Americké akcie v pátek po skončení jednání Kanada-USA uzavřely smíšeně, za týden i měsíc hlavní indexy stouply
|

Americké akcie v pátek po skončení jednání Kanada-USA uzavřely smíšeně, za týden i měsíc hlavní indexy stouply

Akcie ve Spojených státech v průběhu páteční seance oslabovala nejistota kolem výsledku obchodních rozhovorů Kanada-Spojené státy. Ty nakonec skončily těsně před závěrem obchodování bez dohody a podle amerického obchodního zmocněnce Roberta Lighthizera budou obnoveny příští týden ve středu.

Americké akcie Shrnutí obchodování v USA

Index Dow se v pátek snížil o 0,09 % na 25 964,82 bodu, širší index S&P 500 posílil o 0,01 % na 2 901,52 bodu a benchmark technologického trhu Nasdaq Composite přidal 0,26 % na 8 109,54 bodu. Index volatility VIX klesl o 4,95 % na 12,86 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o zhruba jeden bazický bod na 2,87 %.

Objem obchodování byl oproti jiným dnům slabší, protože zámoří čeká prodloužený víkend. Největším tahounem pro všechny tři hlavní indexy byly akcie Applu (+1,16 %), které přidaly více než procento.

Komponenty S&P 500 (31. srpna 2018), zdroj: Finviz

Za celý týden si Dow polepšil o 0,67 %, S&P 500 přidal 0,93 % a Nasdaq Composite vzrostl o 2,06 %.

Komponenty S&P 500 (týden do 31. srpna 2018), zdroj: Finviz

Za měsíc srpen pak Dow přidal 2,15 %, S&P 500 vzrostl o 3,02 % a Nasdaq Composite posílil o 5,71 %. Pro S&P 500 šlo o nejlepší srpen od roku 2014.

Komponenty S&P 500 (srpen 2018), zdroj: Finviz

Dolar v pátek posiloval, ceny ropy klesaly

Americký dolar v pátek ke koši šesti předních světových měn posiloval již druhou seanci za sebou. Přispívaly k tomu obavy z globálního obchodního konfliktu, tentokrát kvůli zvýšenému napětí mezi USA a Evropskou unií.

Dolarový index krátce po 22.00 SELČ přidával 0,41 % na 95,11 bodu a euro k dolaru ztrácelo 0,51 % na 1,161 USD.

Ve čtvrtek dolar ožil díky své pověsti bezpečné investice v době nejistot. Mohla za to zpráva agentury Bloomberg, která upozornila, že americký prezident Donald Trump hodlá již příští týden zavést cla na dovoz zboží z Číny v hodnotě 200 miliard USD.

V samotném závěru týdne se obavy z obchodního napětí zaměřily na EU, když Trump uvedl, že návrh unie zrušit cla na dovoz aut není dost dobrý. Prezident rovněž pohrozil zavedením cel na auta montovaná německými automobilkami Volkswagen, Daimler a BMW a v rozhovoru s agenturou Bloomberg pohrozil, že USA vystoupí ze Světové obchodní organizace.

Ceny ropy na závěr týdne klesaly. Náladu na trhu ovlivňovaly obavy z globální obchodní války, která by mohla snížit poptávku po ropě. Ztráty částečně brzdily obavy z dopadu sankcí USA vůči Íránu na dodávky ropy a pokles těžby suroviny ve Venezuele.

Průzkum agentury Reuters ukázal, že analytici snížili své odhady vývoje cen ropy v letošním roce, a to poprvé za téměř rok. Důvodem jsou právě obavy z prohloubení obchodní války.

