Americké akcie byly ve čtvrtek pod tlakem obav o obchodní dohodu mezi USA a Čínou
|

Americké akcie byly ve čtvrtek pod tlakem obav o obchodní dohodu mezi USA a Čínou

Akcie ve Spojených státech uzavřely ve čtvrtek v červených číslech. Investory totiž znovu ovládly obavy o osud americko-čínské obchodní dohody a strach z vývoje globální ekonomiky. Podle zdrojů agentury Reuters není pravděpodobné, že by se americký a čínský prezident mohli sejít předtím, než 1. března vyprší lhůta, do kdy má být vyjednána nová obchodní dohoda mezi Pekingem a Washingtonem.

Americké akcie Shrnutí obchodování v USA

Index Dow přišel o 0,87 % na 25 169,53 bodu, širší index S&P 500 klesl o 0,94 % na 2 706,05 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se snížil o 1,18 % na 7 288,35 bodu. Index volatility VIX stoupl o 6,44 % na 16,37 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o čtyři bazické body na 2,66 %.

V negativním pásmu obchodování uzavřely všechny hlavní sektory s výjimkou realit a utilit, které zpevnily zhruba o procento. Nejvíce ztratilo energetické odvětví, jež spadlo o více než 2 %. O více než procento pak klesly sektory technologií, zdravotní péče a základních materiálů.

Na směru se ve čtvrtek neshodly nejznámější digitální měny. Bitcoin kolem 22.00 SEČ podle serveru coinmarketcap.com odepisoval 0,3 % na 3 398,1 USD, ethereum naopak posilovalo o 0,3 % na 104,94 USD a ripple si připisoval 0,6 % na 0,292 USD.

Nedařilo se akciím provozovatele sociální sítě Twitter (-9,84 %), který výhledem na letošní rok nedostál očekáváním analytiků. Výhled Twitteru podle agentury AP znovu rozvířil obavy trhu, že budou hospodářské výsledky amerických firem v prvních třech měsících roku slabší. 

Naopak posílily akcie amerických bank BB&T (+4,02 %) a SunTrust Banks (+10,18 %) po oznámení o jejich chystaném sloučení. Tím by měla vzniknout šestá největší banka v USA.

Dolar ve čtvrtek zpevňoval, ceny ropy kvůli obavám o světovou ekonomiku klesaly

Dolar ve čtvrtek na devizových trzích zpevňoval, oslabovalo naopak euro, které tak reagovalo na zhoršení výhledu ekonomiky eurozóny, k němuž přistoupila Evropská komise. Ta se obává negativních dopadů globálního obchodního napětí a dalších potíží, kterým by mohly čelit největší země bloku.

Kolem 22.00 euro k dolaru ztrácelo 0,18 procenta na 1,1345 USD. K japonskému jenu pak jednotná evropská měna odepisovala 0,28 procenta na 124,61 JPY, k britské libře byla slabší o 0,3 procenta a prodávala se za 0,876 GBP.

Dolarový index, který vyjadřuje hodnotu amerického dolaru ke koši šesti hlavních světových měn, přidával ve stejnou dobu 0,16 procenta na 96,55 bodu. Rostl již šestý den za sebou.

Evropská komise ve své zimní makroekonomické prognóze ve čtvrtek uvedla, že pro celou unii v letošním roce očekává růst hrubého domácího produktu o 1,5 procenta, zatímco na podzim uváděla 1,9 procenta. Eurozóna také poroste mírněji, než komise čekala na podzim. Nyní počítá s růstem o 1,3 procenta místo předchozího odhadu 1,9 procenta.

Evropské centrální bance se tak komplikuje plán na letošní zvyšování základní úrokové sazby. To je podle analytiků jeden z hlavních důvodů, proč euro nyní slábne.

K výraznému zhoršení odhadu ve čtvrtek přistoupila i britská centrální banka. Ta na letošní rok čeká růst HDP v Británii o 1,2 procenta, zatímco ještě v listopadu předpovídala růst o 1,7 procenta. Svou základní úrokovou sazbu banka ale podle očekávání nechala beze změny na 0,75 procenta. Libra v reakci krátce oslabila, ale posléze ztráty smazala.

Ceny ropy se ve čtvrtek výrazně snižovaly, hlavním důvodem byly podle analytiků obavy o vývoj světové ekonomiky a pokračující růst zásob suroviny ve Spojených státech. Severomořská ropa Brent kolem 22.00 ztrácela 1,6 procenta na 61,69 dolaru za barel. Americká lehká ropa WTI vykazovala pokles o 1,36 procenta na 52,65 dolaru za barel.

Investory nadále znepokojuje zpomalování hospodářského růstu v Číně, která je největším dovozcem ropy na světě. Přetrvává rovněž nejistota ohledně dalšího vývoje obchodního konfliktu mezi Čínou a Spojenými státy, tedy dvěma největšími ekonomikami světa.

