Americké akcie ve středu pokračovaly v poklesu. Náladu nevylepšilo rozhodnutí Fedu o sazbách, ropa opět prudce oslabila
|

Americké akcie ve středu pokračovaly v poklesu. Náladu nevylepšilo rozhodnutí Fedu o sazbách, ropa opět prudce oslabila

Americký akciový index S&P 500 klesl posedmé v řadě. Fed nepřekvapil a ponechal sazby beze změny, na náladu investorů ale působil prudký pokles cen ropy a nejistota ohledně výsledku amerických prezidentských voleb.

Americké akcie Shrnutí obchodování v USA

Index Dow oslabil o 0,43 % na 17 959,64 bodu a po delší době uzavřel pod 18 tisíci bodů. Širší index S&P 500 ztratil 0,65 % a uzavřel pod 2 100, konkrétně na 2 097,94 bodu, a Nasdaq Composite odepsal 0,93 % na 5 105,57 bodu. Jako jediné se v nepatrném zisku udrželo odvětví necyklického spotřebního zboží, ostatní sektory ztrácely, nejvíce energetika, základní materiály a veřejné služby. Index volatility VIX stoupl o 4,09 % na 19,32 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA klesl o necelé tři bazické body na 1,80 %.

S&P 500 (2. listopadu 2016)

Demokratická prezidentská kandidátka Hillary Clintonová v posledních dnech ztrácí svůj dřívější náskok v předvolebních průzkumech, podle některých průzkumů veřejného mínění se dokonce do vedení dostal její republikánský rival Donald Trump. "Hlavním faktorem jsou obavy ohledně voleb. Vypadalo to, že Clintonová vyhraje, ale nyní posiluje Trump. To lidi znervózňuje," uvedl analytik Neil Massa ze společnosti Manulife Asset Management. "Trh nemá rád nejistotu," dodal.

Měnový výbor americké centrální banky podle očekávání v listopadu nezměnil měnovou politiku. Základní úroková sazba se pohybuje v rozmezí 0,25-0,50 %. Trh nadále očekává posun úroků na prosincovém zasedání představitelů americké centrální banky.

Podle vyjádření Fedu po listopadovém zasedání je scénář s prosincovým zvýšením základní úrokové sazby stále pravděpodobnější. Je ale potřeba upozornit, že žádný konkrétní termín podle očekávání nepadl, a holubičí část měnového výboru dokonce získala v hlasování o nastavení úroků jeden hlas navíc pro ponechání úroků na stávající úrovni. Šlo o hlas Erica Rosengrena, pro zvýšení sazeb hlasovaly Loretta Mesterová a Esther Georgeová.

"Měnový výbor považuje možnost zvýšení sazeb za opět o něco pravděpodobnější, ale chce počkat na další důkazy o naplňování cílů měnové politiky," stojí v prohlášení po listopadovém zasedání.

Vyšší úrokové sazby obvykle tlačí akciový trh dolů, neboť znamenají dražší půjčky pro firmy a zároveň snižují atraktivitu akcií ve srovnání s jinými investicemi, například s dluhopisy. "Máme tu volební nejistotu i nejistotu kolem Fedu," uvedl analytik John Canall ze společnosti LPL Financial.

Americký dolar během dne dále oslaboval a ocitl se na více než třítýdenním minimu vůči euru, japonskému jenu, švýcarskému franku i britské libře. Dolů ho tlačí pokračující nervozita ohledně možného vítězství republikánského kandidáta Donalda Trumpa v amerických prezidentských volbách.

Demokratická prezidentská kandidátka Hillary Clintonová v posledních dnech ztrácí náskok na Trumpa, podle některých průzkumů veřejného mínění se její republikánský rival dokonce dostal do vedení. Investoři považují Clintonovou za kandidátku, která by zachovala současné směřování Spojených států, zatímco případné Trumpovo vítězství mají spojeno spíše s nejistotou ohledně dalšího politického i ekonomického vývoje země.

"Kolem Trumpa panuje mnoho neznámých," uvedl analytik Richard Franulovich ze společnosti Westpac Banking. "Takovou nejistotu trh zjevně nesnáší," citovala jej agentura Reuters.

