Americké akcie ve čtvrtek nejprve výrazně ztrácely, do konce obchodování ale předvedly velký comeback
|

Americké akcie ve čtvrtek nejprve výrazně ztrácely, do konce obchodování ale předvedly velký comeback

Hlavní americké akciové indexy v úvodu čtvrtečního obchodování ztrácely necelé procento. Naopak se dařilo státním dluhopisům USA, když výnos 10letého bondu klesl během odpoledne nejníže od roku 2012 (1,518 %). Investoři mají obavy z výsledku britského referenda o budoucnosti země v EU a také z nejasného vývoje měnové politiky. Druhá polovina obchodní seance se ale nesla na pozitivní vlně.

Americké akcie Shrnutí obchodování v USA

Indexy Dow a S&P 500 svým čtvrtečním růstem přerušily první pětidenní sérii ztrát od letošního února. Dow nakonec přidal 0,53 %, tedy přes 93 bodů, na 17 733,58 bodu, ačkoli během dne odepisoval přes 150 bodů, S&P 500 posílil o 0,31 % na 2 078,01 bodu a Nasdaq Composite stoupl o 0,21 % na 4 844,92 bodu. V plusu skončilo osm z deseti hlavních odvětví, ztráty se týkaly pouze energetiky a sektoru základních materiálů, procento přidal odvětví necyklického spotřebního zboží. Index volatility VIX klesl o 3,82 % na 19,37 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA zakončil 5 bazických bodů nad denním minimem, tedy lehce nad 1,57 %.

S&P 500 (16. června 2016)

Někteří tradeři během čtvrtka zdůrazňovali technickou podporu indexu S&P 500 okolo 2 050 bodů jako podstatný faktor pro intradenní změnu trendu obchodování.

Investoři také zvažují, jaké důsledky bude mít vražda britské poslankyně Jo Coxové, která usilovala o setrvání Británie v Evropské unii. Coxovou napadl útočník v severoanglickém městě Birstall nedaleko Leedsu. Podle očitých svědků citovaných zpravodajským serverem BBC "muž v bílé kšiltovce" střelil poslankyni celkem třikrát. Následně prý vytáhl nůž a zasadil ženě několik bodných ran.

Kvůli napadení ve čtvrtek všechny své akce zrušili zastánci i odpůrci odchodu Británie z EU a plánovaný proslov na podporu členství v unii odvolal i premiér David Cameron. Britští i světoví politici čin odsoudili a pozůstalým vyjádřili soustrast.

V noci na čtvrtek ponechala japonská centrální banka měnovou politiku beze změny, což vyvolalo pochybnosti ohledně toho, zda ještě vůbec má v zásobě munici na podporu ekonomiky. Japonský jen v reakci na rozhodnutí banky zamířil prudce vzhůru. Euro se vůči jenu propadlo o zhruba tři procenta na 115,84 JPY, tedy na nejnižší úroveň za tři a půl roku.

Jednotná evropská měna oslabovala rovněž vůči americkému dolaru, ke kterému sestoupila na dvoutýdenní minimum. Investory nyní znepokojuje blížící se referendum o setrvání Británie v Evropské unii.

Britská libra se vůči jenu propadla až na tříleté minimum 146,44 JPY. Později část ztrát smazala a prodávala se za 146,65 JPY. Oproti středě tak během dne ztrácela téměř čtyři procenta.

Libra ale nakonec posílila vůči euru po zprávě o vraždě labouristické poslankyně Jo Coxové, která usilovala o setrvání Británie v Evropské unii. "Lidé předpokládají, že by to mohla být jedna z těch věcí, která získá hlasy ve prospěch setrvání (Británie v EU)," řekl agentuře Reuters analytik Lou Brien ze společnosti DRW Trading.

"Je možné, že investoři očekávají určitý nával sympatií k táboru podporujícímu setrvání (Británie v EU)," řekl analytik Shaun Osborne z firmy ScotiaBank.

Dolar vůči jenu spadl během odpoledne na 104,12 JPY, předtím ale klesl na dvouleté minimum pod 104 JPY. Od začátku června již dolar vůči jenu ztratil zhruba šest procent, napsala agentura Reuters.

