Zisk i tržby Applu za první tři měsíce roku zklamaly, počet prodaných iPhonů poprvé v historii meziročně klesl, i když méně, než se čekalo
|

Zisk i tržby Applu za první tři měsíce roku zklamaly, počet prodaných iPhonů poprvé v historii meziročně klesl, i když méně, než se čekalo

Technologická společnost Apple zveřejnila po konci úterního obchodování v USA hospodářské výsledky za první tři měsíce roku, které byly proti odhadům analytiků slabší jak na rovině zisku na akcii, tak tržeb. Firma také poprvé v historii prodala meziročně méně telefonů iPhone, které tvoří zhruba dvě třetiny jejích celkových výnosů, i když pokles byl o něco menší, než predikoval trh. Firma se trh pokusila uchlácholit navýšením objemu programu zpětného odkupu akcií a zvýšením dividendy, akcie Applu ale v poobchodní fázi i tak spadly hluboko do červených čísel.

Technologie Apple Tablety Mobilní telefony Výsledková sezóna Americké akcie

Výsledky Applu za letošní první čtvrtletí najdete níže na této stránce.

Výhled

Všechny údaje ve výhledu jsou aktuální k 25. 4. 2016.

Trh čeká meziročně slabší výsledky na úrovni tržeb i zisku na akcii. Společnost se potýká se slabším zájmem o nové iPhony a absencí nových zařízení, jež by dokázala výpadek výnosů z prodeje iPhonů kompenzovat. Jakmile Apple hospodářská čísla odtajní, najdete je přehledně zpracovaná v této zprávě.

Analytici oslovení agenturou Bloomberg odhadují, že Apple za druhé finanční čtvrtletí vykáže upravený čistý zisk 11 miliard USD neboli dva dolary na akcii při tržbách 52 miliard USD. Tržby by se tak společnosti měly meziročně snížit o 10,4 %, a pokud se predikce naplní, půjde o první meziroční pokles tohoto ukazatele od roku 2003. Upravený zisk na akcii by se měl Applu snížit proti stejnému období předcházejícího roku dokonce o 14,5 %. Za období od října do prosince 2015 firma vykázala upravený zisk na akcii 3,22 USD (meziročně +5,5 %) a tržby 75,32 miliardy USD (meziročně +1 %).

Apple již dříve upozornil, že za první kalendářní kvartál vykáže slabší prodeje telefonů iPhone. Otázkou tak podle analytiků není, zda dojde k jejich meziročnímu snížení, ale jak výrazné toto snížení bude.

Apple - reportované a očekávané hospodářské výsledky (1QFY2015-2QFY2016)

"Z pohledu (ocenění) akcií je již očekávání slabého prodeje iPhonů v ceně zahrnuto," říká Abhey Lamba, analytik z Mizuho Securities, který doporučuje akcie Applu kupovat. "Pokud prodeje dopadnou mírně lépe, než se čeká, bude to pozitivní zpráva," dodává Lamba.

Akcie Applu za posledních 12 měsíců odepsaly zhruba 18 %, zejména kvůli obavám, že majitelé starších modelů populárního telefonu, který největší měrou přispívá k výsledkům firmy, nekupují nová zařízení tak často jako dříve. To je podle odborníků důsledkem toho, že každá nová generace iPhonu přináší stále méně zásadních inovací. Tržby z prodeje iPhonů tvoří dvě třetiny celkových tržeb Applu.

V lednu Apple odhadl, že se jeho tržby za druhý finanční kvartál budou pohybovat mezi 50 a 53 miliardami USD, ve druhém čtvrtletí finančního roku 2015 to bylo 58 miliard USD. Počet prodaných iPhonů by se podle analytiků měl meziročně snížit v prvním čtvrtletí na 50 milionů z 61,2 milionu.

V druhé polovině března Apple představil novou verzi telefonu iPhone. Přístroj nese název iPhone SE a je menší a levnější než předchozí verze. Cena v USA začíná na 399 USD, v Evropě na 489 eurech. Současně Apple v březnu představil tablet iPad Pro s 9,7palcovou obrazovkou a nové řemínky pro hodinky Apple Watch. V loňském roce uvedla společnost na trh telefony iPhone 6S a 6S Plus. Cena levnějšího modelu iPhone 6S s úhlopříčkou 4,7 palce začíná v USA na 649 dolarech. Nový model iPhone SE má úhlopříčku čtyři palce.

Apple v prvním čtvrtletí letošního roku omezil výrobu iPhonů 6 a 6 Plus, protože poptávka po přístrojích nebyla až tak silná, jak se čekalo, což způsobilo zvyšování zásob u prodejců. Snížení výroby bylo údajně až 30%. Japonský list Nikkei pak před dvěma týdny napsal, že společnost bude ve snížené výrobě telefonů pokračovat i ve druhém čtvrtletí, protože prý neplánuje vyrábět tolik nových iPhonů SE, aby to vykompenzovalo propad produkce vlajkových modelů.

