Americké akcie v úterý v očekávání výsledku zasedání Fedu převážně zlevnily
|

Americké akcie v úterý v očekávání výsledku zasedání Fedu převážně zlevnily

Americké akcie v úterý mírně klesly. Obchodování bylo ale druhý den po sobě klidné, protože se investoři před středečním koncem zasedání Fedu nepouštěli do riskantních transakcí.

Americké akcie Shrnutí obchodování v USA

Dow sice posílil o 0,13 % na 17 251,53 bodu, širší S&P 500 ale klesl o 0,18 % na 2 015,93 bodu a Nasdaq Composite uzavřel se ztrátou 0,45 % na 4 728,67 bodu. Index volatility VIX klesl o 0,47 % na 16,84 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA zůstal prakticky beze změny na 1,9628 %.

Americké akcie (15. března 2016)

V mínusu skončilo devět z deseti hlavních sektorů, nedařilo se zejména odvětví zdravotní péče a sektoru základních materiálů. Nad nulou se udrželo technologické odvětví.

Index farmaceutického sektoru ztratil téměř dvě procenta. O 50 % se propadly akcie kanadské firmy Valeant Pharmaceuticals (-51,46 %), která snížila odhad letošních tržeb a naznačila, že pokud by kvůli účetním problémům musela odložit podání své výroční zprávy americkým úřadům, mohlo by to znamenat porušení smlouvy s věřiteli. Velký americký výrobce léků Eli Lilly (-3,61 %) pak ztratil takřka čtyři procenta a byl největší brzdou indexu S&P 500.

"Investoři dnes nakupovali zejména akcie ze sektorů, jež jsou obecně považovány za bezpečnější, což ukazuje, že mají jisté pochybnosti ohledně současné rally," řekl John Conlon, hlavní akciový stratég ve společnosti People's United Wealth Management.

Obchodníci čekají, jak ve středu skončí dvoudenní zasedání Fedu. Změna nastavení měnové politiky se neočekává, pozornost investoři zaměří hlavně na tiskovou konferenci šéfky banky Janet Yellenové a novou makroekonomickou prognózu. Na konci minulého roku trh odhadoval, že Fed po prosincovém zvýšení základní úrokové sazby o 25 bazických bodů na 0,25-0,5 % letos se sazbami pohne ještě čtyřikrát, aktuálně jsou ale očekávání nastavena na maximálně jedno zvýšení sazeb.

"Investoři nechtějí dopustit, aby je Fed nachytal. Nikdo není přehnaně optimistický a nikdo není přehnaně pesimistický," uvedl Robert Pavlik, hlavní tržní stratég v Boston Private Wealth. "Obchodníci nechtěli být přehnaně agresivní a spíše vyčkávali," potvrdil Peter Cardillo, hlavní tržní ekonom ve First Standard Financial.

Akcie těžařů ropy a zemního plynu převážně zlevnily. Cenné papíry Chesapeake Energy (-4,57 %) odepsaly téměř pět procent a akcie Murphy Oil (-0,76 %) přišly o necelé procento. Cenné papíry Marathon Oil (+1,98 %) ale naopak bezmála dvě procenta přidaly.

Dvě procenta připsaly i akcie technologické společnosti Apple (+2,01 %). Titul podporovalo vyjádření analytiků banky Morgan Stanley, že poptávka po mobilních telefonech iPhone za první tři měsíce letošního roku zřejmě překoná odhad trhu. Analytička Katy Hubertyová uvedla, že by Apple měl v prvním čtvrtletí prodat 56,5 milionu iPhonů. Trh čeká, že firma prodá jenom 50 milionů iPhonů. Banka UBS navíc uvedla, že uvedení nového 4palcového telefonu na trh by mělo k zisku Applu přidat 0,25 USD na akcii. Nový telefon by společnost měla představit během tiskové konference, která je naplánovaná na 21. března, jeho prodej by měl začít brzy poté.

