Americké akcie po úvodním poklesu ve středu nalezly půdu pod nohama a posílily. Navzdory dalšímu nárůstu zásob jim pomohla ropa
|

Americké akcie po úvodním poklesu ve středu nalezly půdu pod nohama a posílily. Navzdory dalšímu nárůstu zásob jim pomohla ropa

Volatilita na amerických trzích přetrvává. Středeční obchodování se nejprve neslo v negativním duchu, ačkoli výrazně posilovala ropa. Ta krátce oslabila po zveřejnění údajů o dalším nárůstu zásob suroviny v USA, ovšem slabý dolar nakonec vynesl akcie do plusu. Investoři výrazně přehodnocují svá očekávání ohledně dalších kroků americké centrální banky.

Americké akcie Shrnutí obchodování v USA

Index Dow i díky důležitým ropným firmám a Applu přidal nejvíce, konkrétně 1,13 % na 16 336,66 bodu, S&P 500 posílil o půl procenta na 1 912,53 bodu a Nasdaq Composite jako jediný zůstal v mínusu, a to 0,28 %, a seanci tak zakončil na 4 504,24 bodu. Sektorově se nejvíce dařilo energetice a odvětví základních materiálů, jako jediné v červených číslech zůstaly technologie. Index volatility VIX klesl o procento a půl na 21,65 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA o necelé čtyři bazické body stoupl na 1,8809 %.

Středa byla v mnohém atypická. Řada vítězů posledních týdnů i měsíců - Amazon, Facebook, Alphabet - ztrácela několik procent, zatímco velké ropné firmy nebo třeba Apple výrazně posílily. Tyto velké firmy do značné míry ovlivnily rozdílnou výkonnost tří hlavních indexů. Alphabet navzdory poklesu o 4 % zůstal největší veřejně obchodovanou firmou, Apple se mu ale tržní kapitalizací přiblížil na zhruba deset miliard dolarů.

S&P 500 (3. února 2016)

"Zažíváme učebnicový přechod od býčího k medvědímu sentimentu," upozorňuje Adam Sarhan, ředitel Sarhan Capital. "Prodávají se silné tituly a nenakupují se ty, které byly pod tlakem. Trhu se nedaří výrazněji odrazit od lednového minima, což podle mě naznačuje, že pomalu začíná medvědí trend."

Akcie zpočátku klesaly pod dojmem slabšího výkonu amerického sektoru služeb, který vymazal vliv vysokého nárůstu počtu pracovních míst v soukromém sektoru. Investoři se ve zbytku týdne zaměří na páteční klíčové údaje z trhu práce.

Dolar vůči koši měn ztrácel zhruba procento a půl. Po slabších než očekávaných datech o aktivitě v sektoru služeb investoři očekávají zdrženlivější přístup Fedu ke zvyšování sazeb. To podle všeho částečně i pomáhá akciím, byť komentáře z trhu na téma vztahu politiky Fedu (a důvěry v ekonomiku USA) a cen akcií jdou často proti sobě.

V posledních týdnech je to pak mnohdy ropa, jejíž cena vede i ceny akcií. Ve středu ropa zažila rally díky náznakům možnosti, že by země kartelu OPEC a někteří další velcí těžaři mohli začít jednat o omezení produkce suroviny. Zpráva o dalším výrazném nárůstu zásob ropy v USA vedla pouze k mírnému zakolísání cen. Rich Barry z NYSE k tomu uvedl, že "když ropa posiluje i přes oznámený nárůst zásob, je dno na trhu s ropou již za námi". Jde o staré burzovní pravidlo, které samozřejmě zcela běžně nebývá naplněno.

Po oznámení hospodářských výsledků přes dvě procenta ztratily akcie General Motors, šest procent naopak přidaly akcie společnosti Comcast. 0,7 % odepsaly akcie farmaceutické společnosti Merck. Po konci obchodování oznámily výsledky hospodaření za poslední loňský kvartál například společnosti MetLife, Allstate, GoPro nebo Yum! Brands.

Slabší dolar a rally ropy

Americký dolar na devizových trzích prudce oslabil, vůči euru se propadl nejníže od loňského října. Mezi investory totiž narůstají pochybnosti, zda americká centrální banka v letošním roce bude schopna znovu zvýšit úrokové sazby.

Skepsi ohledně dalšího růstu úroků posílil komentář prezidenta Federální rezervní banky v New Yorku Williama Dudleyho. Ten uvedl, že finanční situace je nyní mnohem napjatější, než byla v prosinci, kdy Fed zvýšil úroky. Pokud tato situace přetrvá až do března, bude ji muset podle něj měnový výbor Fedu na svém příštím zasedání vzít v úvahu.

Také středeční statistika z USA spíše nahrává tomu, že Fed nebude moci v nejbližší době úrokové sazby zvyšovat. Sektor služeb v lednu sice expandoval, avšak mnohem pomaleji než v předchozím měsíci a než čekali analytici.

