Americké akcie ve čtvrtek uzavřely lehce pod nulou, nedařilo se titulům z telekomunikačního odvětví
|

Americké akcie ve čtvrtek uzavřely lehce pod nulou, nedařilo se titulům z telekomunikačního odvětví

Americké akcie ve čtvrtek oslabily, a to zejména kvůli telekomunikačnímu sektoru. Pokles akciového trhu však zmínily dobré výsledky vydavatele kreditních karet American Express. Na devizovém trhu se dolar vyšplhal až na sedmiměsíční maximum vůči koši ostatních hlavních světových měn. Po konci obchodování se výsledky za uplynulé čtvrtletí pochlubil mimo jiné Microsoft.

Americké akcie Shrnutí obchodování v USA

Index Dow odepsal 0,22 % a uzavřel na 18 162,35 bodu, širší index S&P 500 klesl o 0,14 % a obchodování zakončil na 2 141,34 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se snížil o 0,09 % na 5 241,83 bodu. Index volatility VIX spadl o 4,58 % na 13,75 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o jeden bazický bod na 1,756 %. Dařilo se především sektoru zdravotní péče.

Americké akcie (20. října 2016)

Akcie telekomunikačních společností zamířily dolů kvůli slabým výsledkům největšího amerického mobilního operátora Verizon Communications (-2,46 %). Čtvrtletní tržby firmy zaostaly za odhady analytiků a očekávání nesplnil ani růst počtu klientů.

Posílily naopak akcie společnosti American Express (+9,03 %), protože firma vykázala překvapivě příznivé čtvrtletní výsledky a zlepšila svůj celoroční výhled.

Americké akcie (20. října 2016)

Po konci čtvrteční obchodní seance na trh hospodářské výsledky poslaly mimo jiné společnosti PayPal, Microsoft, Advanced Micro Devices a Schlumberger.

Softwarová společnost Microsoft (v řádném obchodování -0,49 %) zaznamenala v prvním fiskálním čtvrtletí oproti očekávání vyšší tržby i zisk, a to zejména díky divizi Intelligent Cloud. Příjmy činily 20,5 miliardy dolarů a čistý zisk 4,7 miliardy dolarů. Cena akcií firmy se v poobchodní fázi zvyšovala o více než pět procent.

Příjmy divize Intelligent Cloud, kam spadají servery a služby jako Windows Server a Azure, se zvýšily o 8,3 % na 6,4 miliardy USD, což rovněž předčilo očekávání analytiků. V těchto službách je Microsoft na druhém místě na světě za společností Amazon.com. Obě společnosti soupeří s konkurenty Google, IBM a Oracle.

V divizi softwaru Windows a mobilů se příjmy Microsoftu snížily o 1,8 % na 9,3 miliardy USD. Podle analytické společnosti IDC se celosvětově prodeje počítačů v minulém čtvrtletí snížily o 3,9 %.

Euro se během dne k dolaru propadlo na čtyřměsíční minimum

Na devizovém trhu ve čtvrtek euro oslabilo až na čtyřměsíční minimum vůči dolaru, protože Evropská centrální banka (ECB) si ponechala otevřené dveře k dalším stimulačním opatřením. Pokles eura pomohl dolaru k výstupu na sedmiměsíční maximum vůči koši předních měn.

SLEDOVALI JSME ŽIVĚ: ECB v říjnu ponechala měnovou politiku beze změny, o jejím dalším směřování bude podle Draghiho jasněji v prosinci
Evropská centrální banka na svém říjnovém zasedání ponechala měnovou politiku beze změny. Základní úroková sazba tak zůstává na 0 %, zápůjční na 0,25 % a depozitní na -0,4 %. V nezměněném objemu 80 miliard eur měsíčně pokračuje také program kvantitativního uvolňování. Rozhodnutí pokračovat v měnové politice beze změny trh očekával. Guvernér ECB Mario Draghi na tiskové konferenci, kterou jsme sledovali živě, řekl, že o dalším osudu QE bude jasněji po posledním zasedání banky v letošním roce.

Jednotná evropská měna se propadla až na 1,0916 USD, nejníže od 24. června. Později část ztráta smazala a v závěru obchodování v New Yorku vykazovala pokles o 0,4 % na 1,0927 USD. Dolarový index, který měří hodnotu dolaru ke koši šesti hlavních světových měn, se během dne vyšplhal až na 98,404 bodu, nejvýše od 10. března.

Ropa ve čtvrtek na světových trzích citelně zlevňovala, večer ztrácela více než dvě procenta. Obchodníci totiž vybírali zisky, které jim přinesl dosavadní růst cen této strategicky důležité suroviny. Určitý vliv na pokles cen ropy ale měl i silnější kurz dolaru.

Ve středu se cena WTI vyšplhala až na maximum za 15 měsíců a dostala se do blízkosti 52 dolarů za barel. Za růstem stály zejména údaje o překvapivém poklesu zásob ropy ve Spojených státech a vyhlídky na omezení těžby v rámci Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC).

