Americké akcie byly ve čtvrtek pod tlakem obav o obchodní dohodu mezi USA a Čínou
|

Americké akcie byly ve čtvrtek pod tlakem obav o obchodní dohodu mezi USA a Čínou

Akcie ve Spojených státech uzavřely ve čtvrtek v červených číslech. Investory totiž znovu ovládly obavy o osud americko-čínské obchodní dohody a strach z vývoje globální ekonomiky. Podle zdrojů agentury Reuters není pravděpodobné, že by se americký a čínský prezident mohli sejít předtím, než 1. března vyprší lhůta, do kdy má být vyjednána nová obchodní dohoda mezi Pekingem a Washingtonem.

Americké akcie Shrnutí obchodování v USA

Index Dow přišel o 0,87 % na 25 169,53 bodu, širší index S&P 500 klesl o 0,94 % na 2 706,05 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se snížil o 1,18 % na 7 288,35 bodu. Index volatility VIX stoupl o 6,44 % na 16,37 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o čtyři bazické body na 2,66 %.

V negativním pásmu obchodování uzavřely všechny hlavní sektory s výjimkou realit a utilit, které zpevnily zhruba o procento. Nejvíce ztratilo energetické odvětví, jež spadlo o více než 2 %. O více než procento pak klesly sektory technologií, zdravotní péče a základních materiálů.

Na směru se ve čtvrtek neshodly nejznámější digitální měny. Bitcoin kolem 22.00 SEČ podle serveru coinmarketcap.com odepisoval 0,3 % na 3 398,1 USD, ethereum naopak posilovalo o 0,3 % na 104,94 USD a ripple si připisoval 0,6 % na 0,292 USD.

Nedařilo se akciím provozovatele sociální sítě Twitter (-9,84 %), který výhledem na letošní rok nedostál očekáváním analytiků. Výhled Twitteru podle agentury AP znovu rozvířil obavy trhu, že budou hospodářské výsledky amerických firem v prvních třech měsících roku slabší. 

Naopak posílily akcie amerických bank BB&T (+4,02 %) a SunTrust Banks (+10,18 %) po oznámení o jejich chystaném sloučení. Tím by měla vzniknout šestá největší banka v USA.

Dolar ve čtvrtek zpevňoval, ceny ropy kvůli obavám o světovou ekonomiku klesaly

Dolar ve čtvrtek na devizových trzích zpevňoval, oslabovalo naopak euro, které tak reagovalo na zhoršení výhledu ekonomiky eurozóny, k němuž přistoupila Evropská komise. Ta se obává negativních dopadů globálního obchodního napětí a dalších potíží, kterým by mohly čelit největší země bloku.

Kolem 22.00 euro k dolaru ztrácelo 0,18 procenta na 1,1345 USD. K japonskému jenu pak jednotná evropská měna odepisovala 0,28 procenta na 124,61 JPY, k britské libře byla slabší o 0,3 procenta a prodávala se za 0,876 GBP.

Dolarový index, který vyjadřuje hodnotu amerického dolaru ke koši šesti hlavních světových měn, přidával ve stejnou dobu 0,16 procenta na 96,55 bodu. Rostl již šestý den za sebou.

Evropská komise ve své zimní makroekonomické prognóze ve čtvrtek uvedla, že pro celou unii v letošním roce očekává růst hrubého domácího produktu o 1,5 procenta, zatímco na podzim uváděla 1,9 procenta. Eurozóna také poroste mírněji, než komise čekala na podzim. Nyní počítá s růstem o 1,3 procenta místo předchozího odhadu 1,9 procenta.

Evropské centrální bance se tak komplikuje plán na letošní zvyšování základní úrokové sazby. To je podle analytiků jeden z hlavních důvodů, proč euro nyní slábne.

K výraznému zhoršení odhadu ve čtvrtek přistoupila i britská centrální banka. Ta na letošní rok čeká růst HDP v Británii o 1,2 procenta, zatímco ještě v listopadu předpovídala růst o 1,7 procenta. Svou základní úrokovou sazbu banka ale podle očekávání nechala beze změny na 0,75 procenta. Libra v reakci krátce oslabila, ale posléze ztráty smazala.

