Unipetrolu ve druhém čtvrtletí díky zaúčtování pojistného plnění vyskočil očištěný zisk EBITDA LIFO na 4,4 miliardy Kč
|

Unipetrolu ve druhém čtvrtletí díky zaúčtování pojistného plnění vyskočil očištěný zisk EBITDA LIFO na 4,4 miliardy Kč

Petrochemickému holdingu Unipetrol v letošním druhém čtvrtletí klesly v meziročním srovnání tržby o 37 % na 20,55 miliardy Kč. Pokles tržeb je odrazem nižších cen ropy a nižších prodejních objemů petrochemických produktů v důsledku plánovaných a neplánovaných odstávek. Očištěný provozní zisk EBITDA LIFO ale firmě díky zaúčtování záloh na pojistné plnění za loňskou nehodu na etylénové jednotce v Chemparku Záluží vyskočil na 4,4 miliardy Kč. Výše záloh na pojistné plnění dosahuje 3,9 miliardy Kč. Firma čeká, že z letošního zisku vyplatí minimálně stejnou dividendu jako ze zisku za loňský rok.

Unipetrol Rafinérie Petrochemie Akcie ČR Výsledková sezóna

Provozní zisk EBITDA se Unipetrolu snížil o 38 milionů Kč na 4,26 miliardy Kč, zisk EBIT mu klesl o 28 milionů Kč na 3,77 miliardy Kč a čistý zisk se mu meziročně zvýšil o 128 milionů Kč na 3,11 miliardy Kč.

Za celé první pololetí Unipetrolu čistý zisk klesl o 38 % na 3,08 miliardy Kč, pololetní tržby klesly o 32 % na 38,24 miliardy Kč, zisk EBITDA byl nižší o 2,38 miliardy Kč a dosáhl 4,82 miliardy Kč a zisk EBITDA LIFO se snížil o 1,87 miliardy Kč na 4,93 miliardy Kč.

Unipetrol - hospodářské výsledky za 2Q2016

Výrobu Unipetrolu snižovala vedle neplánované odstávky etylénové jednotky v Chemparku Záluží kvůli nehodě z loňského 13. srpna a plánované zarážky chemického areálu u Litvínova také neplánovaná odstávka kralupská rafinerie, která začala v polovině května. Neplánovanou odstávku v Kralupech si podle společnosti vyžádala mimořádná událost na jednotce fluidního katalytického krakování, která nastala 17. května.

Ušlý obchodní zisk za druhé čtvrtletí vzniklý v důsledku havárie etylénové jednotky v Chemparku Záluží odhaduje Unipetrol na 1,3 miliardy Kč, přičemž očekává, že by jej měl získat zpět v podobě pojistného plnění. Odhadovaný ušlý zisk firmy vzniklý v důsledku odstavení kralupské rafinerie dosahuje přibližné 0,3 miliardy Kč. Tyto částky nejsou zahrnuty ve finančních výsledcích společnosti. Unipetrol předpokládá opětovné naběhnutí kralupské rafinerie na začátku října, náklady na její opravu společnost odhaduje na 0,4 miliardy Kč.

"I přes mimořádnou událost v Kralupech jsme kombinací výroby v Litvínově a externích dodávek schopni zásobovat naše zákazníky, a trh tak není odstávkou ovlivněn," uvedl ve výsledkové zprávě nový generální ředitel a předseda představenstva Unipetrolu Andrzej Modrzejewski. "V současnosti úspěšně dokončujeme opravné práce na etylénové jednotce a v následujících týdnech začneme s postupným najížděním výroby. V průběhu srpna předpokládáme zprovoznění osmi z deseti pecí, což by se mělo pozitivně promítnout do výsledků za třetí čtvrtletí," dodal Modrzejewski.

Andrzej Modrzejewski ve vedení firmy s účinností od 2. července nahradil Marka Świtajewského, který stál v čele Unipetrolu více než tři roky.

Unipetro - vývoj očištěného zisku EBITDA LIFO (do 2Q2016)

V segmentu downstream, který se skládá z rafinérské a petrochemické části, Unipetrol za druhé čtvrtletí vykázal provozní zisk EBITDA LIFO 4,4 miliardy Kč. Výsledek pozitivně ovlivnilo zaúčtování platby pojistného ve výši 3,9 miliardy Kč za loňskou nehodu v Chemparku Záluží, vyšší prodeje rafinérských produktů a také pozitivní efekt přecenění zásob. Naopak negativní dopad na výsledky segmentu downstream měly nižší rafinérské marže a výrazné omezení petrochemické produkce v důsledku mimořádné situace na etylénové jednotce. Prodejní objemy petrochemických produktů meziročně klesly na 227 tisíc tun (-49 %). Společnost uvedla, že dokončuje opravné práce na etylénové jednotce a v průběhu srpna plánuje výrobu postupně obnovovat. V tuto chvíli Unipetrol předpokládá, že běžná výroba bude obnovena v průběhu října.