Hlavní páteční události na amerických trzích

Hlavní události tohoto týdne na amerických trzích

 • Americká společnost Apple se chystá v brzké době uvést na trh tři nové telefony. Přístroje budou mít bezrámečkový design a lišit se budou cenou, vlastnostmi i rozměry. S odvoláním na informované zdroje to napsala agentura Bloomberg. Žádný z připravovaných modelů ale nebude mít zcela nový design jako vloni iPhone X nebo iPhone 6 v roce 2014. Větší změny chystá firma podle zdrojů agentury až na příští rok.
 • Americký poskytovatel alternativní taxislužby Uber se hodlá ve větší míře soustředit na sdílení jízdních kol a koloběžek na elektrický pohon, a to na úkor automobilů. Hodlá to činit i přesto, že se to může odrazit v dalším zhoršení finančních výsledků, uvedl šéf podniku Dara Khosrowshahi. Individuální způsob dopravy je podle něho pro pohyb v centrech měst vhodnější.
 • Mezinárodní soudní dvůr v Haagu v pondělí začal projednávat íránskou stížnost na Spojené státy. Teherán v ní tvrdí, že Washington nedávným znovuzavedením protiíránských sankcí porušil bilaterální dohodu o přátelství a ekonomických vztazích z roku 1955. Írán doufá, že soud OSN vydá předběžné opatření proti USA a sankce přeruší. Jednání v Haagu by měla trvat čtyři dny, informovala v pondělí agentura AFP.
 • Index aktivity pro oblast Chicaga v červenci podle očekávání klesl na 0,13 bodu z 0,48 bodu v červnu.
 • Index průmyslové aktivity dallaského Fedu v srpnu klesl na 30,9 bodu (červenec: 32,3 bodu, odhad: 36,9 bodu).
 • Investiční společnost Berkshire Hathaway (v úterý +0,12 %) amerického miliardáře Warrena Buffetta koupila podíl v One97 Communications, mateřské firmě největšího indického podniku zaměřeného na digitální platby Paytm. Firma potvrdila investici, o které již dříve psala média, k výši investice se však nevyjádřila.
 • Japonská automobilka Toyota Motor investuje 500 milionů USD do provozovatele alternativní taxislužby Uber Technologies. Investice je součástí plánu na společný vývoj samořídících aut, který má pomoci oběma společnostem dostihnout konkurenci na trhu s autonomním řízením, uvedly firmy v prohlášení zveřejněném v noci na úterý.
 • Investiční fond Apollo Global Management (v úterý +0,09 %) koupí za 2,6 miliardy USD pojišťovnu Aspen Insurance Holdings (v úterý +2,24 %). Akvizice je další z řady dohod o koupi specializované pojišťovny v době, kdy toto odvětví čelí dlouhodobému poklesu cen a nižší návratnosti, napsal v úterý list Financial Times. Loni se odvětví muselo také vyrovnat s vysokými nároky na odškodné po řadě přírodních katastrof.
 • Americký prezident Donald Trump v úterních tweetech kritizoval vyhledávač Google (v úterý -0,83 %) za falšování výběru zpráv. Trump na média opakovaně útočí a označil je za nepřátele lidu, proti čemuž se ohradil i Senát.
 • Spotřebitelská důvěra ve Spojených státech se v srpnu vyšplhala na nejvyšší úroveň za téměř 18 let. Lidé jsou optimističtější v hodnocení jak současné situace, tak budoucnosti. Vyplývá to z výsledků průzkumu, které v úterý zveřejnila organizace Conference Board. Index důvěry v srpnu vzrostl na 133,4 bodu z červencových 127,9 bodu, dostal se tak nejvýše od října 2000.
 • Ceny domů ve Spojených státech v červenci podle indexu S&P/Case-Shiller, který sleduje ceny nemovitostí ve dvaceti velkých amerických městech, meziročně vzrostly o 6,3 % po 6,5% růstu v červnu. Analytici počítali se stejným tempem růstu jako v předchozím měsíci. Meziměsíčně ceny domů ve dvaceti největších městech USA po očištění o sezónní vlivy stouply o 0,5 % (odhad: 0,6 %, červen: 0,8 %).
 • USA: Velkoobchodní skladové zásoby v červenci podle předběžných dat stouply o 0,7 % (odhad: +0,1 %, červen: +0,1 %).
 • Americká obchodní bilance se zbožím v červenci skončila s deficitem 72,2 miliardy USD (odhad: -68,6 miliardy USD, červen: -67,92 miliardy USD).
 • USA: Index průmyslové aktivity richmondského Fedu v srpnu stoupl na 24 bodů (odhad: 18 bodů, červenec: 20 bodů).
 • Ekonomika Spojených států vzrostla ve druhém čtvrtletí v celoročním přepočtu o 4,2 %. To je o 0,1 procentního bodu více, než uváděl rychlý odhad z konce minulého měsíce. Tempo růstu bylo nejvyšší od třetího čtvrtletí 2014, uvedlo ve středu americké ministerstvo obchodu. K revizi vzhůru přispěly hlavně vyšší výdaje firem za software a pokles dovozu.
 • Sociální síť Facebook (ve středu -0,20 %) nabídne uživatelům po celém světě svou službu sledování videa Watch, která obsahuje původní zábavní a sportovní programy. Služba byla dosud určena jen uživatelům v USA a firma ji spustila zhruba před rokem. Watch má konkurovat platformám, jako je YouTube, který patří technologickému konglomerátu Alphabet, napsala agentura Reuters. Facebook zároveň informoval o svých ekologických cílech, mezi které patří snížení emisí skleníkových plynů o 75 %.

