Babiš premiérem! I tak může skončit kauza Čapí hnízdo
|

Babiš premiérem! I tak může skončit kauza Čapí hnízdo

AKTUALIZOVÁNO. Ve středu bylo v poslanecké sněmovně živo. Řešila se kauza vyšetřovaných dotací pro areál Čapí hnízdo, který patří Agrofertu, holdingu podnikatele a ministra financí Andreje Babiše. Mluvil o ní dokonce i sám ministr, ačkoli z hodiny a půl jeho projevu se velká část týkala všeho ostatního, jen ne vlastní rozlité polévky. V době, kdy farma Čapí hnízdo čerpala zhruba 50 milionů korun dotací, Agrofertu nepatřila, hájí se Babiš již několik týdnů. Ve středu přiznal barvu - anonymní akcie byly psané na jeho dvě děti a bratra jeho partnerky. Reakce politiků napříč politickou scénou jsou opatrné až rozhořčené v závislosti na stranickém dresu.

Česká republika Politika Strukturální fondy EU, operační programy, komunitární programy, národní programy

Nejprve hádky o pořadí řečníků v programu schůze

Již v úvodu sněmovní debaty ke kauze Čapí hnízdo se poslanci pravicové opozice přeli s předsedající Jaroslavou Jermanovou (ANO) o pořadí řečníků k návrhu programu mimořádné schůze. Jermanová ohlásila, že jako první promluví ministr financí a předseda ANO Andrej Babiš. Pravice trvala na tom, že důvody ke schůzi by měla uvést ona, když ji vyvolala.

"Nejsme na schůzi ANO ani na valné hromadě Agrofertu," prohlásil předseda poslanců ODS Zbyněk Stanjura. Vyzýval místopředsedkyni sněmovny Jermanovou, aby dodržovala dosavadní zvyklosti. Ke Stanjurovi se připojil předseda TOP 09 Miroslav Kalousek, podle kterého Babiš ani nemůže vědět, k čemu má vlastně vystoupit. Nabízel, jak řekl, kompromis, že za navrhovatele schůze z řad poslanců TOP 09, ODS a Úsvitu vystoupí jen předseda občanských demokratů Petr Fiala. "Uděluji přednostní práva v pořadí, v jakém jsou přihlášena," oponovala Jermanová. Argumentovala několika případy z minulosti, kdy podle ní rovněž nevystoupil navrhovatel jako první.

Dialog mezi Kalouskem a Jermanovou místy nabíral na síle. "Vznáším námitku a neopovažujte se mě umlčet," prohlásil Kalousek velmi hlasitě. Jermanová mu odpověděla, že vyhrožování do sněmovny nepatří, a vyzvala poslance, aby se vzájemně neuráželi. Sněmovna zamítla několik námitek proti postupu Jermanové, jak je pravice podala. Jako první pak dostal slovo Babiš.

Hodina a půl o posledních 25 letech v Česku a boji (téměř) všech proti Babišovi

Ministr financí a předseda hnutí ANO Andrej Babiš označil kauzu Čapí hnízdo za bezprecedentní, masivní, manipulativní a pečlivě naplánovanou a načasovanou kampaň. "Má jediný cíl - abych skončil ve vládě a vůbec v české politice," prohlásil Babiš v úvodní sněmovní debatě k případu, v němž čelí podezření z účelového jednání při získání evropské dotace.


Farma Čapí hnízdo patřila do přelomu let 2007 a 2008 do Babišova koncernu Agrofert. Poté změnila formu vlastnictví, a nebylo tak možné dohledat její majitele. Díky změně majitele dosáhla farma na evropskou dotaci kolem 50 milionů korun, kterou by firma z rozsáhlého koncernu Agrofert podle všeho dostat nemohla. Po několika letech, kdy dodržovala dotační podmínku, se společnost vrátila zpět mezi firmy Babišova koncernu. Někteří opoziční politici tento postup vnímají jako dotační podvod, a svolali proto mimořádnou schůzi.


Za dva roky, co je ve vysoké politice, podle Babiše "už pochopila i tradiční zdejší politická nomenklatura", že nelže, nekrade, nejde nikomu na ruku a nikdo ho nemůže zkorumpovat, ani hazardní lobby. "To je ten důvod, proč tu máme nyní tu pseudokauzu," řekl Babiš. Mluvil například také o biopalivech, ohledně kterých čelil podezření ze střetu zájmů, o dotacích a o odvodech své skupiny Agrofert do státního rozpočtu nebo o návrzích, které směřují k dalšímu omezení podnikání členů vlády. Babiš pochválil působení nynější vlády ČSSD, ANO a KDU-ČSL i výsledky svého působení v čele ministerstva financí.