Světové ceny ropy se ve čtvrtek propadly o více než tři procenta až na měsíční minimum. K poklesu přispěl silnější americký dolar, který podpořily obavy z možného odchodu Británie z Evropské unie. Trh s ropou klesal již šestý den v řadě. Je to nejdelší taková série od letošního ledna, napsala agentura Reuters.

Silnější dolar zvyšuje ceny ropy i dalších komodit z pohledu držitelů ostatních měn, což obvykle podkopává poptávku.

Od 9. června, kdy nejnovější ztrátová série začala, zlevnil barel Brentu o zhruba pět dolarů, tedy o téměř deset procent. Předtím se vyšplhal až na osmiměsíční maximum do blízkosti 53 dolarů za barel.

Během čtvrtka pokračoval růst cen zlata nad hladinu 1 300 USD za trojskou unci. Investoři vedle japonského jenu hledají další bezpečná aktiva a zlato v takových dobách má jejich důvěru.

Hlavní události čtvrtečního obchodování

 • Spotřebitelské ceny v USA v květnu zpomalily růst na 0,2 % po zvýšení o 0,4 % v dubnu. Vyšší výdaje za bydlení a zdravotní péči ale podpořily jádrovou inflaci. Čtvrteční data amerického ministerstva práce tak naznačila, že americká centrální banka by v letošním roce mohla přikročit k dalšímu zvýšení úrokových sazeb. Meziroční míra inflace se zvýšila o 1 % po dubnovém nárůstu o 1,1 %. Takzvaný jádrový index, který nezahrnuje ceny čerstvých potravin a energií, vzrostl o 0,2 %, což je zhruba stejný nárůst jako v předešlém měsíci. Jeho meziroční míra růstu zrychlila na 2,2 % z dubnových 2,1 %.
 • Týdenní počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti ve Spojených státech v týdnu do 11. června stoupl na 277 tisíc z 264 tisíc v předchozím týdnu. Trh očekával nárůst na 270 tisíc. Počet pokračujících žádostí vzrostl v týdnu do 4. června na 2,157 milionu z 2,112 milionu (revidováno z 2,095 milionu), očekávalo se 2,12 milionu.
 • Index průmyslové aktivity filadelfského Fedu v červnu překvapivě stoupl na 4,7 bodu z -1,8 bodu v květnu, čekal se růst jen na 1 bod.
 • Bilance na běžném účtu v prvním kvartálu dosáhla -124,7 miliardy USD, čekalo se -125 miliard po předchozích -113,4 miliardy USD.
 • Realitní index NAHB, fungující především jako ukazatel očekávání prodejů domů v USA, stoupl v červnu na 60 bodů z 58 bodů v květnu. Čekal se růst jen na 59 bodů.
 • Zahraniční investoři v dubnu prodali rekordní objem amerických vládních dluhopisů, konkrétně za 74,6 miliardy USD. Prodeje byly největší od ledna 1978, kdy ministerstvo financí začalo tuto statistiku sledovat. Čína (1,2443 bilionu USD) a Japonsko (1,143 miliardy USD) jsou nadále největšími zahraničními držiteli amerického vládního dluhu.
 • V Šanghaji byl otevřen první Disneyland, tematický park za 5,5 miliardy USD se budoval pět let. Společnost Walt Disney věří, že osloví rostoucí střední třídu v Číně. V dosahu tří hodin cesty autem nebo vlakem žije v oblasti asi 330 milionů lidí. Akcie ve čtvrtek +0,08 %.
 • Citigroup zvýšila doporučení na akcie Yahoo! na "buy" z "neutral". Bance se zamlouvají poslední zprávy o probíhajícím procesu sbírání nabídek na koupi internetového byznysu Yahoo! ze strany jiných společností a také aktuální lepší výhled, který dala společnost Alibaba, jíž je Yahoo! velkým akcionářem. Cílovou cenu Citigroup zvýšila na 43 USD. Akcie Yahoo! ve čtvrtek +0,19 %.
 • Pioneer Natural Resources oznámila, že vydá nové akcie. Získanými penězi chce financovat odkup části pozemků, které kupuje od Devon Energy. Akcie ve čtvrtek -6,07 %.