 • Počet žádostí o hypotéku ve Spojených státech v týdnu do 24. srpna po sezónním očištění údajů klesl předchozímu týdnu o 1,7 %. Uvedla to Asociace hypotečních bankéřů (MBA).
 • Počet rozjednaných prodejů domů ve Spojených státech v červenci meziročně klesl o 2,3 % po poklesu o 2,5 % v červnu. Meziměsíčně se rozjednané prodeje snížily o 0,7 % po růstu o 1 % v červnu. Analytici očekávali 0,3% růst.
 • EIA: Zásoby ropy na území USA v minulém týdnu klesly o 2,566 milionu barelů (odhad: -0,686 milionu barelů, předchozí týden: -5,836 milionu barelů).
 • Morgan Stanley zvýšila cílovou cenu akcií Alphabet (ve středu +1,51 %) na 1 515 z 1 325 USD.
 • Cena akcií amerického internetového prodejce Amazon ve čtvrtek po zahájení obchodování poprvé překonala hranici 2000 USD. To je důležitý mezník v růstu akcií firmy, která by tak brzy mohla dosáhnout tržní kapitalizace jeden bilion dolarů, což se na počátku tohoto měsíce jako první americké firmě podařilo Applu.
 • Americká investiční společnost Berkshire Hathaway miliardáře a filantropa Warrena Buffetta poprvé od roku 2012 odkupovala vlastní akcie. Buffett to ve čtvrtek řekl v rozhovoru v televizi CNBC. Berkshire také mírně zvýšila svůj už tak velký podíl ve společnosti Apple.

 • Americké úřady práce zaregistrovaly v týdnu do 25. srpna 213 tisíc čerstvě podaných žádostí o podporu v nezaměstnanosti. Po 210 tisících žádostí z předcházejícího týdne očekával trh 214 tisíc žádostí o podporu.