"Stále si stojím za tím, že lze ministerstvo financí řídit jako firmu," uvedl Babiš. Kritizoval naopak předsedu TOP 09 Miroslava Kalouska za to, že podle něj stát extrémně zadlužil. Na Kalouskovu adresu Babiš řekl, že je symbolem korupce. Předsedající Jaroslava Jermanová (ANO) ho kvůli tomuto vyjádření, které ale nezaznělo ve sněmovně poprvé, upozornila, ať nesklouzává k osobním útokům.

Až zhruba v polovině projevu se ministr vyjádřil k tomu, že v závěru své řeči hodlá odtajnit jméno (později se ukázalo, že šlo o jména) člověka, který byl majitelem (držitelem anonymních akcií) Čapího hnízda v době, kdy firma žádala o dotace. "Farmu Čapí hnízdo vlastnili v době získání evropské dotace mé dvě dospělé děti a bratr mojí partnerky," uvedl nakonec Babiš. "Zároveň se omlouvám veřejnosti za to, že jsem se vyhýbal odpovědi na otázku, kdo jsou akcionáři farmy. Nepředpokládal jsem, že tento skvělý projekt pro veřejnost, za který by měla být v Bruselu Česká republika pochválena, bude zneužit proti mně," prohlásil dále. V době získání dotace měla firma Farma Čapí hnízdo anonymní akcie.

"Dotace byla přidělena podle platných pravidel. Nespáchal jsem žádný dotační podvod," řekl Babiš. Jména akcionářů dříve nechtěl prozradit, protože, jak uvedl, nechtěl ohrozit své děti. "Proto jsem se ne vždy vyjadřoval správně, nemohl jsem říci pravdu, toto přece musí každý rodič pochopit," vysvětloval poslancům.

Babiš: Rezignovat nehodlám

Babiš také řekl, že bude v politice pokračovat. "Není důvod, aby naše koaliční vláda nefungovala dál," prohlásil ministr s tím, že to závisí i na koaličních partnerech. Odejít nyní z politiky podle svých slov nechce, protože by zklamal důvěru voličů.

Ostatní politici během pokračování schůze i ve vyjádřeních pro média na jeho slova reagovali podle toho, zda jsou s hnutím ANO v koalici, či jdou naopak vládě po krku. První místopředseda lidovců a ministr zemědělství Marian Jurečka například prý nemá žádný osobní názor na vysvětlení kauzy Čapího hnízda. Babiš v době, o níž se mluví, nebyl v politice, uvedl také Jurečka. Chce si počkat na závěry vyšetřování evropských a českých orgánů. "Já na to nemám žádný svůj osobní názor, jestli to je pozitivní, nebo negativní, protože takových případů v českém podnikatelském prostředí znám prakticky stovky," uvedl k případům, kdy podnikají rodiče i jejich děti. "V principu je to období, kdy Andrej Babiš nebyl v politice," odpověděl na dotaz, zda je to etické.

"Sněmovna by měla požádat premiéra Bohuslava Sobotku, aby ministra financí Andreje Babiše kvůli podezření z dotačního podvodu zbavil odpovědnosti za audity evropských dotací," uvedl naproti tomu předseda TOP 09 Miroslav Kalousek. Ještě dál šel předseda ODS Petr Fiala, podle kterého by měl Babiš rezignovat na svou vládní funkci. Vicepremiér a ministr financí to ale odmítl.

Babišovo vysvětlení kauzy označil Fiala za nedůvěryhodné. Ministr financí podle něj zneužil evropské dotace určené malým a středním podnikům tím, že z Agrofertu uměle vyvedl jednu ze svých firem, aby na tyto dotace dosáhl, a že skryl její vlastníky za anonymní akcionáře. "Andrej Babiš po celou dobu Čapí hnízdo řídil, ovládal a měl na něj podstatný vliv. Andrej Babiš fakticky vždycky byl a je vlastníkem Čapího hnízda," prohlásil Fiala.


Co řekl Petr Fiala (ODS)?