Statistic: Global Apple iPhone sales from 3rd quarter 2007 to 1st quarter 2016 (in million units) | Statista

Problém se slabšími prodeji telefonů ale nemá jen Apple. Výzkumná společnost Gartner začátkem dubna uvedla, že tempo růstu prodeje chytrých telefonů se bude v letošním roce poprvé v historii pohybovat v pásmu jednociferných čísel. "Éra růstu globálního trhu se smartphony dvouciferným procentuálním tempem je u konce," říká vedoucí analýz v Gartner Ranjit Atwal.

Investory ale nezajímají jen hospodářské výsledky. Důležité také bude, zda Apple spolu se zveřejněním výsledků neoznámí i navýšení dividendy či objemu programu zpětného odkupu akcií.

"Předpokládám, že společnost využije své silné hotovostní pozice a zvýší jak dividendu, tak objem programu zpětného odkupu akcií. Apple má poměrně štědrý program vracení peněz investorům, i tak se ale hotovost na účtech firmy hromadí," říká Robert Cihra, analytik ze společnosti Sterne Agee.

V dubnu 2015 Apple rozhodl o navýšení čtvrtletní dividendy o 11 % na 0,52 USD na akcii a navýšení objemu programu zpětného odkupu vlastních akcií o 50 miliard na 140 miliard USD. Amit Daryanani, analytik z RBC, tvrdí, že by společnost mohla po konci úterního obchodování oznámit navýšení objemu programu zpětného odkupu akcií o dalších 50 miliard USD a zvýšit dividendu o 10-15 %.

Akcie Applu aktuálně podle agentury Bloomberg pokrývá 50 analytiků, přičemž 44 jich doporučuje je kupovat, čtyři držet a dva prodávat. Průměrná cílová cena je 133,05 USD. Pondělní seanci titul zakončil na 105,08 USD, během příštích 12 měsíců tak podle analytiků nabízí potenciál zhruba 26% zhodnocení.

Apple - přehled investičních doporučení (k 25. 4. 2016)

Výsledky

Celkový zisk Applu činil 10,52 miliardy USD, v přepočtu tedy 1,90 USD na akcii po 2,34 USD na akcii ve stejném období o rok dříve, odhad analytiků byl nastavený na 2 USD. Tržby dosáhly 50,56 miliardy USD, což znamená, že společnost vykázala první meziroční pokles tohoto ukazatele od roku 2003. Trh čekal 52 miliard USD po 58,01 miliardy USD před rokem.

Meziročně se společnosti tržby snížily o 13 %, při vyloučení vlivu změn měnových kurzů by ale pokles byl jen 9%. Současně firma upozornila, že za první finanční pololetí (období leden-březen 2016 je pro Apple druhé finanční čtvrtletí) by se tržby při stálých kurzech měn o jedno procento zvýšily.

Za probíhající čtvrtletí společnost očekává tržby 41 až 43 miliardy USD, o rok dříve vykázala výnosy 49,61 miliardy USD. Analytici podle agentury Bloomberg čekají tržby za aktuální čtvrtletí ve výši 47,35 miliardy USD.

Apple - hospodářské výsledky za 2QFY2016

Znepokojující je především propad tržeb Applu v Číně o 26 % na 12,49 miliardy USD. Celkový počet prodaných iPhonů se meziročně snížil na 51,19 milionu kusů (tržby 32,86 miliardy USD) z 61,2 milionu kusů o rok dříve, počet prodaných tabletů iPad se snížil o 19 % na 10,25 milionů kusů (tržby 4,41 miliardy USD) a počet prodaných počítačů Mac klesl o 12 % na 4,03 milionu kusů (tržby 5,11 miliardy USD). Průměrná prodejní cena iPhonu se snížila na 641 USD, analytici čekali mírnější pokles na 658 USD.

V samotných Spojených státech se společnosti tržby meziročně snížily o 10 % a v Evropě klesly o 5 %, zatímco v Japonsku se naopak o 24 % zvýšily. Japonsko ale pro Apple není tak důležitý trh jako Čína, kde se tržby firmě meziročně propadly o 26 %. Celková hodnota tržeb v Japonsku dosáhla "jen" 4,28 miliardy USD, zatímco v Číně firma na prodeji zařízení a služeb utržila 12,49 miliardy USD. Ve zbytku asijsko-pacifického regionu se tržby Applu meziročně propadly o 25 %.

Segmenty služeb a "ostatních produktů", ve kterých jsou zahrnuty mimo jiné i chytré hodinky Apple Watch, vykázaly meziroční růst tržeb o 20, respektive 30 %, a jsou tak podle analytiků jediným světlým bodem v jinak šedých výsledcích. Tržby z prodeje služeb dosáhly rekordních 5,99 miliardy USD, což znamená, že jsou již nyní druhým největším přispěvatelem celkových výnosů firmy. Tržby z prodeje "ostatních zařízení dosáhly 2,19 miliardy USD.