V prosinci Fed naznačil, že by mohl v letošním roce zvýšit úroky čtyřikrát. Poslední statistiky i komentáře však stále více vyvolávají mezi analytiky obavy, zda Fed bude schopen zvýšit úroky aspoň jednou.

Ceny ropy na světových trzích po dvoudenním propadu výrazně ožily. Trh podpořilo Rusko, které opět vyjádřilo ochotu zúčastnit se jednání o omezení těžby se členy Organizace zemí vyvážejících ropu. Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov řekl, že pokud mezi zeměmi OPEC a některými ostatními velkými producenty ropy převládne shoda na uspořádání schůzky, "pak se sejdeme". Ceny ropy to zvedlo z několikadenních minim, na něž sestoupily v první části dne.

Ropě dopomohl k oživení i výrazný pokles hodnoty dolaru. Díky podpoře z Ruska a slabšímu dolaru neměly na trh výraznější vliv údaje o dalším vzestupu zásob ropy v USA. Ty minulý týden vzrostly o 7,8 milionu barelů, což bylo více, než odhadovali analytici v anketě agentury Reuters. Zvýšily se i zásoby benzínu, klesly ale zásoby nafty a topného oleje, uvedl vládní Úřad pro energetické informace (EIA).

Hlavní středeční události na amerických trzích

Výsledková sezóna

  • Největší americká automobilka General Motors v loňském roce vydělala rekordních 9,7 miliardy dolarů. Firma těžila zejména ze silné poptávky po sportovně-užitkových vozech a dodávkových automobilech v Severní Americe. Její zisk výrazně stoupl z 2,8 miliardy dolarů v předchozím roce, kdy se potýkala s vysokými náklady na svolávání aut do servisů. Akcie ve středu -2,43 %.
  • Výsledky Comcast ve 4Q: Zisk na akcii 0,81 USD (odhad: 0,82 USD), tržby: 19,245 miliardy USD (odhad: 18,76 miliardy USD). Akcie ve středu +5,95 %.
  • Výsledky Merck ve 4Q: Očištěný zisk na akcii 0,93 USD (odhad: 0,91 USD), tržby: 10,2 miliardy USD (odhad: 10,35 miliardy USD). Akcie ve středu -0,73 %.
  • Výsledky Yum! Brands ve 4Q: Očištěný zisk na akcii 0,68 USD (odhad: 0,66 USD), tržby 3,95 miliardy USD (odhad: 4,02 miliardy USD). Akcie ve středečním after-marketu -1,4 %.
  • Výsledky GoPro ve 4Q: Očištěná ztráta na akcii 0,08 USD (odhad: 0,00 USD), tržby 437 milionů USD (odhad: 496 milionů USD). Za celý rok firma zvýšila tržby o 16 % na 1,6 miliardy USD. Akcie ve středečním after-marketu -16 %.
  • Výsledky MetLife ve 4Q: Zisk na akcii 0,70 USD, očištěný zisk na akcii 1,23 USD (odhad: 1,36 USD), tržby 17,11 miliardy USD (odhad: 17,45 miliardy USD). Akcie ve středečním after-marketu -2,3 %.
  • Výsledky Allstate ve 4Q: Zisk na akcii 1,18 USD, očištěný zisk 1,60 USD (odhad: 1,31 USD), tržby 8,94 miliardy USD (odhad: 8,01 miliardy USD). Akcie ve středečním after-marketu +0,6 %.

Zdroj: CNBC, Bloomberg, ČTK, Bespoke Investment Group

Co musíte ráno vědět (24. listopadu)
Co musíte ráno vědět (24. listopadu)
00:00

Co musíte ráno vědět (24. listopadu)

Jak zahájily týden akcie v Evropě a na Wall Street, jak se vyvíjí podnikatelská aktivita na obou stranách Atlantiku a...
Musíte vědět
Akciové indexy v USA zahájily týden růstem. Náladu podpořily zprávy o…
Akciové indexy v USA zahájily týden růstem. Náladu podpořily zprávy o…
včera v 22:00

Akciové indexy v USA zahájily týden růstem. Náladu podpořily zprávy o vakcínách na covid-19 a možnost, že se Janet Yellenová stane ministryní financí

Akcie ve Spojených státech v pondělí zpevnily. Trh táhly výše zejména sektory energetiky a průmyslu. Investoři...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
WSJ: Biden hodlá jmenovat Janet Yellenovou ministryní financí
WSJ: Biden hodlá jmenovat Janet Yellenovou ministryní financí
včera v 21:26

WSJ: Biden hodlá jmenovat Janet Yellenovou ministryní financí

Podle deníku The Wall Street Journal se nově zvolený americký prezident Joe Biden chystá do funkce ministryně financí...
Joe Biden Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika
EFG: Investujte do nových "zelených" dluhopisů
EFG: Investujte do nových "zelených" dluhopisů
včera v 20:30