Nenechám se zatáhnout do té debaty, v které bych vyvracel jednotlivá obvinění, která tady Andrej Babiš vznesl proti celému světu. ... Mně to připomínalo nechvalně známý projev z Červeného Hrádku, nebo jak se to jmenovalo. Ještě mně chyběl ten kůl v plotě a zpochybňování spousty umělců a dalších a dalších lidí. ... Jak chce ministr financí narovnávat podnikatelské prostředí, o čemž tak rád často mluví, když neumí věrohodně vyvrátit podezření, že se svou firmou úmyslně obešel dotační podmínky? To, dámy a pánové, připomíná to známé přísloví o kozlovi a zahradníkovi. Pane ministře financí, prostě nemůžete pít víno a kázat vodu. Nemůžete se vyhýbat zodpovědnosti, nemůžete se vyhnout této kauze s tím, že obviníte všechny kolem sebe, všechny, co tu byli před vámi, všechny, co tu jsou kolem vás. ... Já bych vám, pane premiére, a nepovažujte to za nějaké moralizování, připomněl vaše slova z prosince 2010. Cituji: Podle přesvědčení sociální demokracie by měl premiér ministra odvolat. Odvolat z funkce do doby, než celá věc bude prošetřena policií, než bude jasné, jak se vše odehrálo. Tolik citát z vašeho vystoupení. To asi nepotřebuje další komentář."


Kalousek se pozastavil nad tím, že Babiš ve svém vystoupení ve sněmovně obvinil všechny kolem z kampaně proti sobě a své firmě a z terorizování své rodiny. Předseda TOP 09 dále uvedl, že by sněmovna neměla suplovat práci policie a řešit, zda poskytnutí dotace Čapímu hnízdu bylo dotačním podvodem a zda bude muset stát unijní dotace s pokutou vrátit. "Prostě majitel té velké cukrárny šel pro ty kremrole do té malé cukrárny, protože nemohl odolat," uvedl Kalousek. Dolní komora by měla rozhodnout, zda je únosné, aby supervizor evropských dotací byl podezřelý z dotačního podvodu.


Co řekl Miroslav Kalousek (TOP 09)

"Tak jsme si mohli ušetřit dvě hodiny tlachání pana ministra financí o tom, co všechno se tady událo nebo neudálo, co všechno dělaly jeho děti a jeho psi a jeho čápi, a všechno to, co skutečně nesouvisí s touto schůzí. Jediné, co jsem pochopil, je, že za vše může zlá opozice a Bakalova média nebo Soukupova média. ... Mně je úplně jedno, jestli ty anonymní akcie vlastnily jeho děti, jeho právník nebo jeho klisna, kterou koupil v Rakousku. ... Tady byl nějaký velký podnikatel a vedle byly peníze určené pro malé podnikatele. A ten velký podnikatel na ty peníze pro ty malé podnikatele koukal a slintal a měl na ně strašnou chuť. Tak prostě udělal tu operaci majetkovou, aby to už nebylo eseróčko, aby to byla akciovka s těmi anonymními akciemi, a prostě ten majitel té velké cukrárny šel pro ty kremrole do té cukrárny, protože nemohl odolat."


Přerušená schůze a Babišův premiérský potenciál

Sněmovna na návrh ČSSD přerušila mimořádnou schůzi ke kauze Čapí hnízdo do doby, než Evropský úřad proti podvodům (OLAF) zveřejní výsledky svého vyšetřování kauzy. Úřad prověřuje podezření na dotační podvod při udělení evropské dotace tomuto projektu. Návrh na přerušení schůze vznesl předseda klubu ČSSD Roman Sklenák. Nejprve ho formuloval tak, aby sněmovna přerušila schůzi do doby, než výsledky svého vyšetřování zveřejní policie. Marek Benda (ODS) ho ale upozornil, že jde o nehlasovatelný návrh, protože vyšetřování policie může skončit například podáním návrhu na obžalobu. Sklenák po pětiminutové přestávce na poradu pak svůj návrh přeformuloval.

Šéf poslanců ČSSD dále poukázal na sblížení prezidenta Miloše Zemana a Andreje Babiše. Sklenák uvedl, že pokud by se premiér Bohuslav Sobotka vypravil na Hrad se žádostí o Babišovo odvolání, tak je možné předpokládat odchod ANO z vládní koalice. "Určitě všichni si všímají určitého sblížení mezi Andrejem Babišem a Milošem Zemanem. A ono by to také mohlo dopadnout tak, že by byla vyslovena nedůvěra této vládě a Andrej Babiš by byl třeba premiér," řekl Sklenák. Zeman nynější vedení sociální demokracie opakovaně kritizuje. Vřelé vztahy nemá zejména se Sobotkou.

