Americké akcie byly ve čtvrtek pod tlakem obav o obchodní dohodu mezi USA a Čínou
|

Americké akcie byly ve čtvrtek pod tlakem obav o obchodní dohodu mezi USA a Čínou

Akcie ve Spojených státech uzavřely ve čtvrtek v červených číslech. Investory totiž znovu ovládly obavy o osud americko-čínské obchodní dohody a strach z vývoje globální ekonomiky. Podle zdrojů agentury Reuters není pravděpodobné, že by se americký a čínský prezident mohli sejít předtím, než 1. března vyprší lhůta, do kdy má být vyjednána nová obchodní dohoda mezi Pekingem a Washingtonem.

Americké akcie Shrnutí obchodování v USA

Index Dow přišel o 0,87 % na 25 169,53 bodu, širší index S&P 500 klesl o 0,94 % na 2 706,05 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se snížil o 1,18 % na 7 288,35 bodu. Index volatility VIX stoupl o 6,44 % na 16,37 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o čtyři bazické body na 2,66 %.

V negativním pásmu obchodování uzavřely všechny hlavní sektory s výjimkou realit a utilit, které zpevnily zhruba o procento. Nejvíce ztratilo energetické odvětví, jež spadlo o více než 2 %. O více než procento pak klesly sektory technologií, zdravotní péče a základních materiálů.

Na směru se ve čtvrtek neshodly nejznámější digitální měny. Bitcoin kolem 22.00 SEČ podle serveru coinmarketcap.com odepisoval 0,3 % na 3 398,1 USD, ethereum naopak posilovalo o 0,3 % na 104,94 USD a ripple si připisoval 0,6 % na 0,292 USD.

Nedařilo se akciím provozovatele sociální sítě Twitter (-9,84 %), který výhledem na letošní rok nedostál očekáváním analytiků. Výhled Twitteru podle agentury AP znovu rozvířil obavy trhu, že budou hospodářské výsledky amerických firem v prvních třech měsících roku slabší. 

Naopak posílily akcie amerických bank BB&T (+4,02 %) a SunTrust Banks (+10,18 %) po oznámení o jejich chystaném sloučení. Tím by měla vzniknout šestá největší banka v USA.

Dolar ve čtvrtek zpevňoval, ceny ropy kvůli obavám o světovou ekonomiku klesaly

Dolar ve čtvrtek na devizových trzích zpevňoval, oslabovalo naopak euro, které tak reagovalo na zhoršení výhledu ekonomiky eurozóny, k němuž přistoupila Evropská komise. Ta se obává negativních dopadů globálního obchodního napětí a dalších potíží, kterým by mohly čelit největší země bloku.

Kolem 22.00 euro k dolaru ztrácelo 0,18 procenta na 1,1345 USD. K japonskému jenu pak jednotná evropská měna odepisovala 0,28 procenta na 124,61 JPY, k britské libře byla slabší o 0,3 procenta a prodávala se za 0,876 GBP.

Dolarový index, který vyjadřuje hodnotu amerického dolaru ke koši šesti hlavních světových měn, přidával ve stejnou dobu 0,16 procenta na 96,55 bodu. Rostl již šestý den za sebou.

Evropská komise ve své zimní makroekonomické prognóze ve čtvrtek uvedla, že pro celou unii v letošním roce očekává růst hrubého domácího produktu o 1,5 procenta, zatímco na podzim uváděla 1,9 procenta. Eurozóna také poroste mírněji, než komise čekala na podzim. Nyní počítá s růstem o 1,3 procenta místo předchozího odhadu 1,9 procenta.

Evropské centrální bance se tak komplikuje plán na letošní zvyšování základní úrokové sazby. To je podle analytiků jeden z hlavních důvodů, proč euro nyní slábne.

K výraznému zhoršení odhadu ve čtvrtek přistoupila i britská centrální banka. Ta na letošní rok čeká růst HDP v Británii o 1,2 procenta, zatímco ještě v listopadu předpovídala růst o 1,7 procenta. Svou základní úrokovou sazbu banka ale podle očekávání nechala beze změny na 0,75 procenta. Libra v reakci krátce oslabila, ale posléze ztráty smazala.

Ceny ropy se ve čtvrtek výrazně snižovaly, hlavním důvodem byly podle analytiků obavy o vývoj světové ekonomiky a pokračující růst zásob suroviny ve Spojených státech. Severomořská ropa Brent kolem 22.00 ztrácela 1,6 procenta na 61,69 dolaru za barel. Americká lehká ropa WTI vykazovala pokles o 1,36 procenta na 52,65 dolaru za barel.