Více než procento ale vůči dolaru odepisovalo mexické peso, které se tak dostalo na více než měsíční minimum. Případné Trumpovo vítězství je považováno za významné riziko pro mexickou měnu, Trump totiž v předvolení kampani slibuje omezit příliv imigrantů z Mexika i přehodnocení obchodních vztahů mezi oběma zeměmi.

Ceny ropy pokračovaly v poklesu a proti úternímu závěru ztrácely okolo tří procent. Zpráva o rekordním nárůstu zásob suroviny ve Spojených státech posílila obavy, že je na trhu stále příliš mnoho suroviny.

Americký Úřad pro energetické informace (EIA) oznámil, že zásoby ropy v USA v minulém týdnu stouply o 14,4 milionu barelů. Týdenní nárůst tak překonal dosavadní rekord z roku 2012. Analytici přitom v anketě agentury Reuters v průměru očekávali, že zásoby se zvýší pouze o jeden milion barelů.

Světové ceny ropy začátkem letošního roku vinou nadbytečných dodávek na trh poprvé za 12 let sestoupily pod 30 dolarů za barel. Později sice část ztrát smazaly, ale zůstávají hluboko pod úrovněmi z první poloviny roku 2014, kdy výrazně přesahovaly hranici 100 dolarů za barel.

Členové Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) se v září předběžně dohodli na prvním snížení těžby za osm let. V posledních dvou týdnech ale rostoucí počet členů OPEC signalizuje neochotu k omezování produkce, což vyvolává pochybnosti ohledně realizace dohody. V říjnu se těžba ropy v zemích OPEC podle údajů Reuters vyšplhala na nové rekordní maximum 33,82 milionu barelů denně.

Hlavní středeční události na amerických trzích

Výsledková sezóna

 • Největšímu čínskému internetovému prodejci Alibaba Group Holding vzrostly ve druhém fiskálním čtvrtletí tržby o 55 % na 34,3 miliardy jüanů (123,6 miliardy Kč). Hospodaření podpořily hlavní aktivity, tedy prodej přes internet, ale také nové aktivity v oblasti cloudových služeb. Čistý zisk se za tři měsíce do konce září prudce snížil o 69 % na 7,08 miliardy jüanů, avšak důvodem byly mimořádné položky způsobené vývojem směnného kurzu jüanů. Očištěný zisk i zisk na akcii rostly.
 • Americké mediální společnosti Time Warner vzrostl ve třetím čtvrtletí zisk i příjmy díky úspěchu nového filmu Sebevražedný oddíl. Čistý zisk se zvýšil o 41,3 % na 1,47 miliardy dolarů, uvedla ve středu společnost. Time Warner vlastní téměř poloviční podíl v majiteli tuzemské TV Nova a minulý měsíc uvedla, že se dohodla na svém převzetí telekomunikační firmou AT&T.
 • Výsledky Anthem ve 3Q: Upravený zisk na akcii 2,45 USD (odhad: 2,47 USD), tržby 21,1 miliardy USD (odhad: 20,68 miliardy USD).
 • Výsledky Allergan ve 3Q: Upravený zisk na akcii 3,32 USD (odhad: 3,58 USD), tržby 3,6 miliardy USD (odhad: 3,73 miliardy USD).
 • Výsledky Office Depot ve 3Q: Upravený zisk na akcii 0,16 USD (odhad: 0,15 USD), tržby 2,84 miliardy USD (odhad: 3,49 miliardy USD).
 • Výsledky Estée Lauder Cos ve 3Q: Upravený zisk na akcii 0,84 USD (odhad: 0,8 USD), tržby 2,87 miliardy USD (odhad: 2,89 miliardy USD).
 • Výsledky Yelp ve 3Q: Upravený zisk na akcii 0,22 USD (odhad: 0,03 USD), tržby 186,2 milionu USD (odhad: 182,9 milionu USD).
 • Výsledky New York Times ve 3Q: Upravený zisk na akcii 0,06 USD (odhad: 0,04 USD), tržby 363,5 milionu USD (odhad: 365 milionů USD).
 • Výsledky Facebook ve 3Q: Očištěný zisk na akcii 1,09 USD (odhad: 0,97 USD), tržby 7,01 miliardy USD (odhad: 6,92 miliardy USD), tržby z reklamy 6,82 miliardy USD (odhad: 6,71 miliardy USD), měsíčně aktivních uživatelů 1,79 miliardy (odhad: 1,75 miliardy), více než miliarda aktivních uživatelů na mobilních zařízeních. Akcie ve středu v poobchodní fázi nejprve mírně ztrácely, pak se ale vyhouply nad nulu.
 • Výsledky AIG ve 3Q: Zisk na akcii 0,42 USD (odhad: 1,21 USD), forma odsouhlasila odkup akcií za 3 miliardy USD. Akcie ve středu v poobchodní fázi -2,5 %.
 • Výsledky Qualcomm ve 3Q:** Očištěný zisk na akcii 1,28 USD (odhad: 1,13 USD), tržby 6,2 miliardy USD (odhad: 5,9 miliardy USD). Akcie ve středu v poobchodní fázi nejprve posilovaly o procento, pak ale zamířily lehce pod nulu.
 • Výsledky Whole Foods Market ve 3Q: Očištěný zisk na akcii 0,28 USD (odhad: 0,24 USD), tržby 3,50 miliardy USD (odhad: 3,50 miliardy USD). Firma končí s režimem více ředitelů. Akcie ve středu v poobchodní fázi +4 %.