Ceny ropy se ve čtvrtek výrazně snižovaly, hlavním důvodem byly podle analytiků obavy o vývoj světové ekonomiky a pokračující růst zásob suroviny ve Spojených státech. Severomořská ropa Brent kolem 22.00 ztrácela 1,6 procenta na 61,69 dolaru za barel. Americká lehká ropa WTI vykazovala pokles o 1,36 procenta na 52,65 dolaru za barel.

Investory nadále znepokojuje zpomalování hospodářského růstu v Číně, která je největším dovozcem ropy na světě. Přetrvává rovněž nejistota ohledně dalšího vývoje obchodního konfliktu mezi Čínou a Spojenými státy, tedy dvěma největšími ekonomikami světa.

"Vypadá to, že panuje nejistota ohledně toho, co se bude dít s obchodními rozhovory a s globálním hospodářským růstem i s poptávkou (po ropě) v nadcházejícím roce," uvedl analytik Gene McGillian ze společnosti Tradition Energy, kterého citovala agentura Reuters. Trh má podle něj obavy zejména z toho, zda dokáže poptávka po ropě absorbovat růst těžby v USA.

Americký Úřad pro energetické informace (EIA) ve středu oznámil, že zásoby ropy v USA se minulý týden zvýšily o 1,3 milionů barelů. Zásoby tak stouply už třetí týden za sebou, jejich nárůst byl ale o něco mírnější, než předpokládali analytici.

Hlavní čtvrteční události na amerických trzích

 • Americká regionální banka BB&T koupí za zhruba 28 miliard dolarů konkurenta SunTrust Banks. Oznámily to ve čtvrtek obě firmy. Podle agentury Reuters jde o největší bankovní fúzi v USA od finanční krize z let 2007 až 2009. Spojením podniků vznikne šestá největší banka v USA podle objemu aktiv a vkladů.
 • Facebook nesmí do budoucna bez souhlasu německých uživatelů vyhodnocovat dohromady data, která o nich získal na různých platformách. Na tiskové konferenci v Bonnu to ve čtvrtek oznámil šéf Spolkového kartelového úřadu Andreas Mundt. Sociální síť má 12 měsíců na to, aby změny převedla do praxe. Rozhodnutí antimonopolního úřadu se ale také může bránit soudně, s čímž se počítá.
 • Objem zásob zemního plynu na území Spojených států se v týdnu do 1. února zmenšil o 237 miliard krychlových stop. Poté, co v předcházejícím týdnu čítal úbytek 173 miliard kubických stop, očekával trh, že ubyde dalších 245 miliard krychlových stop. 
 • Americké úřady práce zaregistrovaly v týdnu do 2. února 234 tisíc čerstvě podaných žádostí o podporu v nezaměstnanosti. Po 253 tisících žádostí z předcházejícího týdne očekával trh pouze 221 tisíc žádostí.