  Výsledková sezóna v uplynulém týdnu

 • Výsledky Tiffany & Co (v úterý +0,99 %) v 2QFY2019: Zisk na akcii 1,19 USD (odhad: 1,04 USD), tržby 1,1 miliardy USD (odhad: 1,04 miliardy USD).
 • Výsledky Best Buy (v úterý -5,01 %) v 2QFY2019: Upravený zisk na akcii 0,91 USD (odhad: 0,83 USD), tržby 9,38 miliardy USD (odhad: 9,25 miliardy USD).
 • Výsledky Dick's Sporting Goods v 2Q: Zisk na akcii 1,2 USD (odhad: 1,04 USD), tržby 2,18 miliardy USD (odhad: 2,23 miliardy USD).
 • Výsledky salesforce.com v 2Q: Upravený zisk na akcii 0,71 USD (odhad: 0,47 USD), tržby 3,28 miliardy USD (odhad: 3,23 miliardy USD).
 • Výsledky Campbell Soup ve 4QFY2018: Upravený čistý zisk na akcii 0,25 USD (odhad: 0,24 USD), tržby 2,22 miliardy USD (loni: 1,66 miliardy USD, odhad 2,24 miliardy USD).
 • Výsledky Dollar Tree ve 2Q: Čistý zisk na akcii 1,15 USD (loni: 0,98 USD, odhad: 1,1 USD), tržby 5,53 miliardy USD (meziročně +4,6 %; odhad: 5,54 miliardy USD).
 • Výsledky Abercrombie & Fitch ve 2Q: Upravený čistý zisk na akcii 0,06 USD (odhad: -0,04 USD), tržby 842,4 milionu USD (loni: 779,3 milionu USD, odhad: 845,1 milionu USD).
 • Výsledky Signet Jewelers ve 2Q: Upravený čistý zisk na akcii 0,52 USD (odhad: 0,20 USD), tržby 1,420 miliardy USD (loni: 1,399 miliardy USD, odhad: 1,339 miliardy USD).
 • Výsledky Burlington Stores ve 2Q: Upravený čistý zisk na akcii 1,09 USD (odhad: 0,96 USD), tržby 1,50 miliardy USD (loni: 1,37 miliardy USD, odhad: 1,50 miliardy USD).
 • Výsledky Dollar General ve 2Q: Čistý zisk na akcii 1,52 USD (loni: 1,08 USD, odhad 1,49 USD), tržby 6,4 miliardy USD (loni: 5,8 miliardy USD, odhad: 6,4 miliardy USD).
 • Výsledky Michaels ve 2Q: Upravený čistý zisk na akcii 0,15 USD (odhad: 0,13 USD), tržby 1,05 miliardy USD (loni: 1,07 miliardy USD, odhad: 1,06 miliardy USD).
 • Výsledky Ciena ve 3QFY2018: Upravený čistý zisk na akcii 0,48 USD (odhad: 0,36 USD), tržby 818,8 milionů USD (loni: 728,7 milionů USD, odhad: 792,3 milionu USD).
Zdroj: CNBC, MarketWatch, ČTK
Čínský tryskáč C919 je téměř hotový, prověří ho regulátor
05:00

Čínský tryskáč C919 je téměř hotový, prověří ho regulátor

Vývoj čínského tryskového dopravního letadla C919 se blíží závěru a čínský úřad pro civilní letectví (CAAC) může...
Čína Doprava
Hyundai a Kia zaplatí v USA pokutu kvůli pomalému svolávání aut
včera v 20:35

Hyundai a Kia zaplatí v USA pokutu kvůli pomalému svolávání aut

Jihokorejská automobilka Hyundai Motor a její sesterská společnost Kia Motors zaplatí ve Spojených státech pokutu 137...
Auta Spojené státy americké (USA)
Americké akcie během zkrácené páteční seance rostly, index Nasdaq…
Americké akcie během zkrácené páteční seance rostly, index Nasdaq…
včera v 19:30

Americké akcie během zkrácené páteční seance rostly, index Nasdaq dosáhl nového rekordu

Akcie ve Spojených státech zakončily zkrácený týden růstem. Index technologického trhu Nasdaq se vyšplhal dokonce na...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Evropské akcie v pátek zdražily, v plusu skončily indexy i v týdenním…
Evropské akcie v pátek zdražily, v plusu skončily indexy i v týdenním…
včera v 18:00

Evropské akcie v pátek zdražily, v plusu skončily indexy i v týdenním horizontu

Obchodování na západoevropských akciových trzích skončilo v závěru týdne v plusu. Náladu na trhu podpořila mimo jiné...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Berlín prodlouží pomoc firmám zvláště postiženým krizí
včera v 16:46

Berlín prodlouží pomoc firmám zvláště postiženým krizí

Německá vláda prodlouží pomoc firmám zvláště postiženým koronavirovou krizí. Přímé platby, které nemusejí vracet,...
Německo Podpora ekonomiky Koronavirus
Pražská burza se v pátek vrátila na nejsilnější úroveň od března, za…
Pražská burza se v pátek vrátila na nejsilnější úroveň od března, za…
včera v 16:45

Pražská burza se v pátek vrátila na nejsilnější úroveň od března, za týden index PX přidal 2,4 %

Pražská burza se po čtvrtečním oslabení v pátek vrátila na nejsilnější úroveň od březnového začátku epidemie nemoci...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Indická ekonomika je kvůli koronaviru poprvé v historii v recesi
včera v 16:35

Indická ekonomika je kvůli koronaviru poprvé v historii v recesi

Indická ekonomika je kvůli koronaviru poprvé v historii v recesi. Hrubý domácí produkt nejlidnatější demokracie světa...
Indie Emerging Markets Recese
Británie chce omezit technologické giganty
včera v 15:55

