Americké akcie ve středu po zasedání Fedu a Bank of Japan posílily, index Nasdaq Composite přepisoval historii
|

Americké akcie ve středu po zasedání Fedu a Bank of Japan posílily, index Nasdaq Composite přepisoval historii

Americké akcie ve středu posílily a technologický index Nasdaq Composite uzavřel na novém rekordu. Fed podle očekávání ponechal úrokové sazby beze změny, naznačil ale, že by svoji měnovou politiku mohl zpřísnit do konce letošního roku, protože situace na trhu práce se nadále zlepšuje. Náladu investorů během dne podporovala i japonská centrální banka, která oznámila další stimulaci japonského hospodářství.

Americké akcie Shrnutí obchodování v USA

Index Dow posílil o 0,9 % na 18 293,70 bodu, širší S&P 500 stoupl o 1,09 % na 2 163,12 bodu a index technologického trhu Nasdaq se zvýšil o 1,03 % na nové zavírací maximum 5 295,18 bodu. Index Nasdaq navíc posunul i své absolutní maximum, a to na 5 299,40 bodu. Index volatility VIX spadl o 16,46 % na 13,30 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil téměř o čtyři bazické body na 1,651 %.

V plusu skončily všechny hlavní sektory, nejvíce se dařilo odvětví základních materiálů, energetickému sektoru a odvětví veřejných služeb. Nejméně naopak stouply sektor zdravotní péče a odvětví cyklického spotřebního zboží.

Americké akcie (21. září 2016)

Obchodníci nečekali, že by Fed v září úroky zvýšil. "Nemyslím si, že byl někdo překvapený," uvedl Alan Rechtschaffen z UBS. "Byl zde sice jistý šum, že Fed může překvapit, většina trhu ale byla přesvědčená, že centrální banka USA zůstane pasivní."

Guvernérka Fedu Janet Yellenová na tiskové konferenci mimo jiné řekla, že pokud budou pokračovat nastolené ekonomické trendy a neobjeví se žádná nová rizika, předpokládá, že by do konce letošního roku mohlo přijít zvýšení úrokových sazeb.

Centrální banka USA ve středu současně představila novou prognózu vývoje americké ekonomiky. Fed podle ní nyní čeká, že americký HDP letos stoupne o 1,8 % (červnová projekce: +2 %) a v příštích dvou letech bude expandovat 2% tempem (proti červnové prognóze beze změny). V roce 2019 by pak americká ekonomika měla podle Fedu zpevnit o 1,8 %. Inflace v USA by podle aktuální prognózy měla letos činit 1,3 % (červnová projekce: 1,4 %), příští rok by měla zrychlit na 1,9 % a v roce 2018 na 2 %. Výhled pro roky 2017 a 2018 Fed nezměnil. Jádrová inflace by měla letos dosáhnout 1,7 %, příští rok by se měla zvýšit na 1,8 % a v roce 2018 by měl růst jádrových cen zrychlit na 2 %.

Makroekonomická prognóza Fedu (září 2016)

Rovněž japonská centrální banka, jejíž zasedání skončilo v noci na středu, ponechala základní úrokovou sazbu beze změny, zavádí však nová opatření, jejichž cílem je dosáhnout co nejrychleji cíle dvouprocentní inflace. Banka zrušila dosavadní cíl objemu nákupu aktiv a místo něj se zaměří na řízení výnosové křivky. Měnový výbor po dvoudenním zasedání rozhodl, že banka bude kupovat vládní dluhopisy s delší splatností.

Z jednotlivých titulů v USA ve středu rostly například akcie Microsoftu (+1,67 %), které tak reagovaly na zprávu, že softwarový vývojář zvýší čtvrtletní dividendu a spustí nový program zpětného odkupu svých akcií v objemu 40 miliard dolarů.

Dařilo se také akciím přepravní společnosti FedEx (+6,89 %), které posílily po zveřejnění příznivých hospodářských výsledků.

V indexu Dow zdražilo 27 z 30 titulů. Nejvíce zpevnily akcie výrobce letecké techniky Boeing (+2,17 %), výrobce těžké stavební a těžební techniky Caterpillar (+2,17 %) a energetické firmy Chevron (+1,98 %). Pod nulou skončily cenné papíry výrobce spotřebního zboží Procter & Gamble (-0,88 %), zábavní společnosti Walt Disney (-0,6 %) a technologické firmy Apple (-0,02 %).