Výsledková sezóna

 • Americká internetová společnost Twitter ve čtvrtém čtvrtletí zvýšila čistý zisk na 255 milionů dolarů z 91 milionů před rokem. Příjmy firmě vzrostly na 909 milionů z 732 milionů dolarů a zásadně překonaly očekávání. Vyplývá to ze čtvrtečního prohlášení firmy. Hospodářským výsledkům pomohly především příjmy z videoreklamy. Počet aktivních měsíčních uživatelů však sociální síti naopak klesl.
 • Výsledky  Marathon Petroleum ve 4Q: Čistý zisk na akcii 1,35 USD (loni: 4,09 USD, odhad: 1,81 USD), tržby 32,54 miliardy USD (meziročně -52 %, odhad: 34,03 miliardy USD).
 • Výsledky  WWE ve 4Q: Čistý upravený zisk na akcii 0,46 USD (loni: 0,06 USD, odhad: 0,28 USD), tržby 272,5 milionu USD (loni: 211,6 milionu USD, odhad: 255,4 milionu USD).
 • Výsledky  Philip Morris International ve 4Q: Čistý zisk na akcii 1,23 USD (loni: 0,44 USD), tržby 7,5 miliardy USD (loni: 8,29 miliardy USD, odhad: 7,39 miliardy USD).
 • Výsledky  Tyson Foods v 1QFY2019: Upravený čistý zisk na akcii 1,58 USD (odhad: 1,56 USD), tržby 10,193 miliardy USD (loni: 10,229 miliardy USD, odhad: 10,361 miliardy USD).
 • Výsledky  Kellogg ve 4Q: Upravený čistý zisk na akcii 0,91 USD (loni: 0,93 USD, odhad: 0,88 USD), tržby 3,32 miliardy USD (loni: 3,19 miliardy USD, odhad: 3,32 miliardy USD).
 • Výsledky  Cardinal Health ve 2QFY2019: Čistý zisk na akcii 1,29 USD (loni: 1,51 USD, odhad: 1,09 USD), tržby 37,7 miliardy USD (loni: 35,19 miliardy USD).
 • Výsledky  Yum! Brands ve 4Q: Upravený čistý zisk na akcii 0,40 USD (odhad: 0,96 USD), tržby 1,56 miliardy USD (loni: 1,58 miliardy USD, odhad: 1,59 miliardy USD).
Zdroj: CNBC, MarketWatch, ČTK
Čína pořádá druhý summit o nové Hedvábné stezce
před hodinou

Čína pořádá druhý summit o nové Hedvábné stezce

Téměř čtyřicet vůdců zemí z celého světa se tento týden sjede do Číny, která pořádá druhý summit k plánu takzvané...
Čína Politika
Automobilce PSA kvůli slabšímu prodeji mimo Evropu klesly tržby
před hodinou

Automobilce PSA kvůli slabšímu prodeji mimo Evropu klesly tržby

Francouzské automobilce PSA, která vyrábí vozy Peugeot a Citroën, klesly v prvním čtvrtletí kvůli slabšímu prodeji...
Evropské akcie Auta Výsledková sezóna
Taxislužba Uber se vrátila do Bratislavy
před hodinou

Taxislužba Uber se vrátila do Bratislavy

Americký provozovatel taxislužby Uber ve čtvrtek obnovil svou činnost v Bratislavě, kterou zastavil loni na jaře...
Uber Slovensko
Bance UBS klesl zisk, výrazně však překonal očekávání
před hodinou

Bance UBS klesl zisk, výrazně však překonal očekávání

Největší švýcarské bance UBS v prvním čtvrtletí klesl čistý zisk o 27 procent na 1,14 miliardy dolarů. Banka to...
UBS Evropské banky Výsledková sezóna
Jednání o fúzi Deutsche Bank a Commerzbank skončilo nezdarem
11:03

Jednání o fúzi Deutsche Bank a Commerzbank skončilo nezdarem

Ze zvažovaného sloučení největší německé banky Deutsche Bank s finančním ústavem Commerzbank sešlo. Šest týdnů...
Evropské banky Commerzbank Deutsche Bank
Unipetrol se v 1. čtvrtletí propadl do ztráty, výnosy vzrostly
10:52

Unipetrol se v 1. čtvrtletí propadl do ztráty, výnosy vzrostly

Petrochemický holding Unipetrol se v prvním čtvrtletí letošního roku propadl do ztráty 65 milionů korun. Loni vykázal...
Unipetrol Evropské akcie Výsledková sezóna
Španělsko: Nezaměstnanost v 1. čtvrtletí mírně stoupla
10:24

Španělsko: Nezaměstnanost v 1. čtvrtletí mírně stoupla

Nezaměstnanost ve Španělsku dosahovala v prvním letošním čtvrtletí 14,7 procenta. Po 14,45 procenta v předcházejícím...
Španělsko Nezaměstnanost
PKN Orlen má nižší zisk, překonal však očekávání
10:11

PKN Orlen má nižší zisk, překonal však očekávání

Největší polská rafinerská společnost PKN Orlen, která je majitelem českého Unipetrolu, vykázala v prvním čtvrtletí...
PKN Orlen Evropské akcie Výsledková sezóna
Poslanci v úvodním čtení podpořili novelu zákona o elektronických…
09:50