Investory nadále znepokojuje zpomalování hospodářského růstu v Číně, která je největším dovozcem ropy na světě. Přetrvává rovněž nejistota ohledně dalšího vývoje obchodního konfliktu mezi Čínou a Spojenými státy, tedy dvěma největšími ekonomikami světa.

"Vypadá to, že panuje nejistota ohledně toho, co se bude dít s obchodními rozhovory a s globálním hospodářským růstem i s poptávkou (po ropě) v nadcházejícím roce," uvedl analytik Gene McGillian ze společnosti Tradition Energy, kterého citovala agentura Reuters. Trh má podle něj obavy zejména z toho, zda dokáže poptávka po ropě absorbovat růst těžby v USA.

Americký Úřad pro energetické informace (EIA) ve středu oznámil, že zásoby ropy v USA se minulý týden zvýšily o 1,3 milionů barelů. Zásoby tak stouply už třetí týden za sebou, jejich nárůst byl ale o něco mírnější, než předpokládali analytici.

Hlavní čtvrteční události na amerických trzích

 • Americká regionální banka BB&T koupí za zhruba 28 miliard dolarů konkurenta SunTrust Banks. Oznámily to ve čtvrtek obě firmy. Podle agentury Reuters jde o největší bankovní fúzi v USA od finanční krize z let 2007 až 2009. Spojením podniků vznikne šestá největší banka v USA podle objemu aktiv a vkladů.
 • Facebook nesmí do budoucna bez souhlasu německých uživatelů vyhodnocovat dohromady data, která o nich získal na různých platformách. Na tiskové konferenci v Bonnu to ve čtvrtek oznámil šéf Spolkového kartelového úřadu Andreas Mundt. Sociální síť má 12 měsíců na to, aby změny převedla do praxe. Rozhodnutí antimonopolního úřadu se ale také může bránit soudně, s čímž se počítá.
 • Objem zásob zemního plynu na území Spojených států se v týdnu do 1. února zmenšil o 237 miliard krychlových stop. Poté, co v předcházejícím týdnu čítal úbytek 173 miliard kubických stop, očekával trh, že ubyde dalších 245 miliard krychlových stop. 
 • Americké úřady práce zaregistrovaly v týdnu do 2. února 234 tisíc čerstvě podaných žádostí o podporu v nezaměstnanosti. Po 253 tisících žádostí z předcházejícího týdne očekával trh pouze 221 tisíc žádostí.

Výsledková sezóna

 • Americká internetová společnost Twitter ve čtvrtém čtvrtletí zvýšila čistý zisk na 255 milionů dolarů z 91 milionů před rokem. Příjmy firmě vzrostly na 909 milionů z 732 milionů dolarů a zásadně překonaly očekávání. Vyplývá to ze čtvrtečního prohlášení firmy. Hospodářským výsledkům pomohly především příjmy z videoreklamy. Počet aktivních měsíčních uživatelů však sociální síti naopak klesl.
 • Výsledky  Marathon Petroleum ve 4Q: Čistý zisk na akcii 1,35 USD (loni: 4,09 USD, odhad: 1,81 USD), tržby 32,54 miliardy USD (meziročně -52 %, odhad: 34,03 miliardy USD).
 • Výsledky  WWE ve 4Q: Čistý upravený zisk na akcii 0,46 USD (loni: 0,06 USD, odhad: 0,28 USD), tržby 272,5 milionu USD (loni: 211,6 milionu USD, odhad: 255,4 milionu USD).
 • Výsledky  Philip Morris International ve 4Q: Čistý zisk na akcii 1,23 USD (loni: 0,44 USD), tržby 7,5 miliardy USD (loni: 8,29 miliardy USD, odhad: 7,39 miliardy USD).
 • Výsledky  Tyson Foods v 1QFY2019: Upravený čistý zisk na akcii 1,58 USD (odhad: 1,56 USD), tržby 10,193 miliardy USD (loni: 10,229 miliardy USD, odhad: 10,361 miliardy USD).
 • Výsledky  Kellogg ve 4Q: Upravený čistý zisk na akcii 0,91 USD (loni: 0,93 USD, odhad: 0,88 USD), tržby 3,32 miliardy USD (loni: 3,19 miliardy USD, odhad: 3,32 miliardy USD).
 • Výsledky  Cardinal Health ve 2QFY2019: Čistý zisk na akcii 1,29 USD (loni: 1,51 USD, odhad: 1,09 USD), tržby 37,7 miliardy USD (loni: 35,19 miliardy USD).
 • Výsledky  Yum! Brands ve 4Q: Upravený čistý zisk na akcii 0,40 USD (odhad: 0,96 USD), tržby 1,56 miliardy USD (loni: 1,58 miliardy USD, odhad: 1,59 miliardy USD).
Zdroj: CNBC, MarketWatch, ČTK
Ze světa investičních doporučení (19. července)
před 14 minutami

