtů, včetně jmen uživatelů a e-mailových adres, což Verizon následně označil za klíčový faktor. Podle analytiků tak operátor naznačil, že by s Yahoo! mohl jednat o nových podmínkách převzetí.

Večer trhy zaujalo také vyjádření Tima Kaina, kandidáta na post demokratického viceprezidenta USA, který prohlásil, že Hillary Cintonová by se z pozice prezidentky USA zasadila o přísnější regulaci Wall Street. Dosud se přitom mezi investory šuškalo o značné toleranci Clintonové vůči Wall Street. Kromě toho Kaine řekl, že si nedokáže představit, že by člověk znalý finančních záležitostí mohl dát v listopadových prezidentských volbách hlas republikánskému kandidátovi Donaldu Trumpovi.

Dolar mírně zpevnil k euru a oslabil k jenu

Na devizovém trhu americký dolar mírně zpevnil k euru. Investoři se nyní zaměřují na budoucí kroky americké centrální banky. Od konce září dolar celkově posílil už o zhruba tři procenta díky očekávání, že Fed ke konci roku přikročí k dalšímu zvýšení úroků.

V závěru dne euro vůči dolaru oslabovalo o 0,2 % na 1,098 USD a dolar vůči japonskému jenu mírně klesal. Britská libra proti dolaru večer zpevňovala o 0,9 % na 1,2294 USD.

Světové ceny ropy v úterý mírně stouply, vyhlídky na omezení těžby černého zlata a zpráva o nižších zásobách suroviny v USA tak převážily nad vlivem mírně silnějšího dolaru, který zvyšuje ceny ropy a dalších komodit z pohledu držitelů jiných měn, což zpravidla podkopává poptávku.

Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) se v září předběžně dohodla na snížení těžby na 32,5 milionu až 33 milionů barelů denně. Podrobnosti by měl kartel dojednat na svém listopadovém zasedání ve Vídni. V září OPEC těžil rekordních 33,6 milionu barelů ropy denně. Těžba ropy v Saúdské Arábii ovšem v srpnu klesla z červencového rekordu 7,622 milionu barelů na 7,305 milionu barelů denně, vyplývá z údajů, které Rijád poskytl organizaci JODI.

Zlato v úterý zdražilo téměř o 14 dolarů na 1 268 USD za trojskou unci a cena stříbra stoupla o 16 centů na 17,63 USD za trojskou unci.

Hlavní úterní události na amerických trzích

 • Index spotřebitelských cen v USA v září podle očekávání meziměsíčně vzrostl o 0,3 % po +0,2 % v srpnu. Meziročně míra inflace se podle očekávání zvýšila na 1,5 % ze srpnových 1,1 %. Meziroční míra jádrové inflace dosáhla 2,2 %, což je mírný pokles ze srpnových 2,3 % (odhad: 2,3 %).
 • Index trhu s nemovitostmi NAHB v říjnu podle očekávání klesl na 63 bodů ze 65 bodů v září.
 • Americký přepravce zásilek FedEx plánuje investovat 1,4 miliardy eur do svých logistických aktivit na mezinárodním letišti Charlese de Gaulla u Paříže. Firma v úterý uvedla, že tam své kapacity zdvojnásobí, a že Paříž se pak stane pro FedEx druhým největším logistickým centrem na světě po Memphisu.
 • Vydavatel platebních karet Visa po konci úterního obchodování oznámil, že zvyšuje čtvrtletně vyplácenou dividendu o 18 % ze 14 centů na 16,5 centu na akcii. Loni Visa dividendu zvýšila o 17 % a v roce 2014 o 20 %.
 • Akcie firmy Netflix byly v úterý po pondělním zveřejnění hospodářských výsledků v centru pozornosti. JPMorgan Chase zvýšila jejich cílovou cenu na 140 ze 122 USD, Stifel Nicolaus zvedla jejich cílovou cenu na 140 ze 120 USD, SunTrust přistoupila ke zvýšení cílové ceny na 115 ze 100 USD, Wedbush Securities nově počítá s 60 USD za akcii namísto původních 50 USD a Pacific Crest stanovila novou cílovou cenu na 135 ze 125 USD.
 • Americký federální soudce v úterý předběžně schválil dohodu o urovnání mezi Volkswagenem a jeho značkovými dealery, která bude německou automobilku stát 1,21 miliardy dolarů. Rozhodnutí o červnové dohodě s americkými úřady, podle níž má Volkswagen za opravy a odkoupení naftových automobilů, které manipulovaly s emisními testy, zaplatit deset miliard dolarů, soudce Charles Breyer odložil na 25. října. Podle agentury Reuters ale uvedl, že se "silně přiklání" k jejímu schválení.
 • Ropný průmysl čelí vážné hrozbě kvůli rostoucímu využívání automobilů s elektrickým pohonem. Upozornila na to podle listu Financial Times mezinárodní ratingová agentura Fitch. Dodala, že ropné společnosti by si měly připravit plány na "radikální změnu", kterou si vynutí příchod nových technologií.