V rafinérské části segmentu downstream vzrostl objemu prodejů rafinérských produktů o 4 % na 1,515 milionu tun. Objem zpracované ropy dosáhl úrovně 998 tisíc tun, což implikuje meziroční pokles využití rafinérských kapacit z 95 % na 46 %. Pokles byl způsoben omezenými výrobními kapacitami v rafinériích v Litvínově a v Kralupech nad Vltavou.

Unipetrol - vývoj modelových marží, objemu zpracované ropy a využití kapacit (do 2Q2016)

Maloobchodní segment dosáhl ve druhém čtvrtletí provozního zisku EBITDA LIFO 174 milionů Kč. Meziroční nárůst provozního zisku (+51 milionů Kč) podpořily vyšší prodeje pohonných hmot, ale také lepší palivové marže a zlepšení výsledků v oblasti nepalivové části segmentu. Díky vyšším prodejům ve druhém čtvrtletí vzrostl tržní podíl sítě čerpacích stanic Benzina na 16,8 % (údaj z konce dubna 2016).

Za celý rok Unipetrol čeká podobné výsledky jako loni

Na setkání s novináři finanční ředitel Unipetrolu Mirosław Kastelik řekl, že za celý letošní rok firma očekává podobné výsledky jako za loňský rok, kdy vytvořila rekordní zisk 7,04 miliardy Kč. Unipetrol spoléhá hlavně na poslední čtvrtletí, kdy už by měly být v provozu jak etylénová jednotka v Litvínově, tak rafinerie v Kralupech.

"Je velmi obtížné uvádět konkrétní čísla, věřím však, že druhá polovina roku bude dostatečně dobrá, hlavně pak čtvrté čtvrtletí, kdy už budeme moci plně využít etylénovou jednotku i rafinerii v Kralupech. Třetí čtvrtletí bude ovlivněno určitými provozními omezeními," uvedl Kastelik.

Firma spoléhá i na pojistné plnění za vzniklé škody, respektive za ušlý zisk. "Zatímco u pokrytí škod by mělo být číslo konečné, v případě ušlého zisku se částka může změnit," doplnil Kastelik.

V případě dividendy firma podle Andrzeje Modrzejewského věří, že výše výplaty ze zisku za letošní rok bude minimálně stejná jako výplata ze zisku za loňský rok, tedy alespoň 5,52 Kč na akcii.

"Náklady na opravu litvínovské etylénové jednotky byly ke konci června podle odhadů Unipetrolu 4,1 miliardy Kč a ušlý zisk byl 6,6 miliardy Kč. Podle našeho odhadu ale budou celkové náklady vyšší, a to 12-12,5 miliardy Kč," říká Bohumil Trampota, analytik z J&T Banky. "Celkově hodnotíme představené výsledky neutrálně, nepřinesly žádné výraznější překvapení. Hospodaření podstatně vylepšila platba od pojišťoven, to se však čekalo."

Unipetrol - reportované výsledky za 2Q2016 vs. odhady J&T Banky

Začátkem června Unipetrol zahájil výstavbu nové polyetylénové jednotky v Chemparku Záluží. Svým rozsahem jde o největší investici v historii českého petrochemického průmyslu v hodnotě 8,5 miliardy Kč.

Rovněž na začátku června pak Unipetrol uzavřel kupní smlouvu s firmou Anwil, na základě které získal 100% podíl ve společnosti Spolana. Unipetrol uvedl, že akvizice Spolany mu umožní lépe plánovat a optimalizovat výrobní kapacity, připravit se na plánované spuštění nové polyetylénové jednotky a zvýšit svoji odolnost vůči vlivům externího prostředí.

Skupina Unipetrol patří v Česku k největším z hlediska obratu a zaměstnává 4 500 lidí. Loni se Unipetrol přehoupl do rekordního čistého zisku 7,036 miliardy Kč z předloňské ztráty 556 milionů Kč. Valná hromada v červnu schválila vyplatit ze zisku za loňský rok dividendu 5,52 koruny na akcii, ačkoli minoritní akcionáři chtěli vyplatit vyšší podíl ze zisku. Dividendu firma vyplatila naposledy za rok 2007.

Zdroj: Unipetrol, ČTK

V listopadu začalo podnikat 3485 lidí, nejméně od začátku roku
před 33 minutami

V listopadu začalo podnikat 3485 lidí, nejméně od začátku roku

V listopadu začalo podnikat 3 485 lidí, což je nejméně od začátku letošního roku a téměř o polovinu méně než v září....
Česká republika Byznys a podnikání
Spor o rozpočet EU trvá, komplikuje shodu na emisním závazku
před hodinou

Spor o rozpočet EU trvá, komplikuje shodu na emisním závazku

Šest dní před zásadním summitem Evropské unie odmítají lídři Maďarska a Polska ustoupit ve sporu, který hrozí...
Evropská unie Rozpočet
USA: Schodek obchodní bilance v říjnu mírně vzrostl
před hodinou

