Britská centrální banka na zářijovém zasedání potvrdila nastavení měnové politiky, varovala před negativními dopady dalšího odkladu brexitu
|

Britská centrální banka na zářijovém zasedání potvrdila nastavení měnové politiky, varovala před negativními dopady dalšího odkladu brexitu

Britská centrální banka na zářijovém zasedání rozhodla o ponechání základní úrokové sazby na 0,75 %. Trh tento výsledek očekával. Program skupování aktiv v objemu 435 miliard liber zůstává rovněž beze změny.

Bank of England Centrální banky Úrokové sazby Podpora ekonomiky Spojené království Evropská unie Politika

V září pro ponechání základní sazby beze změny hlasovalo všech devět členů měnového výboru, stejně jako na všech dosavadních zasedáních od loňského září. Loni v srpnu zvedlo všech devět členů měnového výboru ruku pro zvýšení sazby o čtvrt procentního bodu. Další zvýšení úrokové sazby, která je teď nejvýše od března 2009, odborníci v dohledné době nečekají.

Centrální banka Spojeného království také varovala, že odklad brexitu by mohl narušit hospodářský růst a vést ke zvyšování cen. Je to poprvé, kdy členové měnového výboru podrobně varovali ne jako dříve před následky nejistoty kolem brexitu, ale i před i jeho případným odkladem.

Takový scénář by mohl nastat poté, co britský parlament odhlasoval, že premiér Boris Johnson má požádat o odklad odchodu Velké Británie z Evropské unie, pokud se nepodaří do měsíce dosáhnout dohody s Bruselem. Británie má EU opustit na konci října.

Bank of England už dříve zdůraznila, že úrokové sazby bude potřeba zvyšovat mírně a postupně tak, aby Británie omezila škody, které by způsobil její případný odchod z Evropské unie bez dohody.

Na konci loňského roku BoE upozornila, že podniky pozastavily investice do doby, než budou jasné parametry budoucího spojení království s jeho největším obchodním partnerem - Evropskou unií. Velká Británie měla podle původního plánu Evropskou unii opustit 29. března, po dvojím odkladu brexitu by ale nyní měla země z unie odejít do 31. října. Nový britský premiér Boris Johnson tento termín potvrdil, a to bez ohledu na to, zda se podaří uzavřít dohodu s EU.

BoE: HDP se letos i příští rok zvýší o 1,3 %

Centrální banka očekává, že hrubý domácí produkt Spojeného království letos i v příštím roce vzroste o 1,3 %. V květnu čekala pro letošní rok růst HDP o 1,5 % a v roce 2020 mírné zrychlení růstu ekonomiky na 1,6 %.

Ve třetím čtvrtletí podle Bank of England hrubý domácí produkt Velké Británie vzroste o 0,2 %. Inflace by podle ní měla zůstat po zbytek roku pod 2% cílem.

Úrokové sazby mají dopad na ekonomiku i obyvatelstvo. Hypotéku má v Británii kolem 8,1 milionu domácností, z nich má téměř polovina nějaký typ variabilního úročení, které na vývoj základní úrokové sazby reaguje s minimálním odstupem.

Zdroj: Bank of England, ČTK