Pegasu Nonwovens v prvním čtvrtletí klesl provozní zisk EBITDA o 8,1 % na 11,6 milionu eur
|

Pegasu Nonwovens v prvním čtvrtletí klesl provozní zisk EBITDA o 8,1 % na 11,6 milionu eur

Výrobce netkaných textilií Pegas Nonwovens vykázal za letošní první čtvrtletí meziroční pokles tržeb o devět procent na 55,1 milionu eur. Negativně se na výsledku podepsal pokles cen polymerů, které se nyní nacházejí blízko dlouhodobých minim. Provozní zisk EBITDA společnosti klesl o 8,1 % na 11,6 milionu eur a čistý zisk se vlivem nerealizovaných kurzových změn propadl o 96,7 % na 470 tisíc eur.

PFNonwovens (dříve Pegas Nonwovens) Akcie ČR Výsledková sezóna

Reportovaný zisk EBITDA (provozní zisk před úroky, daněmi, odpisy a amortizací) je v souladu s celoročním výhledem Pegasu, který počítá s dosažením výsledku 43 až 49 milionů eur. Za poklesem provozního zisku stojí podle společnosti především mechanismus přenesení cen vstupních materiálů, který byl v prvním čtvrtletí letošního roku nevýznamný, zatímco v loňském prvním čtvrtletí byl výrazně pozitivní. Mírně negativní byl rovněž dopad přecenění opčního akciového plánu. Pozitivně naopak působila silná výroba, která se blížila rekordním úrovním.

Zisk EBIT činil v prvním čtvrtletí 7,5 milionu eur, ve srovnání s prvním čtvrtletím loňského roku byl tedy o 12,6 % nižší. EBITDA marže dosáhla 21,1 %, a oproti srovnatelnému období loňského roku tak vzrostla o 0,2 procentního bodu.

Vývoj ceny polymerů

Celkové provozní náklady bez odpisů se Pegasu v prvním čtvrtletí snížily meziročně o 9,3 % na 43,5 milionu eur, především vlivem přenosového mechanismu. Konsolidované odpisy dosáhly 4,1 milionu eur, meziročně se zvýšily o 1,5 %, a spotřeba materiálu a ostatní spotřeba dosáhly hodnoty 40 milionů eur, meziročně o 9,3 % nižší.

Celkové osobní náklady klesly v prvním čtvrtletí meziročně o 13,2 % na tři miliony eur. Z toho dopad přecenění opčního akciového plánu byl v prvním čtvrtletí -0,1 milionu eur, tedy o 0,6 milionu eur nižší oproti stejnému období loňského roku. Celkové osobní náklady vyjádřené v lokálních měnách a bez přecenění opčního akciového plánu vzrostly meziročně přibližně o dvě procenta. Meziroční nárůst osobních nákladů v lokálních měnách byl způsoben zejména valorizací mezd, která byla provedena na konci roku 2015.

Kurzové změny a ostatní finanční výnosy a náklady vytvořily konečný náklad ve výši 3,7 milionu eur proti výnosu 8,5 milionu eur dosaženému ve stejném období loňského roku. Meziroční změna (-12,2 milionu eur) byla ovlivněna zejména vývojem kurzu dolaru vůči euru, když dolar v prvním čtvrtletí letošního roku oslabil k jednotné evropské měně téměř o 5 %. Oslabení dolaru vedlo k nerealizovaným kurzovým ztrátám souvisejícím s přeceněním rozvahových položek denominovaných v eurech, a to zejména ve vztahu k vnitropodnikové půjčce dceřiné společnosti v Egyptě. Tento vývoj ale nemá žádný vliv na hotovostní toky společnosti.