Premiér podle Sklenáka nemůže Babišovo odvolání navrhnout i s ohledem na koaliční smlouvu, která návrh prezidentovi na jakoukoli personální změnu ve vládě podmiňuje souhlasem předsedy dané koaliční strany. Babiš by tak se svým odchodem z kabinetu musel souhlasit. Sklenák uvedl, že ČSSD nechce koalici rozložit, protože k vládnutí přistupuje zodpovědně. "V tuto chvíli nejsou důvody k tomu, abychom navrhovali nějakou rekonstrukci vlády," shrnul.

Sobotka poslancům řekl, že není možné, aby premiér, kdokoli z koalice nebo sněmovny nahrazoval vyšetřovatele, státní zástupce, či dokonce soudce. Podle premiéra je potřeba vyčkat na výsledek vyšetřování.


Co řekli další politici

Pavel Kováčik (KSČM): "Tady mnohokrát i v předvolebních kampaních se mluvilo o jasných pravidlech, stejných podmínkách pro všechny, a já nevím, o čem všem. Však si vzpomenete, kdo jste co slibovali před volbami na toto téma. A máme tady už dávno za poločasem. A zatím, jak se zdá, hora porodila myš."

Marek Černoch (Úsvit): "Pan ministr si tady dělá dvě hodiny reklamu na Čapí hnízdo, zve tam lidi, farma mu nepatřila, protože ji napsal na své děti, a vůbec jsou na něj všichni neprávem zlí. A teď tady budeme řešit, kdo je vlastně více zlý."

Zbyněk Stanjura (ODS): "Proč jste použili institut anonymních akcií? Co jste schovávali? Vždyť jste to přece v té době kritizoval, a sám jste ten institut použil, takže budu věřit tomu, co jste říkal, kdo byl držitelem, a klíčová otázka je, proč jste to udělali. Nebylo to náhodou proto, aby se firma z holdingu Agrofert mohla prohlásit za malý a střední podnik? Mě nic jiného nenapadá."

Miroslava Němcová (ODS): "Otázkou samozřejmě zůstává, proč by bohatý tatínek nepůjčil svým dětem úplně všechno, proč by potřeboval k tomu vyvádět a anonymními akciemi pokrýt své děti na nějakou dobu, získat 50 milionů z evropských dotací, a jen co uplyne pět let povinná podmínka, tak zase své děti o tento majetek připravit a převést to zpátky pod svoji firmu."


Zdroj: ČTK
Americké akcie v pátek skončily na rekordech, investoři očekávají…
Americké akcie v pátek skončily na rekordech, investoři očekávají…
včera v 22:30

Americké akcie v pátek skončily na rekordech, investoři očekávají další balík podpůrných opatření

Hlavní akciové indexy ve Spojených státech skončily v pátek na rekordech. Investoři po slabé statistice z amerického...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Poptávka po akciích při IPO Burger King India 150krát převýšila…
včera v 18:22

Poptávka po akciích při IPO Burger King India 150krát převýšila hodnotu nabízených cenných papírů

Primární veřejná nabídka akcií (IPO) společnosti Burger King India přilákala poptávku v objemu 9,5 miliardy dolarů,...
Primární úpis akcií (IPO) Asijské akcie Restaurace
Evropské akcie uzavřely první prosincový týden růstem
Evropské akcie uzavřely první prosincový týden růstem
včera v 18:00

Evropské akcie uzavřely první prosincový týden růstem

Akcie na západoevropských trzích v pátek posílily díky pozitivním zprávám z USA, kde se schyluje ke schválení...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Německá prokuratura vyšetřuje auditory EY kvůli krachu Wirecardu
včera v 17:54

Německá prokuratura vyšetřuje auditory EY kvůli krachu Wirecardu

Německá prokuratura v pátek zahájila vyšetřování auditorů společnosti EY, kteří se zabývali kontrolou účetnictví...
Podvod Německo
Pražská burza se v pátek vrátila na nejsilnější úroveň od března
Pražská burza se v pátek vrátila na nejsilnější úroveň od března
včera v 16:50

Pražská burza se v pátek vrátila na nejsilnější úroveň od března

Pražská burza se v závěru týdne vrátila na nejsilnější úroveň od březnového začátku epidemie nemoci covid-19 v Česku....
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Živnostníci v ČR budou moci využít dobrovolně takzvanou paušální daň
včera v 16:38

Živnostníci v ČR budou moci využít dobrovolně takzvanou paušální daň

Živnostníci a další osoby samostatně výdělečně činné v ČR budou moci od příštího roku platit dobrovolně takzvanou...
Česká ekonomika Byznys a podnikání Daně
Rusko neuspělo s žádostí o odklad vymáhání odškodného za Jukos
včera v 16:04