Dolar v reakci na zasedání Fedu a Bank of Japan oslabil

Americký dolar oslabil. Kromě očekávaného rozhodnutí Fedu nechat úroky beze změny ke ztrátám americké měny vůči jenu přispělo také rozhodnutí Bank of Japan zavést dodatečná opatření na stimulaci stagnující japonské ekonomiky.

V závěru obchodování euro vůči dolaru posilovalo o 0,3 % na 1,119 USD a k jenu klesalo o 0,9 % na 112,41 JPY. Dolar vůči jenu oslaboval o 1,2 % na 100,48 JPY.

Ceny ropy ve středu stouply o více než dvě procenta. Reagovaly tak na nečekaný další pokles zásob suroviny ve Spojených státech a na stávku v norském ropném a plynárenském průmyslu, která by mohla snížit těžbu černého zlata v Severním moři.

Americký vládní úřad pro energetické informace EIA ve středu oznámil, že zásoby ropy v týdnu do 16. září v USA klesly o 6,2 milionu barelů. Analytici čekali růst zásob o 3,4 milionu barelů. Americký ropný institut API v úterý večer uvedl, že zásoby ropy se v uplynulém týdnu snížily o 7,5 milionu barelů. Zásoby ropy v USA, které jsou největším konzumentem suroviny na světě, klesly již třetí týden za sebou.

V Norsku vstoupilo do stávky kvůli krachu jednání o mzdách více než 300 zaměstnanců společností z oblasti ropných služeb. To má negativní dopad na provoz pěti velkých subdodavatelů domácímu ropnému a plynárenskému průmyslu.

Ceny ropy podporují také spekulace, že kartel OPEC a další přední světoví producenti ropy se příští týden v Alžírsku shodnou na předběžné dohodě o zmrazení těžby.

Zlato zdražilo téměř o 22 dolarů na 1 337 USD za trojskou unci a cena stříbra stoupla o 55 centů na 19,845 USD za trojskou unci.

Hlavní středeční události na amerických trzích

 • Měnový výbor americké centrální banky na svém zářijovém zasedání podle očekávání ponechal měnovou politiku beze změny. Hlavní úroková sazba tak zůstává v pásmu 0,25-0,5 %. Fed ale vyslal silné signály, že by mohl úroky zvýšit ještě do konce letošního roku, protože situace na trhu práce se dále zlepšuje. Tiskovou konferenci guvernérky Fedu Janet Yellenové jsme sledovali živě.
 • Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) snížila odhad letošního růstu ekonomiky eurozóny na 1,5 % z dříve předpokládaných 1,7 %. Odhad růstu HDP eurozóny na příští rok zhoršila ještě výrazněji, a to o 0,3 procentního bodu na 1,4 %. Kromě eurozóny snížila i výhled světové ekonomiky, kde očekává pro letošní rok 2,9% růst oproti červnovému odhadu 3% expanze.
 • Stifel Nicolaus zvýšila cílovou cenu akcií FedEx na 186 ze 179 USD, zvýšila doporučení na akcie Puma Biotechnology na "buy" z "hold" a navýšila jejich cílovou cenu na 88 ze 61 USD.
 • JPMorgan Chase zvýšila doporučení na akcie Monsanto na "overweight" z "neutral", zároveň snížila doporučení na akcie Wells Fargo na "neutral" z "overweight".
 • **Raymond James snížila doporučení na akcie American Airlines na "market perform" z "outperform".
 • Deutsche Bank zvýšila cílovou cenu akcií Adobe na 125 ze 120 USD.
 • Americký diskontní řetězec Target naváže na probíhající program zpětného odkupu vlastních akcií v objemu 10 miliard dolarů a koupí vlastní akcie za dalších pět miliard dolarů. Řetězec rovněž potvrdil čtvrtletní dividendu 0,60 USD na akcii.
 • Někteří Evropané mají důvod si přát, aby prezidentské volby ve Spojených státech vyhrál Donald Trump. Jak ve středu napsal publicistický server Politico, umožnilo by to například zrušit dohodu o volném obchodu mezi oběma stranami a souběžně omezit vliv amerických společností z Wall Street. Vznikly by také podmínky k tomu, aby Evropská unie začala budovat svou armádu. Dalším důvodem je naděje, že se Evropa zbaví dohledu USA v rámci spolupráce tajných služeb. A jako pátý důvod označil server Politico škodolibou radost, kterou by z Trumpova zvolení Evropané měli.
 • Americká technologická společnost Apple jedná o možné koupi britského výrobce luxusních sportovních aut a majitele jednoho z týmů formule 1 McLaren Technology Group. Hodnota ztrátové automobilové skupiny by se mohla pohybovat v rozmezí od jedné miliardy do 1,5 miliardy liber (31,4 miliardy až 47,2 miliardy Kč). Píše o tom na svých internetových stránkách list Financial Times s odvoláním na informované zdroje. McLaren však jednání popřel.
 • Miliardář a hedgeový manažer Leon Cooperman byl obviněn z insider tradingu, tedy využití neveřejných informací k zisku při obchodování. Obvinění se týká nákupu akcií společnosti Atlas Pipeline Partners před prodejem části aktiv této firmy, po kterém akcie posílily o 30 %. K obchodům mělo dojít v červenci 2010. Jako velký akcionář firmy Cooperman měl získat informace o chystaných obchodech od jednoho z manažerů. Cooperman obvinění odmítá jako bezpředmětná a hodlá se i se svým fondem Omega Advisors bránit.