Výsledková sezóna

 • Americká farmaceutická firma Johnson & Johnson hospodařila v letošním třetím čtvrtletí s upraveným ziskem na akcii i tržbami nad odhady. Zisk na akcii po odečtení mimořádných položek dosáhl 1,68 USD (trh čekal 1,65 USD) a tržby činily 17,8 miliardy USD (odhad trhu: 17,7 miliardy USD). Tržby společnosti se meziročně zvýšily o 4,2 %, v případě zisku navíc Johnson & Johnson zvýšila celoroční výhled. Analytik České spořitelny Jan Šumbera ale upozorňuje, že by investoři neměli propadat bezmezné euforii.
 • Americká investiční banka Goldman Sachs ve třetím čtvrtletí zvýšila čistý zisk o 47 % na 2,09 miliardy USD. Banka v úterý uvedla, že její hospodaření podpořil vysoký růst příjmů z obchodování. Zisk vzrostl již druhé čtvrtletí za sebou, zatímco v předchozích čtyřech čtvrtletích klesal. Celkové příjmy se zvýšily o 19 % na 8,17 miliardy USD.
 • Čistý zisk amerického výrobce legendárních motocyklů Harley-Davidson ve třetím čtvrtletí meziročně klesl o 19 % na 114 milionů USD. Firma to v úterý uvedla ve své výsledkové zprávě. Hospodaření zasáhl slabý prodej ve Spojených státech, které jsou pro Harley-Davidson největším trhem. Zisk na akcii však mírně překonal očekávání analytiků.
 • Výsledky UnitedHealth Group ve 3Q: Upravený zisk na akcii 2,17 USD (odhad: 2,08 USD), tržby 46,3 miliardy USD (odhad: 46,1 miliardy USD).
 • Výsledky Philip Morris International ve 3Q: Upravený zisk na akcii 1,25 USD (odhad: 1,23 USD), tržby 6,98 miliardy USD (odhad: 6,91 miliardy USD).
 • Výsledky Intel ve 3Q: Upravený zisk na akcii 0,80 USD (odhad: 0,73 USD), tržby 15,8 miliardy USD (odhad: 15,6 miliardy USD). Firma v současnosti odhaduje výši restrukturalizačních nákladů na 2,3 miliardy USD. Většinu těchto nákladů by Intel měl zaúčtovat do poloviny příštího roku. Ve čtvrtém čtvrtletí by měly náklady na restrukturalizaci dosáhnout 250 milionů USD. Akcie v úterním after-marketu -6 %.
 • Výsledky Yahoo! ve 3Q: Čistý zisk 163 milionů USD (loni: 76 milionů USD), tržby 1,31 miliardy USD (meziročně +6,5 %). Akcie v úterním after-marketu +1,5 %.

Zdroj: CNBC, MarketWatch, ČTK

XTB - banner xStation 5

V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
včera v 20:30

V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled

Další týden plný tržních výkyvů, podpora ekonomiky ze strany vlád i centrálních bank, kondice jednotlivých akciových...
Světové akcie Americké akcie Akcie ČR
Černý pátek v USA: Nákupy přes internet vzrostly meziročně o bezmála…
včera v 18:30

Černý pátek v USA: Nákupy přes internet vzrostly meziročně o bezmála 22 % na 9 miliard USD

Podle údajů Adobe Analytics vzrostly letos během Black FRiday v USA nákupy přes internet meziročně o 21,6 % na 9...
Spojené státy americké (USA) Maloobchod Americká ekonomika
Čínský tryskáč C919 je téměř hotový, prověří ho regulátor
včera v 05:00

Čínský tryskáč C919 je téměř hotový, prověří ho regulátor

Vývoj čínského tryskového dopravního letadla C919 se blíží závěru a čínský úřad pro civilní letectví (CAAC) může...
Čína Doprava
Hyundai a Kia zaplatí v USA pokutu kvůli pomalému svolávání aut
27. 11. 2020 20:35

Hyundai a Kia zaplatí v USA pokutu kvůli pomalému svolávání aut

Jihokorejská automobilka Hyundai Motor a její sesterská společnost Kia Motors zaplatí ve Spojených státech pokutu 137...
Auta Spojené státy americké (USA)
Americké akcie během zkrácené páteční seance rostly, index Nasdaq…
Americké akcie během zkrácené páteční seance rostly, index Nasdaq…
27. 11. 2020 19:30

Americké akcie během zkrácené páteční seance rostly, index Nasdaq dosáhl nového rekordu

Akcie ve Spojených státech zakončily zkrácený týden růstem. Index technologického trhu Nasdaq se vyšplhal dokonce na...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Evropské akcie v pátek zdražily, v plusu skončily indexy i v týdenním…
Evropské akcie v pátek zdražily, v plusu skončily indexy i v týdenním…
27. 11. 2020 18:00