Výsledková sezóna

 • Výsledky Oracle: Společnost vykázala za čtvrté finanční čtvrtletí zisk na akcii 0,81 USD (v souladu s odhady, před rokem 0,78 USD) při tržbách 10,59 miliardy USD (odhad: 10,47 miliardy USD, před rokem: 10,71 miliardy USD). Akcie ve čtvrtečním after-marketu +2,2 %.
 • Výsledky Smith & Wesson: Výrobce zbraní po uzavření trhů oznámil, že mu za rok končící 30. dubnem vzrostly tržby o 31 %. Akcie ve čtvrtečním after-marketu +7 %.
 • Výsledky Rite Aid: Řetězec lékáren dosáhl v posledním kvartálu očištěného zisku na akcii 0,01 USD (před rokem 0,02 USD), tržby firmě narostly o 23 % na 8,2 miliardy USD, tedy mírně méně, než se čekalo. Srovnatelné prodeje stouply o 0,4 %. Firma uvedla, že předpokládá uzavření dříve oznámené fúze s firmou Walgreens Boots Alliance ve druhé polovině letošního roku. Akcie ve čtvrtek -0,13 %.
 • Výsledky Jabil Circuit: Dodavatel Applu oznámil očištěný zisk na akcii 0,17 USD (odhad: 0,16 USD) a tržby 4,31 miliardy USD, tedy nad odhady trhu. Výhled na čtvrté fiskální čtvrtletí ale firma dala slabý. Chce ale odkupovat vlastní akcie až za 400 milionů USD. Akcie ve čtvrtek +1,9 %.

Zdroj: ČTK, Bloomberg, MarketWatch, CNBC

Reuters: Německo by si napřesrok mohlo půjčit přes 180 miliard eur
18:19

Reuters: Německo by si napřesrok mohlo půjčit přes 180 miliard eur

Německá vláda by si v příštím roce mohla půjčit přes 180 miliard eur, tedy téměř dvojnásobek původně plánovaných 96...
Německo Úvěry Koronavirus
Evropské akcie ve čtvrtek opět mírně ztrácely
Evropské akcie ve čtvrtek opět mírně ztrácely
18:00

Evropské akcie ve čtvrtek opět mírně ztrácely

Akcie na západoevropských trzích ve čtvrtek opět mírně ztrácely. Vliv dobrých zpráv týkajících se vývoje vakcín ruší...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
ČNB upozornila na aktivity společnosti Cooper Markets
17:51

ČNB upozornila na aktivity společnosti Cooper Markets

Česká národní banka dnes upozornila na aktivity společnosti Cooper Markets. Ta nabízí na internetových stránkách...
ČNB Regulace
Podle Maďarska a Polska je veto rozpočtu EU nutné
17:17

Podle Maďarska a Polska je veto rozpočtu EU nutné

Maďarsko a Polsko považují za nutné své veto sedmiletého rozpočtu Evropské unie a unijního fondu na podporu ekonomik...
Evropská unie Rozpočet Maďarsko
Dozorčí rada ČEZ prodloužila mandát Benešovi o další čtyři roky
17:14

Dozorčí rada ČEZ prodloužila mandát Benešovi o další čtyři roky

Dozorčí rada energetické společnosti ČEZ ve čtvrtek prodloužila předsedovi představenstva a generálnímu řediteli...
ČEZ Akcie ČR Energetika
Rusnok: Rozpočtová politika vlády může urychlit zvyšování sazeb
16:56

Rusnok: Rozpočtová politika vlády může urychlit zvyšování sazeb

Snaha podpořit více ekonomiku pomocí rozpočtové politiky vlády, například v podobě snížení daní, by mohla podle...
ČNB Úrokové sazby Česká ekonomika
Pražská burza ve čtvrtek po předchozím růstu oslabila
Pražská burza ve čtvrtek po předchozím růstu oslabila
16:50

Pražská burza ve čtvrtek po předchozím růstu oslabila

Pražská burza po středečním dosažení nejlepší úrovně od březnového začátku epidemie ve čtvrtek mírně oslabila. Index...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Křetínského fond se stal největším akcionářem ve Foot Lockeru
16:26