Výsledková sezóna

 • Výsledky General Mills v 1Q: Upravený zisk na akcii 0,78 USD (odhad: 0,75 USD), tržby 3,91 miliardy USD (odhad: 3,93 miliardy USD).
 • Výsledky CarMax ve 2Q: Zisk na akcii 0,84 USD (odhad: 0,88 USD), tržby 4 miliardy USD (odhad: 4,1 miliardy USD).

Zdroj: Bloomberg, CNBC, MarketWatch, ČTK

Kurz etherea už vystoupil nad 600 dolarů
Kurz etherea už vystoupil nad 600 dolarů
před 43 minutami

Kurz etherea už vystoupil nad 600 dolarů

Kurz kryptoměny ethereum se vyšplhal nad 600 dolarů. Naposledy byl tak vysoko v polovině roku 2018. Od začátku...
Kryptoměny
Důvěra v českou ekonomiku v listopadu opět klesla, nejvíce u…
před hodinou

Důvěra v českou ekonomiku v listopadu opět klesla, nejvíce u podnikatelů ve službách

Důvěra v českou ekonomiku klesla v listopadu ve srovnání s říjnem o 4,4 bodu na 82 bodů. Níže byla naposledy v červnu...
Spotřebitelská důvěra Byznys a podnikání Česká ekonomika
O2 byla úspěšná i v aukci nových frekvencí na Slovensku
před hodinou

O2 byla úspěšná i v aukci nových frekvencí na Slovensku

Podobně jako v Česku proběhla aukce nových kmitočtů, které se dají mimo jiné využít na rozvoj sítí páté generace, i...
O2 Czech Republic (dříve Telefónica C.R.) Telekomunikace Slovensko
Vypsání výběrového řízení na dostavbu jaderných bloků v ČR by se…
před hodinou

Vypsání výběrového řízení na dostavbu jaderných bloků v ČR by se mohlo odložit

Podle vyjádření premiéra Andreje Babiše není tendr na stavbu nového bloku v Jaderné elektrárně Dukovany připraven....
ČEZ Energetika Jaderná energetika
Pilulka navyšuje pozici v rumunské pobočce
před hodinou

Pilulka navyšuje pozici v rumunské pobočce

Společnost Pilulka Lékárny oznámila, že navýší podíl v rumunské dceřiné firmě Pilulka Online. Pilulka ve firmě...
Pilulka Farmacie Rumunsko
Německá ekonomika ve třetím čtvrtletí podle finální zprávy statistiků…
08:16

Německá ekonomika ve třetím čtvrtletí podle finální zprávy statistiků vzrostla o 8,5 %

Hrubý domácí produkt Německa dosáhl ve třetím čtvrtletí proti předchozím třem měsícům růstu 8,5 %. V úterý to v...
Německo HDP Hospodářský růst
Česká zbrojovka Group za prvních devět měsíců roku vykázala rekordní…
Česká zbrojovka Group za prvních devět měsíců roku vykázala rekordní…
08:10

Česká zbrojovka Group za prvních devět měsíců roku vykázala rekordní tržby 4,96 miliardy korun