"Vypadá to, že panuje nejistota ohledně toho, co se bude dít s obchodními rozhovory a s globálním hospodářským růstem i s poptávkou (po ropě) v nadcházejícím roce," uvedl analytik Gene McGillian ze společnosti Tradition Energy, kterého citovala agentura Reuters. Trh má podle něj obavy zejména z toho, zda dokáže poptávka po ropě absorbovat růst těžby v USA.

Americký Úřad pro energetické informace (EIA) ve středu oznámil, že zásoby ropy v USA se minulý týden zvýšily o 1,3 milionů barelů. Zásoby tak stouply už třetí týden za sebou, jejich nárůst byl ale o něco mírnější, než předpokládali analytici.

Hlavní čtvrteční události na amerických trzích

 • Americká regionální banka BB&T koupí za zhruba 28 miliard dolarů konkurenta SunTrust Banks. Oznámily to ve čtvrtek obě firmy. Podle agentury Reuters jde o největší bankovní fúzi v USA od finanční krize z let 2007 až 2009. Spojením podniků vznikne šestá největší banka v USA podle objemu aktiv a vkladů.
 • Facebook nesmí do budoucna bez souhlasu německých uživatelů vyhodnocovat dohromady data, která o nich získal na různých platformách. Na tiskové konferenci v Bonnu to ve čtvrtek oznámil šéf Spolkového kartelového úřadu Andreas Mundt. Sociální síť má 12 měsíců na to, aby změny převedla do praxe. Rozhodnutí antimonopolního úřadu se ale také může bránit soudně, s čímž se počítá.
 • Objem zásob zemního plynu na území Spojených států se v týdnu do 1. února zmenšil o 237 miliard krychlových stop. Poté, co v předcházejícím týdnu čítal úbytek 173 miliard kubických stop, očekával trh, že ubyde dalších 245 miliard krychlových stop. 
 • Americké úřady práce zaregistrovaly v týdnu do 2. února 234 tisíc čerstvě podaných žádostí o podporu v nezaměstnanosti. Po 253 tisících žádostí z předcházejícího týdne očekával trh pouze 221 tisíc žádostí.

Výsledková sezóna

 • Americká internetová společnost Twitter ve čtvrtém čtvrtletí zvýšila čistý zisk na 255 milionů dolarů z 91 milionů před rokem. Příjmy firmě vzrostly na 909 milionů z 732 milionů dolarů a zásadně překonaly očekávání. Vyplývá to ze čtvrtečního prohlášení firmy. Hospodářským výsledkům pomohly především příjmy z videoreklamy. Počet aktivních měsíčních uživatelů však sociální síti naopak klesl.
 • Výsledky  Marathon Petroleum ve 4Q: Čistý zisk na akcii 1,35 USD (loni: 4,09 USD, odhad: 1,81 USD), tržby 32,54 miliardy USD (meziročně -52 %, odhad: 34,03 miliardy USD).
 • Výsledky  WWE ve 4Q: Čistý upravený zisk na akcii 0,46 USD (loni: 0,06 USD, odhad: 0,28 USD), tržby 272,5 milionu USD (loni: 211,6 milionu USD, odhad: 255,4 milionu USD).
 • Výsledky  Philip Morris International ve 4Q: Čistý zisk na akcii 1,23 USD (loni: 0,44 USD), tržby 7,5 miliardy USD (loni: 8,29 miliardy USD, odhad: 7,39 miliardy USD).
 • Výsledky  Tyson Foods v 1QFY2019: Upravený čistý zisk na akcii 1,58 USD (odhad: 1,56 USD), tržby 10,193 miliardy USD (loni: 10,229 miliardy USD, odhad: 10,361 miliardy USD).
 • Výsledky  Kellogg ve 4Q: Upravený čistý zisk na akcii 0,91 USD (loni: 0,93 USD, odhad: 0,88 USD), tržby 3,32 miliardy USD (loni: 3,19 miliardy USD, odhad: 3,32 miliardy USD).
 • Výsledky  Cardinal Health ve 2QFY2019: Čistý zisk na akcii 1,29 USD (loni: 1,51 USD, odhad: 1,09 USD), tržby 37,7 miliardy USD (loni: 35,19 miliardy USD).
 • Výsledky  Yum! Brands ve 4Q: Upravený čistý zisk na akcii 0,40 USD (odhad: 0,96 USD), tržby 1,56 miliardy USD (loni: 1,58 miliardy USD, odhad: 1,59 miliardy USD).
Zdroj: CNBC, MarketWatch, ČTK
Moskevský soud poslal amerického investora do vazební věznice
15:09

Moskevský soud poslal amerického investora do vazební věznice

Moskevský soud v sobotu poslal na dva měsíce do vyšetřovací vazby šéfa investičního fondu Baring Vostok, Američana...
Rusko Geopolitická rizika Spojené státy americké (USA)
Americké akcie uzavřely pátečním růstem další býčí týden
Americké akcie uzavřely pátečním růstem další býčí týden
včera v 22:00

Americké akcie uzavřely pátečním růstem další býčí týden

Americké akcie v pátek výrazně posílily díky rostoucím nadějím na vyřešení obchodního konfliktu mezi Spojenými státy...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Fitch výrazně snížila odhad letošního růstu italské ekonomiky
Fitch výrazně snížila odhad letošního růstu italské ekonomiky
včera v 21:23