Zdroj: ČTK, CNBC, Bloomberg

XTB - banner xStation 5

Co musíte ráno vědět (27. listopadu)
Co musíte ráno vědět (27. listopadu)
00:00

Co musíte ráno vědět (27. listopadu)

Jak se ve čtvrtek dařilo akciím v západní Evropě a v Praze, kolik mohou v příštím roce přidat evropské tituly a co...
Musíte vědět
Němečtí zaměstnanci Amazonu zahájili před Black Friday stávku
včera v 20:44

Němečtí zaměstnanci Amazonu zahájili před Black Friday stávku

Zaměstnanci distribučních center Amazonu v Koblenci a v Lipsku zahájili před každoroční výprodejovou akcí Black...
Amazon Německo
ČNB nechala rezervu na ochranu úvěrového trhu na 0,5 %
včera v 19:27

ČNB nechala rezervu na ochranu úvěrového trhu na 0,5 %

Česká národní banka (ČNB) nechala rezervu na ochranu úvěrového trhu, tzv. sazbu proticyklické kapitálové rezervy, pro...
ČNB Centrální banky Regulace
Reuters: Německo by si napřesrok mohlo půjčit přes 180 miliard eur
včera v 18:19

Reuters: Německo by si napřesrok mohlo půjčit přes 180 miliard eur

Německá vláda by si v příštím roce mohla půjčit přes 180 miliard eur, tedy téměř dvojnásobek původně plánovaných 96...
Německo Úvěry Koronavirus
Evropské akcie ve čtvrtek opět mírně ztrácely
Evropské akcie ve čtvrtek opět mírně ztrácely
včera v 18:00

Evropské akcie ve čtvrtek opět mírně ztrácely

Akcie na západoevropských trzích ve čtvrtek opět mírně ztrácely. Vliv dobrých zpráv týkajících se vývoje vakcín ruší...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
ČNB upozornila na aktivity společnosti Cooper Markets
včera v 17:51

ČNB upozornila na aktivity společnosti Cooper Markets

Česká národní banka dnes upozornila na aktivity společnosti Cooper Markets. Ta nabízí na internetových stránkách...
ČNB Regulace
Podle Maďarska a Polska je veto rozpočtu EU nutné
včera v 17:17

Podle Maďarska a Polska je veto rozpočtu EU nutné

Maďarsko a Polsko považují za nutné své veto sedmiletého rozpočtu Evropské unie a unijního fondu na podporu ekonomik...
Evropská unie Rozpočet Maďarsko
Dozorčí rada ČEZ prodloužila mandát Benešovi o další čtyři roky
včera v 17:14

Dozorčí rada ČEZ prodloužila mandát Benešovi o další čtyři roky

Dozorčí rada energetické společnosti ČEZ ve čtvrtek prodloužila předsedovi představenstva a generálnímu řediteli...
ČEZ Akcie ČR Energetika
Rusnok: Rozpočtová politika vlády může urychlit zvyšování sazeb
včera v 16:56