Ze světa investičních doporučení (19. července)

Které akcie si v pátek vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Investiční doporučení
Nejzadluženější zemí eurozóny je Francie, předstihla Itálii
Nejzadluženější zemí eurozóny je Francie, předstihla Itálii
před 28 minutami

Nejzadluženější zemí eurozóny je Francie, předstihla Itálii

Nejzadluženější zemí eurozóny se stala Francie. Její veřejný dluh předstihl v prvním čtvrtletí v absolutních číslech...
Francie Zadlužení Itálie
Kanada: Maloobchodní tržby v květnu meziročně stouply o 1 %
před hodinou

Kanada: Maloobchodní tržby v květnu meziročně stouply o 1 %

Kanadské maloobchodní tržby se v květnu meziročně zvýšily o 1 % po růstu o 3,7 % v dubnu. Analytici počítali s růstem...
Kanada Maloobchod Tržby
Kanadský těžař zlata Barrick převezme celou firmu Acacia
Kanadský těžař zlata Barrick převezme celou firmu Acacia
13:37

Kanadský těžař zlata Barrick převezme celou firmu Acacia

Kanadská těžařská společnost Barrick Gold se dohodla s ostatními akcionáři na plném převzetí firmy Acacia Mining za...
Kanada Zlato Fúze a akvizice
Skupina Penta neuspěla s žalobou proti Slovensku
13:00

Skupina Penta neuspěla s žalobou proti Slovensku

Finanční skupina Penta u bratislavského soudu neuspěla s žalobou proti Slovensku na vyplacení odškodného za to, že...
Slovensko
AB InBev prodá své australské aktivity japonské firmě Asahi
AB InBev prodá své australské aktivity japonské firmě Asahi
12:25

AB InBev prodá své australské aktivity japonské firmě Asahi

Největší světový pivovar Anheuser-Busch InBev prodá za 16 miliard australských dolarů svou australskou dceřinou firmu...
Anheuser-Busch InBev Austrálie Fúze a akvizice
Bitcoin v závěr utýdne výrazně roste, daří se i dalším kryptoměnám
12:02

Bitcoin v závěr utýdne výrazně roste, daří se i dalším kryptoměnám

Nejpopulárnější digitální měny se v pátek pohybují v zelených číslech. Bitcoin kolem 12.00 SELČ podle serveru...
Bitcoin Kryptoměny
Nezaměstnanost na Slovensku v červnu po předchozím minimu stoupla
Nezaměstnanost na Slovensku v červnu po předchozím minimu stoupla
11:19

Nezaměstnanost na Slovensku v červnu po předchozím minimu stoupla

Pokles míry nezaměstnanosti na Slovensku se zastavil. V červnu se nezaměstnanost zvýšila na 4,97 procenta ze 4,88...
Slovensko Nezaměstnanost
Asijské burzy v pátek zpevnily, dařilo se zejména japonským akciím
Asijské burzy v pátek zpevnily, dařilo se zejména japonským akciím
10:30

Asijské burzy v pátek zpevnily, dařilo se zejména japonským akciím

Asijské akciové trhy zakončily týden v pozitivním pásmu, když je povzbudil čtvrteční komentář šéfa newyorského Fedu...
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii
Polská rafinerská skupina PKN Orlen ve druhém čtvrtletí mezikvartálně…
Polská rafinerská skupina PKN Orlen ve druhém čtvrtletí mezikvartálně…
09:40

Polská rafinerská skupina PKN Orlen ve druhém čtvrtletí mezikvartálně téměř zdvojnásobila zisk

Největší polská rafinerská skupina PKN Orlen vykázala za druhé čtvrtletí čistý zisk 1,6 miliardy zlotých. Firma to...
Polsko PKN Orlen Výsledková sezóna
Kvůli problémům s letadly 737 MAX odepíše Boeing 4,9 miliardy USD
Kvůli problémům s letadly 737 MAX odepíše Boeing 4,9 miliardy USD
09:00

Kvůli problémům s letadly 737 MAX odepíše Boeing 4,9 miliardy USD

Kvůli problémům s letouny 737 MAX se americký výrobce letecké techniky Boeing rozhodl odepsat 4,9 miliardy dolarů....
Boeing Americké akcie
Co musíte ráno vědět (19. července)
Co musíte ráno vědět (19. července)
00:00

Co musíte ráno vědět (19. července)

Jak se ve čtvrtek obchodovalo v Evropě a ve Spojených státech, co chystá G7 na kryptoměny a kdy umějí slavné hodinky...
Musíte vědět