Evropské akcie v pátek zdražily, v plusu skončily indexy i v týdenním horizontu

Obchodování na západoevropských akciových trzích skončilo v závěru týdne v plusu. Náladu na trhu podpořila mimo jiné...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Berlín prodlouží pomoc firmám zvláště postiženým krizí
27. 11. 2020 16:46

Berlín prodlouží pomoc firmám zvláště postiženým krizí

Německá vláda prodlouží pomoc firmám zvláště postiženým koronavirovou krizí. Přímé platby, které nemusejí vracet,...
Německo Podpora ekonomiky Koronavirus
Pražská burza se v pátek vrátila na nejsilnější úroveň od března, za…
Pražská burza se v pátek vrátila na nejsilnější úroveň od března, za…
27. 11. 2020 16:45

Pražská burza se v pátek vrátila na nejsilnější úroveň od března, za týden index PX přidal 2,4 %

Pražská burza se po čtvrtečním oslabení v pátek vrátila na nejsilnější úroveň od březnového začátku epidemie nemoci...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Indická ekonomika je kvůli koronaviru poprvé v historii v recesi
27. 11. 2020 16:35

Indická ekonomika je kvůli koronaviru poprvé v historii v recesi

Indická ekonomika je kvůli koronaviru poprvé v historii v recesi. Hrubý domácí produkt nejlidnatější demokracie světa...
Indie Emerging Markets Recese
Británie chce omezit technologické giganty
27. 11. 2020 15:55

Británie chce omezit technologické giganty

Británie příští rok zavede nová pravidla, jejichž cílem je zabránit firmám Google a Facebook a dalším technologickým...
Spojené království Technologie Regulace
Americké akcie v úvodu: Dow +0,34 %, S&P 500 +0,31 %, Nasdaq…
27. 11. 2020 15:35

Americké akcie v úvodu: Dow +0,34 %, S&P 500 +0,31 %, Nasdaq Composite +0,68 %

Obchodování v USA v pátek skončí po čtvrtečním Dni díkůvzdání netradičně už v 19.00 SEČ.
Americké akcie
Americké akcie budou příští rok dýchat na záda evropským titulům,…
Americké akcie budou příští rok dýchat na záda evropským titulům,…
27. 11. 2020 15:02

Americké akcie budou příští rok dýchat na záda evropským titulům, říká analytik

Příštích šest až devět měsíců bude patřit evropským akciím. Investoři se totiž budou soustředit na cenné papíry firem...
Akciový trh Evropské akcie Americké akcie
Britská firma Dyson investuje 2,75 miliardy GBP do nových technologií
27. 11. 2020 14:35

Britská firma Dyson investuje 2,75 miliardy GBP do nových technologií

Britská společnost Dyson, která vyrábí bezsáčkové vysavače, vysoušeče a další elektroniku, bude v následujících pěti...
Evropské akcie Technologie
Volkswagen očekává další zvýšení podílu své značky VW na trhu
27. 11. 2020 13:15

Volkswagen očekává další zvýšení podílu své značky VW na trhu

Automobilka Volkswagen navzdory nejistotě způsobené koronavirovou krizí věří, že se jí v příštím roce podaří znovu...
Auta Volkswagen
Digitální měna Facebooku by měla být spuštěna v lednu
27. 11. 2020 11:41

Digitální měna Facebooku by měla být spuštěna v lednu

Libra, digitální měna firmy Facebook, je připravena na spuštění v lednu, avšak v omezeném formátu. Uvedl to v pátek...
Facebook Kryptoměny
Polsko nechce řešit spory o spojení vlády práva s penězi u soudu
27. 11. 2020 11:23

Polsko nechce řešit spory o spojení vlády práva s penězi u soudu

(AKTUALIZOVÁNO) Polská vláda odmítá návrh předsedkyně Evropské komise Ursuly von der Leyenové řešit před Soudním...
Evropská unie Rozpočet Právo
Spotřebitelská nálada v eurozóně podle očekávání klesla
27. 11. 2020 11:00

Spotřebitelská nálada v eurozóně podle očekávání klesla

Spotřebitelská důvěra v eurozóně se v listopadu mírně snížila, když index důvěry klesl z říjnových -15,5 bodu na -17...
Eurozóna Spotřebitelská důvěra
Analýza: Na změně daní nevydělají lidé s nejnižšími příjmy
27. 11. 2020 10:48

Analýza: Na změně daní nevydělají lidé s nejnižšími příjmy

Na aktuálně schválném návrhu Poslanecké sněmovny na zrušení superhrubé mzdy, zavedení sazeb daně z příjmu 15 a 23...
Česká ekonomika Daně
ČEZ: ÚOHS povolil prodej elektrárny Počerady
27. 11. 2020 10:35

ČEZ: ÚOHS povolil prodej elektrárny Počerady

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) povolil prodej uhelné elektrárny Počerady do rukou Vršanské uhelné ze...