EFG: Investujte do nových "zelených" dluhopisů

Zájem o společensky odpovědné projekty v posledních letech sílí, a proto velcí i malí investoři hledají možnosti, jak...
Firemní dluhopisy Ekologie a životní prostředí
Evropa si podle Berlína musí zachovat datovou nezávislost
včera v 18:01

Evropa si podle Berlína musí zachovat datovou nezávislost

Evropa musí prosazovat své hodnoty nejen v zahraniční politice, ale také v digitálním světě. V pondělí to na úvod on...
Evropa Informační technologie
Evropské akcie neudržely ranní zisky, skončily v mírné ztrátě
Evropské akcie neudržely ranní zisky, skončily v mírné ztrátě
včera v 18:00

Evropské akcie neudržely ranní zisky, skončily v mírné ztrátě

Akcie na západoevropských trzích sice v pondělí začaly růstem a v průběhu dopoledne přidávaly téměř jedno procento,...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
První český investiční robo-advisor Portu již spravuje přes miliardu…
První český investiční robo-advisor Portu již spravuje přes miliardu…
včera v 17:45

První český investiční robo-advisor Portu již spravuje přes miliardu korun

První český on-line investiční robo-advisor Portu překročil hranici 1 miliardy korun pod správou a 20 tisíc...
Investiční strategie Investování
General Motors svolá téměř šest milionů aut kvůli airbagům
včera v 17:12

General Motors svolá téměř šest milionů aut kvůli airbagům

Největší americká automobilka General Motors (GM) svolá 5,9 milionu vozů kvůli potenciálně nebezpečným nafukovačům...
Americké akcie Auta
Pražská burza v pondělí stoupla na nejsilnější úroveň za skoro půl…
Pražská burza v pondělí stoupla na nejsilnější úroveň za skoro půl…
včera v 16:50

Pražská burza v pondělí stoupla na nejsilnější úroveň za skoro půl roku

Pražská burza zpevnila na nejsilnější úroveň za skoro půl roku. Index PX v pondělí stoupl o 1,39 % na 955,22 bodu....
Shrnutí obchodování v ČR Akcie ČR
Ruský úřad kvůli zakázanému obsahu zahájil řízení proti Googlu
včera v 16:25

Ruský úřad kvůli zakázanému obsahu zahájil řízení proti Googlu

Ruský cenzurní orgán Roskomnadzor zahájil správní řízení proti americké internetové společnosti Google. Jako důvod...
Rusko Alphabet (Google) Regulace
Americká vláda uzavřela dohodu s provozovateli taxislužby Uber a Lyft
včera v 16:13

Americká vláda uzavřela dohodu s provozovateli taxislužby Uber a Lyft

Americká federální vláda uzavřela smlouvu s provozovateli alternativní taxislužby Uber Technologies a Lyft. Hodnota...
Spojené státy americké (USA) Uber Lyft
Růst podnikatelské aktivity v USA v listopadu opět překvapil
včera v 15:50

Růst podnikatelské aktivity v USA v listopadu opět překvapil

Růst podnikatelské aktivity ve Spojených státech v listopadu zrychlil. Ve své předběžné zprávě to v pondělí uvedla...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Indexy nákupních manažerů (PMI)
Čínští výrobci telefonů se snaží firmě Huawei vzít podíl na trhu
včera v 15:12

Čínští výrobci telefonů se snaží firmě Huawei vzít podíl na trhu

Čínští výrobci telefonů, mimo jiné Xiaomi, Oppo a Vivo, se snaží získat podíl na trhu, jemuž dominuje konkurenční...
Čína Mobilní telefony
Jeff Bezos poprvé investuje do start-upu v Africe
včera v 14:52

Jeff Bezos poprvé investuje do start-upu v Africe

Miliardář a zakladatel internetové společnosti Amazon Jeff Bezos podpořil začínající finančně technologickou firmu...
Amazon Nejbohatší investoři a byznysmeni Afrika
Na burzu letos vstoupilo rekordní množství firem specializovaných na…
včera v 13:51

Na burzu letos vstoupilo rekordní množství firem specializovaných na akvizice

Za leden až říjen letošního roku vstoupilo na burzu 165 firem, které se specializují na akvizice a které se označují...
Primární úpis akcií (IPO) Akciový trh
Šéf aerolinek Qantas: U mezinárodních letů bude požadované očkování…
včera v 13:43

Šéf aerolinek Qantas: U mezinárodních letů bude požadované očkování proti covidu-19

Šéf australské letecké společnosti Qantas Alan Joyce uvedl, že až bude k dispozici vakcína proti covidu-19, bude jeho...
Koronavirus Doprava Turismus a cestovní ruch
Slovensko vyjde z krize na rozdíl od ČR s rekordním dluhem, uvedla…
včera v 12:22

Slovensko vyjde z krize na rozdíl od ČR s rekordním dluhem, uvedla nezávislá slovenská rozpočtová rada

Slovensko na rozdíl od České republiky v plné míře nevyužilo dřívějšího příznivého vývoje ekonomiky k ozdravení...
Slovensko Koronavirus Krize