USA: Schodek obchodní bilance v říjnu mírně vzrostl

Hodnota deficitu americké obchodní bilance v říjnu klesla na 63,1 miliardy USD. Po zářijovém poklesu schodku na 62,1...
Spojené státy americké (USA) Mezinárodní obchod
S&P: Globální dluh do konce roku vystoupí na 200 bilionů USD
14:03

S&P: Globální dluh do konce roku vystoupí na 200 bilionů USD

Globální dluh do konce letošního roku vystoupí kvůli dopadům nového koronaviru a opatřením na potlačení pandemie na...
Zadlužení Světová ekonomika
Senát našel v daňovém balíčku další příjmy za 4,5 miliardy Kč
11:49

Senát našel v daňovém balíčku další příjmy za 4,5 miliardy Kč

Senát našel v daňovém balíčku další příjem pro státní rozpočet ve výši 4,5 miliardy korun, který se ale nemusí nijak...
Daně Česká republika Rozpočet
OECD: Předkrizové úrovně dosáhne ekonomika ČR na konci 2022
11:41

OECD: Předkrizové úrovně dosáhne ekonomika ČR na konci 2022

Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) očekává, že oživení české ekonomiky bude pomalé a ekonomika...
Česká ekonomika Hospodářský růst Investiční a ekonomický výhled
Zasedání tzv. uhelné komise by mohlo přinést datum odchodu ČR od uhlí
10:55

Zasedání tzv. uhelné komise by mohlo přinést datum odchodu ČR od uhlí

V pátek by se mělo uskutečnit zasedání takzvané uhelné komise, jehož závěrem by mohlo být stanovení data odchodu...
ČEZ Energetika Uhlí a koks
Při prosincovém převážení indexu CECE bude mírně snížen počet akcií…
10:53

Při prosincovém převážení indexu CECE bude mírně snížen počet akcií O2 C.R.

Čtvrteční rozhodnutí o převážení indexu CECE nepřineslo výraznější změny. Mírně bude pouze snížen počet akcií O2...
Indexy O2 Czech Republic (dříve Telefónica C.R.)
S&P potvrdila rating pro VIG na úrovni A+ se stabilním výhledem
10:50

S&P potvrdila rating pro VIG na úrovni A+ se stabilním výhledem

Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor's (S&P) potvrdila rating pro VIG na úrovni A+. Výhled ponechala jako...
Vienna Insurance Group (VIG) Akcie ČR Rating
Avast: Moody's potvrdila rating Ba2, výhled zlepšila na pozitivní
10:48

Avast: Moody's potvrdila rating Ba2, výhled zlepšila na pozitivní

Mezinárodní ratingová agentura Moody's změnila výhled pro hodnocení Avastu na pozitivní, rating potvrdila na úrovni...
Avast Akcie ČR Rating
O2 bude mít právo využívat ochranné známky do roku 2036
10:46

O2 bude mít právo využívat ochranné známky do roku 2036

Telekomunikační společnost O2 Czech Republic oznámila, že prodloužila dobu, po kterou bude mít právo využívat...
O2 Czech Republic (dříve Telefónica C.R.) Telekomunikace
Philip Morris představil novou e-cigaretu
10:40

Philip Morris představil novou e-cigaretu

Philip Morris International a Philip Morris ČR oznámily prodej e-cigarety IQOS VEEV v České republice jako na prvním...
Tabák a cigarety Philip Morris ČR
Asijské akcie týden zakončily většinou růstem, pod nulou skončila jen…
Asijské akcie týden zakončily většinou růstem, pod nulou skončila jen…
10:30

Asijské akcie týden zakončily většinou růstem, pod nulou skončila jen tokijská burza

Obchodování na asijských akciových trzích v pátek skončilo převážně v plusu. Pod nulou uzavřela jen burza v japonském...
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii
Bankroty v USA jsou navzdory pandemii na 14letém minimu
09:25

Bankroty v USA jsou navzdory pandemii na 14letém minimu

Bankroty ve Spojených státech jsou navzdory opětovnému nárůstu počtu nových onemocnění covidem-19 a zhoršujícímu se...
Spojené státy americké (USA) Byznys a podnikání Bankrot
Mzdy v ČR v letošním třetím čtvrtletí vzrostly reálně o 1,7 %
09:18

Mzdy v ČR v letošním třetím čtvrtletí vzrostly reálně o 1,7 %

Průměrná mzda v Česku letos ve třetím čtvrtletí meziročně vzrostla o 5,1 % na 35 402 korun. Zaměstnanci tak brali o 1...
Platy a osobní ohodnocení Česká republika Pracovní trh
Nezaměstnanost v Česku v listopadu stoupla na 3,8 %
Nezaměstnanost v Česku v listopadu stoupla na 3,8 %
09:15

Nezaměstnanost v Česku v listopadu stoupla na 3,8 %

Nezaměstnanost v Česku po říjnovém poklesu na 3,7 % stoupla v listopadu na 3,8 %. Bez práce bylo přes 274 500 lidí,...
Česká ekonomika Česká republika Nezaměstnanost