Čisté úrokové náklady spojené s obsluhou dluhu dosáhly v prvním čtvrtletí 2,1 milionu eur, což je o 18,9 % více proti stejnému období loňského roku. Meziroční zvýšení úrokových nákladů bylo způsobeno vyšším objemem externího dluhu v souvislosti s refinancováním společnosti dlouhodobými dluhopisy se splatností sedm a deset let. Dále se do úrokových nákladů i přes splacení bankovních úvěrů promítají úroky z úrokových swapů, které mají splatnost v červnu 2016.

Pegas Nonwovens - hospodářské výsledky za 1Q2016

"Hospodaření bylo v prvním čtvrtletí v souladu s naším očekáváním a jsem rád, že se nám podařilo navázat na velmi dobré výsledky z loňského roku. Výroba plnila přísně nastavené plánované parametry a blížila se rekordním úrovním. Spokojeni jsme byli i s prodejem. Ceny polymerů se po propadu na konci minulého roku stabilizovaly," uvedl ve výsledkové zprávě generální ředitel a člen představenstva Pegasu Nonwovens František Řezáč. "Do nového roku jsme vstoupili úspěšně a věřím, že stabilní prostředí nám umožní soustředit síly na dokončení výstavby skladovacích kapacit a realizaci investice do nové výrobní linky," dodal Řezáč.

Celkové investice Pegasu v prvním čtvrtletí dosáhly 2,2 milionu eur, meziročně tedy vyskočily o 157,8 %. Z této částky připadalo 1,7 milionu eur na rozšíření výrobních a skladovacích kapacit, zbytek představovaly běžné investice.

Hodnota čistého dluhu společnosti k 31. březnu dosahovala 147,6 milionu eur, o 9,9 % méně ve srovnání se stavem k 31. prosinci 2015. Poměr čistého dluhu k zisku EBITDA odpovídal hodnotě 3,41. Pokles čistého dluhu souvisel zejména se schopností společnosti generovat vysokou míru volného cash flow, absencí mimořádných výdajových položek a také s ukončením programu zpětného odkupu akcií.

Společnost potvrdila celoroční výhled, tedy plán na dosažení provozního zisku EBITDA 43 až 49 milionů eur, a uvedla, že celkové investiční výdaje za letošní rok by neměly přesáhnout úroveň 25 milionů eur.

"Výsledky byly v souladu s očekáváním na úrovni provozního zisku EBITDA a mírně pod odhady na úrovni čistého zisku. Tržby byly také v souladu s očekáváním. Zisk EBITDA klesl kvůli negativnímu vlivu přenosového mechanismu cen polypropylenu, zatímco produkce byla stabilní, když dosáhla 26 tisíc tun. Mzdové náklady kvůli valorizaci mezd mírně vzrostly, což bylo kompenzováno poklesem nákladů na manažerský opční program (vše bylo očekáváno). Čistý zisk firmy se meziročně propadl hlavně kvůli kurzovému přecenění mezipodnikových půjček (vliv vývoje EUR/USD), které bylo horší o 12,25 milionu eur. To ale nemá vliv na cash flow. Kvůli daňové neodčitatelnosti těchto přecenění pravděpodobně měla firma také vyšší zdanění, než jsme čekali. Čisté zadlužení Pegas snížil o silných 16 milionů eur na 148 milionů eur, a poměr čistého dluhu k zisku EBITDA tak klesl na 3,4. Pegas v souladu s očekáváním potvrdil celoroční výhled zisku EBITDA 43-49 milionů eur (-3 % až +11 % meziročně) a výhled kapitálových výdajů na maximálně 25 milionech eur," shrnul výsledky analytik z České spořitelny Petr Bártek. "Celkově výsledky na provozní úrovni nepřinesly žádné překvapení (dobrá výroba a prodej, negativní vliv PP/PE cen). Čistý zisk byl kvůli daním o něco nižší, než jsme čekali, což ale bylo více než kompenzováno výrazným poklesem čistého dluhu. Výsledky vnímáme neutrálně a na akcie Pegasu potvrzujeme doporučení 'držet'," dodal.

