US MARKETOtevírá v 15:30
S&P 500+0,23 %
NASDAQ+0,80 %
DOW JONES+0,34 %
PX-0,05 %
ČEZ-0,62 %
NVIDIA+5,11 %

V Temelíně ukončili návoz jaderného paliva za miliardy korun

Energetici skupiny ČEZ v těchto dnech ukončili návoz jaderného paliva potřebného pro provoz obou temelínských bloků. Zásoby mají vytvořené do poloviny roku 2017. Osmdesátku palivových souborů, která pocházejí z Ruska, do Temelína tajně naváželi postupně v dubnu a květnu. ČTK to řekl tiskový mluvčí elektrárny Marek Sviták.

Redakce IW
Redakce IW
23. 5. 2016 | 13:11
ČEZ

"Palivo se naváží i do jaderné elektrárny v Dukovanech. Investice do zásob paliva pro obě elektrárny se ročně pohybuje v jednotkách miliard korun.

Podle Svitáka byly transporty organizovány za zvýšených bezpečnostních opatření. Trasa a termíny přepravy byly tajné. "Na rozdíl od bezpečnostních nebyla radiační opatření nutná," uvedl Sviták s tím, že radioaktivita čerstvého paliva je velmi nízká, lehce nad úrovní přírodního pozadí. Čtyři desítky čerstvě přivezených palivových souborů budou přímo do reaktoru zavezeny na přelomu června a července, při odstávce druhého bloku. Zbytek paliva je určen pro první blok, který bude odstaven 5. srpna.

Společnost ČEZ, která temelínskou elektrárnu provozuje, ohlásila navyšování zásob v Temelíně i v Dukovanech již na počátku května. Důvodem je energetická bezpečnost země. Aktuálně má Temelín zásoby pro dvouletý provoz prvního bloku. Letos chce rozšířit palivovou rezervu i pro druhý blok.

V jednom temelínském reaktoru je 163 palivových souborů. Každý palivový soubor měří přes 4,5 metru a váží asi 750 kilogramů. Celkem je v reaktoru kolem 86 tun paliva. Palivo zůstává v aktivní zóně obvykle čtyři roky. Ročně se ho vymění čtvrtina.

Pro Temelín chce mít ČEZ na výběr dva dodavatele. V únoru se dohodl s firmou Westinghouse na testování paliva. Pokud americký výrobce získá licence, mělo by být šest palivových souborů zavezeno v roce 2018. Podle ředitele Jaderné elektrárny Temelín Bohdana Zronka není smlouva s Westinghouse výběrem dodavatele paliva, ale dohodou o vývoji a následném testování několika palivových souborů. Temelín chce mít dva dodavatele s příslušnou licencí, což je podle Zronka zajímavé z bezpečnostního i obchodního hlediska.

Elektrárna Temelín vyrobila první elektřinu v prosinci 2000. Nyní je největším zdrojem výroby elektřiny v ČR, kryje pětinu české spotřeby. V roce 2015 vyrobila 14,23 terawatthodiny elektrické energie.

Zdroj: ČTK

Akcie ČRČEZEnergetikaJaderná energetika
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Akciový trh je asymetricky nakloněný býkům, chce to ale někdy hodně pevné nervy

Akciový trh je asymetricky nakloněný býkům, chce to ale někdy hodně pevné nervy

20. 10.-Andrej Rády
Akciový trh