Nedařilo se naopak akciím poskytovatele finančních informací FactSet Research Systems (-5,27 %), který oznámil, že ve čtvrtletí končícím 29. únorem hospodařil se ziskem 67,8 milionu dolarů neboli 1,63 USD na akcii při tržbách 281,8 milionu USD. Upravený zisk na akcii dosáhl 1,59 USD. Ve výhledu společnost uvedla, že za své třetí finanční čtvrtletí čeká zisk na akcii 1,60 až 1,64 USD (odhad trhu: 1,56 USD) při tržbách 286 až 289 milionů USD (odhad trhu: 288 milionů USD).

V indexu Dow vedle akcií Applu nejvíce zpevnily cenné papíry maloobchodního řetězce Wal-Mart (+1,08 %) a pojišťovny Travelers (+0,98 %). Nedařilo se akciím farmaceutických společností Pfizer (-1,86 %) a Merck (-1,24 %) nebo investiční banky Goldman Sachs (-0,95 %).

Zasedání Bank of Japan podpořilo japonský jen

Na devizových trzích v úterý k americkému dolaru posiloval japonský jen, který tak reagoval na zasedání měnového výboru japonské centrální banky. Ke ztrátám dolaru přispěla také nová statistika z USA.

Kolem 17.55 SEČ jen vůči euru posiloval o 0,8 % na 125,34 EUR/JPY a k dolaru rostl o 0,7 % na 112,97 USD/JPY. Euro vůči dolaru klesalo 0,1 % na 1,1094 EUR/USD. Večer se kurz EUR/USD pohyboval kolem 1,1108 a dolar k jenu ztrácel 0,56 % na 113,14 USD/JPY.

Japonská centrální banka na svém úterním zasedání nechala svou měnovou politiku bez větších změn. Koncem ledna centrální banka překvapivě zavedla negativní úrokovou sazbu na část vkladů, které u ní mají finanční instituce. Guvernér Haruhiko Kuroda uvedl, že banka bude nyní nějakou dobu sledovat dopad svého rozhodnutí.

Nejnovější statistika z USA ukázala, že maloobchodní tržby v únoru klesly méně, než se čekalo. Údaje za leden však byly revidovány prudce směrem dolů, což posílilo obavy trhu o další výhled růstu americké ekonomiky.

Světové ceny ropy v úterý klesly druhý den za sebou a znovu se vzdálily od letošních maxim z minulého týdne. Ropný kartel OPEC zmařil naděje na pokles přebytku ropy ve světě a trh se obává, že šestitýdenní ožívání ropy po dosažení 12letých minim skončilo.

Brent kolem 17.50 SEČ oslaboval o 2,6 % na 38,50 USD za barel. Minulý týden přitom jeho cena vystoupila na tříměsíční maximum nad 41 USD za barel. Americká ropa WTI ztrácela ve stejnou chvíli 2,8 % a pohybovala se kolem 36,10 USD za barel. Večer se barel Brentu prodával za 38,98 USD.

Obchodníci poukazují na to, že po výstupu nad 40 USD za barel ceny ropy narazily na technickou hranici odporu. Za posledních šest týdnů ropa získala asi 50 %, zejména díky zprávám o přípravách na dohodu předních světových producentů o zmrazení těžby.

OPEC ale v pondělí snížil odhad letošní světové poptávky po své ropě. Přebytek suroviny na trhu se tak dále zvýší, předpověděla organizace. Investoři se také obávají dalšího vzestupu ropných zásob na americkém trhu. Oficiální údaje o vývoji zásob vyjdou ve středu.

Na zmrazení produkce ropy se v únoru předběžně dohodly Saúdská Arábie, Rusko, Venezuela a Katar, podmínily to ale obdobnými kroky u dalších předních producentů. Začíná být ale jasné, že k omezení produkce se nepřipojí Írán, který po zrušení sankcí hodlá těžbu a vývoz naopak výrazně zvyšovat. Těžařské země by měly o zmrazení produkce dále jednat zřejmě příští měsíc.