"Výsledky nepřekvapily a jsou standardně silné. Dosažený zisk EBITDA tvoří 27,9-24,4 % celoročního cíle a očekáváme, že Pegas cíl splní," uvedl analytik z J&T Banky Bohumil Trampota.

Pegas Nonwovens - reportované výsledky za 1Q2016 vs. odhady trhu a J&T Banky

"Kontrakty dohodnuté se zákazníky indikují plné využití letošní výrobní kapacity. Výrobky pro oblast hygieny se na celkových výnosech podílely 87,8 % ve srovnání s 87,4 % o rok dříve. Prodeje mimo tuto oblast (zejména prodeje pro stavebnictví, zemědělství a zdravotnictví) dosáhly 6,7 milionu eur, což představovalo 12,2% podíl na celkových výnosech," doplnil analytik z Komerční banky Miroslav Frayer.

Zdroj: Pegas Nonwovens
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
včera v 20:30

V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled

Další týden plný tržních výkyvů, podpora ekonomiky ze strany vlád i centrálních bank, kondice jednotlivých akciových...
Světové akcie Americké akcie Akcie ČR
Černý pátek v USA: Nákupy přes internet vzrostly meziročně o bezmála…
včera v 18:30

Černý pátek v USA: Nákupy přes internet vzrostly meziročně o bezmála 22 % na 9 miliard USD

Podle údajů Adobe Analytics vzrostly letos během Black FRiday v USA nákupy přes internet meziročně o 21,6 % na 9...
Spojené státy americké (USA) Maloobchod Americká ekonomika
Čínský tryskáč C919 je téměř hotový, prověří ho regulátor
včera v 05:00

Čínský tryskáč C919 je téměř hotový, prověří ho regulátor

Vývoj čínského tryskového dopravního letadla C919 se blíží závěru a čínský úřad pro civilní letectví (CAAC) může...
Čína Doprava
Hyundai a Kia zaplatí v USA pokutu kvůli pomalému svolávání aut
27. 11. 2020 20:35

Hyundai a Kia zaplatí v USA pokutu kvůli pomalému svolávání aut

Jihokorejská automobilka Hyundai Motor a její sesterská společnost Kia Motors zaplatí ve Spojených státech pokutu 137...
Auta Spojené státy americké (USA)
Americké akcie během zkrácené páteční seance rostly, index Nasdaq…
Americké akcie během zkrácené páteční seance rostly, index Nasdaq…
27. 11. 2020 19:30

Americké akcie během zkrácené páteční seance rostly, index Nasdaq dosáhl nového rekordu

Akcie ve Spojených státech zakončily zkrácený týden růstem. Index technologického trhu Nasdaq se vyšplhal dokonce na...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Evropské akcie v pátek zdražily, v plusu skončily indexy i v týdenním…
Evropské akcie v pátek zdražily, v plusu skončily indexy i v týdenním…
27. 11. 2020 18:00

Evropské akcie v pátek zdražily, v plusu skončily indexy i v týdenním horizontu

Obchodování na západoevropských akciových trzích skončilo v závěru týdne v plusu. Náladu na trhu podpořila mimo jiné...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Berlín prodlouží pomoc firmám zvláště postiženým krizí
27. 11. 2020 16:46

Berlín prodlouží pomoc firmám zvláště postiženým krizí

Německá vláda prodlouží pomoc firmám zvláště postiženým koronavirovou krizí. Přímé platby, které nemusejí vracet,...
Německo Podpora ekonomiky Koronavirus
Pražská burza se v pátek vrátila na nejsilnější úroveň od března, za…
Pražská burza se v pátek vrátila na nejsilnější úroveň od března, za…
27. 11. 2020 16:45

Pražská burza se v pátek vrátila na nejsilnější úroveň od března, za týden index PX přidal 2,4 %

Pražská burza se po čtvrtečním oslabení v pátek vrátila na nejsilnější úroveň od březnového začátku epidemie nemoci...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Indická ekonomika je kvůli koronaviru poprvé v historii v recesi
27. 11. 2020 16:35