Poslanci v úvodním čtení podpořili novelu zákona o elektronických komunikacích

Poslanci v úvodním čtení podpořili novelu zákona o elektronických komunikacích, která nyní zamíří do sněmovních...
Telekomunikace O2 Czech Republic (dříve Telefónica C.R.)
Tesla vykázala ztrátu 702 milionů USD, mnohem více, než se čekalo
09:49

Tesla vykázala ztrátu 702 milionů USD, mnohem více, než se čekalo

Tesla vykázala ztrátu 702 milionů USD, mnohem více, než se čekalo Americký výrobce elektromobilů Tesla vykázal v...
Tesla Americké akcie Auta
ČR loni splnila podmínky pro přijetí eura, dříve mívala problémy
09:36

ČR loni splnila podmínky pro přijetí eura, dříve mívala problémy

Česká republika od svého vstupu do EU v květnu 2004 u maastrichtských kritérií pro přijetí eura několikrát nesplnila...
Česká republika Euro
Japonský soud schválil propuštění bývalého šéfa Nissanu Ghosna na…
09:25

Japonský soud schválil propuštění bývalého šéfa Nissanu Ghosna na kauci

Tokijský soud ve čtvrtek schválil návrh na propuštění bývalého šéfa automobilky Nissan Carlose Ghosna na kauci ve...
Japonské akcie Auta
Bělorusko zastavilo dodávky znečištěné ruské ropy do Polska
09:16

Bělorusko zastavilo dodávky znečištěné ruské ropy do Polska

Bělorusko zastavilo dodávky ruské ropy do Polska, které ji odmítlo odebírat kvůli znečištění organickým chloridem. V...
Bělorusko Rusko Ropa
Zisk Microsoftu ve třetím finančním čtvrtletí díky cloudu stoupl o 19…
Zisk Microsoftu ve třetím finančním čtvrtletí díky cloudu stoupl o 19…
včera v 23:18

Zisk Microsoftu ve třetím finančním čtvrtletí díky cloudu stoupl o 19 %

Americké softwarové společnosti Microsoft stoupl ve třetím fiskálním čtvrtletí zisk o 19 % na 8,81 miliardy USD. Zisk...
Microsoft Software Výsledková sezóna
Zisk Facebooku v prvním čtvrtletí kvůli mimořádným položkám klesl,…
Zisk Facebooku v prvním čtvrtletí kvůli mimořádným položkám klesl,…
včera v 22:55

Zisk Facebooku v prvním čtvrtletí kvůli mimořádným položkám klesl, příjmy vzrostly

Americké společnosti Facebook, která provozuje stejnojmennou sociální síť, klesl v prvním čtvrtletí čistý zisk o 51 %...
Facebook Sociální sítě Výsledková sezóna
Americké akcie ve středu po předchozím růstu indexů S&P 500 a Nasdaq…
Americké akcie ve středu po předchozím růstu indexů S&P 500 a Nasdaq…
včera v 22:30

Americké akcie ve středu po předchozím růstu indexů S&P 500 a Nasdaq Composite na nová zavírací maxima oslabily

Akcie ve Spojených státech ve středu oslabily poté, co v předchozí seanci benchmarky S&P 500 a Nasdaq Composite...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Samsung chce diverzifikovat výrobu čipů, investuje 116 miliard USD
včera v 21:47

Samsung chce diverzifikovat výrobu čipů, investuje 116 miliard USD

Jihokorejská společnost Samsung Electronics hodlá do roku 2030 investovat 116 miliard dolarů do výzkumu a výroby...
Samsung
Polsko bude u dodávek plynu brzy plně nezávislé, řekl prezident
včera v 19:39

Polsko bude u dodávek plynu brzy plně nezávislé, řekl prezident

Polsko se brzy stane plně nezávislé na dodávkách plynu a bude schopno zajistit bezpečnost dodávek plynu také okolním...
Polsko Zemní plyn