Křetínského fond se stal největším akcionářem ve Foot Lockeru

Investiční fond Vesa Equity Investment podnikatelů Daniela Křetínského a Patrika Tkáče se stal největším akcionářem...
Fúze a akvizice Americké akcie
Maserati chce mít do pěti let auta hybridní či zcela elektrická
16:12

Maserati chce mít do pěti let auta hybridní či zcela elektrická

Auta od výrobce luxusních vozů Maserati, který je součástí italsko-americké automobilové skupiny Fiat Chrysler...
Auta Elektřina
Bankovní sektor si podle ČNB udržel i v době pandemie odolnost
Bankovní sektor si podle ČNB udržel i v době pandemie odolnost
15:56

Bankovní sektor si podle ČNB udržel i v době pandemie odolnost

Bankovní sektor je stabilní a i v době pandemie si udržel odolnost vůči možným nepříznivým šokům, a to i díky...
ČNB Banky
Evropská komise pokutovala farmaceutické firmy Teva a Cephalon
15:19

Evropská komise pokutovala farmaceutické firmy Teva a Cephalon

Evropská komise vyměřila farmaceutickým společnostem Teva a Cephalon pokutu 60,5 milionu eur za dohodu, která...
Evropská unie Farmacie
MF stále počítá se schválením změn daní do konce roku
14:44

MF stále počítá se schválením změn daní do konce roku

Ministerstvo financí nadále počítá s tím, že daňový balíček bude schválen do konce letošního roku. Většina opatření,...
Česká ekonomika Daně
Foxconn přesune část výroby pro Apple z Číny do Vietnamu
13:49

Foxconn přesune část výroby pro Apple z Číny do Vietnamu

Tchajwanská společnost Foxconn, která je smluvním výrobcem elektroniky, přesune na žádost americké firmy Apple část...
Čína Vietnam Apple
Australská telekomunikační firma Telstra dostala pokutu za nefér…
13:45

Australská telekomunikační firma Telstra dostala pokutu za nefér smlouvy s domorodci

Největší australská telekomunikační společnost Telstra zaplatí pokutu 50 milionů australských dolarů (808 milionů Kč)...
Austrálie Telekomunikace
Kryptoměny prudce korigují zisky z posledních dní, bitcoin se vrátil…
Kryptoměny prudce korigují zisky z posledních dní, bitcoin se vrátil…
13:45

Kryptoměny prudce korigují zisky z posledních dní, bitcoin se vrátil pod 17 500 USD

Kryptoměny ve čtvrtek obrátily a zamířily prudce dolů, kurz bitcoinu se vrátil pod 17 500 USD, ethereum pod 550 USD....
Kryptoměny Bitcoin
Barclays: Akcie jako BP mohou v příštím roce přidat přes 50 %
Barclays: Akcie jako BP mohou v příštím roce přidat přes 50 %
13:28

Barclays: Akcie jako BP mohou v příštím roce přidat přes 50 %

Evropské akcie čeká v roce 2021 růst. Předpovídají to analytici banky Barclays, podle kterých bude vývoj trhu...
Evropské akcie Ropa Výhled na rok 2021
Polsko dá na pomoc ekonomice dalších 40 miliard zlotých
12:15

Polsko dá na pomoc ekonomice dalších 40 miliard zlotých

Polská vláda podpoří ekonomiku dalšími penězi, tentokrát má připravenou částku 35 až 40 miliard zlotých (až 234...
Polsko Podpora ekonomiky Koronavirus
SSE a Equinor vloží do větrné elektrárny na moři šest miliard liber
11:46

SSE a Equinor vloží do větrné elektrárny na moři šest miliard liber

Britská energetická společnost SSE spolu s norskou ropnou a plynárenskou firmou Equinor investují šest miliard liber...
Energetika Větrná energie
Walt Disney propustí 32 000 lidí, hlavně v zábavních parcích v USA
10:58

Walt Disney propustí 32 000 lidí, hlavně v zábavních parcích v USA

Americká společnost Walt Disney propustí celkem asi 32 000 zaměstnanců, většinou ve svých zábavních parcích, na které...
Walt Disney