Fitch výrazně snížila odhad letošního růstu italské ekonomiky

Ratingová agentura Fitch snížila odhad letošního růstu italské ekonomiky na 0,3 % z dříve předpokládaných 1,1 %....
Itálie Výhled na rok 2019 Eurozóna
Uber snížil čtvrtletní ztrátu, růst tržeb ale opět zpomalil
včera v 20:50

Uber snížil čtvrtletní ztrátu, růst tržeb ale opět zpomalil

Provozovatel alternativní taxislužby Uber Technologies ve čtvrtém čtvrtletí snížil čistou ztrátu na 865 milionů...
Uber Výsledková sezóna
Při zatopení zlatých dolů v Zimbabwe nejspíše zemřelo přes 60 lidí
včera v 18:09

Při zatopení zlatých dolů v Zimbabwe nejspíše zemřelo přes 60 lidí

V zatopených zlatých dolech v Zimbabwe nejspíše zemřelo více než 60 horníků. S odvoláním na informace zveřejněné...
Zlato Afrika
Evropské burzy v pátek stouply, za celý týden získaly zhruba 3 %
Evropské burzy v pátek stouply, za celý týden získaly zhruba 3 %
včera v 18:00

Evropské burzy v pátek stouply, za celý týden získaly zhruba 3 %

Evropské akciové trhy zakončily páteční seanci v plusu a dostaly se nejvýše za poslední tři měsíce. Pozornost...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Křetínský by se podle tisku brzy mohl dostat do dozorčí rady Metra
včera v 17:27

Křetínský by se podle tisku brzy mohl dostat do dozorčí rady Metra

Český investor Daniel Křetínský by se v brzké době mohl dostat do dozorčí rady německého obchodního řetězce Metro. Na...
Německo EPH
Ze světa investičních doporučení (15. února)
včera v 17:00

Ze světa investičních doporučení (15. února)

Které akcie si v pátek vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Investiční doporučení Americké akcie
Pražská burza v pátek zpevnila, za celý týden si připsala 1,1 %
Pražská burza v pátek zpevnila, za celý týden si připsala 1,1 %
včera v 16:45

Pražská burza v pátek zpevnila, za celý týden si připsala 1,1 %

Pražská burza se v pátek odrazila od čtvrteční ztráty, když index PX stoupl o 0,88 % na 1 058,23 bodu. Nahoru burzu...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Coeuré: ECB by mohla podpořit ekonomiku levnými úvěry pro banky
Coeuré: ECB by mohla podpořit ekonomiku levnými úvěry pro banky
včera v 16:20

Coeuré: ECB by mohla podpořit ekonomiku levnými úvěry pro banky

Evropská centrální banka by mohla podpořit ekonomiku eurozóny prostřednictvím nové nabídky levných dlouhodobých úvěrů...
ECB Centrální banky Evropská ekonomika
USA: Index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity v únoru podle…
včera v 16:02

USA: Index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity v únoru podle předběžných dat stoupl na 95,5 bodu

Index spotřebitelské důvěry ve Spojených státech v únoru stoupl na 95,5 bodu z 91,2 bodu v lednu. Analytici očekávali...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Spotřebitelská důvěra
Bílý dům prý už v rezervách našel 6,5 miliardy USD na stavbu zdi
včera v 15:01

Bílý dům prý už v rezervách našel 6,5 miliardy USD na stavbu zdi

Bílý dům hodlá do zpevnění jižní hranice Spojených států investovat přibližně osm miliard dolarů, z nichž přes 6,5...
Donald Trump Spojené státy americké (USA) Politika
USA: Index dovozních cen v lednu meziročně klesl o 1,7 %, index…
včera v 14:35

USA: Index dovozních cen v lednu meziročně klesl o 1,7 %, index vývozních cen se snížil o 0,2 %

Americký index dovozních cen se v lednu meziročně snížil o 1,7 % po poklesu o 0,6 % v prosinci. Index vývozních cen...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika
Ruská policie v Moskvě zadržela amerického manažera Calveyho
včera v 14:21

Ruská policie v Moskvě zadržela amerického manažera Calveyho

Ruská policie v pátek v Moskvě zadržela amerického investičního manažera Michaela Calveyho pro podezření z rozsáhlých...
Rusko Podvod
Koncern VW v lednu prodal meziročně o 1,8 procenta méně aut
Koncern VW v lednu prodal meziročně o 1,8 procenta méně aut
včera v 13:22

Koncern VW v lednu prodal meziročně o 1,8 procenta méně aut

Začátek letošního roku nezačal pro německý automobilový koncern Volkswagen dobře. Zejména kvůli slabší poptávce v...
Volkswagen Auta Německo
Trh s kryptoměnami v závěru týdne roste
včera v 13:05

Trh s kryptoměnami v závěru týdne roste

Nejpopulárnější digitální měny se v pátek pohybují v plusových číslech. Bitcoin krátce po 13.00 podle serveru...
Kryptoměny Bitcoin