Bioplynky? Záleží na tom, jak a kým jsou využívány
|

Bioplynky? Záleží na tom, jak a kým jsou využívány

Bioplynové stanice se staly nedílnou součástí mnoha zemědělských družstev i podniků. Jejich vybudování pomohly dotace od státu, které jsou však již minulostí. Zatímco někteří ze zemědělců nedají na bioplynové stanice dopustit, jiní je z principu odmítají. Při hodnocení přínosu bioplynových stanic ale záleží na míře a způsobu jejich využití.

AGRO

"Jsem zemědělec, ne elektrikář," říká na adresu bioplynových stanic předseda Zemědělského družstva Pluhův Žďár Karel Bednář. "Bioplynové stanice dávají smysl, když slouží jako doplněk k činnosti zemědělského družstva nebo podniku, ale ne, když je výroba elektřiny prvotním cílem zemědělce; to pak naopak českému zemědělství velice škodí."

Bednář přitom poukazuje i na to, že současné využití bioplynových stanic nutí zemědělce osazovat tisíce hektarů kukuřicí jen proto, aby "měli v bioplynce čím topit". Což se negativně projevuje na kvalitě půdy, pokud o ní není pečováno s náležitou odpovědností.

Bioplynky jsou OK

V Zemědělském družstvu Hrotovice v okrese Třebíč bioplynovou stanici vybudovali před několika lety a již také investovali do zvýšení jejího výkonu.

"Kolem bioplynových stanic se toho hodně napovídalo a názory jsou různé, jsem ale přesvědčen, že bioplynová stanice do zemědělského podniku patří, i když je, pravda, nutné dodržovat několik zásad," tvrdí Bohumír Hutař, předseda ZD Hrotovice, a předkládá zkušenost svého družstva.

1. Zemědělský podnik musí mít dostatek půdy, na které bude cíleně pěstovat biomasu pro potřeby bioplynové stanice, a na niž bude zároveň vyvážet digestát.

Pro bioplynovou stanici o výkonu zhruba 760 kW, jakou mají v Hrotovicích, je potřeba asi 400 hektarů půdy, přičemž velikost hrotovického družstva je asi 2 400 hektarů. "Máme tak dostatečnou výměru pro střídání plodin i dostatek pozemků pro aplikaci. V průměru nám vychází aplikace 10 m3 digestátu na hektar za rok, což je zanedbatelná dávka," vysvětluje Hutař.

Pro potřebu bioplynové stanice jeho družstvo pěstuje kukuřici na 300 hektarech, což je ve výsledku zhruba 8 000 tun kukuřice, z níž je asi 2 800 tun sušiny. "Na pole se přitom vrací 92 % sušiny, tedy 2 576 tun. Nenávratně zmizí 224 tun sušiny. Pokud z 300 hektarů sklidím zrno kukuřice, sklidím 2 700 tun zrna, což znamená 2 322 tun sušiny, kterou kamiony odvezou mimo podnik do zpracovatelských firem. Tato sušina se již do podniku a na půdu nevrátí. Přitom součástí této sušiny je spousta minerálních látek, které rostliny potřebují jako živiny," upozorňuje Hutař.

2. V bioplynové stanici je vhodné likvidovat různé druhy odpadů.

V Hrotovicích to jsou odpady z čištění plodin, které družstvo dříve dávalo do hnoje, a ty mu tak zaplevelovaly pozemky. Bioplynku v družstvu dále krmí zbytky krmiv a nekvalitním krmivem. "V naší stanici byla projektovaná spotřeba siláže z kukuřice 12 000 tun, po využití zmíněných odpadů je ale naše současná spotřeba maximálně 8 000 tun ročně," upřesňuje Bohumír Hutař, podle kterého v bioplynce zpracovávají i vepřovou kejdu, což v praxi znamená eliminaci škodlivého čpavku, který by jinak skončil na polích.

3. K digestátu je nutné se chovat jako k hnojivu, ne jako k odpadu.

Podle Hutaře obsahuje digestát z bioplynových stanic mnoho živin, které rostliny využijí, pokud je aplikován ve správnou dobu a ve správných dávkách. "Je důležité při aplikaci neutužit půdu nevhodnou technikou. I proto je vhodné si pořídit vlastní aplikátor a digestát na pole přepravovat v přepravních cisternách," dodává Hutař.