Analytici se vesměs shodují, že právě na segment služeb musí Apple do budoucna zaměřit svoji pozornost, aby byl schopný vyvážit negativní efekt nižšího zájmu o nová zařízení.

Apple - tržby podle segmentů a světových regionů (2QFY2016)

"Náš tým si ve složitém makroekonomickém prostředí vedl extrémně dobře. Jsme potěšení pokračováním silného růstu tržeb ze služeb, který je podporován neuvěřitelnou sílou ekosystému Apple a růstem uživatelské základny přes jednu miliardu aktivních zařízení," napsal výkonný ředitel Applu Tim Cook v prohlášení vydaném v rámci výsledků.

Shrnutí základních čísel

  • Upravený zisk na akcii: 1,90 USD (odhad: 2 USD, loni: 2,34 USD)
  • Tržby: 50,56 miliardy USD (odhad: 52 miliard USD, loni: 58,01 miliardy USD)
  • Počet prodaných iPhonů: 51,19 milionu (odhad: 50 milionů, loni: 61,17 milionu)

Společnost se slabé výsledky pokusila zachránit alespoň navýšením objemu programu zpětného odkupu akcií o 50 miliard na 250 miliard USD a zvýšením čtvrtletní dividendy na 0,57 USD z 0,52 USD, trh ale tyto kroky neocenil. Akcie Applu v poobchodní fázi spadly do červených čísel, zhruba půl hodiny po konci řádného obchodování titul v after-marketu zlevňoval asi o 7 %, což z jeho tržní kapitalizace odmazávalo více než 40 miliard dolarů. Tato ztráta na tržní kapitalizaci byla podle televize CNBC dokonce větší než tržní kapitalizace 391 společností z indexu S&P 500.

Během konferenčního hovoru k výsledků Cook uplynulé čtvrtletí označil za velkou výzvu a zopakoval, že slabší výsledky byly způsobeny velmi nepříznivým makroprostředím. Současně ale též připustil, že novější modely iPhonu budou uživatelé zřejmě obměňovat méně často.

Apple - prodeje telefonů iPhone (1QFY2014-2QFY2016)

Chytré hodinky Apple Watch jsou podle Cooka úspěšným prodejním artiklem, firmě se jich během prvního roku po uvedení na trh podařilo prodat více, než kolik v prvním roce k zákazníkům zamířilo iPhonů. Část analytiků ovšem zůstává skeptická a upozorňuje, že pokud by se Apple skutečně mel čím pochlubit, vykazoval by výsledky z prodeje hodinek jako samostatnou položku, nikoli jen jako součást "ostatních produktů".

Finanční ředitel Applu Luca Maestri v konferenčním hovoru uvedl, že společnost zůstává ohledně Číny v dlouhodobém horizontu nadále "velmi optimistická" a stále počítá s investicemi v regionu.

Na otázku v rámci konferenčního hovoru, zda je Apple stále ještě rostoucí společností, Cook odpověděl, že rozhodně ano. Nepříznivé makroprostředí podle něj bude odeznívat a pokles prodeje iPhonů je jenom dočasný. Prostor k dalšímu růstu má podle Cooka společnost stále i na rozvinutých trzích, jejichž penetrace chytrými telefony a dalšími zařízeními je jinak velmi vysoká.

Zdroj: Apple, Bloomberg, WSJ, Forbes, AppleInsider, MarketWatch

DEGIRO ETF

Křetínského fond se stal největším akcionářem ve Foot Lockeru
před 44 minutami

Křetínského fond se stal největším akcionářem ve Foot Lockeru

Investiční fond Vesa Equity Investment podnikatelů Daniela Křetínského a Patrika Tkáče se stal největším akcionářem...
Fúze a akvizice Americké akcie
Maserati chce mít do pěti let auta hybridní či zcela elektrická
před hodinou

Maserati chce mít do pěti let auta hybridní či zcela elektrická

Auta od výrobce luxusních vozů Maserati, který je součástí italsko-americké automobilové skupiny Fiat Chrysler...
Auta Elektřina
Bankovní sektor si podle ČNB udržel i v době pandemie odolnost
Bankovní sektor si podle ČNB udržel i v době pandemie odolnost
před hodinou

Bankovní sektor si podle ČNB udržel i v době pandemie odolnost

Bankovní sektor je stabilní a i v době pandemie si udržel odolnost vůči možným nepříznivým šokům, a to i díky...
ČNB Banky
Evropská komise pokutovala farmaceutické firmy Teva a Cephalon
15:19