Zlato v úterý zlevnilo o dva a půl dolaru na 1 232,65 USD za trojskou unci a cena stříbra klesla o 16 centů na 15,207 USD za trojskou unci.

Hlavní úterní události na amerických trzích

Výsledková sezóna

  • Výsledky Valeant Pharmaceuticals ve 4Q: Zisk na akcii 2,50 USD (odhad: 2,62 USD), tržby 2,8 miliardy USD (odhad: 2,77 miliardy USD). Akcie v úterý -51,46 %.
  • Výsledky Oracle ve 3QFY2016: Upravený zisk na akcii 0,64 USD (odhad: 0,62 USD), tržby 9 miliard USD (odhad: 9,13 miliardy USD). Akcie v úterním after-marketu +4,5 %.

Zdroj: CNBC, MarketWatch, ČTK

Bitcoin se drží na dohled 20 000 USD
před hodinou

Bitcoin se drží na dohled 20 000 USD

Kurz bitcoinu se v úterý dopoledne podle dat serveru coinmarketcap.com pohyboval kolem 19 700 USD poté, co se v...
Kryptoměny Bitcoin
Eurozóna v listopadu zůstala v deflaci, meziročně ceny klesly stejně…
Eurozóna v listopadu zůstala v deflaci, meziročně ceny klesly stejně…
11:03

Eurozóna v listopadu zůstala v deflaci, meziročně ceny klesly stejně jako v předchozích dvou měsících o 0,3 %

Spotřebitelské ceny v eurozóně v listopadu stejně jako v předchozích dvou měsících meziročně klesly o 0,3 %. Inflace...
Eurozóna Evropská unie Evropská ekonomika
Asijské akcie v úterý zpevnily, náladu na trzích podpořil čínský…
Asijské akcie v úterý zpevnily, náladu na trzích podpořil čínský…
10:30

Asijské akcie v úterý zpevnily, náladu na trzích podpořil čínský výrobní PMI

Obchodování na akciových trzích v Asii a Tichomoří v úterý skončilo v plusu. Náladu investorů podpořil výsledek...
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii
Tempo růstu aktivity v českém průmyslu bylo v listopadu nejvyšší od…
Tempo růstu aktivity v českém průmyslu bylo v listopadu nejvyšší od…
10:20

Tempo růstu aktivity v českém průmyslu bylo v listopadu nejvyšší od srpna 2018

Podmínky v českém zpracovatelském sektoru se v listopadu znovu zlepšily a tempo expanze aktivity navíc stouplo....
Česká ekonomika Průmysl Indexy nákupních manažerů (PMI)
Nezaměstnanost v Německu v listopadu dále klesala
10:04

Nezaměstnanost v Německu v listopadu dále klesala

Míra nezaměstnanosti v Německu v listopadu i přes vyhlášenou karanténu nadále klesala, z říjnových 6 % se dostala na...
Německo Nezaměstnanost
Aeroflot se ve třetím čtvrtletí vrátil do provozního zisku
10:03

Aeroflot se ve třetím čtvrtletí vrátil do provozního zisku

Ruská vlajková letecká společnost Aeroflot, která se podobně jako konkurenti potýká s negativními dopady šíření...
Rusko Doprava Výsledková sezóna
Růst aktivity zpracovatelského sektoru eurozóny v listopadu i podle…
Růst aktivity zpracovatelského sektoru eurozóny v listopadu i podle…
10:02

Růst aktivity zpracovatelského sektoru eurozóny v listopadu i podle finálních dat zpomalil

Růst aktivity zpracovatelského sektoru eurozóny v listopadu zpomalil, protože obnovená opatření proti šíření...
Indexy nákupních manažerů (PMI) Evropská ekonomika Eurozóna
Požadovaný celkový SREP kapitálový požadavek pro Monetu bude v roce…
09:46

Požadovaný celkový SREP kapitálový požadavek pro Monetu bude v roce 2021 na úrovni 10,4 %