Indická ekonomika je kvůli koronaviru poprvé v historii v recesi

Indická ekonomika je kvůli koronaviru poprvé v historii v recesi. Hrubý domácí produkt nejlidnatější demokracie světa...
Indie Emerging Markets Recese
Británie chce omezit technologické giganty
27. 11. 2020 15:55

Británie chce omezit technologické giganty

Británie příští rok zavede nová pravidla, jejichž cílem je zabránit firmám Google a Facebook a dalším technologickým...
Spojené království Technologie Regulace
Americké akcie v úvodu: Dow +0,34 %, S&P 500 +0,31 %, Nasdaq…
27. 11. 2020 15:35

Americké akcie v úvodu: Dow +0,34 %, S&P 500 +0,31 %, Nasdaq Composite +0,68 %

Obchodování v USA v pátek skončí po čtvrtečním Dni díkůvzdání netradičně už v 19.00 SEČ.
Americké akcie
Americké akcie budou příští rok dýchat na záda evropským titulům,…
Americké akcie budou příští rok dýchat na záda evropským titulům,…
27. 11. 2020 15:02

Americké akcie budou příští rok dýchat na záda evropským titulům, říká analytik

Příštích šest až devět měsíců bude patřit evropským akciím. Investoři se totiž budou soustředit na cenné papíry firem...
Akciový trh Evropské akcie Americké akcie
Britská firma Dyson investuje 2,75 miliardy GBP do nových technologií
27. 11. 2020 14:35

Britská firma Dyson investuje 2,75 miliardy GBP do nových technologií

Britská společnost Dyson, která vyrábí bezsáčkové vysavače, vysoušeče a další elektroniku, bude v následujících pěti...
Evropské akcie Technologie
Volkswagen očekává další zvýšení podílu své značky VW na trhu
27. 11. 2020 13:15

Volkswagen očekává další zvýšení podílu své značky VW na trhu

Automobilka Volkswagen navzdory nejistotě způsobené koronavirovou krizí věří, že se jí v příštím roce podaří znovu...
Auta Volkswagen
Digitální měna Facebooku by měla být spuštěna v lednu
27. 11. 2020 11:41

Digitální měna Facebooku by měla být spuštěna v lednu

Libra, digitální měna firmy Facebook, je připravena na spuštění v lednu, avšak v omezeném formátu. Uvedl to v pátek...
Facebook Kryptoměny
Polsko nechce řešit spory o spojení vlády práva s penězi u soudu
27. 11. 2020 11:23

Polsko nechce řešit spory o spojení vlády práva s penězi u soudu

(AKTUALIZOVÁNO) Polská vláda odmítá návrh předsedkyně Evropské komise Ursuly von der Leyenové řešit před Soudním...
Evropská unie Rozpočet Právo
Spotřebitelská nálada v eurozóně podle očekávání klesla
27. 11. 2020 11:00

Spotřebitelská nálada v eurozóně podle očekávání klesla

Spotřebitelská důvěra v eurozóně se v listopadu mírně snížila, když index důvěry klesl z říjnových -15,5 bodu na -17...
Eurozóna Spotřebitelská důvěra
Analýza: Na změně daní nevydělají lidé s nejnižšími příjmy
27. 11. 2020 10:48

Analýza: Na změně daní nevydělají lidé s nejnižšími příjmy

Na aktuálně schválném návrhu Poslanecké sněmovny na zrušení superhrubé mzdy, zavedení sazeb daně z příjmu 15 a 23...
Česká ekonomika Daně
ČEZ: ÚOHS povolil prodej elektrárny Počerady
27. 11. 2020 10:35

ČEZ: ÚOHS povolil prodej elektrárny Počerady

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) povolil prodej uhelné elektrárny Počerady do rukou Vršanské uhelné ze...