Navzdory čtvrtečnímu poklesu ale ceny ropy od 27. září vykazují nárůst asi o 13 %. Právě 27. září se OPEC předběžně dohodl na prvním snížení těžby za osm let. Podrobnosti by měl kartel dojednat na svém listopadovém zasedání ve Vídni.

Zlato ve čtvrtek zlevnilo o tři a půl dolaru na 1 266 USD za trojskou unci a cena stříbra klesla o jeden a půl centu na 17,532 USD za trojskou unci.

Hlavní čtvrteční události na amerických trzích

Výsledková sezóna

 • Výsledky Alaska Air Group v 3Q: Upravený zisk na akcii 2,20 USD (odhad: 2,09 USD), tržby 1,57 miliardy USD (meziročně +3 %, odhad: 1,56 miliardy USD).
 • Výsledky Bank of New York Mellon v 3Q: Upravený zisk na akcii 0,90 USD (odhad: 0,81 USD, loni: 0,74 USD), výnosy 3,94 miliardy USD (meziročně +4 %, odhad: 3,86 miliardy USD).
 • Výsledky Walgreens Boots Alliance v 4Q: Upravený zisk na akcii 1,07 USD (odhad: 0,99 USD), tržby 28,6 miliardy USD (meziročně +0,4 %, odhad: 29,1 miliardy USD).
 • Výsledky Travelers v 3Q: Upravený zisk na akcii 2,40 USD (odhad: 2,38 USD), tržby 6,96 miliardy USD (odhad: 6,87 miliardy USD, loni: 6,8 miliardy USD).
 • Výsledky Dunkin' Brands v 3Q: Upravený zisk na akcii 0,57 USD (odhad: 0,58 USD, loni: 0,48 USD), tržby 207,1 milionu USD (meziročně -1,3 %).
 • Výsledky Verizon Communications v 3Q: Upravený zisk na akcii 1,01 USD (odhad: 0,99 USD), tržby 30,9 miliardy USD (odhad: 31,1 miliardy USD, loni: 33,2 miliardy USD).
 • Výsledky American Airlines Group v 3Q: Upravený zisk na akcii 2,80 USD (odhad: 1,69 USD), tržby 10,59 miliardy USD (odhad: 10,71 miliardy USD).
 • Výsledky Microsoft v 3Q: Upravený zisk na akcii 0,76 USD (odhad: 0,68 USD), tržby 20,5 miliardy USD (odhad: 21,7 miliardy USD). Akcie ve čtvrtečním after-marketu +6 %.
 • Výsledky PayPal Holdings v 3Q: Upravený zisk na akcii 0,35 USD (v souladu s odhady), tržby 2,66 miliardy USD (odhad: 2,65 miliardy USD). Akcie ve čtvrtečním after-marketu +4,5 %.
 • Výsledky Advanced Micro Devices v 3Q: Upravený zisk na akcii 0,03 USD (odhad: 0,00 USD), tržby 1,31 miliardy USD (odhad: 1,21 miliardy USD). Akcie ve čtvrtečním after-marketu -5,5 %.
 • Výsledky Schlumberger v 3Q: Upravený zisk na akcii 0,25 USD (odhad: 0,22 USD), tržby 7 miliard USD (odhad: 7,1 miliardy USD). Akcie ve čtvrtečním after-marketu -1 %.

Zdroj: CNBC, MarketWatch, ČTK

XTB - banner xStation 5

V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
20:30

V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled

Další týden plný tržních výkyvů, podpora ekonomiky ze strany vlád i centrálních bank, kondice jednotlivých akciových...
Světové akcie Americké akcie Akcie ČR
Kia svolává v USA téměř 295 000 vozů kvůli hrozbě požáru
19:42

Kia svolává v USA téměř 295 000 vozů kvůli hrozbě požáru

Jihokorejská automobilka Kia svolává ve Spojených státech téměř 295 000 vozů kvůli nebezpečí požáru motoru....
Auta Spojené státy americké (USA)
Tisk: Italská banka Monte dei Paschi by mohla zrušit až 6 000 míst
17:00

Tisk: Italská banka Monte dei Paschi by mohla zrušit až 6 000 míst

Italská banka Monte dei Paschi di Siena by mohla zrušit až 6 000 pracovních míst, pokud se nespojí s jiným bankovním...
Itálie Evropské banky Finanční sektor
Americké akcie v pátek skončily na rekordech, investoři očekávají…
Americké akcie v pátek skončily na rekordech, investoři očekávají…
včera v 22:30

Americké akcie v pátek skončily na rekordech, investoři očekávají další balík podpůrných opatření

Hlavní akciové indexy ve Spojených státech skončily v pátek na rekordech. Investoři po slabé statistice z amerického...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Poptávka po akciích při IPO Burger King India 150krát převýšila…
včera v 18:22

Poptávka po akciích při IPO Burger King India 150krát převýšila hodnotu nabízených cenných papírů