Výrobce zbraní Česká zbrojovka Group vykázal za prvních devět měsíců letošního roku rekordní tržby 4,96 miliardy...
Česká zbrojovka Group Akcie ČR Zbraně
V Dukovanech začal znovu vyrábět druhý blok odstavený 25. září
07:27

V Dukovanech začal znovu vyrábět druhý blok odstavený 25. září

V Jaderné elektrárně Dukovany začal v noci na úterý po dvouměsíční přestávce znovu dodávat elektřinu druhý blok....
ČEZ Energetika Jaderná energetika
Šéf Tesly Elon Musk předstihl v žebříčku miliardářů Billa Gatese
07:03

Šéf Tesly Elon Musk předstihl v žebříčku miliardářů Billa Gatese

Šéf a zakladatel výrobce elektromobilů Tesla Elon Musk v pondělí předstihl spoluzakladatele Microsoftu Billa Gatese a...
Tesla Microsoft Bohatství
Co musíte ráno vědět (24. listopadu)
Co musíte ráno vědět (24. listopadu)
00:00

Co musíte ráno vědět (24. listopadu)

Jak zahájily týden akcie v Evropě a na Wall Street, jak se vyvíjí podnikatelská aktivita na obou stranách Atlantiku a...
Musíte vědět
Akciové indexy v USA zahájily týden růstem. Náladu podpořily zprávy o…
Akciové indexy v USA zahájily týden růstem. Náladu podpořily zprávy o…
včera v 22:00

Akciové indexy v USA zahájily týden růstem. Náladu podpořily zprávy o vakcínách na covid-19 a možnost, že se Janet Yellenová stane ministryní financí

Akcie ve Spojených státech v pondělí zpevnily. Trh táhly výše zejména sektory energetiky a průmyslu. Investoři...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
WSJ: Biden hodlá jmenovat Janet Yellenovou ministryní financí
WSJ: Biden hodlá jmenovat Janet Yellenovou ministryní financí
včera v 21:26

WSJ: Biden hodlá jmenovat Janet Yellenovou ministryní financí

Podle deníku The Wall Street Journal se nově zvolený americký prezident Joe Biden chystá do funkce ministryně financí...
Joe Biden Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika
EFG: Investujte do nových "zelených" dluhopisů
EFG: Investujte do nových "zelených" dluhopisů
včera v 20:30

EFG: Investujte do nových "zelených" dluhopisů

Zájem o společensky odpovědné projekty v posledních letech sílí, a proto velcí i malí investoři hledají možnosti, jak...
Firemní dluhopisy Ekologie a životní prostředí
Evropa si podle Berlína musí zachovat datovou nezávislost
včera v 18:01

Evropa si podle Berlína musí zachovat datovou nezávislost

Evropa musí prosazovat své hodnoty nejen v zahraniční politice, ale také v digitálním světě. V pondělí to na úvod on...
Evropa Informační technologie
Evropské akcie neudržely ranní zisky, skončily v mírné ztrátě
Evropské akcie neudržely ranní zisky, skončily v mírné ztrátě
včera v 18:00

Evropské akcie neudržely ranní zisky, skončily v mírné ztrátě

Akcie na západoevropských trzích sice v pondělí začaly růstem a v průběhu dopoledne přidávaly téměř jedno procento,...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
První český investiční robo-advisor Portu již spravuje přes miliardu…
První český investiční robo-advisor Portu již spravuje přes miliardu…
včera v 17:45

První český investiční robo-advisor Portu již spravuje přes miliardu korun

První český on-line investiční robo-advisor Portu překročil hranici 1 miliardy korun pod správou a 20 tisíc...
Investiční strategie Investování
General Motors svolá téměř šest milionů aut kvůli airbagům
včera v 17:12

General Motors svolá téměř šest milionů aut kvůli airbagům

Největší americká automobilka General Motors (GM) svolá 5,9 milionu vozů kvůli potenciálně nebezpečným nafukovačům...
Americké akcie Auta
Pražská burza v pondělí stoupla na nejsilnější úroveň za skoro půl…
Pražská burza v pondělí stoupla na nejsilnější úroveň za skoro půl…
včera v 16:50

Pražská burza v pondělí stoupla na nejsilnější úroveň za skoro půl roku

Pražská burza zpevnila na nejsilnější úroveň za skoro půl roku. Index PX v pondělí stoupl o 1,39 % na 955,22 bodu....
Shrnutí obchodování v ČR Akcie ČR