Podle rozhodnutí České národní banky (ČNB) bude požadovaný celkový SREP kapitálový požadavek pro Monetu Money Bank v...
MONETA Money Bank (dříve GE Money Bank) Banky Regulace
Pokles české ekonomiky ve třetím čtvrtletí podle zpřesněných dat…
Pokles české ekonomiky ve třetím čtvrtletí podle zpřesněných dat…
09:19

Pokles české ekonomiky ve třetím čtvrtletí podle zpřesněných dat zpomalil na 5 %

Česká ekonomika ve třetím čtvrtletí zmírnila podle zpřesněných údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ) meziroční...
Česká ekonomika Hospodářský růst HDP
ExxonMobil odepíše majetek v hodnotě až 20 miliard dolarů
09:00

ExxonMobil odepíše majetek v hodnotě až 20 miliard dolarů

Americký ropný a plynárenský gigant ExxonMobil odepíše majetek v hodnotě 17 až 20 miliard dolarů a přikročí k...
ExxonMobil Ropa
Co musíte ráno vědět (1. prosince)
Co musíte ráno vědět (1. prosince)
00:00

Co musíte ráno vědět (1. prosince)

Jak světové trhy zakončily listopad, kdo má na svědomí největší letošní fúzi a co nám před třiceti lety přinesla malá...
Musíte vědět
Polsko a Maďarsko čekají nové návrhy řešení sporu o vládu práva
včera v 23:01

Polsko a Maďarsko čekají nové návrhy řešení sporu o vládu práva

Polsko a Maďarsko očekávají nové návrhy řešení sporu ohledně podmíněnosti vyplácení peněz z rozpočtu Evropské unie a...
Polsko Maďarsko Evropská unie
WSJ: Facebook koupí startup Kustomer za jednu miliardu dolarů
včera v 22:22

WSJ: Facebook koupí startup Kustomer za jednu miliardu dolarů

Společnost Facebook potvrdila, že koupí startup Kustomer, který se zabývá službami zákazníkům. O akvizici jako první...
Facebook Americké akcie Fúze a akvizice
Americké akciové indexy na úvod týdne klesly, mají ale za sebou…
Americké akciové indexy na úvod týdne klesly, mají ale za sebou…
včera v 22:00

Americké akciové indexy na úvod týdne klesly, mají ale za sebou mimořádný měsíc

Americké akcie v pondělí oslabily, investoři vybírali zisky z posledních týdnů. Index Dow za sebou má největší...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Státy eurozóny se shodly na reformě záchranného fondu ESM
Státy eurozóny se shodly na reformě záchranného fondu ESM
včera v 21:28

Státy eurozóny se shodly na reformě záchranného fondu ESM

Státy eurozóny se po několikaletém vyjednávání shodly na reformě Evropského stabilizačního mechanismu (ESM), který...
Evropská unie Eurozóna ESM
Evropské akcie v pondělí ztrácely, ale mají za sebou nejlepší měsíc v…
Evropské akcie v pondělí ztrácely, ale mají za sebou nejlepší měsíc v…
včera v 18:00

Evropské akcie v pondělí ztrácely, ale mají za sebou nejlepší měsíc v historii

Akcie na západoevropských trzích sice nezačaly nový týden na pozitivní vlně a skončily v červených číslech. Za celý...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Europoslanci: Audit EK v lednu potvrdí Babišův střet zájmů
včera v 17:25

Europoslanci: Audit EK v lednu potvrdí Babišův střet zájmů

Závěry auditu Evropské komise týkající se českého premiéra Andreje Babiše potvrzují jeho střet zájmů. Český překlad...
Evropská unie Česká republika Právo
Objem úvěrů na bydlení stoupl v říjnu o desetinu na 20,7 miliardy Kč
včera v 17:19

Objem úvěrů na bydlení stoupl v říjnu o desetinu na 20,7 miliardy Kč

Objem nových hypotečních úvěrů na bydlení od bank a stavebních spořitelen dosáhl v říjnu 20,7 miliardy Kč. To je o...
Česká ekonomika Hypotéky ČNB