Podle něj jsou bioplynové stanice kromě výroby elektřiny vhodným prostředkem k omezení úniků amoniaku do ovzduší a zpracování těžko využitelných odpadů či případné nadúrody. Při tom všem znamenají i nižší závislost na dodavatelích elektřiny a plynu, přičemž současným trendem je i využití odpadního tepla z nich. Na trhu se přitom dle Hutaře začínají objevovat i technologie, které umožňují využití bioplynu pro pohon osobních aut nebo traktorů.

Má to svá ale

Předseda ZD Pluhův Žďár Karel Bednář si ale v případě bioplynových stanic trvá na svém. Podle něj zejména velké bioplynové stanice škodí českému zemědělství, zejména pak negativně ovlivňují kvalitu půdy. "Bylo by zajímavé zjistit, kolik zemědělce stojí vypěstování kukuřice do bioplynky a kolik dostanou za elektřinu v bioplynce vyrobenou. Podle mě bychom se dostali do záporných čísel," říká.

Na druhou stranu si dovede představit využití bioplynové stanice v družstvu, v němž působí. "Bioplynka by v našem případě dávala smysl snad jen tehdy, že bychom ji měli u našich bezmála tisíce krav a pálili v ní leda tak krmné a posklizňové zbytky, přičemž bychom z bioplynky využívali bioplyn jen pro své potřeby, jako je třeba topení," tvrdí.

Kritický zůstává i v otázce získávní digestátu z bioplynové stanice, který podle jeho názoru neobsahuje potřebné množství uhlíku, které je stěžejní pro kvalitní péči o půdu. "Dnes tolik oblíbený digestát z bioplynky je pouze náhražkou kvalitního hnojiva, protože neobsahuje organickou hmotu," upřesňuje.

I podle něj je však diskuze na téma přínosu bioplynových stanic složitá a vždy záleží na přístupu konkrétního družstva nebo podniku, který bioplynovou stanici využívá.

Chyba dotační politiky?

Není bez zajímavosti, že se Hutař i Bednář v zásadě shodují v tom, že česká vláda v minulosti promarnila v oblasti podpory bioplynových stanic jedinečnou možnost podpořit české zemědělství.

"Kdyby se dotace na výstavbu i na vlastní výrobu elektřiny (zelený bonus) neposkytovaly paušálně, ale byly rozumně podmíněny, například užíváním určitého počtu hektarů a současně zatížením podniku určitým počtem hospodářských zvířat, bývalo by možné krýt ztrátu z chovů právě z provozu bioplynových stanic a nemuselo docházet k vybíjení chovů. Také by nedocházelo k převozu siláží a digestátu na velké vzdálenosti," vysvětluje za oba Bohumír Hutař.

včera v 17:54

Jan Bureš: ČNB nemá nyní důvod měnit politiku, silnější koruna by mohla vést k verbálním intervencím

Česká národní banka nemá kam spěchat, jádrová inflace v Česku je vysoká. Ačkoli se čeká, že převáží dezinflační...
Česká koruna Maďarský forint Polský zlotý
21. 9. 2020 12:00

Investorský magazín: 200. díl jako all-star game na pražské střeše

Protože je v době koronavirové nejlepší natáčet někde na vzduchu, a navíc v polovině září bylo krásné počasí,...
Investorský magazín Rozhovor Světová ekonomika
17. 9. 2020 17:46

Šrámek (Longevitytech.fund): Peníze investované do vývoje vakcín na covid-19 mohou chybět, má smysl uvažovat komplexněji

Koronavirová doba ukázala, že mnoho věcí, které se jevily jako nemožné nebo komplikované, vlastně tak složitých není....
Krása a zdraví Zdravotnictví a zdravotní péče Koronavirus
16. 9. 2020 17:41

Turismus v době koronavirové: Na někdejší úrovně se odvětví může vrátit až za několik let, říká analytik

Cestovní ruch se během jarních měsíců zařadil mezi poražené koronavirové krize. Navzdory jeho oživení nejsou jeho...
Česká ekonomika Česká republika Koronavirus
16. 9. 2020 10:12

Petr Koblic (BCPP): Firmy jako Pilulka.cz, eMan nebo Česká zbrojovka Group mohou otevřít oči skeptikům

Letošní podzim se podle všeho na pražské burze stane jedním z nejživějších období za mnoho let. Co by úpisy akcií...
Akcie ČR Pražská burza eMan
15. 9. 2020 09:50

Šindel (Citibank): Dalšímu uzavření ekonomiky kvůli covidu-19 se politici budou chtít vyhnout, dopady na hospodářství jsou extrémní

Velké téma zbytku roku je samozřejmě covid-19, a to nejen počty pozitivně testovaných, ale také smrtnost viru. Lidem...
Koronavirus Světová ekonomika Ekonomické a politické hrozby
14. 9. 2020 12:00

Investorský magazín: Proč jsou akcie firmy Pilulka.cz zajímavé i pro drobné investory?

