Bank of England v srpnu potvrdila základní sazbu na úrovni 0,1 %, předpovídá pomalejší ožívání ekonomiky
|

Bank of England v srpnu potvrdila základní sazbu na úrovni 0,1 %, předpovídá pomalejší ožívání ekonomiky

Britská centrální banka na srpnovém měnověpolitickém zasedání rozhodla o ponechání základní úrokové sazby na 0,1 %. Program skupování aktiv v objemu 745 miliard liber ponechala rovněž beze změny. V nové prognóze banka zlepšila odhad letošního vývoje ekonomiky, zároveň ale upozornila, že hospodářství bude zřejmě ožívat déle.

Bank of England Centrální banky Úrokové sazby Podpora ekonomiky Spojené království Investiční a ekonomický výhled Koronavirus

Členové měnového výboru Bank of England byli v názoru na ponechání základního úroku na 0,1 % jednotní. Na zasedání v polovině června banka rozhodla o navýšení objemu programu skupování aktiv o 100 miliard liber ze 645 miliard liber.

Banka nyní poznamenala, že ekonomické zotavování se bude odvíjet od vývoje pandemie covidu-19 a opatření na ochranu zdraví občanů a od reakcí politiků a spotřebitelů na tyto faktory. BoE také potvrdila, že je připravená upravit měnovou politiku, pokud si to situace vyžádá.

"Měnový výbor nemá v úmyslu zpřísňovat měnovou politiku až do té doby, než budou existovat jasné důkazy, že se citelně snížily nevyužité kapacity a že byl splněn cíl mít inflaci dlouhodobě blízko 2% úrovně," uvedla měnová autorita v prohlášení.

BoE - základní úroková sazba, zdroj: tradingeconomics.com

V rámci boje proti dopadům pandemie nemoci covid-19 centrální banka 10. března na mimořádném jednání rozhodla o snížení základní úrokové sazby o půl procentního bodu z 0,75 % na 0,25 %. O dalších 15 bazických bodů na 0,1 % sazbu snížila 19. března. Na tomto zasedání také rozšířila program nákupu dluhopisů o 200 miliard liber na 645 miliard liber.

Ekonomika se bude zotavovat pomaleji

Na úroveň z konce loňského roku se ekonomika podle banky do konce příštího roku zřejmě nevrátí. V květnovém výhledu se ještě domnívala, že na předkrizovou úroveň by se britské hospodářství mohlo vrátit ve druhé polovině příštího roku.

Vyhlídky pro letošní rok nicméně nejsou tak pesimistické jako v květnové prognóze. Nezaměstnanost by měla na konci roku dosáhnout maxima 7,5 %. To by byl skoro dvojnásobek naposledy zveřejněného údaje, je to však lepší perspektiva než v předchozí prognóze, kdy Bank of England čekala, že se míra nezaměstnanosti dostane až k 10 %.

Celkově teď je britská ekonomika na cestě k celoročnímu propadu o 9,5 %. To by byl nejhorší výsledek za 99 let, v květnovém scénáři ale banka počítala s propadem HDP o 14 %.

Příští rok se hrubý domácí produkt podle aktualizovaného výhledu banky zvýší asi o 9 %, tedy mnohem méně, než BoE předpovídala v květnu, kdy počítala s růstem o 15 %. Centrální banka rovněž upozorňuje na riziko celkově pomalejšího procesu zotavování po krizi. Aktuální výhled naznačuje, že inflace by se mohla přechodně dostat i do záporu.

Centrální banka stále posuzuje dopady případných záporných úrokových sazeb a uvedla, že existují faktory, které by mohly změnit její předchozí názor, že dno úrokových sazeb je těsně nad nulou. Bank of England ale také upozorňuje, že se zápornými sazbami jsou spojena rizika, zejména pokud jde o účetní rozvahy bank.

V prvním čtvrtletí britský HDP klesl o 2,2 %

Úrokové sazby mají dopad na ekonomiku i obyvatelstvo. Hypotéku má v Británii přes osm milionů domácností, z nich má téměř polovina nějaký typ variabilního úročení, které na vývoj základní úrokové sazby reaguje s minimálním odstupem.

Britská ekonomika v prvním čtvrtletí, tedy v období, než se plně projevil vliv pandemie covidu-19, klesla nejvýrazněji od roku 1979. Hrubý domácí produkt se od ledna do března snížil v porovnání s předchozím čtvrtletím o 2,2 %. Zpráva o vývoji HDP v druhém čtvrtletí bude zveřejněna příští týden. Meziroční tempo růstu spotřebitelských cen v Británii v červnu stouplo na 0,6 % z květnových 0,5 %, především kvůli dražším oděvům.

Spojené království - vývoj HDP (mezičtvrtletně), zdroj: tradingeconomics.com

Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) v červnu uvedla, že Británii letos čeká propad ekonomiky o 11,5 %. Příští rok by podle ní mělo hospodářství vykázat růst o 9 %. Podle horšího scénáře, který předpokládá druhou vlnu pandemie, letos hospodářství klesne o 14 %, zatímco v roce příštím by mohlo vykázat růst o 5 %.

Zdroj: Bank of England, ČTK