Británie chce omezit technologické giganty

Británie příští rok zavede nová pravidla, jejichž cílem je zabránit firmám Google a Facebook a dalším technologickým...
Spojené království Technologie Regulace
Americké akcie v úvodu: Dow +0,34 %, S&P 500 +0,31 %, Nasdaq…
včera v 15:35

Americké akcie v úvodu: Dow +0,34 %, S&P 500 +0,31 %, Nasdaq Composite +0,68 %

Obchodování v USA v pátek skončí po čtvrtečním Dni díkůvzdání netradičně už v 19.00 SEČ.
Americké akcie
Americké akcie budou příští rok dýchat na záda evropským titulům,…
Americké akcie budou příští rok dýchat na záda evropským titulům,…
včera v 15:02

Americké akcie budou příští rok dýchat na záda evropským titulům, říká analytik

Příštích šest až devět měsíců bude patřit evropským akciím. Investoři se totiž budou soustředit na cenné papíry firem...
Akciový trh Evropské akcie Americké akcie
Britská firma Dyson investuje 2,75 miliardy GBP do nových technologií
včera v 14:35

Britská firma Dyson investuje 2,75 miliardy GBP do nových technologií

Britská společnost Dyson, která vyrábí bezsáčkové vysavače, vysoušeče a další elektroniku, bude v následujících pěti...
Evropské akcie Technologie
Volkswagen očekává další zvýšení podílu své značky VW na trhu
včera v 13:15

Volkswagen očekává další zvýšení podílu své značky VW na trhu

Automobilka Volkswagen navzdory nejistotě způsobené koronavirovou krizí věří, že se jí v příštím roce podaří znovu...
Auta Volkswagen
Digitální měna Facebooku by měla být spuštěna v lednu
včera v 11:41

Digitální měna Facebooku by měla být spuštěna v lednu

Libra, digitální měna firmy Facebook, je připravena na spuštění v lednu, avšak v omezeném formátu. Uvedl to v pátek...
Facebook Kryptoměny
Polsko nechce řešit spory o spojení vlády práva s penězi u soudu
včera v 11:23

Polsko nechce řešit spory o spojení vlády práva s penězi u soudu

(AKTUALIZOVÁNO) Polská vláda odmítá návrh předsedkyně Evropské komise Ursuly von der Leyenové řešit před Soudním...
Evropská unie Rozpočet Právo
Spotřebitelská nálada v eurozóně podle očekávání klesla
včera v 11:00

Spotřebitelská nálada v eurozóně podle očekávání klesla

Spotřebitelská důvěra v eurozóně se v listopadu mírně snížila, když index důvěry klesl z říjnových -15,5 bodu na -17...
Eurozóna Spotřebitelská důvěra
Analýza: Na změně daní nevydělají lidé s nejnižšími příjmy
včera v 10:48

Analýza: Na změně daní nevydělají lidé s nejnižšími příjmy

Na aktuálně schválném návrhu Poslanecké sněmovny na zrušení superhrubé mzdy, zavedení sazeb daně z příjmu 15 a 23...
Česká ekonomika Daně
ČEZ: ÚOHS povolil prodej elektrárny Počerady
včera v 10:35

ČEZ: ÚOHS povolil prodej elektrárny Počerady

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) povolil prodej uhelné elektrárny Počerady do rukou Vršanské uhelné ze...
Asijské akcie v pátek rostly, v minusu skončila jen Austrálie
Asijské akcie v pátek rostly, v minusu skončila jen Austrálie
včera v 10:30

Asijské akcie v pátek rostly, v minusu skončila jen Austrálie

Obchodování na akciových trzích v Asii a Tichomoří v pátek skončilo v plusu. Proti proudu šla burza v Austrálii,...
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii
Kolem testů vakcíny firmy AstraZeneca rostou pochybnosti
Kolem testů vakcíny firmy AstraZeneca rostou pochybnosti
včera v 10:26

Kolem testů vakcíny firmy AstraZeneca rostou pochybnosti

Farmaceutická společnost AstraZeneca se nadále snaží rozptýlit pochyby, které vznikly kolem výsledků testů její...
Farmacie Koronavirus