Rusko neuspělo s žádostí o odklad vymáhání odškodného za Jukos

Nizozemský nejvyšší soud v pátek odmítl požadavek Ruska, aby prozatím pozastavil vymáhání odškodného ve výši 57...
Rusko Právo
USA: Tovární objednávky v říjnu vzrostly nad očekávání
včera v 16:00

USA: Tovární objednávky v říjnu vzrostly nad očekávání

Objem továrních objednávek ve Spojených státech byl v říjnu o 1 % vyšší než v září. Po zářijovém meziměsíčním růstu o...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika
Počet osobních bankrotů v ČR v listopadu stoupl, návrhů na ně ubylo
včera v 15:53

Počet osobních bankrotů v ČR v listopadu stoupl, návrhů na ně ubylo

V Česku bylo v listopadu vyhlášeno 1 347 osobních bankrotů, o 46 více než v říjnu. Zároveň bylo podáno 1 318 návrhů...
Česká ekonomika Bankrot Byznys a podnikání
V listopadu začalo v ČR podnikat 3 485 lidí, nejméně od začátku roku
včera v 15:06

V listopadu začalo v ČR podnikat 3 485 lidí, nejméně od začátku roku

V listopadu začalo podnikat 3 485 lidí, což je nejméně od začátku letošního roku a téměř o polovinu méně než v září....
Česká republika Byznys a podnikání
Spor o rozpočet EU trvá, komplikuje shodu na emisním závazku
včera v 14:47

Spor o rozpočet EU trvá, komplikuje shodu na emisním závazku

Šest dní před zásadním summitem Evropské unie odmítají lídři Maďarska a Polska ustoupit ve sporu, který hrozí...
Evropská unie Rozpočet
USA: Schodek obchodní bilance v říjnu mírně vzrostl
včera v 14:40

USA: Schodek obchodní bilance v říjnu mírně vzrostl

Hodnota deficitu americké obchodní bilance v říjnu klesla na 63,1 miliardy USD. Po zářijovém poklesu schodku na 62,1...
Spojené státy americké (USA) Mezinárodní obchod
Tvorba pracovních míst v USA v listopadu zaostala za očekáváním, míra…
Tvorba pracovních míst v USA v listopadu zaostala za očekáváním, míra…
včera v 14:30

Tvorba pracovních míst v USA v listopadu zaostala za očekáváním, míra nezaměstnanosti ale klesla na 6,7 %

Ekonomika Spojených států v listopadu vytvořila asi 245 000 pracovních míst. To je nejnižší údaj za šest měsíců. Růst...
Nezaměstnanost Americká ekonomika Spojené státy americké (USA)
S&P: Globální dluh do konce roku vystoupí na 200 bilionů USD
včera v 14:03

S&P: Globální dluh do konce roku vystoupí na 200 bilionů USD

Globální dluh do konce letošního roku vystoupí kvůli dopadům nového koronaviru a opatřením na potlačení pandemie na...
Zadlužení Světová ekonomika
Senát našel v daňovém balíčku další příjmy za 4,5 miliardy Kč
včera v 11:49

Senát našel v daňovém balíčku další příjmy za 4,5 miliardy Kč

Senát našel v daňovém balíčku další příjem pro státní rozpočet ve výši 4,5 miliardy korun, který se ale nemusí nijak...
Daně Česká republika Rozpočet
OECD: Předkrizové úrovně dosáhne ekonomika ČR na konci 2022
včera v 11:41

OECD: Předkrizové úrovně dosáhne ekonomika ČR na konci 2022

Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) očekává, že oživení české ekonomiky bude pomalé a ekonomika...
Česká ekonomika Hospodářský růst Investiční a ekonomický výhled
Zasedání tzv. uhelné komise by mohlo přinést datum odchodu ČR od uhlí
včera v 10:55

Zasedání tzv. uhelné komise by mohlo přinést datum odchodu ČR od uhlí

V pátek by se mělo uskutečnit zasedání takzvané uhelné komise, jehož závěrem by mohlo být stanovení data odchodu...
ČEZ Energetika Uhlí a koks
Při prosincovém převážení indexu CECE bude mírně snížen počet akcií…
včera v 10:53

Při prosincovém převážení indexu CECE bude mírně snížen počet akcií O2 C.R.

Čtvrteční rozhodnutí o převážení indexu CECE nepřineslo výraznější změny. Mírně bude pouze snížen počet akcií O2...
Indexy O2 Czech Republic (dříve Telefónica C.R.)