Evropská komise pokutovala farmaceutické firmy Teva a Cephalon

Evropská komise vyměřila farmaceutickým společnostem Teva a Cephalon pokutu 60,5 milionu eur za dohodu, která...
Evropská unie Farmacie
MF stále počítá se schválením změn daní do konce roku
14:44

MF stále počítá se schválením změn daní do konce roku

Ministerstvo financí nadále počítá s tím, že daňový balíček bude schválen do konce letošního roku. Většina opatření,...
Česká ekonomika Daně
Foxconn přesune část výroby pro Apple z Číny do Vietnamu
13:49

Foxconn přesune část výroby pro Apple z Číny do Vietnamu

Tchajwanská společnost Foxconn, která je smluvním výrobcem elektroniky, přesune na žádost americké firmy Apple část...
Čína Vietnam Apple
Australská telekomunikační firma Telstra dostala pokutu za nefér…
13:45

Australská telekomunikační firma Telstra dostala pokutu za nefér smlouvy s domorodci

Největší australská telekomunikační společnost Telstra zaplatí pokutu 50 milionů australských dolarů (808 milionů Kč)...
Austrálie Telekomunikace
Kryptoměny prudce korigují zisky z posledních dní, bitcoin se vrátil…
Kryptoměny prudce korigují zisky z posledních dní, bitcoin se vrátil…
13:45

Kryptoměny prudce korigují zisky z posledních dní, bitcoin se vrátil pod 17 500 USD

Kryptoměny ve čtvrtek obrátily a zamířily prudce dolů, kurz bitcoinu se vrátil pod 17 500 USD, ethereum pod 550 USD....
Kryptoměny Bitcoin
Barclays: Akcie jako BP mohou v příštím roce přidat přes 50 %
Barclays: Akcie jako BP mohou v příštím roce přidat přes 50 %
13:28

Barclays: Akcie jako BP mohou v příštím roce přidat přes 50 %

Evropské akcie čeká v roce 2021 růst. Předpovídají to analytici banky Barclays, podle kterých bude vývoj trhu...
Evropské akcie Ropa Výhled na rok 2021
Polsko dá na pomoc ekonomice dalších 40 miliard zlotých
12:15

Polsko dá na pomoc ekonomice dalších 40 miliard zlotých

Polská vláda podpoří ekonomiku dalšími penězi, tentokrát má připravenou částku 35 až 40 miliard zlotých (až 234...
Polsko Podpora ekonomiky Koronavirus
SSE a Equinor vloží do větrné elektrárny na moři šest miliard liber
11:46

SSE a Equinor vloží do větrné elektrárny na moři šest miliard liber

Britská energetická společnost SSE spolu s norskou ropnou a plynárenskou firmou Equinor investují šest miliard liber...
Energetika Větrná energie
Walt Disney propustí 32 000 lidí, hlavně v zábavních parcích v USA
10:58

Walt Disney propustí 32 000 lidí, hlavně v zábavních parcích v USA

Americká společnost Walt Disney propustí celkem asi 32 000 zaměstnanců, většinou ve svých zábavních parcích, na které...
Walt Disney
Asijské akcie ve čtvrtek převážně rostly
Asijské akcie ve čtvrtek převážně rostly
10:30

Asijské akcie ve čtvrtek převážně rostly

Obchodování na akciových trzích v Asii a Tichomoří ve čtvrtek skončilo převážně v plusu. Pod nulou uzavřela jen burza...
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii
"Zelené" dluhopisy jako cesta k odpovědnému investování
"Zelené" dluhopisy jako cesta k odpovědnému investování
09:30

"Zelené" dluhopisy jako cesta k odpovědnému investování

Investovat odpovědně. Tak káže nový trend, který se firmám navíc vyplácí. Takzvaně "zelené" dluhopisy mají nízkou...
Ekologie a životní prostředí Firemní dluhopisy Dluhopisový trh
ČEZ za prodej aktiv v Rumunsku získal téměř miliardu eur
09:19

ČEZ za prodej aktiv v Rumunsku získal téměř miliardu eur

Ředitel energetické skupiny ČEZ Daniel Beneš v rozhovoru pro ČT ve středu večer uvedl, že ČEZ za prodej aktiv v...
ČEZ Energetika Rumunsko
Spotřebitelská důvěra v Německu kvůli uzávěře dále klesá
09:11

Spotřebitelská důvěra v Německu kvůli uzávěře dále klesá

Spotřebitelská důvěra v Německu se dále zhoršuje. Rozsáhlá uzávěra zavedená proti šíření nákazy koronavirem má totiž...
Německo Spotřebitelská důvěra
Zemřel bývalý šéf Světové banky James Wolfensohn
08:30

Zemřel bývalý šéf Světové banky James Wolfensohn

Ve věku 86 let zemřel ve středu bývalý investiční bankéř a šéf Světové banky James Wolfensohn. V jejím čele stál od...
Banky Management