Letošní podzim může být na pražské burze nejzajímavější v historii. Hned dvě výrazné společnosti se chystají...
Akcie ČR Primární úpis akcií (IPO) Pilulka.cz
12. 9. 2020 13:28

Rychlost oživení ekonomiky po pandemii bude záviset (i) na kvalitě zdravotnického systému, říká ekonom

Země, které mají kvalitnější a kapacitně velkorysejší zdravotnické systémy, případně zkušenosti s podobnými...
Světová ekonomika Emerging Markets Koronavirus
11. 9. 2020 06:49

Tomáš Kálal (Conseq IM): Vládní dluhopisy nenabízejí atraktivní výnosy, alternativou jsou firemní bondy nebo přímé půjčky firmám

Reakce centrálních bank na koronavirovou krizi vymetla z trhu další část státních dluhopisů, které ještě nabízely...
Státní dluhopisy České státní dluhopisy Firemní dluhopisy
10. 9. 2020 12:05

Vláda by měla v podpoře hospodářství chtít za málo peněz hodně muziky, říká ekonom Jan Bureš

Investiční pobídky, které přimějí firmy rozhýbat peníze, ne je šetřit na (ještě) horší časy. A investice například do...
Česká republika Česká ekonomika Podpora ekonomiky
9. 9. 2020 09:56

Šindel (Citibank): Krátkodobě je prostor pro oslabení dolaru omezený, v dvouletém horizontu je ve hře i hladina 1,25 EUR/USD

Koronavirová krize a na ni reagující opatření americké centrální banky a vlády sebraly dolaru výhodu úrokového...
EUR/USD Americký dolar Měny
7. 9. 2020 12:00

Investorský magazín: Zlato a stříbro pod lupou a rozborka akcií na pražské burze

Lámání rekordů na akciových trzích jde v posledních týdnech ruku v ruce s růstem volatility. Jak může na vývoj...
Zlato Stříbro Vzácné kovy
31. 8. 2020 12:00

Investorský magazín: Jak stavět portfolia po historickém obratu na trzích?

Kapitálové trhy letos zažily jeden z historicky největších poklesů a růstů zároveň. Jak v tak divokém období skládat...
Světové akcie Investiční portfolio Diverzifikace investic
24. 8. 2020 12:00

Investorský magazín: Bude pro trhy lepším americkým prezidentem Trump, nebo Biden?

Trump, nebo Biden? Kdo bude lepším americkým prezidentem pro trhy? Americké volby mohou burzami zahýbat více než...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Americké akcie
12. 8. 2020 09:34

Obrací se trend na trhu se zlatem?

Ceny zlata a stříbra v úterý 11. srpna prodělaly výrazný pokles a unce žlutého kovu se obchodovala poměrně hluboko...
Zlato Vzácné kovy Technická analýza
11. 8. 2020 16:48

Analytik: Index S&P 500 je blízko hranice překoupenosti, na historickém maximu by měla přijít konsolidace

Americký akciový index S&P 500 atakuje únorový historický rekord. Index relativní síly je blízko hladině 70 bodů,...
Technická analýza Americké akcie S&P 500
11. 8. 2020 09:57

Virgin Galactic jako tip pro ty, kdo zkoušejí "trefit" další Teslu

Společnost Virgin Galactic má nakročeno ke komerčním "výletům" do vesmíru, nově ale možná shání kapitál na něco, co...
Doprava Technologie Americké akcie
8. 8. 2020 06:26

Chcete investovat úspěšně, levně a bez starostí? Zkuste robo-advisory

Chcete investovat pravidelně, třeba i malé částky a s minimálními poplatky? Máte (oprávněnou) obavu, že si vyberete...
Investiční a finanční poradenství Ponaučení pro investory Investiční strategie
7. 8. 2020 09:48

Vít Endler (finGOOD): Trh rezidenčních nemovitostí se během pár měsíců stane místem pro kupující, ceny by měly klesat

S tím, jak budou dobíhat programy pozastavení splátek hypoték a podpory zaměstnanosti v době koronavirové krize,...
Realitní trh Nemovitosti Investiční alternativy
6. 8. 2020 18:10

Co je potřeba vědět o investování do mincí

Zatímco ceny drahých kovů v čase výrazně kolísají, pamětní mince si svou hodnotu zachovávají a postupně se zhodnocují...
Investiční a pamětní mince a medaile Sběratelství Investiční alternativy