Rusnok: Rozpočtová politika vlády může urychlit zvyšování sazeb

Snaha podpořit více ekonomiku pomocí rozpočtové politiky vlády, například v podobě snížení daní, by mohla podle...
ČNB Úrokové sazby Česká ekonomika
Pražská burza ve čtvrtek po předchozím růstu oslabila
Pražská burza ve čtvrtek po předchozím růstu oslabila
včera v 16:50

Pražská burza ve čtvrtek po předchozím růstu oslabila

Pražská burza po středečním dosažení nejlepší úrovně od březnového začátku epidemie ve čtvrtek mírně oslabila. Index...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Křetínského fond se stal největším akcionářem ve Foot Lockeru
včera v 16:26

Křetínského fond se stal největším akcionářem ve Foot Lockeru

Investiční fond Vesa Equity Investment podnikatelů Daniela Křetínského a Patrika Tkáče se stal největším akcionářem...
Fúze a akvizice Americké akcie
Maserati chce mít do pěti let auta hybridní či zcela elektrická
včera v 16:12

Maserati chce mít do pěti let auta hybridní či zcela elektrická

Auta od výrobce luxusních vozů Maserati, který je součástí italsko-americké automobilové skupiny Fiat Chrysler...
Auta Elektřina
Bankovní sektor si podle ČNB udržel i v době pandemie odolnost
Bankovní sektor si podle ČNB udržel i v době pandemie odolnost
včera v 15:56

Bankovní sektor si podle ČNB udržel i v době pandemie odolnost

Bankovní sektor je stabilní a i v době pandemie si udržel odolnost vůči možným nepříznivým šokům, a to i díky...
ČNB Banky
Evropská komise pokutovala farmaceutické firmy Teva a Cephalon
včera v 15:19

Evropská komise pokutovala farmaceutické firmy Teva a Cephalon

Evropská komise vyměřila farmaceutickým společnostem Teva a Cephalon pokutu 60,5 milionu eur za dohodu, která...
Evropská unie Farmacie
MF stále počítá se schválením změn daní do konce roku
včera v 14:44

MF stále počítá se schválením změn daní do konce roku

Ministerstvo financí nadále počítá s tím, že daňový balíček bude schválen do konce letošního roku. Většina opatření,...
Česká ekonomika Daně
Americké trhy zůstávají na Den díkůvzdání zavřené
včera v 14:00

Americké trhy zůstávají na Den díkůvzdání zavřené

Na finančních trzích ve Spojených státech se ve čtvrtek kvůli oslavám Dne díkůvzdání neobchoduje. V pátek bude...
Americké akcie
Foxconn přesune část výroby pro Apple z Číny do Vietnamu
včera v 13:49

Foxconn přesune část výroby pro Apple z Číny do Vietnamu

Tchajwanská společnost Foxconn, která je smluvním výrobcem elektroniky, přesune na žádost americké firmy Apple část...
Čína Vietnam Apple
Australská telekomunikační firma Telstra dostala pokutu za nefér…
včera v 13:45

Australská telekomunikační firma Telstra dostala pokutu za nefér smlouvy s domorodci

Největší australská telekomunikační společnost Telstra zaplatí pokutu 50 milionů australských dolarů (808 milionů Kč)...
Austrálie Telekomunikace
Kryptoměny prudce korigují zisky z posledních dní, bitcoin se vrátil…
Kryptoměny prudce korigují zisky z posledních dní, bitcoin se vrátil…
včera v 13:45

Kryptoměny prudce korigují zisky z posledních dní, bitcoin se vrátil pod 17 500 USD

Kryptoměny ve čtvrtek obrátily a zamířily prudce dolů, kurz bitcoinu se vrátil pod 17 500 USD, ethereum pod 550 USD....
Kryptoměny Bitcoin
Barclays: Akcie jako BP mohou v příštím roce přidat přes 50 %
Barclays: Akcie jako BP mohou v příštím roce přidat přes 50 %
včera v 13:28

Barclays: Akcie jako BP mohou v příštím roce přidat přes 50 %

Evropské akcie čeká v roce 2021 růst. Předpovídají to analytici banky Barclays, podle kterých bude vývoj trhu...
Evropské akcie Ropa Výhled na rok 2021