Primární veřejná nabídka akcií (IPO) společnosti Burger King India přilákala poptávku v objemu 9,5 miliardy dolarů,...
Primární úpis akcií (IPO) Asijské akcie Restaurace
Evropské akcie uzavřely první prosincový týden růstem
Evropské akcie uzavřely první prosincový týden růstem
včera v 18:00

Evropské akcie uzavřely první prosincový týden růstem

Akcie na západoevropských trzích v pátek posílily díky pozitivním zprávám z USA, kde se schyluje ke schválení...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Německá prokuratura vyšetřuje auditory EY kvůli krachu Wirecardu
včera v 17:54

Německá prokuratura vyšetřuje auditory EY kvůli krachu Wirecardu

Německá prokuratura v pátek zahájila vyšetřování auditorů společnosti EY, kteří se zabývali kontrolou účetnictví...
Podvod Německo
Pražská burza se v pátek vrátila na nejsilnější úroveň od března
Pražská burza se v pátek vrátila na nejsilnější úroveň od března
včera v 16:50

Pražská burza se v pátek vrátila na nejsilnější úroveň od března

Pražská burza se v závěru týdne vrátila na nejsilnější úroveň od březnového začátku epidemie nemoci covid-19 v Česku....
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Živnostníci v ČR budou moci využít dobrovolně takzvanou paušální daň
včera v 16:38

Živnostníci v ČR budou moci využít dobrovolně takzvanou paušální daň

Živnostníci a další osoby samostatně výdělečně činné v ČR budou moci od příštího roku platit dobrovolně takzvanou...
Česká ekonomika Byznys a podnikání Daně
Rusko neuspělo s žádostí o odklad vymáhání odškodného za Jukos
včera v 16:04

Rusko neuspělo s žádostí o odklad vymáhání odškodného za Jukos

Nizozemský nejvyšší soud v pátek odmítl požadavek Ruska, aby prozatím pozastavil vymáhání odškodného ve výši 57...
Rusko Právo
USA: Tovární objednávky v říjnu vzrostly nad očekávání
včera v 16:00

USA: Tovární objednávky v říjnu vzrostly nad očekávání

Objem továrních objednávek ve Spojených státech byl v říjnu o 1 % vyšší než v září. Po zářijovém meziměsíčním růstu o...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika
Počet osobních bankrotů v ČR v listopadu stoupl, návrhů na ně ubylo
včera v 15:53

Počet osobních bankrotů v ČR v listopadu stoupl, návrhů na ně ubylo

V Česku bylo v listopadu vyhlášeno 1 347 osobních bankrotů, o 46 více než v říjnu. Zároveň bylo podáno 1 318 návrhů...
Česká ekonomika Bankrot Byznys a podnikání
V listopadu začalo v ČR podnikat 3 485 lidí, nejméně od začátku roku
včera v 15:06

V listopadu začalo v ČR podnikat 3 485 lidí, nejméně od začátku roku

V listopadu začalo podnikat 3 485 lidí, což je nejméně od začátku letošního roku a téměř o polovinu méně než v září....
Česká republika Byznys a podnikání
Spor o rozpočet EU trvá, komplikuje shodu na emisním závazku
včera v 14:47

Spor o rozpočet EU trvá, komplikuje shodu na emisním závazku

Šest dní před zásadním summitem Evropské unie odmítají lídři Maďarska a Polska ustoupit ve sporu, který hrozí...
Evropská unie Rozpočet
USA: Schodek obchodní bilance v říjnu mírně vzrostl
včera v 14:40

USA: Schodek obchodní bilance v říjnu mírně vzrostl

Hodnota deficitu americké obchodní bilance v říjnu klesla na 63,1 miliardy USD. Po zářijovém poklesu schodku na 62,1...
Spojené státy americké (USA) Mezinárodní obchod
Tvorba pracovních míst v USA v listopadu zaostala za očekáváním, míra…
Tvorba pracovních míst v USA v listopadu zaostala za očekáváním, míra…
včera v 14:30

Tvorba pracovních míst v USA v listopadu zaostala za očekáváním, míra nezaměstnanosti ale klesla na 6,7 %

Ekonomika Spojených států v listopadu vytvořila asi 245 000 pracovních míst. To je nejnižší údaj za šest měsíců. Růst...
Nezaměstnanost Americká ekonomika Spojené státy americké (USA)
S&P: Globální dluh do konce roku vystoupí na 200 bilionů USD
včera v 14:03

S&P: Globální dluh do konce roku vystoupí na 200 bilionů USD

Globální dluh do konce letošního roku vystoupí kvůli dopadům nového koronaviru a opatřením na potlačení pandemie na...
Zadlužení Světová ekonomika
Senát našel v daňovém balíčku další příjmy za 4,5 miliardy Kč
včera v 11:49

Senát našel v daňovém balíčku další příjmy za 4,5 miliardy Kč

Senát našel v daňovém balíčku další příjem pro státní rozpočet ve výši 4,5 miliardy korun, který se ale nemusí nijak...
Daně Česká republika Rozpočet